llifuurr £riltsd)f Courant MACKENZIE KING„Met uw veiligheid staat en valt de onze" Wist U VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN; f 0.30 per week; 11.30 pei maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb met adm.-kosten) ADVERTENT1ËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7359 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanflttstirb Is gfjeHewt! myn bert in tegfjenspoct* Een vaderlijke vriend sprak in de Ridderzaal H (Van onze Parlementaire Redacteur) ET BINNENHOF en de Ridderzaal, de zo bü uitstek geschikte plaatsen, om groten dezer aarde te ontvangen, waren gisteren weer het im posante décor voor de huldiging van William Lyon Mackenzie King, de premier van Canada. Staande op het Binnenhof luisterde hy ontroerd naar de tonen van zUn volkslied, die plechtig tegen de muren van de eeuwen oude gebouwen opklonken. Stram stond deze grijsaard daar met de hoge hoed in de hand. Toen de laatste tonen waren verklonken, riep Canada's „grand old man" zich met een korte hoofdknik tot de werkelijkheid terug en na inspectie van de erewacht begaf hy zich naar de Ridderzaal waar de Staten-Generaal en vele genodigden hem wachtten. ES Zoals we in een deel onzer editie van gisteren nog konden melden, begroette prof. dr. R. Kranenburg de hoge gast ten rede, waarin hij de dankbaar van het Nederlandse volk uitsprak hetgeen Canada voor onze bevrij ding deed. Met grote interesse hoorde Mackenzie King de rede van de president. Een vriend spreekt Daarna luisterde men naar de geïm proviseerde rede van de hoge gast. Het was. alsof een vader tot de vergadering sprak en dierbare herinneringen ophaal de. Verheugd toonde hij zich over de dankbaarheid var het Nederlandse volk. maar bracht ook omgekeerd dank van zijn volk over voor het aandeel, dat Ne derland heeft gehad in de vrijheidsstrijd, die niet alleen voor Nederland werd ge voerd, maar voor alle volken, die de vrij heid, de gerechtigheid en de saamhorig heid liefhebben. Onze twee volkeren, het Canadese en het Nederlandse, zijn zo nauw ver bonden, vervolgde Mackenzie King, „dat ik bijna het gevoel heb op Cana dese grond te staan. Daarbij denk ik ook terug aan het gezamenlijk door stane leed en aan de gezamenlijke ge brachte offers". De Premier las een brief voor van ge neraal Crerar, de commandant van de Canadese troepen in Nederland, waarin deze dankte voor de ondervonden mede werking en de zorg voor de graven der gevdfeen makkers. Tenslotte zeide de minister-president van Canada: De wereld zal niet door ge weld voor rampen gevrijwaard zijn, maar wel is geweld nodig voor de verdediging. Uiteindelijk wint het echter de goodwill en nimmer tevoren was daarvan zoveel aanweizig tussen de vrijheidslievende lan den als heden. Ik bid, dat alles goed zal komen, als wij trachten onze idealen tot gelding te brengen. Serenade en Galadiner Gisteravond, voor het gala-diner begon, dat de Nederlandse Regering de heer Mackenzie King aanbood in hotel des Indes, hebben „Die Haghe Sangers" on der leiding van Jos Vranken de Cana dese gast daar een serenade gebracht. De dirigent had de Canadese volks liederen „The Maple leaf" en „O Ca nada" vierstemming gezet. De heer Mac kenzie King zeide in zijn dankwoord: „De volksliederen hebben hier een ge heel nieuwe betekenis voor mij gekregen. Ik dank U voor deze serenade in naam van mijzelf en in naam van het hele Ca nadese volk. Ter herdenking van de ge vallen Canadese helden was „Suave" van Palestrina gezongen. Het was de eerste maal, dat in hotel Des Indes een dergelijke serenade aan VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat M. de Boer uit Alphen aan den Rijn. „Hallo, hallo, hier Indonesië!" zegt soldaat M. de Boer. en hij gaat er eens extra voor staan naast zijn kar. Hij heeft immers zoveel te vertellen, van acties en gevaren! Als radio-telegrafist bij de generale staf vertrok hij op 24 Septem ber 1946 met de 7-December-divisie naar Indië. En de lotgevallen van een enkele week zouden al een boekdeel kunnen vullen. Bij één der uit te voeren zuive ringsacties kwam men voor een rivier en terwjjl de genie bezig was een brug te slaan, werd bericht, dat een tweede colonne was omsingeld door Jappen, Brits- Indiërs en TJU.-mannen. Twee k drie- Ne- ;n hoge bezoeker werd gebracht. Aan het galadiner zaten ca 40 gasten m, ministers, diplomaten, bevelhebbers in leger en vloot, burgemeesters van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam e.a. Dr Beel bracht een toast uit op H.M. de Koningin en Z.M. Koning George. De heer Mackenzie King dankte vooi de toespraak van de minister-president. Naar Amsterdam Vandaag bezocht de Canadese gast Amsterdam, waar hij een speciaal voor hem georganiseerde tentoonstelling „Am sterdam tot het jaar 2000" bezichtigde, bij burgemeester d'Ailly de lunch ge bruikte en hedenmiddag in het gebouw der Stedelijke Universiteit de doctorsbul ontving uit handen van prof. dr M. G. Levenbach. Ook de rector prof. dr He ringa, voerde het woord. Bij aankomst aan de Universiteit brachten leden van het Studenten muziekgezelschap „J. P. Sweelinck" o.l.v. Karei Mengelberg het Nederlandse en Canadese Volkslied ten gehore. De ministers Beel. Lieftinck en Van Maarseveen woonden de erepromo tie bij, alsmede diplomatieke vertegen woordigers van Engeland en de domi nions en andere hoogwaardigheidsbe- Geschenk van Wassenaar De Canadese minister-president heeft gisteren in het Kasteel Oud-Wassenaar ontvangen de burgemeester van Wasse naar, drs baron van Wijnbergen, die mens zijn gemeente een tekst aanbood, gecalligrafeerd door de kunstenaar H Friedlander. Als persoonlijk geschenk overhandigde de burgemeester nog ets, vervaardigd door mevr. Van Wijn bergen. Franse minister van Onderwijs naar ons land Van 16 t/m 19 Nov. zal de Franse mi nister van Onderwijs, de heer Naegelen, land bezoeken. Dé minister zal o.m. bezoek brengen aan de Haagse bui tenschool aan de Doornikse straat. Rotterdam, Delft, Noord wijk, Haarlem in het Rijksmuseum te Amsterdam. Min. Gielen zal zijn ambtgenoot op kasteel Oud-Wassenaar een diner aan bieden. NOG GEEN VERZENDING VAN DRUK WERKEN NAAR DE BRITSE ZONE De afd. inlichtingen van de Ned. Mili taire Missie in Duitsland heeft medege deeld. dat haar er niets van bekend dat particuliere verzending van druk werken van Nederland naar de Britse zóne zou zijn toegestaan. De besprekin gen dienaangaande zijn nog aan de gang. NIWIN-actie voor gewonde en zieke militairen Niwin heeft met de verenigingen Ka tholiek Thuisfront, Prot. Interkerkelijk Thuisfront en Band Nederland-Indië be sloten tot een landelijke actie voor de verzorging en ontspanning van de in hospitalen opgenomen militairen in In dië. De Niwin heeft reeds f25.000 be schikbaar gesteld. H. M. de Koningin heeft eveneens reeds een bijdrage ge schonken. Slapend echtpaar met broodmes te lijf Het bij hem inwonende echtpaar irri teerde hem met allerlei dingen, zo ver klaarde de 47-j. los-arbeider M- H. B. uit Beverwijk gisteren voor de Haarlemse rechtbank. Toen hij op een morgen de keukenkast gesloten vond. ontstak B. zodanige woede, dat hy het echtpaar op diens slaapkamer met een broodmes te lijf ging en ernstig verwondde. Tegen hem werd 8 jaar geëist Nederlandse commissie uit Djokja terug Bespreking over demarcatielijn? De Nederlandse en republikeinse com missies tot bestudering van de order om •uren te staken, zijn tezamen met de Amerikaanse vertegenwoordiger in de nissie van drie, Graham, uit Djokja te Batavia teruggekeerd. Beide commis- zullen heden voor het eerst een be spreking hebben, naar men meent over ;n demarcatielijn, aldus A.FP. Leden der republikeinse commissie zijn dr Leimena, generaal Kartasasmita en Madjid. HET SCHANDAAL TE MAKASSAR. In verband met de schandalen te Ma kassar zyn op het departement van Justitie aldaar 5 ambtenaren geschorst en op dat van Sociale Zaken een gelijk Prins Bernhard mag nu „Dakota's" besturen Hij deed gisteren op Schiphol examen Prins Bernhard heeft gisteren op Schiphol met goed gevolg examen gedaan voor het vliegbrevet A en heeft nu de bevoegdheid als bestuur der op een „Dakota" te vliegen. De Prins is de eerste Nederlander, die volgens de nieuwe eisen van de In tern. Civil Aviation Organization wred geëxamineerd- Des morgens deed de Prins het theore tisch gedeelte van het examen. Des mid dags intussen was ook de Prinses- Regentes Juliana op Schiphol aangeko men startte de Dakota met de Prinse lijke piloot. Gedurende twee uur vloog hij onder het critisch oog van zijn ex natoren de voorgeschreven vaardigheids- proeven- Reeds daalde het duister, toen de Prins de laatste opgaven uitvoerde. De kapitein-vlieger, tevens invlieger van „Fokker". Gerben Sonderman, heeft Prins Bernhard voor dit examen opge leid. Mr Donker voorzitter van de Enquêtecommissie (Van onze Parlementsredacteur) Gisteren heeft de Enquêtecommissie, die een onderzoek moet instellen naar het beleid der Londense kabinetten, haar eer ste, constituerende, vergadering gehou den. Hierin werd mr L. A. Donker (Arb.) aangewezen als voorzitter. Volgende week een ei Naar wij vernemen ligt het in de be doeling volgende weck dc lang wachte ei-bon in de bonaanwijzing op te Sterrit getuigt van weinig piëteit De federatie van oud-illegale werkers in Nederland heeft bij het bestuur v; KNMV te Den Haag geprotesteerd tegen het voornemen der vereniging, om op Zondag a.s., onder auspiciën der Natio nale Monumenten-commissie, een sterrit te houden langs de plaatsen, waar t.z.t. een gedenkteken wordt opgericht, ter nage dachtenis aan gevallen verzetsmannen. Men wil, aldus de federatie, ook op deze plaatsen contróle-posten inrichten, v door de rust op de begraafplaatsen wordt verstoord. Een en ander getuigt weinig piëteit. Gisteren brachten „Die Haghe Sanghers" de Canadese minister W. L. Mackenzie King een serenade in Hotel des Indes. V.Ln.r. de ministers J. H. v. Maarseveen, J. A. Jonkman, W. Drees, de Engelse ambassadeur Sir Neville Bland, min. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer,, Rt. Hon. W. L. Mackenzie King, de Canadese ambassadeur M.P. Dupuy en min.-pres. L. J. M. BeeL Opschudding in Franse Assemblée over Marseille-incidenten Ramadier ageert tegen communistische beschuldigingen De „anti-Gaullistische" incidenten in Marseille hebben gisteravond in de Franse Nationale Vergadering nogal opschudding veroorzaakt. De commu nistische afgevaardigden beschuldig den op een gegeven ogenblik de rege ring ervan, dat er bloed aan haar handen kleefde. Dit vond de socialistische premier Ra madier te bont. Hij sprong op en riep uit: „Ik ken de bijzonderheden en de feiten niet, maar ik weet dat de betogers ge ïnspireerd waren door een politieke orga nisatie, waarvoor gij verantwoordelijk heid draagt. De incidenten waren tegen de republiek gericht. Wy zullen een vol ledig onderzoek instellen en als gij die dictatuur wilt, dan zullen wij die be strijden." De prefect van het departement Bou- chess-Du Rhone heeft thans samenscho lingen in Marseille verboden. De burgemeester en onder-burgemees- ter van Marseille bevinden zich nog steeds in een ziekenhuis. Zij verklaarden, dat zij op hun post zullen blijven. In Parijs en omgeving zijn de arbeiders in de meel fabrieken gaan staken omdat zij de ver- Minister Dalton afgetreden wegens klappen uit de school Stafford Cripps zijn opvolger Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, is gisteren afgetreden, nadat hü in het Lagerhuis zijn verontschuldigingen had aangeboden voor de ern stige indiscretie, dat hü aan een redacteur van het Londense avondblad de „Star" mededelingen over zijn crisisbegroting had gedaan voor hy die aan het Lagerhuis voorlegde. Hij zal worden opgevolgd door Sir Stafford Cripps, de huidige minister van Economische Zaken, die het laatstgenoem de departement zal blijven behartigen. duizend vijanden tegenover derlanders! De Boers colonne vocht met mortiervuur, maar het hielp niets ingesloten kameraden vToegen on gerhulp. Dat duurde echter nogal tijdje en de toestand werd steeds hache lijker. Na twee uur kwamen de jacht vliegtuigen eindelijk opdagen. De Ne derlanders konden terugtrekken, echter met één dode en twee gewonden. Voor de vijandelijke soldaat, op zich zelf genomen, heeft soldaat De Boer echter niet veel eerbied. Zó uit de kam' pong weggelopen, ongeoefend, alleen vechtend voor het geld en de roof mis schien, is hij niet veel waard, wanneer het er op aankomt. Met het hoofd in het zand liggen ze soms te vuren vanachter een berm, in het wilde weg. Meindert de Boer verlangt wel eens naar uitvoerige post uit het vaderland. Ook de Algemene Vergadering Dat hij die allemaal weer moet beant- der V.N. heeft met 41 tegen 6 stem- woorden. vindt hij niet zo erg. Laat ze men de vorming van de „kleme Assem- maar komen, de brieven.... BATAVIA ONDER DE FLITSPUIT Het grote malarianest bij Tandjong Priok benoorden Batavia, waar in de vijvers milliarden muskieten worden uit gebroed, wordt thans uit vliegtuigen be spoten met 17.000 liter D.D.T. DE RAAD VAN SUMATRA'S OOST KUST Tot Europese leden van de raad va S.O.K. zijn benoemd de heren A. J. i Hoogeboom, D. P. van Meerten en P. W. Janssen. 1 blée" goedgekeurd. Dalton's ver ontschuldigin gen werden ook door Churchill positie geaccep- Het door een tijdig verstrek ken van derge- lijkebelangrijke inlichtingen aan wel tengewoon ern stige zaak. De minister heeft dan ook de con sequenties van heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk de regering niet heeft kunnen weigeren. Reuter meldt nog dat het aftreden van Zeehonden in Limburg! Nauwelijks zijn we gewend aan sterke staaltjes over wilde zwijnen, of nieuwe verhalen beginnen in Lim burg de ronde te doen. Verhalen over hondensnuiten-met-een-snor, die her haaldelijk boven het Maaswater uit steken; zeehonden! Vissers hebben deze dieren, die zeer zelden in binnen wateren voorkomen, zien zwemmen bij Hedel, Heusden en Ammerzoden.... DAT de gemeenteraad van het Bel gische plaatsje Westende bepaald heeft, dat zomers geen motorrijwielen meer over het strand mogen daveren. DAT tijdens een modeshow in New York een Chinese vrouw een kleed droeg zoals twee duizend jaar geleden in China de nationale dracht was. DAT in België een studiecomité ls samengesteld ter verwekking van kunst matige regen. DAT een 77-j. oud-koloniaal uit Bron beek, door z'n 50-j. vriendin Joh. P., met wie hij in Hilversum een borrel dronk, van z'n geld beroofd werd en tegen deze juffrouw acht maanden is geëist. DAT de haven van Lemmer dezer dagen een ware visvijver was, toen daar hon derden kilo's vis, die naar boven kwam, opgeschept kon worden, waarbij ken waren van 9 10 pond. DAT de eerste toewijzing aan Neder land van 35.890 kg door de Duitsers weg gevoerd goud thans officieel is bevestigd. DAT dezer dagen de 13e „Constellation" voor de K L M. op Schiphol is gearriveerd en het toestel in 13% uur rechtstreeks uit New-York is komen vliegen. langde 20 f>ct. loonsverhoging nog steeds 'et hebben gekregen. Algemene stakingen In Marseille Ook vanochtend hebben zich in Mar seille schietpartijen voorgedaan. In de stad staken thans ruim 15.000 arbeiders. Er wordt over vergaderd of de algemene staking geproclameerd zal worden. In de Fordfabrieken te Parijs hebben 4000 man het werk gestaakt. Parijs geen „lichtstad" meer Als gevolg van de kolenbesparing in Frankrijk mogen in Parijs geen lichtre clames meer branden. Ook de verlichting bioscopen, dancings, cabarets en andere oorden van vermaak zijn verbo den. De grote schijnwerpers, die de Are de Triomphe, de Place de la Concorde etc. verlichten, zijn gedoofd. De Hollandse Schouwburg wordt monument Gisteren werd het gebonw door het comité aangekocht. Zoals men weet is destijds een comité opgericht, om de Hollandse Schouwburg te Amsterdam, waar destijds de Joodse bevolking van de hoofdstad voor de de portatie werd saamgedreven tot nationaal monument te maken. De pogingen van het comité zijn in zoverre geslaagd, dat gisteren naar wij vernemen, de Schouwburg eigendom van het comité is geworden. Mevrouw Colijn plotseling overleden Hedennacht ls ten gevolge van een plotseling optredende hartembolie mevrouw H. Colyn-Groenenberg, echtgenote van de vroegere minister president, in de ouderdom van 80 jaar jaar te 's-Gravenhage overleden. Hoewel de behandelende geneesheer aanvankelijk ernstige hartbezwaren had geconstateerd, liet de gezond heidstoestand van mevrouw Colijn zich de laatste dagen gunstig aanzien. Het overlijden komt dan ook geheel onverwacht. Mevr. Colijn, die, zoals bekend, haar echtgenoot in ballingschap vergezelde als enige bij diens overlijden tegenwoor- was, trad 18 Juli 1893 met dr Colijn het huwelijk en heeft haar man vele malen op zijn buitenlandse reizen verge zeld. In Indië, waar zij vier perioden heeft gewoond, heeft zij een moeilijke tijd gekend, aangezien haar man telken male tochten naar verafgelegen streken moest maken. •t. Colijn, die o.m. erelid was Waterzoeken op de land kaart. Engeland heeft wat nieuws: een wichelroedeloper, die op een landkaart werkt. Door zijn roede boven een kaart te houden, kan hij plaatsen aan wijzen waar naar water geboord kan worden. Dat de man het is een boer uit het graafschap Lengford succes met zijn methode heeft, blijkt wel uit de vele dankbetuigingen welke hij uit de gehele wereld, ook uit Neder land, ontving! Dalton ook wel eens het gevolg kan zijn van het falen van zijn financiële politiek. De samenstelling van het Britse kern kabinet wordt thans geheel gewijzigd. Deze kern wordt nu gevormd door Attlee, Bevin, Sir Stafford Cripps en Herbert Morrison. Drie Nobelprijzen toegekend De Nobelprijs voor chemie is toege kend aan Sir Robert Robinson, professor te Oxford, voor zijn onderzoekingen het biologisch belang van plantaardige stoffen in het bijzonder alcaloiden. De prijs voor natuurkunde kwam aai Edward Victor Appleton te Londen, zijn onderzoekingen ten aanzien v< atmosfeer. De Zweedse Letterkundige Academie heeft aan de Franse schrijver André Gide de Nobelprijs voor letterkunde tot gekend. Bomaanslag op hotel in Jeruzalem Vier Britse bioscoopbezoekers te Haifa doodgeschoten. Te Jeruzalem is een bomaanslag ge pleegd door Joodse verzetslieden in café Ritz. Hierbij werden 1 Britse politie agent gedood en 29 militairen gewond, van wie 5 ernstig. In Haifa zijn 4 leden van het Britse Veiligheidscorps bij het verlaten van een bioscoop door leden van de groep Stern doodgeschoten. DAT de hoofdcommies bij de Rijksver zekeringsbank, H. J. P. Fruyt van Her tog, per 1 Maart 1948 eervol ontslagen is. DAT commissies van toezicht benoemd _jn voor de interneringskampen: Wester- bork, Vught, Fort Erfprins te Den Hel- ;r en Witte Driehoek te Rilland-Bath. DAT L. L. Bakker benoemd is tot con sul te Cali (Columbia) en F. M. Hane- :n en H. A. Hoogendoom tot persatta- lé's te Praag en Delhi. DAT Velsen een gedeelte van zijn stadspark wil omvormen in een klein natuurreservaat voor de jeugd. DAT min. Neher op 27 Nov. as. de vlag zal hijsen op het tijdens de oorlog zo zwaar getroffen en thans gedeeltelijk herstelde stadhuis te Middelburg. DAT te Bergen op Zoom de diefstal van 3000 distributie-rantsoenbonnen aan het lioht is gekomen, gepleegd door de kassier van het distributie-kantoor, en l.v.m. deze affaire reeds 8 personen zijn gearresteerd. DAT I. J. Schroevers benoemd is tot directeur van de Rijkslandbouwwinter- school te Alkmaar. DAT uit Mexico (V.S.) een kist met Kerstpakketten voor 399 Maastrichtse kin- deren onderweg is, daar deze stad Maas- i tricht geadopteerd heeft. Fascistische geheime organisatie in Italië Oorzaak van de vele ongeregeldheden? Te Napels is het gisteren eveneens tc' ongeregeldheden gekomen. Een grote menigte deed een aanval op het hoofd bureau van politie. De aanval werd ech ter afgeslagen met traangasbommen pantserauto's. In vele andere Italiaanse steden duren de ongeregeldheden voort Tijdens een stormachtige zitting de Italiaanse constituerende vergadering heeft de minister van Binnenlandse Za ken verklaard, dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie bestaat, welke in het geheim werkt. De Veiligheidsraad in 1948 Op 1 Jan. 1948 zal de Veiligheidsraad er als volgt uitzien: Permanente leden: Amerika, Engeland. N.-Ierland, Frankrijk en de Sowjet-Unie. Niet-permanente leden: Syrië, Columbië, België. Argentinië, Canada en de Oekraine. HEVIGE MUNITIEONTPLOFFING BIJ MILAAN Een enorme munitie-opslagplaats een dorp, 34 km ten Oosten van Milaan, is gisteren in de lucht gevlogen. De ploffing was zo hevig, dat de dorpelingen hun toevlucht zochten in de schuilkel ders en op het land. Er zijn 2 vrouwen zwaar gewond, en er worden 7 arbeiders :n 2 soldaten vermist OEKRAÏNE LID VAN DE VEILIG HEIDSRAAD. Oekraine is gisteren gekozen tot lid Mevr. H. ColynGroenenberg. echt genote van de vroegere minister president, die hedenmorgen op 80- jarige leeftijd te Den Haag overleed. de Ned. Bond van Meisjesverenigingen op Geref. grondslag en van het Vrouwen V. U. comité, bleef na haar terugkeer uit Duitsland alleen achter tot haar enige overgebleven zoon dr A. H. Colijn uit Indië terugkeerde. DAT de St.-Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking dranken en consumptie- gebruik ter plaatse van verkoop bevat DAT in Brabant en Limburg vai ambachtslieden tegen 33 proces-verbaal opgemaakt, waarvan 27 wegens over treding der administratievoorschriften. DAT het A'damse B.G. de landwacht- commandant Th. J. Jaarsma uit Drieber gen, die de dood van enkele illegale werkers op zijn geweten heeft, tot 15 jaar R.WJ. veroordeelde. DAT het aantal aangegeven radio's op 1 Nov. jL 910-841 bedroeg tegen 892.177 cp 1 Oct. en er op laatstgenoemde datum 486046 aangeslotenen op het distributie net waren tegen 484.599 op 1 Sept. jl. DAT morgen de tollen te Eelde feeste lijk worden opgeheven. DAT de K.L.M. sedert midden reeds meer dan 25-000 personen ov Oceaan vervoerde. DAT de K.LM. op 27 Nov. a.s. haar 100ste vlucht naar Curacao maakt. DAT aan mr E. D. M. de Koning we gens zijn aftreden als directeur van het directoraat handels- en industriëel beleid van het dep. van Econ. Zaken eervol ont slag is verleend en drs S. Korteweg hem i opvolgt Lesvliegtuig bij Zeist neergestort Vermoedelijk wegens gebrek aan ben- ne is by Huis ter Heide in Zeist tweemotorig lesvliegtuig van de Rijks luchtvaartschool uit Gilze-Rijen neerge stort Het vliegtuig werd zwaar bescha digd, doch de beide leerlingvliegers lie pen slechts onbetekende kwetsuren op. OUDE MAN DOOR TRAM DOODGEREDEN De 70-j. F. v. d. Wal uit Rotterdam is gistermiddag op de Coolsingel aldaar door een tram doodgereden. Minister Lieftinck heus niet optimistisch Indische schuld bedraagt 1.8 milliard (Van onze Parlementsredacteur) Bij de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer deelde minister Lieftinck gisteren mede. dat de Indische schuld per 31 Oc tober j.L in de overheidssector 1.8 mil liard bedroeg. Voorwaar geen kleinig heid.. Ook ging hij uitvoerig in op de aspecten van het Marshall-plan. Neder land zal nimmer toestemmen, ook niet bij de totstandkoming van dit plan, in een afstaan van enig deel der souverei- niteit. Met de buitenlandse hulp, in het Marshall-plan voorzien, zal in ons land een behoorlijk levenspeil kunnen worden gehandhaafd. Intussen bestaat de moge lijkheid, dat het te lang duurt, voor deze hulp ons bereikt. In dat geval kan er een tijdstip komen, dat de aankopen in het zgn. dollargebied. niet kunnen wor den volgehouden. In dat geval zullen wij noodgedwongen moeten overgaan tot verdere liquidatie van het Amerikaanse effectenbezit en eventueel zal ^elfs de aanwezige voorraad goud moeten worden ingezet. Voorts bestreed de minister de opvat ting, als zou hij optimistisch zijn over de toestand van 's lands financiën. Hij be loofde, op de een of andere wijze te zul len zorgen voor een nadere specificatie het vaste personeel der verschillende departementen en verwonderde zich er- nu plotseling zo grote belang stelling bestond voor de opstelling van nationaal budget voor 1947 en een ge raamd budget voor 1948. Zodra er iets zekerheid over de uitvoer bestaat, de Minister de Kamer de nodige gegevens verstrekken. Over de export was hij overigens niet ontevreden. Voorts ging de Minister op allerlei detailpun- i, verklaarde een open oog te heb- oor de zwakke punten in het be trachten van de nodige soberheid dedigde met gloed en verve het instituut secretaressen voor de ambtenaren. Waarschijnlijk een koude winter Er zijn enkele aanwijzingen, aldus deelt het K.N.M.I. te De Bilt mede. dat de komende winter koud zal zijn. VOLKSHOGESCHOLEN IN een vorig artikel gingen wy de ont wikkeling na van het Volkshoge schoolwezen in Denemarken en in land. Hoe groot de verwarring is bij het aangeven van de doelstelling der Volkshogeschool, blijkt uit de verklaring, dat, hoewel de Volkshogeschool leeft uit de gemeenschapsgedachte, voor haar het sociaal-economische leven geen kwestie beginselen is, want haar sociaal verantwoordelijkheidsbesef is een recht streeks uitvloeisel van het Christelijk gebod van de naastenliefde. En ook: „De volkshogeschool beschouwt ieder sociaal of politiek probleem onbevooroordeeld en ondogmatisch." Uit al deze uitlatingen blykt duidelijk, dat de volkshogescholen niet uitgaan van concrete beginselen voor Kerk, staat en maatschappij, doch het dogmatisch Chris tendom disputabel stellen. Allerlei uitin- als het hooghouden van de kern spreuk van Grundtvig: „Eerst mens en dan Christen", en de gedachte dat de in zijn diepste innerlijk ontvanke lijk is voor het goede, wijzen op een in de grond verwerpelijk humanisme. Het aankweken van nationaal besef, van de gemeenschapsgedachte is slechts mogelijk op de grondslag van onze Chris telijke levens- en wereldbeschouwing. Maar bovendien. Dagelijks komen de ver schillende bevolkingsgroepen en richtin gen met elkaar in contact. De Christen heeft dan tot taak een lichtend licht en een zoutend zout te zyn. Het is toch niet zo, dat contact met andersdenkenden alleen maar doeltref fend kan plaats vinden in georganiseerd verband? God plaatst ons midden in het Heeft echter dit contact wel opzette lijk plaats, onder bepaalde leiding en met een bepaalde doelstelling, dan kan dit slechts geschieden in een zodanig orga nisatorisch verband, dat deze leidingge vende arbeid uitgaat van de onvoor waardelijke onderwerping aan het gezag van de Heilige Schrift. Ontbreekt deze leiding, dan bestaat het gevaar, dat men dezelfde woorden gebruikt, doch er een verschillende inhoud aan geeft. Dan bestaat ook het gevaar dat men het radicale van het Christendom veron achtzaamt. Het streven naar „een zekere eenheid op brede basis" kan leiden tot een kunst matige eenheid en betekent een gevaar voor het streven op politiek en maat schappelijk terrein, dat steunt op con crete beginselen, afgeleid uit de Heilige Schrift. De geschiedenis op politiek en maatschappelijk terrein heeft dit. ook in de laatste tijd. maar al te duidelijk be wezen. Om al deze redenen moeten wy voor onszelf en voor onze jonge mensen de volkshogeschool in zijn huidige vorm afwijzen. Wij moeten voorts ook oog heb ben voor hetgeen op dit terrein in onze eigen kring reeds bestaat. Er gaan stemmen op om met de hui dige leiding van de volkshogescholen overleg te plegen en zo te komen tot een bepaalde afspraak omtrent de princi piële grondslag van dit opvoedingswerk. Inderdaad blijkt er een bespreking met de leiders van de volkshogescholen ln de bedoeling te liggen. Zouden echter deze niet bereid zijn, als het ware onze levens- en wereldbeschouwingen onder hun werk te leggen, dan doet zich de vraag voor: „Op welke wijze moeten wij aan het volkshogeschoolwerk gaan doen?" De Chr. maatschappelijke en de Chr. jeugdorganisaties zullen zich dan o.i. moeten beraden over de vraag, of op richting van dergelijke instituten op Chr. grondslag nodig en gewenst is. Persoonlijk zijn wij van oordeel, dat dit werk, zij het voorlopig op bescheiden wyze, aangevat behoort te worden. Mr. W. REP. Hoewel de eeuwenoude bisschop trachtte de introductie van zyn nieuwe vervoermiddel maar blauw blauw te laten, had Zwarte Piet het wel erg grijs gemaakt door met witte letters het rode luchtpaard toe te takelen. De fotograaf ontdekte het natuurlijk onmiddellijk en hoewel de Sint trachtte door een haastige sprong aan de lens te ontkomen werd hy toch gesnapt. Hy 1 s er dns weer. Wild-west op Nederlands schip in China Veertig met geweren gewapende Chi- ïezen hebben een bezoek gebracht aan het Nederlandse schip „Tjitjalenka". dat in de haven van Amoy lag. Zij waren slecht te spreken over het feit, dat een hoeveelheid goederen be stemd voor de Chinezen, door de Engels» douane te Hongkong in beslag was ge nomen. De Chinezen dreigden de kapi tein van de „Tjitjalenka" neer te schie ten en deze kon zijn leven slechts redden door betaling van 7000 Hongkongdollar» als schadevergoeding voor de in beslag genomen goederen. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: aanvankelijk nog verder afnemende, doch later weer wat toenemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Koudere nacht. ZON EN MAAN Zaterdag 15 November: Zon op 7.58 en onder 16.50. Maan op 11.05 en onder 18.09. Dinsdag 18 November E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1