jHruure £Vütsd)f (iouriuit Waarom nóg drie ministers naar Indië gaan Wist U VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN. 0.30 per week, 1.30 per i ƒ3 90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb met adm -kosten) ADVERTENTIËN. ƒ015 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710 Christelijk^ atio naai Dagblad voor Leiden en Omstreken v$Wmfuasttrl> U ahcWmfrf myo bert ia tegljempoet* Acht en twintigste jaargang No. 7383 Postrekening 58938. Republiek wordt steeds meer op zijspoor gerangeerd Djokja komt weldra voor krachtproef te staan In alltf stilte heeft het Nederlandse Kabinet het vertrek van de ministers Beel, Jonkman en Drees naar Indië, maar minister Neher reeds is, voorbereid. De beslis sing moge dan gisteren tijdens een speciale Kabinetszitting „plotseling" zijn ge nomen, het feit, dat de ministers Beel en Drces meer dan een week geleden reeds voorbereidingen troffen om op reistegaan, is een duidelijk bewijs, dat de plannen reeds geruime tijd geleden bestonden. De publicatie van gisteren, die de in druk wekte, alsof de bewindslieden hals over kop naar Indië gaan, heeft allerlei ongerustheid gewekt, alsof ier iets ca- tastrophgals aan de hand is. Dit is eer van de gevolgen van de bij het Kabinet- Beel gewone geheimzinnigheid, die een psychologisch volkomen verkeerde uit werking heeft. De reden van het bezoek der minis ters is, naar onze mening, gelegen in een complex van oorzaken. In de eerste plaats is er de algemene militaire toestand Deze kan om materiële en moYele rede nen niet maar steeds blijven, zoals zij nu is. In de twèede, en naar onze mening belangrijkste, plaats, is er de merkwaar dige ontwikkeling in de buiten-republi keinse gebieden. De zelfstandige daerah- vorming (Sumatra's Oostkust. West-Java) vindt gestadige voortgang. De buiten republikeinen hebben zich verenigd ir een comité, onder voorzitterschap var prof. dr Hoessein Djajadiningrat. dat op korte termijn de vorming van een fede raal Indonesië voorstaat, in samenwerking met Nederland. Het is ons bekend, dat met name minister Jonkman veel waarde hecht aan deze stap van prof. Hoessein een uiterst bekwaam man, die altijd aan de zijde van de republiek heeft gestaan doch steeds op de achtergrond is geble ven. Zijn ommezwaai wordt tekenend ge acht voor de houding van een belangrijke groep Indonesiërs. In de derde plaats zijn er de onderhan delingen, die momenteel met de repu bliek worden gevoerd, onder toezicht van de Commissie van Drip. Wij hebbert reden om aan te nemen, dat het besluit der ministers, om nu naar Indië te gaan. samenhangt met hetgeen minister Neher na zijn aankomst te Ba tavia heeft aangetroffen. De toestand fchijnt min of meer rijp geacht te wor den. om ter plaatse poolshoogte te ne men, ten einde te komen tot een vast plan in de naaste toekomst, met name ten aanzien van de vorming van een pro totype van de Verenigde Staten van In donesië. Bovendien dient niet vergeten te worden, dat er nog altijd de vraag van de Veiligheidsraad ligt, hoe Neder land eigenlijk tegenover het vroegere accoord van Linggadjati staat. Hierop is nog steeds niet geantwoord, omdat een positieve houding t.a.v. de toekomstige vorm na de politiële actie nog niet is aangenomen. Dat ook minister Drees, in zijn functie van wnd. minister-president, mee gaat. lijkt ons er op te wijzen, dat van de aan vang af gepoogd wordt een zodanige basis te vinden, dat ten minste de rege ringspartijen zich er volledig mee kun- qen verenigen. Het is duidelijk, dat in deze Verenigde Staten de republiek eventueel een ondergeschikte rol zal spelen, nu het zwaartepunt naar het buiten-republikeinse gebied is verplaatst De noodzaak hiervan zal met name de Partij van de Arbeid, via minister Drees. die zich ter plaatse van de gevoelens der Indonesiërs op de hoogte kan stellen, duidelijk dienen te worden gemaakt De drie hierboven genoemde oorzaken spelen uiteraard door elkaar heen. De bereidheid van Nederland, om met de republiek zo ver mogelijk te gaan, blijkt wel uit de omstandigheid, dat toch aan de onderhandelingen wordt deelgenomen, zonder dat overeenstemming over het „staakt het vuïen" is bereikt. Deze be reidheid. slechts in schijn in strijd met de verklaring van Abdoelkadir, dat toch eerst tot overeenstemming over het VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Tom Verhave, Katwijker weg 16, Rijnsburg 4 De foto toont Tom met één van zijn vrienden. Hoe goed is het, als je in Indië bent, vrienden te hebben! En Tom heeft een fijn stel vrienden. Hij is ingedeeld bij het 2e regiment infanterie en 14 Mf van dit jaar met de „Volendam" naa Indië vertrokken. In het begin was alles moeilijk, maar nu groeit Tom tegen de verdrukking in, zoals zijn familieleden en kennissen op de foto wel zullen kun nen zien. Tom zit op het ogenblik in Halte Stabat. schrijft veel®naar huis en ziet met verlangen uit naar het ogenblik, waarop hij naar het Vaderland mag terug keren. Maar inmiddels doet hy trouw zijn plicht. Hij wenst zijn familie en vrienden ln Holland het allerbeste toe. „staakthet vuren" moeten worden be reikt. zal ongetwijfeld verband houden met de door de regering geziene nood zaak, voor het internationale forum alle schijn van sabotage te vermijden. Inmid dels gaan de besprekingen over „staakt het vuren" door, waarbij onge twijfeld de republiek, mogelijk zelfs bin nenkort, voor een krachtproef komt te Zjj zal nl. aan de Commissie van Drie bewijzen, dat de regering te Djokja v lijk zeggenschap over de querillatroepen heeft- Hoewel zjj de bereidheid in v dei> uiteraard zal tonen, zal hierbij der' enige twijfel opnieuw blijken dat haar daden haar woorden niet kunnen dekken. Wanneer dit onder de "neus van Commissie van Drie blijkt, is de interna tionale positie van Nederland tegenover de republiek zodanig versterkt en zeker, wanneer na 1 Januari a.s. Australië in de Veiligheidsraad is vervangen 'door Ca nada, dat een opruimen van Dlokja, dus een hervatten van de politiële actie, noodzakelijk en. in de ogen der regering ook internationaal verantwoord is. Deze mogelijke gang van zaken, die rechtstreekse invloed is op de militaire situatie, zowel als op de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, is een reden te meer voor de Nederlandse Re gering om vier leden van het Kabinet ter plaatse de situatie en de mogelijkheden te doen opnemen Sjahrir gaat, hij gaat niet, hij gaat wel Gebak en suikerwerken 10 pet in prijs gedaald Gebakken haring wordt 2 cent duurder Gemeld werd, dat Sjahrir naar Austra- Van vandaag af zijn de maximumprij- zou reizen. Hedenmorgen werd be- zen van boterletters, groot- en klein g richt, dat hij he reis zou afzeggen, omdat bak. zout gebak, luxe gevulde koekji Sjarifoeddin hem naar Batavia had ge- cake, koekjes, speculaas. Limburgse v roepen. Tenslotte meldt Ass. Press, dat i gevulde koeken, eierkoeken, amandel- Sjarifoeddins telegram te laat is geko- broodjes en appelbollen van bladerdeeg, men. Sjahrir is al gevlogen. De heer Paul gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, van Zeeland keert ook naar Batavia terug. I fondant en vruchtenborstplaat, suiker- Heden gaat hij naar Parijs, Zondag naar bpestjes, truffels en schuimpjes, voor Amsterdam en Maandag reist hij naar zover deze door de banketbakker zelf Indië. De Ned. delegatie wordt versterkt. worden bereid, met 10 pet. verlaagd. Ook want volgens A.N.P. is de benoeming te be maximum-verkoopprijzen tyten generaal Financiën, ir H. L. 's Jacob, tot finan cieel expert bij de Ned. delegatie. MILITAIRE ADVISEURS C. v. D. GAAN EENS KIJKEN OP MADOERA Enige n\ilitaire adviseurs der Commis sie van Drie zullen op Madoera eens gaan zien, wat er gebeurd is, en zij hebben Nederland en de republiek verzocht, enkele officieren mede te doen reizen. JODEN NAAR "SURINAME De gouverneur van Suriname heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van een commissie van voorberei ding voor de inv»igrtaie van 30.000 Joden. WEER KREEG EEN TER DOOD VEROORDEELDE GRATIE. Aan C. J. Minck, die door het B.G. te Leeuwarden ter dood was veroordeeld, is gratie verleend. De straf is veranderd in levenslang. Zeg-het met een glaasje Oost, i rljkse landse zaken, die op het qgenblik te Londen vertoeft, heeft zijn ambtgenoten van Frankrijk, Engeland, Amerika en Rusland, enkele flessen Oostenrijkse wijn doen toekomen, met de volgende missive: ..Dit kleine geschenk van Oostenrijkse bodem, dat u enig genoegen zal verschaf fen, zal u misschien bovendien er aan j stee(1 Eerste belangrijk accoord te Londen Duitsland mag 11/4 millioen ton staal produceren ZEVENTIEN DUITSERS NAAR LONDEN? In Londen stelden de confererende ministers gisteren de staalproductle van Duits land vast op elf en een-half millioen ton per jaar. Voorts werden xU het eens over Bevln's voorstel tot vernietiging van Duitse monopolies. De vestiging van ëen cen traal economisch departement in Duitsland en afschaffing van de Brits Amerikaanse fusie overeenkomst zal later besproken Worden. Het accoord' inzake de staalproductie is bereikt door een concessie van Frank rijk. Bidault betoogde nl., dat hij de Duitse arbeider nimmer een normaal eco- nomiscji peil heeft willen onthouden, doch dat Frankrijk bij de bepaling van zijn standpunt steeds zijn eigen veiligheid en he* Ruhrgebied in het oog heeft ge houden. Hoewel deze twee punten voor Frankrijk nog niets aan belangrijkheid hebben ingeboet, was hij bereid deze pun. ten voorlopig te laten rusten en het door Bevin voorgestelde cijfer voor de staal productie te aanvaarden. Ook over het Franse voorstel om de distributie van grondstoffen voor de Duitse sLeutelindustrieën onder toezicht van de geallieerde bestuursraad te stel len werd overeenstemming bereikt. Dit voorstel, dat door Engeland en Amerika werd geamendeerd, regelt de hoeveel heden Duitse steenkool, cokes en energie bestemd voor de export. Wat het wegvoeren van fabrieksinstal- laties uit Duitsland betreft, stelde men vast, dat de definitieve lijst uiterlijk 15 April 1948 door de geallieerde bestuurs raad moet zijn opgesteld. Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd dat ver-1 zoeken om visa bij haar zijn ingekomen de 17 leden van de zgn conferentie het Duitse volk. Zoals bekend wil deze delegatie van 17 personen haar standpunt ten aanzien van de toekomst van Duitsland voor de raad van ministers uiteenzetten. Men zal spoedig over dit verzoek een beslissing nemen. Adolf en Evazullen terecht staan Tegen Hitier en zijn vrouw. Eva Braun. al een zuiveringsproces gevoerd wor den teneinde uit te'maken, wat er mei hun landgoederen moet gebeuren. Krachtens de zuiveringswetten wordt land verbeurd verklaard van hen, die volgens de rechtbank „hoofdschuldigen" zijn. Indien Hitier en Eva Bhaun ver oordeeld worden, zullen hun landerijen, welke .samen met die van enige Nazi leiders, die voor hun proces zijn overle den, ettelijke millioenen Mark waard zijn, aan de staat vervallen. Leopold niet naar Amerika Het secretariaat van koning Leopold, gevestigd te Brussel, heeft thans de ge ruchten, dat de koning een officieel be zoek aan de Ver. Staten zou brengen, tegengesproken. NA DE TELEFOONTJES OOK WEER TELEGRAMMEN NAAR DUITSLAND Na het telefoonverkeer is thans ook weer telegramverkeer met Duitsland mo gelijk. Er zijn echter enkele beperkingen verbtmden, waarover de PTT-kan- i alle inlichtingen verstrekken. Vroegere hoofd der Haagsè P.R.A. beledigd? De hoofdredacteur van „De Nieuwe Post," L. A. Rodrigues Lopes, is op 18 Dec a.s. opnieuw voor de A'damse recht bank gedagvaard, ditmaal wegens beledi ging van het vroegere hoofd der Haagse P-R.A-, de heer H. P. Huysman. Eveneens heeft zich dan te verantv den de hoofdredacteur van het weekblad „De Vlam," de heer Th. S. Rot, wegens belediging van het openbaar gezag. brieken bereide banket- en suikerwaren ondergaan een overeenkomstige verla ging. Voorts zijn de maximum-verkoop prijzen van ontbijtkoek, vruchtenkoek. taai-taai en andere koeksoorten verlaagd, waarvan de nieuwe prijs op de verpak king moet worden aangegeven. Vocq; ont bijtkoek bedraagt de prijsverlaging --- tot zes cent per stuk. De maximum-prys voor bokking (ge rookte- of gestoomde haring» is verlaagd van 10 tot 9 cenL terwijl de prijs gebakken haring van 10 tot 12 cent wordt verhoogd. Uitgesneden bokking mag tot 35 cent per ons worden verkocht. De slaolie voor de Kerst dagen is extra Ondanks alle geurchlen blijft chocolade Zoals indertijd reeds werd gemeld wordt volgende week een koopbon voor slaolie aangewezen. Wij vestigen er de aandacht op dat deze olie verstrekt wordt boven het nor- Aparte banderolles voor eigen- teelt-sigaren De ongewenste gevolgen van de om standigheid dat sigaren, vervaardigd uit inlandse tabakken, z.g. beroepsteelt of amateurstabak, op het oog niet te onder scheiden zijn van gewone sigaren vaak als zodanig worden aangeboden verkocht, hebben de desbetreffende stanties doen besluiten, voor sigaren uit inlandse tabak het gebruik van aparte banderolles voor te schrijven, aldus meldt „De Maasbode". SCHEERZEEPBON NA 16 DECEMBER ONGELDIG De scheerzeepbon „Reserve 5 Tabak" an de tabakskaart Q 711 is na 16 Decem- er a.s. ongeldig. kook de melk De minister van Landbouw heeft me degedeeld, dai in verreweg de meeste gebieden varf ons land nog steeds con sumptie-melk van tuberculeus vee in de handel wordt gebracht, zodat de- melk het gebruik gekookt moet worden. Het monument op de Israëlitische Begraafplaats te Wassenaar, dat 28 December a.s. officiël onthuld zal worden, als een blijvende herinnering aan de Haagse Joden, die in Duitse concentratiekampen zijn omgekomen. Huurverhoging bij onderverhuur wordt voortaan toegestaan Hogere prijzen mogen niet doorberekend worden Dezer dagen is de afkondiging te' wachten van de Huorprijsuitvoeringsbeschikking 1948, die in werking treedt op 1 Februari 1948. De beschikking bepaalt, dat eige naren-verhuurders voortaan zonder voorafgaande toestemming van de prjjzen- bureau's voor onroerende zaken de huurprijs in gevallen van ondefbuur mogen verhogen. Die verhoging bedraagt voor een mede-inwonende 5 pet., voor twee mede-inwonenden 10 pet., voor drie en vier 15 pot., voor vijf en zes 20 pet en voor zeven en meermede-inwonenden 30 pet. De grondslag is de huurprijs, welke vol gens het Huurprijsbesluit 1940 de hoogst toelaatbare is. Als mede-inwonenden worden be schouwd alle personen, die niet tot het gezin of het*huispersoneel van de huur der behoren en die, al of met vrijwillig NAAR INDIE al of niet tegen vergoeding, hoofdverblijf in de betrokken woning hebben. Een inwonende ongehuwde zoon of dochter, die na huwelijk met vrouw bij de ouders intrekt, valt bui ten het gezin, ook al leeft het gehuwde paar met de_puders in gezinsverband en al betaalt hel aan de ouders geen huur. Bij vermindering van het aantal mede- inwonenden dient het percentage te wor den verlaagd en bij vermeerdering te worden verhoogd, zulks met ingang van de eerste dag der maand die op de wij ziging volgt. Vermeerdering door ge boorte heeft geen verhoging ton gevolge. In gevallen, waarbij in Mei 1940 reeds mede-inwoning plaats vond, is geen huurverhoging op grond van mede-inwo- ning toegestaan. Met de hoogst toelaatbare huurprijs volgens het besluit van 1940 worden ge- lijgesteld de huurprijzen, welke fcrach- tns wettelijk voorschrift door door de prijzenbureau's ten behoeve van de eigenaren op grond van onderhuur of samenwoning gedane prijstvaststellin gen worden ingetrokken en onmiddellijk met de nieuwe beschikking in overeen stemming dienen te worden gebracht. Voor het geval de hoofdbewoner pen sionhouder of kamerverhuurder is en in geschreven bij Bedrijfshoreca is 30 11 huurverhoging toegestaan. Niet-Horeca-leden zijn aan de hierbo- ïn genoemde percentages» gebonden. De nieuwe beschikking heeft uitslui tend betrekking op de huren van wonin gen, waarin mede-inwoning plaats heeft. De hoofdhuurder, wiens huur op grond der beschikking wordt verhoogd, kan slechts onder bepaalde omstandigheden bij uitzondering overgaan tot doorbere kening aan zijn onderthuyrders in even redigheid met de onderverhuurde ruimte De Prijzenbureaux hielden bij door hun bepaalde ondérhuur reeds rekening met de verhoogde door de hoofdhuurder te betalen huur. Hoofdhuurders of onder huurders kunnen desgewenst de Prijzen bureaux voor Onroerende Zaken verzoe ken om vaststelling van een eventuele onderhuu rverhoging Felle brand in Amsterdamse meubelopslagplaats Gisteravond heeft in een meubelop slagplaats aan de Grasweg te Amsterdam een felle brand gewoed De brandweer, die direct „groot alarm" maakte, had bin nen eert uur met 5 motorspuiten en de drijvende spuit „Ja9on" de strijd tegen de vlammenzee aangebonden, doch kon niet verhinderen, dat het gebouw met inventaris, machinerieën en voorraad ge heel verloren ging. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verzekearing dekt de schade. Een protestant op vier benen loei tegen de wijze, waarop haar soort genoten, in dunne schijfjes gesneden, op stenen schaaltjes gelegd waren. Zij stootote de snijmachine om en richtte grote schade aan in de winkel. Enige veehouders konden tenslotte de onwil- De Nederlandse Luchtstrijdkrachten hebben voor de opleiding van jachtvlie- gers in Engeland enkele t\Cee-persoons „Spitfire"-opleidingsvliegtuigen aange kocht. welke toestellen begin volgend jaar in ons land DAT in Nederland ongeveer lOt.OOO personen in het bezit zijn van een ver gunning voor de teelt van groenten en fruit. DAT het A'damse B.G. heden de 49-j. begrafnisondernemer J. B. J. Bleekemo- leo aldaar, die gefusilleerden begroef na ui hun kostbaarheden beroofd te heb ben, tot 10 j. veroordeelde. DAT de actie tot verkeersopvoeding van voetgangers thans is geëindigd ën men, als volgende phase, in Januari be gint met de controle op d,è bepalingen van verkeersvoorrang. DAT in de Batafabrieken te Best (NB> <Je arbeider van Hal in een leerlooiput is verdronken en hij een vrouw en drie kinderen achterlaat. DAT gisteren weer eens in cfe omge ving van Tilburg wilde zwijnen zijn ge signaleerd. DAT er plannen bestaan om in Birk- hoven te Amersfoort een dierenpark van 8 ha in te richten, hetwelk geëxploi teerd v zal worden door de directeuren van het dierenpark „Wassenaar". V DAT een „illegaal houthakker" uit de bezettingstijd, in Utrecht een gewetens- geld van f 25 aan het gemeentebestuur heeft gezonden, waarvoor een „gewetens boom" zal worden geplaatst. DAT drie notabelen van Antwerpen de Zaanstreek bezochten teneinde het re sultaat van de rattenbestrijding te zien DAT de fa. „Deka" te Aalst momenteel een reusachtige aanhangwagen bouwt, die bijna 12 m. lang en 2.75 m breed is. 24 wieleff heeft en, vol belast, 53 ior weegt. DAT teneinde moeilijkheden in de aard. appelvoorziening te voorkomen de Rege ring 200.000 ton aardappelen- heeft gekocht. DAT Ged. Staten van Noord-Holland voorstellen het subsidie aan de Haar lemse Orkestvereniging te verhogen van f 10.000 tot f 15.000, i.v.m. het door dit orkest geleden verlies van f 40.000. DAT het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag. een voor huisvrouwen zeer in structief boekje heeft uitgegeven, onder de titel „Voeding vraagt verzorging". DAT IJmuiden in l/ov. j.L het maand- record van 3.4 millioen ton passerende scheepsruimte bereikte?waarmee het vooroorlogse peil is benaderd, daar in Nov. '38 dit cijfer 3,8 millioen bedroeg. DAT de St. Crt van Woensdag so.m. m beschikking loonbelasting Zeevaren den 1947 bevat. DAT in de wateren, waarop het Bijz. Visserijreglement III van toepassing is, uiterlijk t/m 28 Febr. a.s. gevist mag worden met de gebbe. DAT de Nat. Monumentencommissie momenteel overweegt een nationaal mo- ent te Bergen op Zoom te plaatsen zulks in samenwerking met de stichting „Geallieerde Oorlogsgraven „Schelde- mond". DAT Schiphol is verrijkt met een mo torenwerkplaats der K.L.M. de hangarruimte zal zyn uitgebreid twee aangekochte loodsen (waarvan in aanbouw) de vooroorlogse stallings ruimte voor vliegtuigen van 20.00<L weer is bereikt. DAT in de Noord Oost Polder staatsbe drijven zullen worden gevestigd teneinde betrouwbare gegevens te verkrijgen de bedrijfskosten. DAT gisteren de „Modjokerto" uit in dië te Rotterdam is teruggekeerd met passagiers, 5000 ton voor het buitenland bestemde copra en een grote party tabak DAT de St-Crt van gisteren prijzen be schikkingen banketiabrieken 1947 en coi sumptie-aardappelen, oogst 1947, bevat. DAT het tribunaal te Dordrecht heden tegen de ex-burgemeester van Papen- dr.echt. P- v. Hees. 314 jaar Internering en verbeurdverklaring van het vermogen tot f 10.000 adviseerde. DAT hedenmorgen door het Initiatief Comité Amsterdam aan weerszijden van de voorlopige urnenbewaarplaa^s op de Dam een taxusboom is geplant, als sym bool van het medeleven met de Nat. Mo numentencommissie. DAT voor het Utrehtse B.G. gisteren 15 j. gev.straf werd geëist' tegen de ex- gevangenbewaarder A. G. Schomacher aldaar, die verklaarde „tijdens lucht alarm voor de gevangenen te bidden", doch door getuigen als een sadist werd gekwalificeerd. DAT voor de Haarlemse rechtbank 1 j. gev.straf, waarvan 7 mnd. voorw., werd geëist tegen de 26-j. mej. N. v. 't H.. die als K.L.M.-telefoniste op Schip hol. reizigers voor geld en textielpunten afzette, daar zij beweerde goede cou- ponstof te kunnen krijgen. DAT gisteren op de Rijksweg by Delft een personenauto van de fa v. Ommeren te R'dam over de kop sloeg en ernstig werd beschadigd. DAT de Ver. „Het Nederlandse Wegen congres" op 19 Dec. voor het eerst na de bevrijding, in „Esplanade" te Utreeht. haar jaarvergadering houdt DAT gisteren voor het Utrechtse B.G. levenslang geëist werd tegen de Joden verrader G. A. v. Beek aldaar. DAT de begroting van de gemeente Groningen een nadelig saldo van f 4.835.000 aanwijst DAT de boerderij van de landbouwer Donkelaar te Ederveen is afgebrand, doch het vee werd gered. DAT de United Nations aan de Ned. cineast Paul Schuitema hebben opgedra gen een film te maken over het probleem van de gezondheidstoestand en van de sociale omstandigheden van de koop- vaardjj-zeeman. DAT George Steedman, hoofd der Engelse propaganda-afd. van de Europese dienst der BB.C., 9 Jan.. een 10-daags bezöek in Nederland arriveert. DAT de gouverneur van Belgisch Lim burg, baron Verwilchen, met een dele gatie uit Hasselt momenteel een tegen bezoek aan Overijssel brengt in het kader de Belg.-Ned. vriendschapsbetrek- DAT het bestuur van de Ver. van gemeenten thans bestaat uit: N- Arkenia. hoofddfr., M. L. v. Putten, dir.. mej. mr 1 H. J. D. Revers en J. P. J. M. Verstegen, adj. dir. DAT de gerp9taureerde watertoren van Tilburg officieel in gebruik is gesteld. DAT de Bond van Oud-Illegale Wer kers en de Bond van Ex-PoL Gevangenen Maandagavond in „Belletue" te A'dam de door de min. beoogde afsluiting van de berechting van collaborateurs zullen be spreken. DAT voor het Leeuwarder Gerechtshof gisteren 10 jaar gev.straf werd geëist te gen de 28-jarige visventer A. K. t Jacobi Parochie, die op 20 Mei jl. uit ja loezie zijn a.s. vrouw F. de V had dronken. DAT t.g.v. de 65ste verjaardag pibf. dr Z. W. Sneller, gisteren diens door Han Pleck geschilderde portret de Raad van Beheer der Ned. Econ. Ho geschool te Rotterdam is aangeboden. DAT in Middelburg een comité is op gericht om de toren van het stadhuis in de toekomst weer van klokken te voor zien. DAT door de arrestatie van A. K. en D. v. d. W. uit Dinteloord een einde is gemaakt aan een smokkelhandel van Belgische katoen, die ojn. in Delft aan de man werd gebracht DAT de bevolking van Wierlngermeer gisteren in de Beurszaal te Middenmee de tweede drooglegging (11 Dec. 1945 van de polder heeft herdacht van de Belgische pskwestxe. waarin eindelijk enig t gekomen. Een recente opname et Konmkliike Gezin in Zwit serland. De mededeling, dat zeer binnenkort niet minder dan drie ministers naar Indië zullen vertrekken lorider wie d» Minister-president en de vice-voorzitter de.Ministerraad), valt op. ook door haar motivering. De Ministers gaan na- melijk om ter péaatse gegevens in to en teneinde „het béleid -nader to bepalen". ,Deze motivering is een aan wijzing, dat de stelling, welke de laatsto tyd herhaaldelijk is geuit, als zou oolg de Regering de richting van het regeringsbeleid niet helder voor ogen zeer wel op waarheid kan steunen, n andere, al evenzeer duidelijko aanwijzing voor de juistheid van dez# stelling, was de motivering, waarmedo de onlang^ afgetreden minister van Ma rine zijn ontslagaanvrage omkleedde. Ook dat duidde al op het ontbreken van een duidelijk jolan voor de komende tijd bij de Regering, iets, waardoor de minister Marine zich blijkbaar .zeer bezwaard Nog een andere aanwijzing voor deze stelling is, dat mr Van Kleffens voor do Veiligheidsraad enkele voorbehouden heeft mo^jen maken inzake het stand punt der Nederlandse Regering, met me ten aanzien van de overeenkomst n Linggadjati. Dat nadere uitsluitsel sindsdien niet gegeven. Wel heeft het socialistische kring ontstemming ge- )kt, dat inmiddels dr Van Mook is Voortgegaan met het in het leven roepen staatsvormen buiten de republiek. Er en er. die dit laakten als een" streven. de republiek te isoleren en af to ren. Ook moreel kon men deze poli tiek slechts mattg waarderen. De Nederlandse Regering heeft by dit alles het zwijgen bewaard, want de wei nige algemene regelen, die in de schrif telijke voorbereiding van de begroting van het Departement van Overzeese Ge biedsdelen gewijd zijn aan het staat kundig beleid, kan m^n moeilijk beschou wen als te zijn van richtinggevende aard. Thans zullen drie ministers naar Indié gaan „om het algemeen regeringsbeleid ten aanzien van het Indonesische vraag stuk door nader persoonlijk contact to toetsen aan de thans ip Indonesië heer sende verhoudingen." Aangenomen moet worden ook prof. Romme veronderstelde dit in „De Volks krant", van hedenmorgen dat de heer Jonkman echter eerst zal vertrekken, nadat ^ijn begroting in de Tweede Ka mer is behandeld. Misschien is dit laatste feit een reden om. ondanks dat de schriftelijke voorbe reiding van de zijde der Regering zulks niet heeft geanimeerd, bij de komendo mondelinge behandeling van deze begro- in de Tweede Kamer, aan het vraag stuk toch nog enkele diepergaande prin cipiële beschouwingen te wijden. Want ook de naar Indië vertrekkende ministers dienen te beseffen, dat men een complex van feiten en een ontwikkelingsgang van bepaalde verhoudingen niet los van be ginselen kan beschouwen en taxeren. Een dure Worst ingerekend De politie heeft een zekere W F. Worst uit Amsterdam gearresteerd, «iie er van beschuldigd wordt 11.000 dollar in het buitenland vergokt te hebben van Ameri kaans geld dat hij van een reisbureau ln bewaring had gekregen. In de gevangenis heeft hij een stertc slaapmiddel ingenonfen. waardoor zijn toestand nog niet van die aard is. dat hij gehoord kan worden. Daar de politie nog naar zyn koffers zoekt, wordt degene, die bagage van Willem Frederik Worst, geboren 27 Mei 1896 te Amsterdam, in bezit heeft, verzocht deze onverwijld bij de justitie te deponeren Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Geleidelijk wat toenemende en vooral langs de Waddeneilanden krachtigs Noord-Westelijke wind. Meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Aan vankelijk weinig verandering van tem peratuur, maar later iets kouder. ZON EN MAAN Zaterdag. 13 December Zon op 8.39 en onder 16 28. Maan op 9 55 "en onder 16 ■**- Zaterdag, 20 December. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1