$LkuM £Viïtsdjr Courant Wordt opnieuw politiële actie op Java ingezet? Sommige tvensmiddelen worden goedkoper Wist U f ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f0.30 per week; 11.3U pei maand, I 3.90 per kwartaaJ; by betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7366 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^taahjasKcfc ts ofjcMcwtt ntyn berl in tegljenspod" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGE WOERD 103 Postrekening 58936 Commissie van Drie erkent Nederlandse verantwoordelijkheid Ministers Schagen v. Leeuwen en Fiévez op de wip Wij hebben zeer ernstige redenen om het vermoeden uit te sprekendat de Regering de laatste tijd zeer bijzondere aan dacht besteedt aan de vraagof niet opnieuw een beperkte politiële actie moet worden ingezet. (Van onze parlementsredacteur) Deze vraag heeft zich opgedrongen door de ontwikkeling van de toestand op Java. Zoals bekend verondersteld mag worden is deze toestand -uit militair oogpunt nau welijks houdbaar. Het stopzetten van de actie ttteeft een demoraliserende invloed op de soldaten gehad. Het feit, dat na de politiële wandeling over Java eigenlijk een gelijksoortige toestand is ontstaan als daarvoor, met dit versohil, dat de front lijnen veel groter en de aanvoerlijnen veel langer zijn geworden, is er oorzaak van, dat van onze soldaten een grote krachtsinspanning wordt gevergd, zonder een definitief uitzicht op succes. Boven dien moet de gehele troepenmacht' inten siever worden gebruikt, hetgeen e leidt, dat de toestand nog onhoudbaarder zal worden, wanneer door aflossing varen troepen verdwijnen en plaats ken voor onervaren soldaten Daarby komt, dat van de zijde van kampongbewoners op republikeins gebied herhaaldelyk om hulp wordt gevraagd aan Nederlandse bevelhebbers tegen vei nietigende Djokjase activiteit. Ook het huidige Nederlandse kabi net staat nog steeds op het standpunt, dat de Regering uiteindelijk verant woordelijk is voor de orde en de vei ligheid in het ganse gebied van Indo nesië, dus ook in het door de repu bliek bestreken gebied. Zowel de mi litaire onhoudbaarheid van de toe stand als de beden om hulp van de zijde der bevolking hebben, naar wö mogen aannemen, het Kabinet in bijzondere mate gebracht tot een zich opnieuw bezinnen op zijn ver antwoordelijkheid. Berichten uit Indië bevestigen ons ver moeden, dat aldaar met een hernieuwde politiële actie 'in hoge mate rekening wordt gehouden. Wij hebben niet kun nen vaststellen, of de besprekingen, die leden van de staf van generaal Spoor op het ogenblik te Den Haag voe met deze beslissing verband houden. Uit verschillende feiten menen wij te mogen opmaken, dat de opzet van d« hernieuwde politiële actie opnieuw be perkt zal zijn. De oorspronkelijke ver wachting van de Regering, vóór tot de Onze verliezen in Ned.» Indië Deze week achttien namen. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Mar. 3 A. Smits, uit Leiden; sgt. mar A. klarenberg uit Den Haag. Koninklijke Landmacht: Korp B Attema uit Wonseradeel; serg. J Beekman uit Doornut: sold G Borgers uit Barneveld; korp. L Bravenboer uit Barendrecht; serg K Breeuwsma uit Wymbritseradeel; korp M. J Ham uit Leidschendam; sold. K Keesman uit Hoogkarspel (N.H.); korp. A. F Kok uit 's-Her- togenbosch; sold. J Moeselaar uit Den Haag; sold. F H. Santing uit Zwolle; serg. M Schonthaler uit Haarlem: sold. H Visser uit Wym- britseradeel; korp. A Wartena uit Menaldumadeel (Fr.) Rectificatie. Sold. P J Willems werd op 11 Aug gemeld als: „Overleden na vermis sing" Betrokkene is echter nog in leven en op 8 November 1947 rta ver missing teruggekeerd. Koninklijk Nederi.-Indiscb Leger: Serg. J. J Gordus; wachtm L. Klaare. Jav sold, Sawal. De totale verliezen sinds 18 Juli zijn nu 425 man. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sergeant Kees Visser, Schen keiweg 35, Zoeterivoude. Als soldaat bij de 2e Compagnie stoot troepen kwam Kees Visser in Steenwyk, vanwaar hy na een korte opleidings- periode naar Engeland vertrok. In Mei 1946 volgde de afreis naar Indië. In het land van de gloeiende tropenzon wist Kees zich in een jaar tijd op te werken tot sergeant Thans zit hij in Medan, waar hy werd aangesteld tot algeheel beheerder van de cantine. Hy vat zijn taak ideëel op en zorgt naar vermogen voor de jongens. Op de foto (links) zien we hem met zijn vriend Giel Freurlings. die op het ogenblik in de bergen in Brastagi zit, maar geregeld naar beneden komt om lief en leed met zijn beste vriend te delen. Zij vinden Indië prach tig, maar hopen toch eind 1948 samen naar Holland te komen. Als God hen in het leven spaart.... eerste politiële actie werd overgegaan, is geweest, dat de Djokja-kliek zou in eenstorten, wanneer de ernst van het Nederlandse voornemen zou blijken. Deze verwachting is niet verwezenlij kt. Integendeel, de republiek heeft een radi calisering ondergaan, nog versterkt door het waandenkbeeld, dat de internatio nale belangstelling de republiek officieel heeft verheven tot een aan Nederland gelijkwaardige souvereine staat. Het staat echter vast dat de Com missie van Drie, als lichaam, wiens - bevoegdheden volkomen in de lucht hangen, geweigerd heeft in enig op zicht (en terecht) verantwoordelijk heid op zich te nemen, door ook maar een advies aan de Nederlands- Indische Regering te geven ten aan zien van de smeekbeden van op re publikeins gebied residerende dorps hoofden. Het staat evenzeer vast, dat de Commissie van Drie nauwkeurig op de hoogte is van de plannen der Nederlandse en Nederlands-Indische Regering, om een nieuwe actie te voeren. En tenslotte: de Commissie van Drie, wetende wat de plannen zyn, heeft zich niet gericht tot de Veiligheidsraad, om een zogenaamde voorgenomen „schending van het bevel staakt het vuren" te rappor teren en zal dit ook niet doen. Dit betekent dus, dat de Commissie van Drie in feite de Nederlandse verant woordelijkheid ten volle erkent. Dit een misrekening voor de republiek, wat betreft de door haar zozeer begeerde gepropageerde vaste internationale po sitie voor zichzelf. De Regering hoopt nu, naar wij mogen innemen, dat deze misrekening republiek ten aanzien van de internatio nale publieke opinie, haar een toontje lager zal doen zingen, waardoor een op nieuw beperkte politiëlé actie moge lijk de zozeer gewenste ommezwaai bin nen de republiek en het na; komen van elementen, waarmee daad werkelijk kan worden samengewerkt, kan bevorderen. In de mening, dat de Regering ernstig :n nieuwe actie overweegt, worden wij versterkt door bepaalde gebeurtenissen Nederland. Het voornemen van minis- Schagen van Leeuwen om af te tre den als minister van Marine hing. naai wy mogen aannemen, behalve met andere dingen, samen met de Indische politiek der Regering. Ook minister Fiévez heeft zich naarstig afgevraagd, of hij zou kun nen aanblijven, nu de verantwoordelijk heid voor de troepen in Indië. naast zijn deel in de verantwoordelijkheid voor de gehele regeringspolitiek, wel uitermate zwaar ging worden. Het nog steeds uitblijven van het ont- ag van minister Schagen van Leeuwen, hoewel dit nog steeds wordt verwacht, en het besluit van minister Fiévez om voorshands nog geen ontslag te vragen, hangt, naar onze mening, samen met de mogelykheid, die zij thans opnieuw zien, de verantwoordelijkheid toch te blijven dragen, indien een hernieuwde actie ver betering In de toestand zal brengen. Schumann thans Frans kabinets knutselaar Leon Blum had een tekort van zeven stemmen In twee stemmingen heeft gisteravond de Franse Nationale Vergadering tot uiting gebracht dat ztj geen vertrouwen had in de 75-jarige leider der socialisten, Léon Blum. HU wordt dus geen kabinetsformateur. stemmen, terwöl tweede keer waren er het maar 300. In belde gevallen kreeg hy 277 stemmei tegen zich. Nadien is Robert Schumann minister van Financiën in het kabinet- Ramadier. lid van de M.R.P., bU Aurlol ontboden en kreeg opdracht tot kabi netsformatie. Voordat Schumann de opdracht kreeg, hadden 2 ministers aan Auriol de op dracht geweigerd. Het waren de radi caal-socialisten André Marie en Yvon Del-bos, resp. minister van Justitie en Staat in het demissiorvnaire kabinet. Ondertussen breidt de stakingsgolf c Frankrijk zich steeds meer uit! Ook de Parijse bouwvakarbeiders besloten in staking te gaan. De staking in de metaal- fabrieken aloeg over op een grote fa briek bij Le Bo urged. In Marseille heb ben nu in totaal 200.000 man het werk Elizabeth en Philip toerden per jeep Hoewel Scotland Yard de prinselyke huwelijksreis-residentie Bro^dlands, het 2500 hectare grote landgoed der Mount- battens, zorgvuldig bewaakt, is toch het doen en laten der twee -geluk-, kige mensen daar naar buiten gedrongen. Bij aankomst sprong het jonggehuwde paar vlug uit de limousine en> liep snel, hand In hand. de vochtige trap op, die leidt naar' de ingang van het huis Een jarige butler slgot de zware eiken deuren achter hen. Gisteren begon het jonge paar de dag iet „Ham and Eggs" Daarna maakte et een tochtje per Jeep? Onopgemerkt door de bevolking van Romsey reed de auto het hek var Broadlands uit en verdween in de rich- ran de Hampshire Downs. De prin- at naast haar echtgenoot, die de wagen bestuurde, en hield haar Welsh terrier op de schoot H.M. de Koningin schenkt damast tafelgarnituur Het geschenk van H.M. de Koningin in Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zal bestaan uit een damast tafelgarnituur, in opdracht van de Ko ningin speciaal door de firma Van Dissel te Eindhoven geweven. Prinselijk paar onderscheidt echtpaar Mountbatten Het Prinselijk Paar heeft gedurende zijn vertilijf in Londen Lord Mountbatten ondersoheiden met het Grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw. Aan Lady Mountbatten, die onmid dellijk na de Japanse capitulatie gevan genkampen in Indië bezocht, werd de medaille .van het Rode Kruis uitgereikt De bruidsbouquet voor de Onbekende Soldaat De bruidsbouquet van Prinses Eliza beth is op haar verzoek neergelegd op het graf van de onbekende soldaat in Westminster Abbey Duizenden mensen brachten Vrijdag »n bezoek aan de abdij, om de hand tekeningen van het Koninkiyk bruids paar in het huwelyksregister te zien. De huwelijksgeschenken van de prin- s zullen vanaf Maandag 1 December door het publiek im het St. James' Pa lace bezichtigd kunnen worden. De entreegelden zijn bestemd voor een door de Prinses en de Hertog nader te be palen liefdadig doel. Iets voor onze bakkers? Engelse bakkers zyn er in geslaagd in 5 minuten broden te bakken door ge bruik te maken van hoogfrequentgol- Op deze wyze wordt het brood ech ter niet bruin en er vormt zich geen korst. Doch dit is geen bezwaar: de delen kunnen worden opgeheven door infra-rode bestraling! Parijs legde eveneens het bijltje neer. Te Toulon werd ook het werk 'op de scheepswerven neergelegd. Het per soneel van de Parijse koelhuizen gaat er Maandag mee uitscheiden. Het kan blijk baar het hoofd niet koel genoeg houden! Ten slotte is, eveneens voor Maandag, een algemene staking voor alle Franse havenarbeiders afgekondigd. Bij de 250.000 stakende mijnwerkers in Noord-Frankrijk hebben zich er nu ook 23.000 uit het Loire-bekken gevoegd. Vanochtend is het Gare de Lyon, knooppunt van alle verbindingen van Parijs naar Z. Frankrijk, eveneens voor alle verkeer gesloten. Thans wordt ge vreesd voor een algehele spoorwegsta king. Amerikaanse Lockheed in zee gestort Een Lock heed-Neptu ne-bommen werper van de Amerikaanse marine is op onge veer 1600 km van San Diego in zee ge stort Van de 11 personen, die de reis meemaakten, konden er slechts twee gered worden. Vliegtuigramp in Bohemen. Een vliegtuig dat van Praag op weg was naar Boekarest, is gisteravond in Bohemen neergestort. Van de 20 passa giers kwamen er 8 om het leiven. Onder het motto „Stilie, het ver- keersparool vo r heel Nederland" werd een veilig -erkeerg-actie begon- ien. De altoos actieve politie-agen- ten hebben gelt-genheid te over het publiek op zjjn vaak verzaakte plich- Roofoverval op het Haagse Holl. Spoorstation Kistje met f 58.000 gestolen Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op het Haagse Hollandse Spoorstation een kistje met f 58.000 ontvreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Van de daders ontbreekt elk spoor. Een ambtenaar wilde zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bureau naar het andere bureau begeven. Het grootste kistje had hij achterop de baga gedrager van zijn .ijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stond, met ae hand steunde. Plotseling werd door twee mannen de grootste geldkist van de ba gagedrager gerukt, waarna de beide da ders het op een lopen zetten. Doordat de ambtenaar in zyn verbouwereerdheid geen alarm sloeg, wisten de beide daders e ontkomen. Scheepvaart op de Rijn hersteld De Duitse verkeersautoritelten hebben medegedeeld dat een vloot van 340 Ne derlandse "Yijnaken, die werd vastgehou den door het lage peil van de Rijn, gis teren naar Nederland is vertrokken, ge- laderi met Duits timmerhout, bestemd de uitvoer. Vlees en zuivelproducten stijgen echter in prijs Zoals bekend, is sedert 29 Oct. J.L de meikprys voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prUs voor het varkensvlees met 20 cent per kg. Aange zien het niet mogelijk Is een verhoging der binnenlandse pryzen verder ten lastè van de schatkist te brengen, worden m.i.v. Maandag &.s. als gevolg hiervan de verbruikersprUzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter, boter met 96 cent per kg, kaas met 35 ct voor vol vette en met 30 ct per kg voor 40 plus, varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kg en vleeswaren met ong. 10 ct per kg. De Regering heeft er in het kader der algemene prijsverlagingsactie naar ge streefd de stijging van deze uitgaven, in de eerste plaats door de elders gemel de vrijwillige prijsverlaging van winter groenten met circa 30 pet op te vangen. Mocht blijken, dat deze vrijwillige regeling niet voldoende succes oplevert, dan zal op korte termyn een officiële regeling daarvoor in de plaats treden. De Regering heeft voorts maatregelen getroffen, opdat zandaardappelen in vol doende mate tegen een redelijke prijs be schikbaar zullen zijn. De mogelykheid van een prysverlaglng voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de vol gende levensmiddelen worden ver laagd: Groentenconserven, naar ge lang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent, tomatenpuree van 50 tot 35 ct. per blikje, huishoud jam met 5 cent per pot. terwUl de eerste huis- houdsoor kersenjam kortgeleden met 17 cent werd verlaagd, appelstroop met 5 cent per kg, gort en havermout in bartonverpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papier- verpakking, ontbytkoek en biscuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10 pet, spekbokking Moeten we deze winter groente importeren? De Sectie groentenimporteurs van de Ondervakgroep import van Groenten en Fruit heeft aan minister Mansholt een telegram gezonden, waarin wordt gewé zen op de noodzakelijkheid om geduren de de wintermaanden de groente-import (als bv. andyvie en bloemkool, uit Frankrijk en Italië) te herstellen, omdat deze maanden een grote groente- schaarste te verwachten is, ondanks de productie van blik- en ingemaakte groen ten, die ook nog ver beneden het normale peil ls gebleven. Magneet, die tabaksdoos uit binnenzak rukt Voor het Philips' Cyclotron gereed gekomen Dezer dagen is de enorme electro- magneet van hei Philips-Cyclotron In Amsterdam gereed gekomen. Hoe groot de kracht is van deze magneet bleek wel, toen bij het in werking treden er tabaksdozen, schroevendraaiers, »n enz. door het magnetisme uit de zakken der omstanders gerukt .werden, zelfs dwars door de linnen stof jassen heéh. De poolschoenen oefenden zo'n druk uit op he\ juk. dat men de moeren rustig met de hand kon aan draaien, terwyi deze tevoren met de zwaarste techn. hulpmiddelen „muur"- vast geschroefd warén. De gereedgeko men magneet dient voor het atoom onderzoek Electrisch geladen deeltjes dringen met een snelheid van 100.000 km perseconde door tot de atoom- Het professoren-elftal, dat in de sportweek van de Technische Hoge School tegen de studenten speelde. Of deze hooggeleerde amateurs, die paradoxaal töch als „profs" dienen aangemerkt, met wiskundige zekerheid voorzetten en schoten werd niet vermeld kernen, waardoor een radio-actieve stof ontstaat De stroom, die door de .twee spoelen - vloeit, veroorzaakt evenveel hitte als 60 electrische kacheltjes by el kaar. Het „juk" is samengesteld uit 16 balken, waarvan één zelfs 13.000 kg Aangifte marken-transacties in bezettingstijd Tengevolge van het verdwynen in be zettingstijd van de deviezengrens tussen Nederland en Duitsland met zijn gean nexeerde gebieden heeft destijds op grote schaal een omzet van rijksmarken in guldens plaats; gehad, waardoor het Nederlandse vermogen grote schade is toegebracht Van de toenmalige trans actie zal, naar het ministerie van Finan ciën meedeelt, vóór 1 Februari 1948 aan gifte moeten worden gedaan bij de Nederlandse Bank N.V., kantoor devie- zenvergunningen, afd. Aangifte Marken- wet 1947, Damstraat 1323, postbus 838. Amsterdam. In de dagbladen vai November zal over deze aangelegenheid een uitvoerige advertentie verschijnen Alles goud wat er blinkt 30.000 Kilo terug uit Duitsland Na de diamanten ls hedenmorgen tegen tien uur in vier 10 tons trucks van „Van Gend en Loos" 30.000 kilo van de door de Duitsers tUdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoorraad naar Amsterdam te ruggebracht. Het bestaat voor onge veer de helft uit baren en voor de andere helft uit gemunt goud, waar onder gouden munten van verschil lende Europese landen. In totaal vertegenwoordigt het terugge voerde goud een waarde van 90 millioen gulden. Het was verpakt in 423 kisten waarvan een groot gedeelte munitie- kisten, die alle door eigen personeel in de kluizen van de Nederlamdsche Bank het Rokin te Amsterdam zyn op geslagen. i onder - DAT Rotterdam momenteel bezetting aan bouwvakarbeiders pet. heeft. DAT ongeveer 100 gemeenten in Neder land graag door Amerikaanse steden geadopteerd zouden willen worden. DAT lt-admlraal C. E. L. Helfrich Maandagavond a. s. om kwart voor acht over Hilversum I een radiotoespraak houdt i. v. m. de actie van de Nat Mo numentencommissie. DAT Assen de oplossing van het ver- keersvraagstuk heeft gevonden in een „doorbraak" dwars door de stad en dit vijfjarenplan f 360.000 kost. DAT in Dordrecht over enkele maan- ïn een tentoonstelling „Het kind en zyn spel" wordt georganiseerd. DAT voor het Utrechtse B G 5 jaar geëist tegen de vroegere kamparts m Amersfoort, J. H. Klomp medeschuldig is aan de dooi Haagse predikant ds. D. A. v. <L Bosch. DAT voor het Arnhemse B. G. giste- DAT de St. Crt van gisteren o. m. een •n tegen de 50-j. ex-commissaris van regeling van de oogst- en verplegings- politie te Kampen J. Boesveld, die voor tarieven in Zuid-Holland rayon Zeven de dood van minstens 10 Joden en onder-hoven bevat DAT de EVC in een telegram aan min. Neher. geprotesteerd heeft tegen de tientallen ontslagen, welke momenteel in de bouwvakken zouden worden ver- DAT momenteel ln de Dominicanerkerk te Maastricht een Intern, tentoonstelling van welhaast 2000 poppen wordt gehou den, waarvoor Prinses Juliana een aparte groep uit haar eigen collectie inzond. DAT min. Drees een regeling zal be vorderen voor het toekennen van een ouderdomsuitkering aan niet-Nederlan- ders, die reeds vele jaren in Nederland DAT te Gouda 58 jaar oud ls over leden mr. H. P. C. M. de Witt Wynen. oud-wethouder aldaar en lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor de Party van de Vrijheid. DAT voor het R'damse B. G. gisteren tegen de scheepswerf directeur en, de 58- j. C. v. d. Giessen en de 56-j. P. C. v. d Giessen uit Krimpen a. d. IJssel, die tal- .rijke schepen voor de ..Kriegsmarine' hadden gebouwd, resp. f 40.000 boete ei 8 jaar gev. straf werd geëist DAT ir. O. J. Cleveringa, Rijksland- bouwconsulent te Zutphen, is belast met de bestudering van het probleem der bodemstructuur in ons land. DAT het voedselvoorzieningsblad van gisteren de prijzenverordenlng 1948 run deren, graskalveren en nuchtere kalveren bevat. DAT Dubbeldam de door Dordrecht gewenste grenswijziging heeft afgewezen, daar dit verlangen gezien wordt als de eerste stap naar volledige annexatie. DAT op 1 Dec. a.s. een regeling in w king treedt betreffende de aangifte van buitenlandse waarden én aanbieding va buitenlandse vorderingen, speciaal t.a.i Canada en Z.-Afrika, aldus de St.-Crt. van gisteren. met 1 cent per stuk, tomatensap, bes sensap en appelsap met 15 k 20 pet Van belang is tenslotte, in dit com plex van maatregelen, dat het in verband met de margarine-productie thans moge lijk is op de boterbon margarine te ver strekken. Neemt men het halve boter- rantsoen in de vorm van margarine op. dan bespaart men daarmede ongeveer 33 ct per gezin van vier personen. Faalt de rijwieldistributie? De directie van de Siimplex-rijwiel- fabrieken te Amsterdam heeft in een telegram aan min. Huysmans verzocht zo snel mogelijk in de rijwieldistributie in te grypen, daar financiering van het bedrijf onmogelijkwordt als de produc tie in veel sneller tempo blijft gaan dan de rij wielbestelbonne r. worden uitge reikt. Lonen in bouwbedrijf aan banden De Ned. Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven heeft in zijn gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering het hoofdbestuur ge machtigd om in overleg met zusterorga nisaties te komen tot een bindend besluit om de lonen binnen de wettelyk toe laatbare nonnen te houden. Daartoe zal de medewerking worden gevraagd van de Overheid om te beletten, dat de bouwvakarbeiders een toevlucht zullen zoeken bij andere bedrijfstakken. Ook zy-n een aantal besluiten genomen om de bestaanszekerheid der bouwvakarbei ders te verhogen. H.M. de Koningin begin Decem ber naar Amsterdam H.M. de Koningin zal op Maandag 1 December a.s. voor een verblyf van enige tijd haar intrek nemen in het Pa leis te Amsterdam. Prinselijk Paar had vier uur vertraging Het Prinselijk Paar is gisteravond na een oponthoud wegens motorpech van ongeveer vier uur te Londen, op Soes- terberg gearriveerd. Daar dit vliegveld niet voorzien is van een naohtverlich- ting, fungeerde een auto als rijdend lan dingsbaken. Nieuwe Ned. Luchtvaart maatschappij opgericht Tussen de Stoomvaartmaatschappij Nederland en Frits Diepen Vliegtuigen N. V. is overeenstemming bereikt in zake de oprichting van een nieuwe Neder landse Luchtvaartmaatschappy, die zicb zal bezig houden met vracht- en perso- Deze maatschappy, die de naam „N. V. Aerolanda" zal dragen, zal geen lijndien sten exploiteren, doch zal uitsluitend chartervluchten uitvoeren. Van dit feit deed de heer Frits Diepen mdedeling op een lezing, die hij gisteren avond in het Ned. Lyceum te 's-Graven- hage hield. Prof. Kraemer vertrekt naar Zwitserland Prof. dr H. Kraemeo-, de bekende Zen- dlngghoogleraar van de Leidse universi teit, heeft, i.vm. zijn vertrek naar Zwit-r seriand in Januari as., bedankt voor de leerstoel in de geschiedenis der godsdien sten in het algemeen en'in de phaenome- nologie van de godsdienst. Hij is benoemd tot directeur van hft Oecumenisch Insti tuut van de Wereldraad der Kerken te Genève. De scheidende hoogleraar werd in 1937 benoemd. Schiphol in 1948 luchtvaart dorp In Mei 1948 als het nieuwe stationsge bouw op Schiphol gereed is, zal daar luchtvaartdorp ontstaan. De oppervlakte platform, die nu 110.000 m2 bedraagt, zal dan 40.000 m2 groter worden door het afbreken der houten ba rakken De vllegveldbezoekers zullen op het 16 meter hoge dakterras het veld kun nen overzien. Binnenhuis-architecten brengen de res taurants in luchtvaartsfeer, er zal een m lange luchtvaartboulevard langs het terras komen, er verrijzen winkels n zelfs een Cineac! Een schip is onderweg naar Batavia Van Zeeland constateert zelfs vooruitgang. Van Zeeland deelde mede, dat hy zo spoedig mogelijk te Batavia zal terugko- Hy meende dat de impasse voor goed verbroken was, en dat er by de technische onderhandelingen zelfs vooruitgang kan worden gesproken. Er reeds een schip onderweg, waarop de bijeenkomsten zullen worden gehouden. Van Zeeland zal in Indië worden tegenwoordigd door de heren Van der Stichelen en Herreman. Nader wordt gemeld: Van Zeeland heeft Donderdag te Ma kassar een onderhoud van twee uur ge- met president Soekawatit. 's Avonds werden ten paleize 2Vi uur lang infor mele besprekingen gehouden in tegen woordigheid van de zelfbestuurders van Goa en Bone. Vrijdag heeft Van Zeeland de radja van Goa bezocht- WAAKZAAMHEID De algemene beraadslagingen in d* Tweede Kamer over de Rijksbegroting troffen dit jaar niet door grote lijnen en leverden ook overigens niet vele punten van opvallende betekenis op. Toch waren er ook in dit debat enkele onderwerpen, die soms terloops aangeroerd zich m het denken vastzetten en aanleiding wer den. dat anderen er op door gingen Zulk een terloopse aanleiding bleek te zijn een uitlating van de heer Van der Goes van Naters, woordvoerder namen* de Partij van de ArbeicT Deze spreker vroeg in het debat aan zyn medeleden: „Is men zich wel bewust, dat men de geeste lijke wereldstryd tegen het communism* in ons land practisch aan één party over laat: de Parry van de Arbeid?" ZoaLs te verwachten was, moesten ver schillende Kamerleden de heer Van der Goes van Naters in zijn verwachtingen teleurstellen: Men was zich dit in genen dele bewust. En de afwezigheid van dit bewqstzijn was voor enkele sprekers weer aanleiding, op de vraag van de woordvoerder der Party van de Arbeid in te gaan. Met name is dit gedaan door de heren ^chouten en Tilanus. Natuurlyk liet d* aard van dit debat niet toe. Jat op de vraag van de heer Van der Goes van Na ters diep werd ingegaan. Maar iets kon er wel van worden gezegd. En nu was het verblijdend zij het ook niet ver- Wonderlijk dat de heren Schouten en Tilanus elkander in het beantwoorden van deze vraag op voortreffelijke wyze aanvulden- De heer Schouten had geen moeite het onredelyke van de door de heer Van der Goes van Naters gestelde vraag aan t* tonen. En op zijn beurt stelde hij een an dere vraag. Het is niet waar, dat de gees- telyke wereldstrijd tegen het communisme in ons land aan de Partij van de Arbeid wordt overgelaten- Wat wèl waar is, is, dat de communisten zich in het bijzonder tegen de Partij van de Arbeid richten. Hoe komt dat nou? Het antwoord is begrijpelijk: De communisten denken bij de Partij van de Arbeid ingang te kun nen vinden. Die veronderstelling is aller minst ongegrond. Men denke in dit ver band aan het standpunt, dat de Partij van de Arbeid inneemt ten aanzien van de re volutie, revolutie in de ruime en war* zin, als opstand tegen en verwerping van het wettige gezag.. Dat dit alles geen ydele theorie is, heeft het verloop van de Indische kwestie be wezen. Welk een moeite heeft de Partij van de Arbeid niet gehad om het revo- lutionnaire in de republikeinsche bewe ging te onderkennen? En zij is er nog maar tot op betrekkelyke hoogte in ge slaagd. Boog de heer Schouten de vraag van de heer Van der Goes van Naters dus om in een bepaalde richting, welke meer met de werkelijkheid in o vereens temrrunf was, de heer Tilanus belichtte eea andej punt. Wanneer, zo stelde het ongeveer de Tilanus, de Partij van de Arbeid epi strijd voert tegen het communisme, wat stelt zy dan tegenover dit communisme? Men is er niet, aldus vervolgde deze spre» ker, met een min of meer vaag humanis tisch idealisme- Neen, Groen van Prinst*. rer is daar om ons te leren, dat er tegen over revolutie en tegenover revolution» nair gezinde partijen maar één tegenweer is, en wel het Evangelie. Zo heeft de onredelijke en onjuist* vraagstelling van de heer Van der Goe* van Naters tot twee opmerkingen van twee bevriende Kamerleden geleid. Da heer Schouten zei, dat, wanneer de Party v. <L Arbeid meer dan een anderé Party door de communisten wordt aangevallen, dit door haar geestelijke instelling wordt veroorzaakt. En de heer Tilanus vond ge legenheid op te merken, dat tegen het communisme het enige reële tegenwicht ligt in het Evangelie. Wat dit debat intussen nog meer aan waarde heeft opgeleverd, is, dat het op nieuw de aandacht op het communistisch gevaar heeft gevestigd. De Partij van de Arbeid behoeft niet te vrezen, dat zij in de onderkenningen van dit gevaar alleen staat. Wat laatstelyk met verscheiden* staten in Oost-Europa is gebeurd, doet nog eens zien, dat het communisme wel d* mond vol heeft over democratie en demo cratische rechten, maar dat die democra tie en die rechten met gelaarsde voeten worden vertreden, zodra daartoe de kan* aanwezig is. Daarom halen wy de schouders op, als wij in „De Waarheid" lezen, dat by ons de democratie ondenkbaar is zonder vrij heid van meningsverschil. Waarom is dit juist (en alleen?) by ons ondenkbaar? Al* vrijheid van meningsverschil een ken merk van democratie is, geldt dit ook voor de democratie in Oost-Europa En als vrijheid van meningsverschil geen kenmerk van democratie is, waarom i* dan juist bij ons zulk een democratie zon. der vryheid van meningsverschil on denkbaar? Het is een vals spel met woorden, dat straks als God het niet verhoedt ontaarden zal in een vals spel met be grippen en waarden Moge ons yolk met zijn rijke Christelijke tradities ere kracht opbrengen om dit valse spel steeds klaar te doorzien. Moge het de genade ontvan gen om ook tegen deze revolutie in haar consequente vorm het enige verweer t* plaatsen, het verweer van de rijkdom de* Evangelies, des Evangelies van het woord net „Oranje" heeft vertraging door averij Het mi. „Oranje" heeft gisteren ia de haven van Southampton lichte averij opgelopen doordat het door de wind eerst tegen de kade en toen tegen een ander schip botste. Dientengevolge arriveert het achip eerst hedennacht in IJmuldea geschiedt de debarkatie nu morgen ochtend om tien uur te Amsterdam Regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en don regen en matige, tijdeiyk krachtige Zuid-Weste lijke wind. Later minder zacht. ZON EN MAAN Zondag 23 November: Zon op 812 en onder 16.40. Maan op 15.02 en onder 1 45. Maandag 24 November: Zon op 8.13, en onder 16.39. Maan op 15.14 en onder 2.59. Dinsdag 25 November Vil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1