Idirniar XYiitsrije (JEounuti KOMT ER OOK IN ONS LAND EEN CHAOS OP LANDBOUWGEBIED? Toestand in Frankrijk: om te duizelen! Wist U PONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week; ƒ1.30 per maand; ƒ3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7370 Ch ristelijk-ÏS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken j$tantuastiri) Is ahcMewti ntyn bert in tegJ5cn»poct" Postrekening 58936. Landarbeiders achten de maat thans vol [Willen niet minder verdienen dan industriële collega's Er heerst in landbouwkringen grote ongerustheid en ontevredenheid over de huidige lonen der landarbeiders. Over deze lonen is al veel te doen geweest, maar thans is het zover gekomen, dat de Regering niet hoger wenst te gaan, terwijl de betrokkenen en hun organisaties nog geenszins tevreden zijn. De Stichting van de Landbouw zal nooit haar medewerking verlenen aan een staking, maar zjj verklaart wellicht niet by machte t zijn, in de naaste toekomst boeren en arbeiders binnen de perken van d organisatie te houden, indien er geen verandering komt. Op een gisteren gehouden persconfe rentie wees de heer H. D. Louwes, zitter van de Stichting van de Landbouw er op dat het straffe landbouwbeleid ons land zoals het nergens ter wereld wordt gevoerd slechts kan worden vol gehouden. zolang boeren en arbeiders de redelijkheid van dat beleid inzien. Doen zij dat niet meer, dan staat ons een chaos te wachten als in Frankrijk, waar iedere regering opnieuw onmachtig blijkt constructieve Landbouwpolitiek te vot Ook in ons land is men gekomen tot punt waarop men het regeringsbeleid wenst te volgen. De teleurstelling, onze landarbeiders thans doormaken, dat de Regering de volkomen gemotiveer de loonsverhoging heeft afgewezen, it niet meer te verwerken, aldus spr. Bij de door de Stichting van de Land bouw voorgestelde loonsverhoging is uiteraard uitgegaan van de gelijkstel ling van de landarbeiders met de arbei ders in de industrieën op het platteland. In April 1946 werd het loon van 60 ct per uur verhoogd tot 64- Toen echter de lonen in de bouwvakbedrijven werden herzien, klopte ook de Stichting weer bij de Regering aa verhoging tot 70 ct per u ting v. d. Arbeid werd geadviseerd, de lonen v te stellen op 68 ct per uur. Maar ook de verhoging tot 68 ct werd door de Regering afgewezen, ondanks de door minister Drees bin nenskamers afgelegde verklaring, dat hij, nu de lonen van de bouwvakar beiders. enz waren verhoogd, geen verantwoordelijkheid meer zou kun- i de Landbouw en vroeg loons- Door de Stich. an de Regering >r de landbouw Vervalsing kost het Rijk tienduizenden guldens De C.C.D. op zoek naar „zwarte" waar deed een andere ontdekking In de provincie Utrecht was de C.C.D. op zoek naar een vermoede „zwarte" aankoop van levensmiddelen voor poli tieke gedetineerden, waarbij de N.V. J. J. te Jutphaas betrokken bleek te. zijn. Doch bij een nauwkeurig onderzoek der boeken, kwam een vervalsing aan het licht, die reeds begonnen is in 1946 en tienduizenden guldens beloopt. De N.V. had nl. voor het Nederl. leger aangekochte „dumpwagens" bedrijfsklaar gemaakt en de factuur van elke auto op ongehoorde wijze opgevoerd. De procuratiehouder K., ontwerper van het vervalsingssysteem, is voor de off. v. Justitie te Utrecht geleid en in het huis van bewaring aldaar opgeslo ten. Van de in dit bedrijf tewerkgestelde politieke gevangenen, waren er enkele, Benelux verdedigt zijn rechten te Washington De Nederlandse ambassadeur te Wash ington mr. E. van Kleffens, en de Belgi sche ambassadeur baron Robert Silver- cruys hebben Woensdag 70 minuten lang een onderhoud gehad met de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken Robert Lovett om het gezamenlijke morandum van de Benelux aan de ministers te Londen inzake Duitsland toe te lichten. '•AVONDS AUTOMATISCH TELEFO NEREN MET HEERENVEEN De telefoonsector Heerenveen is voort aan automatisch bereikbaar door de dis tricten Leeuwarden. Groningen (met sec tor Assen) en Zwolle en gedurende de avonduren, op Zaterdagmiddag en Zon dag tevens door het district Amsterdam en het locale net van Den Haag. Schuman's compromis-voorstellen niet gunstig ontvangen Zal het antwoord een algemene staking zijn D VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Soldaat J. W. Scheffer, Rembrandt straat 18, Leiden „Sjaak" ging als geniesoldaat op 23 September 1946 naar Indië, eerst naar Batavia en daarna naar Buitenzorg, van waar uit de tocht begon, het binnenland in, onder moeilijke omstandigheden. Er was veel te doen aan de jarenlang ver waarloosde wegen en bruggen; en onder gunstige omstandigheden werkte men geenszins. De politiële actie bracht haar consequenties mee. niet alleen in de aan voer van de benodigde ..spullen", maar ook op ander terrein. Maar „Sjaak" slaat er zich wel doorheen. Als het enigszins mogelijk is, doet hij aan sport. Zo speelt hij in het Genievoetbal-elftal en werd ook gekozen in het districts-elftal. Maar het komt wel voor, dat de mannen meer lin hebben in slapen dan in voetballen, tn wie, die de kranten nauwkeurig leest, Ml hen dit euvel duiden? nen dragen voor de te lage lonen q- landarbeiders Minister Beel heeft in de Tweede Ka mer gezegd, dat de lonen der landarbei ders met omhoog kunnen, omdat er geen geld is De Regering is niet bereid, hoge subsidies op het levensmiddelenpakket geven, terwijl zij evenirun bereid is, verhoging te doen doorberekenen en doende af te wentelen op de consume De Stichting van de Landbouw zegt echter: Als er dan geen geld is, dan moet de Regering het beschikbare maar rechtvaardiger verdelen. Uit de berekeningen, door het L.E I. gemaakt, is komen vast te staan, dat bij een loonsverhoging, als door de Stichting van de Landbouw bedoeld, globaal geno men, die totale kosten per gemiddeld gezin jaarlijks met f 11.01 zouden stijgen. Tot goed verstaan van het bovenstaan de merken wij nog op, dat het huidige loonpeil in de landbouw feitelijk gesteld moet worden op 67 ct per uur, waarvan de arbeider slechts 64 ct krijgt, omdat de andere 3 ct wordt gestort in het Land- bouw-Egalisatiefonds om een reserve te vormen voor het straks op te richten pen sioenfonds. Verder wijzen wij er op, dat de Stichting van de Landbouw geen orga nisatie van de landarbeiders is, doch van werknemers en werkgevers beide. Stedelingen krijgen weer soja in het brood Vanaf 30 November zal de broodbloem- melange voor de stedelingen weer 5 pet soyabloem bevatten, met bijmenging van 10 pet maisbloem en 5 pet aardappelmeel. De dorpsmolenaars zullen uitsluitend 15 pet maisbloem bijmengen en geen soya bloem of aardappelmeel. Onaangenaam restant Blykens het Voorlopig Verslag inzake het wetsontwerp tot opheffing van de Bijz. Gerechtshoven, de Bijz. Raad van Cassatie en de Tribunalen kan het aantal nog te berechten politieke delinquenten op 1 Jan. 1948 op 10.000 worden geschat. Hiervan zijn 8500 gedetineerden en onder de overigen 1500 bevinden zich tal collaborateurs. Van deze 10.000 zouden er ongeveer 7200 door de Tribunalen kunnen worden berecht, doch de rest zou naar de Bijz. Gerechtshoven moeten worden Zuid-Afrikaanse gezant verlaat per 1 Januari Nederland Naar wij vei heer Leif Ege land, gezant van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland België, die zoals gemeld Unie van Zuid- Afrika" te Lon den, per 1 Jan. Zware Westenwind raasde langs de kusten Een aantal schepen waren de slachtoffers Het m-s. „Madjoe" van de R'damse Mij „De Tamarinde" is voor het Ketel- diep op het IJselmeer gezonken. De schipper en twee andere opvarenden werden door vissers gered. Gepoogd zal worden eerst de grmdladdng te verwij deren en daarna het schip te liohten. Een onbekend Liberty-schip veroor zaakte nabij Antwerpen schade aan het voor anker gaande Nederl. ms. „Lim burg". Wegens storm is dit schip de ha- .ven van Vlissingen binnengelopen. Nabij de rede van Vlissingen kreeg het Engelse s.s. „Laudaura" vannacht een aaiwarmf met het Noorse ss. „Ba sel", dat voor anker lag. Beide schepen zijn naar Antwerpen opgestoomd. Voorts werden noodsignalen opgevan gen van het Panamese ss. „San Nicho las", dat aan de grond liep naby Mid- dlesborough 10.000 Nederlandse boeren naar Canada Het volgend jaar ziullen tienduizend Nederlandse boerenarbeiders naar nada emigreren, aldus hebben, volgens A.P., het Canadese dep. van de Mijnen en de Ned. ambassade aldaar bekend gemaakt. De Nederlandse gezinnen zullen zelf hun reis bekostigen. De eersten worden in Maart in Halifax verwacht. Vertrek „Willem Ruys" moest bijna worden uitgesteld Vervoer van tweede reserve schroef stuitte op moeilijkheden. De tweede reserve schroef van de „Willem Ruys" is ook al door pech ach tervolgd. De truck, die n.l. de schroef van Drunen naar Breda zou brengen werd in beslag genomen en door het op onthoud, dat kon ontstaan, was hel mogelijk de „Willem Ruys" op tijd te laten vertrekken. Een vergunning van de minister het vervoer over de weg werd gisteren verkregen, zodat hedenmorgen het trans- I port een aanvang nam. de regering mede, dat de Ionen der arbeiders te Parijs met 1500 francs per maand zullen worden verhoogd en die der kantoorbedienden met 1150. Hiernaast zullen met spoed wetsvoorstellen worden ingediend tot herziening van de oorlogspensioenen en tot het instellen van een gezinstoelage. Hoewel Schuman op de grote ellende ees, die in Frankrijk het gevolg zal jn van de stakingen, vreest men dat de vakbonden de voorstellen van de rege ring niet zullen aanvaarden en derhalve weer aan het werk zullen gaan. Achttien bonden, o.a. de mijnwerkers, spoorwegmannen, metaalbewerkers, ha venarbeiders en zeelieden hebben, als reactie op Schumans rede, besloten te blijven staken. Vandaag zullen andere bonden hier- irer beslissen. Algemeen wordt aange- )men dat deze regeringsvoorstellen het :in zullen zijn voor een algemene sta king. In de laatste 24 uur is de toestand het land niet veel gewijzigd. Aan de oproep tot algehele staking van de spoor wegarbeiders hebben verder niet veel ge hoor gegeven. Alleen het Nat. Verbond van tech nisch personeel heeft goedgunstig geant woord. Het personeel van de Parijse open- Hij liet zich niet afschrikken... Op een donkere avond stapten vier gemaskerde jongelui bij een Italiaan se boer binnen met het plan hem te beroven. Om te voorkomen dat hij naar de politie zou gaan, trokken zij hem al zijn kleren uit. De boer liet zich daardoor echter niet afschrikken, maar verdween, terwijl de knapen de boerderij plunderden, in ontklede toe stand naar het politiebureau, waar hij enigszins verkleumd aankwam. Direct gingen een paar agenten met hem mee, die de jongelui konden inreke nen, op het moment dat zij hun ge slaagde overval lustig aan het vieren Slechts 4 overlevenden op de Clarksdale Victory Een kotter van de Amerikaanse kust wacht is er in geslaagd het Amerikaanse troepenschip, dat op een rots bij de kust Alaska in tweeën was gebrokèh, nadieren. Men trof aan boord van het schip mannen levend aan en drie dood van de geredden vertelde dat de an dere 44 leden van de bemanning naar de diepte meegesleurd waren, toen de ach tersteven van het schip afbrak. Er is wei nig hoop dat hier nog overlevenden van zullen zijn. Ook een amphibievliegtuig is op de plaats van het onheil verschenen. Het ongeluk is veroorzaakt door een he vige storm, welke aan de kust van New Foundland zware schade heeft toege bracht. Treinramp in de Pendsjaab eist 200 doden Door een fout in de wisselstand is een speciale trein met Mohammedaanse jé's bij Ambala in de O.-PendsJaab ontspoord. Er werden ongeveer 200 per- nen gedood of gewond. Geheimzinnige dood van Amerikaans consul ln het sousterrain van het Amerikaan consulaat te Frankfurt is het lijk ge vonden van de 32-jarige Amerikaanse consul Sutton. Men constateerde dat de dood was veroorzaakt door een geweer kogel in de slaap. Voor een eventuele zelfmoord kon men geen reden vinden.- bare vervoersmiddelen, uitgezonderd van de autobusdiensten, gaat heden in staking. Besloten is alle kranten in Frankrijk slechts vier maal per week, met 2 pa gina's. te laten verschijnen. Stakers contra politie Vijftig stakers maakten zich bij Choisy le Roi meester van een seinhuis. Ze hielden een trein aan, knevelden ma chinist, dwongen de passagiers uit te stap pen en reden de trein op dood spoor. Dit alles geschiedde voordat de politie ter plaatse was. Toen waren de stakers tuurlijk al verdwenen. Slechts drie kon den worden gearresteerd. Na een massavergadering, die door de CGT was belegd, trok een menigte ongeveer 20.000 stakers in Lyon in optocht naar de prefectuur. De politie, die trachtte de menigte uiteen te drijven, slaagde daarin aanvankelijk niet. Ze was daarom genoodzaakt gebruik te maken van traan gas. Bij de gevechten tussen stakers en poli tie werden verscheidene personen ge wond. Kardinaal doet een poging Kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs, heeft een verklaring aan de pers overhandigd, waarin hij een beroep op de stakers in Frankrijk doet het werk te hervatten. Het recht van staken is bij de grondwet toegestaan, aldus kardinaal Suhard, doch het is niet toegestaan dat recht misbruik te maken. Het is Frankrijk van het grootste belang, dat net werk spoedig wordt hervat. De dienst van de expressetreinen Londen, Brussel, Amsterdam en andere Europese hoofdsteden is nu geheel stop gezet. Ook het locale spoorverkeer rond Parijs functioneert niet meer. Weer een treinbotsing in Engeland Gisteravond zijn bij het Engelse plaatsje Farnborough de bekende Bournemouth- Belle-express en een andere trein op elkaar ingereden. Volgens de laatste be richten zijn hierbij een persoor. gedood en 20 gewond, van wie 5 ernstig. Vreselijke toestand in China Officieel is te Na.iking bekend gemaakt dat in China 48 millioen mensen hulp var de regering dringend nodig hebben. Hier van zijn 33 millioen verplaatste perso nen, gevlucht van het toneel van de bur geroorlog. De anderen, 15 millioen, zijn verminkten, slachtoffers van overstro mingen en van hongersnood. Stanislaw Mikolajczyk, voormalig leider der Poolse Boerenpartij, die langs uit Polen gevlucht is, is te New- York aangekomen. Partir, c'e«t mourlr nn peutLoco-burgemeester Van Dam biedt de heer Warnaar bij hun vertrek naar Waddinxveen een fraai schilderij aan, voorstellende een molen onder Hazerswoude. Grote Vier praten voort. Oostenrijk punt één op de agenda Bidault vond volgorde niet belangrijk fS DE EERSTE bijeenkomst van de Grote Vier te Londen zonder horten L of stoten verlopen, ook de tweede zitting kon bogen op een succesje, vant de ministers kwamen overeen, zij het natuurlijk na enig heen en weer jepraat. dat de Oostenrijkse kwestie als punt één van de agenda moet be handeld worden. Deze kwestie zal echter naar de speciale, door de ministers afgevaardigden, verwezen worden. Aan het eind van de zitting werd nog besloten, dat men niet aan een volgend agenda-punt zou beginnen, voordat het vorige is afgehandeld. Belgische dorpen door sneeuw onbereikbaar Door hevige sneeuwval zijn enige dor pen in Oost-België niet meer te bereiken In de Belgische hoofdstad heerst momen teel een ijzige temperatuur. Molotof begon zijn openingsrede met de Brits-Amerikaanse bi-zonale politiek aan te vallen. Hij noemde deze allerminst democratisch maar imperialistisch. Hij wekte tenslotte op tot spoed bij het ont werpen van een vredesverdrag met Duits land, opdat dit land zijn vérplichtingen jegens zijn slachtoffers zou kunnen na komen. Marshall ging niet in op de be schuldigingen van Molotof. Dat Amerika eerst het Oostenrijkse verdrag wilde be handelen, was alleen omdat men er ver- nee gevorderd was. Bidault vond de volgorde der agenda-punten niet zoo be langrijk. Bevin merkte op dat men Mo- lotof's opmerkingen met een beetje humor moest opvatten. „Ik geloof", zo zeide hij, „dat we allemaal oorlogsop hitsers zijn, de enige heilige in de we reld is Rusland. Als democraten zullen volgens de Sowjet-Unie wel onder de maat blijven." Moedertoelage in Rusland gehalveerd Volgens radio Moskou wordt het to taalbedrag van toelagen aan ongehuwde moeders en moeders met veel kinderen van 6 op 3 milliard roebel teruggebracht. De koopkracht van de roebel is sinds de oorlog zo gestegen, dat deze verminde ring volkomen gewettigd is, zo wordt ge zegd. Er was gisteren te Zoeterwoude veel belangstelling vo< Herv. Gemeente. Moge ook dit werk van ds Heidema i resultaten afwerpen. DAT boven het Britse stadje Hastings gisteravond een „mysterieuze raket" waargenomen, die zich met grote snelheid voortbewoog. DAT ook te Oostkapelle (Walcheren) een begin is gemaakt met de herbeplan ting. DAT de N.V. uitgeverij „De Keizers kroon" te Amsterdam thans complete romans met slechts 30 gram gewicht uit geeft. de z.g.n. „Zwaluw-editie," die spe ciaal bestemd is voor de soldaten ir Indië. DAT het Centraal Sociaal Werkgevers verbond gisteren onder voorzitterschap van mr D. U. Stikker zijn eerste alg. le denvergadering hield. DAT Leeuwarden half December een stadsbusdienst krijgt en deze geëxploi teerd wordt met bussen van de Ned. Tramweg Mij DAT mr J. H. v. Balen, dir. v.d ANWB baron van Harinxma, dir. v.d. RAC. gekozen zijn in het bestuur van 't nieuwe centrale bureau van het Dinsdag te Lon den opgerichte Intern. Toeristenorgaan. DAT te Dordrecht een comité is op gericht om in het park Merwesteijn een oorlogsmonument op te richten, waarvoor ong. f50.000 nodig is. DAT Engeland nog niet heeft geant woord op het Ned. rapport om te komen tot een beperkt grensverkeer voor Ne derlanders. die familie in Duitsland wil len bezoeken. DAT het Instituut voor Universele staatkunde te Oisterwijk na 7 jaar ge dwongen rust de activiteit heeft hervat door de publicatie van een reeks „staat kundige brieven" van dr Verviers. DAT ln de vacature van mej R. v d. Weel tot lid van de Prov. Staten van Utrecht is benoemd de heer A Scholten. DAT niet dr P. v. d. Kooy (K.V.P.), zoals gisteren abusievelijk werd gemeld, doch dr T. P. v. d. Kooy (A.R.) als een der opvolgers wordt genoemd van de heengaande secr.-generaal van het dep. van Econ Zaken. DAT gisteren in het Apollo-paviljoen te A'dam door burg. d'Ailly een gedenk raam is onthuld voor 30.000 leden van de Ziekenfondsver. „Ziekenzorg" aldaar, die in Duitsland en Polen zijn omgeko- DAT de Krijgsraad te velde de 41-j. kap. der artillerie D. W. v. d. B. uit Gro ningen tot Vi j. gev. straf en ontslag uit de dienst veroordeelde wegens verraad van een ontvluchtingspoging van 15 offi cieren uit het kamp Neu-Brandenburg. DAT gisteren de 15.000ste bezoeker werd verwacht op de intern, poppenten- toonstelling te Maastricht, waaraan 35 lan den deelnemen. DAT te Maastricht is herbegraven mi R. v. d. Boorn, die in Dec. "44 in de frontlinie bij Roermond met baron var Lansweerde door de Duitsers werd gefu silleerd. DAT L- A. Paris-Francheschi op zvir verzoek eervol is ontslagen als euj der Nederlanden te Puntarena». DAT min. Lieftinck Zaterdag Middel burg zal bezoeken teneinde herstel- schadevergoedingsproblemen te bespre ken en landbouwers bij hem hun belan gen zullen kunnen bepleiten. DAT de voorm. Spaanse min. van Bui- tenL Zaken, Alvarez del Vayo, uit New- York voor o.m. een bezoek aan Nederland vertrokken is, waarna hy als correspon dent van het Amerik. blad „The Nation" de conferentie van Vier te Londen zal verslaan. DAT de nieuwe burgemeester Breda mr dr C. L. Prinsen op 1 Dec. geïnstalleerd wordt DAT Breda gisteren is aangesloten op het staatsmijngas en de leiding moi teel doorgetrokken wordt naar Roosen- DAT er vertraging Is ontstaan in 1 vormen van de klok voor de nieu' „Beursbengel" van de Koopmansbeurs Amsterdam, waardoor deze eerst Maart '48 gereed komt DAT de bijna 11.000 leden tellende Fe deratie van Ned. verenigingen ter behar tiging van de belangen der verplegenden en van de verpleging. Zaterdag a.s. in hel N.V.-huis te Utrecht haar jaarvergade ring houdt. DAT per half Dec. de treinen op het baanvak ZwijndrechtBarendrecht op dubbelspoor gaan rijden en het baan vak BarendrechtFijenoord eerst na vorstperiode ter hand wordt genomen. DAT het Rijksarchief voor Noord-Bra bant te Den Bosch wegens kolenschaarste voorlopig Zaterdags gesloten if. Ministers te voet Hans Hedtoff, de Deense premier, loopt iedere morgen de 4 kilometer van zijn huis naar zijn bureau. Hij heeft nu besloten voor de ministers van zijn nieuwe kabinet geen auto's meer beschikbaar te stellen. „Wande len is gezond", zcr zegt hij. „Anders nemen de heren maar taxi's". Wat de Belgen krijgen Op de Belg. bonnen]ijst voor Dec. ko men de volgende maandelijkse rantsoe nen voor: Brood 9 kg. rijst 150 gr„ mar garine 600 gr., boter 350 gr., reuzel 200 gr., suiker 1.20Ó gr., gezouten varkens vlees 250 gr., vlees of vleeswaren 1.250 gram. Leopold III naar het land van de dollars? 't Belgische blad ,Le Soir" meldt dat koning Leopold van België van plan is binnenkort een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Het secretariaat van de koning zwijgt echter in alle talen. Twee jonge Joodse terroristen, die de Cairo-Haifa-express in Augustus had den doen ontsporen, waarbij de machi nist om het leven kwam en 5 wagons de railleerden, zijn tot levenslang veroor deeld. PRIJZENRAADSELS DE prijzenpolitiek der regering zal voor velen onder ons raadselachtig zijn. Vooral de huisvrouw zal er zo haar gedachten over hebben. Het i s ook vreemd. Aan de ene kant wordt, vaak met enige ophef, melding gemaakt van lagere prijzen voor voorwerpen, welk» we zeker niet elke dag aanschaffen, aan de andere kant gaan prijzen omhoog voor levensbehoeften, die wèl dagelijks moeten worden gekocht Als deze beide ver schijnselen zich gelijktijdig voordoen en daarbij de prijsverlagingen met enig» fanfares gepaard gaan, doch de prijsver hogingen simpelweg worden aangekon digd. dan kan het moeilijk anders, of in de huiskamer is een geprikkelde stem ming het gevolg. s te meer valt het te hopen, dat nu eindelijk een stabilisering van de prijzen kan zijn bereikt althans dat de prijzen niet meer omhoog behoeven te gaan en wèl. waar het maar even kan. zullen dalen. Want hoe hoger de prijzen hoe sterker de druk op de lonen. Maar een nieuwe loonronde wenst de Regering te ontgaan. Wij begrijpen dit Hogere lonen leiden tot hogere prijzen, deze weer tot hogere lonen, en het is duidelijk, dat dit alles op de duur geen oplossing bieden kan. Neen. uiteindelijk moet de oplossing ook niet in hogere lonen worden gevon den. maar in lagere prijzen. En in dit ver band zijn de enkele prijsdalingen van groot belang, al kunnen ze in deze dagen juist gevoelens van ontstemming opwek ken. nu immers andere goederen, die ons nog wel zo na aan het hart liggen, duur der worden. Die prijsverlagingen, die reeds zijn aan gebracht en ook die, welke nog zullen volgen, zijn uiteraard toch wel enigszins voelbaar in de kosten van het levenson derhoud, al kan men dit niet overschat ten. Men moet zich van de mogelijkhe den. die h-er liggen, ook niet te veel voorstellen. Daarvoor zijn b.v de grond stoffen, die uit het buitenland betrokken moeten worden, te duur. Maar behalve enigermate voor ons levensonderhoud, zijn prijsdalingen ook daarom van be lang. omdat onze industrie tegenover het buitenland te sterker staat, naarmate de prijzen scherper zijn. Dient het bedrijfsleven zich dus steeds in te stellen op concurrentiemogelijk heden met het buitenland, ook voor het binnenland moeten we weer eens aan da mogelijkheid van concurrentie gaan denken. En dit laatste za' velen onder ons niet gemakkelijk vallen. Is er in ons bedrijfs leven nog wel ruimte voor concurrentie? De schaarste en de strikte verdeling van grondstoffen en artikelen hebben ons bijna doen vergeten wat concurrentie is. Maar er is nog iets anders. Is er nog concurrentie mogelijk in een systeem van geleide economie, zoals wij dit thans, ten dele noodgedwongen, bij ons kennen? Dezer dagen hoorden wij uit de mond van prof. .rouwers, de directeur-gene raal van de prijzen, een merkwaardige uitlating, die wel iets van een paradox had. Prof- Brouwers zei namelijk: „De concurrentie kan, doelmatig gebruikt, een der machtigste wapenen in het arsenaal der geleide economie zijn". Toen wij dit hoorden, hebben wij even geglimlacht. Men stelle zich voor: de con currentie, dit „pronkjuweel" van de vrije economie, plotseling omgetoverd tot „een der machtigste wapenm in het arsenaal der geleide economie" Het was, dunkt ons. zuiverder en eerlijker geformuleerd, indien gezegd was. dat zelfs bij het stel sel der geleide economie de concurrent!» niet geheel kan worden gemist, zij het ook misschien als inbreuk op die geleide Hoe het zy, wij behoeven de dag, waar op weer enige mogelijkheid van concur rentie aanwezig zal zijn. niet met gevoe lens van grote smart tegemoet zien. Mits de concurrentie niet ontaardt, zoals in het verleden wel het geval Is geweest, kan zy toch in elk geval een aanwijzing zijn, dat ons volk ruimer zit in de goederen en dat daarom de kans op ontspanning tussen lonen en prijzen groter is. En op die ontspanning is het, dat ons volk ge spannen wacht Zeven Rotterdamse agenten collecteerden voor hun N.S.B.-chef Zij zijn voorlopig uil liun functie geschorst In het Rotterdamse politiecorps heeft zich ln de afgelopen dagen een onaan gename gebeurtenis afgespeeld, welke de gemoederen in deze kringen danig in be roering heeft gebracht Toen de ex- N.S.B. politie-president Boelstra veertien dagen geleden wegens zijn goed gedrag vervroegd uit de gevangenis werd ont slagen. hebben zeven agenten van de motorpolitie een collecte gehouden on der de collega's, ten einde Boelstra me» zyn vrijlating te kunnen feliciteren. In verband met deze daad zijn de zeven agenten voorlopig buiten functie ge steld. Boelstra heeft zich weliswaar in de oorlog geen landverrader getoond en hij saboteerde dikwijls de maatregelen der Nazi's, doch dit neemt niet weg. dal de zeven agenten zich bij Boelstra's vrij lating van sympathiebetuigingen hadden Technische Hogeschool in nieuwe gebouwen Binnenkort grote reorganisatie te wachten Men is van plan. verandering te bren gen in de onbevredigende toestand bij de T. H. in Delft, waar zich ieder jaar méér studenten laten inschrijven, terwijl ge middeld 15 tot 20% van hen slaagt. Het Planbureau wil de Technische Hoge school reorganiseren tot een instelling, voor ongeveer 3500 studenten thans zyn er 5200. Jaarlijks zouden dan 500 ingenieurs afgeleverd moeten worden. Voorts zullen enkele gebouwen in de bin nenstad afgebroken worden, doch tegen het plan. om de gehele T. H. naar dc Wippqlder over te plaatsen zijn nog al bezwaren gekomen, omdat Delft dan een dode stad dreigt te worden. Een groot gedeelte van de T. H. zal echter wel naar de Wippolder gaan. Deze Plannen kun nen eerst in 1950 uitgevoerd worden; in de tussentijd moet een noodvoorziening getroffen worden, waarvoor anderhalf millioen is gereserveerd. moeten onthouden, zo verklaarde ons hedenmorgen hoofdcommissaris Staal. Hoe verheugd de motoragenten over zijn vervroegde invrijheidsstelling waren, bleek wel. toen één van hen Boelstra reeds in het gerechtsgebouw verwel komde, terwijl de zes anderen hem ten huize van Boelstra's secretaresse compli menteerden. Hoofdcommissaris Staal noemde de daad „onzinnig", temeer, daar de agenten tevoren door een inspecteur op het laakbare van hun houding waren gewezen. Boelstra was vorig jaar door het B.G. tot vyf jaar veroordeeld. „Kota Inten" naar Indië vertrokken De „Kota Inten" vertrok gisteravond met 1500 man troepen aan boord, gevormd uit een detachement mariniers een onder deel van het Prinses Ireneregiment en een detachement van de KNIL. naar Indië. Een Niwin-ensemble. dat in Indië voor d« troepen zal optreden, bevindt zich ook aan boord De -Kota Inten" zal vermoe delijk zonder tussenhaven aan te doea naar Sabang varen en vandaar naar de haven vaD bestemming Afnemend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt, met voornamelijk in de kuststroken enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Des nachts »p vele plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Aan- \ankelijk verder afnemende wind. hoofd zakelijk uit W.-richtingen later tijdelijk veranderlijke wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 28 Nov. Zon op 8 2f u. en onder Maan op 16.31 u. e»

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1