H.B.S.-leraar Dinsdag voor Tribunaal DE WEEK Moeiliikheden in verloving en huwelijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 Inaugurele oratie van prof. dr P. J. Gaillard Chemie en physica brachten steeds grotere vooruitgang Onder enorme belangstelling hield dr P. J. Gaillard, de pas benoemde hoog leraar in de histologie aan de Leidse Universiteit, gistermiddag zijn inaugu rele oratie in het groot-auditorium der Academie. Na een kort woord van dank voor de grote belangstelling, ging spr. over tot de inleiding van zijn voordracht, waarbij hij in herinnering bracht, hoe men reeds eeuwen geleden de verschil lende weefsels onderzocht, dank zij de vinding van Van Leeuwenhoek. Maar naarmate de onderzoekingen vorderden, gevoelde men behoefte aan betere tech nische hulpmiddelen, en dank zij de microtoom en ingewikkelde kleurmetho- Een wel heel bijzonder jubileum Vijftig jaar bij Gebr. van Wijk A.s. Woensdag zal het 50 jaar geleden '^"heer":^ zijn, dat mejuffrouw Alida Zwaan 12-jarig meisje op de fabriek Gebr. van Wijk kwam. Jaren lang vervulde zij daar haar taak als breister deringen op sociaal en tech- nisch gebied heeft zij zien plaats grijpen Thans houdt zij zich bezig mei maaswerk de buren weten; te vertellen, da", de 62-jarige des avonds thuis ge komen, nog tlverig beng t> Allda 7'"'aan met breien en mazen voor familieleden en bekenden. Een bijzonderheid is nog, dat de vijf jaar oudere zuster van de ju- bilaresse reeds 52 jaar op dezelfde fa briek en in hetzelfde beroep werkzaam is. Het is mejuffrouw Marie Zwaan, evenals haar zuster te Leiden geboren Haar jubileum twee jaar geleden is zon der feestelijkheid voorbij gegaan. Maar zij zal a.s Woensdag wel volop delen in de feestvreugde ter ere van haar zuster. Het „Prediker-gezin" in feest stemming Eén der kinderen was jarig „Prediker' vierde gisteravond feest. Dit is ongetwijfeld geen zeldzaamheid. Het veelomvattende jeugdwerk, dat hier in eigen geest en sfeer bedreven wordt, biedt daartoe ruimschoots de gelegen heid. De Jongelingsvereniging overkoe pelt vele onderafdelingen. En de goede samenwerking tussen de verschillende organen In het „Prediker"-lichaam brengt onder meer dit met zich mee, dat, wan neer één der verenigingen haar „ge boorte" herdenkt, geheel „Prediker" in feestelijke stemming is. Gisteren stond het zangkoor „Dejo Preza" (De jonge ..Prediker"-zangers) bij zijn twaalf-jarig bestaan stiL En de zingende lelg heeft hierin wel bewezen, dat hij. ondanks-zijn jeugdige leeftijd, zijn deel heeft in het „Prediker"-concert, dat week aan week plaats vindt en vele be zoekers en bezoeksters doet genieten. 't Werd een goede avond, waarop niet alleen verslagen werden uitgebracht en felicitaties werden uitgegoten over de hóófden van de blijde bestuursleden, er was ook een luimig gedeelte, waaraan verscheidene leden hun medewerking ga ven. Het ,.Prediker"-stempel werd op deze avond gedrukt door de voorzitter, de heer W Korswagen, die het Bijbel hoofdstuk las. waaraan de vereniging haar zinspreuk ontleent, en een kern achtig woord sprak De feest-samenkomst werd besloten met het zingen van Ge zang 135: „Dankt, dankt nu allen God". Tuintjesvereniging „Ons Belang1 De tuinjesvereniging „Ons Belang" hield Vrijdagavond in „Prediker" de jaar lijkse prijsuitreiking aan de leden en hur dames, die by de tuin- en kweekwed strijd een prijs behaalden Voorzitter Joh. van den Bosch heette in het bijzon der de juryleden Smit en Gerritsen wel kom (de heer De Jongh was verhinderd De zilveren wisselbeker werd A.s. Dinsdag zal ir J. J. Valkenburg, die in de bezettingstijd een vooraan staande figuur in de N.S.B. is geweest en in zyn kwaliteit van leraar der Gem. H.B.S. te dezer stede niet geschroomd heeft tydens de lessen propaganda voor de door hem voorgestane beginselen te maken, voor het Leids tribunaal terecht staan. Daarnaast heeft ir Valkenburg geruime tjjd de functie van politiek in specteur van het Ned. onderwijs be kleed, terwijl hij ook is opgetreden als vertegenwoordiger van het opvoeders- gilde van de N.S.B. in Zuid-Holland. Aan ir Valkenburg, die thans in het kamp te Laren gedetineerd is, is om. tenlastegelegd het lidmaatschap van de N.S.B., het optreden als plv. kringvor- mingsleider en als districtsvertegenwoor diger van het opvoedersgilde der N.S.B., voor welk gilde hij ook een radio-rede heeft gehouden, het lidmaatschap van de Germaanse S.S., het verlenen van mede werking aan het nat.-soc. weekblad „Op voeding in volkse geest" en het bijwo nen van vergaderingen van de N.S.B. en de Germaanse S S. Voorts zou beschuldigde zijn mede werking hebben verleend om het Ned. onderwijs in nat.-soc. geest te hervor men. zou hij tijdens de lessen op de Gem. H.B.S. N.S.B.-propaganda hebben ge maakt en heeft hij in Januari 1941 aan P. A. van Rossum, die door de rijks commissaris was belast met het toezicht op Ned. scholen, geschreven „dat de leraren Perdeck, Wichers en De Ru aan de Gem. H.B.S. te dezer stede voortgin gen hun propaganda ten gunste van En geland te bedrijven en dat de directeur van deze schooi een slap type was, die volkomen aan hun kant stond." Ook heeft besch. zich in 1941 bij een lid van de S.D. beklaagd over de poli tieke houding van de directeur der H.B.S., dr J D Boks en over de hetze, welke volgens hem op deze school tegen de bezettende macht werd gevoerd en heeft hij aan de S.D. een etsplaat doen toekomen, welke een leerling van de HBS. had vervaardigd en die de beel tenis van Prinses Juliana droeg. Op 85% punt voor de tweede maal gewonnen grond hiervan is dr Boks door de S.D. door de heer Verhagen. Verdere win-! ter verantwoording geroepen, op 9 De naars van eerste prijzen waren de heren cember 1941 gearresteerd en gedurende v. d. Bosch, Ouwerkerk, De Waal. Gal- enige tijd geïnterneerd, jaard en Slechtenhorst. Vanaf begin 1941 heeft besch. ook den, slaagde men (omstreeks 1800. Bichat). Langzamerhand kwam men er toe te zoeken naar de kleinste levende kern, de cel. Dit was het begin van de ont wikkeling der cytologie 1839). Ohemie en physica brachten steeds verdere voor uitgang. Men vond, dat de weefsels zowel door hun team-work, alsook door eigen func tie zeer belangrijk waren. Door experi menteel onderzoek slaagde Harrison er in 1907 in, een simpele methode te vin den voor het kweken van weefsels van warmbloedige dieren buiten het lichaam. In het begin stoorde het verschil tus sen het dynamische milieu in het liohaam in het statische milieu bij de gekweekte weefsels zeer. Sinds 1926'30 is men er te Ledden in geslaagd de morphologische eigen structuur te behouden. Spr. wees op het enorme belang van de weefsels bij het onderzoek met reagentia en ziek teverwekkers. Na het beëindigen van zijn rede bracht spr. dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming tot hoogleraar en dankte Wiersma, secr. van het college van curatoren, alsook verschil lende hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en vroegere medewer- EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Jasperse, Kortmann, Langezaal en Stoffers. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen Zaterdag 15 Nov. 13 uur tot Zaterdag 22 Nov. 8 uur door Apotheek van Drie- sum. Mare 110, tel 20406, en de Zuider- Apotheek, Lammenschansweg 4, tel 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door de heren N. A. Commandeur, Lammenschansweg 5, tel. 21101, en W. Weening, Rijnzichtweg 37, Oegstgeest, tel. 22816. Het Leidse B.L.O. van school tot huis Eerste ouderavond in het teken van kennismaking De ouderavond van de Leidse B.L.O.- school aan de Caeciliastraat is een in alle opzichten geslaagd experiment ge worden: de gymnastiekzaal van de V.G.L.O.-school was geheel gevuld met belangstellende ouders en het moet voor de organisatoren wel een voldoening zijn geweest, toen de heer Wagemans, voor zitter van de oudercommissie, dit succes in het licht der openbare belangstelling plaatste. Na hem kwam dr Bazuin, de schoolarts, aan het woord. Deze spr. wees op de bijzondere medische zorg, die aan het B.L.O.-kind wordt besteed en wekte de ouders op, hieraan alle mogelijke mede werking te verlenen. Contact met de ouders is dan ook in alle opzichten ge wenst, opdat het kind vertrouwen hebbe in ouders en opvoeders. Men bedenke, dat het kind, ook het geestelijk mis deelde, wel met een bepaald aantal geërfde eigenschappen op deze wereld is geplaatst, maar dat het toch nog heel veel uitmaakt, hoe de bestaande aanleg wordt ontwikkeld. Rust, regelmaat en reinheid zijn voor ieder kind gewenste omstandigheden, maar voor het B.L.O.- kind zijn ze van wel zéér grote waarde. Tenslotte hield dr Bazuin een pleidooi voor de opvoeding van het geestelijk minder goed bedoelde kind op de B.L.O.- school en wekte de aanwezige ouders op, hun kinderen ook hierin het beste te geven, wat er te geven is. Daar de heer De Koning, ambtenaar van de nazorg, niet aanwezig kon zijn, leidde mej, M J. Geenen de te vertonen film van het B.L.O.-werk te Winschoten met enige zeer goed gespeelde piano- werkjes in; jammer, dat een en ander door de erbarmelijke kwaliteit van instrument niet tot zijn recht kon%ko- men. De avond werd gesloten door het hoofd der school, de heer M. G. H. den Haan, die nog kon mededelen, dat door de oudercommissie ruim f300 was bij eengebracht ten bate van het werk. Zijn dankwoord was mede bestemd voor personeel van gemeentewerken, dat alle denkbare medewerking verleende. Hier na werd de school bezichtigd, waai werkstukjes van de leerlingen de aan dacht van de bezoekers trokken en met het onderwijzend personeel van gedach ten gewisseld kon worden. Ir Valkenburg beeft heel wat op zijn kerfstok Kunst in de Sleutelstad Eén-actertournooi voortgezet Gisteravond was het de tweede avond van het één-acter-tournooi, een avond, die ons beter spel te zien heeft gegeven dan de eerste. Allereerst was er het Lelds Studenten Toneel, dat onder regie va heren S. A. C. Begeer en J. Foudraine een uitstekende opvoering gaf, van door Eugène O'Neill geschreven en door L. Th. Lehmann vertaalde stuk: „Waar het kruis staat". De geschiedenis van een oude zeekapitein (met zijn zoon en doch ter), die nog steeds wacht op de terug komst van zijn schip, dat een op een eiland begraven schat is gaan halen, maar dat, zoals de kranten reeds drie jaar geleden meldden, schipbreuk had geleden. Mej. A C Burger, als Sue Bart- lett, de dochter, en J. Foudraine, als Nat Bartlett, de zoon, speelden hun rol met volkomen begrip en overgave. Doordat de heer Foudraine te snel sprak, was hy dikwijls slecht te verstaan. Deze opvoe ring was zeker de beste van de avond. Behoorlijk goed spel zagen we ook van de Arb. Toneelver. „Voorschoten", die onder regie van de heer A. C v. d. Woerd opvoerde: „Nummer tachtig" van Her man Heyermans Met name noemen wt mej. Van Roy als het kind en mevr. A A. Noels als de vrouw. Verder zagen we nog een stuk var Jack Bess: „God schiep de zee, de Neder landers de dijken", gespeeld door de To neelclub: „De stalen band" onder regie van de heer A. C. v. d. Woerd. Dit stuk had beter niet geschreven en opgevoerd kunnen worden „Sempre Avanti" onder regie van de heer H. v. d. Broek gaf opvoering van „Gas", geschreven door Michael Kurten en vertaald door Frans Dlrickx. Wij prijzen het enthousiasme, v mede gespeeld wordt, maar toch, echt spel wordt maar zelden gezien. De tekst wordt niet uitgebeeld door gebaar, mi miek of lichaamshouding: er is zo Big actie en reactie. Een tweede gebrek is, dat er door de meeste spelers slecht ongearticuleerd gesproken wordt. Deze tweede avond was gelukkig be- ir bezocht dan de eerste Onder de aan wezigen waren de heren J C. v Sehaik, wethouder van Onderwijs, en de heer P. Cleveringa, voorzitter van de N.A.T.U. Tot slot hield de heer Hessel Jongsma een nabeschouwing. B. Rott. Philharmonisch Orkest Het concert, dat het R. Ph O. gisteren avond ondi. auspiciën Van K. en O. gaf was geheel aan Mendelssohn gewijd. Het programma vermeldde de Sommer- nachtstraummuziek, het vioolconcert en de Italiaanse symphonie. drie der mooiste meest belangrijke werken van de componist. Bij het horen der ouverture ,.Eln Som- mernachtstraum" staat men telkens weer versteld over het meesterschap van de 17-jarige componist. De structuur dezer ouverture is zo evenwichtig, de verwer king der motieven is zo knap, de instru mentatie zo geraffineerd, dat men bijna niet geloven kan. met het werk van een jongen te doen te hebben. Ook het Scherzo en de Nocturne zijn meester werkjes. Alleen de Hochzeitsmarsch valt uit de toon. Het vioolconcert staat in dezelfde toon aard als deze ouverture, maar dit is niet het enige punt van overeenkomst. Wam In de finale van het concert roept de componist dezelfde feeërieke sfeer op als in de ouverture overheerst. Dezelfde lichtheid en blijheid kenmerken de Italiaanse symphonie, een van de zonnig ste werken der orkestliteratuur. De dirigent. Piet van Mever. hield zeer uitvoerige inleiding, waarin hij karakteristiek van Mendelssohn gaf een en ander over het toneelstuk Shakespeare vertelde. De violist Brill vertolkte het vioolconcert. Waar dit concert als paedagogisch eert bedoeld is, willen wij ons van tiek onthouden. Het vrij talryke publiek heeft zyn erkentelijkheid duidelijk doen blyken. HÉNNIE SCHOUTEN. enige tijd de functie van politiek Inspec teur van het Ned. onderwijs bekleed, in welke kwaliteit hy veelvuldig in nat.- soc. zin gestelde rapporten heeft opge maakt, in verband waarmede enkele leraren zijn ontslagen. In gelyke func tie heeft hij verder nog gerapporteerd, dat een twintigtal leerlingen van de Chr. HH.S te dezer stede zich op 14 Mei 1941 in rouwkleding had gekleed en dat leer lingen van de -Gem. H.B.S. en de Chr. H.B.S. alhier zich tooiden met Oranje strikjes en Koninginnekopjes droegen. Tenslotte heeft besch. omstreeks Novem ber 1941 aan de afd. Leiden van de N.S D.A.P gerapporteerd, dat de thans overleden ir F. H E Guljé pro-Oranje Als getuigen zijn in deze zaak door het tribunaal gedagvaard de heren dr J. D. Boks, A. van Vianen, J. v. d. Berg. de voormalig secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur, prof. J. van Dam en. de voormalige korpschef van poEtie, U. K L. Hoffmann. Mr F. K. Reijsenbach de Haan zal als verdediger in deze zaak optreden. in de Sleutelstad Na de „ups" van de vorige week be leefde de Sleutelstad in de laatste dagen de „downs" wat het nieuws betreft. En hadden de Muzen niet zulk een veelvul dig bezoek aan onze oude veste gebracht, onze kroniek zou er wel erg kaal af komen. Natuurlijk waren er verder toch ook wel enkele gebeurtenissen, die de aan dacht trokken. De heer Verstegen, ge meenteontvanger, hield voor de Chr.- Hist. Unieleden een referaat over de ge- meentefinanciën. De diaconie der Geref. kerk belegde met de belijdende leden een gemeente-avond. In een bijeenkomst van de Hervormde leerkrachten sprak ds. P- ten Have van Amsterdam ovei Bijbelonderwijs op de school. Verder mochten enkele bekende Leidenaren een Koninklijke onderscheiding ontvangen. En tenslotte deed de Leidse turnkring een Gehoorzaal vol Leidenaren genieten van goede gymnastiek. Niettemin: daverend konden de dingen dezer dagen niet worden genoemd. Dave rend waren alleen de toejuichingen, die de jonge Amerikaanse pianist William Kapell ten deel vielen. Dat zouden ook de applauzen voor de Leidse zangeres Irma Timmerman zijn geweest, als meer Leidenaars van haar liederen hadden ge noten. Op het gebied Van Pictura vraagt tentoonstelling bij Gerard van Spaandonk wel bijzondere aandacht. Hier toont de Stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik" de resultaten van een nieuw pro cédé, waarvan in ons blad de bijzoi heden reeds werden gegeven en waarop nog nader zal worden ingegaan. Pater Henri de Greeve over het communisme MASSA VERGADERING TE NOORDWIJK De vergadering werd gehouden in de stampvolle grote zaal van het Casino te Noordwijk, die vele honderden belang stellenden bevatte. De voorzitter van de Kath. Actie deelde in zijn openings woord mede. dat door plaatsgebrek hon derden aanvragen moesten worden af gewezen, terwijl het niet mogelijk was, beslag te leggen op een grotere ver gadergelegenheid. Pater de Greeve, het woord verkrij gend, merkte op, dat het onderwerp zeer gevaarlijk is, in deze zin, dat het terrein zo uitgebreid is. Om alle emo tionaliteit te vermijden, zou spr. zich beperken tot een aantal nuchtere, zake lijke beschouwingen over het Russische communisme. Dat het in de zaal zo vol was, weet spr. voornamelijk aan het ontstellend gebrek aan voorlichting. Spr. schetste de opkomst en de leer stellingen van het communisme. In de grote armoede hoopte men op verbete ring. We zien echter nu de feiten. Het communisme staat buiten en boven de arbeidersbeweging. De dictatuur van het proletariaat, die beoogd werd, is in we zen niets dan de dictatuur van een be paalde kaste, die medogenlozer heerst dan de grofste kapitalisten ooit hebben gedaan. Vele arbeiders in Nederland sjokken achter „De Waarheid" aan, doch zouden o zo bedrogen uitkomen in het paradijs der Sovjets. Het geloof van hen en de droom van dit paradijs, ga ik heden welbewust met bewijzen in stuk ken slaan, aldus pater De Greeve. De leugens en het bedrog zijn nog erger EEN PLEIDOOI VOOR EER LIJKHEID EN EERBIED In de cantine der touwfabriek sprak gisteravond dr J. Sikkel van Utrecht over „Verloving en huwelijk". Na de twee lezingen van dr C. P. Gunning van Amsterdam, die de principiële zijde van huwelijk en gezinsvorming behandelde, werd thans de medische zijde van dit zo bij uitstek belangrijke vraagstuk belicht. Spreker begon met erop te wijzen, dat de onwetendheid op het terrein van het sexuele leven ontstellend groot is en dat kinderen zo weinig met hun vragen tot hun ouders komen. Door de slechte sexuele voorlichting hebben vele jongens en meisjes vaak een zeer moeilijke jeugd. Drie vragen zijn in deze kwestie van be lang n.l.: wanneer moet deze voorlich ting plaats hebben, door wie moet ze plaats hebben en wat moet ze inhouden? Er is hierbij geen sprake van een mogen weten maar veeleer van een moeten weten. Het juiste tijdstip kan in het al gemeen moeilijk worden vastgesteld. Dat moeten de ouders aanvoelen. Ze moeten er echter vooral op letten, dat deze voorlichting geschiedt vóór het te laat is De ouders moeten het doen. ZU moeten hun kinderen kennen. Zij moeten het vertrouwen van hun kinderen hebben. God gaf hun die kinderen en zij zijn daarvoor verantwoordelijk. In alle moei lijkheden moet toevlucht worden ge zocht in het gebed. Er zijn verschillende stadia in de voorlichting: Men moet niet alles tegelijk vertellen. Daardoor zou men veel stuk kunnen maken Indien de fundamenten goéd" worden gelegd, dan zal een jongen en een meisje in de storm van het leven staande kunnen blijven. Spreker schetste vervolgens in grote Gevaren dreigen de middenstand IV (Slot) We vermeldden reeds, dat de liquiditeit van een zaak een van de grote problemen van deze tijd kan zijn. Als voornaamste oorzaken van een minder goede liquide toestand kunnen we noemen:' A. het teruglopen van de omzetsnel- heid: B de belangrijk grotere bedragen, wel ke, in verhouding tot voor de oorlog no dig zijn voor het aanhouden van voor raad. tengevolge van de prijsstijging en de gewijzigde mogelijkheden t.a.v, het leverancierscrediet; C. de fiscale maatregelen; D. de gevolgen van de geld-sanering- Mochten deze -na-oorlogse gevolgen zich nog niet in uw bedrijf hebben laten voe len, dan menen-wij er toch goed aan te doen, nu reeds uw speciale aandacht op deze gevaren te vestigen, aangezien er heel weinig middenstandszaken zullen zyn, welke deze moeilykheden geheel onopgemerkt voorbij zullen gan. Het zeer attent zyn en tijdig treffen van maatrege len kunnen grote moeilijkheden voorko- Dit treffen van maatregelen zal veelal bestaan in het aantrekken van bedrijfs kapitaal. Een bankcrediet kan vaak in dat geval een gunstige oplossing bren gen. Bedenk daarbij echter wel, dat de bank werkt met gelden, welke ze derden heeft toevertrouwd gekregen dat derhalve het verlenen van een diet niet met één handomdraai geregeld kan worden. Neemt U ons daarom kwalijk, dat wij er nogmaals op aandrin gen, tydig met uw bank contact te zoe ken en dan ook actuele cijfers te uwer beschikking te hebben, waaruit de toe stand van uw bedrijf kan worden gelezen. Een deskundig opgezette balans met ver lies- en winstrekening kan veel licht ver schaffen Aansluitende aan het bovenstaande en als slot van onze artikelenreeks menen wij u nog een beknopt overzicht te moe ten geven van enkele bijzondere crediet- vormen, welke gedeeltelijk ontstaan zijn tengevolge van de achter ons liggende oorlogsjaren A. Speciaal voor kleine middenstanas- bedrijven kan bij het Rijnlandsch Borg stellingsfonds, gevestigd in de gebouwen van de Kamer van Koophandel te Leiden, een crediet van over het algemeen maxi maal f 1.000 worden aangevraagd. De ren te bedraagt 3% pet, terwijl het crediet veelal binnen een termijn van 3 jaar moet worden afgelost. Als dekking voor het crediet zal een of andere zekerheid wor den gevraagd, zoals bijv een borg B Ambachtslieden en kleine industri ëlen kunnen voor verbetering of uitbrei ding van hun technische installaties een z.g werktuigencrediet aanvragen. De maximum-grootte en looptijd van het crediet zijn resp f 15.000 en 10 jaar Dit soort credieten, evenals de onder C en D genoemde, kunnen alleen worden aan gevraagd by de Ned Middenstandsbaak, waar men gaarne bereid is. u hierover alle nadere inlichtingen te verstrekken. C Hieronder kunnen we noemen de Herstelcredieten A. welke de mogelijk heid bieden aan middenstanders crediet te verlenen, welke door oorlogsomstan digheden in de ruimste zin des woords, in financiële moeilijkheden zijn geraakt, waarin niet door een normaal bankcre diet kan worden voorzien De gelden v°n dit crediet, waarbij de Staat een maxi mum-garantie van f 20.000 geeft, mogen alleen besteed worden voor aanvulling van de handelsvoorraad en completering van de inventaris. Dus niet voor het her stel van schade aan onroerend goed Over e dergelijk voorschot wordt de geldende bankrente berekend. D. Een Herstelcrediet B wordt verleend als voorschot op een te verwachten rijks bijdrage in de aan bedrijfsmiddelen gele den schade. Als voorwaarde wordt ge steld, dat de betreffende zaak heeft bewe zen levensvatbaarheid te bezitten. Afwik. keEng vindt plaats uit de opbrengst var de rijksuitkerin. De te berekenen rente it gelijk aan de door het Rijk te vergoeden rente voor te late afrekening. Als bankman, die alle dagen me practijk in aanraking komt, geef ik U nog deze goede raad. Laat u zich, indien dit nodig is, voorlichten door ter zake kundige personen, die tevens op de hoog te zijn van de noden in het middenstands-' leven. Dit voorkomt veel teleurstellingen U. A. van der Hoek Procuratiehouder Ned. Middenstandsbank, Kantoor Leiden. Nog meer Kon. onderscheidingen Bij Kon Besluit zijn behalve mr dr H. D. M. Knol benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mevr. J. A. de KosterSijthoff, presidente van het be stuur der Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg, en de heer G. N. Meurs. voorzitter van de Ned. Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs en van het Ned. Verbond van directies en leerkrachten bij dat onderwijs beiden te ly'nen de verschillen tussen man n het ontwikkelingsproces het kind. Daarna kwam hij tot de houding tussen man en vrouw, jongen meisje, tussen verloofden, tussen ge huwde personen en anderen en besprak vervolgens de groep van de overblijven- den. De verhoudingen tussen jongens er meisjes zijn wel heel verschillende bij die ongeveer 50 jaren geleden. Dat heeft voor- en nadelen. Indien echter eerlijkheid en eerbied voor elkaar wordt gevonden, dan kan er een ongedwongen verhouding tussen, jongens en meisjes mogelijk zijn. In het jeugdwerk moet een open, eerlijke en eerbiedige omgang in de hand worden gewerkt. Een verloving noemde spreker Iets tegennatuurlijks, een noodzakelijk kwaad Sociale omstandigheden nopen er vaak huwelijk uit te stellen. Op verloofde jongeman rust de morele plicht zich te beheersen, omdat hij nog niet de consequenties van het huwelijk kan vaarden. Het meisje mag daarentegen geen begeerte wekken. Men mag een ver loving niet als een huwelijk beschouwen Indien de spanningen te groot worden, moet men tot een huwelijk overgaan, ook al moet men zich dan met een en andei behelpen. Spr. was afkerig van allf menselijk geknoei op het terrein van hel wonder Gods. De verhouding tussen ge huwden en anderen breekt het huwe lijksgeluk Het is daarom te allen tijde beter te voorkomen dan te genezen, want de weg terug gaat over de scherven het huwelijksgeluk. Iedere ongehuwde oet zoveel eerbied hebben de echtgenote van de man. die omgang met haar zoekt, dat zij zich terugtrekt Evenzo de man. Wanneer we de groep van overblyven- den nader bezien, dan komt men op het terrein van de onbegrijpelijke God Zij moeten niet opstandig worden trachten hun leven rijk te maken in Zijn dienst. Dan zullen ook zij hun kruis kun- dragen Ten slotte schetste spr in grote lijnen de gevaren, die er gelegen zyn in de sexuele omgang tussen ma Vooral na de oorlog is het aantal geslachtsziekten aanmerkelijk gestegen En juist daarom moet iedereen van huis uit worden voorgelicht. Verschillende vragen, die met openhar tigheid werden gesteld en getuigden van goed aanvoelen der moeilijkheden, werden door de spreker uitvoerig beant woord. Dr Sikkel zal deze lezingenreeks Vrijdag a.s. vervolgen en dan meer ciaal spreken over de verhouding ti gehuwden. Vijf jaar tegen Taffijn De verrader van Becb en Maier Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag veroordeelde de 70-jarige bankwerker J. Taffijn, uit Leiden, tot vijf jaar aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor 10 jaar. Wegens het verraden van de illegale werkers Jörgen Bech er Eduard V. Maier had de procureur fiscaal zes jaar met aftrek en ontzetting tegen hem gerequireerd. De heer C E v Aerssen Beyeren Voshol te Leiden is geslaagd voor h cand examen rechtsgeleerdheid. Op ons bureau Hogewoerd 103 lig gen ter inzage de passagierslijsten het m.s. „Oranje" (vermoedelijke komst te Amsterdam 22 Nov., 710 passa giers) en het m.s. „Indrapoera" (idem 24 Nov. te Rotterdam. 877 passagiers) Onze stadgenote, mej. E J v d Kreeke, slaagde voor het examen apothe kers-assistente. in tullen van EP IS V*e>K>pM1 14-28-63 ct en f. 1.02 Openluchtspel voor Kasteel Oud-Poelgeest Ter gelegenheid van het Regeringsjubileum Een dertigtal verenigingen en corpo raties was Donderdagavond vertegen woordigd op een vergadering in de nieuwe zaal van hotel „Het Witte Huis" te Oegstgeest. belegd door het bestuur der Oranjevereniging aldaar De bedoe ling van deze samenkomst was om eens met elkander te spreken over wat ge daan moet worden ter gelegenheid van het a s regeringsjubileum van H.M de Koningin. Er zijn vele verenigingen in Oegstgeest. die volgens het inzicht van het bestuur der O.V alle op him terrein zouden kunnen meewerken om van Oegstgeest een feestvierende gemeente te make: Concrete plannen dienaangaande heeft het bestuur nog niet. aangezien het niet weet. wat er in de diverse verenigingen leeft en wat men zelf zou kunnen en willen doen Wel staat echter vast, dat er een openluchtspel op het programma, zal staan, dat gegeven zal worden op de terreinen van ..Oud-Poelgeest" met het kasteel op de achtergrond. Voorts is een commissie uit het bestuur benoemd om in elke laan met enkele bewoners te gaan spreken over een eventuele i ring van die laan. Wat het financiële gedeelte betreft, men zou natuurlijk een collecte kunnen houden, doch hiervan heeft men afge zien, omdat er al zo veel gevraagd wordt Men dacht echter een oplossing te heb ben gevonden in het organiseren enkele culturele den. waarvan de baten dan in de kas der O.V zullen moeten vloeien. Om te gaan of de organisatie van dergelijke avonden de moeite zal lonen, wil men door middel van een enquête de belang stelling der burgerij peilen. Daartoe zal huis aan huis een folder worden ver spreid. Indien een en ander verantwoord blijkt te zyn. zullen artisten van naam die zelden of nooit in Oegstgeest optra den, zoals Jo Vincent, Charlotte Kohier Chiel de Boer en de bekende Leidse To neelvereniging „Litteris Sacrum" ook Oegstgeest van hun prestaties doen ge- Nadat de heer Vos, die deze avond do plaats van de voorzitter bekleedde, al deze plannen naar voren had gebracht, was het woord aan de aanwezige afge vaardigden der verenigingen. Men dan die van Hitier en zijn bende. Uit onverdachte bron komen de be richten hierover tot ons door. Mensen als Koestier en Kravchenko zijn voor communisme wat Raussching voor Hitler was. Alles wordt ondergeschikt gemaakt aan de propaganda. De gunstige afloop van de oorlog is aan het com- sme te danken. We zullen de suc- ;n der Russen niet verkleinen, maar deze voorstelling is bewust misleidend. Hoe leeft men in Rusland? In één woord miserabel: de pers is gecensu reerd, vrye verkiezingen zijn ondenk baar. stakingen worden met de dood ge straft. Buitenlandse kranten zijn verbo den, contact met buitenlanders is spion- nage. Het grote geheim, dat Rusland te bewaren heeft, is niet een militair ge- helm, maar zyn de lage levensstandaard, de concentratiekampen en de terreur. Met frappante bewijzen lichtte spr. dit toe. Zegt men dit tegen de communisten hier te lande, dan geloven zij u niet. Of, ze geloven het wel, maar durven er niet voor uitkomen, omdat hun ideaal dan kapot is. We moeten dit verschijnsel vooral psychologisch zien. In Rusland is het zo. dat een bepaalde kaste regeert, en de grote rest crepeert. Een erfelijke kaste van militairen, technici en intelligentia Arbeiders, die iets te zeggen hebben, zijn er niet. Reeds bij het leven van Lenin werd het communistisch ideaal losgelaten. Het verschil in beloning is ontstellend. Het verschil in salaris l een officier in het Britse leger en gewoon soldaat is 41. In Amerika deze verhouding 31. In Rusland echter 100—1 en hoger! Het is geen wonder, dat de boven drijvende laag zich met hand en tand poogt te handhaven. De gewone leeft als 't ware in de heL Hij bezit geen grein persoonlijke vrijheid, hij is erger dan een beest. De mensen kunnen dit niet verdragen, maar moeten wel, ders volgen nog ergere dingen, ganse leven berust op terreur, verraad en dwang. Kortom, Rusland is een vol ledige autoritaire dictatuur. Op de onge veer 170.000.000 Russen zijn nog geen 2 millioen leden van de comm. partij. Dit handjevol mensen terroriseert dit grote volk. Naar buiten voert het de zelfde politiek. Steeds meer landen wor den binnen de Russische invloedssfeer getrokken. Allen die zich verzetten den het slachtoffer. Hoe lang zal dit doorgaan? Zolang, tot de tegenkrachten georganiseerd in werking treden. Men vraagt mij wel eens, aldus spr., verwacht u spoedig oorlog? Persoonlijk geloof ik niet, aldus pater De Greeve dat de eerste 25 jaar een oorlog met Rusland zal ontbranden. Maar ik ben niet bang voor oorlog, ik ben banger voor de vreedzame penetratie, die Rus land uitvoert. Waarom zullen de Russen oorlog voeren, als ze op vreedzame wijze hun doel kunnen bereiken? Men zie de methode van Hitier! Er is geen reden tot pessimisme, als de volken van Europa eensgezind Christelijke basis de strijd tegen dit vloekwaardig systeem aanbinden, moeten nuchter en realistisch zijn, één groot afweerfront vormen. De strijd zal zich toespitsen tot een gevecht van de Civitas Deï met het rijk der duisternis. Met een peroratie over de kracht van het gebed besloot spr. zijn gloedvol be toog. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. ANTI-REV. JONGEREN-STUDIECLUB De anti-rëv. jongeren-studieclub zal op Woensdag 19 Nov. haar eerste vergade ring houden, om 8 uur in het Federatie huis, Gerecht 10. De heer E. van Ruller, voorzitter van de nationale organisatie van de A.R.J.O.S., zal dan spreken „De kern van de zaak". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus Johannes z v Burger en M C Drost; Maria Gerredina d v J C Verhoog en J Kemner; Adrlana Jolanda d v G Spadon en E Di Bernardo; Johannes z v J v Duijn en M v d Plas; Jena d v S Weeda en N Sip. OVERLEDEN: G BraunSplinter S P Platteel—den Hoed 75 j; H Nijssen 78 j; J Kuperus 67 j; P H T Wolf 58 j: M H Koekkoek 66 j. Het rommelt in Itali en Frankrijk liaanse steden de gemeenteraadsvi kiezingen gehouden. Men weet. de Christen-democraten, de partij De Gasperi, het zeer moeilijk haddi omdat de linkervleugel der socialist! de groep van Nenni, met de commun ten één lijn trok; er sprake was gemeenschappelijk front Het linkse blok behaalde bij de verk zingen een opvallend succes, maai zijds wonnen toch ook de Christe democraten in stemmen-aantal. De communistische terreur uitte zich alië in allerlei stakingen, kennelijk doel hebbende, de boel in het honderd sturen, waardoor de gewone burger angst om het hart sloeg. Naast de communistische explosi vinden wij in Italië de erupties neo-fascistische organisatie, waardoor toestand nog meer vertroebeld woi Men weet dat aan Italië, evenals Frankrijk, belangrijke tussentijdse stei volgens het „plan-Marshall" is toegeze omdat de economische omstandighed de extremistische acties juist in de hs werken. De schermutselingen tu „links" en „rechts" wijzen er op, dat der extremistische partijen, de macht handen poogt te krijgen, waardoor Gasperi in de knel geraakt. De communisten hebben de aanval opend en blazen het „neo-fascistisch gevaar natuurlijk geweldig op. Van Amerika zal men deze strijd met nauwlettendheid gadeslaan, want zal er weinig voor voelen, dollars het herstel te spenderen, als de democ tische regering niet in slaagt, de gebroken onlusten kop in te drukk De betogingen pels en Milaan d gen een ernstig karakter, zij wijzen dat het absurd is tussen „democratie" „dictatuur" een compromis te kunn bewerkstelligen, maar dat er tuss Washington en Moskou een gapen klove blijft. Amerika streeft met de da naar het herstel en intussen wordt provincie Como in Noord-Italië, de al' mene staking geproclameerd, waarde de openbare diensten stil stonden, fabr ken en kantoren erdoor werden gei hoger sprongen en tevergeefs trai ten de communisten barrières op te pen. Maar De Gaulle strijdt nog stei langs democratische weg, terwiil communisten het beproefde middel hi teren van stakingen en terreur Vooi regering van Ramadier, die met de hi ken over de sloot, slechts een geri meerderheid behaalde, is het bijna mogelijk, zich nog te handhaven, voi daar ook in de vakbeweging de lin actie weer toeneemt. Het is een grote, tactische fout weest, dat indertijd de democrats partijen in Frankrijk zich leenden een tête 2t tête met de communisten eindelijk de liaison wreed verstoord w en de communisten uit de regerin" wipt. Het links extremisme kan slei worden gestuit, als de regering er in eerste plaats in slaagt, de stijgin° levensmiddelen-prijzen tegen te gaan Wat Blum niet bereikte met de dwongen vijf procent prijsverlaginv het begin van het jaar. zal minister .Ti Moch, nu nog eens proberen door sch pe contröle op de vastgestelde prijz Tevens worden een aantal staatssu' dies ad ongeveer 150 milliard franc geheven, op steenkool staal, gas electriciteit, waardoor het leven i weer veel duurder wordt. Ook dreigt spook der devaluatie en hoe kan in ds noodlottige omstandigheden. Jules Mo de economische débêcle voorkome „Met de dictatuur" gillen de nisten en vandaar, dat in Marseille zeelieden, de havenarbeiders, de in bouwvakken en de voedsel-brand ten bate van het „herstel" de arbeid hl ben gestaakt. Als men niet bijtijds maatregelen loopt het nog spaak met de broodvoon ning te Parijs. Ramadier wankelt, de oude Blum nog op stevige benen gaat, zou mo terugkeren, om orde in de chaos scheppen, maar eer krijgt druk, dat de eindstrijd Het werk van inzamelen, bewaren en uitdek Z GEMEENTEVERGADERING DER GEREF. KERK Het gebeurt in de Geref. kerken niet vaak. dat een diaconie de Gemeente bij eenroept Te Leiden had dit in 25 jaar niet plaats gevonden. Er moest dus we) een belangrijke reden zyn voor de bij zondere Gemeente-vergadering Donder dagavond in de Zuiderkerk gehouden Die was er ook inderdaad. Maar men zoeke haar niet in een wereldschokkend feit of een belangrijke beslissing, tegendeel: het betrof hier de kennis neming met het normale kerkelijk-sociale werk. het ogenschijnlijk zo rustig vi kabbelend beekje van diaconaal arbeiden, dat juist in deze tijden evenwel va: lorme betekenis is. Deze samenkomst van de diaconie met de Gemeente slechts matig opgekomen werd geopend door de voorzitter, de heer G. van Z wie ten Jr. die de drie sprekers ook inleidde Als secretaris van de diaconie gaf de heer A M. de Koning allereerst alge- ne richtlijnen Spr bezag de instelling de betekenis van het ambt en toonde, mede door historische anecdoten, aan, ie; niet dient te gaan. om vervolgens de huidige praktijk te belichten en daar t aan te geven, hoe het wèl moet. By enkele actuele onderwerpen stond referent nader stil. De noodwet ouder domsvoorziening noemde hy niet ideaal als overgangsmaatregel toch ook niet onaanvaardbaar. Wie er principiële •aren tegen heeft, doe er niet aar Hy wordt dan door de Kerk gchol kon volstaan. Op de vraag of een herdenkingsavond in een der kerk gebouwen zou worden georganiseerd, kon bevestigend worden geantwoord. Het zou te veel ruimte vergen om al het gesprokene en dat was veel te memoreren, doch vele sprekers gaven in dank aanvaarde suggesties en zegden hun volle medewerking toe. De plannen zullen zo spoedig mogelijk worden uit gewerkt, waarna commissies zullen worden benoemd, die de leiding zullenmeerdere dames voor hulp nemen bij de verschillende programma- commissie besproken werd. Dr H. gedeelten. JWesterik sprak een slotwoord. Komende tot de arbeid van de Leid diaconie, liet spr zien, welke gro;e Mder dragen met dit werk zijn gemoeid Voo^anc al tegenwoordig dreigen de tekorten het spreekt dan* ook vanzelf, dat spr 1' sloot met een krachtige oproep to: v antwoorde Christelijke handreiking De heer C Kr all, voorzitter van Rusthuis-commissie, besprak vervijlgei verschillende interne zaken van h WQ] Rusthuis aan de Hooigracht, dat i~ tember 1948 25 jaar zal bestaan. De huishouding van het Rusthuis ko aut elke week f 600, een bewys, welk ee^en dankbaar werk hier wordt verricht zonder moeilijk is hei momenteel, te bicip slissen, wie moeten worden opgenome De wachtlijst is reeds lang en elke komen nog verzoeken binnen Als „der Dritte im Bunde" voerde heer C. Veerman, voorzitter hulpcommissie, het woord. Met rechi mi deze commissie spreken van kerkelijl sociaal werk Werk. dat wordt vernch j, omdai de liefde van Christus er to dringt. De Gemeente toont die liefde lukkig in vele opzichten. Het „verzamelen en bewaren" is dl ook niet zo moeilyk- Stond dat allee inaar in het formulier! Maar daar kon nog het „verdelen" by en juist die dist)' butie is niet gemakkeiyk. Aan wie w en aan wie niet? De gemeenschap der Heiligen komt w prachtig uit by de voorschotcommissli de voorschotten worden renteloos doo gemeenteleden verstrekt. Het werk van de hulpcommissie omvd j( om. de uitdeling van allerlei artikelq" took deze moeten worden ingezameld e bewaard, vandaar hei „warenhuis", et echte Winkel van Sinkel), de gezinshui] het plaatsen van kinderen in vacanti! oorden en bij particulieren, arbeidsjin bemiddeling, beroepskeuze, omscholit Jj ook de zorg voor de voogdijkindere mogelijk te plaatsen in gezinnen anders op de Rudolphstichting Bij de bespreking van deze referata Jj wam nog naar voren, dat men nil ®j vyandig staat tegenover het consumei j tencrediet. terwijl het activeren va lUI I

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2