Jlieuu«c Criïisdjf CTmtmttt ÜÉSSJ 'rinses Juliana en Attlee planten bomen in Walcheren's grond iWC1 Wist U 194 NSDAG 4 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN": f 0.30 per week; f 1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh met adm.-kosten) ADVERTENTIëN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7350 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Christelijk-JS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^tanhwsUrb Is ohcWeofit myo bert ia tcyijenspofl" a drie grijze lentes weer groen en bloesem (Van een onzer verslaggevers) HEDEN, drie jaar na de bevrijding van Walcheren, zijn het Prinselijk Paar, de minister-president van Groot-Brittannië, acht Nederlandse ministers en vijf ambassadeurs van geallieerde mogendheden naar Wal cheren gekomen om er de eerste van de nodige een millioen vijfhonderd duizend bomen te planten. jt feit, enig in de historie van de al- worstelende en steeds weer opdui- nde Zeeuwse waterleeuw, duidt tévens welk een diepte de oorlog deze ,_.i Zeeland gestort heeft. Alle hei nde klokken, wapperende vlaggen en dijk gezinde Zeeuwen met elkaar, iben vandaag de indruk niet kunnen gnemen, dat Walcheren een land van lissen is. )e gevel van het Middelburgse raad de Abdij, het vredig dromende 1 door de met Padvinders afgezoomde Kerkstraat, waar een begin gemaakt werd met de herbeplanting. De vlaggen alle landen, die aan de bevrijding Walcheren deel had genomen, w hier gehesen. Onder deze boom is oorkonde, die dit heugelijke feit voor nageslacht vereeuwigde, ingegraven. Schoolkinderen droegen, terwijl de Ma riniers-kapel o.l.v. Gijsbertus Nieuwland speelde, de bomen aan en het was H. K. H., die de eerste boom plantte. De Engelse óiinister-president Clement Attlee, die momenteel in Nederland is, Tertrok heden uit Den Haag voor een bezoek aan Walcheren. V.l.n.r.: de Canadese ambassadeur Dupuy, en de ministers Neher, dr Beel, van Boetzelaer, Attlee en Witteman. het herlevende Vlissingen, de ikels in de Lange' Delft en Nieuwe ircht, met fruit en boeken, hoeden en jenen achter verlichte vensters. Cou- >n, ook de vandaag geplante bomen, jrachter nog de honderden puin ge- irden boerderijen, de zout-vergiftigde i en de op te bouwen woningen lig- Daarvan geeft de tentoonstelling eborgén land", die in Middelburg ge iden wordt, een beeld. Er zijn al 162.000 glas, 238 ton draadnagels, 3.250.000 kpannen en 42.500.000 bakstenen aan uwbouw verwerkt. Het is een verdwij- nd klein aantal, van wat nog verwerkt iet worden. Schenking van 800.000 bomen Walcheren, in opbouwzaken geleid door „Stichting Nieuw Walcheren", waar notaris J. L. Verhagen te Vlissingen, irzitter is, pakt echter de zaken stevig De actie „plant een boom op Wal- tn", waarvoor bijdragen uit heel de llieerde wereld binnenkwamen, zou eerste instantie 800.000 bomen in de brengen.. Daarom is het heden wmplantdag" op Walcheren. Gister- ind hebben de vrolijke klanken, ont- aan de NCRV-ster-avond, die in idelburg werd gegeven, over Neder- 1 geklonken, vandaag wapperde van Waloherens huis een vlag. )m 10.50 uur kwam de extra trein met Koninklijke en buitenlandse gasten in singen aan. Daar werd allereerst in St. Jacobskerk een plechtige dienst louden, waarin ds J. S. Hartjes in het ans, pastoor H. Snel in het Nederlands Is L. J. C. Visbeek in het Engels, de d om Walcheren herdachten. Duizen- juichten de Prins en de Prinses, toen de kerk betraden, toe. Vervolgens be dezen zich naar het Bellamypark ANDAAG STELLEN TJ U VOOR: Marinus W. Sloos, Lage Rijndijk 74, Leiden. ,Wim" is als oorlogsvrijwilliger bij het irps Mariniers gegaan en vertrok op Juli 1946 met de Johan de Witt n?ar dië. Last van zeeziekte had hij niet, ar was hij Marinier voor. Maar van natuur heeft hij genoten, zowel op de s naar Indië als in het mooie tropen- ad zelf. Twee acties maakte hij er mee Marinier le klas; op het ogenblik ökt hij als bakker achter het front de inwendige versterking van de °epen. Hij doet het met plichtsbesef, it hij beseft ten volle, dat hij hier ge ien is, om rust en orde terug te 'engen. Begin 1948 hoopt hij terug te naar Holland, waar hij zijn zus en verloofde in goede ge- ndheid hoopt weer te zien. Goede reis 'im en tot zolang „Good luck". Na Haar verrichtte de Franse ambas sadeur, Jean Rivière eenzelfde hande ling, waarop de Belgische oud-minister Hoste volgde. Indrukwekkend was daarna de plech tige bijeenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen, waar ds J. S. Hartjes in het Frans, pastor H. Snel in het Nederlands en ds L. J. C. Visbeek In het Engels, de strijd om Walcheren herdachten. Geen bezwaren legen boksen in het openbaar Beslissing blijft echter bij de burgemeesters Minister Witteman heeft overleg ge pleegd met minister Gielen over het hou den van openbare bokswedstrijden. Het resultaat hiervan heeft dr Witteman neergelegd in een brief aan de burge meesters. Hierin wordt betoogd, dat geen bezwaren tegen boksen in het open baar behoeft te bestaan, indien aan rede lijke voorwaarden van organisatorische, technische en opvoedkundige aard wordt voldaan. Dit zal het geval zijn, indien een bewijs kan worden overgelegd, dat de wedstrijd de instemming heeft van de Nederlandse boksbond. De minister stelt tenslotte (zeer te recht!) vast, dat de beslissing of de toe stemming al dan niet wordt verleend, ge heel voor rekening van de burgemeester valt. Mr Van Kleffen9 eredoctor van Michigan-universiteit Onze ombassadeur te Washington, mi van Kleffens, en de Amerikaanse .senator Vandenberg. hebben gisteren het eredoc toraat in de rechten van de Michigan University verkregen. De benoeming geschiedde in het kader van de slot viering van het eeuwfeest van de Ne derlandse nederzetting Anarbor. OUD-DIRECTEUR NED. BANK VER OORDEELD. Het Haarlemse tribunaal heeft inzake mrfi H. A. Bijleveld te Heemstede, oud- directeur van de Nederlandse Bank ge durende de bezetting, een jaar voorw internering, ontzetting uit de beide kies rechten en verbeurdverklaring van zijr vermogen tot een bedrag van ƒ25000 geadviseerd. Robert de Roos cultuurattaché te Parijs De Haagse pianist-componist Robert de Roos, die zoals bekend reeds enige tijd werkzaam was aan H. M.'s ambas sade te Parijs, heeft thans officieel de titel van attaché voor Onderwijs, Kunsten n Wetenschappen gekregen. Twee jongens door landmijn Gistermiddag zijn twee 13-j. jongens, nJ. H. Winterink en P. Terhorst, te Oos terbeek op een landmijn gelopen. De een werd onmiddellijk gedood, de ander overleed enkele uren later. Raad van State krijgt het te druk Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp tot wijziging van de die de samensteling en '*de bevoegdheid van de Raad van State regelt. Het gaat hier speciaal om de afd. geschillen bestuur. Het aantal door deze afdeling te behandelen zaken is zo groot geworden (in 1938: 771; in 1947 nu reeds 1625), dat minister mr Witteman het gewenst acht, de mogelijkheid te openen, dat de af deling in twee of meer kamers wordt gesplitst. Nederland heeft voor December scheepsladingen kolen van elk 9000 bruto—registerton toegewezen gekregen. Attlee en dr Beel brengen hulde Om 12.35 vertrok de officiële stoet naar Westkapelle, waar men om 1.15 uur aan kwam. Hier zijn honderden Engelse sol daten gesneuveld bij de poging, Walche- ran de zeezijde te naderen. Hier werd ook de eerste slag toegebracht aan de dijken, die zich openden om Walcheren te offeren voor de vrede. Dit alles is her dacht door de Britse minister-president, Clement Attlee en onze premier, dr L. J. M. Beel. Symbolisch was de hulde aan allen, die goed en bloed offerden, toen eerst de Re gentes, daarna Attlee, de Britse ambassa deur Sir Nevile Bland, de commanderen de officier in 1944, gen. Brooks en dr Beel een boom plantten. Ook namens een gelse familie, wier zoon in 1943 boven Walcheren werd neergeschoten, plantte men een jonge boom. In Middelburg, waar de hele dag kinderzang en vrolijke ommegangen ge houden waren, werd om half vier begon nen met de herbeplanting van het zo ge teisterd SEYS-bolwerk. door de Regen tes. mevr. Attlee, de Commissaris der Koningin, de Canadese ambassadeur Du puy, de Noorse gezant, Jens Biele er nister Mansholt. Een internationale vlaggenparade op de Markt, een declamatorium, een fakkelop tocht en een groot vuurwerk hebben deze dag besloten. Als de winterstormen zijn uitgeraasd, zal Walcheren weer groen blad en bloe sem dragen, voor het eerst na drie grijze Het gemeentebestuur van Middelburg zal, als dank voor de hulp, aan de Engel se regering een schilderij van de Haagse kunstschilder Pierre Hoeks aanbieden, voorstellende Walcheren tijdens de inun- De Stichting „Nieuw Waloheren" heeft heden H. M. de Koningin telegrafisch be dankt voor de geschonken bomen. N.S.B.-er bewaarde as van illegale werkers Vjjftien jaar tegen Velsense politie- commandant geëist Twee urnen had de 44-j. P. J. A. Span nenburg, gewezen commandant Staatspolitie in Velsen, in zijn werk kamer staan. Deze urnen bevatten de as van twee neergeschoten illegale kers. „Zo zal het elke terrorist vergaan", zo placht S. te zeggen. „Ik zal niet rus ten voor het hele Gooi is leeggehaald." Gisteren moest deze held zich voor het Amsterdamse B.G. verantwoorden. Voor hetgeen hij zelf had gedaan stelde hij nu natuurlijk zijn superieuren antwoordelijk. De president werd het gedraai de lafaard zo moe, dat hij hem toebeet: „Stop nou maar met deze onzin dach-te, achter deze tafel zitten geen imbecielen." De proc. fiscaal eiste 15 jaar. Uitspraak over 14 dageti. PREMIER SPAAK IN JANUARI NAAR ONS LAND De Belgische premier Spaak zal, op verzoek van het comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwerking, in de eerste helft van Januari een lezingen in Den Haag en Amsterdam houden. Hoewel de trouwplechtigheid van Prinses Elizabeth en Lt. Philip Mount- batten eenvoudig zal zijn, moet alles toch volgens het protocol punctueel in orde wezen. Vandaar dat de Lon- denaars onlangs de bruidsstoet „In cognito" de te volgen route zagen rijden. Radio-spreekverbod voor Gerbrandy gehandhaafd Minister Gielen verwerpt het beroep van de NCRV Minister Gielen heeft de N.C.R.V. niet ontvankelijk verklaard in haar beroep tegen het besluit van de Regeringscommissaris voor het Ra diowezen van 3 Sept. jl., waarbij aan .prof. mr P. S. Gerbrandy een spreek verbod voor de radio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Men lierinnere ïich, dat van dit spreekverbod ontheffing kon worden verleend, als prof. Gerbrandy zijn redevoering tevoren zou laten con troleren. Donderdag weer koffie en thee Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag weer een bon voor 125 gr. koffie en 50 gr. thee worden aangewezen. Geen extra snoep .voor groèps- f eest j es Aan verzoeken om, boven de extra toewijzing van tweemaal 200 gram ker t.g.v. St. Nicolaas en Kerstmis, nog een of andere toewijzing te mogen ont vangen voor feestelijkheden van afzon derlijke groepen of verenigingen, kan niet worden voldaan, aldus wordt van officiële zijde medegedeeld. Met boven genoemd extraatje is n.l. reeds de grens van het mogelijke bereikt. Philips' voorbeeld verdient navolging Van officiële zijde wordt gehoopt, dat andere ondernemers evenals Philips vrij willig hun prijzen zullen verlagen. Zij tonen hiermee, dat zij willen meewerken om een inflatie te voorkomen door ver mindering van de spanning tussen lonen Deze prijsverlaging van Philips' arti kelen gaat gepaard met een door de directeur-generaal van de prijzen voor geschreven verlaging van de handels marges. Het gevolg van een en ander is, dat de uiteindelijke prijsverlaging voor de consument zal variëren van 10 tot 37 hetgeen voor de Nederlandse bevolking een bezuiniging van vele millioenen gul dens per jaar betekent. Mikolajczyk na opzienbarende reis in Engeland aangekomen Een vlucht voor de dood. Onder gejuich is gisteren in het Britse parlement meegedeeld, dat de leider der Poolse oppositie, Stanislaw Mikolajczyk, in Engeland is aangekomen. In een inter view verklaarde Mikolajczyk, dat h(j 18 Oct. had vernomen, dat hij van zijn par lementaire onschendbaarheid zou wor den ontheven en kort daarop door een Pools militair gerechtshof ter dood zou worden veroordeeld. Hij beslopt hierop het land te verlaten. Voorkomen van bloedvergieten „De communisten in Polen willen bloed vergieten, om hun macht te vergroten en ik heb dit willen voorkomen," aldus Mi kolajczyk. „Als ik zou zijn veroordeeld, zouden leden van mijn partij tot repre sailles zijn overgegaan, die in bloed zou den zijn gesmoord. Dat heb ik willen ver mijden en daarom ben ik ontsnapt." Over zijn vlucht, zeide Mikolajczyk: „Ik reisde eerst naar West-Polen en van daar door de Sowj et-Russische zone van Duitsland naar de Britse zone, waar ik Zaterdag j.l. aankwam. Eerst toen kon ik rustig een nacht slapen. Ik ben_verder alleen ln een vliegtuig Engeland aangekomen Mikolajczyk zei- de nog geen plan nen voor de toe komst te hebben. Over het lot van de RAF vlucht kers i^Tvo? niets bekend. Naar offi cieus te Washing ton is bekend ge maakt, zal aan Mi kolajczyk in de V. S. asyl worden ver leend, indien hij zich daarheen wil begeven ge- MIKOL A J CZYK Gefingeerd telegram Een intieme vriend van Mlkolajoczyk verklaarde, dat ae Poolse boerenleider zijn vlucht begon, nadat hij een telegram uit Poznan had ontvangen, waarin hem werd bericht, dat zijn moeder ziek was veiligheidspolitie te Warschau heeft het telegram waarschijnlijk voor echt aange zien. Mokolajczyk reisde per trein naai de Sovjetzone van Duitsland, daar nie- Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad ZAL BRITS MANDAAT REEDS OP 1 JANUARI EINDIGEN? Rusland wil er spoed achter zetten Tijdens een zitting, welke met geslo ten deuren werd gehouden, hebben de Sowjets het Amerikaanse voorstel om de verdeling van Palestina te doen ingaan per 1 Juli 1948, van de hand gewezen. Zij hebben daar een eigen resolutie tegenovergesteld, volgens welke het Britse mandaat reeds op 1 Januari zou eindigen en eet) sie uit de Veiligheidsraad Beloofde Land zou moeten gezonden. De tussenperiode lijk een jaar mogen duren. De Sowjets stelden tevens v Veiligheidsraad onmiddellijk ii en in de Arabische staat een regeringsraad zal instellen, zouden drie k vier maanden commis- het oor, dat de i de Joodse provisoire De Brmer het aflo pen van het mandaat het land hebben verlaten. De Commissie uit de Raad zou onmiddellijk na haar aankomst in Palestina moeten beginnen vaststellen van de grenzen, overeenkom- Terwijl er gepraat wordt, sneuvelen onze jongens Zaterdag zijn in Indië weer 6 Neder landse soldaten gesneuveld, terwijl er-16 werden gewond. Op West- en Oost-Java werd krachtig opgetreden tegen omzwer vende benden, die onze troepen aanvie len. Op overig Java en ook op Suma tra nverden onze troepen herhaaldelijk beschoten. Weer Nederl. bankagentschappen in Japan Generaal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft toege staan dat een aantal buitenlandse ban ken, waaronder de Nederlandse Handel maatschappij en de Ned.-Indische Com merciële Bank, agentschappen in Japan openen. stig het besluit der Algemene Vergade ring. De voorlopige regeringsraden den tenminste zes maanden nadat zij zijn ingesteld „op democratische wijze" kiezingen moeten uitschrijven voor stituerende vergaderingen. Engeland accoord? In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat het Sow jet-voorstel zeer waarschijnlijk de steun van Britse kabinet zal verkrijgen, mits Januari 1948, als het mandaat zou zijn op geheven, de Britse troepen zich alleen zouden kunnen bezig houden met het voorbereiden van de ontruiming en nie met het handhaven van gezag en orde. Detachering van Nederlandse Ambtenéren in Indië mand verwachtte, dat hij deze weg durven kiezen. Mikolajczyk is de gast geweest hooggeplaatste Britse en Amerikaanse functionarissen in Duitsland. Berucht SS-generaal moet hangen Ook vier andere Nazi's tot de strop veroordeeld. Het Amerikaanse militaire gerechtshof Neurenberg heeft gisteren generaal PohL een der beruchtste SS-organisato- tot de dood door de strop veroor- 1. Bovendien kregen nog 4 andere dezelfde straf toegewezen. Verder werden nog gevangenisstraffen, variëren- 10 jaar tot levenslang, uitgedeeld. Wereldtentoonstelling te Brussel in 1952? Volgens „Le Peuple" overweegt de Belgische regering in 1952 een wereld tentoonstelling te organiseren te Brussel. Zulks omdat Frankrijk, welk land in 1953 aan de beurt zou zijn. daarvan heeft afgezien Dump-auto's gaan voor Duitsland rijden Er is een groot plan opgesteld de komende winter Duitsland door zijn transportmoeilijkheden heen te helpen. Ongeveer 10.000 voertuigen, afkomstig uit geallieerde dumps, zullen voedsel brandstof rondbrengen. De Duitsers zul- deze voertuigen in dollars be talen. Het totaal bedrag der kosten ii gesteld op een millioen pond sterling. Oud-Amerika ans ambassadeur pleegt zelfmoord John Winant, Amerikaans ambassadeur a Groot-Brittannië gedurende de laatste oorlog, heeft zich met een schot door het hoofd van het leven beroofd. Winant woonde in Concord (New Hampshire, V.S-). Zo zijn onze manieren Parachutisten moeten onrust zaaien Een officieel communiqué van de Ned.- Indische regering meldt, dat -blijkens klaringen van een in Zuid-Borneo ge vangen genomen parachutist een groep republikeinse parachutisten, der leiding van majoor Raden Soeprapto en kapitein Soepardjo van de T.N.I. op 12 October ji. in het landschap Kota- waringin op Zuid-Borneo zou zijn uit geworpen. Deze groep zou in een Dakota Amerikaans piloot zijn over gevlogen. De parachutisten wa zienlijk bewapend en zij hadden de op dracht de bevolking tot een opstand te zetten om dan tevens een kern gewelddadig optreden te vormen, gens het communiqué worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegs- verklaarde tevens, dat andere soort gelijke avonturen in het voornemen lig gen, terwijl de organisatie van deze actie Djokja zou uitgaan. Het c qué eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortgelijke ac ties voordoen, de regering zich genood zaakt zal zien geëigende maatregelen te treffen. De heer G. W. Beunder, hoofd van de econ. afdeling van de directie van de tuinbouw, zal Vrijdag van 19.1519.30 Hilversum II een lezing houden over „Fruitteelt en fruitexport". dacht van zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken gevestigd op het nijpend tekort aan leden voor het Indisch ambte narencorps. In verband hiermede doet hij een' beroep op de bevoegde Nederlandse instanties, geen hier te lande tijdelijk ver blijvende ervaren Indische ambtenaren in dienst te nemen zonder overleg met hei departement van Overzeese Gebiedsde len. Voorts wyst dr Beel op de mogelijk heid, tijdelijk ambtenaren in Nederland se Overheidsdienst te detacheren in Indië. Bij terugkeer in Nederland dienen deze ambtenaren verzekerd te zijn van her plaatsing, terwijl ze in hun promotie tij dens hun afwezigheid niet dienen te wor den geschaad. Op een prauw uit Bone in de Mina- hassa trof de douane een bedrag ruim tweeduizend gulden aap zilvergeld aan. De prauw arriveerde in Pontianak en het geld was verborgen in de laad- DAT er plannen bestaan om, evenals op het Utrechtse, ook op het Zwolse sta tionsemplacement een spoorbioscoop te plaatsen. DAT een Haarlemse schoorsteenveger, die in een 12 m hoge schoorsteen be kneld was geraakt, niet eerder bevrijd kon worden alvorens de brandweer een gat in de schoorsteenwand had gekapt. DAT men in een restaurant te Goshen (Inriana) „Inktvissen-stoofpot" kan eten, een lekkernij, die in gedroogde vorm uit Griekenland is geïmporteerd. DAT twee oudjes van 82 en 83 jaar. die zich nog erg jeugdig voelen, heel Seeland, het grootste eiland van Dene marken, rondtippelen. DAT men in Engeland proeven gaat nemen met het gebruik van honden voor het reddingswerk bij mijnrampen, bedolven mijnwerkers sneller op te kun nen sporen. DAT i.v.m. herstelwerkzaamheden IJmuiden de automobilisten wordt at geraden om, indien dit enigszins n gelijk is, van 10 tot 23 Nov. gebruik maken van het veer te Buitenhuizen i.p.v. het veer bij Velsen. DAT de K.N.A.C. min. Gielen heeft verzocht om het verkeersonderwijs op de lagere scholen verplicht te stellen. DAT minister Gielen Zaterdag a.s. gedenkraam 19401945 in de St. Jans- kerk te Gouda zal onthullen. DAT het R'damse B.G. de 24-j. L. H. v. d. Berge aldaar, die als SS-compagnie- commandant in België had gevochten, tot IVz j. veroordeelde. DAT Zondagmiddag in de buurtschap Enterbroek (O.) vier wilde zwijnen zijn waargenomen. DAT op de distributiekantoren in Vlagtwedde en Onstwedde een groot aantal valse textielpunten werd aange troffen, terwijl zich vermoedelijk nog een aanzienlijk aantal onder het publiek bevindt. DAT op 14 Nov. a.s. in de Utrechtse Stadsschouwburg een fruitteeltdag wordt gehouden. DAT gisteren een model van het fre gatschip „Peter en Paul" van de V.O.C., een geschenk van de Bruynzeelfabrie- ken, een plaats heeft gekregen in het Czaar Peter-huisje te Zaandam. DAT voor het R'damse B.G. gisteren tegen de 30-j. vrouw H. Neleman, die haar man aan de Duitsers had verraden en daarna een liederlijk leven had geleid. 10 j. gev. straf werd geëist. DAT aan het gemeentebestuur van Rotterdam verzocht is om de wanden van de inritten van de Maastunnel don kerblauw te maken teneinde het be zwaar van slecht zicht bij het binnen rijden te ondervangen. DAT de Zeeuwse oester- en mosselban- ken bedreigd worden door een invasie vaan „slippers" (zeediertjes, die het voor de oesters en mosselen bestemde voedsel consumeren), hetgeen een ramp voor deze teelt kan betekenen. DAT de Vissingse Openb. Leeszaal door bemiddeling van de Franse ambassade een kostbare verzameling Franse boeken ten geschenke heeft gekregen. DAT Ged Staten van Overijssel het noodzakelijk vinden een provinciale vlag samen te stellen en reeds de kleuren rood, geel en blauw in drie horizontale banen .zijn voorgesteld. DAT op de jaarlijkse paardenmarkt tc Hedel gisteren 1700 paarden werden aan gevoerd, dooh de handel weinig geani- DAT het A'damse B. G. gisteren de Haarlemse liquidateur van verenigingen Nieuwenhuys tot 4 j. en de gewezen wnd dir. van de Haarlemse dienst van Soc Zaken tot 6 j. veroordeelde. DAT de „Nieuw Amsterdam" tengevol ge van storm op de Atlantische Oceaan, i.p.v. morgen eerst Donderdag in New- York aankomt. DAT te Nispen een zekere W. uit St. Willebrord is aangehouden, die een be jaard echtpaar de levensmiddelenkaarten afhandig had gemaakt, door zich uit te geven voor een controlerend distributie ambtenaar. DAT het Terneuzense tribunaal de be schuldiging tegen de voorm. keurings arts van het Gew. Arbeidsbureau aldaar, de 34-j. G. J. Smelt uit Groningen, vallen heeft verklaard. DAT voor het R'damse B.G. tegen de 75-j. vishandelaar A. N. Exter aldaar, die in '43 zijn Joodsebuurman aa S.D. had verraden, wegens zijn hoge leef tijd 7 J. met aftrek werd geëist SOCIALISTISCH WETSONTWERP (Van onze parlementsredacteur.) HET rumoer rond de in bezettingstijd doorgevoerde concentratie van het personenvervoer, waardoor talrijke autobusondernemingen zijn weggesaneerd geeft een zeer bepaalde richting aan de wijze, waarop het thans ingediende Wets ontwerp Autovervoer Goederen zal wor den beoordeeld. nieuwe wetsontwerp wordt de concentratie zonder meer als motief ge noemd. Minister Vos betoogt in de Me- n Toelichting, dat de bonte veel heid van bedrijven haar plaats zal moeten vinden in een welgeordend verkeers- apparaat. Het gaat er om. op welke wijze de samensmelting tot stand komt Hier ligt een principieel bezwaar tegen het in gediende wetsontwerp. Want het laat ronduit de weg open voor dwang. Naar mening wordt hier geen rekening gehouden met de historische groei van het vrije vervoersbedrijf. De vergunningen kunnen worden geweigerd en zelfs ambts halve ingetrokken op grond van het vage begrip .Algemeen vervoersbelang". Wat onder algemeen vervoersbelang moet worden verstaan, is onttrokken aan de beslissing van de wetgever. Sanering is inderdaad wenselijk. Maar dan moet deze zo mogelijk gaan op basi» van vrijwilligheid. Op zijn minst moet de betroffen bedrijfstak zelve van haar inzichten kunnen doen blijken. Daarom is het wenselijk, dat de Commissie van Advies, die de wet zelve kent, bestaande uit vertegenwoordigers van de onderne mers, de werknemers en de verladers, wordt ingeschakeld by het verlenen en intrekken der vergunningen. Dit behoort de wet zelve te worden vastgelegd. Nu hangt deze commissie in de lucht: bij algemene maatregel van bestuur wordt voorgeschreven, wanneer de Adviescom missie Goederenvervoer in staat moet worden gesteld, advies te geven. Wordt dit wetsontwerp wet, dan is de gehele bedrijfstak van het goederenver voer langs de weg (en straks ook dat te water) op genade of ongenade overge leverd aan de overheid. De regelen in zake berqep enz. ter bevordering van de rechtszekerheid achten wij onvoldoende, wanneer het concentratie-programma door de wetgever zonder meer ter vastel- ling wordt overgelaten aan een commis sie, die haar richtlijnen van de Minister ontvangt. De mogelijkheid van diep in grijpende maatregelen op vervoersgebied buiten het bedrijfsleven om, is in wezen socialistisch en verwerpelijk. Een jonge haas, die blijkbaar het ouderlijk nest niet kon terugvinden, werd door een inwoner van Enschede opgenomen. „Hansje" heeft het er best naar zijn zin. Dat hij zijn melkbonnen heeft vergeten, vindt zijn pleegmoe der gelukkig niet erg. Ordening van het goederenvervoer per vrachtauto Wetsontwerp tot invoering van het Vergunningenstelsel Bij de Tweede Kamer is thans door Minister Vos ingediend het wetsont werp tot regeling van het vervoer met vrachtauto's (de Wet Autovervoer Goederen, kortweg W.A.G.) over voor het openbaar vérkeer open staande wegen. Zoals bekend hebben we reeds de Wet Autovervoer Personen, die uit de laatste jaren voor de oorlog stamt Nu is dan het vrachtvervoer aan de beurt. Deze wet regelt het vervoer lan^s de weg. Een ander wetsontwerp, dat het goederenver voer te water regelt, zal spoedig volgen. De wet is uitsluitend van toepassing op goederenvervoer per auto. Niet valt er onder dus het ten plattelande nog wel bestaande vervoer met paard en wagen. Het vrachtauto-goederenvervoer is ver deeld in enige groepen, n.l. geregelde vrachtautodiensten, afhaal- en bestel diensten, ongeregeld vervoer (veever- voer. melkvervoer, verhuizingen, enz.) en eigen vervoer. De wet voert, behalve voor het eigen vervoer, het vergunningenstelsel in. Voor de geregelde diensten en de afhaal- en besteldiensten moet de vergunning wor den aangevraagd bij de Commissie Ver gunningen Goederenvervoer. Voor het on geregelde vervoer wordt de vergunning verleend door de Rijksinspecteur van het Verkeer, in wiens district de aanvrager is gevestigd. De vergunningen worden niet geweigerd dan in het algemeen ver voersbelang. Vergunningen kunnen ech ter ook op grond van algemeen vervoers belang ambtshalve worden Ingetrokken. Tegen de door de Commissie Vergun ningen Goederenvervoer en de Rijks inspecteurs genomen beslissing staat bin nen 30 dagen beroep open op de Kroon. De gewraakte beschikking treedt niet m werking voor op het beroep is beslist. De intrekking van een vergunning voor ge regeld vervoer, anders dan op verzoek van de vergunninghouder, treedt niet eer der in werking dan een jaar na dagteke ning van het besluit Wat het eigen vervoer betreft acht mi nister Vos het systeem van vergunningen niet gewenst. Hiervoor in de plaats is ge kozen het stelsel van aanmelding en in schrijving. Deze maatregel is nodig, om geen als eigen vervoer gecamoufleerd be roepsvervoer te krijgen. De wet voorziet voorts ln de Instelling van een Adviescommissie, waarin onder nemers, werknemers en verladers zijn vertegenwoordigd. Bij Algemene Maatregel van Bestuur wordt bepaald in welke gevallen advies behoort te worden gegeven. Het is met name de bedoeling deze commissie in te schakelen bij het onderzoek naar vakbe kwaamheid. financiële draagkracht enz. Bij wijze van overgangsmaatregel blü- ven de op grond van bezettingsmaatrege len uitgegeven rijvergunningen van kracht Binnen drie maanden na het in werking treden van de wét moeten de vergunningen en inschrijvingen worden aangevraagd. Het doel van 0e wet Is het bereiken van een sanering van het vervoer langs de weg door concentratie van de bestaande 1600 vrachtautodiensten en de 7400 bedrijven, die zich met ongeregeld vervoer bezighouden. Amerikaanse musici spelen niet meer voor de gramofoon De Vakvereniging van Amerikaanse musici, omvattend pl.m. een kwart mil lioen toonkunstenaars, heeft besloten haar leden van 1 Jan. 1948 af het spelen voor gramofoonplaten te verbieden, omdat ae musici geen instrument kunnen dulden, dat uiteindelijk hun bestaan'vernietigt. menen neen gemaani. Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Meest matige wind. hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 5 November: Zon op 7.40 en onder 17.06. Maan op 23.04 en onder 14.50. Dinsdag 11 November N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1