Honderd jaar geleden stierfWARE RIJfIEID MENDELSSOHN w.. fa» NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 1 NOVEMBER 194 7) Indische treinreis met extremistische verrassingen RUIM 200 KILOMETER IN. DRIE DAGEN Indië-redacteur). D ANK zjj de extremistische organisatie is x spoorwegen op Java: „Vlug, Veilig, Goedkoop", i- het oude devies der Staats- alleen het laatste woordje over op het 230 kilometer lange traject BataviaCheribon. De duur van deze reis varieert tegenwoordig van één tot drie dagen Uitkijken is de boodschap Een reispas is van het Hoofd Plaatselijk Bestuur eenvoudig te krijgen. Het ko geen cent, en je hoeft er ook geen Om half negen 's morgens vertrekt de trein uit Batavia. Het eerste gedeelte de reis verloopt onder gezellig gekout, Tjikampek wordt zonder slag of stoot be reikt. Je wil op het perron een ommetje maken. Weinig kans, want je wordt als het ware omsingeld door tientallen ver kopers van div. etenswaren en vruchten, die echter op hun beurt weer verdrongen worden door lieden, die de meest afgrijse- lije huid- en oogaandoeningen exploiteren 'als voornaamste bron van inkomsten. Het oponthoud in Tjikampek blijkt merkelijk langer te duren dan op het schema ik aangegeven, en wanneer je in formeert naar de oorzaak hiervan, krijg je als antwoord, dat het wachten is op de uit Cheribon terugkerende trein, welke zijn gehele militaire bewaking als beveiliging aan ons vbor het verdere gedeelte vai traject zal afstaan. In verband met de gestoorde telefoon- en telegraafverbindingen wordt echter van deze trein niets vernomen, en daarom be sluit het spoorwegpersoneel ons op eigen houtje een stationnetje verder te laten rijden. Nadat wij daar echter tot kort voor het invallen van de duisternis gewacht heb ben en het inmiddels toch te laat. is ge worden om door te rijden, keren wij weer naar Tjikampek terug. De nacht in de trein is allesbehalve aan genaam: de duizenden muskieten maken van de volstrekte duisternis dankbaar ge bruik om ongestoord in hun levensonder houd te voorzien, terwijl vooral in de na nacht de beperkte ruimte en de zittende houding niet bevorderlijk zijn voor des reizigers goede humeur. Een aangename verrassing is het onge twijfeld, wanneer (je 's morgens hoort, dat de militaire bewaking inmiddels is gearri veerd, zodat het vertrek om acht uur kan plaatsvinden. Het blijkt echter, dat er aan onze trein eerst nog het een en ander moet worden toegevoegd: een radio-wagen; een wagon met allerhande gereedschappen, losse rails en klein-ijzerwerk; een ander met uitslui tend dwarsliggers; een ambulance-wagen, en voorts een wagon met een honderdtal Indonesische werklieden vöor het ver- Dag van het oorlogsgraf op 9 November Een herdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal de grote ernst accentu eren van de dag van het oorlogsgraf, „Poppyday", op 9 Novermber. Prins Bernhard, alsmede vele buitenlandse binnenlandse regerings-, kerkelijke- legerautoriteiten zijn uitgenodigd de plechtigheid bij te wonen, waar rev. C. Edward Elton vay de Engelse kerk te Am sterdam, ds W. van Limburgh, Ned. Herv. pred. te Amsterdam en majoor-hoofdaal moezenier L. A. M- Goossens het woord zullen voeren. De bijeenkomst begint om 3 uur. De grote landelijke collecte wordt, evenals vorig jaar, op 11 November ge houden. In het plaatsje Eenrufh .in Groningen zal op 11 November een krans worden gelegd op het graf van Wing-commander Kenneth Duke Knocker en zijn mannen, die op 3 Juli 1942 in Groningen werden neergeschoten. De krans, die geheel uit klaprozen bestaat ii vleugel, is door de British European Air ways naar Ned^-lan<j gevlogen KLM i r Groningen overgebracht. richten van herstellingen langs" de weg. Over de gehele lengte van de trein wo den voorts vijftien soldaten met stens g posteerd, terwijl op het achterbordes van laatste wagon een mitrailleurschutter staat opgesteld. Het geheel wordt bovendien voorafgegaan door een zogenaamde „dek- ingstrein", bestaande uit een locomotief, welke een platte ijzeren wagen, beschermd met zandzakken, voor zich uit duwt. Alles gaat aanvankelijk naar wens, tot dat wij iets voor Terisi langs enige, ogen schijnlijk geheel verlaten dessa's komen. De soldaten maken elkaar hierop attent en voorspellen, dat de hel binnen enkele mi nuten wel zal' losbarsten. De trein rijdt uiterst langzaam; iedere manschap heeft zijn wapen in de aanslag en de beide baaninspecteurs-met-verrekijker controleren zorgvuldig elke meter van de rails. Danstop, daar gebeurt het! Uit de dessa, aan de linkerkant van de spoorweg, knerpt het mitrailleurvuur op. Giftige, gele steekvlammen banen zich een weg door de nevelig? lucht. De extremisten zijn in het voordeel: zij namen het initiatief tot de aanval. Maar wie denkt, dat onze militairen zich daardoor laten overbluffen, heeft het aan het verkeerde eind. .Mexico, jongens", roepen desoldaten elkaar toe, „geef ze er van langs, die pelopors!" Ook uit de Nederlandse brens braakt dan het vuur te voorschijn en binnen een mini mum van tijd is de voorsprong van de op standige horden geheel teniet gedaan. Het zal echter nog ruim'een kwartier duren, voordat alle vijandelijke vuurmonden tot l zwijgen zijn gebracht en in de dan plaats vindende achtervolging slagen de Neder landse soldaten er in, een drietal terroristen gevangen te nemen, van wie er één ver klaart in opdracht van Djocja te hebben gehandeld. De trein sukkelt voort. Even verderop blijken op een vrij lange brug de verbin- dingsplaten der spoorstaven te zijn ver wijderd, welke echter uit de meegenomen voorraad vervangen kunnen worden. Doch dit is slechts kinderspel bij datgene, wij enkele kilometers verder te krijgen. Op die plaats had namelijk, in de gaande nacht, een militaire patrouilletrein gereden, waarvan het personeel door overzichtelijkheid van de weg en voorts door de duisternis, niet tijdig bemerkt had, dat de baan opengebroken en het ballast- bed verwijderd was. De trein ontspoorde en reed in de kuil, gelukkig zonder om te kantelen. Met man en macht wordt gewerkt om de loco met tender en zandwagen weer op de rails te krijgen, waarna het ballastbed her steld kan wordëlï. Er wordt besloten de trein te laten wachten, terwijl onze dek kingswagen op het naar het Zuiden gele gen gebied gaat patrouilleren, om te zor gen, dat de baan intact blijft. Heengaande is alles in orde, doch op de terugweg blijkt, dat in de tijd van een half uur de rails tóch weer. zijn losgeschroefd. Het wordt eentonig. Om vier uur in de middag is de baan eindelijk weer vrij, doch nog vele malen j zal de trein moeten stoppen cjm de werk- tien aanval lieden de gelegenheid te geven, de rails t< herstèllen, terwijl vlak voor Djatibarang een zware ijzerdraadversperring tussen twee telefoonpalen moet worden opgeruimd. Van doorrijden naar Cheribon kan die nacht geen sprake zijn: zowel de militairen als het treinpersoneel zijn óp van ver moeidheid, terwijl voorts het doorrijden In het donker zonder krachtige schijnwerpers onder deze omstandigheden te gevaarlijk wordt geacht. De volgende morgen om zes uur ver trekken wij voor de laatste étappe, en in derdaad bereiken wij om elf uur veilig en wel de p&ats van bestemming. De trein reis BataviaCheribon, een afstand van 230 kilometer, heeft precies vijftig uur in beslag genomen. WIM TAUSENT. REIS NAAR CANADA (2) NEW-FOUNDLAND, de drempel van een nieuwe wereld Het imposante, rui^e land van New- Foundland, dat zijn kale, massieve rotsen van geheel Noord-Amerika het verst naar het oude werelddeel uitstrekt, vormt de drempel van een nieuwe wereld, het grensstation tus sen Europa en Amerika, met slechts nog een vleugje van het eerste en een ■sterke inslag van het laatste. Tegen het einde van de 15e eeuw zeilden Giovanni Caboto en zijn zooh Sebastiano, twee mannen in Engelse dienst, uit Co lumbus' geboortestad Genua, een Euro pese haven uit voor een reis naar het Westen. Hun „badkuipen" overwonnen wind, zee, regen en mist. Eindelijk aan de horizon rotsige heuvels. Nieuwsgierig- verder-varende scheepjes, dicht langs de uitgestorven woestenij van klippen, door nauwe inhammen, 'dan briiikbare grond, een nieuw-gevonden land. Giovanni en Sebastiano .Caboto, roman- tisch-klinkende namen uit een voorbije tijd. Ze zijn zo goed als, vergeten, 'onden gebied vestigden zich op het eiland en werden de voorouders van de tegenwoordige 300.000 bewoners. Eery tiende deel hiervan leeft op de meest- Oostelijk gelegen plaats van het eiland, de hoofdstad St. Johns. Beschut achter de rotsen, ligt een natuurlijke haven, die door schepen van allerlei nationaliteit wordt aangedaan; op hun weg naar het hart van Noord-Amerika, de vijf grote Vijf, zes straten lopen evenwijdig langs Voedsel verspilling in Amerika is nog enorm „IS HULP AAN EUROPA WEL NODIG?" Onze reiscorrespondente Tiny Mulder schrijft ons uit de Ver. Staten: ONLANGS heeft Truman een ernstig beroep gedaan op alle Amerikanen, om persoonlijk een bijdrage te leveren voor de verzending van graan naar de Europese landen, -waar, nu dje winter voor de deur staat, ook de hon ger aanklopt. Trupian verzocht de Amerikanen, geen vlees te eten op Dinsdagen en geen kip pen en eieren op Donderdagen. Boven dien vroeg hij de'brouwers, hun bedrij ven voor enkele weken stil te leggen, om graan te besparen. De eerste Dinsdag en Donderdag sinds Truman's rede zijn gepasseerd, nu iik dit schrijf en de brouwers hebben hun medewerking toegezegd. Hoe reageerden de Amerikanen deze eerste week? De medewerking was ver van 100 De, meeste restaurants en cafétaria's en vele Amerikanen eten dikwijls bui tenshuis vermelddèn de eerste Dins dag vlees en Donderdag kip en eieren op hun menu's. Sommige restaurants le verden aanvankelijk Donderdagochtend geen eieren, maar veranderden hun menu's onmiddellijk, toen de klanten eenvoudig haar een andere eetgelegen heid gingen, waar ze wel eieren konden krijgen. Vlees- en eierloze dagen betekenen voor een Amerikaan immers veel meer dan voor ons. Vlees is de hoofdschotel voor lunch en diner. Men bestelt vlees en krijgt er een aardappeltje lepeltje groente bij; worpen, zouden tien gezinnen ruim- schoots gevoed kunnen "worden. Gelukkig zijn er ook talrijke huis vrouwen, die het plan hebben, consciën- mee te werken aan Truman's voedselprogram, omdat ze zich de moei- hebben gegeven zich even in te den ken, hoe groot hej verschil Is tussen de voedselpositie in Amerika en Europa, hoewel ze moeten toegeven, dat ze zich geen" voorstelling kunnen vormen de situatie in Europa. Is hulp noi De meningen omtrent de noodzaak in voedselverscheping naar Europa zijn :er verdeeld. Sommigen menen, anneer toch iemand in Europa Sinterklaas moet spelen, de U.S. Rus land beter vóór kunnen zijn. Anderen zeggen, dat de voedselverzendingen Europa toch zullen dienen als een poli tieke voetbal en dat de ^blken, die vol de Amerikanen het voedsel het meest verdienen, het toch niet krijgen. De Amerikanen krijgen een hoe lan ger hoe verwarder beeld van de voed selpositie in Europa door de tegenstrij dige rapporten van de vele Amerikaanse ■volksvertegenwoordigers en journalisten, die dé laatste maanden Europa door kruist hebben. De spontane toezegging van de brou wers. om hun bedrijven -stop te zetten, ontmoette onmiddellijk een hevige te genstand van de zijde der arbeiders organisaties: wie geeft de arbeiders in de brouwerijen een inkomen, wanneer de brouwerijen worden stilgelegd? Een behoorlijke categorie Amerikanen zegt: „Wij werken hard en daardoor heb ben we ons deze welvaart veroverd. La ten de Europeanen harder werken en zich met volle ernst werpen op het bou wen van een nieuwe welvaart, inplaats yan steeds weer bij ons aan te kloppen. Dit geldt dan in het bijzonder voor Duitsland en Frankrijk". Neen, het is zeker niet gemakkelijk orr bij de gratie van anderen te leven en hoe eerder we ons zelf ook maar enigszins kunnen redden, hoe liever. Harder werken, meer exporteren er dus meer verdienen om weer zelfstan dig te kunnen zijn. Klinkt het niet bijna als een sprookje? Maar het sprookje moet werkelijkheid worden. licht-glooiende heuvel. Hoog op deze heuuel troont een Amerikaans-uitziend hotel; er zijn enkele in deze chaos van kleine gebouwen dominerende kerken, door de straten rijden veel auto's model 947, er zijn veel krotwoningen en er is éél armoede. Tegen de heuvels, aan de rand der stad, nestelen zich armzalige houten huisjes, voor Nederlandse begrip pen onbewoonbaar, vele jaren geleden rood of groen geschilderd,één kamer, twee kleine ramen, morsige kinde- slecht-uitziende vrouwen, ruwe plan ken als vloer, ruwe planken als wand. die ook geen verf meer gevoeld hebben het bouwen. Dit zijn de arbeiders woningen van S?t. Johns. Kris en kras, achter en naast elkaar en om de drie huizen een rond, roodgeschilderd reclame bord: „Drink Coca-Cola", of „Drink Pepsi-Cola". Gebogen manneb aan de haven, veel-hoestend, de eigenaars of misschien nog slechts de huurders deze getimmerten. „Two cents for gum", vraagt schichtig-kijkend joch van vijf, vuil verwaarloosd. Hij krijgt z'n twee centen mt naaf een winkeltje, nauwelijks groter dan de huizen St Johns heeft evenwel ook nog ander gezicht. Dit toont moderne win kels met veel textiel, met veel sigaretten, met veel luxe, met veel snoepgoed en prijzen. Drug-stores, waar een „juke box" voor een paar centen in de gleuf, per gramofoonplaat „the latest songhit" laat beluisteren, waar zorgvuldig made- up meisjes naast hun „boy-friend" zwij melen van „Frank Sinatra's mellow van de „milk-shakes", een soort sorbet in diverse smaken, en van de ;en of andere abstracte kunstuiting herinnerende das van de man naast haar is een station, dat eenmaal per dag trein van zijn perron ziet vertrekken het in Westnewfoundland gelegen Cornerbrook. Er zijn bioscopen, die er uitzien als elke andere. Er hangt voor de helft van het jaar ;n dichte mist. Als de kantoren, winkels en andere plaatsen van arbeid gesloten zijn, wor den de dancings geopend. Het is er na enkele minuten vol van meisjes en jon gens. De gezichten, die zeer dicht bij elkaar zijn, blijven als een masker van ontbijt zonder iets ondenkbaars en dm vroeg Truman inderdaad een grote op offering. Bovendien vroeg Truman de Amerikanen minder -voedsel spillen. Enorme voedselverspilling De heb me geërgerd aan de staaltjes van voedselverspilling, welke ik hotels meemaakte; om maar ee voorbeeld te noemen: Een dame bestelt een „T-bone steak". Ze krijgt een enorm stuk vlees opgediend op een vleesscho tel een normaal bord zou te klein zijn. Ze eet een klein stukje en laat de rest wegnemen. Het slot va haal is dat een stuk vlees, minstens ge lijkwaardig aan het rantsoen vo< tien dagen voor twee personen derland in de vuilnisbak verdwijnt. Zoiets gebeurt in ieder restaurant en- De rechtbank van Stalino kele malen per dag.... deëlde Duitse oorlogsmisdadigers wegens Sommige gezinnen zouden alleen van het bedrijven van misdaden in 't Donetz- hun afval" een ander gezin kunnen bekken tot straffen van 15 tot 25 jaar. onderhouden. Van al het voedsel dat j (De doodstraf is sinds Mei in een cafétaria dagelijks wordt wegge-1 geschaft). Financieel Weekoverzicht De markt' had deze week opnieuw t lijden van liquidaties en de koersen liepen hier en daar aanzienlijk terug. Klaarblij kelijk bestaat er enige aarzeling onder het publiek inzake de naaste toekomst er men is geneigd om onder deze omstan digheden de kóerswinsten binnen te ha len. De stroom van nieuwe emissies be gint de markt onder druk te plaatsen. De verhandelde claimrechten kwamen aanmerkelijk onder de theoretische waarde. Was het voor kort zo. dat aandelen Koninklijke Petroleum de hoogte gen op het bericht over een komende emissie van aandelen, thans is men daar over in mineur gestemd, omdat eest. Het kan ver de beurs! De koers der aandelen Ko ninklijke stelde zich in de afgelopen week aanmerkelijk lager en er is vrijwel niets overgebleven van de koerswinst der laat ste weken. De introductie van aandelen Zwanen- berg-Organon te Oss trpft het thans niet. Deze emissie had- enkele weken eerder moeten komen, dan was een dave rend suqces verzekerd geweest. Er worden thans f3.5 millioen gewone aandelen het publiek aangeboden, terwijl daarenboven f 1.5,millioen onderhands is geplaatst. De nieuwe, gelden zijn bestemd voor aflossing van de schuld aan de bankiers, welke tot meer dan f3 millioen is opgelopen voor financiering van uitbreiding. Het aantrekkelijk en goed verzorgd prospec tus toont op overtuigende wijze het ge varieerd karakter dezer zaak aan. Niet alleen de bekende slachterijen te Oss zijn in de vennootschap ondergebracht, daar naast is 78% pet. van de N.V. Organon in het bezit van Zwar.enberg-Órganon. De Organon houdt zich bezig met de fa bricage van pharmaceutische artikelen, o.a. insuline, terwijl ook dè bekende D.D.T.-producten door haar vervaardigd worden. De opstelling der winsten de laatste jaren toont aan, dat het vermogen der zaak bevredigend is. Naar het ons voorkomt, betekent deze nieuwe introductie een mooie aanwinst effectenbeurs en wij veronderstellen, dat er wel belangstelling voor deze zal bestaan, als de marktstemming niel al te zeer tegenwerkt. Het was te verwachten, dat de nieuwe richtlijnen, welke de minister van Finan- ciën in overleg met het Beleggersfront enige tijd geleden heeft opgesteld, leiden zouden tot nieuwe leifeigsprojecten van de zijde der gemeenteg. Amsterdam is thans aan de markt gekomen met een grote conversielening van f60 millioen, waarvan de jaarlijkse rente tot 1 Dec. 1957 3 pet. zal bedragen en daarna 3% pet. In het raam der tegenwoordige houdingen op de beleggingsmark t i nieuwe lening niet onaantrekkelijk te noemen. Men vraagt zich echter af, of het lokaas ener hogere rente na verloop van 10 jaren geen wassen neus is. De ge staffelde leningen 1938 welke het volgend jaar 3% pet. rente zouden gagn geven, worden nu afgelost, zodat de obligatie- houder geen profijt van de staffelrclausule zal trekken. Met de belangen van de cre diteur wordt klaarblijkelijk geen reke ning gehouden en de obligatiehouder zit weer eens in het hoekje waar de slagen vallen. Diverse 3% pet. leningen worden thans ook afgelost en er zal vele bezitters dezer stukken geen andere keus overblijven dan aan de conversie mede te werken. op \P 4 NOVEMBER a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat de com ponist Felix Mendelssohn-Bartholdy overleed. Tijdens zijn leven werd Mendelssohn vereerd als slechts weinigen, thans is men geneigd in hem een conservatief componist te zien, die v Toen de Duitsers deze componist van Joodse bloede in de ban deden, begon de belangstelling voor Mendelssohn te herleven en dreigde een overschatting king willen wij daarom trachten ons van de betekenis van Mendelssohn nauwkeu rig rekenschap te geven. Richard Wagner heeft Mendelssohn ;ns genoemd „het meest specifieke muziekgenie, dat de wereld na Mozart gezien heeft". Wij kunnen het in zoverre met Wagner eens zijn, dat Mendelssohn phenomenale begaafdheid voor het muzikale handwerk meebracht. Behalve veelzijdig componist was Mendels sohn een heel groot dirigent, een schit- tererid pianist, een uitstekend organist een goed violist. Wanneer de grootste componist degene is, *die het compositorisch métier het beste verstaat, kunnen wij Mendels sohn gerust onder de grootste scheppen- rangschikken. Want op hét gebied der compositie kon deze meester alles en tot in de perfectie. Hij compo neerde even gemakkelijk een strijkquar- tet als een orgelfuga, hij wist voortref felijk v ernst, werkelijk een betere zaak waardig. In de achterzak van de pantalon van de danser swingt achteloos de inhoud van een Cola-flesje op de maat mee Kranten van zestien pagina's per dag vertellen hun lezers op de voorpagina, dat mr. James Elgin, de bekende eigenaar van de drogisterij in 234 Waterstreet, teruggekeerd van een veertiendaagse re langs de kust met vrouw en kinderen; dat de klanten van kapper Smith het jammer zullen vinden te vernemen een plotselinge aanval van influenza hem gedurende enkele weken in bed zal hou den. Te veel papier in St Johns. Maar de mensen zijn er vriendelijk, de natuur is er fascinerend, de vele auto's verminderen vaart, als je de straat wilt oversteken; de sinaasappelen kosten voor 25 Canadese dollarcent, of vijf een-halve Hollandse cent per stuk. Alles is zonder bon, op straat staan geen zwarte handelaars, die je het woord „sigaretten" toesissen, want de étalages' liggen vol „Lucky's" en „Camels" en andere be kende en door de roker erkende soc Er zijn nog meer goede dingen te koop in St. Johns, noem maar op wat: alles. Buiten de stad zelf zijn straten, die ge schikt zijn om een scène voor een Wild west-film op te. némen. Een prachtig land met een milk-shake-cultuur. J. van Hofwegen. c piano te schrijven en kon ook MENDELSSOHN koor en een orkest prachtig laten klinken. Bij analyse van zijn werken blijkt wel eens een gebrek aan artistieke inventiq, maar nooit een manko aai heersing van het compositorisch tier. In formeel opzicht is het oe Mendelssohn perfect en tot in tails afgewerkt. Deze natuurlijke begaafdheid vooi muzikale handwerk werd reeds in de vroege jeugd in goede banen geleid. Al les werkte samen om de taleriten va knaap vroegtijdig tot 'ontwikkeling te brengen. De vader, de beroemde bankier Abraham Mendelssohn, beschikte niet alleen over de geldmiddelen, nodig zoon de best denkbare opleiding te laten geven, maar kon hem bovendien in allerlei kringen introduceren. Reeds zijn vroege jeugd kreeg Felix piano vioolles en zijn theoretische en composi torische vorming werd aan nieiriand der toevertrouwd dari aan Zeiter, de zikale raadsman en vriend van Goethe. Bovendien werd de grootste zorg be steed aan de algemene ontwikkeling de jonge kunstenaar. Vader Mendel; had zelfs een huisorkest opgericht, dat alle nieuwe werken van de jonge ponist speelde. Hiermede werd de zeld zame gelegenheid geboden de voorstel ling van de orkestklank met de werke lijke klank te confronteren en op deze wijze een ideale instrumentatieschool te doorlopen. Toen Mendelssohn ter vol tooiing van zijn opvoeding nog enkele jaren naar Engeland en Italië ging. eigenlijk alles gedaan wat zijn muzikale en algemene ontwikkeling kon bevor deren. Mendelssohn, de ..artisan" heeft var deze gunstige Omstandigheden ten volle geprofiteerd. Mendelssohn de „artiste" echter niet. Want voor de innerlijke ont wikkeling van een kunstenaar is niets nadeliger dan een effen levensweg der strijd en zonder grote moeilijkheden. tüd weinig betekenis heeft. Wanneer een kunstenaar geen ernstige criséS gekend heeft, wanneer hij inner lijk nooit is omgewoeld, zal zijn kunst nooit diep kunnen ontroeren. Mendelssohn kent niet de verbeten strijd Beethoven, niet de wanhoop gloeiende extase van Wolf, niet de wijze glimlach van Mozart, die boven zoveel klein menselijks is uitgegroeid. Zijn composities zijn geen vulkanische itbarstingen, niet de neerslag lange, innerlijke strijd, maar de gevoels uitingen van een zeer beschaafd, ontwik keld en evenwichtig mens, die evenals ieder ander vreugde en verdriet gekend heeft, maar nooit heen en slingerd is tussen uitersten van het ge voelsleven. Daarom is er in de ontwikkelingsgang an Mendelssohn ook geen langzame stij ging naar een'hoogtepunt te constateren zoals b.v. bij Cesar Franck. Op 16-jarige leeftijd schreef Mendelssohn de Ouver ture „Sommernachtstraum"; 16 jaren la ter componeerde hij de overige der Sommernachtstraum-muziek, doch deze staan niet op een hoger plan dan de ouverture. Mendelssohn schreef in verschillende perioden van zijn leven werken, die nog tijd van betekenis zijn, naast werken, die reeds lang zijn verbleekt. Wanneer zijn fijngevoeligheid ont aardt in overgevoeligheid kunnen 20ste eeuwers hem onmogelijk mee: preciëren. Aan de andere kant kunnen niet voorstellen, dat e kaal mens ongevoelig kan zijn verrukkelijk stuk als het Scherzo uit de Sommernachtstraum of het prachtige Vioolconcert. Het heeft weinig zin hier verschillen de werken van Mendelssohn onderling te vergelijken. Dat een deel van h de componist terecht nog veel ge speeld wordt, is reden genoeg hem thans te herdenken. Hennie Schouten. Hoorspel „He Wartburg" Op veler verzoek zal de N.CH.V. Wooensdag 5 November des avonds om kwart over elf een herhaling geven van het hoorspel „De Wartburg". RAAD VAN BEROEP PERSZUIVERING De Raad van Beroep voor de Perszui vering zal als volgt zijn samengesteld: voorzitter: ihr mr G. W. van Vierssen Trip, oud-vice-president van de rechtbank te, Rotterdam; onder-voorzitters: mr L. Lookeren Campagne, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam: mr A. W. Vrijberghe de Coningh, raadsheer In het gerechtshof te 's-Gravenhage; leden: prof. mr J. M. v. Bemmelen te Leiden; mr H P. Berghuis, burgemeester van Smilde; F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Ka- H. Th. H. P. van der Loos, raads heer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch; S. W. Melchior, uitgever: mr dr A- L. SohoLtens, oud-secretaris-generaal het dept. van Sociale Zaken; A. Sta pelkamp, lid der Tweede Kamer. Het aat zal worden gevestigd in de Surinamestraat 3 te 's-Gravenhage. Lezers schrijven een verhaal De wensdroom van Marike Korte inhoud van het voorafgaande We bevinden ons nog steeds in de woning te Den Haag waar de moeder van Marike een toevlucht heeft gezocht in een orgie van zenuwoverspanning. Marike. en haar vader worden niet on middellijk bij de patiënte gelaten, om dat de dokter absolute rust had voor geschreven, Marike vindt dit maar. een raar geval en ergert zich aan de stoïcijnse kalmte van haar vader. Maar zij in eigen huis. dus kan zij ook niet alles zeggen. Vader leest rustig zijn avond blad. i leest?" ZOU hij wel weten, wat hli peinst Marike. Vader lijkt haar zo vreemd, zo hard en onbewogen. Ze zou nu niet durven praten over haar eigen moeilijkheden. Plotseling overvalt haar een gevoel \an eenzaamheid en leegte. Ze heeft niemand, die haar zou kunnen troosten en helpen. Moeder heeft blijkbaar ook alles niet meer aangekund, is haar huis en man ontvlucht en haar geest is nu zo geteisterd, dat ze niet gewoon meer den ken of handelen kan. Nee. die kan haar niet tot steun z En Vader? Weer overvalt het haar, hoe rustig beheerst hij is. Ja. er gaat zelfs iets 1 hem uit, dat de sfeer rondom hem koel en vijandig maakt. Ze herkent in hem haar eigen vader niet terug. Haar trouwe kameraad, waar je op rekenen kon, als er eens iets misging. Moeder was nooit zo gelijkmatig humeur en je moest altijd even opletten bij haar, met wat je zei of deed. Soms Kon ze heerlijk meedoen, plagerijtje ingaan Dan weer kon je het niet goed bij haar maken. Vooral de laatste tijd was Moeder erg de S.U. af-1 down en nerveus geweest, bedenkt Ma- |rike opeens. Ze zucht even en een groot medelijden met haar Moeder welt haar op. O, alsPeteróok eens werd als Vader nu! Stel je voor, dat hij thuis ook zo rustig zat te lezen, of de radio aanzette of iets dergelijks. O. nee, dacht ze verward en verdrietig, ik zou het zelfs niet kunnen verdragen. Maar even gauw verhardde ze zich «en duwde elke herinnering aan haar man van zich af, bang dat ze zich ellendig zou gaan voélen, bevreemd ook. zachte kloppen van haar geweten te duidelijk te horen. Dan kon ze beter a3n Charlotte den ken. Maar nu ontwaakte in haar groot verlangen naar haar kind. Had haar" lieveling maar hier. Was er toch maar iemand, die iets zei of deed, wat haar kon opbeuren of troosten. Haar verslagenheid werd zo groot, cjat ze het niet langer kon uithouden. Ze liep naar Vader toe en legde haar hand op schouder. Maar Vader bleef doorlezen! O, verlangde Marike er naar, nog een klein meisje te zijn! Dan was alles niet zo ge compliceerd. Je kroop op Vader's schoot, trok hem aan z'n oor. en vertelde zo al of niet snikkend je verdrietelijkheden. O. het mocht zo niet blijven, alles, alles moest weer goed worden tussen Vader en Moeder, en dan, o ja. dan ook Peter en haar. „Vader", zei ze schor, maar zweeg weer dadelijk. De blik, waarmee Vader haar aankeek, was zo smartelijk, dat Marike ervan ontroerde. Ze boog zich nog meer over hem heen en zei enkel maar: „Vadertje, allemaal zo erg?" „Kind", zei hij zacht, en alle ongenaakbaarheid was van hem afgevallen, .,je weet niet. wat ik heb meegemaakt, de laatste tüd." Je kunt hem aanzien, hoe goed het hem doet. eens met iemand te kunnen praten. Marike gaat naast hem op de bank zitten en streelt de handen Vader, die koud aanvoelen. Dan schrikken beiden op. omdat plot seling de deur opengaat en Oom Karei binnenkojnt. „Want rij rijt t pen. Broeders". 13A. Wy gedenken de Kerkhervorming. God sprak eenmaal tot Israël: „Gij zult gedenken". Wij mogen Gods weldaden niet vergeten. Aan het volgende ge slacht moeten wij vertellen de daden des Herep en wij mogen ons niet los maken van wat historisch is gegroeid. De hervorming is een zaak van heel het Protestantisme. De hervorming deed is weer vinden de schat der Kerk, het are Evangelie en de sacramenten Wij zijn ontworsteld aan menselijke overleveringen en bijgeloof. Uitgeleid uit het huis der dienstbaarheid, zijn wij binnengeleid in het huis der vrijheid. De knecht, die zijn heer dient om loon. is niet vrij. maar gebonden. Het kind ia hyis. Tot deze vrijheid zijn wij geroepen. God roept zijn volk tot d® vrijheid van het kindschap. En dat doet God in" Christus. „Wanneer de Zoon U zal vrijgemaakt hebben, zo zult gij waar lijk vrij zijn". Zolang Luther in de knechtsgestalt® as. vond hij geen rust. Goede werken, boete, een reis naar Rome, dit alles waa staat hem de vrede des harten te brengen. Toen deed God hem het woord vinden: „De rechtvaardige zal uit het geloof leven". Geen wonder; dat Luther eens zeide: „Alles kan de mens ontberen, behalve het Woord van God: zonder dat Woord ;ns niets, maar bij dat Woord vindt hij alle vreugde en licht". ir bestaat nu de ware vrijheid in? In ongebondenheid? In losbandig heid? Helaps. menig Proestant veroor looft -zich allerlei vrijheden, ook tegen- Gods woord en Zijn "Kerk. Dat ia niet d e vrijheid, waartoe wij geroepen worden, maar een gebondenheid aan de macht, die ons van de ware vrijheid wil beroven. re vrijheid is zelfstandig leven uit de enige bron van alle leven, dat ia God. Wat een dwaling te geloven, dat vrij heid zou bestaan in jezelf uitleven. D® mens. tot ware vrijheid gekomen, vindt zijn grootste vreugde in het dienen van God. Wij zullen verantwoording moeten af leggen van wat wy met onze Christelijk® vrijheid hebben gedaan. Die vrijheid is vrucht van veel tranen, gebed en strijd. „Staat dan in de vrijheid, met welk® Christus U vrijgemaakt heeft en wordt niet wederom met het juk der dienst baarheid bevangèn". Ds A.' J. Poeiert Snelle reizen van de „Oranje" Van 22 November tot 3 Januari a.s. zal de „Oranje", het vlaggeschip van do Maatschappij Nederland, te Amsterdam opgelegd worden, om een grondige revi sie te ondergaan. Daarna zal het schip moeten tonen, waartoe het in staat is. Het ligt nl. in de bedoeling om de „Oranje" vijf snelle* retoumtten AmsterdamBa tavia te laten maken, te beginnen op 3 Januari. De eerste 4 reizen zijn uitslui tend voor passagiersvervoer; op de laatst® reis zal ook lading meegenomen kunnen worden. De „Oranje" van de maatschappij Ne derland is Donderdag te Priok aangeko men met ongeveer 100 passagiers van wi® een aantal werkers en een aantal fami lieleden, die voor gezinshereniging naar Indië reisden. De „Oranje" gaat Maan dag naar Nederland terug. INGEWIKKELDE HOEDENMODE T (WEEMAAL per jaar wenst iedere iw een nieuwe vrouw te worden, ander, die zij altijd zo zeer be nijdt. Dan wil zij een ander gezicht, een ander kapseleen nieuwe hoed. Maar niet zomaar een nieuwe hoed, die een voudig is: een andere hoed. Neen. een nieuwe hoed, waarmee zij inderdaad een nieuw gezicht krijgt en waarmee zy zich een nieuwe vrouw voelt. Gewoon- „Hoe is het nu met Moeder", ovc hem. „Mag ik nu eindelijk eer haar?" „Als je heel rustig bent, mag je gaan zegt Oom.. ,.Maar denk erom, nergens over praten, en niets vragen, heeft de dokter gezegd." Marike heeft het laatste niet meer helemaal aangehoord, maar rent de deur uit, naar boven. De beide mannen zijn nu alleen m de kamer. Vader kijkt zijn broer aan. Weer verharden zich zijn trekken. Ook Karei kijkt hem strak en onbewogen aan. „Je kunt boven komen", zegt hij zacht, „maar je zult ha?r als patiënte moeten behandelen, en niet als „En niet alsherhaalt Vader, ter wijl zijn blikken zijn broer niet loslaten. „Niet als een schuldige", zegt Karei dan iets zachter, en kykt zyn broer na, die langzaam en met gebogen hoofd de kamer verlaat. (Wordt vervolgd) Prijsivinnaars Toen wij deze rubriek begonnen hebben wy beloofd dat zij die een zodanige bijdrage leverden voor het vervolgverhaal dat deze geschikt was om te worden geplaatst in ons blad, als prijs een boek zouden ont vangen. Welnu, belofte maakt schuld en aangezien we niet gaarne schulden maken vermelden wij thans bij het einde van de maand October en het begin van de nieuwe maand, de na men van de lezers die in de afgelopen drie weken het verhaal hebben ver volgd. De prijswinnaars zijn: M. Boonstoppel, Mej. J. Dreyer en C. Stiel-Plugge. Wij willen nog vriendelijk advise ren toch vooral de nieuwe spelling te hanteren in de copie en duidelijk te laten uitkomen of de bijdrage van een lezer dan wel van een lezeres is. Dit laatste om te voorkomen dat wij. aan een event prijswinnares een boek sturen over „de betekenis van de sokophouders" lijk is dan het resultaat van die revo- lutionnaire keuze, van die radicale po ging tot vernieuwing, een schampere opmerking van haar betere (of zich al thans beter denkende) helft, die, na tuurlijk, vindt dat de oude hoed haar veel beter stond. Nu hebben die mannen heus niet altijd ongelijk, alleen, zelfs als ze gelijk hebben .begrijpen er toch niets van, hebben ze hoege naamd geen' gevoel voor de innerlijke noodzaak om er nu eens heel anders, helemaal nieuw, uit te zien. Nu, nieuw zullen wij er met veel de nieuwe modellen voor deze winter wel uitzien. De nieuwe hoeden mode is noch gemakkelijk, noch flatteus. Alleen de beeldschonen, de Helena's, die er in wat zij ook opzetten en aantrekken, char mant en aantrekkelijk uitzien, alleen dezulken komen voordelig uit onder hoofddeksels die hetzij op één oor, hetzij op een puntje van het achterhoofd schij- Eigenlijk worden alle hoeden helemaal uit het gezicht gedragen, maar w' dat? Wie is er zo mooi. zo jong. zo chic. dat zij met een van die op het achter hoofd afgezakte hoofddeksels zelfverze kerd kan rondwandelen? En hoeveel dagen zijn er in ons winderig klimaat dat zo'n hoed ongestraft daar wil blij ven zitten? Het is moeilijk: we willen een nieuwe I hoed. We willen een mooie nieuwe hoed en we willen bovendien een hoed die ons goed s:aat. Gelukkig voor ons zijn j er dan ook nog hoedenontwerpers, die. j behalve bizarre en exotische tulband- gevallen en vorstelijke Venetiaanse reu- zenhoeden met voiles, ook nog hoeden ontwerpen die gewone stervelingen kun- dragen en daarbij de illusie koes- i dat zij, toch naar de mode gehoed en er toch charmant mee uitzien. H^=;ET is moeilijk, zeg ik U. maar hei is te vinden. Kijkt U er beide hier getoonde modellen maar eens op aan. Die zijn toch werkelijk allebei ehar- nietwaar? Het ene model is een breton met ver omgebogen rand, ge maakt van beige vilt Het gros-grain lint van dezelfde kleur en wordt, door insnijding onderaan de bol. link® naar buiten getrokken en daar tot een koket strikje vastgezet Een uitmuntend model voor heel en half gekleed, een voudig genoeg voor gewone gelegenhe den, chic genoeg voor d® extra-bijzon dere uitgangetjes. Een tikje jeugdiger, een tikje spoctie- sr, is het donkerbruine vilten hoedj® met de fazantenveer, dat U hier naast ziet Het is een soortement jagershoedje, dan in het echt-vrouwelijke en lang niet van chic ontbloot Het eerste model vraagt het strakke, stijlvolle kapsel omhoog, desnoods met de zo moderne (losse) chignon in de hals. Het tweede modelletje kunnen he< jonge meisje en de jonge vrouw dragen op loshangend of even omgekruld haar. Wilt U per se een hoed-uit-het-gezioht hebben, kies er dan een waar de voü® zo op is bevestigd, dat daardoor de voor- hoofdsüjn wat verzacht wordt Sommig® van de Venetiaanse hoeden, de echte, hadden de voile over de bol lopen en onder de kin vastgeknoopt. Dat stond heel lief en dat is wel flatteus. Tocques en tulbanden zijn dit jaar ïeel ingewikkeld, heel hoog, van kost baar brocaat of fluweel gemaakt in het kort, hoeden alsof er nooit oorlog is ge weest En de tulbanden zijn erg Oosters, liefst met fonkelende edelstenen, en een afhangend eind, of kwast of franje moet U niet verschrikken. Dat hoort er dit -seizoen bij net als de loshangende lok haar aan één kant. Of het mooi is, is een andere vraag, en ook hoe lang dez® mode blijft En intussen houden wij ons dan maar aan de wat simpeler hoofd deksels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3