Idietturr gnhsctft ÖTournnt Frankrijk herademt: werk werd heden hervat Wist II WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week; ƒ1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm -kosten) ADVERTENT1ËNƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. icht en twintigste jaargang No. 7381 Christelijk-Nalionaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Is ohfWfort tnyn berl in tegljenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. C.G.T. moest bakzeil halen voor de. regering-Sehuman Het Nationale stakingscomité zal zichzelf ontbinden FtANKRIJK is uit een boze droom ontwaakt. Het kan nu weer verlicht ademen. Na een spoedbijeenkomst van het Franse nationale stakings comité, waarin de leiders van de 20 stakende vakverenigingen zitting had den, heeft het C.G.T. bevel gegeven, het werk in Frankrijk hedenochtend te hervatten. Het stakingscomité heeft daarop besloten zichzelf te ont binden. Er worden echter fondsen ter beschikking gesteld voor families van „helden", die gedurende de strijd gevallen of gearresteerd zijn. In een communiqué van het nationale ■takingscomité, worden allen, die aan de strijd hebben deelgenomen of deze heb ben gesteund, gelukgewenst Er wordt de nadruk opgelegd, dat op 9 December 1.500.000 personen in staking waren en dat de mijnen en havens geheel stil lagen. Evenwel, zo zegt het communiqué verder, is de reactie erin geslaagd, ons front op verscheidene plaatsen te doorbreken. Voorts vermeldt het een opsomming van de resultaten van de staking: Er zal een nieuw minimumloon gelden met in gang van 1 December. Stakers en niet- stakers krijgen familietoeslagen, welke met twintig procent verhoogd worden Er komt een maandelijkse duurtetoeslag van 1500 francs voor alle arbeiders, met terugwerkende kracht tot 24 November. Tot Juni'a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten varen en er zuLen maatregelen "worden genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot 1 Juni. Het communiqué was ondertekend door de communistische secretaris-generaal van de CGT Ben< Frachon, voorts door ..ouis Saillant (soc.).GastonMennousseau Pierre Lebrun en Julien Racammond. De franse minister van Arbeid. Daniel Mayer, drukte zijp tevredenheid over de opheffing van de staking uit. Hij meen de, dai de arbeiders thans het econotriéch aspect van de staking scheidden van de politieke exploitatie van hun aanspraken' De laatste stuiptrekkingen Te Arels in Zuid-Frankrijk is het gis teren nog tot een botsing tussen stakers en politie gekomen, waarbij een persoon gedood werd. Ruim 1500 stakers boden weerstand, toen de politie een vergade ring wilde onderbreken. Hierbij werden de commissaris en acht man gewond. De sneltrein GenèveLyon is aan de ingang van de tunnel in het Franse de partement Aine ontspoord, omdat de rails waren losgeschroefd Drie personen den gedood en de tunnel was enige tijd versperd. Te Clerrqont-Ferrand is de expresse- rein Parijs—Nimes voor ontsporing be hoed, daar baanvakarbeiders tijdig ont dekten, dat onbekende mannen bezig i een explosieve lading aan te bren gen. Zuivering van veiligheidsdiensten. De Franse Nationale vergadering met 413 tegen 184 stemmen een wet de republikeinse veiligheidsdiensten zuiveren en van 12.845 op 11.752 leden te brengen. Enkele eenheden hebben tij dens de stakingsonlusten bewezen nog al communistisch getint te zijn. Rusland breekt bespreking met Frankrijk af Vrfj onverwacht heeft de Sowjet-rege- ring de handelsbesprekingen met Frank- ■ijk afgebroken met het oog op „de vij andelijke houding", welke het tegenover de Sowjet-Unie heeft aangenomen. Frankrijk is hierdoor zeer verrast. De •egering hoopte een contract af te slui ten voor de verzending van 300.000 ton graan uit Rusland. Sowjet-regering heeft de Franse repatriëringscommissie aangezegd, het land onmiddellijk te verlaten. Frankrijk beschuldigt nJ. twee leden in de Russische repatriëringscommissie in „revolutionnaire actie". Nederland liet niet tornen aan zijn linies Geen toegevendheid op het praatschip De vertegenwoordiger van de Com missie van Drie heeft aan de Nederlandse en republikeinse technische comm een plan voor een wapenstilstand gelegd. De republiek ging daaronmidel- üjk op in, doch Nederland weigerde verklaarde, met een tegenvoorstel zullen komen. De inhoud van een en der werd verzwegen, doch Reuter weet mee te delen dat de Commissie van Drie van beide zijden een omschrijving langd had van de of 4 Augustus ingeno men stellingen, waarna eerst een demar catielijn zou worden getrokken, en daar na een gedemilita iriseerde zone ingesteld onder controle van waarnemers va Veiligheidsraad. WEER ééN DODE EN ZES GEWONDEN IN INDIË. Op Maandag 8 December verloren de Nederlandse strijdkrachten in Indië één man aan doden en zes aan gewonden. Op Java en Sumatra geraakten Neder landse posten en patrouilles in gevecht met. republikeinen. Op Midden-Java werden geïnfiltreerde republik. troepen verdreven. In Wenen betaalde gisteren iedereen z'n schuld Wenen was gisteren een stad waar kort >or middernacht niemand meer schuld had. Immers vandaag treedt in Oosten rijk de nieuwe muntwet in werking. Tol op het allerlaatste ogenblik deed ieder wanhopige pogingen zijn overtollige schillingen kwijt te raken. Het eerst wat betaald werd waren de schulden. Alle winkeliers en zakenlieden .behoefden geen moeite te doen om oninbare posten binnen te krijgen. De schuldenaren kwa men van zelf. Velen probeerden ook hun belasting van te voren te voldoen. Voor de ban ken van lening was het gisteren „Zwarte Dinsdag" Het' publiek stond, in lange rijen om hun pandbriefjes in te lossen. Bij de conversie krijgt men thans in Oostenrijk één nieuwe schilling voor 3 oude. Tot een maximum van 150 schil ling kon voor de normale waarde wor den omgewisseld. Haagse bomaanslag opnieuw voor het voetlicht Groep de Boer overviel Renkumse hotelier Gisteren kwam voor de Arnhemse rechtbank de zaak tegen de groep De die o.m. de bomaanslag op de Prin segracht fi» Den Haag pleegde, opnieuw het voetlicht. Zoals bekend, speelt zich het slot van dit drama op 20 Jan. voor het Hoge Militaire Gerechtshof Den Haag af. De 26-jarige' politie-ambtenaar C. F. Stein uit Renkum, werkzaam bij het Bu- Nationale Veiligheid, was in con tact gekomen met de groep Van Heem- en beraamde met hen voering van de Renkumse hotelhouder V. R. Gewapend met een stengun licht ten hij, serg. De Boer en een korporaal de hotelhouder van zijn bed en zette hem uto met de bedoeling hem te doden. Onderweg heeft verd. herhaalde lijk de B. aangespoord V. R. te doden, doch serg. de B. geraakte steeds minder ivertuigd, dat de hotelhouder een col laborateur zou zijn geweest.» De rechtbaqk heeft zich in deze zaak, waarin alle betrokkenen bij de Haagse bom-affaire getuigden, hoofdzakelijk be zig gehouden met de vraag, of het plan van S. of van De B. was uitgegaan. Serg. De Boer bleek het slachtoffer van het „duivelse" optreden van S. Voorts werd meegedeeld, hoe de ho- télhouder tijdens de bezetting S. van zekere dood voor een Duits vuurpeloton had gered, zodat de. poging om hem vermoorden, nog meer valt te laken. De eis was zes jaar met aftrek en f 50. boete. Uitspraak over 14 dagen. Vijf auto's in botsing tussen Delft en Overschie Journalist werd ernstig gewond Op de Rijksweg tussen Delft en Over schie vond gistermorgen een zeer gecom pliceerde aanrijding plaats, waarbij de journalist A. Dijkxhoorn uit Delft ern-r stig werd gewond. Toen de heer D. dé weg overstak, werd hij aangereden door personenauto, die door het hevige nen dwars over de weg kwam staan. Door de gladhbid botste een dere personenauto op zijn voorganger. De chauffeur van een militaire auto, derend uit de richting Rotterdam, zag iets vaq dit alles en ramde twee vracht- uto's, die reeds vlak voor de plaats des nheils konden stoppen. Zo ontstond een ravage van vijf op elkaar gevlogen wa gens. D. is in het gasthuis te Delft op genomen. Te Den Bosch is opgericht de N.V. Verenigde Schoenmachine Mij met kapitaal van f 100.000. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Daan Stigter, Hogewoerd 167 en Gerrit de GrauwNieuwe Beestenmarkt 47, Leiden. Begin September 1946 vertrok Daan met de „Klipfontein" naar Indië, zijn vriend Gerrit volgde hem in November met de „Kota Inten". Beiden zijn inge deeld bij het regiment Genietroepen, waar Daan v als uitvoerder werkzaam is Vier gulden kolengeld terug Aan alle houders van een kolenkaart TA 707 (gezinshoofden) zal een be drag van f 4 worden uitgekeerd ter tegemoetkoming in de lasten, die de verhoging van de kolenprys met 40 cent in Juli jl. op de verbruikers heeft gelegd Kamerbewoners krijgen f 2.40 uit- Van de diefstal op 't Leidse D. K. f 12000 terecht Waar liet de distributie-ambte naar de rest? De ambtenaar van het distributiekan toor te Lelden, die, zoals de Nieii he Crt. reeds meldde, arrest was gesteld onder verdenking vervreemding van een geldkistje met f25.000 heeft thans, na een uitvoerig verhoor bekend, zich aan fraude te heb ben schuldig gemaakt en het kistje t< hebben weggenomen. Het is de ambte naar W. de K., die Zaterdagmiddag Amsterdam is gegaan en daar het trom meltje in bet water heeft gegooid. Het nog aanwezige geld stak hij aanvankelijk bij zich. Op de terugreis heeft hy echter ook dit kwijt gewild. Hy gooide de por tefeuille en het foto-tasje, waarin zich f25.000 bevond op twee verschillende plaatsen neer bij het station te Haarlem. Gistermiddag is een gedeelte door de Leidse politie teruggevonden op de plaat sen door de K. aangewezen. Blijkbaar was het nog door niemand ontdekt, zodat ei ook niets van was weggenomen. D< vraag is nu waar de rest van het «geld, i.e. f13.000, is gebleven. Heeft de K. dit bedrag reeds enige tyd geleden verduis terd of zou het nog te achterhalen zUn? Nu de Leidse politie tot nu toe de raad sels zo spoedig heeft opgelost, twufelen wy er niet aan of deze vraag zal ook spoedig beantwoord zijn. •t roken wordt goed koper in aansluiting op ons bericht inzake de op handen zynde prysverlaging van rookartikelen deelt het A.N.P. thans meöe dat begin Februari alle bestaande sigarettenmerken een prys- klasse omlaag zullen gaan. Dit bete kent dat de prys van een pakje van 84 ct daalt tot 72 ct, van 72 ct tot 60 ct, van 60 tot 48 ct en van 48 tot 42 ct. Ook de prys van een pakje pyptabak of shag wordt dienovereenkomstig verlaagd. Deze prysdaling is mogeiyk gewor den door een verandering in het systeem van grondstoffendistributie en door .medewerking van de in dustrieën. WÊÊM Binnen enkele dagen wordt by de Houtrustbrug in Den Haag een betonnen zinker uit één stuk „te water gelaten". Door deze zinker zal het Westelyk gedeelte van de Residentie, waar altyd „weinig druk op de kraan" was, in ruime mate van drinkwater voorzien kunnen worden. Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer Verdwijnen de toelatings-examens voor H.B.S. e.d. NAAR EEN VIJFJARIGE KWEEKSCHOOL de film als 1 eer- bij het aanleggen van een grote begraaf plaats en Gerrit bureau-diensten ver richt Reeds kori na hun aankomst in Batavia kwamen zy na kerktijd in con tact met verschillende families, die aan gesloten waren by de PJ.C. Zo vopden zij een tweede tehuis, waar zij als het nodig mocht zijn. ook hun hart eens kun nen uitstorten Ofschoon zy overtuigd zijn van de noodzaak van hun verblijf in Indië, zullen de jongens toch blij zijn na volbrachte diensttijd weer naar Hol land terug te keren Op de foto zien links Daan Stigter en rechts Gerrit de Grauw; tussen hen in hun Indische „broer" Ferry. Belgische liberalen wensen Boudewijn op de troon Bij monde van haar voorzitter, heeft de Belgische liberale parlementsfractie doen weten, dat haar standpunt inzake de ko-1 ningskwestie gehandhaafd blijft. Zij ver oordelen de houding van de koning niet. doch wensen dat cjeze zich bescheiden zal CHURCHILL MET VACANTIE NAAR MAROKKO. Churchill zal enige weken rust gaan genieten in Marokko. Op zyn doorreis daar naar toe, werd hij heden in Parijs verwacht voor een kort bezoek. GROTE VIER WERDEN HET OP EEN PUNT EENS Op de conferentie der Grote Vier te Londen is overeenstemming verkregen over een gemeenschappelijk in- en uit- voerprogram voor geheel Duitsland. Zo zinkt Duitsland De Duitse politie in de Britse zone heeft de bevolking gewaarschuwd, in overlijdensadvertenties geen huisadres bekend te maken. De toestand is n.L zo erbarmelijk, dat inbrekers er op uit zijn, woonhuizen te plunderen, terwijl de fa milie naar de begrafenis is. Zo zinkt een vernietigd land NOBELPRIJS VOOR DE VREDE. Prof. Henry J. Cadbury, van de Ame rican Friends Comittee New York, en miss Margaret Backhourse, van de Friends Service Council, Londen, ont vingen heden de Nobelprijs voor vrede. De geldelijke krijs van dit jaar be draagt ongeveer 39.000 dollar. IN FEBRUARI WEER TELEFOONTJES MET DUITSLAND. De Geallieerde bestuursraad heeft be sloten de telefoonverbindingen van fee- heel Duitsland met het buitenland, uit gezonderd Spanje en Japan, na 1 Febr. 1948 te herstellen. NEDERLANDSE EISEN BETREFFEND! DUITS GRONDGEBIED. Te Brussel wordt vernomen, dat er ge gronde redenen bestaan, dat de Neder» landse en Belgische territoriale aanspra ken ten aanzien van Duitsland, welwil lend zullen worden beoordeeld. „Ik vond de liedjes zelf ook erg" bekende Ceesje Speenhof alias Juffrouw Klessebes, die zich gisteren voor het Hilversumse Tribunaal had te verant woorden, wegens haar medewerking aan het beruchte Zondagmiddag-cabaret van de W.A.-man Paulus de Ruyter. (Van onze Parlementsredacteur). BETREKKELIJK vlug heeft de Twee de Kamer zich gisteren door de algemene beschouwingen by de be groting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heengewerkt Onderwysminister slecht rekenmeester. Minister Gielen deed enige interessan te mededelingen o.a. over de onderwijs vernieuwing. Hy achtte doortrekking van het beginsel van de financiële gelijkstel- van het openbaar en het bijzonder onderwijs, zowel naar boven (V.H. middelbaar onderwijs) als naar beneden (kleuteronderwijs) nodig. Met klem be toogde de minister tegenover de heer v. Sleen, dat er geen directe noodtoestand heerst ten aanzien van het aantal onder wijzers by het lager onderwijs. Hij toon de dit met cijfers aan. daarbij opmerken de. dat hij echter nooit een meester iuj rekenen was geweest. Op het gebied van het lager onderwijs op het ogenblik niets dringends met betrekking tot de'schoolhervorming. Het kleuteronderwijs zal binnenkort wette lijk worden geregeld. Aan het hoofdakte examen zal binnenkort de speudo-weten schappelijkheid worden ontnomen. Het V.H. err het middelbaar onderwijs zal worden ontdaan van de tirannie toelatingsexamen, omdat dit examen funeste invloed heeft op het onder aan de gewone volksscholen. et kweekschoolonderwijs behoort krachteris «ijn aard by het middelbaar onderwijs, doch zal bij een afzonderlijke wet moeten worden geregeld. Nu is het niet mogelijk de onderwijzersopleiding te doen aansluiten bij een middelbare opleiding, want dan komen er geen derwijzers genoeg. De minister denkt zich in de naaste toekomst een 5-jarige kweekschool, waaraan de eerste twee jaren algemeen vormend onderwijs wordt gegeven, de volgende twee jaren theoretisch en practisch en het vijfde jaar uitsluitend practisch ohderwijs. Bij de behandeling van de post „per soneel" informeerde de heer Tilanus (CH) naar een merkwaardige stijging der salariskosten, die de minister verklaarde uit een drukfout ten aanzien van het aantal raad-adviseurs. Hij kon de sala rissen niet precies opgeven, waardoor de heer Tilanus niet bevredigd was en een amendement indiende, om de post n\et een gulden te verlagen, by wijze van pro test. Op voorstel van de heer Deering (Arb.) werd de behandeling van het ar tikel en het amendement verder uitge steld totdat de minister nadere gegevens zou hebben verstrekt. Ten aanzien van de „onderwijsfilm' toonden de heren Peters (KVP) en Beer- nink (CH) zich bezorgd over een in over- URKER VISSERS ONDERSCHEIDEN Aan de schippers van de Uk. 16 S. Bakker, en van de Uk 202 L. Kramer, is het kruis van verdienste uitgereikt, ter wijl vyf leden van de bemanning gratificatie en een dankbetuiging va minister van Marine ontvingen, omdat zij in de Meidagen van '40 in de haven van IJmuiden Duitse mijnen hadden ge ruimd. hoewel zij volkomen onbekend waren met dit werk. DAT te Leersum 30.000 clandestiene eren werden achterhaald, waarvan een Haagse handelaar de grootste afnemer bleek te zyn en van de 8 gearresteerden zich nog een in hechtenis bévindt. DAT te Maastricht de automobilist is aangehouden, die Zondagavond bij Val kenburg een 26-j. jonge nan doodreed en hij verklaarde wel „een klap te hebben gevoeld", doch er geen aandacht hebben besteed. DAT gisteren te Middelburg de beide voeten van de 20-J. opvarende kolenschip, W. Honkoop uit Raamsdonk. zijn afgekneld daar hij by het vreren van de sleepboot met zijn voeten in een lus van de verbindingskabel stond DAT thans de Kamer van Koophandel is ingeschakeld by het vrijwaren van be drijfsruimte tegen vordering door de ge meente overeenkomstig de Woonruimte- w.et 1947. DAT de onlangs ontslagen comman dant van een bewaringskamp by Fin- sterwolde, J. A V„ thans is gearresteerd wegens verduistering van materialen. DAT bouwvakarbeiders in Nijmegen gisteren korte tijd staakten uit ontevre denheid over het wegvallen der „zwarte" lonen en zy „slechts uit belang der volkshuisvesting" later weer aan het werk gingen. DAT gisternacht uit een winkel te Nijmegen door het uitsnijden van een ruit ƒ4000 is gestolen. DAT te Enschede drie inwoners van Glanerbrug zijn gearresteerd, die een aantal zakenlieden voor duizenden gul dens hadden opgelicht door geld vooruit te vragen vc smokkelwaar. DAT de directeuren-generaal van de Nederlandse en Engelse P.T.T morgen het eerste officiële gesprek over de nieuwe telefoonkabel van Aldeburgh naar Domburg zullen voeren. DAT de vorige week aan de grens bij Vaals enkele in België werkende grens arbeiders zijn gearresteerd, daar zij wei gerden de volgens het deviezenbesluit grensgangers vereiste inschrijvingskaart in te vragen. DAT Ned. padvinders 550, van Ameri kaanse collega's ontvangen, pakketten hebben doorgezonden naar Berlijn ter verdeling onder de Nederlandse kinde- n aldaar. DAT gisteren op een scjiip in de euwe haven te Hilversum een partij garens verbrande, doch een voorraad benzine alsmede het schip zelf konden worden gered. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met 25 millioen ver minderde tot f 2917 millioen. DAT de StCrt van gisteren o.m. eer wijziging van de formulieren der loon- belastingkaart, werknemqrsverklaring er loonbelastingaangifte alsmede zenbeschikking geïmporteerd loofhout 1947 bevat. DAT de Centr. Opleiding Administra tief Kader van het Ned. leger gisteren uit Kampen naar Middelburg is terug gekeerd en t.g.v. dit feit aan gen.-maj. Berghuys, inspecteur van de COAK, de bronzen legpenning der stad wefd handigd. DAT heden t. g. v. de 282ste verjaardag van het korps Mariniers op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam in tegen woordigheid van gen.-maj. von Freytag Drabbe kransen gelegd werden op gra ven vSn mariniers. DAT l/j van de Ned. bevolking in Noord-Brabant w%ont, nL 1.178.700 zielen. DAT de Middelburgse rechtbank de citw.v cv. grossiers A. C. de K. en C. J. de K. al- të'ïeveren ^aardevoUe'daar wegens belastingfraude beiden tol 4 mnd. gevangenisstraf en 10.000 boete subs. 4 mnd. veroordeelde. DAT het Haarlemse tribunaal gisteren tegen de ex-adj.-dir. van de M.T.S. al daar, de 42-j. G. E. Jansen. 5.jaar inter nering adviseerde. DAT het tribunaal te Bergen op Zoom! DAT het 5e bat VI R.L te Maastricht op 22 Dec. zyn laatste zitting houdt enlop 30 Jan. met de „Nieuw Holland" uit op 1 Jan. a.s. wordt opgeheven. I Amsterdam naar Indië vertrekt. DAT vermoedelijk door brandstichting houtwerk by het laatste paalhoofd op het Oostkapelse strand grotendeels nield en de schade op f 10.000 wordt ge schat DAT in Nov. voor f28.4 millioen méér ■erd ingevoerd en voor f 15.3 minder werd uitgevoerd dan in Oct. j.l. toen de waarde van in- en export, resp. f millioen en f 217,3 «millioen bedroeg. DAT het concern N.V. Westlandsche Hypotheekbank gisteren besloot tot menwerking met de N.V. Overijsselsche de N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank G. W. A. de Veer tot directeur be noemd werd. DAT de .Rubberstichting" te Delft deze week de eerste van een tiental rubbercursussen geeft voor Belgische M.T.S.-ers. DAT Italië Nederland officieel heeft uitgenodigd voor de intern, conferentie de arbeidskrachten, welke op 26 Jan. te Rome begint. DAT het 6-jr-Vlissingse oorlogsweesje Johanna Leydekjcers gisteren met 4 an dere Europese lotgenootjes per vliegtuig in New-York is aangekomen, waar haar pleegvader, de radjozanger Jack Smith haar opwachtte DAT i.v.m. de voorgenomen overne ming van de Hollandsohe door de Nat Hypotheekbank, zich o.l.v. G. W. v. Ber gen Walraven te Schiedam uit de aan deelhouders der „Hollandsche" een be schermingscomité heeft gevormd. DAT het „Gedenkboek van het verzet der Delftse studenten en docenten ge durende de jaren 19401945" by de Delftse Uitg. Mij. is verschenen en er bijna 200 portretten, o.a. van wijlen prof Jan Mekel, in zijn opgenomen. DAT de Erepenning in goud is toe gekend aan dr J. C. J. Bierens de Haan te A'dam voor zijn verdiensten op 't ge bied van het Ned. Museumwezen. DAT de N.V. Hollandsche Sociëteit Levensverzekeringen te A'dam uitslui tend voor aandeelhouders voor 1 mil lioen aandelen op verhouding Onbeheerst beheer de behandeling van de begroting Justitie heeft de Tweede Kamer vorige week ook aandacht geschonken het beheer van vijandelijke vermo gens en speciaal aan de ervaringen met het Beheersinstituut, de centrale instan- deze aangelegenheden. In het bijzonder mr Terpstra heeft bij deze be handeling in de Tweede Kamer een voor treffelijke rede gehouden, welke ook van andere zijden terecht werd geroemd. Van het Beheersinstituut waren ver scheidene stukken ter lezing neergelegd de griffie van de Tweede garner. Zoals in ons democratisch staatsbestel almeer te doen gebruikelijk is, was dit geschied „ter vertrouwelijke kennis neming" van de Kamerleden. Met andere woorden: buiten de Kamer mogen deze stukken (o.a. een jaarverslag van het Be heersinstituut) niet bekend worden. Ge lukkig heeft de Kamer zich ditmaal n:et met deze gang van zaken verenigd. Zeer onlangs hebben wij het parlement ver weten, dat het al te spoedig genoegen m met vertrouwelijke kennisgeving n staatsstukken aan Kamerleden, ook gevallen waarin heel het volk op ken nisneming recht heeft. Ditmaal heeft d® Kamer in een ondubbelzinnige motie, welke bovendien zonder hoofdelijke stem ming kon worden aangenomen, uitgespro- dat openbaarmaking van de jaar stukken van het Beheersinstituut nood zakelijk is. Wat in de Kamer door mr Terpstra en anderen aan critiek op het beheer van vijandelijke vermogens is geuit, heeft intussen wel laten zien. dat de wense lijkheid van publieke kennisneming niet overbodig is. Reeds lang trouwens wai^n de ervaringen bij dit beheer vel» klachten gerezen, niet slechts bij d® direct betrokkenen, maar bij vele ande ren. die met dit beheer iets te maken hadden, zoals advocaten. Bij het horen van deze klachten kan men zich niet losmaken van de indruk, dat degenen, die hier leiding hebben t® geven, de zaak niet of onvoldoende be heersen. Zij moesten ook dit moet erkend teruggrijpen op een erbarme lijke chaos, zoals deze in de eerste dagen na de bevrijding was ontstaan. In die dagen was het immers zo, dat tal van instanties en bovendien tal van particulieren, zich gingen bezighouden met het inbeslagnemen en verdelen van roerende en onroerende, aan politieke de linquenten'toebehorende goederen.Vooral de bemoeiingen van particulieren in dit opzicht waren, hoe goed wellicht be doeld in Verschillende gevallen, uit rechtsoogpunt, op zyn best zonderling t® noemen. Hoe immers kan een particulier, die niet over officieel gezag beschikt, goederen in beslag nemen? In die dagen werden de „Bureaux roerende goe deren van vijanden en landverraders" in het leven geroepen. Van de wijze, waar-, op deze bureaux „beheer" voerden, wer den in de Kamer enkele sprekend® staaltjes medegedeeld. Zo kwam het in verscheidene .gevallen voor, dat een Per zisch vloerkleed van een NSB-er in bruikleen werd afgestaan aan een oor logsslachtoffer. Maar op de inventarislijst van het bureau werd het Perzisch vloer kleed gewoon als „vloerkleed" vermeld. Zo werd de bruikiener in de gelegenheid gesteld, het Perzisch vloerkleed duur t® verkopen en er een goedkoop vloer kleedje voor in de plaats te leggen. En het bleef kloppen met de inventarislijst. „Bureaux roerende goederen" wer den op 1 Januari 1946 door het Beheers instituut overgenomen. Maar de chao® kon niet spoedig worden opgevangen. Inmiddels kwamen toen begin Mei 1946 enkele ministeriële beschikkingen af. waarbij het huisraad en de kleding der NSB-ers werden gevorderd in eigendom ten behoeve van de Staat. Hiermede verloren de eigenaren de eigendom. Maar een ander gevolg was. dat gepleegde on rechtmatigheden nu nauwelijks meer waren te achterhalen. Is sindsdien de toestand verbeterd? Helaas zeer onvoldoende. Wil men enkele cyfers? Op 1 October 1947 stonderf nog ruim 90.000 vermogens onder beheer. En op deze zelfde datum beliep het aantal volledig geliquideerde vermogens n;et dan 296. Met andere woorden: Nog slechts een derde procent was afgewerkt. Geen wonder, dat unaniem in de Kamer werd aangedrongen op commissies vaa toezicht, die regelmatig controle uitoefe van haar bevindingen verslag kunnen uitbrengen. Wij zijn er niet op uit, NSB-ers de hand boven het hoofd te houden. Wij hebben meermalen op handhaving van het recht en op behoor lijke bestraffing aangedrongen. Bij ver schillende gelegenheden hebben wy be denkingen geuit, tegen het gevoerde gra tiebeleid. Maar met temeer klem mogen ij eróp aandringen, dat ook in dit on derdeel van het rechtsbestel de chaos wordt bestreden en opgetreden wordt langs geordende weg. Caféhouder verried illegale groep (ds Overduin) Een der toen gearresteerden, thans gedetineerd, getuigt Voor het A'dams B G. werd gisteren tegen de 54-j. caféhouder J. M. Coffeng wegens verraad 4 j. gev.straf geëist. Tesamen met zijn serveuse was hij In November 1942 naar Arnhem gekomen om eén groep illegalen, w.o. ds J. Over duin, die buitgemaakte distributiebeschei den wilden verdelen, in handen der Duitsers te spelen. Onder de toen door de Duitsers gearresteerden bevond zich ook getuige C. A. Reeskamp, die voor zijn veel en belangrijk illegaal werk door gen. Eisenhower, van de Engelse koning en door de Canadese legerleiding werd gedecoreerd. In de hongerwinter kwam hij. echter tot overvallen, die in illegale kragen niet oirbaar werden ge acht. zodat R. na de bevrijding tot een gevangenisstraf van vier jaar werd ver- Dit is de man. in wiens N.S.B.-Caba^ ret Ceesje Speenhof haar liedjes zong als „Klessebes" optrad; v Paulus de RuUter. die met zijn schimpscheu- op Vorstenhuis en verzet een •- minne houding heeft aange- x v Rustig WCer De Bilt verwacht to*, morgenavond: HET KAMERLID SMITS VAN OTEN' GAAT HEEN nacht op vele plaatsen vorming van Nakr wij vernemen heef: de heer F. J.| nevel of mist. Weinig wind. Iets kouder M. Smits van Oven (K.VJP bedankt a's. met hier en daar lichte vorst lid van de Tweede Kamer, in verband met drukke andere bezigheden. Als zyn zox MAAN. uitgeeft in de opvolger komt in aanmerking de heer J Donderdag 11 December Zon op 8 37 H S H I d BIonder 16.29. Maan op 7.37 en ondsff heidshanden blijven middel. Openbaar en bijzonder onderwijs. In de afdeling lager onderwijs bleef de Kamer om kwart voor twaalf steken. De voornaamste punten, hierbij aan de orde gesteld waren de wijziging van de be stuursvorm der openbare scholen, het kleuteronderwijs en de financiële gelijk stelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs. De heer Thomassen (Arb.) wilde maatregelen, opdat de ouders meer invloed op de gang van zaken bij hetj openbaar onderwijs zouden hebben. klaagde, gesteund door mevr. van Muijzenberg—Willemse (Comm.) voorts over de feitelijke achteruitstelling het openbaar onderwijs bij het bijzondere. Wat -het kleuteronderwijs betreft, ver zette mevrouw van den Muijzenberg (pDmm.) zich met hand en tand tegen de gelijkstelling van openbaar- en bijzon der onderwijs. In het bijzonder ging de heer Terpstra (A.R.) .in op de kwestie van het Mulo examen. Dit moet een particulier exa men blijven, nu gebleken is, dat de ver enigingen dit aan kunnen. Er zijn moei lijkheden met de minister over de exa menstof.Zo meent de minister, d^t de vertalingen uit het Nederlands in een vreemde taal kunnen vervallen. De verenigingen achten dit niet juist, omdat er zoveel Ulo-leerlingen naar handels kantoren gaan. Verder wil de bewindsman het vak geschiedenis als examenvak doen verdwijnen. De heer Terpstra waarschuw de tegen het opleggen van dwang. Het examen is of particulier, of staatsexamen. Maar als het particulier is, dan mag de minister alleen waarborgen eisen voor een goed examen, maar geen persoonlijke wensen ter vervulling afdwingen. Minister Gielen schaft zevende en achtste leerjaar af Regeling voor de vakonderwijzer i een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot aanvulling van de L.O.- wet 1920 wordt de school voor gewoor L..O. teruggebracht van zeven tot ze« leerjaren. De mogelijkheid is echter opengelaten aan een school voor gewoon lager onderwijs zowel meer als minder dan zes leerjaren te verbinden een er aDder met het oog op z. g. opleidings scholen en centrale assimilatieklassen. Het ontwerp regelt verder de rechts positie van de vakonderwijzer door een nimum salaris van de vakonderwijzer het Bezoldigingsbesluit vast te leggen, waardoor enigermate de ongelijkheid in bezoldiging wordt tegengegaan. De minis ter deed dit omdat de financiering van deze onderwijzers de typische taak van de gemeenten is. Het instituut van kwekelingen wordt gehandhaafd met dien verstande, dat men boven 24 jaar geen kwekeling meer kan zijn. één oudlc. M. Sweens, die reeds eerder lid der;« aandeel, tot de koers van 160 pet. Kamer is geweest. J 15.35. Vrijdag 12 December N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1