HULPVERLENING AAN DE VIJAND OP RUIME SCHAAL De Sleutelstad in vogelvlucht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 NOVEMBER 194T De tenlastelegging aan rar R. N. de Ruyter van Steveninck N.S.B.-burgemeester Dinsdag voor het Tribunaal Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, die van 21 April 1941 tot aan de bevrijding het ambt van burgemeester van Leiden heeft bekleed, ook de functie van advi seur van de leider der N.S.B. heeft waargenomen en thans in Delft is gedetineerd, sal a.s. Dinsdag voor het Leidse tribunaal terecht staan. t.a.v. dr J. P. Boekhold, le geneesheer bij de G.G. en G.D. en van wijlen dr A. W. Borgerhoff Mulder, le geneesheer van de gestichten „Endegeest", „Rhijn- geest" en „Voorgeest", die beiden be trokken waren bij het z.g.n. verzet dèr Ned. artsen, met de bepaling, dat gedu rende de duur der schorsing hun wedde geheel zou worden ingehouden. ambtenaren In de zeer uitvoerige dagvaarding, die niet minder dan zeven foliovellen slaat, wordt mr De Ruyter van Steve ninck o.m. ten laste gelegd het lidmaat schap van de N.S.B. en de Germaanse S.S., de uit handen van de rijkscom missaris voor het bezette Nederlandse gebied ontvangen, en later ook vaarde, benoeming tot burgemeester Leiden, het bekleden van de functie adviseur van de leider der N.S. van kringvertegenwoordiger zorg". Voorts wordt hem ten laste gelegd het openlijk doen blijken van ingenomen heid met de vijand. Een en ander op grond van een schriftelijke uiteenzet ting, d.d. 15 Juli 1942, getiteld „Inzicht in de geschiedenis der laatste tien jaren" en toegezonden der gemeente Leiden. De houding der Duitsers bracht een dubbele ervaring. Hierin werd o.m. gezegd: „De houding der hier binnenrukkende Duitse troepen bracht ons een dubbele ervaring. Ter stond bleek de misleiding gere voorstelling van de Duitse soldaat; in stede van een barbaar, toonde hij zich een correct, hoffelijk en ridderlijk man" en verder: „Wat in Duitsland mo gelijk bleek, kan ook in het verwante Nederlandse volk geschieden. Ook wij kunnen, door tot de volkse waarden terug te keren, ons geluk hervinden. Door het onverstand onzer vroegere re- geerders heeft «ons volk vrijwel alles, wat het rijk maakte, in enige jaren ver loren; het zal zijh leven en toekomst opnieuw moeten maken, zoals ons hard voorgeslacht zijn grootheid vrijwel uit het niet geschapen heeft. Dat de daar voor nodige eigenschappén nog in d besten van ons volk aanwezig zijn, b< wijzen de Nederlandse vrijwilligers, di aan het Oostfront staan; hoewel geboren en opgegroeid in een tijd, dat ons door het défaitisme onteerd werd, zij als soldaat niet voor de Duitser onder". Belangrijk is in deze dagvaarding ook het aantal punten, waarin beschuldigde in zijn kwaliteit als burgemeester hulp verlening aan de vijand en/of diens handlangers of medewerkers wordt ten laste gelegd. Zo zou verdachte getracht hebben bij de ambtenaren der gemeente de nationaal-socialistische beginselen in gang te doen vinden door aan die amb tenaren op verschillende tijdstippen di verse geschriften betreffende die begin selen toe te zenden, met de mededeling, dat het zijn wens was, dat die geschrif ten met ernst zouden worden gelezen dat het nalaten daarvan beschouwd worden als een weigering om het inzicht te verwerven, dat nodig was om hun taak behoorlijk te vervullen. Voorts heeft beschuldigde bij het ge- meentepersoneel aangedrongen op het geven -van een bijdrage aan Winterhulp en het tpetreden als lid van de Nederl Vólksdienst. Uit de kas der gemeente Leiden heeft hij verschillende giften, bijdragen en subsidies verstrekt aan diverse nationaal-socialistische instellin gen: op de begroting vdin 1943 heeft hij een subsidie uitgetrokken ten behoeve van de Ned. Vólksdienst, groot ƒ65.000, en een jaar later, eveneens voor deze instelling, een subsidie van 60.000. Verder heeft beschuldigde bij de vulling van vacatures bij de gemeente Leidep personen hpnoemd, die lid waren van de N.S.B. en daarbij eerder gelet op hun nationaal-socialistische gezindheid dan op hun capaciteiten voor de te ver vullen functie. In September 1942 verstrekte hij aai de hoofden van takken van dienst dei gemeente Leiden een lijst van personen en firma's, die van leveranties gemeente werden uitgesloten, omdat zij geen gift aan Winterhulp hadden ge- Daarnaast vermeldt de tenlastelegging het schorsingsbesluit van beschuldigde Kunst en Letteren Vijftiende jeugdconcert in de Stadsgehoorzaal De symphonic en de jeugd De kunstsoort, die, ontstaan uit de Italiaanse theatermuziek, door Haydntot een klassiek meesterwerk werd her schapen en de met voorliefde gebruikte uitingsvorm werd van Mozalrt, Beet hoven, Bruckner en Mahler, schijnt de jeugd meer te zeggen dan welke andere vorm van muziek ook. Althans, moesten wij een vorige maal constateren, dat een Concerto Grosso van Corelli en een Con certino Pastorale van J. Ireland de aap- dacht van het Jeugdconcert-auditorium niet volledig wisten te boeien, de drio symphonieën, die gisterenmiddag in de Stadsgehoorzaal voor 't jeugdig publiek Werden uitgevoerd, hielden de aandacht wel degelijk gevangen. Op het program ma stonden de symphonie no. 22 in es gr. t. van Haydn, de symphonie no. 29 in a gr. t. van Mozart en de sinforiia in g kl. t. van A. Rosetti. Zij Xverden ten ge hore gebracht door het Museum-Kamer- Orkest o.l.v. Dirk Balfoort, dat als steeds zeer toegewijd musiceerde. Ook de lei ding van Balfoort was dat, al moet wor den toegegeven, dat het geheel wat vlak was. Het best „uit de verf" kwam o i. nog de sinfonia van Rosetti, een tijd genoot van Mozart, die in het Parijs van die dagen grote opgang maakte. Dat het jeugdig auditorium deze mid dag met meer aandacht luisterde dan bij vorige gelegenheden moest worden ge constateerd, lag echter niet alleen aan de misschien zoveel meer in de smaak vallende programma-keuze. De leiding, die Balfoort door middel van het ge sproken woord gaf, was deze keer meer afgestemd op een zo jeugdig publiek. Verviel de dirigent vroeger welkin te lange uiteenzettingen, thans whren deze van een pittige kortheid, in de taal der jeugd en hier en daar gekruid door humor en gevatheid, iets waarvoor Jonge mensen altijd vatbaar blijken. De gun stige reactie was merkbaar. En hoewel er altijd jongelui zijn, die niet in de concertzaal thuishoren, hét merendeel heeft zeer duidelijk genoten. O. Th. R. mens de bezettende macht nemer Th. Zitman opdracht om de Pa- tersbrug, de Van Disselbrug, de Morsch- poortbrug en de Valkbrug te Leiden, als mede enige woningen aan de Rijnsbur- gerweg, af te breken. Ook zou hij de gedwongen tewerkstel ling van Nederlandse arbeidskrachten in Duitsland hebben bevorderd, waartoe hij o.m. op 29 September 1942 hoofden van takken van dienst der ge meente Leiden een circulaire zond, waar door hem werd medegedeeld, dat ei ernstig rekening gehouden moest wor den met de mogelijkheid, dat binnen kort bij de gemeente de 54-urige werk week moest worden ingevoerd, eer ander in verband met de uitzending personeel naar Duitsland, terwijl hij één maand later aan alle hoofden van dienst opgave verzocht van de mannelijke arbeidscontractanten, die desnoods kon den worden vrijgemaakt en derhalve plaatsing in Duitsland in aanmer king konden komen. Toen hieraan, o.a. de directeur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw, en de directeur van de 'Gem. Reinigingsdienst en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, geen gevolg gaven, heeft besch. in een schrijven beide functionarissen er op gewezen, dat zij niet langer de geschiktheid bezaten voor diensthoofden de consequenties voor hun houding dienden te aanvaarden Verder zou besch. op 28 Februari 1944, ingevolge mondelinge opdracht van de Beauftragte voor Zuid-Holland van de Rijkscommissaris, aan de. Duitse Fach- berater bij het Gew. Arbeidsbureau te dezer stede, de namen hebben opgegeven 70 personen in dienst der gemeente, voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen; en in April'44aan de hoofden van dienst verboden hebben buiten voorkennis en toestemming hem zich met Geestelijke of lande lijke instanties in verbinding te stellen. te trachten met behulp var. die hogere instanties een te grote ont trekking van personeel ten behoeve van de arbeidsdienst te verhinderen In Juni 1944 ontsloeg besch. verschil lende arbeidscontractanten, die aange ven voor uitzending naar Duits land, doch zich daaraan hadden onttrok ken, op staande voet uit de dienst der gemeente en op 22 October 1944 gaf hij de hoofden van dienst de opdracht. :eer korte termijn 20 pet van het gemeentepersoneel voor uitzending naar Duitsland aan te wijzen. Toen hieraan de toenmalige adjunct-directeur vqn Ge meentewerken, ir D. Boogerd, geen ge volg gaf en onderdook, heeft verdachte deze ambtenaar geschorst, gepaard gaan de met de inhouding van zijn wedde levens gaf hij aan de politie opdracht im een huiszoeking bij ir Boogerd te errichten. En ten slotte heeft verdachte n December 1944 aan de hoofden van dienst verzocht hem een opgave te ver strekken van al het in dienst der ge meente zijnde personeel onder de leef- 40 jaar in volgorde van hun on misbaarheid; de directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heer J. H. de Jong, die weigerde zijn medewerking .te verlenen, werd later door verdachte geschorst, terwijl een huiszoeking bij deze ambtenaar werd gelast. De nazificering der Universiteit Ook bij de hervorming van het onder wijs aan.de Rijksuniversiteit "in nationaal- socialistische geest heeft besch. in zijn kwaliteit van president-curator, een werkzaam aandeel gehad. Zo heeft hij bij schrijven <J.d. 23 Februari 1942 aan prof. Van Dam, voormalig secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, laten weten, dat aan een hervorming der juridische faculteit z.i. behoefte bestond ar zijn overtuiging de juridische wetenschap in den lande in het alge- ir onvoldoende oog had gehad we zich baanbrekende rechtsbe ginselen en het contact met brede lagen het volk en met het maatschappelijk leven goeddeels had verloren. En voorts, ,dat hij niet het vertrouwen had, dat de toentertijd fungerende leden der juridi sche faculteit de op dit gebied (t.w. de omstandigheden! wachtende taak zouden vermogen te volbrengen en dat het daarom in het belang van ons land zijn, dat niet gedraald werd de ook op dit gebied zo nodige vernieuwing aan te vangen". Vervolgens wordt hem nog ten laste gelegd, dat hij op verschillende wijzen getracht heeft het gemeentelijk lager-, iddelbaar- en voorbereidend hoger on derwijs in nat.-soc. zin te beïnvloeden, door bij benoeming van leerkrachten de voorkeur te geven aan nat.-soc. ge oriënteerde personen. Verder heeft hij in November 1942 aan de hoofden en het verder onderwijzend personeel van de gem. middelbare scholen een oproep ge zonden om op 30 November 1942 een bij eenkomst bij te wonen, waarin gespro ten zou worden over het onderwerp: Onderwijs en opvoeding in nat.-soc. in". Ook heeft besch. in verband met deze bijeenkomst aan de voorzitter van het College van Curatoren van het Sted. Gymnasium verzocht, door genoemd col lege te doen bepalen, dat op die bij eenkomst van toepassing zou zijn art. 13 lid 8 van het reglement „rechtstoestand onderwijzend personeel", üakelijk inhou dende, dat het onderwijzend personeel, verbonden aan het gem. gymnasium, op verlangen van curatoren van dat gymna- verplieht is, zich voor aangelegen heden ook buiten de gewone schooluren beschikbaar te stellen. Toen de rector het gymnasium, dr A. Scholte, aan deze oproep geen gehoor had gegeven, heeft besch. dit aan de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Den Haag, de N.S.B.-er Van Genechten, gerapporteerd, met het gevolg, dat dr Scholte werd ver oordeeld. Voorts bepaalde beschuldigde, om streeks December 1941, dat de leerlingen van de drie hoogste Jtlassen van de ge meentelijke scholen voor M.O. en V.H.O. een in die tijd te houden tentoonstelling van de Ned. Arbeidsdienst moesten be zoeken. Enige schoolhoofden, t.w. de di recteur der H.B.S., dr J. D. A. Boks, en de directrice van de meisjes-H.B.S., mej. J. Li van Hoorn, die daartegen bezwaar maakten, zijn door beschuldigde met slag gedreigd. Bovendien heeft besch. de procureur-generaal bij het gerechtshof, Van Genechten, er van in kennis geteld, dat prof. I. M. v. d. Vlerk, dr J. A. Nieuwzwaag en J. Verweij aan hem een lijst hadden gezonden met handteke ningen van ouders, die bezwaar maakten, dat hun kindern die tentoonstelling be zochten. Het gevolg hiervan was, dat de politie in opdracht van Van Genechten een onderzoek heeft ingesteld en prof, Van der Vlerk enige tijd van zijn vrij heid werd beroofd Tenslotte wordt aan mr De Ruyter vaq Steveninck nog ten laste gelegd, dat hij getracht zou hebben een wijziging in de administratie van de Bevolkingsboekhou ding der gemeente in te voeren, waardoor het mogelijk zou zijn, bepaalde jaarklas sen van personen binnen zeer korte tijd op te geven aan het Gew. Arbeidsbureau ten behoeve van de arbeidsinzet. 10 Getuigen opgeroepen. Als getuigen zijn in deze zaak door het Tribunaal gedagvaard ir D. Boogerd, dr A. Scholte, dr J. D. A. Boks, mej. J. M. van Hoorn en de heren W. H. de Hartigh, A. M. de Blauw, J. H. de Jong, Wijland, J. W. J. Diebeis en C. J. M. Montanus. Mr Ph. J. de Ruyter de Wildt zal als presi dent van het tribunaal de behandeling van deze zaak leiden, terwijl als leden zullen zitting hebben de heren J. Fuhri Snethlage en L. Questroo. Als raadsman van mr De Ruyter van Steveninck zal jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck uit 's-Gravenhage optreden. Voor het voorbereidend kerkelijk examen is aan de R. U- geslaagd onze stadgenoot de heer D. J. Froentjes, voor het prop. examen Godgeleerdheid mej. H. C. P. Blom. Distributievaria Na-uitreiking van bonkaarten 713, schoe nenbonnen en toeslagkaartjes a-s. en jonge moeders vindt morgen plaats. Het kantoor Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur. Mee gebracht dienen te worden: stamkaarten, titelstroken met inwisselingsbon, even tueel inlegvellen en controlekaart as moeders. Brand in Sikkens' lakfabrie ken te Sassenheim Een korte, maar hevige brand heeft hedenmorgen in de standoliestokerij var de Sikkens' fabrieken te Sassenheim ge woed en het is slechts aan het snelle en kordate optreden van het stokerij-per soneel en de prima geoefende fabrieks- brandweer te danken, dat de brand locaal karakter bleef behouden en veten uit onze omgeving aan het werk kond* blijven. Om ongeveer twintig over .zeven on dekte het bedienend personeel, dat de thermometer van een olieketel op bleef staan. Middels een andere thermo meter werd waargenomen, dat de peratuur van de olie in werkelijkheid 350° was. Direct werden maatregelen ge nomen en terwijl de fabrieksbrandweer aanstonds met twee stralen de branden de, overkokende olie ging bestrijden, werden de vrijwillige brandweer van Sassenheim en de beroepsbrandweer van Leiden gealarmeerd. De brandweer van Sassenheim bèstreed het vuur eveneens met twee stralen en die van Leiden be hoefde geen dienst te doen. Na een half uur was men het vuur, dat In de stokerij grote schade aanrichtte, meester. Burge meester jhr mr R. Sandberg van Boelens van Sassenheim was op het térrein aan wezig. Het bedrijf ging vrijwel normaal, via een neven-stokerij, door. HAAGSE POLITIERECHTER Behalve de deugnieten.... De Officier constateerde dat iedereen duiven met rust laat, behalve de deug nieten- En daartoe behowde de fabrieks arbeider H. v. R. te Alphen aan den Rijn, die bij zijn buurman uit het hok twee duiven had weggehaald. Dat vond de Of ficier eeft lelijke streek, waar hij drie we ken gevangenisstraf voor eiste, omdat de dieren beschermd moeten worden. De po litierechter veroordeelde'tot veertien da gen gevangenisstraf. HAAGSE GERECHTSHOF. Te late apgst. Heel wat had de postheambte H. B. te Leiden na 17 dienstjaren op het spel ge zet, toen hij probeerde een' pakje zich toe te aigenen. Hij dacht dat er boter en vlees in zat en had het pakje onder een kast gelegd om het later mee te nemen. Maar, toen durfde hij niet, en daarop werd het feit ontdekt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot zes maanden gevangeij4s- straf, waarvan vier voorwaardelijk, van welk vonnis hij in hoger beroep, kwam. Doch de proc -gen. zag geen termen wij ziging in de straf te brengen en vorderde bevestiging. De raadsman, mr K. F. Rey- 9enbach de Haan, wees erop dat verd, reeds uit de dipnst is ontslagen, en ook De E.H.B.O.-brigade feestte Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Eerste Leidse E.HJB.O.- brigade werd gisteravond in de Foyer een feest uitvoering gegeven, waarop de lustrumcommissie met trots kan terug Na een glorieuze entree (zowel de da mes als de heren weten hiervan me spreken) sprak voorzitter Agema kort welkomstwoord, im 't bijzonder tot de vertegenwoordiger van de commis saris van politie, inspecteur Wijk, zusterverenigingen en als vanzelfspre kend de leden. Vier leden, allen oprichters va: vereniging, t.w. mevr. Van Heel, mej. Van Ingen Schenau en de heren Truer en v. d. Voort, verkregen voor het vele werk in al de jaren gedaan een blij vende herinnering, terwijl de docent dr J. H. Teeuwen met zijn vrouw eveneens in deze huldiging mocht delen. Ook de brigade zelf werd niet vergeten. Ze v kreeg van een onbekende gever f30 van de 'wedstrijdploeg een fraaie i daillekast. Na dit min of meer officiële gedeelte kon een aanvang worden gemaakt met een programma, dat verzorgd werd door de* Brandweertoneelvereniging „De Vlam" o.l.v. de heer Chr. v. d. Holst, het Dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" en de geluids-instaUatie „Klank en Beeld". Allen hebben er toe meege werkt, de avond zeer goed te doen slagen. RECEPTIE NED. VER. E.H.B.O. De afdeling Leiden van de „Nederl. Vereniging E.H.B.O." recipieert in band met haar 15-jarig bestaan Dinsdag 25 Nov. van 7 tot 8 uur in de receptie kamer van de Stadsgehoorzaal. Ontspanningsavond NCRV Op Maandag 1 December zal in dt Stadsgehoorzaal een ontspanningsavond worden gehouden van de Ned- Chr. E Vereniging. Behalve het bekende NCRV- ensemble „Vrij en Blij" o.l.v. Wessel Dek- ker staat de radiofilm „In vol bedrijf" op het programma. Dat belooft dus pracht- van een avond te worden!, Ds Plomp zal een openings- en ds Ott> ;en slotwoord spreken. Dat betekent dus, dat deze avond ook wat het gespro kene betreft de moeite waard zal zijn. 's Middags vindt een kindervoorstelling plaats. Nadere mededelingen zullen elders in dit blad volgen De Woningbouwvereniging „De Een- dracht" hoopt op 4 December 35 jaar te bestaan. Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt die dag een receptie gehou den in „Het Gulden Vlies". „Thomas More" voor de V.C.J.C. Een succes voor de Leidse afdeling Voor de afdeling Leiden van de V.C. J.C. werd gisteravond door de leken- spelgroep „Het Wagenspel" Henriëtte Roland Hoists litteraire meesterwerk „Thomas More" opgevoerd, ingeleid door mej. N. Blaak, hoofdleidster de V.C.J.C. De grote zaal van het Volks huis aan de Apothekersdijk was gevuld met een aandachtig, ernstig gestemd publiek, toen onder de ruisende tonen van het orgel de gordijnen openschoven en Thomas More en zijn drie dochters zichtbaarwerden tegen een eenvoudige achtergrond van blauwe gordijnen enkele bouwfragmenten. Bij de costumes had men al even weinig gelet op zorgvuldig copiëren van het tijdseigen. doch slechts gestreefd naar eei en toch kleurig geheel. Reeds bij de inleiding had mej. Blaak gewaarschuwd, dat dit spel veel vragen van de concentratie van de hoorders,, waar het meer uit litterair schone en diepzinnige gedachtenwisse- ling dan uit handelingen is samengesteld. Dat dit bijzondere eisen stelde spelers behoeft wel geen betoog. Wan neer wij dan ook kunnen constateren, dat de kern van dit spel vrijwel onge schonden tot het auditorium is gekomen, is dit voor de spelers, die toch amatcüi waren, een groot, maar verdiend con pliment. Met enigszins stroeve, doch hie allerminst storende gebaren bewogen de hoofdpersonen zich over het niet ruime toneel; de dictie was helder, weinig be wogen, maar hierdoor juist passend ir de sfeer. Het geheel was voor de Leidse afdeling ongetwijfeld een succes. De Sted. Lichtfabrieken spelen toneel Aardige opvoering van „Robbedoes" Door de S.L.F. Toneelver. „De Sleu telspelers", onder regie van de heer J. Paddenburg, werd gisteravond een op voering gegeven van het blijspel „Rob bedoes", geschreven door Chr. van Bom melKouw en Henk Bakker. Het rustige leven van de bewoners der villa „Denneheuvel", ergens in Gel derland, wordt plotseling verstoord door de komst van Bob, oftewel Robbedoes. Zij zegt en doet allerlei ongebruikelijke dingen, waardoor ze vooral in botsing komt met Louis Terlaet, haar voogd, Florence, zijn nicht. Tante Guusje Simon nemen het voor haar op. Na allerlei verwikkelingen staan slot drie paren op het toneel, n.l. Louis Bob, tante Guusje en oom Simon, Florence en Hein de Bont. 't Is dig blijspel, dat juist niet genoeg melo dramatisch is óm vervelend te worden ran we de moraal op de koop toe nemen. We hebben dikwijls goed spel gezien an „De Sleutelspelers". Mej. W. Dekker as een flinke robbedoes. In de eerste vee bedrijven was ze te onnatuurlijk, vooral in haar spreken, in het derde be drijf werd dit beter. Mevr. CramaLep. pers was een sympathieke tante Guusje de heer Goslinga speelde een beetje stijf, maar toch was zijn Louis Terlaet aardige vent. De dialoog stokte zc n toe, doordat niet alle spelers rol- bleken te zijn. Ook werd de veel voorkomende fout gemaakt alles op de achtergrond te spelen. Wanneer meer de voorkant van het toneel gespeeld wordt, komt dit de verstaanbaarheid ten goede. Er werd ook nog wel eens met accent gesproken. Het décor was uit stekend verzorgd. Oom Simon had wat ouder geschminkt moeten zijn. Tussen de bedrijven was er accordeon- muziek van mej. N. Keyzer en de heer D. Fasseur. De voorzitter, de heer C. Staats, die aan het begin de aanwezigen welkom had geheten, o.a. in het bijzon- dér wethouder S. Ménken en de verte genwoordigers van K. en O., dankte aan het eind de speelsters en spelers en bood de dames bloemen aan. HAAGSE RECHTBANK. Om geld verlegen. De scharenslijper L. de V. uit Leiden it om geld verlegen en had dat proberen 3 te lossen door een buitenboordmo; stelen, waartoe hij inbraak pleegde >n schuur. Waar dergelijke motoren bij- zohdere bescherming behoeven, vorderde de Officier acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het loodgietersbedrijf Th. Burgen hout. Stieltjesstraat 1, viert op ?2 Nov. 25-jarig bestaan. Prof. dr F. L. R. Sassen, hoogléraar te Leiden en priester in het bisdom Roermond, is benoemd tot geheim kamerheer van de Paus. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Lidia L. J., d. v. J. J. van Loef en J. L. de Jonge; Johannes, z. v. J. C. Goedhart en A. Bij; Hubertha Alida, d. v. P. F. Meijer en K. G. M. v. d. Pouw Kraan; Winnia C., d. v. J. de Leeuw en W. C. v. d. Riet; Frans G. M.. K. M. J. Timmerman en J. P. Boks; Ada M. L., d. v. A. Koningsveld en P. Beets; Anna Chr., d. v. W. M. v. Fessem C. H. van Es; Jan W. G., z. v. W. N. G. Altena en E. C. Sandberg. OVERLEDEN: W. van der Linden, 81 jr; G. J. Duivesteijn, 75 jr; P. Brouower, 25 jr; C. C. Riebeek-le Mair, 67 jr; F. S. Wijbenga, 7 jr. GEHUWD: J. F. van Dunné en E. A. van Maarseveen; P. A. Freijters en D. Noordervliet; C. H. Glasbergen en A. den Braven; P. van Kampen en C. Ba- velaar; J. Kershof en M. Flanderhijn; F. Kroesemeijer en E. Nieuwenhuijsen; G; K. Lotte en P. Groenheide; A. J1. Ouwer- kerk en C. E. A. Geeraths; F. Sanders er S. Segaar; G. H. Stipdonk en H. M. var Egmond; A. Bon en C. van Wedren. VOORSCHOTEN. De Vereniging van Vrijz. Hervorm den is met alg. stemmen ontbonden. De belangstelling voor de vergaderingen was de laatste tijd al even klein als de kerkdiensten, die tot voor kort nog werden belegd. *t.Verklaar de uitzicht De glorie van een vorstelijk huwelijk vervult Londen: de erfgename van de troon, H.K.H. Prinses Elizabeth is in de echt verbonden met Lt. Philip Mountbatten. Wij bieden onze lezers enige foto-impressies buiten onze spe ciale opname op de voorpagina. Be halve de portretten van de jongge huwden en het Engelse koningspaar ziet men links onderadn de gecalligra- pheerde huwelijksacte en daarnaast het buitengoed Wlndlesham "Moor", de voorlopige woning van het bruids paar. Daaronder de portretten van de vier bruidsmeisjes, v.l.n.r.: Prinses Margareth, zuster van de bruid. Prin ses Alexandra, dochter van de Hertog en Hertogin van Kent, Lady Mary Cambridge, dochter van de Markies en Markiezin van Cambridge en Hon. Pamela Mountbatten, dochter van Vls- 'iscountess Mountbatten. Op zoek naar een Regering In Frankrijk is de sensatie niet van d« lucht. Een Russin had drie kinderen ont voerd, die aan de vader, een Fransman, waren toegewezen en deze, aan de poli tiek totaal onschuldige spruiten, waren ondergebracht in het Russische repa- triëringSkamp te Beauregard. Deze kin deren moesten op last van de vader den opgespoord enhet klinkt bijna ongelooflijk, men had daar 2000 man i pen en tanks voor nodig, waarmede het hele kamp omsingeld werd. De drie slachtoffers van deze Frans- Russische „alliantie" werden inderdaad in het kamp gevonden en hier zou t geschiedenis geëindigd zijn, als men dit repatriëringskamp niet tevens et aantal kisten met stenguns, revolvers t handgranaten etc. ontdekt had, welke strijdmiddelen wel niet voor de Russin bestemd zullen zijn geweest. Het muisje had een lange staart, want over en weer kwamen de beschuldigingen los. De Franse, rechtsche bladen bewei den, dat het kamp als basis diende voor Russische spionnen en terroristen, terwijl de communistische „Humanité" er provocatie in zag van Sow jet-Rusland, door de Amerikaanse „oorlogsophitsers" in de pen gegeven. Het kamp stond al in een slechte reuk en is nu door de regering opgeheven. „Links" ging zelfs zo ver, de goêge» meente wijs te maken, dat de opheffing van het kamp "ten doel had, Frankrijk tegen Sowjet-Rusland in het harna jagen. Het geval is zelfs in de Na tionale Vergadering terecht gekomen, waar een communistische motie ver pen-werd, waarin de regering verzocht was. een datum vast te stellen voor ministeriëel rapport over het onderzoek in het kamp. Waar de persoonlijke Frans- Russische alliantie niet toe heeft geleid! Het gebeurde typeert echter de politieke opgewondenheid in het huidige Frank rijk, waar het nog steeds aan krachtige leiding, die voor stabiliteit zorgt, ont breekt. Met een variant op de Genestet, geld voor Frankrijk: „onrust is er overal, overalm'n vrinden" iets anders dan poëzie! De stakingen in Marseille, waar onge veer drie kwart van dé bevolking met de nog niet gearriveerde Marshall-dol lars op bankjes in de" parken zit! Arbèi- dersleiders vragen weer eens 25 procent loonsverhoging. Mijnwerkers staken in de auto-industrie heeft men illustere voorbeeld gevolgd. Er bestaat grote kans, dat 200.000 metaalarbeiders i de omstreken van Parijs er óók het bijltje bij neerleggen. Dit alles blijkbaar, waar er toch al >'n oppositie tegen Truman gevoerd wordt, om het de Amerikaanse Senaat makkelijker- te maken, geen fiat aan d ■stellen te verlenen. Het heeft e veel van of tussen De Gaulle en de con munisten in, heel Frankrijk op zoek het kabinet op bredere basis, in staat dus tussen uiterst rechts en links aan de demoralisatie van stakingen terreur een einde te maken. Noch Blum, noch Ramadier konden zulks, w: moet dan de teugels van het bewind i handen nemen? Men staakt, er ié mindér brood, me eist loonsverhoging, de franc devalueert de lucht wordt rood van het ge schreeuw der communisten, als Ramadier opnieuw probeert de lastige elementen bij hun kraag te grijpen. In de Nationale Vergadering heeft da minister van binnenlandse zaken, Depreux, terecht verzocht, de parlemen taire onschendbaarheid van die com nistische afgevaardigden op te heffen,t welke tot terreur en stakingen hebben' aangespoord De gebeurtenissen in Frank rijk schijnen deel uit te maken van een reeks van experimenten, waarbij buiten landers als provocateur optreden. Men hoort beurtelings spreken van ;n kabinet Reynaud, de vroegere mi nister-president vóór de val "van Frank- ijk in 1940, dan weer van een kabinet Blum, waarvan wij onlangs reeds schre- ;n. dat hij nog op gezonde benen staat. Het doel, waarnaar gestreefd wordt, is >n sterkere regering, een coalitie van centrum-partijen, die De Gaulle en de communisten op een afstand kan hou den. Achter de schermen wordt druk ge confereerd en de communisten beweren natuurlijk, dat Blum en Reynaud niet anders dan knechtjes van Truman en Marshall zijn. Reynaud, voorstander van liberale economie, zou in het te formeren kabinet, zelf financiën en :onomie in handen nemen. Maar volgens Guy Mollet, secretaris generaal der socialistische partij, zou Blum de opdracht reeds hebben aan vaard. Blum i; indertijd met een bloe- met je in het knoopsgat en een „alliantie verdrag" uit Londen teruggekeerd en heeft meer gezag. LEIDERDORP. De heer A. Stapelkamp sprak gis teravond, na ingeleid te zijn door voor zitter Peereboom, voor de a.-r. kiesver. over „Voor de strijd gewapend??' Bij de a.s. verkiezingen i.v.m. de grondwets- wjjaiging zal, aldus spr., een óórdeel worden uitgesproken over het beleid van het kabinet-Beel. Spr. verwachtte verschuivingen in de P.v.d.A. De over spanning van Christendom en humanis me is mislukt. En wat zal de C.P.N. doen? De strijd zal spannend zijn! Spr. wees op de verschuivingen naar recht» in het buitenland. We moeten daar niet al te zeer op af gaan. In Nederland zijn de partijen principiële partijen. We ver keren echter in een sfeer van gezags crisis. De verhouding tussen overheid en volk, met betrekking tot de eerbied voor het gezag, is geschonden. Het beleid na de oorlog is in alle opzichten noodlottig. De grief tegen de regering is, dat ze alles in eigen hand wil houden en niet erkent, dat haar politiek mislukt is. Dat wekt in grote groepen wantrouwen tegen de regering. Het is onze taak, op al deze dingen te wijzen. Tegen de revolutie in binnen- en buitenland moet hét Nederl. volk op de bres staan voor de erkenning Gods gezag. De Pv.d.A. heeft in n geen tegenweer tegen de revo lutie. Daarom moeten de Chr. partijen versterkt worden. Het gaat om grot* dingen bij de komende verkiezingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2