"mm m* Wmim m Jlieuuu> £riïtsrhe (ïTouraitt EINDELOZE RIJEN VULDEN LONDEN'S STRATEN Groot deel bracht de nacht buiten door Buckingham Palace bleef uiterlijk rustig. 7f Toespraak van Aartsbisschop Garbett tot bet Jonge Paar Wist U éSéé TIEN PANDEN IN VLAARDINGEN IN DE AS GELEGD KABINET RAMADIER TREEDT AF Muziek en middelbare meisjesscholen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN; f 0.30 per week; 11.30 pei f3.90 per kwartaal; by betaling per kwitdntie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter By contract belangryke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7364 ChristelijMiationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken w5tanhKtsKrij te obfMrtrt myn htrï in legfjenspoet* Postrekening 58938 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Gisteravond voor het eersttwaalf uren voor de sprookjes stoet van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey zal gaanwas er ietoan feestelijkheid te bespeuren in dit zorglijk-mistige Londen. Toch was het weer prettig, zacht en droog en duizenden Londense vaders, moeders en kinderen waren er in bussen en trams op uitgetrokken om het in schijnwerper-licht glanzende paleis te zien. De gordijnen gingen open! Ik heb tnssen hen gestaan. Mensen en achter op het grote plein rond het Victoria-gedenkteken, op de trappen van, op de balustraden rondom en drongen tegen de hekken, vlak voor oalels, mensen, die volhardden in aanhoudend roepen: „Wy willen de bruid den." Het bleef bij roepen en zingen: „For she is a jolly good .fellow," tot kwart' acht Toen werd het roepen juichen, want de gordijnen achter de balconvensters gingen op. En tien minuten voor acht, daar waren zy: de koning, de ko ningin, prinses Margaret en het Bruids paar. De koning en de koningin lieten al spoedig het bruidspaar over aan de be langstelling der menigte en die liet zich niet onbetuigd. De bruid doeg een groene japon en een bont-cape, de prins de marine-uniform. Het duurde maar even. maar het was wat men wenste. Langs de route, die de bruidstoet v daag neemt zag ik vlaggen, cocardes programma's verkopen. De laatsten zwart, want er is geen papier voor officieel programma. Eerst vroeg 30 cent, gistermorgen 60 cent en gister avond f 1.50. dank zij de slinkende raad. En op de stenen van White Hall maak ten de eerste volhardenden, meest dames, zich met dekens, klapstoelen en thermos flessen klaar voor de lange nacht Maar daarvoor zitten zy vandaag om elf dan ook vooraanl 's Ochtends was het helder Op de zachte avond volgde wel kille nacht, maar op het ogenblik is het weèr vrij goed en helder en de radio be looft ons gouden bergen.' De nieuwe dag is door de honderden, die de nacht mir of meer kamperend langs de route door gebracht hebben, met vreugde begroet Na de eindeloze files kijkenden, die de avondstraten vulden, was het tussen twaalf en drie uur even rustig, maar Ex-koning Peter in de penarie Tx-koning Peter van Zuid-Slavië. -tie voor de huwelii'--ehtigheid van Prinses Elizabeth in Engeland vertoeft ontdekte Dinsdag, dat hij zijn avond kleding. die hij voor een feest in Buckingham Palace nodig had, in Pa- rys had laten liggen. Met zijn adjudant reed hij'daarom 's avonds naar een verh-iurinrichting van avondkleding De huurprijs moest contant wqrden be taald Ex-koning Peter bleek evenmin als zijn adjudant geld bij zich te heb ben. Eerst nadat met hotel Claridge getelefoneerd was. kon hy het begeer de costuum meekrygen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. C. Francken, School straat 8, Hazerswoude. -ornelis staal dagelijks, op wacht of patrouilleert in Semarang en omgeving by de artillerie, om sluipschutters te verdryven. Eentonig werk lykt dat, als er geen sluipschutters zyn, zal de lezer st- opmerken. Maar wanneer ook deze taak in de dienst in Indië met volle plichts betrachting en m het besef van verant woordelijkheid wordt gedaan, dan geen twijfel mogelijk, of het vail met die „eentonigheid" wel mee. Zo denkt Cornelis er over. die ook by het vullen van zyn soldatenplicht steun zoekt bij Hem. Die alles regeert. De natuur in de verre Oost vindt hij schoon en over de keuken is hy best te spre ken Hy heeft slechts één wens. en da' is tevens de wens van millioenen men sen daar en hier: hij hoopt, dat orde er rust weldra zullen zyn hervonden. het laatste ogenblik af zy'n de kykers in drommen gekomen om hun plaatsen langs de route in dichte ryen In te ne De marine-mannen, de soldaten het leger en de R.A.F. rukten op oi straten af te zetten, want om 9 uur moet alles tot in de puntjes gereed zyn. Dit gaf met elkaar vroeg in de ochtend reeds overvolle bussen en treinen, gedrang op de perrons en files zonder einde i bushalten en stations, die de millioenen, zonder ophouden over de pleinen uit storten. Zo kan men zeggen, dat op dit ogenblik nu het hier nog nauwelyks licht is. de mensenhagen zich dicht langs de weg gevormd hebben. De enige plek, die utterly k grote rust bewaart, Buckingham Palace, grys met de Griekse zuilen en zware colonnes, maar op dit ogenblik de meest drukke plek van heel Londen. Nog een paleis wacht schynbaar rustig: Kensington Palace. waar Philip Mountbatten, hertog van Edinburgh, de laatste nacht van zyn vrygezellenleven doorbracht. Overal vlaggen en bloemen. Voor Buckingham Palace beweegt geel en goud met de roden schilden, met in goud gekroonde letters E. en P., de namen van het bruidspaar uitroepefid, de banieren gaan traag heen en weer vlaggen op alle gebouwen langs de route hangen in alle kleuren van het Britse Ryk. Draperieën in rood en geel zc de vensters af; op de Cenotaaf liggen verse bloemen en langs de hele West- zyde van de Westminster Abbey wacht een rood gedrapeerde "corridor op de din gen, die komen gaan. Dat duurt nog even, want niet voor elf uur, zullen wij de eerste vorstelijke gasten zien arrive ren. Het zal de koningin-moeder zyn, ge volge door Hare Majesteit koningin Elizabeth en de vorsten van buiten Enge land en daarna kwart dver elf, komen de bruid met haar vader en in de tussen- tyd nog de bruidegom, maar hij arriveert andere deur en zal voor de grote de massa onzichtbaar zyn. Na de huweiyksvoltrekking, welke om uur plaats had, heeft dr Cyrill Gar bett, aartsbisschop van York, Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbat- toegesproken. De aartsbisschop noem- onzelfzuchtigheid het ware geheim een gelukkig huwelyksleven. „On zelfzuchtigheid moet niet alleen aan de dag treden in de grote ogenblikken van heldhaftige zelfopoffering, doch voort durend in alle kleine vraagstukken en voorvallen .van het dagelyks leven. Het vraagt bezonnenheid en geduld, medele- ;n verdraagzaamheid, bespreken van eikaars belangen en samen delen van eikaars zorgen. Zo zult gy leren eikaars lasten te dragen op de levensweg, die ge n zult afleggen. Door deze onzelf zuchtigheid'zult ge uw huis tot een oase vrede en liefde kunnen maken in leven, dat ongetwijfeld overladen zal worden met openbare plichten en waarin dikwy'ls beslag zal worden gelegd op uw Een gelukkig en onzelfzuchtig hui selijk leven zal' u in staat stellen meer met de vreugde en smart van het volk ee te leven, dat een diepe en ingebo- n liefde voor zyn huls heeft" Aartsbisschop Garbett wees er verder In de loop van zyn toespraak op, dat de kerkelijke huwelijksplechtigheid in haar laamste bestanddelen geheel dezelf de is als die van elke eenvoudige burger ;n afgelegen dorp: dezelfde gelofte wordt afgelegd, dezelfde gebeden opge zonden. dezelfde zegen gegeven Dr Garbett besloot met er op te wR- zen. dat alleen met Gods hulp de afge legde belofte gehouden ban worden. „Gij gaat thans heen met de liefdevolle goede wensen van allen, die hier tegen woordig zyn. Moge Gods nimmer falen de liefde U altijd omringen en bescher men. Moge Hy II van dag tot dag nu immer Zjtfn zegen geven en U vrede geluk schenken." Kerftabak wordt goedkoper „De Tyd" meldt, dat op een in Utrecht gehouden vergadering van kerftabak- fabrikanten is besloten per 1 Januari, de prijs van kerftabak met 10 te ver lagen. Naar wij van de zijde van het depar- temènt vernemen zal de minister tegen deze vrijwillige prysverlaging zeker geen bezwaar hebben. Voorts hebben bedoelde fabrikanten ln een telegram aan de minister erop aangedrongen de kerftabak per 1 Jan. vry te geven. Hieromtrent is, zo ver nemen wij, door de minister nog geen beslissing genomen. Weer een bon voor 100 gram vlees extra Voor het tijdvak van 23 November t/m 6 December a.s. is op bon „028 al gemeen" 100 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar voor personen van 5 jaar en ouder (groepen A, B en C). De nieuwe melkprijs Blykens een mededeling van de heer N. Wassenaar uit Jelsum op een le denvergadering van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, heeft het Landbouw Econ. Instituut een rapport uitgebracht over de nieuwe melkprijs, waarby men kwam tot een prijs van ongeveer 22 cent. Over deze berekening is overleg gaande tussen minister Mans- holt en de Stichting voor de Landbouw. De minister heeft laten weten, dat de terugwerkende kracht over de afgelopen zomermelkprys niet in overweging kan worden genomen. Wel zyn aan de orde compensatietoeslagen voor de lichtere gronden en overbruggingsgelden voor de klein boeren. ONVERWACHTS DE WEG OVER GESTOKEN EN OVERREDEN De 25-j. V. H. uit Swalmen stak Woens dagavond plotseling de Ryksweg by Reu ver (L.) over en werd daarby door een passerende vrachtauto overreden en op slag gedood.- De chauffeur, die niets had merkt is doorgereden. DE „VAN GALEN" OP DE TAAG, 0< Nederlandse torpedojager „Van Ga len" is op weg naar Nederlands-Oost - Indië" op de Taag naby Lissabon aange komen. Adellijke titels voor Philip Mountbatten Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat Koning George luitenant Phi lip Mountbatten verheven heeft tot Her tog van Edinburgh, Graaf van Merioneth en Baron van Greenwich en hem de on derscheidingstekenen van de Orde van de Kousenband heeft verleend. Mount batten is bevoegd zich te laten aanspre ken met „Zyne Koninkiyke hoogheid" De 'Itels werden hem verleend tydens een particuliere plechtigheid in Bucking ham Palace, waarby de Koning hem, terwyl hy geknield was, op iedere schou der met het blote zwaard aanraakte. De nieuwe titels geven Mountbatten het rech't om zitting te nemen in het Ho gerhuis. De verheffing tot Baron van Greenwich Is een hulde aan Mountbat-, ten's marine-carrière. Greenwich wordt namelyk „de wieg der Britse marine' genoemd Reeds 45 doden bij. warènhtiisbrand De politie en brandweer hebben by een voortgezet onderzoek temidden van de puinhopen van het Afgebrande waren huis in Christchurch (Nw. Zeeland) nog 16 verkoolde lijken gevonden, waardoor het aantal slachtoffers is gestegen tot 45 De schade wordt op 500.000 pond ster ling geschat. De regering van Nieuw Zeeland heeft beloofd, dat een speciale commissie een volledig onderzoek zal instellen, naar de brand in het warenhuis. Ambassadeur in de zwarte bande)! Wy vernemen dat de, Ambassadeur en de zaakgelastigd? in Den Haag van één der grootste Zuid-Amerikaanse staten be trokken zyn geworden in een ongewoon geval van zwarte handel. Bij een zaak voor de Amsterdamse tuchtrechter wer den namelijk een vyftal kopers var „zwarte" nieuwe Amerikaanse auto's tol boeten van f7502500 veroordeeld, die bleken deze' auto's betrokken te hebben door bemiddeling van de zaakgelastigde van een der Zuid-Amerikaanse ambas sades in Den Haag en zijn chauffeur. Het verder onderzoek wees uit dat de betrokken ambassadeur deze auto's zy'n Ambassade in ons land liet invoeren en tegen exorbitante prijzen op de zwarte markt van de hand liet doen. Daar de Ambassadeur en zyn zaakgelas tigde door hun immuniteit niet vervolgd kunnen worden heeft de proc.-generaal te A'dam de processtukken in handen van deMinister van Buitenlandse Zaken gesteld, die thans verdere stappen zal on dernemen Oók naar de trouwpartij Uit een gesticht, dat op 1600 meter van de-Westminster Abbey staat, is een 'roeo gevaarlyke krankzinnigen uitge broken. Detectives zyn uitgerukt om de patiënten, die gemakkeiyk te her kennen zyn aan hun blauwe gestichts- 'cleding. in de menigte op te sporen. DAT te Utrecht gistermiddag een by- zonder congres van de Ver. v. Ned. Ge meenten door mr P. J. Oud werd geopend en de ruim 800 aanwezige burgemeesters de huidige politieorganisatie bespraken. DAT de Raad van By stand van de d drijfsgroep detailhandel i.v.m- de oproep van de Regering tot vrijwillige prysverla ging, besloten heeft aan deze actie mede te werken. DAT in de voorm. Vlaardinger-Ambacht gisteren een fabriekspand van de Vlaar- dingse Melkcentrale in gebruik werd ge- DAT op 13 Dec. as. in het Universiteits. gebouw te Utrecht de plannen worden uitgewerkt tot het stichten van een Ned. Centrum voor Didactiek. DAT de federatie der drie bonden van schoenwinkeliers op 25 Nov., 27 Nov en 2 Dtc. resp. in Zwolle. Tilburg én Am sterdam vergadert over de prysverlaging van schoenwerk. Enorme brand richt schade van vele tonnen aan TWEE STRATEN BIEDEN TROOSTELOZE AANBLIK tyifiMv*/»» r*iit/vL\vV Het waarlijk vorstelyke bruidstoilet Blum meer kans van slagen dan Reynaud Nadat de Franse ministerraad gisteravond enkele uren had vergaderd, heeft de premier, Paul Ramadier, aan president Auriol zyn ontslag aange boden alsmede van zyn kabinet Een der eersten die de president daarop ontving, om tot een opvolger van Ramadier te geraken was Eduard Herriot, de voorzitter van de Assemblee. officiële verklaring, uitgegeven door het Bureau van de President, wordt gezegd. dat Ramadier is afgetreden opdat „stappen mogen worden gedaan waarby d: gehele republiek en alle partijen hun verantwoordelykheid kunnen inzetten". De President is onmiddellijk begonnen iet besprekingen met het oog op de be noeming van een nieuwe minister-presi dent, Hij zou confereren met de voorzit ters van de fracties der leidende partijen. Men verwachtte, dat deze besprekingen vandaag zouden worden voortgezet. Huidige situatie vereist strenge maatregelen De Franse socialistische *leider Leon Blum heeft zich bereid verklaard een regering te vormen, indien presi dent Auriol hem dit opdraagt. Zöats gemeld heeft Paul Reynaud te grote moeilykheden ondervonden om een kabinet te vormen. De secretaris van de Socialis tische Party Guy Mollet klaarde dat de huidige situatie in Frankrijk maatregelen vereist, die niet populair doch wel streng Naar zyn me ning is het noodzakelijk, dat een nieuwe man, die door zyn persoonly- ke invloed de publieke PAUL RAMADIER ning hiervoor weet te winnen, aai. het hoofd der regering komt te staan. Op de vraag, wat het programma der ling van een nieuw pryspeil en het in stellen van een prijs- en loonstop op het nieuwe niveau over zekere periode het eerst zou moeten geschieden. Dreigende industriële verlamming Het aantal stakers in Frankrijk ls tot 600.000 gestegen. Men staat thans voor een industriële verlamming. Te Parys zUn 350.000 metaalarbeiders In staking, waardoor zes grote autofabrieken den getroffen. In het gebied vai hoofdstad zyn 15.000 arbeiders ln de meelfabrieken in staking. Technische experts houden de machines gaande legervrachtwagens Vervoeren meel n de hoofdstad. Te Marseille staken 85.000 arbeiders. De havenarbeiders van Dieppe hebben uit sympathie ook het werk neergelegd. Tien grote panden ln het hart van I VLaardlpgen zijn ln de afgelopen nacht volkomen verwoest door een enorme brand, zoals sinds vele jaren niet ls voorgekomen. Vier gezinnen werden dakloos. De schade gaat ver boven het millioen uit. Omstreeks kwart voor drie ontdekte men de brand in het grote winkelpand van de Kofa aan de Brede Havenstraat, hoek Hoogstraat. Binnen tien minuten stond het in lichterlaaie. De brandweer was spoedig met volledig materiaal ter plaatse. Groot alarm werd gemaakt Uit Rotterdam. Schiedam en Maassluis kwam assistentie. Negen spuiten rjchtten twin tig stralen op het vuur. Het pand, waar zich veel textiel en St. Nicolaasgoederen bevonden, brandde als een fakkel. Het vuur sloeg op de overzyde van de smalle Hoogstraat over. Een schoenmagazyn, een Senaatscommissie keurt tussentijdse hulp goed De Commjssle voor Buitenlandse be- trekklngeiT van de Amerikaanse Se naat heeft gisteren de maatregelen tot het verlenen van tussentydse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenryk met 13 tegen 0 stemmen goedgekeurd Hoogstens 75 pet van alle hierby ver leende dollarcredieten mag in de Ver. Staten worden besteed, waardoor het mo- gelyk is dat andere markten een kans krijgen Voorts is in het ontwerp bepaald dat alle dollaraankopen van brandstof voortaaan waar mogelijk buiten de Ver. Staten moeten worden gedaan. Verwacht wordt, dat de Commissie van het Huis van Afgevaardigden volgende week eenzelfde ontwerp zal goedkeuren DAT ons land momenteel 201.300 mo torrijtuigen telt tegen 235.200 op 1 Mei '40 DAT het St. Ignatiusziekenhuis te Breda gisteren 25 jaaf bestond. DAT het telefoonverkeer tussen Neder land en Palestina weer heropend is- DAT de St. Crt. van gisteren een rege ling van lonen en arbeidsvoorwaarden voor de akker- en weidebouw en veehou- dery in Midden-Zuid-Holland bevat. DAT burg. mr dr Claudius Prinsen van Roosendaal, die 1 Dec. als zodanig naar Breda vertrekt, op 25, 27 en 29 Nov a.s afscheid neemt van autoriteiten, gemeen- tepersor.eel en verenigingen. DAT Zaterdag voor het B.G te Amster dam terecht staat de SD-er Maarten Kui per, de invloedrykste Ned. figuur van de Duitse Sicherheitspolizei aldaar. DAT het district Amsterdam van „De Nederlandse Padvinders" twee vierk me ter Damterrein heeft gekocht voor f 10.000 DAT L. A. Stofkoper te Middelburg door de Franse min. van Nat Opvoeding ie benoemd tot officier de 1'Academie. Wachtgeldregeling voor de Rijnvaart (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij vernemen is er overeenstem ming bereikt tussen het Departement v Sociale Zaken, het Centraal bureau vooi Ryn- en Binnenvaart, de Nederlandse particuliere Rijnvaart-Centrale en de Nederlandse particuliere Scheepvaart- Centrale over een wachtgeldregeling ten behoeve van de werknemers bij de Rijn vaart Hoewel de laatste dagen enige verbetering in de laagwaterstand van de Rijn is ingetreden, heeft de langdurige lage waterstand toch tot gevolg gehad, dat ongeveer 300 schepen in Duitsland vast zitten. Valkenburg gesloten voor alle luchtverkeer Brandweerinstallatie onvoldoende Naar wij vernemen, heeft de marine leiding het vliegveld Valkenburg voor lopig gesloten voor alle luchtverkeer, be halve voor de zogenaamde „Air Sea Rescue" (het helpen van in zee neerge storte Vliegtuigen). Het is nl. gebleken, dat de by het vliegveld aangetroffen brandblusmiddelen in gebrekkige staat verkeerden, zodat men niet doeltreffend zou kunnen optreden tegen vliegtuigon gevallen met brand op het vliegveld zelf. Onder deze omstandigheden wenste de marineleiding de verantwoording voor dit soort ongevallen niet langer te aan vaarden. Er wordt hard gewerkt aan de verbetering van het brandblusapparaat. Men hoopt het vliegveld over een dag of veertien weer te kunnen openstellen. Veto-kwestie voor Kleine Assemblee De politieke commissie der V.N. heeft met 30 tegen zeven stemmen, by 11 ont houdingen. besloten de bestudering van het probleem van het-veto-recht aan de pas ingestelde „Kleine Assemblee" over te laten. Oostenrijkse communisten willen verkiezingen De Oostenrijkse communisten, die thans nog deel uit maken van de coalitie- regering, zyn een politieke manoeuvre begonnen, die een regeringscrisis tot ge volg kan hebben en zelfs zou kunnen lei den tot het aftreden van de gehele rege ring en tot het houden van nieuwe ver kiezingen. Minister Spaak zal naar Zwitser land gaan teneinde aan de Bondsraad radium te overhandigen als blyk van waardering voor hetgeen dit land tydens de oorlog voor België heeft gedaan. sigarenwinkel, een meelpakhuis, een goudsmidswinkél, een kapperszaak, pan den van het Kofa-meubelmagazijn, een particuliere woning, een levensmiddelen- bedryf en een lampekappenatelier brand- goed als geheel uit. Van het .a veiligheid brengen van goederen was geen sprake. Vele andere panden kregen brand- en waterschade. Tegen 6 uur kon iet de nablussing worden begonnen. -Door het kordaat optreden van d* brandweer is een grotere uitbreiding voorkomen. Vlaardingen is voor een ramp, die In dit dichtbebouwde oude centrum lang niet denkbeeldig was, ge spaard gebleven. Persoonlijke ongeluk ken zyn niet voorgekomen. Het geheel biedt echter een troosteloze aanblik en doet denken aan het resultaat van een bombardement tydens de oorlog. De Hoogstraat en de Brede Havenstraat zyn versperd door neergevallen puin ea glasscherven. Nederh bloembollen welkom in Amerika Het Amerik. dep. van Landbouw heeft verklaard, dat de in de Ver. Staten be staande quarantaineregeling voor de in voer van planten niet zal worden ge bruikt om de invoer van Nederlandse bloembollen uit commerciële overwegin gen te beperken. Wielrijdster door vrachtauto overreden en gedood Kindje bleef ongedeerd Toen mevr. W. gistermiddag te Hil versum op haar fiets tegelijkertyd een stilstaande auto en een rijdende vracht auto passeerde raakte zy de macht over haar stuur kwyt en werd door de vracht auto overreden en gedood. Haar kindjo, dat achterop zat, bleef ongedeerd. DEENS SCHIP BIJ VLISSINGEN AAN DE GROND GELOPEN Hedenmorgen is op het grote strand t« Vlissingén het Deense stoomschip - „Met- teskau" op zyn reis naar Antwerpen aan de grond gelopen. Sleepboot-assistentie- vanuit Vlissingén is aangevraagd, doch mist zal dit misschien niet mo gelijk' maken. Naar we nader vernemen zyn momen teel de sleepboten „Blankenburg" en „Pernis" bezig het Deense schip vlot te trekken. Ook Grieks schip liep aan de grond. Het Griekse stoomschip „Lyras", be stemd voor Gent is ter hoogte vtLn de Springer-plaat, hedennacht aan de grond gevaren. Sleepboot-assistentie is van Ter- Leuzen en Antwerpen vertrokken. AANVARING OP HET AMSTER DAMSE LI. Gisteravond kwam op het Amsterdamse IJ de veerboot „IJ-veer 6" in botsing met het derde schip „Francina" van een sleep ran vyf schepen. De lading van de .Francina" 120 ton cement moet ale verloren worden beschouwd. De veerboot bleef geheel onbeschadigd. Persoonlyke ongevallen deden zich niet voor. De Tweede Kamer krijgt aardrijkskundeles (Van onze Parlementsredacteur) Gelyk wy gisteren reeds in een deel onzer edities konden melden, nam de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aan het wetsontwerp, dat de invoe ring van lyfsdwang (gijzeling voor hoog stens 3 maanden) regelt, toe te passen op weigerachtigen ten aanzien van het vol doen aan by vonmds opgelegde onder houdsplicht De overgang van gyzeling naar muziek en middelbare meisjesscholen was vele Kamerleden blijkbtfar te machtig. By de behandeling van het volgende agenda punt, de wyziging van de Hoger OndeT- wyswet en van de Middelbaar Onder- wyswet, de vorige week Vrijdag afge broken, ontstond n.l. een uitermate ver ward debat. Het slot van het lied -was echter, dat de wetsontwerpen toch zon der hoofdelyke stemming werden aan genomen. Vrijdag was reeds vry sterk verzet gerezen tegen het verplicht in voeren van het vak muziek voor de gym- DAT de tarieven voor het dorsen van de oogst 1947 met 5 tot 10 pet verlaagd zyn DAT toen de spoorbio 1 van Utrecht naar Zwolle werd overgebracht al rijden de de première van de film „Katie maakt carrière" werd gedraaid. DAT het B G. te Leeuwarden overeen komstig de eis de 47-j. H Lemke uit Has- kerhorne wegens verraad van onderdui kers en Joden tot 10 j. R.W.I. veroordeelde DAT voor hetzelfde B.G. tegen de land- wachter K. Delfsma uit Surhuisterveen, die by een razzia een arrestant aan z'n fiets had gebonden, 10 j. gev straf werd geëist. DAT gisteren in Arasterdam door ds W A. Zeydner voor?, v. d. Ned. Herv. Sy node het Prinses Beatrix Internaat voor Schipperskinderen is geopend. DAT de Nederlandse Geneesmiddelen industrie weer wordt uitgebreid met de aanbouw van een nieuw fabriekscomplex voor de N.V v/h A. A. Bonnema te Apel doorn, waar op grote schaal de fabricage van morphine ter hand genomen zal wor- nasia en de middelbare scholen. Het pro gramma is reeds zo overladen en de no dige leerkrachten ontbreken. Het desbe treffende artikel werd aangenomen met 38 tegen 2& stemmen (tegen C.H.. A.R., S.G.P, P. v. d. V. en enige RJC.). De wyaaging van de Middelbaar On derwijswet behelsde, behalve de invoe ring van het vak muziek, het opnemen in de wet van de middelbare meisjes scholen. Hierby waren verscheidene amendementen ingediend, die beoogden, de meisjes ook enige kennis te doen by- brengen op het gebied van de Staatsin richting en de Maatschappijleer, terwijl tevens (in een amendement-Ti lanus) voor het geven van kunstgeschiedenis niet alleen de geschiedenisleraar, maar ook de tekenleraar als mogelijke docent werd aangeduid. Na allerlei wederwaar digheden en misverstanden werd ten slotte de oplossing-Tilanus (C.H.) aan vaard, waardoor de staatsinrichting on der de geschiedenisles zal worden gege- Een amendement-Lucas (K.VP.), dat voorzag in de wettelijke erkenning van de functie van adjunct-directeuF aan een H.B.S. (overeenkomstig de reeds lang in de wet opgenomen functie van conrector by een ngymnasium) werd door minister Gielen overgenomen. Hierna de begroting van Binnenland se Zaken. Dit was de eerste maal, dat minister Witteman alleen achter de re geringstafel zaL De heren Maenen (K.VP.), Krol (C.H.) en Fokkema (AJt.) drongen aan op wyziging van de Zon dagswet op korte termijn. Ook de sala risregeling voor de ambtenaren werd naarstig besproken. Weg met de klassi- ficatie, riep de heer Van Sleen (Arb.) uit. Zijn opvolger in het spreken, de oudTschoolmeester Peters (Arb.) ver mocht het kleine kuddeken Kamerleden in het byzonder te boeien door zyn phi- lippica tegen de verdeling der gemeen ten in klassen voor de salariëring. Daar toe had hy het verlof van de voorzitter een grote kaart van Nederland aan de preekstoel bevestigd. Vanmiddag zyn de debatten voortgezet Vanavond gaat de Kamer verder met de begroting van Buitenlandse Zaken. \.h De Aartsbisschop vap Canterbury, de Rt. Hon. and Most Rev. Geoffry Francis Fisher, die het vc-stelijke huwelijk In Westminster Abbey Inzegende. KOTA BAROE VERTROL MET TROEPEN NAAR IND'ë. De „Kota Baroe" met 1500 mi n grena diers en jagers aan boord is g stermld- dag uit de MerWehaven te R'd m naar Indië vertrokken. Zachter Tot morgenavond verwacht De i 't* Meest zwaar bewolkt met hier en d r enige lichte regen of motregen en vele plaatsen vooral aanvankelijk net. nevel of mist. Matige, aan de kust tyde- lyk vry krachtige wind tussen Zuid er Zuid-West. Belangryke styging van tem peratuur. Voorlopig geen kou meer. Tengevolge van het doordringen van Oceaandepressies naar Schotland en Zuid- Noorwegen komt een stroming van zeer zachte en vochtige Oceaanlucht naar onze omgeving. De koude van de laatste dagen U daardoor een einde en er bestaat de eerstkomende dagen geen kans op her nieuwde aanvoer van koude lucht, alduf de algemene vooruitzichten van De B ZON EN MAAN Vrijdag 21 November Zon up ö.utl en onder 16.42. Maan op 14.36. Dinsdag 21 November V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1