jKruuu? £ciïtsrtjf Prinselijk echtpaar op de huwelijksreis Wist U 1947 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0.30 per week; 11.30 pei oiaand; f 3.90 per kwartaal; bU betaling per kwitantie verb met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter BU contract belangrUke korting. TELEFOON NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7365 Christelijk-ISationacd Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfuastirfi Is QfjeHewtt myn brrl in te^fjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 ns Londen haalde de vlaggen in (Van onze speciale verslaggever) ie Londenaars hebben gisteren hun plaatsen langs de route die het prinselijk jruispaar van de Abdij naar het Paleis snel verwisseld voor die andere waarlangs, tegen vier uur, Elizabeth Philip naar Waterloostation reden v de huwelijksreis. Zoals steeds deze dag stonden de m in weer rijen dik, en hun volhardend wachten werd ditmaal werd extra be loond, wan het jonge echtpaar reed var Buckingham Palace uit in een open lan dauer, met vier paarden bespannen, achter weer het escorte household cavalery, dat 's morgens bij de huwelijksplechtigheid in de kerk de Britse harten reeds sneller deed kloppen. Dames die het weten kunnen hebben r ie verteld, dat Hare Koninklijke Hoog- ïeid een juffertje in 't groen blauw tuum droeg met een dito hoed, die met itruiveren versierd was. 5 het laatste wat de toeschou- het bruidspaar zagen. Zij gen niet mopperen. Woensdagavond jen zij het paar tweemaal op het balcon, Donderdag op de bruidsweg, Donderdag- niddag op het balcon met alle bruids- neisjes en ten besluite gisterenmiddag Waterloostation. De moeite der mil- ïioenen in Londen is niet voor niets ge- Zij hebben geroepen en gezongen, gewacht en gedrongen, het khaki onge- vele soldatenruggen voor lief fenomen en een vrij zware gezondheids- het feest betaald, want er waren 2500 slachtoffers, die per brancard weg gedragen moesten worden. Veertig van en moesten naar het ziekenhuis. In Romsey in Hampshire brengen de jonggehuwden de wittebroodsweken door op het landgoed der Mountbattens. Londen haalde gisterenavond de vlag- ;n in. Het feest is voorbij. Achteruit Kwajongen! Toen de 12-jarige koning Feisjal van ak na de plechtigheid de abdij verliet, ig een Londense bobby hem voor een jongetje uit de menigte aan en duwde hem achteruit. Gehoorzaam volgde Zijne Majesteit het bevel van de agent op. Hervat de Koningin 1 Dec. Haar taak? K B inzake bepaling van het tijd stip der neerlegging van de uitoefening he' Koninklijk gezag door H. M. de igin heeft, zo men weet. als datum hervatting daarvan genoemd 1 De- lember 1947. Em nieuw besluit di°naan- ïaande is niet waarschijnlijk, zodat inder- laad verwacht mag worden, dat H. M. gang van bovenvermelde datum hoge taak weer zal kunnen op- K.L.M.-vliegtuig hielp op zee gedaalde bommenwerper opsporen De passagiers van het K.L.M.-vlieg- tuig dat gisteren om zeven uur van Lon- len—Airfort naar Amsterdam vertrok, voelden opeens een schok, die hen uit tranten en tijdschriften deed opschrikken. Er gebeurde niets bijzonders. De piloot trachtte alleen onder het wolkendek uit te komen om op zee zicht te krijgen op vliegtuigwrak, dat er moest rond dobberen. Hij spoorde de verongelukte R.A.F. Wellington-bommenwerper op 25 mijl uit de kust op, maar kon uiteraard niet! anders doen, dan de positie van de dren keling opgeven. Een torpedojager heeft gisteravond viei leden van de bemanning van het toestel opgepikt. Het zoeken uaar de vijfde zittende wordt voortgezet. ie!! De 51-j. wielrijder J. Raven uit Alkmaar is gisteren aldaar door een vrachtauto doodgereden. Prins Philip, Hertog van Edinburg h De gemaal van de toekomstige Ko ningin van Engeland zal aangespro ken worden met prins. Zijne Koninklijke Hoogheid „Prins Philip, Hertog van Edinburgh" zal zyn officiële titel zijn. Het coi qué voegde daaraan toe: „Hij Britse prins." VUf koningen en zes koninginnen aan de maaltyd. Aan het bruloftsmaal hebben vijf koningen en zes koninginnen mee aan gezeten. Het aantal gasten bedroeg hon derdvijftig en de bruiloftstaart woog vijfhonderd Engelse ponden. Bruid en bruidegom sneden hem aan met de degen, die de bruidegom bij de huwelijksplech tigheid had gedragen. Men denkt dat ik gek ben De 73-jarige mejuffrouw Sofia Ballard zat Donderdag weer op haar vertrouwde, zy het was frisse plaatsje. Met thermosfles en een pakje boterhammen had zij het Woensdagavond ingenomen, halverwege tussen het Buckingham Pa lace en de Admiralty Arch. Sinds de be grafenis van Koningin Victoria in Januari negentien honderd een, heeft zij alle koninklijke bruiloften, begrafenissen, kroningsplechtigheden en overwinnings parades vanaf dezelfde plek gadegesla gen. „Ik kom voor mijn plezier," zei ze, „maar de meesten van mijn vrienden denken, dat ik gek ben." Een bijzonder postzegel. Koning George heeft gisteren machti ging verleend een bijzondere postzegel ter gelegenheid van het huwelijk var oudste dochter uit te geven. Op deze postzegel staat een boog afgebeeld, v boven twee klokken hangen. Binne boog zijn de letters „E" en „P" gegra veerd. De postzegel zal tot het einde de maand gebruikt kunnen worden. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Piet van Egmond, Groenoordstraat 1, Leiden. Dit is Piet, de kok van de staf D.A.C. ï-December-divisie, terwijl hij even blaasje neemt. Hij heeft daarvoor plekje uitgekozen bij een reusachtige cactusplant, om te laten zien, dat die dingetjes niet alleen in Mexico groeien. Piet is een kok, die niet gemist kan worden in de keuken; daarom zal zijn rust daar bij die cactusplant wel niet lang hebben geduurd. Het is steeds Piet en Piet daar. Maar Piet is een stoere knaap, die tegen een stootje kan. r moeilijkheden zyn, is hij altijd op zijn post; en het eten wordt op tijd opgediend, want hy weet, wat een man toekomt NatuurlUk ging de reis na vertrek uit Nederland eerst naar Batavia, vanwaar hij later naar Bandoeng en nog later naar Soemedang werd verplaatst. Dat hij naar Holland terug verlangt, hoeft Wel geen betoog. Maar hij weet zich in Gods hand en dat schenkt hem rust en Vertrouwen. Complot tegen Tsjechische ministers ontdekt In Tsjechoslowakije zijn drie arrestaties verricht nadat een samenzwering was ontdekt tegen Zenkl, de socialistische plv. premier, Jan Masaryk, de partijloze minister van Buitenlandse Zaken en Drtina. de socialistische minister van Justitie. Een der verdachten zou hebben bekend, kisten voor helse machines te hebben gemaakt. Samenzwering in Roemenië In de Roemeense hoofdstad zyn 17 per sonen gearresteerd, verdacht van samen zwering tegen de regering. Wapenen en brochures zijn in beslag genomen. De leden van het complot waren van plan te betogen tegen de uitspraak betreffen de het proces Maniu. GEROOFD GELD NAAR FRANKRIJK TERUG. Van Duitsland uit is thans de zending /an 88 ton geroofd goud (85.300 000 dollar) xaar Parijs afgezonden. Blum benoemd tot kabinetsformateur 140.000 Afgezwaaide militairen weer onder de wapenen Zoals verwacht, is Leon Blum, de leider der socialisten, door de president van Frankryk, Vincent Auriol, aangewezen als kabinetsformateur. Blum zou hedenmiddag voor de Nationale Vergadering de politiek uiteenzetten, die een door hem te vormen kabinet zou volgen. Indien hy een vertrou wensvotum verkrijgt, zal hjj met de vorming van zijn kabinet beginnen. In parlementaire kringen is men van mening, dat Blum <ie absolute meerder heid, die volgens de grondwet vereist is, zal verkrijgen, al zal deze meerder heid niet groot zijn. De spoorwegarbeiders in Marseille hebben zich gisteren aangesloten bij de 130.000 stakers in de haven en de stad Het onderwijzend personeel van lagere en middelbare scholen in het departe ment Seine zouden heden in stakinj gaan, terwijl voor het personeel van d( Parijse ondergrondse een sympathiesta king van een uur is afgekondigd. De arbeiders van de Citroen-fabrieken te Parijs hebben, met 4978 tegen 1201 stern en, bij 269 blanco-stemmen, gestemd x>r hervatting van het werk. Auriol heeft op de thans 600.000 sta kende Franse arbeiders een beroep ge daan. onmiddellijk weer aan het werk te gaan. Frankrijk heeft gisteren het gedeelte van de lichting 1947, dat eigenlijk pas het volgende voorjaar gedemobiliseerd zou worden, doch dat enkele maanden geleden uit de dienst ontslagen werd om arbeidskrachten te versohaffen aan industrie en landbouw, weer onder de wapenen geroepen om het leger op nor male sterkte te brengen. Dit heeft tengevolge, dat op het mo ment, waarop de regering alle krachten inspant om de zich steeds uitbreidende stakingsgolf te bedwingen, het leger met 140.000 man wordt uitgebreid. Zitting der V. N. volgend jaar in Europa De algemene vergadering der Ver. Naties heeft haar definitieve goed keuring gehecht aan het plan, de vol gende zitting (1948) in Europa te houden door de begroting voor 1948 Terechtstelling door de Stern Arabieren met mitrailleur afgemaakt Tien leden van de Stern-groep hebben bij Raanana in Palestina 5 Arabieren „terechtgesteld". De terechtstelling was een represaille maatregel, daar de Stemgroep de Arabi sche bevolking beschuldigd heeft de vorige week de politie te hebben gehol pen bij het in de val laten lopen van 5 leden van de groep. De gewapende Joden gingen naar een Arabische plantage en dreven er alle mannelijke arbeiders bijeen. Ze kozen er vervolgens 5 uit, die met een mitrail leur werden afgemaakt. De 5 doden wa ren de 50-jarige sjeik Mahmoud Shoe- beki, zijn twee broers en twee zonen, van wie de jongste 21 jaar oud was. In Italië gist het nog In Gravina heeft een groot aantal de monstranten een poging gedaan om het bureau van de Italiaanse Christen-demo cratische partij binnen te dringen. Toen daarop geschoten werd, viel er één dode en werden verscheidene personen ge wond. De telefonische en telegrafische verbinden werden verbroken. Gouverneur Kasteel is te New York aangekomen Gauverneur Kasteel van Curacao is te New York aagekomen. De oud-minister prof. dr ir H. C. J. H. Gelisen is in Batavia aangekomen. Hij is op doorreis naar Manilla, alwaar hij als leider van de Nederlandse delegatie bij de Economische conferentie voor Zuid- Oost-Azië zal optreden. POST VOOR DE „VAN GALEN" Correspondentie voor de torpedo-jager „van Galen", die van 5 t.m. 7 Dec. a.s. de haven van Ceylon, Trincomaly, aan doet, moet uiterlijk 27 Nov. a.s. gepost zijn. Frankering kan geschieden volgens binnenlands tarief. OPDAT ZIJ IN INDIË HUN POST TIJDIG KRIJGEN Indien men er zeker van wil zijn, dat militairen van de Luchtstrijdkrachten in Indië hun post tijdig voor de a.s. feest dagen krijgen, dan moeten de brieven verzonden worden in een enveloppe, waarop, behalve naam. nummer en on derdeel van de betrokkene, tevens ver meld wordt, per adres chef „Welfare" M.L., Koningsplein Noord 15 Batavia, alsmede de datum waarop de brief moet worden uitgereikt De post wordt van daar uit doorgezonden. Taxichauffuer blijkt bij Maassluis vermoord SLACHTOFFER WAS UITGEPLUNDERD Bedoeling was het lijk te verdonkeremanen Hoewel de politie er nog niet in ge slaagd is de daders van de moordaan slag op de R'damse taxichauffeur A. G. Clobus te arresteren, is er toch enig licht in de zaak gekomen. Het is n.l. gebleken, dat de daders niet rechtstreeks van het DP.-station naar Amsterdam zijn vervoerd. Collega's van Clobus die bij het DP.-station stonden, hebben ge hoord, dat het drietal aan het slachtoffer vroeg hen naar Maassluis te brengen. Op de weg daarheen moet de aanslag zijn gepleegd. Een van de daders is daar ook uit de wagen gestapt. Voorts is ko men vast te staan, dat de onverlaten de heer Clobus achterin de wagen hebben gelegd, nadat zij hem van ongeveer 350 gulden alsmede een gouden horloge had den beroofd. Verdes vernemen wij nog, dat de daders het voornemen gehad moeten hebben, het lijk ergens in het water te werpen, want het vermoeden De bruidsfoto, gemaakt in Buckingham Palace. Twee jonge mensen over wier gelaat de glans van het nieuwe geluk ligt en wier levensglorie weerspiegeld is in het rUk met bloemmotieven geborduurde kleed van de lieftallige bruid. bestaat, dat zij na de aanslag stenen en Drikkeldraad in de auto hebben gebracht Dat de taxi Maassluis heeft aangedaan wordt bevestigd door de stand van de taximeter in de wagen, die een afstand aanwijst, welke ongeveer overeenkomt met die van RotterdamMaassluis Sassenheijp. De auto is zoals bekend bij Sassenheim in een opgebroken gedeelte van de weg terecht gekoamen, waardoor zij over de kop sloeg. Enige omstanders hebben de wagen weer overeind gezet. Een hunner weet te vertellen, dat de oudste dader zeer nerveus was. Deze getuige modht niet bij het achterportier komen, waar achter zich het stoffelijk overschot van de heer Clobus bevond, waarover men in der haast een overjas had gelegd. Verder heeft de chauffeur van de auto. waarin de moordenaars hun reis naar Amsterdam voortzetten verklaard, dat het ook hem was opgevallen, dat de daders zeer zenuwachtig waren, en her haaldelijk door de achterruit van de Zoals bekend, bevindt zich ter hoogte van Maassluis een interneringskamp voor politieke delinquenten. Het is niet on waarschijnlijk, dat enkele uit dit kamp ontsnapte lieden de aanslag pleegden, gezien de vakkundige manier waarop het schot is gegeven De politie zoekt ijverig in deze richting. Vandaag is het stoffelijk overschot, dat naar Leiden was vervoerd, naar Rotter dam overgebracht. De teraardebestelling geschiedt Maandag a.s. De „Brastagi" staat thans in brand Zowel Grieks als Deens schip vlot gesleept Het ong. 10.000 ton metende m.s. „Bras tagi" van de Rotterdamsche Lloyd, dat, zoals bekend, voor de kust van Portu- gees-Oost-Afrika aan de grond is ge lopen. staat thans in brand. Agenten van de Holland-Afrrka-Lijn in Durban ver klaarden dat het vuur hevig is. De brand is uitgebroken op de brug en in de ruimen één en twee. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. Men weet nog niet hoe het vuur kon ontstaan. Het Deense s.s. ,,Metteskau" dat gis teren bij de boulevard te Vlissiogen was gestrand, is gistermiddag vlot gesleept en heeft de reis naar Antwerpen voort gezet. Ook het Griekse schip Lyras", dat bij Terneuzen aan de grond was ge lopen, is gisteren vlot gekomen. Geen vrouwen op de schepen Daar het na de oorlog veelvuldig voor komt, dat vrouwen van twijfelachtige reputatie en meisjes, onder wie zelfs kinderen, aan boord van schepen gaan. die Rotterdams haven aandoen, zal aan de betreffende gezagvoerders en hun rederijen een circulaire worden gestuurd, waarin de medewerking wordt gevraagd om het bezoek van vrouwen en meisjes te verbieden, aldus de „Volkskrant". Daar de zedelijke gevaren, die hieruit voortvloeien groot blijken te zijn, heeft Rotterdams burgemeester bovendien de steun ingeroepen van de burgerij de ouders en opvoeders en van de direc ties der ondernemingen in de Rotter damse haven. DAT Dinsdag a.s. in gebouw „Scala" te Tilburg voor 2500 rijwielhandelaren het Zuiden een rijwielbeurs wordt geor ganiseerd. DAT voor het A'damse B G gisteren tegen de Enkhuizer politiecommissaris Ter Horst, „een getrouw medewerker nat.-sociaListen en Duitsers", 15 jaar gev.straf werd geëist. DAT het 5e bat. 5 R.I. wegens vertrek iar Indië op 17 Dec. a.s-, gisteren te En schede een afscheidsparade heeft gehou den. DAT de Bailybrug te Middelburg ls opgeruimd en het gevaarte aan de wal in uur werd gedemonteerd. DAT burg d'Ailly van Amsterdam bij zyn bezoek aan de National Gallery te Washington verbaasd was over het grote aantal „Rembrandts" (ongev. 20 tegen 10 het Rijksmuseum, te A'damL DAT de St.Crt van gisteren o.m. een regeling voor de beloning van jeugdig burgerlijk rijkspersoneel bevat. DAT de Zwolse rechtbank de diakenen I DAT gisteren in het station Naarden- W. D. en K. R. van de Broederkerk le|Bussum een gedenkraam en gedenkplaat Kampen elk tot drie maanden voorw. en is overgedragen aan de Spoorwegen t g. f 100 boete veroordeelde wegens diefstal uit de collectebusjes. DAT een overeenkomst tussen het Franse en Nederlandse dep. van Finan ciën over de in Frankrijk uitstaande Ned effecten, in het bijzonder over de aandelen van de Koninklijke, thans ter goedkeuring aan de beide regeringen is voorgelegd. DAT het dorpje Zuidzande (Z.) giste ren de Amerikaanse onderwijzer Charles L. Bowlby uit Dalton, de prijswinnaar van de wedstrijd „Wat is uw hartewens". met zijn beide dochtertjes op eenvou dige, doch hartelijke wijze heeft ont vangen. DAT 300 Noord- en Midden-Limburgse aannemers hebben besloten om geen zwarte lonen meer te betalen. DAT de gemeenteraad van Roermond de bouw van 100 woningwetwoningen heeft goedgekeurd. DAT hetzelfde B. G. de landwaehters J. Jlppes en C. Schuring uit Assen tot 11 jaar veroordeeld. de electrificatie van de Gooise spoorlyn. DAT het korps genietroepen (thans le reg. pioniers» te Utrecht het volgend jaar twee eeuwen bestaat en waarschijn lijk dan het nieuwe vaandel wordt uit- DAT de directeur van de Nederlandse Caritas-missie, pater drs B. Korver, gis teren van de Argentijnse consul in Rot terdam een zending levensmiddelen en kleding uit Argentinië heeft ontvangen. DAT voor het Asser B. G. tegen de 33-j. landarbeider G. Klinkhamer uit Odoorn, die als bewaker te Ommen ver scheidene gevangenen had mishandeld, 20 j. werd geëist. DAT het Ambtenarengerecht de oud- inspecteur der gemeentefinanciën te Bussum H de Ruiter, die tegen het hem door de Raad verleende ontslag in be roep ging, in het gelijk heeft gesteld. DAT aan de ambtenaren van het dep. van Econ. Zaken drs H. Jonker en drs W. G. s'Jacob de persoonlijke titel van handelssecretaris ia verleend. iinburgh en H.K.H. Z.K.H. de Graaf var Prinses Elizabeth. 1. William van Gloucester, page. 2. Prins Michael van Kent, pape. 3. Prins Richard t 1) De Markies Tusse i Koni Mar 5. Prinses Alexandra van Kent, bruids meisje. Naast haar Koning Georpe VI van Engeland en Koninpin Elizabeth. Rechts achter de Koning: Koningin rika i i Noc /epen. 7. (achter 3) Di 8. De Gravin van Gloucester. 9. Prins Gustaaf Adolf van Zweden (ge heel rechts met bril). 10. Gravin Mountbatten. 11. Gravin van Kent. Rechts van haar ichter wie r juist Prins Bernhard van hem voor het gordijn, v.t.n.r.: Koning Haakon van Noorwegen, Prins Georpe van Griekenland en een onbe kende persoonlijkheid. 12. Koningin Frederika van Griekenland. 13. Koningin Ingrid van Denemarken. 14. Ex-Koning Peter van Joegoslavië. 15. Earl Mountbatten. 16. Koning Frederik van Denemarken. 17. Koning Michael van Roemenië. Radio Djokja meldt, dat minister-presi dent Amir Sjarifoeddin namens het „In donesische volk" een zilveren theeser vies als huwelijksgeschenk aan het Britse prinselijk paar heeft gestuurd. WANNEER KOMEN ONZE JONGENS THUIS? m onze jongen» schreven we tij- s de opmars naar ier alleen kon da i rust worden ge- De vlugste manier c weer thuis te krijgen, z dens de politiële actie, Djokja. Op die man handhaving van orde e garandeerd en tot vermindering van da troepensterkte worden overgegan. De mannen van leger en vloot hebben dat opperbest begrepen. Alleen de rege ring in Den Haag niet. We gingen niet naar Djokja. Het ging niet om een ge slaagde actie, maar om een actie, die doel matig was in het kader van de regerings- politiek. Dat daardoor tienduizenden zo veel te langer in Indië zouden moeten blijven, omdat de echte brandhaard niet was geblust, drong niet tot haar door. In de veronderstelling dat de situatie zich zou ontwikkelen volgens haar optimisti sche zienswijze regeerde men verder. Dat de lichting '44 niet was opgeroepen, was begrijpelijk. Maar niet te begrijpen is, dat de lichting '48, die reeds tot 28.000 man was teruggebracht, pas zal worden opge roepen in het voorjaar en de zomer van 1948, waardoor de aflossing aanmerkelijk zal worden vertraagd. En dat terwijl onze jongens in Indië reikhalzend naar de mo bilisatie uitzien. Niet ten onrechte zei den we kortgeleden, dat de grote lijnea in het defensiebeleid ontbreekt. Men zou nu venvachten, dat de rege ring spoed zou maken met de bekendma king van de mobilisatieregeling. Maar ia plaats daarvan komt er een mededeling dat voor Maart '48 alleen manschappen van het K.N-LL. en de 5e compagnie ge- zagsbataljons zullen repatriëren. Dan ko men nog een paar compagnieëen en ds rest komt later. Wanneer? zal nader wor den bekend gemaakt. Zulk een handelwijze is onbehoorlijk. Tienduizenden en allereerst de duizerv» den O.V.W.-ers hebben er recht op te we ten wanneer zy naar huis zullen gaan. wanneer zij hun plaats in het productie proces weer kunnen innemen of hun stu die weer kunnen voortzetten. De regering heeft daarvoor te zorgen. Ze is daartoe verplicht, gezien vroeger ge dane beloften. Ze is daartoe temeer ver- plich, daar door haar schuld de aflossing steeds meer wordt vertraagd. Daarom zal snel en goed moeten worden gewerkt. Geen enkele militair, die tropengeschikt is, mag in Holland achterblijven. Vroegere inschrijving van de lichting '48 dient overwogen en men moet nu ook maar eens een eind maken aan de inmenging van allerlei departementen bij de demo bilisatieregeling. Het is de hoogste tijd, dat de regering nu klaar en duidelijk zegt wanneer de aflossing zal plaats vinden en op welke wijze die zal geschieden- Klaar en duide lijk. Beloften helpen hier niet. Helaas weten onze jongens maar al te goed, welke waarde ze moeten hechten aan de vele beloften, die na de bevrijding zijn gedaan. Daarom moet de regering komen met een spoedige en duidelijke regeling, waarin concreet de data worden aange geven. Alleen het klare woord kan hier helpen. Wanneer dat gesproken wordt zullen onze jongens een langer verblijf in Indië nemen en hun plicht nauwgezet blyven vervullen. Ze hebben getoond hun plicht te verstaan. In moeilijke omstandigheden heeft het vaderland op hen kunnen reke nen. Het minste, dat de regering thans doen kan is te tonen, dat onze militairen idië nu ook op de steun van de rege ring kunnen rekenen. Daarom make de regering haar beloften i eindelijk eens werkelijkheid. Ze is dat m haar waardigheid verplicht. Kan zs it niet, laa ze dan heengaan! Onze jon gens wachten. Strenger optreden van Justitie tegen persdelicten Hoofdredacteur van „de Nieuwe Post" ondervindt er een voorproefje van Voor alle persdeldcten. die in de toe komst zullen worden gepleegd, zal een andere maatstaf worden aangenomen, want zo gaat het niet langer. Zeer hoog geplaatste personen in het land ontzien zich niet om over de regering te schrij ven op een wijze, die naar mijn mening niet door de beugel kan." Aldus sprak de Amsterdamse Officier van justitie mr B. Kist in de zaak tegen de journalist L. A. Rodrlgues Lopes van „De Nieuwe Post". De heer Lopes had in een artikel het politie-apparaat corrupt genoemd en o.m. geschreven, dat een groot gedeelte van de misdadigers in Nederland in po li tie-uniform rondliepen. Twintigjarig meisje te Amsterdam aangerand Werd in een twee meter diepe kelder geworpen Een 20-j. typiste, die gisteravond in A'dam van de tram stapte, werd inge haald door twee mannen. Volgens oog getuigen grepen deze het meisje even later beet en wierpen haar pardoes in een twee meter diepe kelder van het gebouw der „Algemene Taxi-onderne ming. De twee daders sloegen daarop ijlings op de vlucht, achtervolgd door de politie. De kerels werden geknipt in een naburig café, waarin zij gevlucht waren. Zij ontkennen echter, het meisje te heb ben aangevallen. Het onderzoek naar het motief wordt bemoeilijkt doordat het meisje wegens haar zware verwon dingen nog niet verhoord kon worden. Arts hielp half-Duits kindje aan andere moeder Een Leeuwarder meisje had in de be zettingstijd omgang gehad met een Duitse militair, met het gevolg, dat zij moeder moest worden. De arts T bracht het meisje in contact met echtpaar, dat een kind tot zich wilde nemen en gaf de vrouw een attest van aanstaande moeder. Na de bevalling bracht de geneesheer het kind naar de rouw, die voor de wereld voor moeder >u doorgaan. De officier van justitie der Leeuwarder rechtbank, verweet de geneesheer gebrek medische ethiek en eiste twee maan den gev. straf. Tegen het echtpaar werd wegens me deplichtigheid f250 boete, subs. 50 dagen hechtenis gevorderd. Ook tegen de heer A. J. KoejemanA hoofdredacteur van „De Waanheid", is een vervolging ingesteld wegens een spotprent over de troepenuitzendingen naar Indië, met het onderschrift „Strui kelblok voor Beel". Wegens ziekte van de heer Koejemans werd diens zaak aan gehouden tot 15 Januari a.s. Tegen de heer Rodrigues eiste de Offi cier een geldboete van f300 subs. 30 dagen en een voorw. gev.straf van 6 mnd. met een proeftijd van 3 jaar. In zijn requisitoir merkte de officier o.a. op, dat wij weliswaar na 5 jaren bezetting de vrijheid van drukpers heb» ben teruggekregen, doch dat wij er in die 5 jaren niet beter op zijn geworden. Wij hebben gedacht: nu is het beroerd met de pers. De hoop op het zelf-redres- seren van de pens is echter ijdel ge bleken. Mr Kist wilde niet ontkennen, dat er onder de politie corrupte ambtenaren zijn. zoals die onder iedere groep der bevolking te vinden zijn, maar keerde zich tegen de generalisatie der omschrij ving. De verdediger, mr H. J. Boelen, bracht naar voren, dat woorden, uitgesproken door de p.-f. te Assen, jhr mr J E. de Ranitz. een slecht voorbeeld voor de heer Rodrigues geweest zijn. Deze jurist had in een openbaar requisitoir gezegd: „Aan gezien de overtieid stelselmatig weigert in eigen vlees te snijden, wilde ik aan vankelijk deze zaak laten rusten." In het laatste woord zeide verd. o.a.: „Ik kan bewijzen, dat het Nederlandse politie-apparaat een bedorven apparaat is. Dat is ook de opinie van een groot deel van het publiek, dat bovendien veel minder respect heeft voor de politie dan voor de oorlog." Uitspraak 4 December aj. Aanhoudend zacht iveer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en Zuid. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Zaterdag 22 November. Zon op 8.10 eik onder 16.41. Maan op 14 49 en onder 0.40i Dinsdag 25 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1