Jlirtture ^Vüisdje (imtrant Joden over de gehele wereld in feeststemming Wist U MAANDAG 1 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 perweek; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7373 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden 'en Omstreken „Stflntoastirh Is gbrWroffl myo bert ia teg^enspoct* Postrekening 58936. Verdelingsplan van Palestina eindelijk goedgekeurd Maar dc Arsbicrcn dreigen met moord en doodslag Logementbrand in Ph£&delphia Dank zU het feit, dat de Sowjet-Unle en de Ver. Staten het nu eens een keer „eens" waren, heeft de Algemene Vergadering der Ver. Naties Zaterdag het verdelingsplan voor Palestina goedgekeurd,«net 33 tegen 13 stemmen en 10 onthoudingen. Hoewel de Joden over de gehele wereld in feeststemming verkeren, ziet de toekomst voor hen, die zich in het Beloofde Land bevinden, er zeker niet rooskleurig uit. De klaringen van Azzam Pasja, de secretaris-generaal der Arabische Liga, dat „het Midden-Qosten in vuur en vlam zal worden gezet" en „koninkrijken op Ijjken den gevestigd", beloven althans weinig goeds. Volgens het verdelingsplan wordt ga les tina verdeeld in een Joodse en Arabi sche staat, terwijl Jeruzalem neutraal ge bied blijft. Tegen 1 Augustus 1948 zullen de Engelsen uit Palestina verdwenen zijn. Het nieuwe gezag wordt dan uitgeoe fend door een commissie, bestaande uit afgevaardigden van Bolivia, Tsjechoslo- wakije,_Denemarken, Panama en de Phi- lippijnen. Zij blijft in functie tot beide stalen onafhankelijk zijn. Bij de stemming over het plan bleek Nederland voorstander te evenals Frankrijk, dat hartelijk werd gejuicht, daar men tot het laatst over dit land in onzekerheid had verkeerd. Enge land onthield zich van stemming en Grie kenland en Turkije verklaarden zich gen het voorstel. Irak, Saoedi Arabië, Sy rië. Pakistan en Yemen hebben zich het recht voorbehouden, iedere actie te on dernemen, die zij geschikt achten. Zij verlieten onder protesten de verga- Gejuich en gemor In heel Joods Palestina liepen de men sen juichend en zingend de straten op Ook Engelsen vierden met hen het feest De houding van de Arabische wereld DC-4 bij landing ver ongelukt Hoogspanningsleiding geraakt. Een DC-4 van de Alaska-Airlines is door een verkeerde manoeuvre bij de landing op het vliegveld te Seattle gestort en In brand gevlogen. Het toestel raakte een hoogspanningsdraad, waar door het naar beneden dook. Een auto, welke in de buurt van het vliegveld ge parkeerd stond, werd aangevlogen.' De slachtoffers zijn een vrouw en een baby van 21 maanden, inzittenden van het vliegtuig en een oude blinde vrouw, die in de auto was blijven zitten. De overige 3 vliegtuigpassagiers werden allen min if meer ernstig gewond. Amerikaans \4iegtuig met 21 mensen vermist Een C47 vrachtvliegtuig van de Ame- rikaansche luchtmacht, dat uit Pisa (Italië) naar Frankfort (Duitsland) was vertrokken, is als vermist opgegeven. Het vliegtuig is Vrijdag uit Pisa vertrokken 21 personen aan boord, w.o. een be manning-van vier koppen. Het vermoe- is geuit, dat de machine bij Frank fort verongelukt is. Honderd Amerikaanse, Russische en Franse vliegtuigen zijn van een vergeefse speurtocht naar het vermiste vliegtuig teruggekeerd. Morgen zullen zij hun po gingen voortzetten, indien het wrak niet ontdekt zal zijn. GEEN ACTIE TEGEN MOSLEY. Minister Eden heeft verklaard, dat de Britse regering niet van plan is te reage ren op de nieuwe actie van Mosley, de Engelse fascistenleider. Zijn beweging zal voorlopig dus niet verboden worden. „Ideeën kunnen slechts teniet gedaan worden door betere," zo zeide hij. Koning Michael per trein naar huis Nadat het vertrek van koning Michael in Roemenië per vliegtuig uit Enge land, wegens slecht weer moest worden uitgesteld, heeft hij thans besfoten per trein, via Ostende naar zijn land terug te keren. De maarschalk van Finland, Man- nerheim, die enige dagen geleden ern stig ziek werd, is'nu aan de betere hand. is dreigend. Binnen enkele uren na bekend worden der beslissing waren reeds zes Joden door Arabieren vermoord. De premier van Irak, voorspelde „ongelofelijk bloedbad". Tweeduizend studenten van de Faroek-universiteit te Alexandrië gingen in staking en besloten het Arabische Hoge Comité mede te de len, dat zij „bereid zijn hun leven vooi Palestina te geven" en nog slechts op be vel van de Moefti wachten. Om op alles, voorbereid te zijn, mobili seerden de Joden alle jonge mannen tus sen 17 en 25 jaar. In totaal 50.000 man. Vandaag begint in Palestina een Arabi sche staking, die drie dagen zal durèn. De Joodse verzetsgroep Irgoen is nog niet tevreden. Zij streeft naar een ver enigd Palestina met Jeruzalem als hoofd stads eist 14 doden In een logement te Philadelphia heeft een felle brand gewoed, waar door 14 personen de dood vonden. Van de 70 gasten, die zich in het ge- bouW bevonden, zijn er nog 30 zoek. „Fan de ondergrondse In het Belgische plaatsje Chatelineau is een gepensionneerde mijnwerker ge arresteerd. De man had onder zijn eigen huis en onder dat van zijn buur man een miniatuur mijnschacht gegra ven, welke hem zoveel steenkoop op leverde, dat hij iedere week twee vrachtauto's kon laden. In de schuur van hem vond de politie een hoeveel heid steenkool van niet minder dan 7 ton. De man kon zijn oude baantje maar niet vergeten. hele wereld nog steeds over spreekt, gister 73 jaar geworden. Uit allé delen der wereld ontving hij vele blijken belangstelling. Politie en stakers in heel Frankrijk met elkaar slaags Schuman vraagt vérstrekkende hevoegdheden IN een zeer bewogen vergadering, waarin de communisten herhaaldelijk opponeerden, heeft de Franse Nationale Vergadering na 28 uur, het eerste voorstel van het kabinet-Schuman Inzake de anti-staklngspolitie goedgekeurd met 404 tegen 184 stemmen. Dit voorstel hield n.1. de goedgeu- ring in van de reeds plaats gehad hebbende mobilisatie van 80.000 militai ren. Over de andere voorstellen, welke van zeer vérstrekkende aard zijn, zijn heden de beraadslagingen voortgezet. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: O.V.W.-er Lucas Disseveld, Levendaal 33, Leiden. Lucas vertrok als eerste uit het gezin Disseveld naar Indië op 5 Februari 1946. Als zovelen kreeg hij zijn eerste oplei ding in Engeland. Begin Juni 1946 hij Londen vaarwel en de „Kota Agoeng" bracht hem naar het land van bestem ming. Daar werd hij ingedeeld bij 4-2-7- R.I., de z.g. „Tijgerbrigade". In October De door Schuman gevraagde be voegdbeden, „door middel van woorden of geschriften" zijn o.m.: optreden tegen dé dagbladen, die* de staking steunen; ontslag van amb tenaren, die zich aan agitatie schul dig maken; nationalisatie van de sleu- telindustricën (oa. de _electrische centrales, spoorwegen en P.T.T.); het in staatsdienst opnemen van al het personeel der te nationaliseren be drijven; het straffen van hen, die geweld gebruiken, met gevangenis en geldboeten. Zc zouden direct moe ten ingaan en eferst eindigen op 1 Juni 1948. Hoewel daartoe nog niet uitdrukkelijk gemachtigd heeft de regering Zaterdag al de oplagen van- verschillende Parijse bladen en ook van provinciale (o.< communistische l'Humanité en Ce Soir) beslag genomen. Tegen andere bladen zullen soortgelijke maatregelen volgen. De regering heeft ook nog een wets ontwerp ingediend, houdende ontbin ding van -65 vèildgheidscompagnieën, welke onbetrouwbare alemen-ten blijken bevatten. Hevige gevechten te Qarijs Ondertussen gaat het in Frankrijk hoe langer hoe meer naar de afgrond toe. De Parijse straten lijken op moerassen tengevolge van de sneeuwval en de sta king van de straatvegers. Bij het ver drijven van stakers uit de telefoonkan toren en isolatorenfabrieken, kwam het tot hevige gevechten. Straatstenen brandend hout werden naar de politie geworpen. In Noord-Frankrijk broeit het In Noord-Frankrijk rijden vrachtauto': rond met „commando's" erin, met hel doel te saboteren. Hierbij wordt gebruik gemaakt van Duitse krijigsgevarkgeneh. Reeds- werden 324 van deze saboteurs ingerekend. Volgens de „l'Intransi-gea-nt' is een plan opgesteld voor een burger oorlog. Dit plan omvat: isolering var Parijs, afsnijding van Zuid-Frankrijk er contact maken met de communisten ir Italië. Verder nog agitatie verwekken in de Noordelijke mingebieden, om d< steenkoolproductie togen te gaan en oir het binnensmokkelen van wapens uil België te vergemakkelijken. Ook het in actie brengen van stoottroepen, welke leiding zullen moeten geven aan „aar zelende elementen" dn de partijs staat op het programma. Aanslagen op expressetreinen Ook in overig Frankrijk kwanf het tot botsingen tussen politie en commu nisten. In St. Etienne moesten zelfs traangasbommen en tanks worden ge bruikt. Op verschillende spoorlijnen js voorts sabotage gepleegd. Bij Lyon derailleerde de Parijs-Genève-ex-press. De locomotief liep uit de rails en een goederenwagon wend vrenield. Persoon lijke ongelukken deden zich -hierbij niet Een andere express-trein werd in Brest gered door de omstandigheid, dat het vertrek van de trein door de stakers •ertraagd was en men intussen had ont dekt. dat stukken rails waren losgerukt. Ook een lijn naar België is onklaar ge maakt, om de invoer van Belgische steenkool tegen te houden. Reactie te Antwerpen De Anbwërpse communist Philips heeft ?n manifest in de stad verspreid, dat de havenarbeiders aanspoort het iaden ontladen van Franse schepen te wei geren, uit solidariteit met de stakers in Frankrijk. De transportafdeling van het Belgische werkliedenverbond heeft haar leden gewaarschuwd aan deze oproep geen gehoor te geven. Post met lijfwacht erop uit. Hedenochtend is de toestand in Parijs iets Verbeterd. Alle 127 postkantoren in de stad waren weer open. Enkele bestel lers gingen, tegen de order van hun bond aan het werk. Ieder kreeg een lijf wacht van 4 of 5 agenten mee. Slechts door 18 van de 37 bij het Veiflond aan gesloten bonden is nu officieel bevel ge geven te staken. Binnenkort weer bonnen in de restaurants Vreemdelingen krijgen aparte coupons Naar de Nieuwe Leidschc C r L verneemt, zal men binnenkort eer einde maken aan de bonloze maaltijden ir de hotels, restaurants, (flïétaria's tn an dere eetgelegenheden. Dezer dagen heeft minister Mansholt besprekingen gevoerd met de vertegen woordigers van Horeca. Zij drongen op vergroting van de voedseltoewijzingen aan doch hebben een heel ander toekomst beeld te zien gekregen. De voedseltoestand is n.l. zo, dat het onverantwoord wordt geacht op de hui dige voet voort te gaan. Het hele stelsel der bevoorrading en uitgifte van maal tijden dient gewijzigd te worden. 'De Ne derlandse gasten zullen alleen levensmiddelenbonnen terecht kunnen, terwijl er voor vreemdelingen maaltij dencoupons beschikbaar worden gesteld, Voorlopig blijft de huidige toestand bestaan. Wannéér de nieuwe maatregelen van kracht worden staat nog niet vast. Zij brengen uiteraard voor de bedrijven de officiële instanties zulke grote moei lijkheden mee, dat op korte termijn geen verandering te wachten is. ALWEER ZON KLEIN EI Op 11 Dec. a.s. zal voor alle leeftijds groepen een bon voor een ei worden aangewezen, dat, evenals de vorige keer, in de meeste gevallen een ei van klasse zal kunnen zyn. H.M. neemt op 15 December a.s. Leuvense bul in ontvangst Tijdens intieme plechtigheid in Dampaleis. H. M. de Koningin zal op 15 December s. om half twaalf tijdens een intieme plechtigheid in het koninklijk paleis A'dam, uit handen van de rector-magni- ficus der Leuvense Universiteit, mgr Van Waeyenbergh, het ere-doctoraat in de Rechtsgeleerdheid in ontvangst Na de overhandiging houdt de Koningin een korte toespraak. Gedenkboek „Wilhelmina Ter gelegenheid van het gouden rege ringsjubileum van H. M. de Koningin, zal in 1948 een fotoboek het licht zien getiteld „Wilhelmina", geschreven en samengesteld door dr Jane de Iongh en drs M. Kohnstamm. Dit boek is een bio grafie in foto's met tekst. Het telegraaf ver keer tussen allo be zettingszones vanDuitsland en de rest de wereld uitgezonderd Japan en Spanje —lis van heden af weer toege staan. t\ Werd hij overvallen door de gevreesde nalaria en eclipseerde voor enige tijd in het hospitaal van Semarang. Gelukkig ton hij dit weer voor Kerstmis verlaten, todat hy. zij het ver van huis, tenmin ste met zyn kameraden het Kerstfeest kon vieren. Lucas nam aan vele acties Jjel. Als hij weer in Holland terug'is. - en dat zal nu wel spoedig zijn zal 'ij ongetwijfeld veel te vertellen hebben. Tot zolang, Lucas, hou je taai! Spaak blijft belast met Belgische koningskwestie Beslist is, dat minister Spaak belast blijft de oplossing van de Belgische ko ningskwestie voort te zetten. Over het algemeen is men van oordeel, dat oud ster van Zeeland bij de oplossing de kwestie een belangrijke rol zal gaan vervullen. De Kon. Ned. en de Bataafsche Petroleum My eerden hun in de jongste oorlog omgekomen employé's door de onthulling van twaalf gedenkstenen in de hall van het administratiegebouw. De pres.-comm. ir W. H. van Leeuwen legt een krans. Geheel rechts Z.Exc. min. L. Götzen, die namens de Regering aan- De onderhandelingen op de Renville Heden wordt Nederlandse delegatie benoemd DE ODDE CONTACTCOMMISSIE KRIJGT NIEUWE TAAK Naar het A.N.P. verneemt, is heden een ministerieel besluit te verwachten, waarbij de delegatie wordt aangewezen, die met de Commissie van Drie de politieke be sprekingen zal voeren, teneinde te komen tot een oplossing van het conflict m< republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Minister Neher, die heden naar Indië vertrekt, heeft mede de opdracht naast de Landvoogd met de Commissie van Drie en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De- minister van Overzeese Gebiedsdelen zal zich bU hen voegen, zodra omstandigheden dit vereisen. tekort aan producten en Indonesië had al lang moeten produceren, yoegde hij ci aan toe. In beide partijen, zeide de spre ker, is een zo diepe onderlaag van fat soen. dat naar zijn mening geen extre mistische elementen aan beide zijden, deze grote volken kunnen tegenhouden om democratische beginselen uit te wer ken. Duizenden schepen zijn door de loop der eeuwen naar Java gekomen, doch geen met een nobeler doel dan de „Renville". Bij Graham bestaat blijkbaar nog steeds de mening, dat het hier een conflict be treft tussen het Nederlandse en Indone sische volk. Red.). Aan de rand van de afgrond: burgeroorlog bedreigde het land van de Mar seillaise toen minister Schuman zyn plannen bekend maakte. Twintig extra divisies waren onder de wapenen geroepen. Zo zag het er uit om het gebouw van de Assemblee: geweren aan rotten Indonesiër hoofd der Nederl. delegatie Onze Indië-redacteur te Batavia seint, dat de heer Abdoel Kèdir, directeur van Algemene Zaken en plv. van de Lt.-Gou- Generaal, heden belast is mei het voorzitterschap der Ned. delegatie. Officiële kringen te Batavia achten deze benoeming zeer belangrijk, aangezien hieruit overduidelijk de-oprechte bedoe lingen der Ned. Regering blijken, zodat zij niet terugdeinst om een Indonesiër te benoemen tot de hoogste vertegenwoor diger van het Koninkrijk. Overdadig op timisme is overigens niet gerechtvaar digd daar er zeer grote moeilijkheden zijn overwinnen in verband met de order n het vuren te staken. (De benoeming is een. duidelijk blijk, dat het hier gaat om een geschil tussen het Indonesische volk en Djókja en het niet een geschil tussen twee volken Red.). Een nieuwe teugel aangelegd Een Commissie van Drie heeft bepaald, dat verzoeken om onderzoek naar be weerde schendingen van het bestand door der beide technische commissies moe ten worden aanhangig gemaakt, doch do voorzitter der Commissie van Drie kan op eigen initiatief onderzoeken. Beide partijen moeten daarbij volledig mede werken en inlichtingen geven. ZU moeten ook de Commissie van tevoren volledig in kennis stellen van elke stand van zaken, waarbij een troepenbeweging voorbU de huidige voorposten noodzakelijk is. (Dit laatste is een nieuwe onduldbare inbreuk op onze souvereiniteit en bete kent vergroot levensgevaar voor onze soldaten. Red.). Graham spreekt voor radio Djokja Het Amerikaanse lid der Commissie van Drie. Graham, sprak in een i^de voor radio-Djokja de verwachting uit, dat zo wel Nederland als Djokja thans zaken zullen willen doen. De hele wereld heeft Gemeentebegroting een muizenlekkernij Zoals in alle gemeenten, hebber, ook de gemeenteambtenaren van Hellen- doorn in de afgelopen weken hard ge werkt om de gemeentebegroting op papier te zetten. Hadden ze maar een harder mate riaal uitgekomen, dan was hun een grote teleurstelling bespaard gebleven In de nacht Van Vrijdag op Zaterdag heeft n.l. een aantal muizen, vaste be woners van het gemeentehuis, een groot gedeelte van de begroting opge peuzeld, zodat de ambtenaren opnieuw aan de slag kunnen. Om herhaling te voorkomen wil nu een der raadsleden voorstellen een officiële gemeentekat aan te schaf fen Opnieuw twee doden Volgens het Nederlandse militaire com muniqué bedragen de Nederlandse vei "lezen op 28 November twee doden e en gewonde. Vorrink pleit voor breuk met socialisten van Oost-Europa De voorzitter van de P.v.d.A„ Koos Vorrink, heeft op de socialistische confe rentie te Antwerpen, aangedrongen op breuk tussen de socialisten van Oost- West-Europa. DAT de oud-minister, prof. dr G. der Leeuw, in een artikel in het Utr. Dagblad over de noodtoestand by het middelbaar onderwijs de leraren opwekt totstaking. DAT de apotheek van de heer Lun sing te Hoogeveen gisteren uitbrandde, waarbij de inboedel alsmede een grote voorraad geneesmiddelen verloren ging. DAT Zaterdag a.s. te Middelburg op nieuw een boomplantdag wordt gehou den waaraan scholen en grote bedrijven deelnemen. DAT St. Nicolaas Zaterdagmiddag niet minder dan 16 knechten te Grc gen arriveerde. DAT de onlangs tot 12-j. veroordeelde SS-er M. Hub. Meyers dezer dagen een ziekenbezoek aan zijn moeder Maastricht gebruik heeft gemaakt om ontvluchten. DAT de IJmuidense brulboei, die door de storm werd losgeslagen, thans kleinere remplagant uit Den Helder heeft gekregen. DAT de winkels te Maastricht in de dagen voor Sinterklaas en Kerstmis in tot 10 uur slechts tot 8 uur en op 24 Dec. zelfs maar tot 6 uur open blijven. DAT deze afwijkende maatregel ge- omen is op verzoek van de samenwer kende organisaties van winkelbedienden aldaar. DAT het Drents Landbouw Genoot- hap in telegrammen aan min. Mans- Dlt en de Stichting voor de Landbouw heeft aangedrongen op onmiddellijke vaststelling der melkprijzen. DAT ruim 18 van het vee in N. Brabant t.b.c. heeft, hetgeen bijna een verdubbeling sinds 1928 betekent, terwijl in Friesland dit percentage sinds 1926 m 21 tot 3 terugvieL DAT voor het B.G. te Groningen tegen de 54-j. N.S-B.-arts H. Th. v. Heuveln uit Veendam, die in '44 door de Beweging geroyeerd wegens het saboteren der uitzendingskeuringen, 5 jaar gevangenis straf is geëist. DAT Eduard Flipse op 16 Maart in Rome het eerste van een reeks concer ten in Italië zal dirigeren. DAT de Rijksverzekeringsbank hard werkt aan de uitvoering van de Nood wet Ouderdomsvoqrziening en een ieder de hem toekomende uitkering van 1 Odt af uitbetaald krijgt. DAT de personeelsraad bij de Ned. Spoorwegen gewaarschuwd heeft tegen de hier en daar optredende z.g. perso neelscommissies, die sterk beïnvloed worden door de E.V.C- DAT de bemanning van de „Brastagi" Beira DAT de afd. Assen van de Ned. Ver. „E.H.B.O." Zaterdag t.g.v. het 20-j. be staan grote wedstrijden organiseerde. DAT een vefkleind model van de be kende Esch-molep te Delden aan hel Middelburgse Molencomité is aangebo den, zulks i. v. m. de actie in deze stad tot het behoud van drie molens. DAT W. O. E. Wittebol, adj.,dir. de Neto te Groningen, is benoemd tot directeur van het Econ.-Technologisch Instituut voor Zeeland. DAT het te restaureren carillon te Vere de maximum-Rijkssubsidie krijgt (66 der totale kosten), waardoor spoedig met het herstel kan worden be gonnen. DAT de partijraad der K.V.P. op 12 Dec. a.s. te Utrecht vergadert. DAT dé Portugees-Joodse boekerij Amsterdam thans in 125 kisten uit Duitsland is teruggehaald en gistermor gen plechtig werd heropend. DAT ook aannemers in het district Nijmegen geen „zwarte" lonen zullen betalen, doch enkelen hunner wegens dit feit nog een vervolging te wachten hebben. DAT dezer dagen te Den Bosch een sierduiven-tentoonstelling is gehouden, de grootste show van die aard, .na de bevrijding in Nederland vertoond. DAT Zaterdag op het landgoed „Groe- nendaal" te Heemstede de première is gegeven van de film over de aldaar ge houden A.N.W.B.-kampeerrally. 4 DAT B. en W. van Maastricht aan de raad hebben voorgesteld aan het ge- meentepersoneel, behalve een uurloon verhoging ook een progressieve kinder bijslag uit te keren. DAT Ged. Staten van Limburg de sedert 1936 toegepaste 20 pet korting op de subsidies aan de handelsscholen en cursussen met ingang van 1948 willen intrekken. DAT het auto-service-station op de kop van de Afsluitdijk weer is geopend. DAT een watervliegtuig van de Amer. kustwacht gistermorgen uit New-Found- DAT het Drents' Landbouwgenootschap land tien flessen met bloedplasma naar I Zaterdag te Assen zijn najaarsvergade- de „Nieuw-Amsterdam" bracht voor ring hield w;aarop ojn. ir H. H. Smeenk zieke passagier». uit Den Haag sprak. Jiet schip heeft verlaten ..Thames" van L. Smit en wordt gebracht DAT de Eindhovense trypfabriek N.V. Schellens en Marto op 8 December 60 jaar bestaat en op 9 Dec. 60 jaar geleden met de machinale productie begon. DAT de Noorse gezant te Den Haag, Jens Bull, morgen met zijn echtgenote de havens van Rotterdam bezoekt en o.m. kapiteins van Noorse schepen ont vangt DAT Wilfred Paling, dir.-gen. van de Britse P.T.T., Zaterdag zijn Ned. collega, T. van Houwelingen bezocht i.v.m. de nieuwe telefoonkabel tussen Aldeburgh en Domburg. DAT ong. H8.000 schoolboeken door de oorlog verlóren gingen doch het dep. van O. K. en W. reeds 40.000 boeken verza melde en in de verhouding van ong. één boek per leerling verdeelde. DAT de gemeente Den Bosch aan de N.V. Van Haren's schoenfabrieken te Waalwijk grond heeft verkocht om zi in de Brabantse hoofdstad te vestigen. DAT de N.V. Enkes te Leidschendam voortaan 35 Te van de overwinst stort in personeelsfonds en het kapitaal dubbelt tot ƒ1.300.000. verdeeld in 4000 gelijke aandelen. DAT te Amsterdam is opgericht de „organisatie van progressieve studerende jeugd", teneinde de vooruitstrevende studerende jongeren te verenigen. DAT 11.000 leden van de Federatie van Verenigingen ter behartiging va belangen der verplegenden en vai_ verpleging Zaterdag de 2e jaarvergade ring te Utrecht bezochten. DAT in 3 weken reeds meer dan 3000 scholen zich hebben aangemeld voor de Jeugdactie Papierinzameling (JAPI) het getal leerlingen de millioen i seerdé. DAT de ex-burgemeester van Papen- drecht P. van Rees Zaterdag wederom voor het Dordtse tribunaal terechtstond en de uitspraak nu over 12 dagen volgt, volgt DAT de IJmuider Bestuurdersbond minister Neher telegrafisch om snellere woningbouw aldaar heeft verzocht. DAT de staking ^an de bouwvak arbeiders bij de fa. Ribberink in Velsen- Noord vandaag is opgeheven, daar loonsverhoging van 25 pet is toegestaan. DAT Zaterdag brand heeft gewoed in de autobusgarage van dè „Naco' Purmerend. DAT het ledental van het C.N.V.. in het afgelopen kwartaal met 2573 tot 126.393 stee^ en alleen de C.N.V.-organisaties landarbeiders, politieambtenaren en mijn werkers in totaal 170 leden verloren. DAT in Beverwijk de winkels Sinterklaas en Kerstmis tot 9 uur geopend mogen blijven, hetgeen de gulden mid denweg is. daar de winkeliers de slui tingstijd i.pl.v. op 10 uur op 8 uur gesteld wilden zien. DAT burgemeester Van Kolfschoten Woensdag te Eindhoven de eerste spade in de grond steekt voor de aanleg de hulpspoorbaan, de eerste phase op de eg naar nieuw hoogspoor. DAT de laatste dagen weer enige stof felijke overschotten van gefusilleerde verzetsstrijders zijn bijgezet op de begraafplaats te BloemendaaL DAT W. M. Palm, directeur van Centr. Bureau van voorbereiding ambtenarenzaken, wegens reorganisatie van zijn diensttak eervol is ontslagen. DAT onze gezant te Belgrado, ir Ch. M. Dozy, de leiding van zijn post weer op zich heeft genomen. NA GENOTEN RUST Na genoten rust heeft H. M. de Koningin vandaag het Koninklijk gezag hervat. Dit valt samen met het begin van het bezoek van enkele wekfen. dat onze vorstin ook dit jaar aan de hoofdstad des lands brengt. Het is stellig niet uit gebrek aan referentie jegens de Prinses- Regentes. dat wij ons over dit feit van harte verheugen. Het is een aanwijzing, dat onze geëerbiedigde Koningin zich thans weer krachtig genoeg gevoelt, om ook in deze uiterst moeilijke dagen het landsbewind te voeren. Wij bidden God, dat het Haar gegeven moge zijn land en volk nog lang in goede gezondheid te mogen regeren. Ook, dat het Haar en ons gegeven zij, dat het volgend -jaar in onverdeeld dankbare stemming het jubileum van haar 50-jarig Koningschap mag worden gevierd. Wij hebben in de weken, welke thans achter ons liggen opzettelijk niet mee willen doen met hen, die uiting gaven aan de veronderstelling, dat deze rust periode van onze geliefde vorstin tevens een politieke achtergrond zou hebben. Nu H. M. de Koningin het gezag heeft hervat is het trouwens wel uit het negatieve gebleken, dat voor zulk een veronderstelling weinig of geen grond aanwezig was. Voor het overige 4s de parlementaire constitutionele monarchie, waaronder wij het voorrecht hebben te leven, zo substiel van samenstelling en bouw, dat het niet geraden is de aan wezigheid van zulke politieke motieven spoedig te veronderstellen. Het zou echter bovenal van weinig kiesheid jegens onze zo geëerbiedigde Landsvrouwe getuigen. Het is bekénd, dat wij tegen verschillende onderdelen het thans gevoerde Regeringsbeleid ernstige bezwaren hebbent Dat kan helaas moeilijk anders. Des te meer stel len wij er prijs op te zeggen, dat het gevaarlijk is op lichte gronden politieke motieven aan te nemen, waar zij wel licht nauwelijks zijn en aangenomen dat er waren, dan zou hiér eventueel slechts een taak liggen voor de his torie-schrijvers. Liever dan ons op deze weg te be geven, willen wij nogmaals onze grote voldoening .en dankbaarheid uiten, dat God aan onze Koningin de kracht en op gewektheid gegeven heeft, haar zware taak te hervatten. Geve Hij thans ook, dat de misken nevelen wyken die nu vaar op ons land en volk liggen. Bloemenkopers te Rijnsburg zijn in staking gegaan ZU weigeren 11-4 pet omzetbelasting te betalen. Hedenmorgen is een reeds lang dreigend conflict in de bloemenhandel tot uit barsting gekomen. De kopers van de vei lingsver. „Flora" te Rijnsburg. die wei gerden de door het veilingbest uur voor hen vastgestelde lVz pet omzetbelasting betalen, zijn in staking gegaan en kopen Vandaag wordt in Aalsmeer een verga dering gehouden, waar men zal trachten oplossing van dit conflict te ge- MR LOVINK UIT MOSKOU VERTROKKEN. De Ned. ambassadeur te Moskou,' mr A. H. J. Lovink, die, zoals bekend, secre taris-generaal van het dep. van BuitenL wordt, heeft Moskou verlaten. Vele diplomatieke vertegenwoordiger» deden hem uitgeleide. Hedenmorgen is ij te Leningrad gearriveerd, aldus A. P. NIEUWE TELEFOONKABEL NAAR ENGELAND IS ER! Het Engelse kabelschip „Monarch** heeft dezer dagen de legging vanNie eigenlijke telefoonkabel tussen Neder land en Engeland volbracht. De landings einden bij Domburg en Aldeburgh wa ren reeds eerder gelegd. De Prins Bernhard Kapel.' die soals bekend, gaat verdwijnen. nam te Amsterdam afscheid van het publiek. Kees de Bok werd gelauwerd en moest eens kUken wat zUn mede mascotte, het Amboneesje Bernhard, Republiek ijvert voor diplo matieke contacten De republikeinse minister van buiten landse zakeiy Salim. heeft bekend .ge maakt, dat de republikeinse vertegen woordiger in Egypte reeds officiële er kenning geniet, hoewel het protocol nog niet is getekend. Aan Palar is opgedra gen diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de V.S. Depressies in aantocht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk: zwakke wind met hier en daar nevel of mist en ou vele plaatsen lichte vorst. Later: geleidelijk aanwakkerende wind uit Oostelijke richtingen. Toenemende bewolking met voornamelijk in het Zui- van het land tijdelijk enige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt ZON EN SLAAN. Dinsdag. 2 December. Zon op 8.26 en onder 16.32. Maan o{j 20.49 en onde» 12.52. Vrijdag 5 December LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1