NIEUWE LEIDSCHE COURANT De spanning gebroken: St Nicolaas en de Pieten veroverden de Sleutelstad Stormend enthousiasme bij de boot Het was voor de jeugd van Leiden in het algemeen en voor.de kinderen van de openbare lagere scholen in het bij zonder wel een reden tot grote vreugde, toen zij door hun onderwijzers (essen) er van werden verwittigd, dat St. Nicolaas Zaterdagmiddag per speciale salonboot aan de Oude Singel bij de Lakenhal zou aankomen. ..Mijn leerlingen waren een voudig niet te houden; noch door mid del van ernstige waarschuwingen, noch door zachte vermaningen kon ik hen weer tot de orde roepen. De belangstel ling voor de goede, oude Sint. die. on danks zijn respectabele leeftijd, de kin deren van de Sleutelstad nog maar stee'ds niet vergeet, neemt, dèt geloof ik zeker, met dé jaren toe", zo verklaarde éen „juffrouw". „Vanmorgen kwamen dp kinderen ietwat beduusd naar' me toe met de vraag: Juf. zöu de Sint wel ko men, nu er zoveel sneeuw op de straten ligt?' Gelukkig kon ik hen geruststellen, want er was juist een bericht binnen gekomen.'dat St. Nicolaas zich niet dooi de weersomstandigheden zou laten af schrikken. Een oorverdovend gejuich was het gevolg van deze verheugende mededeling; 'k heb m'n pappenheimers ook niet meer rustig gekregen" Zaterdagmiddag om even* over De onderwijsvernieuwing heeft gefaald Men spreekt nu van „onderwas- verfrissing" In hotel „Central" vergaderde de af deling Leiden van de Ver van Chr. on derwijzers o.l-v. de heer A. v d. Baan. Na een kort openingswoord n.a.v. Marcus 1 werd de jaarrooster 19471948 opge steld. waarbij besloten werd. het komen de seizoen een tweetal vergaderingen te houden in combinatie met de afdeling van de „Unie" Als spreker zullen wor den uitgenodigd de heren P van Duiven- dijk te Dordrecht en Lode van Gent te Utrecht. Vervolgens werd besproken het onder werp: „Onderwijsverfrissing", n.a.v. de conferentie op de volkshogeschool „Olaertsduin" te Rockanje. gehouden van 25—30 Augustus Mej. M H. Goedman uit Lisse zette m het kort uiteen het doel van dergelijke conferenties. Zij gaf een overzicht van de werkzaamheden van deze „Werk gemeenschap" en een kort resumé van de openingsrede van de heer v. Mourik. die de stelling poneerde, dat de vernieu wing heeft gefaalcj, gezien de grote klas sen. doch dat hij was voor verfrissing van het ohderwijs. Mej. C W Oostveen bracht hierna ver slag uit van de gehouden referaten en de discussies daaróp gevolgd Zo passeerden de vakken zang. rekenen, lich. opvoeding, geschiedenis en Ned taal de revue. Na de thee was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarna de voorzitter deze matig bezochte vergadering sloot. Mr P. J. Oiid zet zijn standpunt uiteen Inzake een democratische volkspartij. Voor de Vereniging voor Staatkunde zal omstreeks half December a.s. een lezing worden gehouden door mr P. J Oud over de achtergrond en bedoeling van zijn streven naar een democratische volkspartij. Deze lezing zal plaats vinden in de Academie. De datum en juiste titel zullen nog nader worden bekend ge- Prof. Kraemers vertrek naar Genève Op 10 December a.s. neemt hij afscheid. Op Woensdag 10 Dec. hoopt prof Krae- mer in het Academie-gebouw een lezing te houden over het onderwerp: „De Christen-student in de universitaire ge meenschap" Deze lezing wordt georga niseerd door de Ned. Chr.-Studenten vereniging en de Vrijz.-Chr Studenten- bond en is bedoeld als een afscheid van prof. Kraemer. die. zoals bekend, bin nenkort naar Genève hoopt te vertrek ken. - De wethouder van sociale zaken, de heer S Menken, is verhinderd Woensdae Spreekuur te houden Nog iuist voor St Nicolaas ontvangen een prachtcollectie COTY EAU DE COLOGNE. PARFUMS, enz Komt U even kijken bij DROGISTERIJ - PARFUMERIE W. C KRUYT, BAD STRAAT 16 KATWIJK a/ZEE N.B. Deze week.tot 10 uur geopeftd. t geweest, hoef je niet bang te uur werd de spanning echter gebroken. De Sint kwam aan! Met z'n zwart ge volg en.... de onafscheidelijke schim mel. Honderden mensen, jong en oud, hadden zich bij de plaats van aankomst verzameld. De kleintjes kropen, toen ze dë lang verbeide kindervader eindelijk zagen, even achter moeder weg, schuch ter enmisschien wel bang. Doen dit werd spoedig anders. De Sint was toch in perste instantie voor hen gekomen, en. zo *ei een moeder terecht, „als je zoet béKt zijn'V Sint hadv een moeilijke reis achter de rug. Hij zag er dan ook een beetje ver moeid uit, maar' aan vriendelijkheid en enthousiasme had hij nog niets ingeboet. Hij toonde zich zeer efkentelijk voor de spontane ovatie, die hem ten'deel viel Een triomftocht door Leidens straten werd het. Duizenden kinderen juichten het illustre gezelschap toe. En de muziek van de vereniging „Nieuw Leven" droeg in ruime mate bij tot het slagen van deze vreedzame verovering van onze oude stad. In de grote zaal van de Stadsgehoor zaal werden ruim achthonderd kinderen door de hoge gast toegesproken. Elk woord drong tot diep in hun binnenste door. Om de capriolen van de twee „Pieten" werd luidruchtig gelachen. Een welkome tractatie verhoogde de stem ming nog meer. Dat het kinderfeest een officieel ka rakter droeg, moge blijken uit het feit. dat de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, en de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van .Schaik, er getuige iedere man beeft graag een Min. Mansholt weigert saneringsmaatregelen af te schaffen Vrije teelt en vrije handel blijft doel van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur De minister van Landbouw heeft ge-1 bevoordeling van bepaalde groepen met weigerd in te gaan op het verzoek van I zich mee brengen. de Algemene Vereniging, voor Bloembol- Deze houding betekent een afwijzing DamesDenk er aan', dat iedere man, jong of oud, ge lukkig is met een Philips „PHinSHAVB' Staalbaard! Dan vliegt ook zijn baard eraf! PHILIPS 1 PHILlSHAVf Electmcb droogscbeerapparaai H.V PHILIPS' VERX00P-MII V. NEDERLAND. EINDHOVEN Het zal zijn: één wereld, één Koning, één vrede lencultuur tot afschaffing der sai maatregelen, welk verzoek oh de laatste vergadering der vereniging als een meer derheidsbesluit was goedgekeurd. Minister Mansholt grondde deze. afwij zing voornamelijk op de volgende over wegingen: het besluit van de Algemene Vereniging werd genomen met een meer derheid van t£5 tegen 160 stemmen, een toevallige meerderheid klaarblijkelijk, waardoor het advies tot afschaffing voor de minister weinig* of geen waarde had Bovendien noemde de minister het on juist, dat een dergelijk verzoek hem werd voorgelegd zonder uiteenzetting van de mening der in minderheid gebleven voor standers der saneringsmaatregelen, die tenslotte een grote minderheid vormen en verklaarde er niet aan te kunnen denken, de saneringsregels plotseling op te heffen. Wel verklaarde de Minister zich bereid de verschillende uitvoermaat- regelen stuk voor stuk nog eens te be zien, gelijk thans reeds geschiedt door een ambtelijke commissie. Als deze haar rapport gereed heeft, zullen alle betrok ken organisaties, ook' de A.V.V.B. dus, in de bespreking der plannen betrokkeh worden. Het hoofdbestuur der A.V.V. Bloembol lencultuur heeft intussen de consequen- van de ministeriële opinie aanvaard zijn te volgen beleid geformuleerd tegen de op 22 December aanstaande te houden algemene vergadering. Het stelt voor dat, indien algehele afschaffing der regeringsmaatregelen niet mogelijk Is, deze tot de hoogstnodlge beperkt blijven, die, welke een spoedige terug keer van vrije teelt en vrije handel niét in de weg staan. Bovendien mag de bui tenlandse afzet niet worden beperkt en mogen de te behouden maatregelen geen Dr Jansen Schoonhoven in het. ambt bevestigd Gisteravond werd dr E. Jansen Schoon hoven, rector van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, in de Marekerk .door ds A J Wormgoor, Ned. Herv predikant ve Den Haag, bevestigd als predikant in al gemene dienst, verbonden aan de classis Leiden. De dienst werd bijgewoond door dr F J- Kokkema, oud-rector van de Zen dingsschool, prof dr H. Kraemer, die de functie van waarnemend-rector vervulde, en verscheidene leerlingen. Ook waren alle directoren tegenwoordig. Ds Wormgoor bediende het Woord naar aanleiding van Psalm 72:11, waar staat: alle koningen zullen zich voor „Hem ne- derbuigen; alle heidenen zullen Hem die nen. Er slaat een golf van pessimisme over de wereld eiy de Kerk dreigt er door overspoeld te worden- De duivel schijnt alle macht in handen te nem aldus pegon spr zijn prediking Het is.n minder dan goddeloos ongeloof, in d> houding te staan. De macht is en zal zijn aan Jezus Christus, die de wereld u banden van de duivel heeft verlost haar Zijn Vader terug te geven. God heelt Hem uitermate verhoogd, opdat alle tong zou belijden, dat Hy Heer is. Alle mol ken zullen Hem dienen en loven er zal zijn: Eén wereld, één Koning en vrede Hij zal heersen; heel de wereld zal Zijn gebied zijn. Dat is het uitzicht, dat de Bijbel opent aan allen, die zich de Heer toevertrouwen. Zij zullen eenmaal aLle moeite qn pijn ^e boven komen, zij zullen .eens met Hem. in heerlijkheid leven De, Bijbel spreekt herhaaldelijk van het „en toch" De wereld ligt verloren' in schuld en zonde voor God. En toch zal zij behouden worden. Ondanks de duivel zelf zal Christus het rijk van recht en ge rechtigheid doen triomferen. Eén wereld, één Koning, één vrede! Leeft de gemeente werkelijk uit au „en toch"? Millioenen leven in onze da gen uit de krant; varfdaar hun pessimisme. Velen laten zich door haar leiden. Uit de krant wordt niet' alleen de huidige stand van zaken afgelezen, men laat zich door haar ook de toekomst voorspellen Is er wel één blad in ons land. da', zijn lezers elke dag voorhoudt,- dat Jezus Chris' Koning is? Geen wonder, dat wy dreigden te stikken In de macht van het ongeloof Weg van de krant! En terug tot aet Woord! Het is nodig, dat wij veranderen Het is ook nodig, dat de Kerk verandert. Zij leeft al evenmin uit de Heer der Kerk Zij Leeft in twistvragen, die het uitzicht op Christus belemmeren He woord, iat zij spreekt, is zonder macht; het zegt tot niemand iets en het wekt geen leven Ls er nog een weg der genezing? De weg is er en ligt alleen in Gods Woord, waardoor Christus, de Heer. zich een woning isi bereiden in ons hart. Dat zal ons brengen tot de vervulling van onze apostolische taak. van onze Zenddngsópdracht. zc sloot ds Wormgoor. Wedstrijden van E.H.B.0. en Roode Kruis E.H.B.O.-brigade Noordwijk winnaar van eremedaille - Ter gelegenheid van het 3e lustrum van de E H B O afd Leiden, werden Za terdagmiddag in de foyer wedstrijden ge organiseerd. zulks na een kort openings woord van de heer J. D. Slegtenhorst. De uitslagen waren (de plaatsnamen slaan op de afd van de Ned Ver EHÊOL Jury 1: Dienst Leiden, groep 161 pnt.. leider 54 pnt.. Lelmuiden 145 en 54. Oegstgeest 128 en 42. Hillegom 107 en 41. Ter Aal- 104 en 47. Katwijk 66 en 26. Jury 2: Noordwijk EHBO-brigade groep W8 pnt., leider 47 pnt. Lisse 147 -er Eerste Leidse EHBO-brigade 142 et Lelden 129 en 56. Voorschoten 123 ei Rijnsburg 61 en 26. De erewedstrijd tussen de Ver. EHBO Dienst Leiden en Noordwijk EHBO-bri gade gaf de uitslag: Noordwijk 151 en Dienst Leiden 148. 54 p. met goed werk van beide, zoals dr C R Zijerveid ook in zijn slotwoord zet. Door deze overwinning kwam Noord wijk in het bezit van de fraaie ereme daillc, aangeboden door de burgemeester van Leiden. De leidersprijs (verband- trommol) van de 3 Oct.-ver werd gewon nen door de heer J E. van Biezen Ove rige prijzen: 1. Dienst Leiden zilveren medaille. 1. Noordwijk EHBO-Brigade medaille. 2. Leimuiden. medaille. 2. Lisse lauwertak. Het derde lustrum van de R.K. colonne. In het programma, uitgegeven ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de Roode Krtiis-colonne Leiden, schreef de commandant van het R.K. korps, majoor mr F. de Stoppelaar o.ra.; „In de achter haar liggende jaren heeft deze colonne getoond haar vrijwillig opgenomen ten volle te hebben beseft" Dit plichts besef werd ook bewezen bij de wedstrij den van Zaterdagmiddag in het St. Ar.- toniusclubhuis. maar toch zal het onder deel E.H B nog moeten worden bijge schaafd! Doordat de setf te-commandant dr M A van Dongen verhinderd, was, sprak mr „J C. de Vfo'om els secretaris een kort ope- ninswoord. Hij verwelkomde in het bij zonder prof dr P 'J Gaillard, kap. Ver spoor, freule Van Lynden als comman dante van de helpsters, roaj. Verhoeven als waarn garnizoenscommandant afge vaardigden van de E.H.BO.-Raad en van de E.H B O-vereniging De uitslagen Groep dames'(max. 870 p., min. 435 p. 1. Rotterdam 547 p. 2. Haarlefn 41 517. Den Haag 469 Leidsters dames (max. 105 p. min. 52 p.): 1 Haarlem II 90 p. 2. Den Haag 79. 3 Rotterdam 77. Groep heren (max. 795 p.. min 397 geen prijzen toegekend Leiders heren (max. 135 p.. min. 67 p.). 1 Beverwijk I 107 ei, 2. Leidschendam 100 3. Bodegraven I 97. Tot besluit had des avonds een gezellig samenzijn plaats. Het was een dag van grote propagandistisch waarde Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade. Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. zijn geslaagd de damefi: T. van Gulik, A. Dieren, H. Caspers en J. Mulder, allen te Leiden; C A. van Leeuwen, G. Mizee. E Teekens. P. G. Reizevóort, H. v. d Zeeuw en C M. Verhaar, allen te Oud- Ade en de heren J Boom, J. J. Gulde- mond, H. Hoogerink. A. Kluivers,«A. Lan- gezaal, J. Florisson, W. IJzerman, W. D. Treuren en W. G. de Wekker. -lierna bevestigde hij dr Jansen Schoon hoven in het. ambt. Het persoonlijk woord de vestiger werd gevolgd door de ze genbede van de gemeente uit Gezang 263: U zeeg'ne God.- Dr Jansen Schoonhoven-sprak een kort intree-woord tot de gemeente, waarbij hij er op wees, dat in deze dienst de nieuwe verhouding tussen Kerk en Zen ding tot uitdrukking kwam. Spr dankte de Generale Synode, het bestuur van de classis Leiden en de Leidse Kerkeraad. die de dienst hadden mogefijk gemaaxt Hy noemde het een ure van grote bete kenis voor de positie van de Zendings school ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk Voor ons ligt een grootse taak, al dus dr Jansen Schoonhoven- Wij mogen verkondigen de drieledige Adventsbood schap: „Hij komt. Hij is gekomen en Hij zal komen. Chr.-Hist. Vrouwengroep De heer Deumer over „Onze geestelijke elite". De Chr.-Hist. Vrouwengroep kwam bij een teh huize van mevr. E. Filippo-Meter. Na opening door de presidente, mej. E. Langmén. kreeg de heer Ph. Deumer van Leiderdorp gelegenheid te spreken over „Onze geestelijke élite". Na de bevrijding trachttè men de Chr -Hist, kiezers, aldus spr.. duidelijk te maken, dat Nederland, via de Ned Volksbeweging, ontleend aan het huma nisme en personalistisch-socialisme, met einddoel de P. v. d. Arbeid, stellig eer goede toekomst tegemoet ging. Men on derschatte blijkbaar de invloed op om staatkundig denken van mannen als Bil- derdljk. Da Costa en Groen van J>rin- sterer. In het bijzonder legde spr. de nadruk op Groens betekenis voor Land en Volk. Als redacteur der „Nec^ Ge dachten". beoefenaar der Vaderlandse geschiedenis, verdediger der afgeschei denen, tegenover Thorbecke een grond wet in Christelijke zin. in de schoolstrijd van meet af de leider, kortom van schier elke actie in positief-Christelijke rich ting. Toen zUn vrienden in 1866 afdre ven in conservatieve richting, had hij persoonlijke vriendschap veil en deed hij de Chr.-Hist. richting een wederge boorte onderga'an. Na een aangename gedachten wisse ling -verd deze avond gesloten. De Jjper P. A: Joen Sr plotseling overleden Tijdens avonddienst in de Geref. k.erk. Op 74-jarige leefty'd is gisteren tijdens de avonddienst in de Chr. Geref. kerk plotseling overleden de heer P. A. Joén Sr. rustend godsdienstonderwijzer bij Ned. Henr. kerk. Het stoffelijk overschot werd naar het Acad Ziekenhuis verve en zal a.s. Donderdag te Ridderkerk aarde worden besteld. Om half 2 zal al daar door de gemeente, die de heer Joen jarenlang heeft gediend, een rouwdienst worden gehouden Sinds enkele jaren was de heer Joen te Leiden woonachtig. Hulp 'der ouders gevraagd voor het werk der zeeverkenners Groep „Jan van Galen" uit Leiderdorp belegde propaganda-avond Op uitnodiging van de zee-verken ners-groep „Jan van Galen" uit Leider dorp werd Zaterdagavond met mede werking van diverse Leidse groepen een ouderavondbelegd in het zaaltje in de M»ria-Gijzen£teeg, dat te klein bleek voor het talryk opgekomen publiek. Dé districtscommandant van Rijnland (zeeverkenners' en tevens groepsleider van „Jan van Galen" sprak een inlei dend woord tot de ouders en zette hun uiteen, hoe de vaderlandse padvinderij werkt Er bestaat echter grote behoefte aan leiders en.. aan geld, dit laatste om al het verloren materiaal terug te krijgen. Speciaal de hulp va.n de ouders is hier nodii-g, aldus spreker. Na dit propagandistisch woord was de daad aan de verkenners zelf, die in alle gelederen het beste beentje voor zetten. De clou van de avond was de film over het Zomerkamp 1947, vervaardigd door de heer Krol. Het was voor „Jan van Galen" een avond, waarop met trots kan worden terug gezien. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft zich een jubileum commissie gevormd, die a.s. Zaterdag oir 3 uur in het Kooipark een passend ge schenk aan het bestuur hoopt aan bieden Hedenavond wordt een facultei' lezing gehouden in zaal 10 van de Aca demie Prof dr W B. Kristensen spreken over „Het Offer". De samen komst begint om half acht Door de ex-burgemeester ontslagen De heer A. M. de Blauw in zijn recht hersteld./ Op eenvoudige, hartelijke wijze heeft het voltallige personeel van Gemeente werken afscheid genomen van de neer A. M. de Blauw, die ruim 17 jaren als direc teur en 7 jaar als adjunct-directeur van deze dienst- is werkzaam geweest. O.m. waren aanwezig de heer Chr. Driessen, ambtsvoorganger van de heer De Blauw, wethouder A. J. Jongeleen, gemeente-se cretaris mr J. Bool en de heer>Neisingh, oud-gemeente-architect. Npe huidige directeur van Gemeente werken, ir D. Boogerd, memoreerde het officieuze afscheid, dat op 22 Febr. 1944 in beperkte kring reeds had plaats ge vonden, toen de heer De Blauw tegen zijn wensen in door de toenmalige bur gemeester ontslag werd „verleend" er constateerde tot zijn voldoening, dat het tegenwoordige gemeentebestuur dit recht hersteld had door dd heer De Blauw per 1 Jan. 1945 eervffl ontslag gemeentedienst te verlenen. Namens het personeel bood ir Boogerd de scheidende directeur een fraai uitgevoerd album met foto's der verschillende- werken, die o.l.v. de heer De Blauw tot stand waren gekomen. De heer Barendse, hoofdopzichter Brug gen en Waterwerken, getuigde van dc warme sympathie van het personeel. De heer Minderhoud (van de tekenkamer) uitte zijn gevoelens in dichtvorm én droeg óok het gedicht van het afscheid in 1944. Nadat ndt het woord was gevoerd dooi de heren Van den Belg en Noteboom, resp. metselaar en tuinman van Cemeen- tewerkèn. sprak de heer De Blauw een welgemeend dankwoord tot allen. Hij ging uitvoerig in op het wel en wee Gemeentewerken gedurende de përiode van zijn leiding. Tenslotte gewaagde weth. Jongeleen met veel waardering het feit, dat door de heer De Blauw een ambtenaren- en werk liedencorps is achtergelaten, waarop de gemeente trots is. De T. en D.-familie gezellig bij elkaar „De Molengezellen", de tonelisten uit het personeel van Tieleman en Dros organiseerden Zaterdagavond in de foyer een bonte avond. Medewerking verleenden de „Tidro Krontjong- Hawaiïanband", de dames-gymastiekclub „T. en D." en mej. M. Vogelaar, accor- deoniste. De heer J. H. van Staveren voorz. van de personeelsver., heette de vele aanwezigen hartelijk welkom zette in zijn openingswoord in" 't kort het doel van de vereniging uiteen. Spr vond het verheugend, dat de directie in zo ruime mate' blijk van haar belang stelling gaf. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat deze bonte avond een succes is geworden. Er werd een beschaafd, popu lair cabaretprogramma afgewerkt, dat de toets van de critiek zeker kan dqor- staan. Alle medewerkenden mochten, menig open doekje in ontvangst nemen. Speciale vermelding verdient het uit voeren van de gymnastische oefeningen. Na de pauze werd de klucht in twee bedrijven: „Het Wereldwonder" opge voerd. De spelers kenden hun rollen goed. Woningen aan de Tomatenstraat worden toegewezen Woensdagavond 3 Dec zal de Wonlng- bouwver. „Ons Belang" in „Prediker" een buitengewone ledenvergadering houden, waarop toewijzing van de nieuwe wonin gen aan de Tornalenstraat zal plaats vin den. Ook de door opschuiving vrijkomen de woningen uit de andere bouwblokken zullen dan worden toegewezen, terwijl 72 nieuwe leden zullen worden voorgesteld. Bij de toewijzing der woningen gaan zg urgentie-gevallen in volgorde van hun lidmaatschap voor. Distrihulievaria Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 3601 t.m 7200. Stamkaar ten met inlegvellen en contrólekaart a.s. moeders meebrengen. Het kantoor, in gang Steenschuur, is geopend van 8.30— 11.45 en 2—4 uur. Morgen kunnen jonge moeders, wier baby is geboren op of na 1 Novembe: 1947 een Vantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen of een toewijzing voor een overeenkomstige hoeveelheid gas, electriciteit of huisbrandolie af halen. het standpunt van sommige leden, dat vërv3t was in de motie, die de afd. Beverwijk heeft voorgesteld. Deze om vatte* nie^s minder dan: afschaffing der regeringsmaatregelen uiterlijk 1 Januari 1948, anders terugtrekking der afgevaar digden uit 'het Bedrijfsschap voor Sier teeltproducten en weigering van mede werking aan dit bedrijfsschap. Het! hoofdbestuur heeft deze motie met de grootst mogelijke meerderheid- afge wezen en adviseert ten stelligste tot ver werping, aangezien aanneming grote schade zou toebrengen aan de invloed en het èanzien der vereniging, die zichzelf door een dergelijke gedragslijn zou uit schakelen. De vergadering van 22 December zal ch moeten uitspreken over de grote lijn die de vereniging thans zal moeten in haar beleid ten aanzien van de verhouding tot" de overheid, zodat de te beslissingen van groot belang zou den kunnen blijden vdor de toekomstige zeggenschap der vakgroeporganisatie in de als devlezenleverancier betekenisvolle bloembollencultuur. Een Zaterdagavond in Equato riaal Afrika De vereniging „Dennenheuvel" .heeft als doel de exploitatie van herstellings oorden en sanatoria voor administratief en reizend personeel. Mede ter verster king van haar kas. gaf de afd. Leiden van deze vereniging, die. zonder rijks subsidie werkt, een avond, waar de be kende wereldreiziger, de heer Lode van Gent, sprak over zijn reis door de Bel gische Congo. De heer Lode van Gent is een genoeglijk mens, die ook nu weer zijn toehoorders op prettige wijze een beeld, gaf van deze Belgische kolonie, waar het grootste gedeelte van de be woners bestaat uit Bantunegers. Vele maanden heeft hij geleefd temidden van deze mensen, in gezelschap van malaria muggen en andere griezeligheden.' Denkt u echte/- vooral niet. dat een verblijf in de donkere oerwouden of de savannen alleen maar griezelig is. Integendeel. Voor wie er langer verblijft, worden de inboorlingen trouwe vrienden, met v»ie hij rustig en veilig het oerwoud intrekt en geniet van de wondere schoonheid van dit land. Gekleurde lantaarnplaatjes gaven een indruk van de flora en de fauna van di' gebied langs de evenaar, waar de kamp vuren branden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer C. Lau, de sinds kort overleden oud-voojzitter, de heer Joh. Brouwer. Na de lezing was er plano- en cello-muziek door de heren Kriek en Van 't Hart „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht..." De goede oude Sint deed Zaterdagmiddag onder stormen van jeugdig enthousiasme intocht binnen Léiden's veste en was natuurlijk vergezeld van z'n zvyarte knechts en de trouwe schimmel. Rijnwijn voor een kannetje olie! EEN MINNELIJKE schikking valt al- tijd te preferaren en is, met op de wereldbelangen, die spel staan, ongetwijfeld te verkiezen bo ven het systeem van „hard tegen hard". Maar, gezien de ervaring van vroegere conferenties, blijken uiteindelijk de be minnelijke Russen niet het soort lieden te. zijn, op wi,er „minnelijke schikkingen" men bouwen kan als op een i wordt het geval bedenkelijk. Lastige klanten zijn het. Zij willen steeds gelijk hebben! De ministers van de „Grote Drie" hebben nummer vier, Molotof, zijn zin gegeven, door wel Oos- tenrijk als eerste i r/ j probleem tfe behan- t V er Klaarde i delen, als men als uitzicht contra-prestatie met 1 J- procedjure Onder de rook van de Oude Sleutelstad LEIDERDORP De buurtvereniging „De Kinder vriend" (Achthoven) gaf Donderdag een geslaagde toneelavond. Opgevoerd wer den „Plicht of liefde", een spannend spel uit de bezettingstijd, en „De truc van Tinus", een klucht in twee bedrijven. De hoofdrollen werden door mej. De Vogel en de heren-J. de Vogel, D. He- mert en -P. de Groep verdienstelijk ge speeld. De dames kregen bloemen. Voor de afdeLing van de Staatk.- Geref. Pan ij trad. Vrijdag op ds Dors man van Schellumen met het onderwerp „Een sprekende God en een sprekend volk", n.a.v. Hosea 7: 14—16, In een ern stig woord wees spr. op de ontzettende tij-dein, die we beleven, tijden van brood en spelen en waaj-in men - tot God zegt: Wijk' maar van ons, want aan de kennis Uwer wegen hebben wij geen lust. De Here spreekt nog tot ons in zijn gerich- ten en oordelen en het volk spreekt tot de Here, dat is het ontstellende in deze dagen De erfvijand der Reformatie ligt op de loer, om met het bolsjewisme ons Protestantse volk te vertreden, als God het niet verhoedt. Spr. besloot dit -met aandacht gevolgde betoog met een ern stig persoonlijk woord, om de beginse len te bestuderen. Maar .het is, aldus spr.,' niet genoeg, als het alleen in het hoofd en niet in het hart zit. OEGSTGEEST. Bij de rondvraag van de laatstge houden raadsvergadering vroeg de heer v. d. Poel (R.K.) of het mogelyk is, bij het beginpunt van de stadstram op de hoek van de Nassaulaan een doeltreffende ery aesthetisch verantwoorde beschutting te plaatsen voor de wachtende passagiers. Weth. Dijsselbloem antwoordde hierop, dat, nu de tram LeidenHaarlem mis schien gaat verdwijnen, pogingen zullen worden gedaan, de tramhalte te verleg gen naar het straatgedeelte tussen Nassau- en Oranjelaan en daar dan een beschut ting te plaatsen. De heer Kerkhof vroeg een noodverlichting voor de Rynsburger- weg, nu het materiaal voor de perma nente verlichting nog steeds uitblijft D< he^r Van Nieuwkoop noemde de toestand önhoudbaar. Weth. Dijsselbloem had de toezegging gekregen, dat de materialen nu „binnen een maand" zullen aankomen, maar zal een petroleumverlichting over wegen. Verschillendè andere raadsleden voltooiden deze rondwandeling door de gemeente. Vanwege de Stichting „Oud-Poel geest" werd Zaterdagavond het eerste avondgebed gehouden in het kasteel, zulks o.l.v. ds G. F Callen'bach, Ned. Herv. predikant, pnder de aanwezigen waren ook de deelnemers aan de con ferentie van „Jeugd en Evangelie", welke interne conferentie dit weekend op het kasteel werd gehouden. 'De volgende avondgebeden worden gehouden op de Leidse Spaarbank Bij de Leidse Spaarbank is gedurende November ingelegd ƒ318.379,82 en terug betaald ƒ404.097,58. Ingeschreven zijn 211 nieuwe inleggers, terwijl 137 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 25.948 inleggers, hieronder begrepen 2025 deelnemers aan £e afhaaldienst, bedroeg eind Nov. 14.399.914,36. Door de afhaal dienst werd in 6812 stortingen ƒ24.704,75 ontvangen. Er werden 120 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 2805,07. Op de scholen werd gespaard 107,55. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Johanna Elisabeth, d van A Jonkers en W van Leeuwen; Gerardus Adolf Maria, z van J J de Jong en C M Ganzevles; Franciscus Maria Jacobus Martinus, z van M F van Ryn en P C Hoogeveen; Cornelis Petrus z van M Arbouw en J P Kouwenberg; Mathijs Theodorus, z van T van den Heuvel en M J Witsenburg; Cornelia, d van D van der Zwan en J den Hertog. GEHUWD: S van Praag en T Taconis. OVERLEDEN: L Honders, 20 J. Zaterdagen 6, 13 en 20 Deé?, waarbij resp. zullen voorgaan ds J. C. Brussaard,, mr H. Schokking en ds F. van der Hey- VOORSCHOTEN Uitreiking bonkaarten 802 enz. Mor gen zijn ian de beurt'de bewoners van de Schoolstraat, Molenlaan en Wijn gaardenlaan plus alle zeifverzörgers. ZOETERWOUDE. De gemeenteraad vergaderde burgemeester Smeets. De agenda bevatte slechts vijf punten. B. en W. stelden voor, een controleur gemeentebelastingen te benoemen op een salaris van f 150 per jaar. Benoemd werd de heer Th. C. Berg, gemeentebode, zulks met alg. stemmen. Punt 3 diende om het gemeentepersoheel een 'kleine salarisverhoging toe te kennen bij een werkweek van 41% uur (kantoor uren: 8.45—12.30 en 13.45—17.30 uur 's Zaterdags 8.3012.30 uurL Het voor naamste punt was de aankoop van grond voor woningbouw. Hierover ging de raad in geheime zitting. Na ruim een half werd de openbare vergadering voortgezet en het scheen, dat de afwezigheid publiek en pers geen afbreuk aan stemming had gedaan, want zelfs de beide wethouders glimlachten, terwijl de voorzitter overging tot de rondvraag. Al leen de heer Onderwater maakte daar van gebruik, om nogmaals straatverlich ting voor het Westeinde te vragen. De voorz. zegde onderzoek toe en sloot de vergadering met gebed. REVOLVER VAN TAXI-MOORDENAAR GEVONDEN De Hilversumse recherohè heeft Za terdagmorgen bij het dreggen in de vijver aan de Lorentzweg aldaar, de revolver met patronen gevonden, waarme Rotterdamse taxichauffeur Clobut ver moord werd De koopman B. J. D. te Leiden had suiker-gebrek, om welke reden hij paar hondera kilo suiker clandestien had gekocht. Het gebreke was ontstaan, door dat het personeel van het bedrijf geen juiste administratie had gevoerd, zo ver telde verdachte, maar de rechter geloof de dat niet erg. Maar verdachte was de suiker toch weer kwyt geraakt, althans als extra voorraad, omdat die in minde ring was gebracht by zijn toewijzing. De Officier vorderde f 750 boete of 45 da gen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f 450 boete of f 60 dagen hechtenis. Bonnenhandel De loodgieter A. v. d. L. te Leiden had 25 distributiebonnen in zyn bezit, die hij niet op normale wijze had verkregen. Het was een handeltje geweest en als ge volg daarvan vorderde de Officier zei weken gevangenisstraf met bevel tot on middellijk gevangen nemen. De" rechter gaf alleen de zes weken gevangenisstraf. HAAGSE GERECHTSHOF. De straf die blijft. De postambtenaar H. B. te Leiden door de rechtbank veroordeeld tot maanden gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk, omdat hij een pakket had willen wegnemen, doch dit op het laatste .moment niet div fde. In hoger beroep vorderde de proc.-generaal be vestiging van het vonnis. Het- Hof heeft opnieuw zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd opgelegd. HAAGSE RECHTBANK Rijwieldief. De metselaar C. van Z. alhier heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad, omdat 'hij voor het gebouw der Leidse Spaarbank een fiets had ge stolen. Op grond van 't psychiatersrap port eiste de Officier ter beschikking het op te stellen Duitse direct kanten van dit Duitse vraagstuk. Zoals wij hebben vermeld, is wegens een Frans „compromis-voorstel", de Oos tenrijkse taart door de „plaatsvervangen de ministers" aangesneden en zal men er op 2 December verslag over uitbren gen of in deze Oostenrijkse teveel Russisch meel zit. En dat is zeer zeker het geval. Een Salomo's oordeel, dat nu tegelij kertijd het Duitse en het Oostenrijkse probleem behandeld worden. Rusland, een geweldige slokop, wil de Duitse activa in Oostenrijk, zoveel mogelyk in het Sovjet-ingewand doen verdwijnen Maar, toen de commissie voor het Oos tenrijkse verdrag, te Wenen confereer de, werd men het niet eens over dit begrip „Duitse activa", maar men kreeg toch als houvast een rapport. Men wil de Sovjets wel een gedeelte van de rijke petroleum-velden van Zistersdorfgeven, waar reeds zoveel over te doen geweest is, en zekere faciliteiten betreffende de Donau-scheepvaart, maar het ilet er niet naar uit. dat de Russen gretig zullen toehappen. Slom als zij zijn, waar zij immers in Oostenrijk een belangrijke voorpost be- trokken hebben,» zullen zij geen conces sies doen,' als er voor hen geen „winst" te boeken valt bij de behandeling Duitse probleem. Want de Amerikaans- Engelse strategie in het Roergebied; zit de Russen weer dwars. Vandaar, dat wij reeds spraken van de Londense „poli tieke beurs", waar claims verhandeld worden. Dat daarbij wereldbelangen in het spel zijn, is maar eem secundairs kwestie. DOOR HET Franse „compromise stel" is men niet direct aan htf bakkeleien geslagen, maar zodra d« Russen hun Londense handschoentje! uitdoen, zal er een behaard klauwtje voorsohijn komen, daar dient men voorbereid te zijn. Da ma-nieren van Moskouse conferentie zijn zij nog n. 'verleerd. Marshall heeft aan de Ruis:- sche verwijten nog niet veel woorden verspild, slechts Bevln voelde zich op d« tenen getript. Het moeilijke punt is dos, onder Duits bezit in Oostenrijk dient te verstaan, in hoeverre Zuid-Sla- vië reohten tegenover Oostenrijk kan doen gelden. Hoewel Duitsland reeds- vóór de inlij ving een voortschrijdende penetratie Oostenrijk toepaste op;, economisch bied. zorgde het eT na de inlijving voor, zich zoveel mogelijk van de Oos tenrijkse eigendommen nu ken. De Russen zijn nu breed-u-it op di Oostenrijkse eigendommen gaan zitt bewerende, dat het Duitse activa zijn daar is nu het gekibbel om. Zoals reeds eerder hebben vermeld, zeggen Russen nu tegen de Engelsen „blijf van de petroleum-velden van Zisten dorf, die zijn-nu van ons". De Britten en ook, hoe wel minde geïnteresseerd, de Amerikanen, wille échter ook wéér hun aandeel in de op brengst van de olie-winning, zeer winstgevende bedrijven wordei door de Russen geëxploiteerd. Hoe ka: men Molotof nu bewegen, deze voorpos prijs te geven? De. in het geding zijnd* Donau-seheepvaartmaatschappy is vol gens de Rus9en óók Duits bezit gewor den, dus hebben, zij er recht op, terv/ij de „Grote Drie" bswèren, dat die 5oi spr onkel ijk Oostenrijkse maatschapp slechts door pressie Duits eigenda werd. Dus hebben de Russen handen af te blijven. Een „minnelijke schikking" waaroj een geallieerde commissie in bijna reed 100 zittingen aangestuurd heeft, wet niet verkregen. De „plaatsvervangend ministers van buitenlandse zaken" Londen moeten nu dit ei zien uit broeden. Het probleem is dus als volg Doet dg „Grote Drie" inzake Duitslac wat water in de wijn, dan wdl Moloti mrisschien wel een kannetje Zistersdoi! olie gfstaan. Of dit „handeltje" geluk zullerj wij ■ÉHBjÉHH Vermakelijkheidsbelasting moet worden verhoogd Voor zuivere amusementsvoorste lingen z^lfs tot 50 pet Minister Witteman heeft zich tot de gemeentebesturen gericht met een circulaire, waarlè hy betoogt, dal het noodzakelijk gèacht wordt, de vermakeiykhcldsbelasting te verho gen. Het heffingspercentage zal in het algemeen op 50 pet. den gesteld. Voor concerten en andere ultvoeringe tentoonstellingen enz (serieuze kum en voor sportwedstrijden, kan het pe centage gehandhaafd (of gebracht) wö den op 20 pet Kosteloos toegankelijk sportwedstrijden kunnen van belasti worden vrijgesteld. Voor bioscopen zal* het percentage ve 50 moeten gelden, maar de Regering hee er geen bezwaar tegen, wanneer de lage rangen lager worden belast, inden de g middelde heffing niet beneden 45 Overigens dient het percentage vai te gelden voor alle vermakelijkhede waarbij het culturele of opvoedkundi element niet of vrijwel niet aanwezig en het zuivere vermaak de hoofdzaak Indien de gemeentebesturen hun v< ordeningen met de wensen der Regerii in overeenstemming" brengen (hetg« vóór 1 Januari a.s. dient te geschieden wordt voorkomen, dat de Regering zelt maatregelen neemt, waarbij de bat< niet ten goede van de gemeenten, van het Rijk zouden komen. Stellen van de regering. De rechtbai heeft verdachte conform de eis veroo Om geld verlegen Omdat de scharenslyper L. de V. Leiden om geld verlegen zat, had hy 6 Aug. ingebroken in een schuur, en een motor uit gehaald, die hy verkod Wegens diefstal vorderde de Offici acht maanden gevangenisstraf i trek van preventief. De rechtbank hê( verdachte veroordeeld tot zes maand gevangenisstraf met aftrek preventief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2