|licttu>e Criïwdjr (tfourattt T AROT TB VERLIEST OF HF,T FT VAN HAAR ZETELS Wist U MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0.30 per week; f 1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) AD VERTE NTIËNf 0.15 ppr millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7349 Christelijk-^ ationaal Dagblad r i -Stanhwstirb Is gbebkwi voor Leiden en Omstreken "myn bert in tegbenspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 Opzienbarende raadsverkiezingen in Engeland Conservatieven eisen een nieuw parlement Communisten vrijwel weggevaagd ALS de tekenen ons niet bedriegen, zullen de Britse kiezers voor de ge meenteraden In Engeland en Wales ons voor even grote verrassingen plaatsen, als De Ganlle in Frankrijk heejt geleverd. Zaterdag gingen 3 mil- 11 oen kiezers van de 9 mlllioen in dat gedeelte van het Britse Rijk ter stembus, met het resultaat, dat Labourpartl) bijna 700 van haar 1475 zetels verloor, terwijl de Conservatieven van Churchill hun oude aantal zetels (618) bUna hebben verdubbeld. De communisten, die met hun 10 zetels toch al niet te veel in te brengen hadden, hebben slechts 1 zetel overgehouden, 1 zetel van de 3266 Deze zwenking naar reohts wordt in de Zondagsbladen beschreven als terugkeer naar een gezonde toest; De „Sunday Express" schreef bijv.: „Het land wendt zich weer naar zijn grote leider, Winston Churchill. Na de oorlog waren de mensen bereid, de socialisten een kans te geven. Zij hebben bun kans gehad. Zij hebben gefaald op een meest betreurenswaardige wijze". Voor de „Sunday Chronicle" betekent de uitslag, dat de mensen van Groot-Brittanraë zich niet langer laten bedriegen door de beloften van een socialistisch paradijs. Churchill zelf juichte het succes toe als „een schitterende overwinning over de verkeerdgerichte krachten, die het land reeds var op de weg naar de vernieti ging hebben geleid." De Conservatieve party heeft thans een beroep gedaan op de Labour- regering om af te treden en accoord fe gaan met het houden van nieuwe parlementsverkiezingen, na de uit slagen van de gemeenteraadsverkle- Lord Woolton, voormalig conservatief minister van Voedselvoorziening en thans voorzitter van de conservatieve partij, verklaarde: „Ik geloof, dat de re gering moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuigingen der democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaait moet zoeken. De voornaamste reden voor deze verschuiving is, dat het volk van dit land het vertrouwen 'heeft verloren in het vermogen der regering, niet alleen haar beloften, op grond Barricade van mensen lichamen Het troepentransportschip „Empress of Sootland" kon niet "uit Liverpool vertrekken; de bemanning was in staking gegaan. In allerijl werden 50 zeelieden met een speciale trein uit Londen gdhapld, om de' stakers te vervangen. „Dat nooiit!" zeiden de Diverpoolse zeerobben en zij gingen in zes rijen op de rails liggen, om te verhinderen, dat de trein het haven gebied kon bereiken. De politie stormde toe, maar zodra zij een aan tal stakers had verwijderd, lagen er verderop al weer nieuwe. Dubbeldik. Nog nét op tijd zag de machinist de menselijke barricade en kon hy de treön tot stilstand brengen. Toen sprongen de zeelieden met honderd tallen in de trein, om de Londen aren voor de staking te winnen, hetgeen niet gelukte VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Teun Timmers, Henk Souve- rijn, Wim Peur sum en Niek Driebergen, drie Rijnsbur gers en een Toen zijn elkander ontmoetten onder de gloeiende tropenzon, drie Rijnsburgers en één Katwijker, hebben zij elkanders hart ontdekt, zoals zij thuis, in Holland, het goede hart ontdekten van htm ver loofden. Zij waren het direct eens en zyn sindsdien onafscheidelijk. Teun Timmers en Henk Souverijn zijn zelfs tot de ontdekking gekomen, dat zij nog familie van elkaar zij if. 's Zondags zijn zij meestal te vinden bij de JCwitang- kerk te Batavia, maar behalve hun Gods dienstplichten vervullen zij ook hun mi litaire. Teun Timmers behoort bij de „wegpiraten" en wanneer hij met zijn drietonner op weg is, zijn geen moeilijk heden hem te groot. Henk Souverijn be dient de draden: zijn telefooncentrale maakt de nodige verbindingen over grote afstanden, waarbij hij ook zijn vrienden niet vergeet. Wim Peursum verzorgt plichtsgetrouw het toilet van zijn vrien den; hij is n.l kapper van beroep, een vak, dat hij in dienst niet verleren wil, al bedient hij ook met evenveel vaar digheid de pen. Zo vaardig zelfs, dat bij een aparte postbox nodig heeft voor lijn correspondentie. Niek Driebergen tenslotte is chauffeur, evenals zijn vriend Teun En evenals hij maakt hy de we gen in Batavia en omgeving niet onveilig, maar veilig in de meest letterlijke zin. Zonder tot buitensporigheden te vervallen kan het viertal zich in zijn vrije tyd uit stekend vermaken en menige kostelijke tocht'wordt gemaakt door stad en streken. Zij maken van de gelegenheid gebruik om familie en vrienden de har telijke groeten te doen. Als straks de tijd daar is, hopen zij welgemoed in Holland terug te komen. werd gekozen, na te komen, doch ook om het land door de stormachtige wa teren, waarin wij thans te vechten heb ben, te leiden." In Schotland worden morgen gemeen teraadsverkiezingen gehouden. By de verkiezingen voor de Wetge vende Vergadering op Malta heeft de Labourpartij 21 van de 40 zetels ver overd. Voor dertien zetels is de uitslag nog niet bekend. Achttien doden bij vliegtuig ramp in Alaska Enige dagen geleden is een vliegtuig van de Pan American Airways, met 18 personen aan boord, by de top van de berg Tamgas' in Alaska neergestort. Toen een reddingsploeg de bergtop bereikt had. ontdekte men dat geen der inzittenden van het vliegtuig de ramp overleefd had. Tweede wereldoorlog eiste 15 millioen doden Uit gegevens, welke men verzamelt voor het samenstellen van een tweede uitgave van de Encyclopaedia Britannica blijkt, dat het aantal doden en vermisten van de legers van 57 geallieerde mogend heden ~en vijanden In de tweede wereld oorlog op 15 millioen wordt geschat. De verliezen van de Sowjetlegers zouden (7.500.000 man bedragen, die van de Duit- sche legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en Amerikaanse 295.000. Egyptische cholera eiste reeds 7600 slachtoffers Het Egyptische ministerie van Gezond heid te Cairo maakte bekend, dat in het afgelopen weekeinde 374 personen aan cholera zyn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zyn gerapporteerd. Het aantal doden sinds het begin der epidemie is nu 7626 Geen cholera ln Italië De Italiaanse regering verklaart dat in Italië geen cholerapatienten zyn dat het by enkele verdachte gevallen typhus betrof. Deze verklaring is gedaan omdat de regering berichten heeft vangen, dat enkele Europese landen plan zyn voorzorgsmaatregelen te treffen tegen reizigers uit Italië. China verbiedt kussen in het openbaar De Chinese regering trekt op tegen de onzedelijkheid. Het dansen in zachtgele genheden en het kussen, in het openbaar zullen verboden worden. De omvang zekere geïllustreerde tijdschriften zal be perkt worden. Arabieren in en om Palestina staan klaar om te vechten Verdelingsplan mag niet doorgaan Abdoel Rahman Azzam pasja, -secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Bagdad verklaard: „Ik be vestig de berichten, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Pales- tynse grenzen worden geconcentreerd. Het Trans-Jordaanse leger is binnen Palestina op zyn post". Hij voegde aan zyn verklaring o.m. toe: „De Arabieren hebben tot vechten besloten om Pales tina te redden van Iedere mogendheid, die het verdelingsplan tot uitvoer brengen." Tegenspraak? Het persbureau der Arabische Liga te Cairo heeft echter zijn verbazing uitge drukt over de verklaring van Azzam. Het bureau is zich niet bewust van enige nieuwe ontwikkeling van militaire aard, die door de Arabieren zou worden ver oorzaakt. Palestynse politiemannen ontslagen. Uit het hoofdkwartier van de Pales tynse politie te Jeruzalem wordt gemeld, dat enkele leden van de politie ontslagen Dr P. A. Kasteel burge meester van Breda? (Van onze Parlement® redacteur) Naar wy vernemen heeft dr P. A- Kasteel, gouverneur van Curasao, het plan nog vier weken in Nederland te bly- In Curacao wordt het langdurig biyf van dr Kasteel in Nederland be schouwd als een poging een ander ambt te zoeken. Geruchten doen de ronde, dat de gouverneur zal worden benoemd tot bur gemeester van Breda. Zoals men weet, is ook de vorige burgemeester van Breda, de heer B. W. Th. van Slobbe, dit kort geleden wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd aftrad, gouver neur van Curacao geweest. Verliezen voor de Ruhr- communisten Zeventig procent der resultaten van de verkiezingen voor de mynwerkersraden in het Ruhrgebied is thans bekend. Tot dusver hebben de communisten zware verliezen geleden (zy liepen terug van op 200 zetels), terwyl de socialisten ;t boekten. Laatstgenoemden ver wachten zelfs een meerderheid van twee de commiihisten. Tachtig Duitse mijnwerkers verongelukt ie schacht stortte in ongeluk in de Russische Uraniet-mynen in het Zuiden van Saksen zyn 80 Duitse mynwerkers gedood. Het ongeluk is gebeurd in een 75 me- •r diepe schacht, welke zo stijl is, dat de arbeiders er slechts met ladders in konden afdalen. Bijzonderheden over het ongeluk zijn onmogelUk te verkrygen, omdat de auto riteiten op alle mogelyke manieren pro beren deze geheim te houden. Het onge luk gebeurde in het ertsgebergte, waar de Russen van tienduizenden Duitse vrouwen gebruik maken voor het delven van uraniet. Aardbeving in Peru kost 41 doden Gisteren heeft in Peru een ernstige aardbeving plaats gehad, waarby 41 per sonen om het leven zyn gekomen, terwyi 100 werden gewond. Velen, die onder neerstortend puin werden bedolven, zyn By de stad Satipo, waar de aardbeving het hevigst was, veroorzaakte zU een aardverschuiving, die de loop van de ri- Satipo verstoorde. In de daardoor ontstane vloedgolf zyn vele personen ver dronken. De laatste aardbeving in Peru geschiedde een jaar geleden en kostte 400 personen het leven. Diepe zyn al* gevolg van het resultaat der ge durende 3 maanden verrichte onderzoe kingen inzake de troebelen op 31 Juli te Tel-Aviv, nadat de Irgoen Zwai Leoemi 2 Engelse sergeants had opgehangen. Op die dag werden 5 personen gedood en een aantal gewond, toen „geüniformeer de mannen" by wijze van represaille een aantal schoten losten. Volgens deze ver klaring van de petitie wettigden uitge breide nasporingen geen gerechtelijke vervolging. Het echtpaar Boom in de Baatstraat dat Zaterdag zyn 65-jarig huwelijks feest vierde, werd ook door Leiden'6 burgervader, jhr mr F. H. v. Kinschot met een bezoek vereerd. De heer Boom, wiens gezondheid de laatste jaren veel te wensen overlaat, was echter op dit grote moment bed legerig, zodat zyn vrouw de honneurs moest waarnemen. Wat zy, zoals U op de foto ziet, met kennis van za- ken doet. Prinses Juliana schenkt poppen Prinses Juliana heeft 12 poppen ge schonken voor de poppenten toonstelling, welke ten bate van het Centraal Genoot schap van Kinderherstellings- en Gezond heidskolonies, te Voorburg wordt gehou- Thee voor Nederland Teneinde aan de in Nederland be staande behoefte aan thee tegemoet te komen, heeft de A M.V J. het initiatief genomen om 1000 kistjes Javathee, oogst 1947, tegen kostprijs ter beschik king te stellen voor een snelle verzen ding per KLM naar Nederland. Op 6 November zal hiervoor een speciale vracht per Skymaster worden inge steld. Ieder kistje weegt bruto 3 kilo en bevat 4 pond thee. Philipsproducten worden morgen goedkoper Philips zal met ingang van morgen de pryzen van al haar artikelen verlagen. Een lamp van 100 wat b.v., welke thans nog f 1 kost, zal met ingang van morgen 15 cent goedkoper worden. Deze prijsverlaging wordt in de aller eerste plaats toegeschreven aan krachtsinspanning van de employé' aan de onmisbare hulp, welke de fabriek van overheidsinstanties en van particu liere zijde heeft ontvangen. Voor de elfde maal ln haar historie en voor de tweede maal na de bevryding werd de Leidse Christelijke Korfbalclub „Peraix" kampioen van de Christe- telijke Korfbal Bond, Vermoeid maar overgelukkig poseert het Pernix twaalf tal na haar 3—1 zege op het Rotterdamse DIO, voor onze fotograaf. Op de eerste ry (v.l.mr.): L v. d. Mey, J. Beekman-Evert. L. ten Wolde, A. v. Cittert, W. v. Zwieten, K. v. d. Mey en J. de Bree; 2e rU: (v.l.n.r.)F. v. Zwieten, J. Beekman, R. v. Cittert en H. Looman. De supporters (sters) zorgden natuurlyk voor de bloemen. Amerikaanse resolutie gewijzigd aangenomen Nederlandse kringen niet ontevreden Mr VAN KLEFFENS HEEFT TOCH ENIG SUCCES DE Veiligheidsraad heeft de door een subcommissie in definitieve vorm gegoten Amerikaanse resolutie aangenomen, waarby het opmerkeiyk was. dat Rusland niet zyn veto uitsprak. Deze resolutie nodigt belde „par tyen" uit, tot besprekingen te komen over de staking der vyandeiykheden, zonder dat er nog enige verplichting ls tot terugtrekking der troepen. De Poolse resolutie, waarin met sancties tegen Nederland werd gedreigd, is verworpen. De aangenomen resolutie De resolutie der subcommissie over weegt, dat de uitnodiging van de Veilig heidsraad om het vuren te staken niet is uitgevoerd en dat geen van beide „par tijen" gepoogd heeft om over die uitvoe ring tot overeenstemming te komen. Zij nodigt beide „partyen" uit om met elkaar in overleg te treden over de uit ing, hangende een overeenkomst, welke aan alle daden een einde maakt, die rechtstreeks of zydelings in strijd zyn met de resolutie en over de maatregelen ter bescherming van leven en eigen' Zy nodigt de commissie van drie e: consulaire commissie uit, daarby te hel pen en verbiedt het gebruik der gewa pende macht om het op 4 Augustus bezet te gebied uit te breiden. Mocht blyken bepaalt zij tenslotte dat enige terugtrekking noodzakelijk is, dan nodigt zy beide „partijen" uit hierover tot overeenstemming te komen. Geen veto Australië, China en België trokken op de zitting alle voorstellen in, ten gunste deze resolutie. Voor de stemming kwam het tot een twist tussen de voor zitter Austin (Amerika) en Gromyko (Rusland), daar de eerste verklaarde, dat de bevoegdheid van de Raad om het ge schil te behandelen nog niet was vast gesteld. Daarna geraakte de voorzitter in strijd met Katzuchi (Polen), die voor zyn resolutie voorrang eiste, maar niet kreeg. Pillai (Voor-Indië) was op zyn tenen ge trapt, omdat mr Van Kleffens melding gemaakt had van Voor-Indië's binnen landse moeilykheden. Hodgson (Austra lië) zelde, „ldever een half brood te heb ben dan geen". Tenslotte werd de reso lutie met 7 stemmen voor aangenomen. Polen stemde tegen en Rusland, bene twee andere leden onthielden zich. Onderhandelingen in Indië v op een Commissie van drie willigt Djokja's wengen in Volgens Ass. Press heeft de Com missi e van Drie zich formeel altge sproken voor het standpunt van de republiek, dat Nederland en de re publiek „de partyen ln het Indische geschil" z(Jn. Dit ion volgens het persburean inhouden, dat de Indo nesiërs uit de gehele overige Archi pel onmondig worden verklaard. De Commissie wil haar medewerking geven bij de keuze van een plaats onderhandelingen. Aneta verneemt Batavia „van welingelichte zijde", dat de Nederlands-Indonesische besprekingen zeer waarschijnlijk zullen worden ge houden 1 in tegenwoordigheid van Commissie van Drie aan boord van door de V. N. ter beschikking te stellen commandoschip, dat by. de Duizend Eilandeh benoorden Batavia zal liggen. (Aneta neemt dier hier aan, dat Neder land in dergelijke besprekingen zou willgen. RedJL De republikeinse minister van Buiten landse Zaken, Salim, is tezamen m republikeinse functionarissen van Batavia naar Djokja gevlogen in een vliegtuig van de Australische luchtmacht. Zaterdag één man gesneuveld Het legerbericht meldt, dat Zaterdag aan onze zijde in Indië een man is sneuveld en acht zijn gewond. Bezuiden Garoet en Tjiamis werden 593 Chinezen in veiligheid gebracht. Op Java er Noord-Sumatra moest opnieuw aan front worden opgetreden. De voorlopige verliescijfers sedert 4 Augustus zijn: 241 doden, 716 gewonden en 21 vermisten. De Poolse resolutie werd door stemmen gesteund, twee leden stemden tegen en vijf onthielden zich. Opmerkeiyk is, dat enige gedachten an mr Van Kleffens in de aangenomen resoluties zyn overgenomen, nl. inzake beëindiging van ophitsende propaganda, bescherming van leven en eigendom. Generaal Spoor is ziek (Van onze parlementsredacteor). Naar wy vernemen zou generaal Spoor reeds dezer dagen in Nederland zyn ge arriveerd, indien, hy niet ziek was ge weest. Deze ziekte schijnt van een zodanig karakter te zyn, dat overkomst naai derland gewenst wordt geacht om' cialistische hulp, die voor dit geval in Indië niet voldoende te verkrygen is, in te roepen. Tegelykertyd zullen in Neder land besprekingen worden gevoerd personele en materiële vraagstukken met betrekking tot de troepen in Indië. Mackenzie King moest hollen Toen de „Queen Elizabeth" Zater dag al de loopplanken inhaalde en op punt stond, New York te verlaten, kwam er een heer aanrennen, die onder een stapel pakjes zwoegde en nog met het schip mee moest. Het was de Canadese minister-president Mackenzie King, die genoeglijk had ge winkeld en daardoor byna z'n boot miste, waarmee hy, voor een bezoek aan Nederland, naar Europa zou ver trekken. DAT de Zuid-Afrikaanse walvisvaarder Baleena dezer dagen naar de Zuidpool is vertrokken met een menselijke mas cotte aan boord, het 10-jarig meisje Karin Treuton. DAT de Azoren vierhonderd van de mooiste ananassen als huwelijksgeschenk naar Prinses Elizabeth hebben gezonden. DAT volgens de Amerikaanse geleerde dr Anderson, de mensen irn de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki 1000 jaar lang nog afwijkingen zullen vertonen, tengevolge van de atoom-explosie. DAT de Duitse politie in Hesse, by sn razzia langs de wegen niet minder dan 31.000 kg levensmiddelen en 503 flessen wijn in beslag heeft genomen. DAT in Milaan Zaterdag geen avond bladen zijn uitgekomen, tengevolge van een staking onder de journalisten, die een salarisverhoging eisen. DAT de Engelsen mopperend Zater dag één van hun pleziertjes moesten op geven. nl. het autorijden voor niet- noodzakelyke doeleinden. DAT gen.-maj. der mariniers H. J. F. M. A. von Freytag DFabbe Zaterdag uit Indië in ons land is teruggekeerd. DAT vier Hilversummers, die, ver momd als schoorsteenvegers, uit een aan tal Gooise vailla's een partij texitiel, ra dio's en gouden en zilveren sieraden hadden gestolen, thans zyn gearresteerd. DAT gisteren het 2000ste schip van dit jaar in de Amsterdamse haven is aange komen. terwijl in het vorige jaar in totaal 1706 schepen de haven aandeden. DAT tydens een te Utrecht gehouden vergadering van het centraal selectie- orgaan Vrouwelijke Werkkrachten Indië een benjep werd gedaan op alle vrouwen organisaties om mede te helpen aan een gezellige aankleding der meisjestehuizen DAT het door de Duitsers opgeblazen viaduct by Roosendaal, in de weg Breda- Bergen op Zoom-Antwerpen, Zaterdag weer voor het verkeer is opengesteld. DAT Zaterdag een nieuwe vleugel van de Lichtenbergpolikliniek te Amersfoort officieel in gebruik werd genomen. DAT te A'dam is overleden A. F. A. van Roessel, directeur van de gelijkna mige drukkerijen aldaar. DAT blijkens het „Hbld." by de Rege ring een ontwerp van een Ontgrondings- wet in voorbereiding is, waarbij alle af gravingen van grond geregeld zullen wor den. DAT burgemeester O. Norbruis, van Zuilen, onder veel belangstelling van overheid en bevolking zijn zilveren ambtsjubileum heeft gevierd. DAT de traditionele „Hubertusjacht" op de Veluwe dit jaar niet op de naamdag van SL Hubertus (3 Nov.) doch reeds Za terdag werd gehouden. DAT de 80-j. Peter Koudijs üit Ede na meer dan 50 jaar trouwe dienst als op zichter van graaf Bentinck met pensioen is gegaan. DAT de bijeenkomst in de St Jacobs- kerk te Vlissingen i.v.m. de boomplan tdag op Walcheren morgen reeds om 11.15 uur aanvangt. DAT Prins Bernhard gisteren te A'dam aan boord van het Braziliaanse oplei dingsschip „Almirante Saldanha" heeft geluncht. DAT Doetinchem binnenkort een Ryks-| werkplaats voor de versnelde opleiding van bouwvakarbeiders wordt geopend, terwyl min. Drees is verzocht hier te opleiding voor metaalarbeiders te ïttiSi DAT het echtpaar Verwey-v. d. Brakel te Hilversum op 17 Nov. a.s. zyn diaman ten huwelyksfeest viert. DAT de tuchtrechters voor de voedsel voorziening in September 3483 uitspraken deden en f 485.000 aan boete oplegden. DAT volgens het gemeentebestuur Leeuwarden en het Ryksbureau Monumentenzorg, de voorgevel van Princessehol aldaar, eertijds verblijf van „Marijke-Meu", dringend gerestaureerd moet worden. DAT op de Ned. ambassade te Londen aan W. G. Weston van het Britse ministe rie van Vervoer wegens gedurende de oorlog aan Nederland bewezen diensten, de Orde van Oranje-Nassau is uitgereikt. DAT momenteel by Veendam een van de belangrijkste Duitse luisterposten, waarin millioenen stenen en scheepsladin gen grint werden verwerkt, wordt ge sloopt, waarna de grond weer ter beschik king van de boeren komt DAT het Amerik. marinefregat „Cu mulus", hetwelk evenals de „Cirrus" tot weerschip wordt omgebouwd, Zaterdag in Rotterdam is gearriveerd. DAT voor het Arnhemse B.G. Zater dag tegen de N.S.B.-burgemeester van Lochem, F. D. v. Elten, 4 jaar werd geëist. DAT het werkkamp „De Tol" te Hum- melo wordt ingericht als kamp voor baldadige jeugd. DAT mr Van Kleffens een toespraak zal houden in de Michigan-Universiteit te Ann Arbot t.g.v. de herdenking van de vestiging der Nederlanders. DAT het 25-J. bestaan van het Ned. Historisch Scheepvaartmuseum te Am. sterdam Zaterdag met een /Iruk bezochte receptie is herdacht, waarby o.m. vice- adm. Helfrich en burg. d'Ailly aanwezig De republiek en de rest van Indonesië (Van onze Parlementsredacteor) Het bericht van Ass. Press, als zoi Commissie van Drie uitgemaakt hebben, dat-in het Indonesische conflict de par tijen uitsluitend zouden zijn de republiek en Nederland, dus met uitschakeling var de andere gebieden van Nederlands- Indië, kon ons ten departemente niet wor den bevestigd. Mocht indedaad een besluit in deze stringente vorm zijn gevallen (de Ministerraad zal zich hiermede vandaag ongetwijfeld bezig houden), dan zou dit ogenschynlljk een doorkruisen vai uitgestippelde gedragslijn der regering, zoals wy die elders beschreven, zijn- Overigens staat het uiteraard de Neder landse Regering vry voor het contact aar te wyzen wie zy wil. In de huidige si tuatie is het onmogelijk de niet-republi- keinse gebieden uit te schakelen by de beantwoording van de vraag naa: staatkundige opbouw van Indonesië. De Regering kan de oplossing van de door het besluit der Oommissie van Drie i tueel geschapen situatie vinden in aanwijzen van vooraanstaande personen uit de deelstaten en de andere gebieden als vertegenwoordigers van het gehele Koninkryk. Deze oplossing is staatsrech telijk volkomen juist, omdat geheel In donesië nog steeds onder het opperbe stuur van de Nederlandse Regering staat. Inmiddels bereikt ons de mededeling van officiële zyde, dat waarschijnlyk de Commissie van Drie geen „besluit" bovenbedoelde zin heeft genomen. In communiqué wordt uitsluitend aangeslo ten by de resoluties van de Veiligheids raad en geconstateerd, dat in die resolu ties als p^-tijen worden genoemd: Neder land en de Republiek. TOEZEGGINGEN ONS HOOFDARTIKEL van Zaterdag dat blijkbaar een actueel onderwerp aanroerde, kan thans een aanvulling ondergaan, doordat inmiddels het antwoord is gepubliceerd, dat minister Gielen heeft gegeven op vragen van het Kamerlid Deering. Uit deze beantwoording blykt wel. dat ok naar het oordeel van de bewindsman by het voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs een ernstige toestand aanwezig is, hierin uitkomend, dat vele vacatures niet vervuld kunnen worden en andere slechts vervuld kunnen worden met onbevoegde docenten. Maar de minis ter acht de voornaamste oorzaak van deze situatie niet een onvoldoende salariëring. Intussen verklaart de bewindsman zich bereid te bevorderen, dat de salariëring van het leraarsambt in overeenstemming wordt gebracht met die van de vergelijk bare intellectuele beroepen. Ja, hij doet de vergaande toezegging om alle wensen der organisaties van leraren, voorzover deze specifiek zijn, in te willigen, onder een bepaalde restrictie. De plannen van de minister komen wat de salariëring betreft allereerst hierop neer, dat hij de thans bestaande maximum wedde niet wil verhogen. Hij wenst dus het bestaande „plafond" te handhaven. Wy vermoeden, dat over deze aankondi ging in leraarskringen weinig voldoening zal bestaan. Over het huidige plafond be stond immers ook al weinig tevreden heid. Voor de leraren, die dit plafond hebben bereikt, is het leven al evenzeer duurder geworden. Het schynt ons dan ook toe, dat over dit punt het laatste woord nog niet zal zijn gesproken. Maar voor het overige doet de minister thans reeds enkele belangrijke toezeg gingen. Zo acht hij het rechtvaardig, dat de z.g. volledige betrekking wordt her steld. Wij schreven al, dat dit systeem in het begin der twintiger jaren by ons onderwijs gebruikelijk was. maar dat sindsdien het z.g.n. uurloonsysteem is in gevoerd. Een systeem, dat niet geringe ontevredenheid veroorzaakte. Een andere toezegging van de bewinds man is dat hy het maximum aantal les uren wil terugbrengen tot 26. behouden» eventuële vermeerdering tot 29. Zoals be kend is het aantal uren thans vaak 30 of meer, mede als gevolg van het uur loonsysteem. Dan is een belangrijke toe zegging, dat de aanvangssalarissen hoger zullen worden. Uit dit alles blykt. wel. dat de minister de kwestie van de salariëring, al is zy volgens hem niet de voornaamste oorzaak van de moeilijke positie van dit onder- wijse hoog heeft opgenomen. Hij zegt trouwens aan te nemen, dat een rustige beschouwing van de taak van de leraar, na het in werking treden van de nieuwe bezoldiging, een voldoende aantrekkings kracht op de studerenden zal oefenen. Waarmede de minister, zyns ondanks, t« kennen geeft, dat de geringe ambitie voor het lpraarsambt toch wel heel sterk met de salariëring samenhangt. Hoe dit zij, de minister acht de moei lijke situatie met name te wijten aan het feit, dat de toeloop der leerlingen naar het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs te groot is. Met andere woor den: het aantal leerkrachten heeft geen gelijke tred gehouden met het toenemend» aantal leerlingen. En nu zal een com missi e van deskundigen na moeten gaan, hoe deze te grote toeloop is te verhelpen. Aan de andere kant moet deze commit sie middelen zoeken om werkelyk be gaafde jongelui, ongeacht hun maatschap pelijke omstandigheden, op de juiste school te brengen. Het schynt ons toe, dat op (trouwen» ook niet altyd even belangrijke) vragen uit het parlement wel eens onbelangrijker antwoorden zyn gegeven dan waartoe mi nister Gielen thans is gekomen. Het heeft er iets van, dat verbetering op komst is, al blijven blykbaar gerechtvaar digde eisen bestaan. Intussen blijven wy het onzerzijds onjuist vinden, dat zulke krachtige pro testen uit de onderwyswereld nodig wa ren, voordat de minister tot deze toezeg gingen. die nu ineens mogelijk blijken, gekomen is. Toch nog luister bij Elizabeth's huwelijk De guards in oude uniformen ER is bU de Britten veel protest gerezen tegen de uitzonderiyke sober heid. die het huweiyk van de Kroonprinses zal kenmerken. Het gevolg daarvan Is, dat het ministerie van Oorlog waarschyniyk haar standpunt dat Londen een „all-khaki huweiyk" zal beleven. Iaat varen. Inzonderheid ^enkt men er over de fraai uitgedoste Paleis-cavelerie een prominente plaats te geven. De Britten krijgen dan weer een glimp in oude glorie te zien: blauwe en schar lakenrode livreien, gepluimde helmen, zwaarden en wellicht ook: bazuinblazers witte paarden. De koning heeft colbertcostuums in de Abbey toegestaan, maar verwacht wordt, dat de meeste mannelijke gasten in jac quet in vele gevallen gehuurd of i uniform zullen verschijnen. Tot de koninklijke gasten, die de uitno diging aanvaardden en waarover we Za terdag reeds een kort bericht gaven, be horen koningin Helena van Roemenië, die koning Michael vergezelt. Uit Griekenland komen om. koningin Frederika en prinses Andrea, de moeder an de bruidegom. De uitnodiging is ook aanvaard door kroonprins Gustaaf-Adolf en prinses Louise van Zweden, prins Karei, de re gent van België en andere Europese Prinses Juliana en Prins Bernhard znllen de gasten zyn van de Hertog en Hertogin van Gloucester op het York House, St. Jame's Palace. Scotland Yard heeft speciale patrouil les samengesteld om over de veiligheid in de koninklijke bezoekers te waken. Prinses Elizabeth en Mountbarten zijn Hagenaar te Hoenderlo tussen jeep en autobus doodgedrukt Zaterdagmiddag geraakte by de hoofd- agang van het nationale park ..De Hooge Veluwe" te Hoenderlo, de 18-j. P. Suit mi iri u Den Haag, die op de treeplank van een te Assen1 gehouden landdag"depionièr-jeep stond' bekn€^ tussen dit voertuig en ontginner dr Johan Pioardt heeft her-,b^^nde autobus en wel zo- dacht. danig, dat hy enkele uren later overleed. De bestuurder van de Jeep had geen ry- DAT Zaterdag t.g.v. Allerheiligen tel bewijs. Maastricht kransen zyn gelegd op de gra-1 De 11-j. Arie Wolvers uit Alphen a/d alien, die door de oorlog zyn Ryn werd Zaterdagmiddag bij Woubrug- ge door een veeauto doodgereden. omgekomen. uit Schotland in Londen teruggekeerd, na het weekend in de koninklijke fa milie beginnen de laatste twee inspan nende weken van huwelijksvoorberei dingen, die zullen inhouden repetitie» in de Westminster Abbey, het afpassen van het toilet en voor de prinses het plegen van overleg met de bruidsmeisjes. 'Boerenknecht sloeg; collega met melkemmer dood Tragische vechtparty ln Zoetermeer. Zaterdag heeft zich in Zoetermeer een tragische vechtpaty voorgedaan. Tijdens het melken kregen twee boerenknechts A. A. B. en P. H. een hevige ruzie, die eindigde, doordat H. zijn tegenstander met een melkemmer op het hoofd sloeg, waardoor deze bewusteloos ineen zakte. Zonder bij kennis te zyn gekomen is B. Zondagmorgen overleden. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. H. ls in middels ingesloten. APPELSAP GOEDKOPER. Met ingang van heden zyn de pryzen voor appelsap 2 tot 9 cent per fles ver» gelang de inhoudsmaat. Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige w.nd tussen West en Zuid. Wis selende bewolking, maar overwegend droog en tamely k zacht weer. ZON EN MAAN. Dinsdag 4 November: Zon op 7 38 en onde*

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1