JUcutue ge'ii&djr (iourattt Over Londen hangt al mist GEHEIMZINNIGE MOORD OP TAXI-CHAUFFEUR Wist U 19fl WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f0.30 per week; (1.30 pei uiaand; (3.90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: (0.15 per millimeter BiJ contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7363 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StonhwsHdi Is aheblevtn myn bert in teggenspoet" Postrekening 58936 Hoe de plechtigheid in de Westminster Ahbey zal plaats vinden iPrinses Juliana en Prins Bernhard op een grote partij (Telefonisch van onze speciale verslaggever) De Londenaars vroegen zich gisteren met zorg af, wat er van een vrü uit zicht op de stoet van prinses Elizabeth terecht moet komen, als het weer zo blijft als het Is. Mist hing over de stad. Niet de zwarte befaamde, maar een grijze, kille, sombere waarin de vlaggen verdrinken, die langzamerhand beginnen te verschijnen langs de route, die de koninklijke stoet van Buckingham Palace naar de Abbey zal volgen. Niet meer dan een glimp Langs deze weg zullen zich de mil- lioenen verdringen en ze zullen allemaal >jj hel'»e: meer dan een glimp zien. Andere j tienduizenden zullen j wachten en zij met elkaar zullen minder zien dan U hoort achter Uw radiotoe stel Laat ik U ter vergemakkelijking van het luisteren vertellen, wat er in de Ab- rd"tal key w zien zal ziJn- Nimmer tevoren ge- hoorde fanfares op zilveren bazuinen kondigen de komst van de bruid aan de Westdeur van de kerk aan. Z. M. de ko ning vergezelt de bruid. Hij geeft haar ten huwelijk. Aan de deur staan de De ken van Westminster, de kannuniken, allen in gouden, blauwe en rode stola's, voor het eerst gedragen bij de kroning van Edward VII. Er worden geen handen gegeven, alleen diep gebogen- Terzijde van de ingang wachten de bruidsmeis jes dan, terwijl het koor zingt, geeft de prinses, gekleed in parelkleurig satijn, bestikt met paarlen eri kristal, getooid met de diadeem van paarlen en diaman ten, een sluier van vier en een halve meter, vastgehouden op de schouder, zich naar de Lantern, de plaats in de kerk, waarboven zich de hoofdtoren verheft en waar Luitenant Philip Mount- batten zijn bruid wacht. Hij komt om 11.15 uur reeds in de kerk door de deur der dichters. Rondom zitten dan de Europese koningen, prinsen en prinses- CP sen, ministers en diplomaten. Bruid bruidegom beklimmen de trappen n het altaar en knielen op de bovenste neer Voor hen staan de aartsbisschop van Canterbury en die van York en daarachter verheft zich de stralende pracht van het louter gouden altaar. De aartsbisschop van Canterbury sluit het huwelijk, daana gaat het bruidspaar naar het altaar, hoort een korte toe spraak aan van de aartsbisschop var York en luistert naar het zingen van de 23ste Psalm. In de kapel van Eduard de Belijder worden daarop de roisters getekend dan gaat de dienst aoor met Psalm 67 en het zeggen van verschillende gebe den. Tot slot wordt het Engelse volks lied gezongen. Daarbij komt nog de mu ziek der talrijke militaire orkesten, die in Uw huiskamer zult kunnen horen. Dat over de gebeurtenissen van mo: gen. Wat die van gisteren betreft: oi half tien was er een grote partij op het paleis waaraan ook Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard deelnamen Tevoren hadden laatstgenoemden een Nederlands profijt bij het accoord van Genève Benelux en zijn overzeese gewesten hebben bij het handelsaccoord van 23 landen te Genève meer verkregen dan het behoefde te geven. In 700 gevallen kreeg het gedaan dat het buitenland de eerste drie jaar de tarieven niet zou verhogen en bovendien heeft het buitenland ln 1100 gevallen de tarieven verlaagd. Zelf gaf het 160 verlagingen en in gevallen beloofde het de tarieven r te zullen verhogen. Ned Indië moest verlagingen toestaan en in 250 gevallen de tarieven handhaven. Suriname in 4f en Curacao in 50 gevallen Met Zuid-Rho- desia en het Cuba werd geen overeen komst gesloten. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korporaal A. van Rijn, Rijndijk 258, Voorschoten De „Kota Baroe", waarmede Arie 15 October van het vorig jaar naar Indië ging, voer niet zoals gewoonlijk regel recht naar Tandjong-Priok, de haven plaats op enige afstand van Batavia, doch de boot liet Batavia rechts liggen stoomde verder de Javazee op. Eerst bij Celebes gekomen, wendde de steven en de „Kota Baroe" liep de haven Makassar binnen. Een deel van de 1 nt pen verliet het schip. Doch de Divisie, waartoe Arie behoorde, werd mi Weerkerende boot meegenomen nas marang. Hier gingen de jongens aan land en zetten voet op Javaanse bodem. Van uit deze plaats trokken ze op tijdens de politiële actie, waarbij Arie in het ge vecht bij Goeboe licht gewond werd. Ge lukkig is hij nu weer genezen en doet als gewoon zijn dienst. Toch denkt hij veel •an thuis en aan z'n meisje Femmie. Wie zou hem dat kwalijk willen nemen? Koning George wil Prinselijk paar 2 jaar onderhouden Koning George van Engeland heeft het Britse parlement medegedeeld, dat hij gedurende twee jaar na het huwelijk de kosten voor het onderhoud van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten uit eigen middelen wil betalen, om op het ogenblik geen last te laden op de schou ders van het Britse volk, dat met zulke grote economische moeilijkheden te kam pen heeft Alleen melkbonnen „West" in het Westen geldig Melkbonnen, welke zjjn uitgereikt in I het Noorden, Oosten en Zuiden van het land, en dus niet voorzien van de opdruk „West", worden met ingang van 23 Nov. ongeldig in het Westen. Onder het Westen wordt verstaan: de provincies Noord- Holland (met uitzon dering van Texel, Vlieland en Terschel ling (het dep. weet blijkbaar niet dat laatstgenoemde twee eilanden sinds '44 bij Noord-Holland doch bij Friesland behoren. Red.), Zuid-Hol land (met uitzondering van Goeree en Overflakkee) en Utrecht (met uitzonde ring van de gemeenten, behorende tot de distributiekring Veenendaal). Omgekeerd zijn de in het Westen uit gereikte bonnen wel geldig in het Noorden, Oosten en Zuiden. Deze maatregel is genomen om een behoorlijk functioneren van de melk- distributie te bevorderen. Zij, die niet in het Westen van het land wonen, doch daar gedurende kor tere of langere tijd zullen verblijven, kunnen onder overlegging van hun stam kaart, de aangewezen melkbonnen bij de distributiedienst hunner tijdelijke verblijfplaats ruilen tegen rantsoenbon- Dit geldt ook voor hen, die naar het Westen verhuizen. Consumptie-aardappelen worden 11 ct per kg Zoals wij gisteren konden melden, zal met ingang van 24 November ook een maximum-prijs voor aardappelen worden vastgesteld voor de teler en de groothandel. Tot nu toe was alleen de detailhandel aan prijzen gebonden Van 15 December af zal de teler tot half April per 100 kg. f 7.40 ontvangen, en als bewaarloon f 0.50. De groothandel mag f 8 plus vrachtkosten berekenen. De consument komen de aardappelen ook tot half April, op 11 ct. per kg., ter wijl daarna, als het bewaarloon voor de teler hoger is. de prijs iets oploopt. Textiel wordt nog niet vrij Naar aanleiding van de geruchten in brede kring omtrent opheffing van de textiel-distributie. vernemen wij van de het departement van Economi sche Zaken, dat van vrijgeven van lex- tielgoederen nog geen sprake kan zijn. Natuurlijk wordt van ieder distributie artikel geregeld overwogen of vry- mogelijk is, maar daaruit moeten geen verkeerde conclusies worden ge- rokken. Bemanning van de ..Holland" weer in 't vaderland Kapitein J. H. Vermeulen uit Vlissin- gen, stuurman P Verduin uit Chatam en ongmaatje Cor van Dijk uit Bolnes, al len leden van de bemanning van de dezer dagen voor de monding van de Weser vergane coaster „Holland", zijn gisteren in Oldenzaal aangekomen. Nederlandse kinderen uit Duitsland In aansluiting aan een bericht van en kele ddfeen geleden verzoekt het I. K. O., delen, dat zij, die een Nederlands kind uit Duitsland voor drie maanden willen opnemen, zich moeten vervoegen Kerkgenootschap of bij één der verenigingen, die zich met de kinderver zorging bezig houden. Dus niet recht streeks bij het bureau Van Speykstraat 50, den Haag, waar slechts het Centraal Bureau is gevestigd. aanmelding niet noodzake lijk dat men een kerk of vereniging kiest, overeenkomstig eigen overtuiging en be ginselen. Voorts wijst men er op, dat de kinderen, eenmaal in Holland, voorzier worden van de hier gebruikelijke distri butiebescheiden. EEN DODE EN TWEE GEWONDEN Maandag vielen in Indië aan onze zijde een dode en twee gewonden. Het voorlo pige totaal der verliezen sinds 4 Augus tus is dus 273 doden, 806 gewonden er 19 vermisten, waarbij nog niet gerekend is met mogelijke verliezen op Zaterdag en Zondag. Nederland komt 275.000 woningen te kort rapport van het comité streek- Reactie op Truman s voorstellen KOMT PLAN-MARSHALL IN DE KNEL? Algemeen verzet tegen prijscontrole en rantsoenering De radicale en onverwachte voorstellen, die president Truman gisteren uit eengezet heeft, hebben het zwaartepnnt ln de speciale zitting van het Amerikaanse Congres van de buitenlandse aangelegenheden, naar de binnen landse verlegd. Vrij algemeen was men van mening dat het Congres de president op vele punten van zijn program zon steunen, doch dat de leden niet te vinden zonden zijn voor prijscontrole en rantsoenering. InBmRH belangen Achterhoek en Lijmers worden enige resultaten van de jongste volks- tellint, van 31 Mei 1947 gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat het aantal gezinnen Nederland totaal 2.262.525 beliep. Het aantal alleenwonende personen 227 482. Het aantal woningen was op 31 Mei ong. 2.065.000. Deze getallen leveren Een aanzienlijk aantal democraten sloot ch aan bij de republikeinen om een hecht blok te vormen tegen Truman's anti-inflatieprogram. Welingelichte kringen zijn van mening, dat de voorstellen van Truman voor een wederinvoering van een controle op lonen en prijzen en een rantsoenering van verbruiksgoederen „ten dode zijn opge schreven". De vakverenigingen verzetten zich vierkant tegen de invoering van een loonstop. Politieke tegenstellingen Bovendien blijkt Truman een atmosfeer an bittere politieke tegenstellingen ge schapen te hebben ep een krachtige be weging aan de gang gebracht te hebben tegen het verbinden van het land ieder hulpplan op lange termijn voordat de kwesties van binnenlandse econom' sche aard zijn geregeld. In kringen van de Europese diplo matie werd Truman's rede met geest drift ontvangen. Men vreesde echter wel dat het plan-Marshall verwik keld zou kunnen raken ln de even- tnële stryd die door Truman's pro gram zou kunnen ontstaan. Onder enorme belangstelling van de Londense bevolking maakte Prinses Elizabeth's trouwstoet een oefenrit, waarbij de ongemeen kleurige uniformen der bereden lijfgarde aller bewondering wekten. Op de achtergrond links Big Ben, de toren van de Westminster Abdij waar het huwelijk zal worden ingezegend. Drama op Rijksstraatweg nabij viaduct Sassenheim Gisteravond is de 62-j. Rotterdamse taxichauffeur A. G. Clobus, die met zijn wagen op de Rijksweg AmsterdamDen Haag reed, ter hoogte van Sassenheim door een revolverschot vermoord. Uit de orlopige reconstructie van de aanslag blijkt, dat er waarschijnlijk twee daders :ijn geweest. Omstreeks 9 uur vroegen twee nog on bekende en ietwat verfomfaaid uitzien de, jonge mannen bij het viaduct te Sas senheim op de weg Den HaagAmster dam een passerende automobilist of hij ?en lift wilde geven tot Amsterdam Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met wagen op weg waren geweest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct, waar het wegdek is opgebroken afgezet, met hun wagen twee maal r de kop waren gevlogen, doordat zij de omlegging niet tijdig hadden bemerkt. De gastvrije automobilist zette zijn lif- later af, maar keerde terug naar Sas senheim, omdat hij het verhaal niet ge heel vertrouwde. Zijn wantrouwen bleek toen gerechtvaardigd te zijn, want in de nderdaad over de kop geslagen Chevro let 1946 was intussen het lyk aangetrof- n van de taxichauffeur. Men gelooft nu, dat de ongelukkige chauffeur reeds van het leven was be roofd nog voor de auto bij het viaduct verongelukte. Waarschijnlijk heeft een der daders in zijn agitatie de omlegging bij de opgebroken weg niet bemerkt. Uit de verklaringen van de automobi- Ex-insp.-generaal Loodswezen krijgt 10 jaar De Raad van Cassatie heeft heden de gewezen oud-marineofficier Cornelis ten Poorten, die in de bezettting als inspec teur-generaal van het Loodswezen mede- jewerkt heeft het Nederlandse Loods wezen dienstbaar te maken aan de Duitse oorlogvoering, tot 10 jaar gev.- straf veroordeeld met aftrek. Het von- is van het Hof te A'dam was 15 jaar. P Kwantes te Wormerveer kreeg 5 jaar R.W.I. met aftrek, wegens het verraden wapenopslagplaatsen der illegalen. Het Hof had hem tot 6 jaar veroordeeld. list heeft de politie te Sassenheim het volgende signalement getrokken: De eerste is een jongeman van naar schatting 18 19 jaar oud en 1.75 m lang, sjofel gekleed in een colbertcostuum, zonder hoed en waarschijnlijk een don kerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede man in ongev. 24 jaar. zeer slank postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, die vermoedelijk aa jongste dader toebehoort en waan nitialen W B zijn bevestigd. Het slachtoffer was voor de tweede maal gehuwd en laat twee kinderen Naar het motief van deze aanslag kan men voorlopig slechts gissen. Een der veronderstellingen is, dat roof de aanlei ding is geweest. Treinabonnementen 15 goedkoper Met ingang van 1 Januari 1948 zul len de Nederlandse Spoorwegen, in het kader van de algemene prijsver laging, de prijzen van algemene abon nementskaarten, maand tra jcten, week kaarten, weektrajectkaarten. week kaarten en Jeugdkaarten, verlagen met 15 pet. De definitieve bedragen worden zo spoedig mogelijk gepubli- Ook de P.T.T. verlaagt de prijzen! Het briefkaarten-porto voor interlocaal verkeer zal verlaagd worden van IVi tot 6 c"yf Men verwacht, dat deze verlaging 1 Januari 1948 ingaat. ..VOLENDAM" ZET REIS VOORT. Het s^. „Volendam", dat, zoals meldden, met de Egyptische spoorbrug over het Suezkanaal in aanvaring i komen, heeft met slechts lichte dek- schadc zyn reis kunnen voortzetten. De legervoorlichtingsdienst meldt dat zich bij de aanvaring geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Enorme warenhuisbrand in Nieuw-Zeeland Tientallen doden onder bezoekers en personeel De zwaarste brand ln de geschiedenis van NIeuw-Zeeland heeft gisteren gewoed ln Chrlstchurch, in een uitgestrekt wa renhuiscomplex, waar manufacturen, stoffen en meubelen verkocht worden, i toe heeft het vuur 29 doden ge- waaronder winkelbedienden klanten. Twintig personen worden nog vermist. De brand brak uit in de namiddag, en de drukte van kopers op zijn hoogst as. De bedienden en winkelende men- op de bovenste verdiepingen van het vier etages tellende gebouw konden door de vlammen niet meer terug naar de De meeste lijken werden gevonden bij de hoofdingang van het warenhuis, waar iedereen in zijn doodsangst naar toe rende, terwijl ook een aantal doden ge borgen werd aan de achteruitgang. DUITSE MIJNENVEGERS VOOR DE MARINE. Van de 23 voorm. Duitse mijnenvegers, welke de Kon. Marine sinds de bevrijding in gebruik heeft, zullen binnenkort 10, die onder de Engelse marine ressorteren, definitief in ons bezit overgaan. Men verwacht, dat ook de 13 overige mijnenvegers en een mijnenveegmoeder schip, welke onder de Amerikaanse rine ressorteren, eerlang aan de Kon. M- -uilen worden toegewezen. RESEARCH-DIRECTEUR VAN „DE BATAAFSCHE" OVERLEDEN. Te Amsterdam is op 58-jar. leeftijd overleden dr ir. J. Ph. Pfeiffer, in leven director of research van het laborato rium van „De Bataafse". Zijn verdienste vonden erkenning in de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje- De republikeinse senator Taft, één der candidaten voor het Amerikaanse presi dentschap. heeft het voorstel van Tru- „een stap naar een volledige tota litaire natie" genoemd. Hij verklaarde, dat Truman de klok wil terugzetten en ;n pleidooi houdt voor een terugkeer aar de oorlogsdagen. Een der senatoren deelde mede. dat zc goed als zeker de Amerikaanse tarwe- export in het komende oogstjaar zal moeten worden gehalveerd. In Frankrijk wil het nog niet boteren De mogelijkheid, dat Paul Reynaud, de vroegere Franse premier, opnieuw deze functie zal gaan vervullen, la thans zeer klein geworden, zo wordt uit Parijs gemeld. Bij besprekingen over een nieuw 1 armen regering schijnt hij te zyn ge strand op de door hem gestelde eis, dat nieuwe regering vriendschappelijk staan tegenover generaal De Gaulle. Leon Blum zou thans bereid zyn, de lei ding op zich te nemen van een regering op basis van de midden-partij en streven de naar een verzet zowel van de zijde der communisten als van generaal De Gaulle. Het is echter te betwijfelen, of dergelijke regering op een hechte meerderheid in het parlement rekenen. Practisch overal wordt gestaakt Intussen kan men bijna nergens in Frankrijk komen, of er wordt gestaakt. Alle bonden hebben 25% voorschot op de salarissen gevraagd, hangende de on derhandelingen van de regering met d« CGT, betreffende verhoging van het wet telijke salaris van 7000 tot 10800 francs per maand. ConsteUation tijdens proef' vlucht verongelukt een vliegveld nabij -de stad Wil mington in de Amerikaanse staat Dela is een Constellation van de Trans port Airways tijdens een proefvlucht neergestort en in brand gevlogen. Vijf personen vonden hierbij de dood. Ook een Superfort neergestort. Een B 29-Superfort Is op de berg Magazine. 9 km ten Noordoosten Havana tijdens een jagende sneeuwstorm neergestort De eveneens uit 5 leden be staande bemanning kwam hierbij om Oud-Zwitserse gezant Arthur de Pury overleden Dezer dagen is te Bern, op 71-jarige leeftijd, overleden de heer Arthur de Pury, die van 1922 tot 1945 Zwit sers gezant was bij ons hof. De heer de Pury, gedurende een groot gedeelte van zijn ambtstijd deken van het Corps Diplomatique, was een voor aanstaande figuur in de diplomatieke wereld van vóór de wereldoorlog. Zwit serland verliest in de ontslapene een man wt betekenis en Nederland een zijner ouwe vrienden. De heer De Pury werd 21 Februari 1876 geboren in Neuchatel. In 1900 be gon zyn diplomatieke carrière met zijn benoeming tot attaché in Wenen: later werd hij 2e gezantschapssecretaris in Washington. In St. Petersburg was Ar thur de Pury van 1911 tot November 1914 gezantschapsraad en le secretaris. Ge durende de eerste wereldoorlog verbleef Bern. Van 1918 tot 1922 is hij ge- geweest in Buenos Aires, om ten slotte van 1922 tot October 1945 als Zwitsers gezant in 's-Gravenhage te fun geren. Van 1940 tot April 1945 moest de heer De Pury z'n arbeid natuurlijk staken; in deze periode heeft hij in zijn vaderland de belangen der vreemdelin gen behartigd. DAT in de buurt van Maasbracht (L) het stoffelijk overschot is gevonden van de in Jan '45 gefusilleerde F. N. M baron van Lamsweerde. dir. der Rot- terdamsche Bankver. te Roermond. DAT te Brunssum (L) is aangehouden de NSB.'er en landwachter F. W. Pel- zerl, die sinds de bevrijdiing onder een valse naam in ons land verbleef. DAT de bankbiljettencirculatie in ons Land gedurende de afgelopen week met f 3 millioen verminderde tot f 2.865 mil- DAT A. Nossek, directeur der Bata- schoenfabrieken te Best (N.B.), Vrijdag as. zyn zilveren jubileum viert. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een loonregeling voor het boomkwekers-be drijf bevat. DAT wy voortaan over de rechtstreek se radio-telefoonverbinding met Argen tinië ook met Columbia kunnen spreken. DAT de Ned. Spoorwegen categorisch ontkennen obligatieleningen te willen uitgeven. DAT Zaterdag te Vlissingen Belgische woningtekort op van rond 275.000; dit bezitters van woningen aldaar bijeen komt neer op een percentage van ruim komen om het probleem van de oorlogs- 13.3 pet. schade te espreken. DAT voor het Maastrichtse B.G. tegen de stratenmaker H. Smallenaars uit Sit- tard, dde er een wervingsbureau voor de Duitse Weermacht op na hield. 9 j. werd geëist. DAT voor hetzelfde B.G tegen de ambtenaar H. Lebbing uit Roermond, die in '44 deelgenomen had aan de grote Duitse razzia te Helden (L.). 20 j werd geëist DAT het tribunaal te Assen gisteren de 30-j. voorm. wachtmeester bij de Staatspolitie, H. Woering uit Zwiggelte, 8 jaar internering oplegde. DAT op het land-boeg „De Roovet" te Qoirle bij Tilburg twee wilde zwijnen zijn neergelegd. DAT is opgericht de Stichting „Natio nale Koopvaardijweek 1948" teneinde de Nederlandse koopvaardij in dat jaar in het brandpunt der belangstelling te plaatsen. DAT P. J. Schmidt, Ned. lid van secretariaat der V.N., is benoemd secr. vaa de Korea vertrekt DAT in Oct j.l. voor f 31 voor f334.9 millioen) en geëxporteerd (in Sept. ji. millioen). 0.5 millioen voor f217.3 voor f 160.2 DAT de Federatie voor stenografie „Groote" op 29 Nov. a.s. Ln A'dam haar 30-j. jubileum viert, waarbij ojn. Drees het woord zal voeren. DAT i.vjn. de vervanging van de Baily- brug over het Oranjekanaal door ee: finitieve brug, de weg BeilenHooghalen van 26 Nov. af gedurende 2 maanden kele dagen gestremd zal zijn. DAT te Amsterdam. 70 j. oud. is O' leden J. N. Kattenburg, de stichter de wereldbekende N.V. Hollandiafabrie- ken „Kattenburg en Co." aldaar. DAT op ,75-j. leeftijd te Driebergen is overleden de oud-referendaris van hel dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw, mr dr M. A. Wolfson, ridder in de Orde van Oranje-Nassau DAT de Rijksweg HeLno-Raalte-Almelo in de nacht van 30 Nov. op 1 Dec. alle verkeer is gestremd, aldus de KNAC. DAT dr W. Cnoop Koopmans, Ned. consul-generaal te New-York, aan bis schop Manning aldaar, het kruis en de ster van de Orde van Groot-officier ir de Orde van Oranje-Nassau heeft over handigd. DAT dezer dagen te Rotterdam is op gericht de intern, vereniging .Het Ryn- schepenregister" voor de classificatie var Rijnschepen en het instellen van een z.g averybureau. WAT ER OP HET SPEL STAAT Nu de volksvertegenwoordiging der Verenigde Staten zich bezig houdt met de steunverlening aan West-Europa en de andere daarvoor in aanmerking komende landen, zijn we in een gewich tige periode voor ons land gekomen. Gelijk bekend is het gat in onze be talingsbalans over 1947. dank zij de bui tenlandse tfredieten, waaronder de grots lening der Intern. Herstelbank, gestopt. In het komende jaar komt ons land ech- opnieuw voor een groot deficit op ds betalingsbalans te staan en als we niet zouden kunnen rekenen op verdere hulp uit het buitenland, zou het economisch herstel van ons land onvermijdelijk vast lopen en de binnenlandse consumptie in ernstige mate moeten worden verminderd. Indien het plan-Marshall om de een of andere wijze geen doorgang zou vin- i dit feit niet minder dan een ramp voor ons land betekenen. Dan zou de voorziening der binnenlandse markt volgens vroeger verstrekte gegevens van het Centraal Planbureau, met niet minder dan f900 millioen moeten worden terug gebracht, terwijl de investeringen ten behoeve van het economisch herstel met f550 millioen zouden dienen te worden •erminderd. Een en ander zou neerkomen ip een belangrijke achteruitgang van ds levensstandaard, en de bereikte resul taten met de wederopbouw van ons be drijfsleven zouden weer verloren dreigen Er staat derhalve, gezien onze afhan kelijkheid van het buitenland, in dezs dagen van overleg tussen de Ameri kaanse regering en de Amerikaanse i'olksvertegenwoordiging, zeer veel voor )ns land op het spel. In deze dingen dient men realistisch x zijn en rekening te houden met ds mogelijkheid, dat de behandeling van het plan voor hulpverlening aan Europa enige tijd in het Congres zal vragen. Het gaat hier om milliardenbedragen, welke door Amerika ten dele aan het verarmde Europa geschonken zullen moeten wor den. De offers, welke het Amerikaanss volk ter wille van Europa moet gaan brengen, dient men werkelijk niet ts onderschatten en het is begrijpelijk, dat daardoor in het land weerstanden worden opgeroepen. Onze Regering houdt rekening met de mogelijkheid, dat de uitvoering van het plan-Marshall vertraging zal ondergaan. Minister Lieftinck verklaarde in ds Tweede Kamer, dat wij ons ernstig moe ten beraden of wy niet reeds nu bepaal de maatregelen moeten treffen om ds gevolgen van een dergelijke situatie op te vangen. De Regering heeft zich daar omtrent nog niet definitief vastgelegd, maar de verzekering werd gegeven, dat dit een zaak is, die de Regering met grote zorg vervult, die zij bij voort during in studie heeft en waarmede zU zich in alle opzichten bezig houdt. Als de hulp van Amerika voor ons ts laat komt, dan moeten we in eerste in stantie terugvallen op onze laatste reser ves ter overbrugging van de acute moei lijkheden. Dan zullen de Amerikaanss effecten opgevraagd en verkocht worden, dan zal onze goudvoorraad geliquideerd worden, dan komt de armoede in al haar verschrikking op ons af. Men huivert ervoor terug, zich met dit mogelijk toekomstbeeld in al zijn som berheid bezig te houden, maar anderzijds dient men zich toch te realiseren, dat ds Regering de mogelijkheid van het intre den van een dergelijke situatie het vol gend jaar niet ondenkbaar acht. Minister Lieftinck heeft uitgesproken, dat hij niet gelooft, dat het moment daar is, waarop wij de conclusie kunnen trek ken, dat de Marshall-hulp te laat komt. De Regering is vooralsnog niet in een alarmstemming en er is geen reden, dat het Nederlandse volk in een alarmstem ming zal geraken. Dit neemt niet weg, dat men zich wel gewaarschuwd houde. Wij hebben er geen bezwaar tegen, ons letterlijk aan de woorden van de Minis ter te houden. De Regering kan beschik ken over gegevens, welke er inderdaad op wijzen, dat de hulp uit Amerika voor ons land niet te laat komt en de nood zaak voor het aanspreken der laatste reserves achterwege kan blijven. Wel willen wij daarbij de nadruk leg gen op de zware verantwoordelijkheid der Regering om t.a.v. deze zaak vol komen paraat te zijn. Wij mogen niet onvoorbereid door een ramp overvallen worden. Meer willen wij er thans niet van zeggen. Moge onder ons volk voorts de bede opgaan tot de Heer, dat naar zijn vrij macht de wegen gevonden worden, langs welke wy door deze zorgvolle periode geleid kunnen worden. Belgische koningskwestie opnieuw onder de loupe Oplossing nog dit jaar verwacht Naar in goed-ingelichte kringen te Brussel verluidt, xou de Belgische re gering nog voor het einde van dit jaar tot een oplossing van de koningskwes tie wensen te geraken. Slechts weini gen ls het hierbij evenwel duidelijk, welke houding de regering hierbij zal aannemen en tot welke besluiten xU xal komen. Door de rapporten van allerlei con missies is het de meerderheid van h» Belgische volk wel duidelijk geworden, dat de argumenten, die tegen de koning worden aangevoerd, weinig steekhoudend zouden zyn en de vorst bij al zijn hande lingen steeds het welzijn van België ogen zou hebben gehad. In „La nation Beige" van enige dagen geleden heeft graaf Louis de Lichter- velde, de bekende geschiedschrijver van de Belgische monarchie, ter gelegenheid van het naamfeest van de koning eei Bikel geschreven, waarin hij er op dringt de zonen van koning Leopold België te doen terugkeren. In dit verband wordt er ook op gewezen, dat prins Boudewyn volgend jaar 18 jaar oud zal zijn en dan het recht zal hebben in de Senaat zitting te nemen. Ook het Belgische liberale Kamerlid, de heer Rey drong er tijdens een rede voering op aan dat de koningskinderen naar België zouden terugkeren e knoopte er aan vast dat hun verblijfplaats een eventuele terugkeer van de koning later zouden kunen vergemakkelijken Dit ls een geluld dit tot nu toe liberale zijde nog niet en het is met uitgesloten dat de libe rale partij haar houding ten opzichte van de koningskwestie zal herzien Van socialistische zijde wijst men er intussen op dat een terugkeer van de prinsen naar België bij de koning slechts weinig gehoor vindt. In ieder geval kan thans wel verwacht worden, dat de koningskwestie in een rustiger sfeer en met meer begrip be handeld zal worden dan tot nu toe net geval is geweest. Dat het de Belgische leidende persoon lijkheden ernst is met het zoeken naar een spoedige oplossing, blykt wel uit het feit dat Paul van Zeeland, die voorzitter is van het nationaal congres voor de op lossing van de koningskwestie, binnen kort voor een veertiental dagen uit Indiê naar België zal komen. Koud De Bilt verwacht tot morgenavond; Aanvankelijk wind uit Oostelijke richtin gen. Later veranderlijk. Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar nevel of mist. In de nacht op verscheidene plaatsen weer lichte vorst. ZON EN MAAN. Donderdag. 20 November. Zon op 8Jf en onder 16.44. Maan op 14.19 en oniet 23.20. Dinsdag 25 November N M

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1