J NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER Stadsnieuws t Juist nu dient de boodschap van het Evangelie in Indië te weerklinken Ds Teutscher sprak op Zendingsbijeenkomst in Staal wijk Gisteravond belegde de Zendingscommlssle uit de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente in het kader van de najaars-zendlngsweek (van 2 tot 9 November) een bijeenkomst in het wjjkgebouw „Staalwijk". waar ds J. H. Teutscher van Nieuw- Guinea een referaat hield over het onderwerp: „Een oude roeping in een nieuwe tijd". De samenkomst die goed bezocht was. werd geleid door ds D. Kuilman, die vóór de toespraak van. ds Teutscher Gezang 130 Het zingen en Efeze 3: 14 tot 21 las. derlanders op het eiland, die mede door hun zeldzaamheid belangrijke functies bekleedden. Het vertrouwen in de mach- tig-schijnende Hollanders was geschokt. Deze gevangenneming op grote schaal had tot direct gevolg, dat de betekenis van het onderwijs dra begon te tanen; leraren en leerlingen werden in de Japanse arbeidsdienst ingeschakeld, ter wijl tienlallen Gemeente-voorgangers in deze ondraaglijke tijden onthoofd wer den, zodat ook het leven van de Chris- teliike Kerk allengs werd ondermijnd. Het mag. aldus spr.. een wonder Gods heten, dat we na de bevrijding zó veel teruggevonden hebben in deze gebieden. We beschouwden dit als een zichtbaar teken van God. Met uitbundige blijd schap cn omvangrijke feestelijkheden werden de zendelingen ontvangen en bin nengehaald. Bij dit alles was het bescha mend om te horen, wat de overgebleven voorgangers in deze periode van onder drukking en geweld gepresteerd hadden. Vooral tijdens de Japanse terugtocht heeft de geprangde burgerij veel moeten doorstaan. Graf na graf werd gedolven. Dit heeft ongetwijfeld grote invloed uit geoefend op het leven van dit volk. Uitvoerig weidde de referent voorts uit over het georganiseerde, ondergrondse erzet, dat eveneens zijn onuitwisbaar De spreker, die gedurende en ook ge deeltelijk nè de recente oorlog de onder scheidene stadia, waarin geheel Indië is komen te verkeren, heeft meegemaakt, ving zijn betoog aan met de gedachte te ontzenuwen, als zou het met de Zending gedaan zijn, „omdat Indië toch verloren is," zo pleegt men dan te motiveren. Hij had ook duidelijk kunnen constateren, dat er een nauw .verband bestaat in de meningen tussen de ontwikkeling van de Indische kwestie en de belangstelling in Nederland voor de Zending. Deze ge dachte gaat terug tot de verwarring, die er heerst ten aanzien van de Zendings opdracht. Al te lang is in onze kringen de mening gekoesterd, dat het Zendings werk betekent: het gaan naar mensen, aan wie beschaving moet worden bijge bracht. Het hoofdelement: de verkondi ging van Gods Woord, wordt ternauwer nood erkend. Onze nationale en politieke roeping lag zo vaak vlak bij onze ker kelijke taak, terwijl het juist is. dat deze gebieden niet ineenvloeien. Deze toestand heeft althans van Indi sche ziide wel enige verandering onder gaan. Het streven naar zelfstandigheid breekt zich baan en de bevolking ziet niet meer in de zendeling de Nederlan der, maar de verkondiger van de Bood schap des heils. Nü breekt naar buiten, wat zich in het verborgen gedurende de; stempel op het bestaan van de Papoea laatste decennia heeft ontwikkeld. Deze| in het algemeen hééft gedrukt. De iÜe- nationaal gericht: de gehele Aziatische mengelmoes van heidense elementen wereld Overal is de nieuwe tijd aange- Christelijke gedachten. Oude myste- broken I rieuze volksverhalen kregen Aan de hand van tal van ervaringen klanken, die spraken van een onafhan- llet ds Teutscher oo treffende wijze zien, kelijk Papoea-land, van een gouden hoe het moceliik is. "dat er over een eeuw, die eens moest aanbreken, krach- j tiid" gesproken wordt. Hij be paalde zich hierbij speciaal tot zijn eigen arbeidsterrein: Nieuw-Guinea. Wie met een vliegtuig naar dit land gaat en over de centrale punten vliegt, ziet vrij spoedig, dat er veel veranderd is. De geïsoleerde situatie is er niet meer. De ingrijpende gebeurtenissen brachten radicale wijzi gingen met zich mee. De bevolking tens profetieën. Ondanks de hevige druk van de vijand bleef deze droom voort leven. Nieuwe perspectieven openden zich on even had men gekeken nieuwe volksgemeenschap. Dan dringt Amrika binnen met gekende hoeveelheid materieel. Steden worden gebouwd, vliegvelden en wegen ontrollen zich en jong Papoealand staat dit eiland (ja, van geheel Indië) heeft sprakeloos. Rondom Hollandia worden als door de bezetting onbeschrijfelijk gele-" het ware tweehonderd bioscopen uit de den. Zij heeft angsten gekend, waarvan ?rond gestuwd, waar de jeugd haar ont- ze niet had kunnen vermoeden, dat ze in spanning denkt te vinden. De gouden het mensenleven zouden kunnen optre- eeuw, waarvan vroeger gesproken werd, den. De eerste stoot in het hnrt van dit volk was wel de arrestatie van de Ne- Uit de Chr.-Hist. Unie De afdeling T.eid'n van de Chr.-Hist Unie hoopt in ledenvergadering bijeen te komen op Woensdag 12 November, om kwart voor 8 in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" De penningmeester van de afdeling, de heer F. Verstegen, ontvanger der genven'e Leiden, zal spre ken over ..En-ge aspecten van de ge- meente-financiën". Het ligt in de bedoe ling, ruime tijd beschikbaar te stellen Juist voor even uele vragen. Zo zal de discus sie over dit onderwerp er zeker toe kun nen Bijdragen, de kennis van de aan wezigen betreffende' het financiële be leid van de gemeenteraad en in hfct bij zonder van de Chr.-Hist. fractie te ver meerderen. Het bestuur zal bovendien op deze avond voorstellen, om over te gaan tot het aanschaffen van 30 stuks verkiezings- propagandaborden, waarvan de kosten f 500 bedragen Op Vrijdag 28 November start de Chr - Hist. Studieclub Men heeft de oud- voorzitter. de heer Y. Tijmstra. bereid gevonden de leiding van deze club op zich te nemen Belangstellenden is aangebroken. Dit stadium duurt echter slechts luttela maanden. Dan treedt een onheilspellende stilte in. En Nederland komt terug. Temidden van een massale verwarring staat de Zending en de zen delingen hebben een bovenmenselijke taak te vervullen. In het slot van zijn rede wees ds Teut scher er met nadruk op. dat het nodig is, dat de brengers van het Evangelie zich verzekerd weten van de steun van de Christelijke gemeente in Nedèrland, zo- ,wel steun in de vorm van het gebed, het waarachtige gebed, als van het offer. Woningbouw en uitbreidings plan Op uitnodiging van „K. en O." sprak ir D. Boogerd, directeur van gemeente werken. gisterenavond over wat er alle maal komt kijken om de woningbouw en al wat daarmede samenhangt, volgens een bepaald plan te doen geschieden. Na de huidige woningnood, te hebben ge schetst, belichtte spr de plannen van het Leidse gemeentebestuur, zowel ten aan zien van de woningbouw als van de zg. recreatie. Het wegenschema rond Leiden, maar ook dat in de Sleutelstad (zo zal de Langegracht worden gedempt!), het we- deropbouwplan bij het station en de sanering van de stadswijk, de zes viaduc ten in de spoorlijn, wanneer de baan omhoog zal zijn gebracht, dit alles pas seerde onder meer de revue. De bouw nabij het station (hoogbouw) zal niet zo lang meer op zich laten wachten. De kosten van de spoorwegplannen belopen 20 millioen. Hiervan zal de gemeente 25 k 30 pet moeten dragen. Inzake de stationsbouw komt Leiden na Rotterdam en Eindhoven op de derde plaats. Ver moedelijk zal over 2 of 3 jaar worden be gonnen en de bouw zal pl m. 4 jaar duf en. Op deze met grote aandacht gevolgde speech volgde een zeer geanimeerde dis cussie. Daarbij bleek, dat het gemeente bestuur ook graag een oplossing zou vin den voor de tramlijnen door de stad. maar de tramwegmaatschappijen hebben concessies tot minstens. 1959. Ir Boogerd werd door de heer Slothouwer ingeleid, die hem ook dank zegde. De Professorenwijk speelt toneel Door het bestuur van de buurtver. „De Professorenwijk", werd gisterenavond in de Schouwburg een toneelavond gegeven. Enige dames en heren hadden een clubje gevormd en voerden nu op het toneel stuk ..Melders en Co.", door Gerard Nie- len. Het stuk zit naar onze smaak te vol met melo-dramatiek en geestelijke ver anderingen k la minute, om het te kun nen waarderen; dit neemt echter niet weg, dat het een zeer geslaagde première is geworden. Er werd vlot, vol over gave en enthousiast gespeeld. In aanmer king genomen, dat het de eerste keer was. dat dit gezelschap voor het voetlicht ver scheen, was de kwaliteit van het spel ook. vrij behoorlijk. We willen twee namen noemen, nl. de heer Kok. die als Melders goed spel te zien gaf, en mevr. Klaasen, die een uitstekende tante Jo was. Wanneer er meer opvoeringen zul len worden gegeven, wat de heer D. v. d Kwaak, voorz., in het vooruitzicht dient de Evangelische bood-stelde het toch weI goed da, de schap in het brandende Indie te weer-|dames en heren ZOrgen voor een goed ge- klinken. W anneer dit land niet de kracht articuleerde uitspraak en dat hun stem van het geloof in de verlossende Heer piet wegza|rt aan het eind van een zin. kent. gaat het onherroepelijk zijn onder- Sommige spelers zullen er voor moeten gang tegemoet. I zorgen, niet onnatuurlijk te worden, Verscheidene aanwezigen maakten van door het te mooi te willen doen en dan de gelegenheid gebruik na het uitepre-op de 2aai gaan spelen, zoals bijv. aan het eind van het dërde bedrijf. Wij hopen, dat de heer Kok, die de regie had. met zijn club nog vele avonden voor „De Professorenwijk" mag spelen. Tot slot kregen de dames bloemen en het gehele gezelschap een verdiend applaus van een dankbaar publiek. Teraardebestelling P. J. Gordon Hasselbacb Gisterenmiddag werd op het kerkhof bij het Groene Kerkje te Oegstgeest ter- aardebesteld de oud-directeur van het Noord-Hollands Landbouw-Crediet. bij- plaatselijk agentschap van genoemde in stelling omgezet in een hoofdagentschap: met ingang van deze datum werd de heer Hasselbach. tezamen met de heer Jung- huhn, benoemd tot hoofdagent, om twee jaar later tot procuratiehouder te worden de omzetting vay het in een bijkantoor tot mede-directeur. De heer Hasselbach, die in Mei 1931 gepeqsionneerd werd, be reikte de leeftijd van 82 jaren. Bij de rouwdienst in het Groene Kerkje scraken een zwager van de overledene, PERSONEELSVERENIGING BLAUWE de heer F p Bloembergen te 's-Graven- heer J. Schinkel, De Goejestraat 6. Duur koek eten De Leidse Prijscontrole verbaliseerde een Leidse fabriek en groothandel in koek en banket, nadat te staan, dat als gevolg van het verhan delen van 25.618 kg koek tegen te hoge prijs, in acht maanden tijös een overwinst van enige duizenden guldens was ge maakt. TRAM Evenals vorig jaar organiseert het Da mes-Comité van de Amusementsvereni ging der N.Z.H. onder leiding van mevr Kruit dit jaar weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van het gehele N.Z H.- personeel, en wel op Zaterdag 6 December om 2 uur in de „Harmonie". Kunst en Letteren Kunstkring „Noordwijk" De zang- en muziekavond, die de Noordwijkse Kunstkring gisterenavond organiseerde, stond op hoog peil. Helaas was het bezoek hiermee niet in overeen stemming, maar, zoals veelal, hadden de thuisblijvers ongelijk. Pierre Palla, die met de sopraan Trudi Atema, en de tenor Lex Karsemeyer op trad. bewees deze avond weer,dat hij hage. en de oud-procuratiehouder van het Noord-Hollands Landbouwcrediet, de heer H. Martyn, woorden Van erkente lijkheid. Naar aanleiding van Rom. 8 leidde dr K. H. Boersema. Vrijz. Herv. pred., te dezer stede, een korte rouw dienst, waarbij hij de verdiensten van de overledene voor de Vrijz. Herv. gemeente bijzonder belichtte. Aan de groeve bad ds Boersema het Onze Vader, waarna de heer W, J. Gordon Hasselbach namens de familie voor de belangstelling dank Hervormingsdienst in de Waalse kerk Uitgaande van de Evangelische Maat schappij had gisterenavond in de Waalse kerk een dienst ter herdenking van de Kerkhervorming plaats. Als eerste spre ker sprak dr J. Riemens over „Heilige i pianist van superklasse is. Vóór de's^ift en Traditie". Na Luthers daad pauze werd een programma van liederen ;n herinnering te hebben gebracht, ging geboden, afgewisseld met pianosoli. Hier-spr jn op verschillende leerstellingen van konden we Lex Karsemeyer meer bewon- de Roomse kerk. Aan het slot van zijn deren dan de sopraan, die enigszins on-:rede deed spr een ernstig beroep op zijn «eker was. Na de pauze werden enkelehoorders voor de Una Sancta. God zal' fragmenten^ vertolkt uit „Figaro's Hoch-lz,jn kinderen bijeenvergaderen, opdat het Mozart. I worde ),één kudde onder één Herder". "1 SS»"" Hierna sprak ds H. A Enklaar 01- i Verdij „Madame Butterfly'" van Puccini, ricum over het positieve beginsel Hier waren de beide solisten buitenge-Protestant. Het grote van de leer woon goed, evenals de pianobegeleiding. Pierre Palla vertolkte op brilliante wijze: E-dur Impromptu en As moll Im promptu van Schubert, en de Es-dur Noc turne en As dur Polonaise van Chopin. Jammer is, dat de vleugel in het Casino niet geheel eerste klas is, wat aan het spel uiteraard niet ten goede komt. Te groter is de verdienste van Pierre Palla, die tot slot nog de „Barcarolle-Canzone- Tarantella" van Franz Liszt speelde. C. P. de de Protestant blijft, aldus spr., dat hij door Gods barmhartigheid mag begrijpen, dat de rechtvaardige door het geloof leeft. Er blijft Hervorming nodig, opdat wij blijven leven uit de beginselen der Re formatie. Met het woord van Luther „Hallelujah, U zij de eer" besloot spr. zijn toespraak. De collecte, die Zaterdag werd ge houden voor „Herwonnen Levenskracht", bracht f 1485 op. Distributievar ia Uitreiking bonkaarten 713, schoenen bonnen en toeslagkaartjes a s. en jonge moeders. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het HOOFD Draagt Elkanders Lasten Reeds enige dagen zijn ijverige collec- trices en collectanten bezig om langs de huizen gelden in te zamelen voor prachtig doel. Het D.E.L.-Fonds, onder afdeling van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft van B. en W. nl. toestemming ge kregen om deze week een „huis-i huis-collecte" te houden ten bate dit t.b.c.-fonds. Dit fonds heeft mon teel een 1200 patiënten te steunen. Voor deze patiënten worden de kosten sanatorium-verpleging betaald, óf zij worden geldelijk gesteund bij gezins verpleging, óf, wanneer de vrouw niet meer in staat is haar huishouden doen, zij worden geholpen met hulp de huishouding, terwijl ook geldelijke steun wordt verleend voor extra dang, enz. Het behoeft geen betoog, dat voor al deze steunverlening een n geld nodig is. De begroting voor 1947 be loopt een bedrag van f 150.000. Wij be velen deze collecte dan ook ten zeerste bij onze stadgenoten aan. Veel geld is nodig. Geeft daarom met milde hand. Het D.E.L.-Fonds hier te Leiden hoopt, dat, nu de jaarlijkse speldjesdag niet n mag worden gehouden, de opbrengst deze collecte minstens even groot zal zijn, indien het kon nog mag overtreffen. Buurtver. „Doezastraat" heropgericht In een zeer geanimeerde bijeenkomst in „Kóyal" hebben de bewoners va: Doezastraat gisteravond besloten heroprichting van de buurtvereniging van die naam. Het agendapunt: Bestuurs verkiezing nam de meeste tijd in beslag. Na de stemming en herstemmingen den gekozen de heren G. P. Bergers (voorz.), T. Herruer (secr.), Doezastr. 23B, H. Verhoogt (penn.), M. Wolters en P. A Kouwenhoven. Evenals verle den jaar zal in .Royal" een gezellig St Nicolaas-feest voor de kinderen wor den georganiseerd en wel op Woensdag 3 Dec. a.s. Behoudens goedkeuring van de Lichtfabriekep wordt in de week vóór Kerstmis een winkelweek georga niseerd, die als vanouds veel belooft. Het bestuur zal niet een omlijnd plan ter tafel komen i.z. de contributie regeling. Voorts zal de buurtverenigii tot het welslagen van de feesten, t.g. het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin, het hare bijdragen. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: A A Boon, man 38 j. GEBOREN: Geertruida d v A Smitte- naar en G Zuurdeeg; Klaas Hendrik z v W J de Koning en H E Thors; Jansje d v J Groeneweg en J M -de Vos; Paulus Jacobus z v A Leuering en P J de Vink; "Gerda Marijke d v G Rietveld en C Wetering; Ingrid Eleonore d v Aniba en G van Andel; Bartholomeus Cornelis,z v E v d Vijver en W de Mooy. GEHUWD: G N v Dijk en W Klink hamer; C Geerlof en C S M v d Berg; D Kruit en H G E Haverkamp; R Kuy- venhoven en C Laterveer; I Nieuwen- huijsen en C P Koevoe; A Rijsbergen en C Starre; J J Zonruiter en J T Boon; B G Beekelaar en A C v d Wal; J L Wit- senburg en C J T Vintges. VIER LEIDENAARS BEGONNEN SAMEN EEN „BANK"... Na enkele jaren een tekort van bijna IV2 ton Echter reeds f 20.000 aan baten achterhaald Reeds sedert geruime tijd verkeerde de! Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas| in financiële .moeilijkheden. Deze moei-1 Fen 'fout weest, dat z spaarsy lijkheden hebben zich de laatste weken toegespitst, doordat één der crediteuren- leveranciers het faillissement van de ven noten had aangevraagd. Men hoopt ech ter nog op een minnelijke schikking, om dat deze zeker In het belang van de cre diteuren zal rijn. Inmiddels heeft de E.L.S.B. haar betalingen gestaakt. De oud-firmanten C. J. K., L. F. v. S. en J. N. zijn door de politie in bewaring gesteld. De heer B. O. is niet gearresteerd. De E.L.S.B. is een vennootschap onder firma en een zuiver particuliere onder neming. Ze\ werd na de oorlog opgezet door B. O., een oud-sleepbootkapitein, die spoedig de verzekeringsagent C. J K. en de typograaf L. F. v. S. tot zich trok. Omdat geen van drieën op de hoog te was van boekhouding, werd de hulp gevraagd van J. N., boekhouder in een slagerij. Hij was de enige administratief onderlegde persoon en gaf o.m. lessen voor het middenstandsdiploma K. en v, S. waren leerlingen van N. en kwamen zo met hem in contact. Ze begonnen De firmanten zijn zegeltjes gaan ver kopen aan mensen, die allerminst kapi taalkrachtig waren, bijv. elke week een zegeltje voor f 0.50 of f 1. Hadden de spaarders dan bijv. een f 20 op de „bank", dan werd een waardebon gegeven, die bij de E.L.SB, aangesloten winkeliers ter betaling aannamen. De winkeliers gaven de „bank" een korting van ongeveer 9%. Ut deze korting bestond de verdienste der E.L.S.B., waarbij natuurlijk de rente van het opgenomen geld kwam, maar die schatte men niet al te hoog. De winkeliers zagen in dit systeem de volgende voordelen: hun klanten, overi gens immers zeer weinig kapitaalkrach tig, betaalden „contant" (de zakenlieden konden, toen alles nog goed ging, hun geld maar even op de E.L.S.B halen), incassokosten waren er niet en de spaar ders waren aan de bij de EL.S B. aange- an de E.L.S.B. is ook ge- zich niet hield bij het zui- teem, maar dat ook credie- ten werden verstrekt Thans staat een bedrag tan f 50.000 aan vorderingen open. Deze credieten zitten onder de armsten der bevolking, in kleine bedra gen, echter niet alleen in Leiden, ma ook in andere plaatsen in Noord- Zuid-Holland, vooral in Amsterdam Den Haag. Deze posten zijn wel ze dubieus. Het totale bedrag, dat de E.L.S.B. 1 voldoening der schulden tekort komt, ongeveer f 100.000. Behalve de reeds ge noemde 50 mille èan credieten zijn andere 50 mille, bijeengeschraapt door de kleine spaardertjes via hun zegeltjes Vanzelfsprekend is, dat van de eerstge noemde f 50.000 nog iets terecht kan ko men. Reeds werd f 20.000 achterhaald en men hoopt op nog Het moeilijke is echter op dit moment er achter te komen, wie de crediteuren zijn. De crediteuren-leverancier, dat zijn dus de winkeliers, die een contract had den met de E.L.S.B., zijn wel bekend. Riet echter de crediteuren-spaarders. Het werk van de ingestelde crediteuren commissie wordt ook bemoeilijkt, door dat de accountantsdienst van het depar tement van economische zaken alle boe ken in beslag heeft genomen en doordat de in bewaring gestelde firmanten niet door de commissie kunnen worden ge- Voorzitter van de crediteuren-commis sie is de heer Th. J. van der Heijden. De tegenwoordige E.L.S.B., C. 'J. K. en J. N.. hebben hem machtiging verleend, om voor de E.L.S.B. alle handelingen te verrichten. (Volgens het handelsregister zijn B. O. en L. F. S. in Februari j.l. als firmanten uit de E. L. S. B. getreden). Waar veronder steld wordt, dat 'deze vier firmanten hoofdelijk aansprakelijk gesteld kunnen worden, onderzoekt de commissie of hun privé-vermogens verhaal bieden. Ver- Van Henri Welbooren geeft radio recitals De zanger Henri Welbooren is door de verschillende radio-omroepen uitge nodigd tot 't geven van liederen-recitals. De eerste uitzending zal plaats hebben stam'taartnummer heeft van 76501 t/m kan worden gelegd. Dit percentage is al- Tombe. Deminent en Co zal de Vrijdag 7 Nov. 11 uur in het gezamen- 81000. Medegebracht dienen te worden; leen lonend bij zeer zorgvuldig beleid, sie bijstaan. lijk programma, te verzorgen door de de stamkaarten, titelstroken met inwis- j waarbij men uitermate moet letten op Nader vernemen we, dat een schul- N.C.R.V., met liederen van Schubert, jselingsbon, eventueel inlegvellen en con- de onkostenrekening. Dat dit bij deze denlast wordt verondersteld van f 120.000 Duparc en Fauré. Felix de Nobel zal de'trólekaart a.s. moeders. De kantoren zijn „spaarkas" niet altijd is geschied, blijkt f 150.000, waartegenover vermoedelijk zanger aan de vleugel begeleiden. geopend van 8.30—11.45 en 2—4 uur. wel uit het feit, dat men reeds spoedig! aan baten aanwezig zal zijn f 24 k 28.000. sloten winkeliers, gebonden. Btf een grote w'mdtTd.t het vermogen concurrentie, zoals die voor de oorlog be- g#dat doet stond, zijn deze voordelen wel sprekend. bij de goederenschaarste van na de oor- Leden van de commissie zyn de heren log echter niet. Re8eer te Leiden en H. C. van dei Negen procent is in deze gevallen niet Krogt te Den Haag. Voor de crediteuren- erg hoog Het zal dan ook zeer de vraagspaarders werden nog twee personen 'zijn, of de E L.S.B. „woeker" tèn lasteaangezocht. Het accountantskantoor De Wat er in de omliggende plaatsen voorviel ALPHEN a. d. RIJN. Uitreiking bonkaarten 713 en bon en voor gewone schoenen vindt mor- _>n plaats aan hen, wier geslachtnamfen begirmen met één der letters H en G. DISTRIBUTIEDIENST „KATWIJK" Aanvragen van Werkschoenen. Van 10 t.m. 15 Nov. zal er weer gele genheid bestaan tot het aanvragen van werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder, aan wie na 31 Dec. 1946 geen bon voor werkschoenen (met inbegrip van Engelse werkschoenen) is uitgereikt. De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald aan het Distributiekantoor te Katwijk en aan de agentschappen Rijns burg en Valkenburg op de bekende zit tingsdagen. Bedrijven met MEER dan 10 personen dienen collectief aan te vragen. KATWIJK AAN ZEE. Het Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes", o.l.v. Riek Meyering, gaf haar zevende uitvoering in de Kapel der Ned. Herv. Gem De heer A. Lamain sprak een kort openingswoord. Hierna werd het uitge breide programma afgewerkt op de be kende schitterende manier. De stampvolle zaal heeft genoten van de mooie zang der kinderen. In 't bijzonder genoot men van de 3 jongens-sopranen uit Leiden, Jan v. Dijk, Nico v. Leeuwen en Gerard Hoppe- zak. Het „Wachter Ahoi" viel al zeer in de smaak, ook al door de entourage, die door de heer S. Verbeek werd verzorgd. „Een scheepje" van J. J. Viotta mag weJ speciaal genoemd worden. Een herhaling van deze avond wordt gegeven Vrijdag en Dinsdag a.s. Het nieuwe uitbreidingsplan der gemeente is zo vastgesteld, dat alle boe renbedrijven uit de kom zullen moeten verdwijnen. Het is begrijpelijk, dat dit onder de betrokkenen nog al deining heeft veroorzaakt, zó zelfs, dat deze aan gelegenheid in Ged. Staten een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Een depu tatie van Katwijkèrs is zelfs in Den Haag geweest. Nadien werd niets meer van deze zaak vernomen. In de laatste raads vergadering diende de heer G. A. Ouwer- ling een motie in, waaruit zou moeten blijken, dat de Raad aan de zijde der boeren staat. De voorzitter achtte deze mótie zeer begrijpelijk, wat Plas deed opmerken, hoe bevreemdend het was, nu van achter de voorzitters- tafel deze klank te horen, nooit iets in deze zin was motie werd in stemming gebracht en met 115 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heren W. v. d. Bent, L. v. d Zwan, W. E. Hueting, wethouder H. P. Bloot en wethouder D. C. v. Leeuwen. Prof. R. P. van Calcar 50 jaar arts Het is vandaag 50 jaar geleden, dat prof. R. P. van Calcar die van 1905 1935 hoogleeraar was aan de Leidse Universiteit en de klinische bacteriolo gie, tot arts werd bevorderd. Hij is o.m adviseur van de Bpnd van Invaliden. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Leiden adviseert hét publiek grootst mogelij ke voorzichtigheid te betrachten by het ingaan op advertenties en aanbiedingen betreffende het lenen van geldbedragen anders dan door instellingen van c heidswege. Het is gebleken, dat de laatste tijd in de dagbladen advertenties den geplaatst, waarbij f 1000 te leen wordt aangeboden. Deze advertenties zijn geplaatst door Weerden-instellingen, ge vestigd te Rotterdam. Bij onderzoek gebleken, dat reflectanten een circulaire ontvingen, vermeldende onder welke voorwaarden het geld wordt verstrekt. Deze voorwaarden zijn van die aard, dat alvorens tot het lenen van het geld wordt overgegaan, eerst een niet onbe langrijk bedrag voor administratiekosten moet worden betaald. Voorts moet vooi het te lenen bedrag een halve rente wor den betaald. BLJNA F 7000.— VOOR „VOORDORP' Maandenlang werken is beloond: de bazar vopr het kindertehuis „Voordorp" bracht ruim f7000 op. Als de onkosten van dit bedrag zijn afgetrokken, blijft nog een kleine 7 mille over. Men kan zich voorstellen, dat het dames-comité, dat reeds in Maart met de voorbereidin gen begon, blij is met dit succes. Alle bazar-artikelen zijn verkocht op enkele kleine na ter waarde van plm. f 15. LEIMUIDEN. Toen Woensdag een militaire auto colonne, begeleid door ordonnansen, Lei- muiden passeerde, kwam een ordonnans, toen hij voor een kind, dat de straat overstak, wilde uitwijken, zodanig te val len. dat hij zijn enkel brak. Na genees kundige behandeling werd hij naar Haar lem vervoerd. LIS SE De Niwin-actie te Lisse en Lisser- broek heeft een mooi resultaat opgele verd. Ruim f2000 en f430 werd inge zameld! Voor de vervulling van de vac.-ds A. Ponstein is het volgende tweetal op gemaakt: ds W. M. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage en ds J. H. Visser te Hoogeveen. Uit dit tweetal zal Donder- 13 Nov. een predikant beroepen worden. Bij de Geref. Gem. ds uit het twee- .1 van ds A. de Blois te Rotterdam en ds A. C. Visser te Scherpenisse laatst genoemde als predikant beroepen. De heer C. Herrewijn is al geruime tijd in het Ddaconessenhuis te Leiden ter verpleging opgenomen. Zijn gezondheids toestand is steeds achteruitgaande en de kans op herstel moet vrijwel uitgeslo ten geacht worden. Het gisteren in het raadsverslag aangekondigde artikel over de bouw middenstandswoningen moet wegens plaatsgebrek nog overstaan. RIJNSATERWOUDE. Woensdagmiddag te ongeveer één uur ontstbnd in de hooiberg van de boer derij van de heer P. Spijker alhier, door onbekende oorzaak brand. Door de vrij sterke wind greep het vuur snel om zich heen en in een ogenblik tljds stond het rieten dak van de aan elkaar gebouwde stal met woonhuis in vlammen. De brand weer uit Leimuiden, die spoedig ter plaat se was, wist de brand tot woonhuis en stal te beperken. Het zomerhuis en een vrijstaande stal konden behouden wor den. Veel van de inboedel werd gered. De schade wordt geschat op ongeveer f40.000, welke gedeeltelijk door verzeke ring, wordt gedekt. De burgemeester Leimuiden en Rijnsaterwoude waf het blussingswerk tegenwoordig. Woensdagmiddag geraakte de heer J. Overdevest, toen hij aan het zagen was, met zijn vinger onder een'electri- sche cirkelzaag, waarbij de bovenste te leden van de rechterwijsvinger werden afgerukt. Na door dr Braam behandelt zijn. werd de getroffene ter verdere be handeling naar het Ac. Ziekenhuis ver- By de heer Rosenboom werd Maan dag een paard vermist. Later bleek, dat by een paardenhandelaar in de omgeving een paard ter verkoop was afgeleverd. De handelaar vertrouwde de zaak niet en deed aangifte by de politie. Al spoedig bleek, dat het te verhandelen paard het vermiste was. De persoon, die het paard by de handelaar bracht, een zekere V., is tot heden voortvluchtig. RIJNSBURG A.s. Zaterdagmiddag traint de Chr. Korfbalclub „D.A.W." weer op gewone tijd en op het terrein. NOORDWlJK. Vrijdag 7 Nov. 's avonds 8 uur, ver gadert de A.-R. Propagandaclub in de zaal van de Geref. Kerk te Noordwyk- Binnen. De heer Gosker uit Leiden spréékt dan ovér het Russisch Commu- Zaterdag 8 Nov., te 3 u. nun., zal op de Alg. Begraafplaats te Noordwyk aar Zee de herdenking plaats hebben van d< gevallenen uit de wereldoorlog. Deze her denking zal een sober karakter dragen Er zullen enkele kransen worden gelegd w.o. één uit naam van „The British Legion". Tevens zal een collecte worden gehouden, tot dekking van de kosten verzorging van de oorlogsgraven. Te geveer 4 uur zal de onthulling van gedenksteen ter nagedachtenis van Jör- gen Bech en Eduard Maier, plaats Het staat, naar ons werd medegedeeld, wel vast, dat de vennoten zijn tekort geschoten in hun taak. Volgens diteur zouden de vennoten zich, ten tyde van de geldsanering ook hebben schuldig gemaakt aan vreemde manipulaties, door (oud) geld in ontvangst te ne daarvoor spaarzegels tot de helft geld uit te geven. Behalve tal van spaar ders zyn 300 tot 375 winkeliers door deze affaire gedupeerd. Dit zyn echter alleen winkeliers te Leiden, maar ook te Amsterdam, Haarlem en Den Haag. De vennoten van de „kas", die blijk baar met de chaos geen raad meer wisten, droegen de liquidatie op aan de heer W. B. Jr., die te 's-Gravenhage een beiaal- zegelkas, annex geldschietbank drijft- Deze moet op een niet onverdienstelijke wyze met minimum kosten getracht heb ben voor crediteuren en spaarders zoveel mogelyk van de uitstaan-de vorderingen te incasseren. Geheel belangeloos diens tussenkomst echter niet, want de heer B. verwachtte de klanten Leidse kas naar zyn zaak te kunnen overhevelen. Omdat de E.L.S.B. zich ook met geldschietersbedryf bemoeide, had „bank" daarvoor toelating van B. er nodig. De directeur van de Gem. Volks- credietbank te Leiden, de heer J. A. Zanten, wantrouwde dadelyk de gehele onderneming en adviseerde de vergun ning te weigeren. De E.L.S.B. ging ech ter in hoger beroep en bracht de zaak zonder resultaat bij Gedep. Staten. Het is nu wonderlyk dat het Ministerie Econ. Zaken de E1S.B. de hand min of meer boven het hoofd hield door uitoefening van het bedryf toch vergun ning te verlenen. In ieder geval wekt het bevreemding, dat het Ministerie niet tijdig heeft ingegrepen, waar haar, uit een door de Ryksaccountantsdienst inge steld onderzoek, wel had kunnen blyken, dat er iets niet in de haak was. De voorzitter van de crediteurèncom- missie, de heer Th. J. van der Heijden, is op het terrein van woeker- en delbestrijding geen onbekende, hoofdbestuurslid van zyn vakorganisatie is hij de schrik van menig oplichter, die zich op het glibberige pad beweegt het volkscredietweze is hij geen onbe- Het is droevig, dat, nu de zaak gelopen, van de vier „bankiers" alleen J. N-, die het laatste tot de onderneming toetrad, zich het ontstellende tekort aan trekt. Naar verluidt zou deze betrekke- lyk jonge man niet alleen zijn eigen spaarpenningen, doch ook geld van zijn te Leiden zeer gunstig bekend staande familie in de affaire hebben gestoken, met het doel te pogen het lek te dempen. op het landgoed ,,Offem". OEGSTGEEST. Gisteren omstreeks half twaalf viel de jeugdige O. uit Leiden naby de Kwaakbrug te Oegstgeest in de Haar lemmertrekvaart. De heer W., die dit zag, bedacht zich geen ogenblik. Hy sprong O. na en wist de jongen, die reeds in zinkende toestand w wisse dood te redden. VALKENBURG Aansluitend op een bericht, dat wy gisteravond publiceerden onder „Klap roosdag", deelt het plaatselijk Comité van Valkenburg ons mede, dat de be doelde collecte hier niet op Dinsdag 12 November, maar op Zaterdag 6 Novem ber a.s. gehouden zal worden. VOORSCHOTEN Op initiatief van de ere-voorzitter der Koningin Wilhelmina Vereniging, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, is in de raaadzaal een vergadering gehouden ter voorbereiding van de in 1948 te hou den jubileumfeesten. Het 50-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin moet ook in Voorsohoten waardig den herdacht. Aanwezig waren het be stuur der Kon. Wilh. ver. en een groot aantal vertegenwoordigers van plaatse lijke verenigingen. Door brede mede werking van alle bevolkingsgroepen hoopt men te komen tot een werkelyik algemene feestviering. Onder leiding de voorzitter -van het werkcomité, de heer B. Hoogwefff Kroon, werden schillende aanwezigen aangezocht zich beschikbaar te stellen als commissielid. Deze oomimis9ies zullen elk op het hun toegedachte terrein een volledige com missie samenstellen. Het werkcomité wordt gevormd door een aantal bestuurs leden van de Kon. Wilh. Ver. staande de vergadering nog werd t gevoegd de heer A. B. Wesselo. Op kort mogelyke termyn zal een tweede vergadering worden gehouden voor de gevormde commissies met het werk comité. waarop dan zo mogelijk de ver dere plannen zullen worden besproken. De netto opbrengst van de gehou den verloting op de gastentoonstelling ten bate van het gezondheidscentrum heeft opgebracht f712. ZOETERWOUDE. De heer P. A. Zwetsloot alhier is te Amsterdam geslaagd voor het diploma kruideniersbedryf. had kaas en boter in voorraad en daar mee overtrad hy de voorschriften. Want, er waren blijkbaar a. eerder moeilijkhe den geweest, die in verband stonden met een vergunning, welke aan verdachte was verstrekt. De officier vorderde f 800 boete of 1 maand hechtenis, en voor waardelijk drie maanden gevangenisstraf, intrekking van de vergunning en ver beurdverklaring van hetgeen in beslag was genomen. Na het pleidooi van de De „Milliarden-N voor het Ameri Congres Ii fl"EN KAN niet ontkennen, dat ri scherp contrast bestaat tusj snelheid, waarmede het ecoi verval zich in Eyropa voltrekt „haast-u-langzaam" der Amerikai gering om in de Marshall-appel tt Zal deze appel wrang, zacht-zuur smaken? Het Amerikaanse publiel mede zyn oordeel over uit sprei na het, door het Congres geacct „plan-Marshall," de presidentsve gen aan cïe orde zyn. Maar er 1 meer schot in het geval, want weet, is de speciale zitting vai gres op 17 November bepaald. Het Congres heeft dan te oordel de directe, tussentijdse hulp i Europese landen, die het meest misère verkeren, terwyl tevens gelen overwogen worden, om priji tegen te gaan. De leden van het die Europa bezochten, teneinde de moeilijkheden met eigen overtuigen, kunnen dan hun inzicl beste geven. Het ligt voor de hand, dat controle moet zijn op de aanwend de te verlenen steun aan Europa, een ernstig geschilpunt kan word sen Democraten en Republikeinen waar de presidents-verkiezing Primair is 'l Verklaarde uitzicht prijsstijging rifta, geen want dan voor Europa te kopen en raakt men nog diejx put. Amerika zou zelf de dupe van een permanent ontredderd dat naar het links extremisme z sen. omdat er geen andere vaarge is. Men moet niet vergeten, dat Amerikaanse hulp-actie de Rui doorn in het oog is. Een werkel steld West-Europa kan tal satelliet-staten van de dwalinge weegs doen terugkeren. Trun Marshall zetten de Amerikaan nomie op het spel. teneinde de nistische penetratie in Europa De minister van binnenlandse Krug, heeft eerst de inventai maken van de nationale hulpbroi de produotiemiddelen. Gebleken de hulpactie mogelijk is, zonder tionale veiligheid of de levensst al te ernstig in gevaar te brenj ï-Hai had der hoeveelheden palen, die voor de hulp aan Euroi nen worden ingeschakeld. Men tevens grote waarde aan, dat dl grote Amerikaanse vakbonden, d< 'en de C.I.O. de politiek van het „M plan" onderschrijven. IN GROTE ïynen zou het Amer ministerie van buitenlandse vorm en inhoud van het pla hebben aangegeven. De directe, tydse hulp aan Frankrijk 642 millioen dollar bedragi staat nog niet vast. in hoeverre hi deren in natura als granen óf dol leverd worden, terwijl de bezette gebieden aan het Com bedrag van 400 millioen word' Afgescheiden hiervan, staat d verlening op lange termiin, die eigenlijke „plan-Marshall," hetg Amerikaanse belastingbetaler op zeven milliard dollar komt bedrag is dus de totaal-soi de periode 1943, alléén bestemd 16 landen, die aan de confera Parijs deelnamen. Heeft de eerste dollar-iniectii taat, dus neemt de Europese toe en blyft Amerika goed bij kan een volgende injectie o worden, zo tot 1951 toe, hopende patiënt er den weer bovenop ideale einddoel van dit alles „vrije ruilverkeer" moeten op maar dan dient ook de valuta Europese landen niet meer aan gen onderhevig te zyn. Ook wordt aan het Congres een be 3 milliard dollar gevraagd. Mogelijk, dat het gebit vai direct met goud wordt gepla maar het kan ook zyn. dat het tionale monetaire fonds" wordt ii keld. Of het Amerikaanse Cong gretig zal zijn, ook nog dollar voor valuta-steun te staan, valt te betwyfelen. D uitzichten zyn in het algemeen ga maar dat de Senaat nog woordje zal meespreken ove mische, maar óók politieke den," staat als een paal boven de hauffeurs in uniform^ raadsman, veroordeelde de rechl f 400 boete of 30 dagen hechteni maanden- gevangenisstraf voorwal met drie jaar proeftyd, en verbeui klaring. Op 29 Maart pleegde de lam der J de V te Hazerswoude diefsl een aantal goederen, voor welk zich nu te verantwoorden had. I cier vond de reputatie van verdac niet zo best, zodat hy twee wek vangenisstraf eiste. De politierecht oordeelde conform die eis. De Officier vond het 'n lelij! nier waarop de huisvrouw J G1 Leiden wol uit de fabriek had g< ze had een verhaaltje gedaan over en zodoende eerder de fabriek 1 verlaten en de visitatie ontgaan, toch was de diefstal ontdekt eiste de Officier drie weken geva: straf. De poltierechter veroordeel drie maanden gevangenisstraf delyk met drie jaar proeftijd. De vuurwerkmaker L P M den had weinig plezier beleefd vuurwerk dat hy van de fabrie meegenomen, want thuis v ontploft en er werd een flinke aangericht. Naar verdachte verteld hij het vuurwerk willen benutten viering van de verjaardag v; doch daarvan was nu niets tere< komen. De eis van de Officier maanden gevangenisstraf voorwal met drie jaar proeftyd, dat ook De transportarbeider H M V den had kleine kinderen en geen in huis. En omdat het begin M» I nog koud was, had hij een hoeve i steenkolen van een opslagplaats g waarvoor de Officier een vatigenisstraf eiste. De politie! veroordeelde tot een week geva1

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2