gtimw jTri Jtsrl) tÖTournut NZE GARDEROBE WORDT GOEDKOPER Wist U ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week; f1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7360 Christelijk'^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^tantuostirt) is obeUmit myn bert in tegljenspoet* Postrekening 58930 - Belangrijke textielprijsverlaging rN HET KADER van de door de regering nagestreefde prijsverlagingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrij aanzienlijk worden ver laagd. Deze prijsverlaging is mede mogelijk geworden door de medewerking van het grootste deel van de desbetreffende takken van industrie en han del, om de prijs- en loonpolitiek van de regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprijzen de katoen-, kunstzijde- en linnen' idustrie, de wollenstoffenindustrie. de icotage- en de confectie-industrie, ijl ook de marges van groot- en klein- lel zijn herzien. Tenslotte kan i srband nog melding worden gemaakt de binnenkort te verwachten g der maatkleermakerstarieven. Voorbeelden Teneinde een indruk te geven va sd, die een en ander zal hebben op winkelprijzen, worden hier enkele oorbeelden genoemd van te verwachten xlagingen van de prijzen van enkele i langrijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 t worden verlaagd, damesjaponnen llen 13 15 pet goedkoper worden, lesmantels zullen een daling van 11 a iet te zien geven. Verder zijn te noe- en: wollenstoffen 10 pet, kunstzijde en toenen stoffen 12 pet, overallstof 9 pet. >rs, doeken e.d. 8 pet, katoenen bed- ens 9 pet, overhemden 10 pet, dames- :sen 7% pet, babytruitjes 11 pet, tapij- 15 pet. trijp 18 pet, geconfectionneerde eralls 5 pet. De prijzen van bepaalde goederen in luxueuze uitvoering gaan minder nlaag. Terwijl sommige verlagingen van fabri- atenprijzen reeds per 1 October zijn gegaan, zullen de meeste dezer ver- begin December in werking den. De nieuwe handelsmarges zullen 1 Januari as. ingaan, in verband Goedkope groenten naar grote steden? Veertien grote veilingen, die samen 9 de groentenproductie in Noord- jlland vertegenwoordigen, hebben be lten, teneinde aan de verlangens regering tegemoet te komen, een I winkels in de grote steden in de ko inde winter van goedkope groenten te een animo voor IJslandse bevroren vis dat i de stagnatie iluiting van het handelsverdrag tus- Nederland en IJsland is gekomen, ordat van Nederlandse zijde bezwaar gemaakt tegen de afneming van een oot kwantum bevroren vis uit IJs- id. Men heeft hier reeds de beschik - voldoende bevroren vis door ereenkomsten met andere landen. Van jlandse zijde wordt echter op de leve- ng aangedrongen om de overeenkomst kunnen afsluiten. Onlangs heeft zoals kend een IJslandse handelscommissie te lande belangrijke aankopen ge il op verschillend gebied welke ech- afhankelijk zijn van de afsluiting r wederkerige handelsovereenkomst. BIJNA 104 JAAR GEWORDEN Gisteren is te Poortugaal overleden der oudste mannelijke inwoners van derland, de heer M. Molenaar. De er Molenaar bereikte de leeftijd van acht maanden. BEZOEK FRANSE MIN. v. ONDER WIJS UITGESTELD Het bezoek; flat de Franse minister 1 Onderwijs, de heer Naegelen, van 16 i 19 Nov. aan ons land zou brengen, wegens een dreigende staking van derwijzers in Frankrijk, uitgesteld. ifililitaire auto door trein gegrepen Eén dode, twee gewonden Gistermiddag is op een onbewaakte erweg bij Woestduin in de spoorlijn sarlemLeiden een militaire vracht- to met drie inzittenden door een elec- gegrepen. De 29-j. serg.- ij. Lous uit Geldermalsen werd ge- de soldaat J. W. Bakker lichtge- i, evenals de adjudant W. Verscha alt Den Haag. auto werd geheel vernield, het iverkeer in de richting Amsterdam dervond een uur vertraging. 'ANDAAG STELLEN =flj U VOOR: Soldaat M. J. Noordervliet, v. d. Doesstr. 28, Leiderdorp daarten Noordervliet is in November 6 per „Sibajak" naar Indië vertrok- deze reis, hoe mooi ook an- deze keer geen pretje. In de ddellandse Zee had het schip met i te kampen, zó slecht, da' fs doden en gewonden vielen. Maar arten kwam er goed doorheen ndde behouden in Indië. Na een oplei- 1 een maand in een kookschool Batavia werd hij kok op een vliegveld Java. En daar heeft hij het best n zin, want hij houdt veel van lekker ei. Op de foto zien we Maarten i: lachap van zijn collega's en enkele ijgsgevangenen. die ook werk in de "ken moeten verrichten; hij staat op feede rij, naast de man met de witte met de noodzaak de voorraden om te prijzen. Aangezien de doorstroming der goederen in het productie- en distributie proces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlagingen eerst over enkele maanden volledig tot uit drukking komen. De werkelijke besprekingen beginnen Commissie van Drie vermaant onze Regering. De Commissie van Drie, vertegenwoor digers der N.-I. Regering en republikeinen, hebben Vrijdag voor het eerst een offi ciële bijeenkomst gehouden. De Austra liër, rechter Kirby, sprak de vermanende woorden, dat goede diensten geen waarde zouden hebben als er geen geest van wel gezindheid en samenwerking zou zijn. Dr Leimen (een Christen) zeide, dat de sprekingen geleid zouden worden door de „Veiligheidsraad en de Schepper". De ontmoeting was formeel, de werkelijke besprekingen tussen de Nederlandse en de republikeinse commissies zullen nu be ginnen. De commissie van drie zal Zondag naar Bandoeng ïeizen en het middagmaal ge bruiken ten huize van de heer AbdoeJ Kadir. Russisch propagandabureau op Java Actie tegen Nederland geopend De correspondent van het Sowjet-pers- bureau te Batavia (pers is in totalitaire i hetzelfde als propaganda Red.) meldt, dat de Nederlanders massa-arres taties onder de Indonesische bevolking zijn begonnen. Tezelfdertijd ontving het republikeinse jeugdcomité een telegram met de beste wensen van een dergelijke Russische instelling, en de republikeinse vakbonden (Sobsi) hebben onder leiding Alimin (te Moskou opgeleid. Red.) de Russische revolutie gevierd. OOST-INDONESISCH PARLEMENT KIEST PROGRESSIEVE VOORZITTER De tweede zitting van het parlement in Oost-Indonesië is geopend door sul tan Moh. Kaharoeddin, die verklaarde: Wij willen baas zijn in eigen huis, maar moeten tonen ons zelf te kunnen bestu- Hij wees er op, dat de uitgaven van 1947 f 148 milHoert zijn en de inkomsten slechts 40 millioen. Voorzitter werd A. Mononutu, leider van de progressieve partij. (Deze partij is zeer nauw ge lieerd aan de republikeinen. Red.) Gani krijgt een tweede toeval Gani verklaarde bij zijn aankomst, gis teren te Amsterdam, dat hij „toevallig" in Nederland is gekomen op zijn doorreis Havana (zijn eerste toeval was de ontmoeting met Killearn te Singapore. Red.)- Dat er nog steeds militaire con flicten zijn in Indië, noemde hij niet be langrijk (16 doden per week maakt 832 per jaar. Red.). Hij gaf toe, dat de re publiek strijdorganisaties heeft achter ons front, die kwaad aanrichten, maar dat verontschuldigde hij omdat de Nederlan ders ook strijdorganisaties hebben bewa pend. Dat deze niet achter het republi keinse front optreden maar eigen gebied beschermen, maakte /oor hem geen ver schil, omdat de republiek onze bezette gebieden niet erkent- Voorts beweerde hij, dat de republikeinen in plaatselijke verkiezingen in Oost-Indonesië 80 pro van de stemmen hebben behaald. Hy meende, dat de opneming van Masjoe- geen „ongunstige" invloed op de on derhandelingen zal hebben, omdat Soe- karno en Hatta veel te veel invloed heb ben. Dasaad vergezelde Gani en Goedhart kwam hem begroeten. EEN ZWALUW OF EEN DODE MUS Volgens de laatste berichten neemt de erreur op Bali lichtelijk af. DE PRIJZEN VAN ZUIVELPRODUCTEN Naar aanleiding van de tegenstrijdige berichten, die over de prijzen van zuivel producten in omloop zijn, deelt het depar tement van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogenblik de bestaan de subsidies op zuivelproducten te ver minderen. Daar de Regering echter een verhoging van de subsidies afwijst, zal de verhoging van de melkprijs voor de vee houders met 3 cent per liter tot gevolg hebben dat ook de prijzen voor zuivelpro ducten voor de consument zullen stijgen- De volgende week zal vermoedelijk een beslissing worden genomen omtrent de definitieve vaststelling van deze prijzen in de datum waarop zij zullen ingaan.' De brand op het ss „Alpherat", dat gis- ren de haven van Hongkong binnen liep, is geblust Nadere bijzonderheden ontbreken nog. K.NJtf.V. VERWEERT ZICH. De K.NM.V. heeft i.v-m. de bezwaren tegen de sterrit medegedeeld, dat alles in het werk is gesteld om dit evenement waardig te doen verlopen. Aan de ge meentebesturen van plaatsen waar t.z.t nat monument zal verrijzen, is ver zocht om op de daarvoor in aanmerking komende plaats een Nederlandse vlag halfstok te doen hangen. POSTVERKEER MET JAPAN UITGEBREID. Het postverkeer met Japan is kortelings niet onaanzienlijk uitgebreid. Behalve brieven en briefkaarten kunnen nu ook akten, monsters en pakjes worden verzon den. Aantekening is nog niet mogelijk Gedrukte stukken, uitgezonderd prijscou ranten, foto's en tekeningen, ontwerpen, landkaarten en patronen mogen niet worden gezonden. Alle in het verkeer met Japan toegela ten stukken kunnen voortaan ook per luchtpost worden verzonden. Vader Mackenzie King waarschuwt onze jeugd Leiding van dit mooie land kome niet in verkeerde handen Bij zijn erepromotie gisteren in de Uni versiteit van Amsterdam heeft, behalve de promotor prof. dr Levenbach, de heer Mackenzie King gesproken. Hij zeide toen o.m.: „Ik wil mijn toespraak besluiten met het uitspreken van de hoop, dat de jon gemannen In Nederland nimmer zullen toestaan, dat de leiding van hun mooie land in handen zou komen van verkeerde mannen. Op hen rust de taak zelfs de kleinste problemen in het land ernstig op te vatten en zich goed te oriënteren. Dit geldt vooral voor hen, die de uni versiteit verlaten hebben en een zeer bijzondere taak in de maatschappij krij gen." Na de promotie was er een receptie, waarin de premier het erelidmaatschap van het Amsterdamse Studentencorps is aangeboden. Prins en Prinses dineren met Mackenzie King. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zaten gisteravond aan bij een officieel diner, dat ter ere van de Cana dese minister-president door de Ganadese ambassadeur te zijnen huize, „Groot Ha- sebroek" te Wassenaar, werd aangericht. Tot de gasten 'behoorden de ambassa deurs, gezanten en zaakgelastigden van t Britse gemenebest in Nederland, inister-president dr L. J. M. Beel en evrouw Beel alsmede de meeste Ne derlandse ministers. Heden lunchte de Canadese gast op het Kon. Paleis te Amsterdam en be zocht hij Soestdijk. Tocli samenwerking tussen lucht- en scheepvaart? Minister Vos stelt een commissie van onderzoek in Om tot een definitief onderzoek te komen inzake de mogelijkheid van sa menwerking tussen lucht- en scheep vaart. binnen het kader van één inter nationaal opererende luchtvaartmij., heeft min. Vos een commissie ingesteld, bestaande uit de leden: Ir J. W. Albarda, voorz., ir J. B. C. M de Ridder van der Schueren, comm. der Koningin in Overijsel, prof. Th. Limperg, hoogleraar aan de gem. universiteit van A'dam, prof. W. E. Boerman, hoogleraar de Ned. Econ. Hogeschool te Rotter dam, mr J. J. Oyevaar, dir.-gen. van Scheepvaart, H. Ch. E. van Ede van der Pals, dir.-gen. van de Rijksluchtvaart dienst, mr A. J, Rosman, van het dep. van Verkeer. Handige schooljongens Milaanse schooljongens, die protes teerden tegen gebruik van school ruimte, liepen door de straten met een bordpapieren ezel en borden met het opschrift: „Wij willen niet zijn zoals hij. De dood van 1500 Joden op haar geweten Schone duivelin overdekt met brandwonden De A'damse PRA heeft de 25-j. Martha Korthagen gearresteerd, een charmante jongedame in de volheid van haar jeugd, doch innerlijk volkomen verdorven. Niet minder dan 1500 Joodse landgenoten heeft ze in het verderf gestort door ze bij de S.D. te verraden. Heel begrijpelijk werd hierdoor de grond in Nederland haar te warm onder de voeten, zodat de S.D. haar naar Duitsland hielp. Wegens ook daar gepleegd verraad liet men haar >n hotel met een teil kokend water struikelen, waardoor ze met ernstige brandwonden werd overdekt. Na, de be vrijding vertelde ze aan de PRA, dat deze wonden waren veroorzaakt door martelingen van de S.D. Prinselijk Paar gasten van hertog en hertogin van Gloucester De Prinses-Regentes en Prins Bernhard zullen tijdens hun bezoek aan Engeland, t.g.v. het huwelijk van Prinses Elisabeth 1L Mountbatten, hun intrek nemen in de Londense woning van de Hertog ne Hertogin van Gloucester. Auto uit België te water gereden Twee inzittenden verdronken. Gisteravond laat is een uit Luik af komstige auto in het Eindhovense kanaal bij Eindhoven gereden. Twee der inzit tenden verdronken, de overige drie wer den gered. Sinds 18 Juli vierhonderd en acht doden De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Marine. Mar. Ill Z.M., G. C. Groot, uit Gou derak; mar.' II ovw., J. Maes, uit 's-Gravenhage; mar. II ovw., J. H. Notermans, uit Lanaken (België). Koninklijke landmacht. Sold. 1ste kl. J. Moeselaar uit 's-Gra venhage; sold. 1ste kl. G. Willemse. uit Utrecht; sold. 1ste kl. A. Kooiman, uit Dordrecht; sold. W. Korese, uit Barradeel; le-luit, W. J. Ie Noble, uit Amsterdam; korp. Chr. van Dijck, uit Maasniel; sold. J. C. M. Hochsten- bach, uit Ophoven, gem. Sittard; sold. G. J. Ymker, uit Arnhem; sold. R. Koerts, uit Dwingelo. Koninkljjk Ncderlandsch- Indische leger. Kapt. art. A. C. Filet uit Maartens dijk: sold. Ie kl. J. H. G. Kloosterman, uit Bussum: sold. 2e kl. J. A. Kneefel, uit Ned.-Indië; res.-kapt inf. J. Kry- tenburg, uit Harlingen. De ljjst bevat 16 namen, waardoor het dodental sinds 18-Juli j.l. gestegen is tot 408. Donderdag sneuvelde 1 man en wer den 6 gewond, het voorlopig totaal sinds 4 Augustus wordt dus 270 doden, 800 gewonden en 19 vermisten, doch deze cijfers moeten vermoedelijk hoger zyn. Urnen met as van Nederl. militairen overgedragen Prinses-Regentes woonde plechtigheid in Amsterdam bjj Met militaire plechtigheid werden gis teren op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam in aanwezigheid van H.K.H. de Prinses-Regentes de eerste 14 van de 800 urnen, met de as van in Ja panse kampen omgekomen Nederlandse militairen, overgedragen aan het Neder landse Rode Kruis. urnen, welke meegevoerd werden twee kleine kisten, zullen door het Rode Kruis weer overhandigd worden m de familieleden. Verschillende autoriteiten voerden het woord, o.a. de oud-commandant van het K.N.Ii., luit.-generaal Van Oyen; luit.- kol. W. C. Muller, namens minister Jonk- n en schout-bij-nacht J. J. L. Willinge nens de minister van Marine. De Prin- -Regentes onderhield zich geruime tijd met de nabestaanden der omgekomenen. DE MARINE VERLOOR NEGEN MAN IN OCTO^FR. De Koninklijke Marine heeft in Octo- _er 9 man verloren, waarvan 6 gesneu veld zijn, twee aan hun wonden overle- en een door een ongeval omgekomen. Dr P. J. A. IDENBURG NAAR NEDER LAND Dr P. J. A. Idenburg zal waarschijnlijk 28 November naar Nederland vertrekken. De heer P. J. v. d. Zeeuw, in de Leldse schaakwereld wel bekend, werd gisteravond l.v.m. zUn 100ste wedstrijd gehuldigd en toegesproken door „zijn" voorzitter, de heer P. Herfkens. Uiterst links de heer P. J. v. d. Zeeuw, derde van links de wedstrijdleider, de heer Jac. Galjaard, naast hem de heer P. Herfkens. Pantserwagens en infanterie naar Marseille „Als we ze nodig hebben, zullen we ze gebruiken" De prefectuur van de Rhöne-Delta heeft medegedeeld, dat rond Marseille pantserwagens, vliegtuigen en infanterie gereed worden gehouden voor het geval dat nieuwe onlusten nitbreken. Hieraan werd toegevoegd: Als we 3 nodig hebben, zullen we ze gebruiken. Het 151ste Algerijnse regiment infan terie is gealarmeerd en afdelingen de nationale garde zijn gerequireerd. Men schat, dat zich op het ogenblik 7000 man aanvullingstroepen van de bile garde in de stad bevinden. Met de stakers is een wapenstilstand bereikt wat betreft de toelating levensmiddelen in de stad. Explosie in Engels raket proefstation Onder de doden bevond zich ook een Duits geleerde. Men vreest, dat een aantal personen im het leven is gekomen bij een explo re in het proefstation voor projectielen met raketaandrijving, ingericht door de Bt'fse regering, te Westcntt nabij Ayles bury in Buckinghamshire. Sommige doden liggen onder het puin. dat hoog is opgestapeld. De explosie had plaats tijdens een proef met een raketmotor. Onder de doden bevindt zich ook een vooraan staand Duits geleerde op het gebied van raketvoortdrijving, dr Johannes Schmidt, hoofd van een ploeg van twaalf Duit- die in het station werkzaam zijn. Muziekonderwijs op de Middelbare Scholen Na 1 September 1949 zal er geen ontheffing meer van verleend worden (Van onze Parlementsredacteur) Na de behandeling van de rijvergun- ningenwet dook de Tweede Kamer gis termiddag in de behandeling van de wijzi ging van de Hoger Onderwijswet en van de Middelbaar Onderwijswet- Verder dan de algemene beschouwingen is men niet gekomen: in de loop van de volgende week zal een en ander moeten worden afgewerkt. De wetsontwerpen beogen een ruimere armslag voor de middelbare scholen en gymnasia mogelijk te maken bij de op stelling van het leerplan, de middelbare meisjesscholen in de wet op te nemen en daarmee subsidieerbaar te maken en het vak muziekonderwijs in de leerplannen van alle middelbare scholen en gymnasia op te nemen. De heren Terpstra (AR), Lucas(KVP), Deering (ARB), Tilanus (CH) en Hoog- carspel (Comm.) en de dames Fortanier- De Wit. (Vrijh.) en v. d. Muizenberg- Willemse voerden het woord. Vrij alge meen was er instemming, al achtten ver schillende sprekers het op het ogenblik invoeren van muziek als verplicht leer vak, nu toch al geklaagd wordt over een overladen programma, niet zo erg nodig. Minister Gielen deelde mede, dat hij hoopte, nog dit jaar de grote wijziging van de beide wetten aan de Raad van State te kunnen zenden. In deze nieuwe wet zal de doelstelling van het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs^ naast andere elementen, o. a. bevatten de aesthetische vorming en de opvoeding tot staatsburgerschap van de jongelui. Het vak muziek is als verplicht vak op genomen, opdat hierdoor reeds een sti mulans wordt gegeven voor het oplei den van de nodige leraren. Vooreerst zal op grote schaal ontheffing moeten worden verleend, terwijl deze bepaling niet voor' 1 Septemer 1949 definitief zal gelden. Per 1 Jan. a.s. zal, naar verwacht kan worden, een regeling tot stand komen voor het subsidiëren van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs i: steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Tot nu toe moeten deze gemeenten de kosten van dit onderwijs geheel zelf Ook een radio-oorlog tegen het communisme De Amerikanen zyn gisteren in Duits land ook een officiële radio-campagne tegen het communisme begonnen. Spre ker was dr Edward H. Litchfield var Amerikaanse militaire gezag. Zijn rede was de eerste in een serie wekelijkse uit- zendingen, onder de titel: „Vrijheid te gen totalitaire systemen". Hij sprak het radiostation van Berlijn en de Ame rican Forces-network. DAT een „speciale werker" van een grote A'damse maatschappij, die o. m tie koffiekamer beheerde, kans gezien heeft, 400 kg. suiker „weg te werken", doch door de C.C D. is „geknipt". DAT het R'damse B. G. gisteren de 22-j. SD-er M. Rosman aldaar, die een 19-j. student had doodgeschoten en deelnam huiszoekingen, tot de doodstraf ver oordeelde. DAT op het Domplein te Utrecht een onument zal worden opgericht voor alle tijdens de oorlog gevallen Utrechte- DAT coupons en lossingen van Cu baanse leningen, die voor de oorlog den zijn verjaard, nog tot 26 Sept. 1948 kunnen worden gehonoreerd. DAT de door de oorlog beschadigde torenmolen te Zeddam, die dateert uit 1450, thans bijna geheel is gerestaureerd DAT het m.s. „Indrapoera" met 90C passagiers op weg van Batavia naar Rot terdam, Algiers voorbij zal varen en recht streeks van Port-Saïd naar Rotterdam gaat, waar het 24 Nov. wordt verw DAT ook bij de A'damse meelfabriek „Ceres", waar reeds 2 maanden wordt ge staakt, zich enkele arbeiders hebben ge meld en men verwacht, evenals bij de „Holland", binnenkort met een dagploeg te kunnen beginnen. DAT luit-kol. der marechaussee H. W. B. Croisset ongevraagd eervol ontslagen op grond van het zuiveringsbesluit. DAT Prins Bernhard niet, zoals gisteren gemeld, examen deed op Schiphol doch voor het theoretisch gedeelte op paleis Soestdijk en voor het practisch gedeelte op Soesterberg. DAT de Centrale Bond van Zieken fondsen gisteren te Utrecht een alg. ver gadering heeft gehouden. DAT alle Mill Hill paters, zowel Engel sen als Nederlanders, in de Pendsjaab en Kashmir, waar, zoals bekend, gevechten hebben plaats gehad, behouden zyn. DAT de voorz. van de Raad van Be stuur der K.P.M., M. C. Koning, te Aer- denhout bevorderd is tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. DAT het Ned. Rode Kruis binnenkort het ontwerp-program voor een „Ned. be weging tot bevordering van intern, vrede en veiligheid" aan de daarvoor in aanmer king komende verenigingen zal aanbieden. DAT de Stichting „Nederlandse Land- bouwgemeenschap" op 28 en 28 Nov. a.s. in „Huize Eerbeek" te Emmen een bijeen komst houdt. DAT het echtpaar P. v. Minnen-v. Hou- welingen te Vlaardingen op 29 Nov. a s. 65 jaar getrouwd is. DAT het wederopbouwplan van Doe- tinchem is goedgekeurd met uitzondering van de binnenstad. DAT volgens een mededeling op de te Utrecht door de Ned. Fruittelersorgani satie gehouden landelijke fruitteeltdag, de organisatie 11.000 leden telt. DAT wellicht reeds binnen enkele ja ren gerekend kan worden op fruitoog sten, die het dubbele zullen bedragen van vóór de oorlog. DAT de Amsterdammer in September j.l. 3 kg. fruit per week consumeerde. DAT de Kroon aan Deurne verboden heeft om aan arbeiders, die van 18 Sept. '42 t/m 31 Maart '44 in het veen werkten, alsnog 7 ct. per uur uit te betalen. DAT de schipbrug te Vianen, volgens de K.N.A.C., van 2426 Nov. a.s., des nachts gestremd is voor het verkeer. DAT het 5e bat. 5 R.I. Donderdag te Enschedé een afscheidsparade houdt L v. m. het vertrek naar Indië. DAT de veerboot Gorinchem V tussen Gorinchsm en Sleeuwijk Maandagoch tend weer in dienst wordt gesteld. DAT in de Betuwe een handel in valse textielpunten is ontdekt en reeds 4 per sonen zijn gearresteerd. DAT de A'damse rechtbank gisteren de Hilversumse SS-er P. Rutgers, die met zijn collega v. d. Sluys in '41 een roof moord had gepleegd, tot levenslang ver oordeelde. DAT het Ryk zal bijspringen in de drinkwater-exploitatie voor de gemeen ten Gennep, Horst en Venray. Geen algemene staking. De plannen tot het uitroepen van een algemene staking zijn Vrijdag opgegeven, de Franse regering drastische maat regelen neemt nieuwe onlusten in de ha ven te beletten. Een veilige huwelijksweg Scotland Yard in actie Scotland Yard heeft vandaag mede gedeeld, dat zij het grootste complex veiligheidsmaatregelen uit haar geschie denis heeft ontworpen voor de bewaking van Prinses Elizabeth en haar bruide gom. Bijna de helft van de 15.000 agenten, die Londen telt, zullen opgesteld staan langs de anderhalve kilometer lange route, die de stoet zal kiezen. Vijf en zestig honderd geüniformeerde Bobbies zullen langs de route staan, terwijl 500 „stillen" zich tussen de duizenden kij kers zullen begeven. Alle gebouwen langs Whitehall, waar vele regeringsinstellingen en particuliere zaken gevestigd zijn, zullen grondig door zocht worden door agenten van de Yard, die zich de onlangs in het ministerie van kolomen gevonden, bom nog heel wel herinneren. Personen, die „vensters" verhuurd hebben aan mensen, die de stoet willen zien voorbijtrekken, hebben aan de Yard lijsten moeten zenden met de namen van hun klanten, opdat er eventueel een onderzoek naar hun antecedenten kan worden ingesteld. EEN WASSEN MOUNTBATTEN IN HET PANOPTICUM In het beroemde Londense Museum •an wassen beelden van madame Tus- saud werkt men aan een beeld vai toekomstige echtgenoot van prinses Eli zabeth van Engeland. RUSLAND VERTEGENWOORDIGD BIJ HUWELIJK VAN PRINSES ELIZABETH De Sowjet-Unie zal zich bij het hu welijk van prinses Elizabeth door haar ambassadeur, Zaroebin, laten vertegen woordigen. Frankrijk verhoogt de prijzen Het Franse kabinet heeft de prijzen van gas en electriciteit met 45% en die voor vervoer met plm. 25% verhoogd. Verder is besloten maatregelen te tref- om de politieke rust te herstellen. Deze zullen inhouden: ontbinding van de gemeenteraad van Le Havre en de arres tatie van de kopstukken der onlusten te Marseille. De prijsverhoging vindt haar oorzaak in de afschaffing van de rijks subsidie voor steenkool. Acht Duitsers opgehangen Acht Duitsers, onder wie Otto Stolz, e zeven Amerikanen, die met een para chute uit een vliegtuig waren gespron gen, afgemaakt heeft, zijn Vrijdag op het binnenplein van de gevangenis van Landsberg opgehangen. De andere zeven S.S.- of Gestapo-man- ;n tvaren veroordeeld wegens marte ling en het vermoorden van Amerikanen in kampen. Frans geld in de Saar Te Parijs besloot de nationale verga dering met 416 tegen 184 stemmen om de Franse franc in het Saargebied als wet tig betaalmiddel in te voeren. BIRMA ONAFHANKELIJK Het Britse Lagerhuis heeft gisteren de wet tot onafhankelijkverklaring van Birma buiten het Britse gemenebest in haar laatste stadium aangenomen. De oppositie, die bij de tweede lezing tegen het wetsontwerp stemde, gaf zich thans zonder stemming gewonnen. DUITSE GENERAAL TOT LEVENS LANG VEROORDEELD De vroegere Duitse generaal der lucht afweer, Schmidt, is door de Britten tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het doorgeven van een bevel van generaal Keitel, dat Duitse soldaten neergeschoten geallieerde vliegers niet tegen de burgerbevolking mochten be schermen. LOONSVERHOGING VOOR DE BRITSE MIJNWERKERS Het weekloon der Britse mijnwerkers is verhoogd met 15 Shilling; dat der bo vengrondse mijnwerkers met 10 Shilling. Het minimum-weekloon bedraagt thans 5 pd, 15 sh. 5 pc. De oorspronkelijke eis der mijnwerkers was voor beide groe pen verhoging met 1 pond. Ook is thans definitief, dat 30.000 verplaatste personen in de Britse mijnen tewerk zullen worden gesteld. VAN MEEGEREN Het vonnis over Han van Meegeren is uitgesproken: de kunstschilder is één jaar uit de samenleving gesloten. „Opzettelijk valselijk signeren van kunstvoorwerpen" was een der rechts gronden, waarop deze kunstenaar werd veroordeeld. De kunstcriticus schaamde zich. Hij had dat „valselijk" destijds niet onderkend. De relativiteit van zijn be oordeling is aangetoond. De productivi teit van de kunstschilder is echter maar één jaar stopgezet en zyn valselijk ge signeerde kunstwerken blijven bestaan. Zeer duidelijk is n.L in het vonnis be paald, dat de schilderijen aan de eige naars worden teruggegeven. Begrijpelijk en rechtvaardig oordeel. Maar heeft dit geen consequenties? Voor zover bekend is nergens bepaald, dat de valse signatuur moet worden verwyderd. De eigenaar behoudt zyn „Vermeer". Over 100 jaar is de eigenaar gestor ven, zijn bezit wordt geveild en weder om wordt een „Vermeer" verhandeld. De kunstcriticus zal vermoedelijk ook dan weer zwijgen. Zyn oordeel is ook dan weer betrekkelijk, totdat er plotse ling ontdekt wordt, dat het geen Ver meer is. Wederom volgt er een proces, wederom is er sprake van oplichting. Maar wie is dan het slachtoffer? Voor ons nog een open vraag. BESCHAMEND Wat bekend is geworden van het onderzoek, dat de commissie Vor- rink heeft ingesteld naar het beleid van het Nederlandse "Rode Kruis, werpt een beschamend licht op verschillend# Nederlandse instanties. In het bijzonder hetgeen gepubliceerd wordt over de Nederlandse buitenlandse dienst beves tigt de bangste vermoedens. Deze buitenlandse dienst is nog altijd als regel alleen toegankelijk, niet voor de bekwaamsten, maar voor hen die op grond van hun afkomst daarvoor in aan merking menen te komen en in de prac- tijk ook in aanmerking komen. Tever geefs is al sinds een lange reeks van jaren aangedrongen op een gezonde de mocratisering van deze dienst Uit het geen in de oorlogsjaren is gebeurd is wel gebleken, dat de buitenlandse dienst in velerlei opzicht de vuurproef niet heeft doorstaan. Het is in het bijzonder bescha mend, omdat de dood van zovele goede Nederlanders (die in de jaren van oorlog en bezetting niet van de buitenlandse dienst de hulp ontvingen waarop zij recht hadden) met de gebrekkige hoedanigheid van deze dienst in direct verband staat. Wy hopen, dat het nu eens niet bij eea rapport zal blijven, maar dat op hei rapport de maatregelen zullen volgen, welke geboden zijn. Grote plannen van Amerik, marine Volgens een verklaring van admiraal Blandy, opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Atlantische oceaan, overwegen de Amerikaanse marine-auto riteiten de bouw van met atoomenergie gedreven duikboten, die een jaar zou den kunnen varen zonder brandstof in te nemen met een snelheid van 30 kno pen. Admiraal Blandy, die de leiding had over de atoombomproeven bij Bikini, zeide dat een speciale afdeling van het scheepsbureau der marine „voortdurend werkte" aan de toepassing van atoom energie op oorlogsschepen. Sic transit Krachtens een besluit van de Ber- lijnse gemeenteraad zal het Rijksdag- gebouw worden afgebroken. Het af komende materiaal zal worden ge bruikt voor het herstel van de stad. Geen terugtrekking van troepen uit Korea Met 347 stemmen verwierp de alge mene vergadering der V.N. het Sowj et- voorstel om tegen 1 Januari 1948 da strijdkrachten der Sowjet-Unie en van Amerika uit Korea terug te trekken. De Sowjets boycotten de stemming. Het voorstel van de S.-U. was in strijd met een resolutie der V. S„ welke met grote meerderheid van stemmen is aan vaard in de politieke commissie der V.N, om een commissie der V.N. in te stellen, die toezicht moet houden op de uitvoe ring van het besluit, Korea onafhanke lijkheid te verlenen. Dit toezicht moet plaats hebben volgens de resolutie gedurende de stadia, die aan de terug trekking der vreemde troepen vooraf zullen gaan. Aardappeltrein verdwenen Van gezaghebbende zijde is medege deeld. dat de vijf eerste treinladingen aardappelen, die Polen aan Duitsland had verkocht, vermist werden. De woordvoerder zei, dat de treinla dingen de Poolse grens gepasseerd wa ren en vorige week Zondag de Russisch# zone van Duitsland waren binnengeko- De ambtenaren in Berlijn hebben War schau er evenwel van in kennis gesteld, dat de treinen tot nu toe niet aangeko men zijn. ALARMTOESTAND IN JERUZALEM In de afgelopen 48 uur zijn in Pales tina negen Britten gedood door leden van de groep Stern. Vier van de omgekome nen waren burgers. Een 32-tal Britten werd voorts gewond. Alle Britse staats burgers in Jeruzalem hebben officieel ad vies ontvangen des avonds niet buiten de versterkte zones te komen. Britse of ficieren en soldaten moeten in Jeruza lem. buiten dienst zijnde, minstens met vier man zijn, wanneer zij zich buiten vertonen. De politie in Jeruzalem ziet speciaal uit naar scherpschutters op d# daken. Buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Guur weer met wisselende bewolking en regen- of hagelbuien. Krachtige, langs de kust nu en dan stormachtige wind tussen West en Noordwest. ZON EN MAAN Zondag 16 November: Zon op 8.00 en onder 16 49. Maan op 12.06 en onder 18 55. Maandag 17 November: Zon op 8 02 eri onder 16.48. Maan op 12.55 en onder 18.52. Dinsdag 18 November E K

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1