Uit de geschiedenis van de PARACHUTE L947 9 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 150 Jaar Dodensprong J DEZER DAGEN is het 150 jaar geleden, dat de eerste parachutesprong van belangrijke hoogte gelukte. Eind October 1797 steeg de Franse dokter Joachim Garnerin met een ballon vanaf het park van Monceaux op tot een hoogte van 3560 m en liet zich toen met zijn parachute naar be neden vallen. Op een hoogte van 1 en een kwart mijl opende de parachute «ich en Garnerin daalde voorspoedig temidden van een grote enthousiaste menigte. Oorlogs- en redmiddel Tot dusver hadden alle valscherm- proeven zich tot een zeer geringe hoog te beperkt. De geschiedenis van de pa rachute gaat evenwel terug Toen schreef de geniale Leonardo da Vinei: „Indien een mens een vochtig gemaakt linnen, wa zijden twee armlengten breed en twaalf armlengten hoog zijn, gebruikt, dan kan hij zich van iedere hoogte naar beneden werpen zonder vrees of gevaar". Lange tijd hierna hoorde men niets van I scherm. Eerst in 1616 schreef de netië geboren Hongaar Fausto Veranzio een verhandeling over de „vliegende De eerste, die een valscherm gebruikte voor practische doeleinden was mon sieur Lavin. Voor zijn talrijke oplichte rijen moest hij een gevangenisstraf on dergaan. Met behulp van een groot scherm, waaraan hij touwen had beves tigd, sprong hij vastberaden uit zijn hoog gelegen cel naar beneden en landde zon der letsel in de golven van de Isère, die dicht langs de gevangenis stroomde. De dappere man werd daarna weer gepakt en in zijn cel opgesloten. De sprong naar beneden Joseph Montgolfier, de uitvinder van de hete-luchtballon wierp zich in 1777 van de hoogte van zijn huis te Annonay, dat tegenwoordig nog bestaat, naar be neden en kwam er zonder letsel af. Hij, die de hoogte van zijn huis tussen hemel en aarde trotseerde, was echter niet op gewassen tegen de tegenwerpingen van zijn vrouw, die hij moest beloven zich nimmer meer aan deze levensgevaarlijke en nutteloze kunsten" bloot te stellen. De proeven werden daarna voortgezet met dieren door middel van een 2 Vz m grote parachute. Ook de Franse lucht schipper Blanchard bediende zich bij zijn beroemde ballontochten van een pa rachute. Deze was speciaal voor nood- afstorting bestemd en inderdaad heeft deze hem eens bij Delft het leven gered. Tot vermaak van zijn toeschouwers wierp De Blanchard menigmaal zijn hond met een parachute af. Uit duize lingwekkende hoogte kwam het dier ook altijd voorspoedig op de aarde terecht. De eerste groot aangelegde sprong die slaagde komt echter toe aan Garnerin. Garnerin had aan de top van zijn para chute nog een luchtgat aangebracht, zo dat zijn scherm onderweg bedenkelijk schommelde. Theoretisch had Garnerin veel steun ondervonden van zijn broer Jean, een natuurkundige. Tal van wel geslaagde valproeven heeft hij onderno men, o.a. voor Napoleon, te Londen, Ber lijn en St. Petersburg. De ontwikkeling van de parachute trad nu in een nieuw stadium. Garnerins parachute woog bij de eerste experimenten ongeveer 45 kg. Later ge lukte het hem echter het gewicht tot 4% kg terug te brengen. Bij al zijn po gingen werd hij ook trouw terzijde ge staan door zijn vrouw Anna en zijn dochter Elisa. Sensatie Groot was de sensatie toen in 1807 zijn aangenomen dochter Elisa Garnerin in mannenkleren haar eerste parachute sprong met succes volbracht. Dit meisje was toen 16 jaar oud. In 1820 had dit dappere meisje reeds 50 sprongen achter de rug en zij was het ook, die op 22- jarige leeftijd bij de installatiefeesten van Lodewijk XVIII onvervaard op het Marsveld met een parachute naar bene den sprong. Zij was de eerste vrouw, die dit gevaarlijke karwei ondernam. Bij Ve netië voerde ze haar sprongen ook bo ven zee uit. Later is zij naar Amerika vertrokken en men heeft nooit meer iets van haar gehoord. De tweede vrouw, die zich op dit ge bied onderscheidde was de echtgenote van de kunstrijder Poitevin, die samen met haar man yoorstellingen gaf. Bij de door dit echtpaar uitgevoerde sprongen diende een 14 m grote parachute, die, half bolvormig, slechts 30 kg woog. In Parma volbracht mevrouw Poitevin een sprong van 2000 m hoogte in 3 kwartier tijds. Men maakte hieruit de gevolgtrek king. dat ook bestuurbare parachutes ge maakt konden worden. In deze richting deed de Fransman Letur proeven. Bij een van zijn proeven verongelukte Le tur echter in Engeland. Ook de Engels man Cocking en de Amerikaan Baluin moesten in die tijd hun pogingen met de dood bekopen. Tot in de perfectie In de loop der jaren werd de parachute steeds meer geperfectionneerd. Thans is de techniek van de sprong een weten schappelijk onderdeel geworden, waar mee talrijke geleerden van naam zich bezighouden. De constructie van de te genwoordige parachute lijkt in geen en kel opzicht op die van vroeger. Slechts een gering percentage der parachute ongelukken met dodelijke afloop is te wijten aan het niet opengaan van de pa rachute. In de meeste gevallen werden in de laatste jaren deze ongelukken ver oorzaakt door waaghalzerij van de para chutespringer, of door andere omstandig heden, zoals b.v. de val van de Nederlan der v. Tassel die in 1889 bij Honoloeloe met een parachute in zee sprong en een prooi van de haaien werd. Een veel verspreide sport is het zich enige duizenden meters laten vallen zon der de parachute te openen. Ook dit kenmerkt zich door de jacht naar records. Een Canadees liet zich van een hoogte van 8700 m een volle 8400 m als een steen naar beneden vallen en pas 300 m bo ven de grond trok hij aan de lijn, die de parachute opende. Dit alom bewonderde wereldrecord bleef langen tijd onaan getast en werd jaren later verbeterd door de Rus Kaitanoff met niet minder dan 2500 m. Op 8 Maart 1938 kwam de Fransman Williams (eigenlijk Nilaud geheten) en eiste voor zich de roem op, met een sprong van 11.245 m. Hij con troleerde zijn sprong nauwkeurig en viel 2 min. 50 sec. voor hij aan het touw trok. Toen was hij nog 100 m van de grond. In Augustus d.a.v. verongelukte Wil liams tijdens de vliegdemonstraties in Besancon echter, omdat toen zijn para chute te laat open ging. Sinds 23 Juli 1940 staat het record ten name van de Russische majoor Tsjarachonof 11.800 m werd afgelegd zonder parachute. Tijdens zijn val had hij een tempera tuursverschil van 70 graden te overwin nen. Onnodig te zeggen, dat hij voorzien was van al wat nodig is om de z.g. hoog teziekte, welke hoger dan 4000 m zonder beschermende middelen intreedt, te be strijden: kap op het hoofd, zuurstoffles- sen, electrisch verwarmde kleren handschoenen. De oorlogsjaren die achter ons liggen leerden de betekenis van de parachute niet alleen als oorlogsmiddel, doch ook als redmiddel. Leslie Irvin, een specialist op het ge bied van parachutes, heeft berekend, dat ongeveer 30.000 geallieerde vliegers zich tijdens de oorlog het leven redden met een parachute. In het begin van het vorig jaar zijn de eerste proeven geslaagd waarbij een vliegtuig met behulp van een parachute daalde. Dit gebeurde bij het vliegveld New Brunswick in New Yersey. Het gebruik van de parachutes is in de laatste jaren ontzaglijk toegenomen. Dat de rol van het valscherm van zeer groot belang is geworden bewijst alleen al zijn ontwikkeling van kermisvermaak tot degelijke lering in goed georganiseerde scholen, die het hunne er toe zullen bij- de volmaaktheid parachutesprong van 12.443 m, waarbij rachute te benaderen. R. S. Nu de doorstoot naar Djokja van de baan is Tropische regens (Van gonnen Indië-redacteur) AFGEZIEN van buitenlandse inter venties of uitspraken van commis sies, kan thans één feit met zeker heid worden gesteld: de Nederlandse opmars naar Djokja is althans de eerste maanden definitief van de baan. Sinds enige dagen heeft namelijk de natte periode op Java zijn intrede ge daan, en onmedogend kletteren de tropische regenbuien neer op het zo ver droogde, naar vocht smachtende land. Zowel hoofdwegen als dessa-straten staan blank, terwijl de rivieren niet in staat zijn de grote massa's gutsend wa- r op natuurlijke wijze af te voeren. Hoe kunnen daarbij in aanmerking genomen, dat de republikeinen de brug gen over de rivieren ongetwijfeld zul len vernielen lichte infanterie-eenhe- den, onder deze omstandigheden, hun opmars op bevredigende wijze volbren gen? Neen Djokja is van de baan, en it is jammer. Twee dagen hebben de ONZE LITEKATUUMSPIEGEL Hoew litai Generaal Dwight D. Eisenho- er: „Van Invasie tot Victorie", uitgave A. J. G. Strengholt's Uit gevers Mij., N.V. te Amsterdam. OEWEL de deskundige, d. het meest bij dit sublieme •k geïnteresseerd zal zijn, zal ook ontwikkelde leek het met veel belangstelling lezen, omdat dit boek, ge schreven door de man, wiens militair ge- ie, die glorieuze kentering in de ge- '..iedenis van Europa en der wereld ge maakt heeft, één van de inderdaad be langrijke documenten in de geschiedenis an het mensdom is. Wij kunnen de lezing van dit boek van harte aanbevelen: het is een werk, waar in wij in stille uren, misschien veel later, nogeens zullen blikken, om opnieuw te verstaan, hoe er geleden en gestreden is die spannende dagen tussen Invasie i Victorie. „THE WAT AHEAD." Uitgave var. de Stichting „Bouw,' Koninginnegracht 62, 's-Graven- hage. Wij ontvingen het eerst „The Way Ahead", het nieuwe tijdschrift ter voorlichting van het buitenland trent Nederland en i beidsdelen. „The Way Ahead" beoogt regelmatig in handen te komen van de belangrijkste en meest invloedrijke figuren op politiek en economisch gebied in de gehele reld. Reeds is door de medewerking de Ministeries van Economische Zaken, Buitenlandse Zaken en Wederopbouw Volkshuisvesting verzekerd, dat het groot ste deel van de oplaag van het eerste nummer, 15.000 exemplaren, naar gese lecteerde adressen in alle werelddelen wordt verzonden. Het is bijzonder knap geredigeerd. „Siberië" of de weg naar de tempel," door G. Sluijt Gzn. Uit geverij Carpe Diem, Barendrecht. Een Christelijk boek over Siberië van de vooroorlogse tijd. Meestal wordt een dergelijk werk een mislukking, maar dit is een gelukkige uitzondering. En goed leesbaar boek, prettig en boeiend, iemand, die op de een of andere m een grote mate van kennis omtrent dit land heeft opgedaan om niet te spreken De grote samenzwering, door M. Sayers A. E. Kahn, ver taald door mr H. P. L. Wiessing, Zebra-onverkorte serie. Repu bliek der Letteren, Amsterdam. Dit boek ziet de gehele wereldgeschie denis der laatste jaren door de ogen van de Sowjet-Unie. Het is het goede recht van de schrijvers om dit te doen en van ons om dit te signaleren. Voor de ern stige lezer, die studie maakt van het dreigende derde wereldconflict, is he; uitermate nuttig om eens even door die bril de wereld te bezien, die dan de ge daante krijgt van een reusachtige kring van samenzweerders met Rusland als de ingesloten prooi. „De strijd om den gulden", cri- tische beschouwingen over de geldpolitiek onzer Regering door drs P. Siebesma. T. Wever. Franeker. Een handig werkje om de leek wegwijs te maken in alle vraagstukken, die met de handhaving van onze gulden verband houden en over de gevaren, die onze gulden bedreigen. De Christelijke zedenleer en haar bestrijders, door dr G. Bril- De planters zijn in onveilige positie Geweren met munitie, die niet past. Naar aanleiding van de moord op twee planters op Gamboeng, een onderneming, 37 km van Bandoeng op de beboste hel ling van de Goenoeng Tiloe in de Prean- ger, vernemen wij, dat men het bevreem dend acht, dat de militaire patrouille, welke de planters terugbracht, niet enige tijd gebleven is om de streek te zuiveren en na te gaan waar de belhamels der rampokkers zaten. Deze moord staat niet op zich zelf. Ons werd gemeld, dat op Bod jong Gedeh in het Buitenzorgse een Europees employé is vermoord. Voorts seint de directie van de onderneming Soekamadjoe in het Tjibadakse, dat op de Zuiderafdeling Pasir Randoe de hoofd- mandoer met zijn gezin is ontvoerd- De tfieetsfabriek is verbrand en de bevolking van twee kampongs is verdwenen. Op Nederlandse troepen, in Augustus dit jaar, van de republikeinse hoofdstad afgestaan. Twee dagen hadden zij nog erven de tanden op elkaar moeten zet ten om datgene te kunnen bereiken, waarvoor zij noodzakelijkerwijs naar Indië waren gekomen: om af te rekenen met de destructieve elementen en voorts om voorgoed orde en veiligheid te bren gen in het zo verwaarloosde land. Vraag het de Indonesische bevolking in de, thans door de Nederlanders be zette gebieden. Vraag het de Chinezen en de Arabieren en zij zullen, zonder uitzondering, verklaren, dat ze eindelijk, na vijf lange jaren, weer enigszins in staat zijn te leven en te werken op een wijze, die op zijn zachtst uitgedrukt, draaglijk is. De periode van de duimpjes-opstekerij is nu gelukkig voorbij: geen militaire wagen of particuliere auto zal meer in het binnenland met het langgerekte „okoe" worden begroet. En daar is nie mand rouwig om. Ook de soldaten niet, die wel duidelijk hebben blijk gegeven, tot de kern van de kwestie door te kun nen dringen, en die daarom allerminst verlangend waren als „overwinnaars" te worden beschouwd. Afgezien nog van het feit, dat de duimpjes-opstekers in vele gevallen niet loyaal waren, en hun geveinsd enthou siasme gebruikten om de Nederlandse troepen een rad voor de ogen te draaien maar al te dikwijls bleek zo'n hoera- roeper in zijn mand aan de kant van de weg een landmijn te hebben verbor gen is de Hollandse-jongen er trots op, ongemerkt zijn werk te icunnen ver richten: hij wordt niet langer als vreem deling aangezien; hy is, in de goede be tekenis van het woord, één geworden met lartd en volk. Nu, ongeveer drie maanden na het staken der acties, hebben velen, onder wie ook de oorspronkelijk meest fana tieke republikeinen, op hun beurt de reden begrepen van de komst der Ne derlandse troepen; men begint reeds thans te genieten van de rust, die ge komen is na de bevrijding van het re publikeinse wanbeheer en alles, wat daarmee samenhing, Zeker, Djokja is nog steeds bezig de atmosfeer te vertroebelen: geheime agen ten, die onrust en haat trachten te zaaien in de verafgelegen kampongs, ko men en gaan en gebruiken maar al te graag hun flux de paroles om hun mees ters stem te doen doordringen in de Ne derlandse gebieden; verder blijven de guerilla-benden, de restanten van de republikeinse strijdorganisaties, die zich bij de komst der Nederlandse troepen terugtrokken In bossen en bergen, nog steeds actief, en niet het minst zijn de republikeinse radio-stations debet aan daden van sabotage en terreur. Maar langzaam, heel langzaam, begint de bevolking die, ruw geschat, voor negentig procent analfabeet en onont wikkeld is, het holle van de Djokjase leuzen in te zien. Wim Tausent. Het is al meer gebeurd, dat ongenode gasten De grens passeerden, die In ons milieu niet pasten; De dieren die men hier sinds kort heeft zien verschijnen. Behoren positief tot 't ras der wilde zwijnen. Gelukkig hebben zij nog nimmer kunnen Ieren, Op één of and're wys zichzelf te camoufleren; Het voordeel hiervan is, hoe slecht w'er ook aan wennen. Dat men van verre reeds zo'n monster kan herkennen. Wat zou de reden sjjn dat t ons klimaat beproeven? Wellicht is 't dat ook zij wat „Lebensraum" behoeven; Mijn encyclopedie heb ik eens opgeslagen. Dat onvolprezen boek beantwoordt al mijn vragen. Daar staat: „Het wilde zwijn zal zich gelukkig voelen. Wanneer het wroeten kan in slijk- en modderpoelen"; Het doet mi) leed voor 't land als ik moet concluderen, „Het zwijn voelt zich hier thuis en wil hier graag verkeren!" Gré Kempen-Sterkenburg. DE KERK VERLOREN OF OVERBODIG? En Wie het leven aanziet, rustig en eer lijk, zal met kunnen ontkennen, dat dit leven voortschrijdt in zijn ontwikkeling van God af. Ge kunt het zien in het leven, dat wij zelf meemaken. Gunt ge n blik in de historie van deze we reld, dan ziet ge twee dingen. En dat deze ontwikkeling van God af er in dit leven geweest is zolang de zonde er is. Maar ook dat er in onze tijd vaart in deze ontwikkeling schijnt te komen. Iemand zei het zeer onlangs zo tegen e: Toen ik een jongen was (hij was missohien een goede veertig) merkte je Zondagsmorgens qp straat, dat 't Zon- ig was; je zag van alle kanten da ensen komen, en uit alle buurten lar de kerk. D'r lopen 's Zondagsmor gens nog wel kerkgangers op straat, en komen nog wel uit alle buurten en alle straten maar ze bevólken de straten niet meer d'r loopt er zo een de straat, of d'r lopen er twee en als ik kort bij een kerk kom, zie t is inderdaad een symptoom van de versnelde ontwikkeling van het leven m God af. Zo in een veertig-vijftig jaar. Gun U de blik terug. Als een stad gebouwd werd, werd de kerk in 't centrum gebouwd. Groeide de stad om de kerk heen. En als er een ve wijk bij de oude stad kwam. dan groeide die weer om de nieuwe kerk heen. Kerk dat is hier maar heel gewoon, uiterlijk het kerkge bouw. Maar dat was toch tsymbolisch. De kerk stond midden in de stad. En de Kerk dat werk Gods stond midden i het leven. En in die Kerk werd ook symbo lisch in dat gebouw het leven van de stad geconcentreerd op God. De Kerk, dat was een tegenstroom kt de ontwikkeling van het zondige men senleven van God af. Het leven ont wikkelde zich van God af, maar in de kerk werd het leven weer tot God teruggetrokken. VOOR HET „SPORTIEVE" TYPE 9f DAT „sportieve" staat tussen aan halingstekens, want het woord hoeft niet letterlijk te worden opgevat. Niet alleen omdat de vrouw die bij voor keur sportief gekleed gaat helemaal niet aan sport behoeft te doen. het kan best zijn, dat zij ook in ander opzicht bepaald tot die categorie vlotte typen behoort, die men wel als sportief lenburg Wurth. J. N. Voorhoeve, Den Haag. een inleiding wijst de schrijver op het nut van een gedachtenwisseling tus- het Christendom en de niet-Christe- lijke wereld, in de eerste plaats om te getuigen, dan om misverstanden weg te ;n en tenslotte uit het oogpunt van noodzakelijke zelfcritiek. De gToene heuvelen van Afrika, door Ernest Hemingway. Zebra- onverkochte serie. Republiek der letteren, Amsterdam. Een beroemd schrijver, het prachtige wilde land van Oost-Afrika, jacht op reusachtige dieren. Een veelbelovende combinatie, maar er klopt iets niet De vermoeide jager wordt gevolgd door een uitgeputte lezer. De verhalen doen de le- mompelen „en toen", „en toen" hoe wel de bekwame schrijver deze woor den zelf vermijdt. duidt Dat neemt natuurlijk niet weg. dat het woord „sportief" op modegebied wel degelijk verband houdt met de spor tiviteit in geesteshouding, die een zekere eenvoud, oprechtheid en ook vlotheid inhoudt. Het klinkt misschien allemaal wel erg theoretisch, maar we begrijpen Bent U verzot op kleine, chique bloe men toques, op hoedjes met stijf-uit- staande voiles, op hypermoderne schoen tjes. draagt U graag iets echt aparts er opvallends, dan behoort U zeer zeker niet tot het sportieve type. Dat is hele maal niet erg; we zijn allemaal verschil lend, zowel wat uiterlijk als innerlijk aangaat. Maar om op het sportieve type terug te komen: in haar garderobe spelen de eenvoudige blouse en rok, de makke lijke wandelschoen, het vlotte vilten dopje en wat dies meer zij. de naamste rollen. Voor deze categorie vrouwen geen opvallende kleuren dessins, geen ingewikkelde draperieën, vooral niet te veel sieraden! Maar wel: aardige, vlotte jurken een mooi streng mantelpakje van uitstekende coupe; voudige gezellige jassen die een stootje kunnen velen Over jassen gesproken: we zien hier bij een tweetal exemplaren van uitge sproken sportieve allure Zo i i het Och, zo is het in zekere zin nog. Alleen de kerk staat niet meer zo in het centrum. Het gebouw staat er nog we hebben er rondomheen gebouwd en we hebben er boven uit gebouwd. De Kerk is haar centrale plaats kwijt. En de levensontwikkeling van God af, gaat versneld voort. De Kerk is nog de tegenstroom of stroompje wilt gc? De Kerk roept tot God terug. De geloof dat ze zelfs luider en duidelijker tot God terugroept, nu het tempo ook aan de andere kant versneld is. Maar wat is het resultaat? Wat hoort ge van mensen, die zich uit de wereld stroom laten roepen terug, door de Kerk, tot God? De concentratie van het brede leven door de Kerk op God schijnt mislukt. En de toekomst? Misschien staat er dan zeifs helemaal geen kerkgebouw meer? Is dus de con centratie van de wereld door de Kerk op God een verloren zaak? Dan lees ik deze tekst Op de nieuwe aarde is geen Kerk meer deze eerste haar ontwikkeling heeft vol tooid, naar Gods plan is geen tempel. Er staat geen kerk geen kerkgebouw. Ziet ge wel 't is een verloren zaak! Neen! Op de nieuwe aarde is gen Kerk meer nodig want op de nieuwe aarde i* de concentratie van het gehele leven op God voltooid en compleet! De concentratie als tegenstroom is niet meer nodig. Want de ontwikkeling van God af is doodgelopen in het oor deel En de concentratie van het leven op God is voltooid. Daarheen ontwikkelen zich de dingen! Ik bedoel, de dingen ontwikkelen zich toch heel anders, dan wij zo oppervlak kig dachten. De wereld van God af dat is een verloren zaak. De concen tratie van de Kerk op God dat ont wikkelt zich totdat het overbodig is. Wat ik U vragen wilde: Gaat U mor genvroeg weer de straat op. naar dn kerk? Leiden. Dr H. J. Westerink. behaaglijkheid. Lezers schriiven een verhaal Wat gebeurt er achter het stalen gordijn? Met ingang van heden zullen op initia tief van het Amerikaanse bestuur in Duitsland vlugschriften worden ver spreid in de provincie Hessen, die ont hullingen bevatten omtrent hetgeen zich achter het „stalen gordijn" afspeelt. Dit is een onderdeel van de door generaal Clay aangekondigde anti-communistische propaganda in Duitsland. Midden-Java zijn in het Tegalse en Pe- kalonganse 70 Japanse geweren verstrekt voor de bewapening van planters en goedwillend werkvolk, doch men gaf daarbij munitie die niet paste. In het DjenVberse is de toestand van de planters zeer onveilig. De terroristen komen daar tot in de kota. De wensdroom van Marike (Vervolg) Korte inhoud van het voorafgaande Niet direct na aankomst in de woning an oom Karei, mocht Marike naar 1 an om haar moeder te bezoeken die »n vlaag van overspanning in dit huis ;n onderkomen had gezocht. En Ma- rike's vader toonde zich aanvankelijk ir het geheel niet verlangend zijn vrouw t< Maar na verloop van enige tijd kon beiden in de ziekenkamer aantref fen. Marike is zeer ontdaan. Ondertussen is Frederik op weg naar de slaapkamer. Op de drempel blijft hij aarzelend staan, maar dan treedt hij resoluut binnen. „Dag lieveling", zegt geeft haar een zoen op haar hoofd. „Dag Frederik", groet z'n vi terug en er glijdt een vermoeide trek over haar gezicht die hem het gevoel geeft dat hij te veel is. Met moeite blijft hij kalm. Ze praten over een paar benullige dingen. Marike zit er bi; hoopt dat haar vader maar weer vlug de kamer uitgaat, want ze voelt dat moeder zich door zijn aanwezigheid weer op gaat winden Eindelijk gaat hij. „En, Frederik, hoe was ze?" vraagt zijn broer, als hij weer beneden komt. Nu kan hij zich niet langer beheersen. Hij barst uit: „Als ze maar eens een beetj> hartelijker tegen me deed. Ik weet niet wat het is, maar ze vindt mij nauwelijks de moeite van het aankijken waard. Ik wou dat.." „Kom, kom, kalmeert Ka- rel hem, ,je neemt het veel te zwaar op. Je moet niet vergeten dat ze nog erg overspannen is". „Och ja", antwoordt Frederik niet enthousiast: „je zult wel gelijk hebben, ik ben misschien een beetje onredelijk. Maar het is ook alle maal zo vervelend", besluit hy met een Op dit ogenblik komt Marike weer bin nen. „Moeder maakt het best", zegt ze, terwijl ze medelijdend naar haar vader kijkt die met z'n hoofd in z'n handen gesteund zit, „en ze was blij vader even te zien". Voor deze opmerking oogst ze een dankbare blik van oom Karei. Dan gaan haar gedachten weer naar boven, naar moeder, die daar zo eenzaam ligt, terwyl ze zo'n behoefte aan steun heeft. Wie kan haar die geven? Vader niet, die is zelf veel te erg uit zijn evenwicht ge slagen en die zou het nog maar erger maken ook. Peter, die zou het kunnen, met hem kon moeder altyd goed opschie ten. By de gedachte aan Peter krimpt haar hart ineen. Nee, ze moet niet aan hem denken. „Marike", stoort oom haar in haar overpeinzingen, „zou jij even aan tante willen vragen hoe laat we eten? Missohien zouden we ervoor nog even een kleine wandeling kunnen maken. Het zou jullie bieden goed doen'" - „Goed oom". Even later komt ze terug. „Het kan, hoor, we eten over een half uurtje". „Maak je dan vlug klaar. Waar zullen we heengaan?" „Naar 't bos, oom. die herfstlucht is zo heelijk". „Gaan jullie naar het bos?" roept Willem, die de laat ste woorden niet opgevangen heeft, „mag ik dan mee?" „Als de anderen 't goed vinden, mij best", luidt het antwoord zijn vader. Heerlijk opgefrist en met een flinke dosis honger komen ze terug. Hier weet tante wel raad op. „Komen jullie maar gauw aan tafel, ik heb het eten net klaar." - „En moeder?" vraagt Marike met haar ogen. Tante begrijpt het en fluistert haar toe. zodat vader niets merkt: „Je moeder heeft boven al gegeten". Ook Vader kijkt een beetje onrustig, maar hij vraagt niets. Na het eten helpt Marike met de vaat wassen, terwijl de heren in de kamer blijven. „Sigaar, Frederik?" „Graag, dank je", en ze verdiepen zich in hun lectuur. Na enige tijd komen tante en Marike weer binnen. Marike pakt een boek dat ergens op tafel ligt en tante gaat ver der met haar handwerkje. Je hoort nu alleen het rustige ademhalen van de vijf „Vader", verbreekt Marike eindelijk de stilte, „we moesten maar eens opstap pen, anders komen we veel te laat thuis". - „O ja, kind, je hebt gelijk", ant woordt hij verstrooid, en legt zijn krant weg. „Zullen we Cato nog even dag zeg gen?", dit laatste met een vragende blik op tante. „Dat zou ik maar niet doen", antwoordt deze. „Ze slaapt nu zo rustig". „Nu, dan gaan we maar. Hartelijk be dankt voor de ontvangst en alle moeite die jullie voor ons gedaan hebben We komen gauw nog een keertje kijken of moeder wat beter is". „Goed, hoor. Daèg. dag". De deur slaat achter hen dicht en ze staan op straat. Ze huiveren BERICHT Door een misverstand verzuimden wij vorige week bij de prijswinnaars ook te vermelden de naam van mevr. J. v. HouwelingenBaars te Leiden. Alsnog: proficiat! Wat geeft die lichte mantel met de wijde mouwen en hooggesloten kraag een heerlijk idee van warmte en be haaglijkheid. Alles aan deze jas doet even royaal aan: de prachtige wollen stof, de ruime zakken, de brede ceintuur met gesp, de grote platte kraag, het is allemaal in volkomen harmonie met el kaar en ondanks de „forsheid" van het geheel toch zo echt-vrouwelijk: kortom, een prachtjas. Onze tweede foto toont een wat mili tair aandoende mantel, die bepaalde typen echter ongetwijfeld zal flatteren. Een goede coupe is ook hier zeer be langrijk. Het snufje van de dubbele bovenmouw is niet eens zo gek in het koude jaargetijde dat we nu gaan be leven! U ziet. ook op het gebied van spor tieve jas9$n zijn er variatiemogelijk heden genoeg! We hoeven ons tenminste reet blind te staren op het bekende swagggermodel, dat ons door vele con- fectiefabrikanten wordt voortgezet. Financieel Weekoverzicht Dat er de laatste weken heel wat ter beurze is verhandeld, kan blyken uit d* mededeling, dat in de maand October voor f54 millioen in aandelen is om gezet, een record voor dit jaar! De klein ste maand was Februari, toen de omzet in aandelen slechts fllM millioen be liep De belangstelling van het publiek voor de effectenbeurs is blijkens deze cijfers aanzienlijk toegenomen. In de af gelopen week werd echter met voor zichtigheid opgetreden en belangrijk* koersverliezen, met nam lijke Petroleum, voorkomen. De zwenking naar rechts, welke in 'est-Europa in de politiek te consta- ?n is. in welk verband wij heriime- aan de uitslag der gemeenteraads- rkiezingen in Frankrijk en Engeland, -tan het volgend jaar, als hier te land* verkiezingen worden gehouden, tot be langrijke veranderingen in het finan^ c eel-economisch beleid aanleiding geven. Zou ook in ons land deze zwenking naar rechts in de stembuscyfers tot uitdruk king komen, dan bestaat de mogelijk heid tot het optreden van een minder ..progressief' kabinet dan thans het ge val is. Zouden dan doortastende maat regelen worden genomen ten behoev* van de sanering der overheidsfinanciën, zou er een einde komen aan het berijden van socialistische stokpaardjes, dan wara het niet denkbeeldig, dat de inflatie- gevaren teruggedrongen werden. Wellicht heeft deze mogelijkheid een achtergrond gevormd van het k oerbeeld ier afgelopen week. Van meer directe betekenis was ech ter de komende emissie van aandelen Koninklijke Petroleum, welke haar schaduw vooruit wierp. De stroom van nieuwe emissies duurt nog steeds voort. De uitgifte Zwanen- b e r g-O r g a n o n is een groot succet geworden, hetgeen trouwens verwacht werd. Naar ons ter ore is gekomen ia er veel belangstelling geweest voor deze emissie van de zijde der medici, die uit hoofde van hun beroep dagelijks in aan raking komen met de producten van Organon. En natuurlijk hebben de pre miejagers voor het éclatant succes ge zorgd. zodat het wel weer enige tijd zal duren, alvorens deze aandelen in vasta handen zijn ondergebracht Blijkens mededeling van de zijde der emittenten is de emissie van 3—3>A obligaties Gemeente Amsterdam een 9ucce3 geworden. Thans ls de provincie Noord Holland aan de markt gekomen met een 3 obligatielening. Men verwacht dat bin nenkort nog meer publiekrechtelijk* Lichamen een beroep op de kapitaalmarkt sullen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3