lltroipr ^r»ftsd)f Courant Consuls roerden kernvraagstukken niet aan Wist U ZATERDAG 1 NOVEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; f 1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: £0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7348 Christelijk^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonhiaslidi Is gfjebktwtf mya bert in tecjijenspoel" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Mr Van Kleffens in de Veiligheidsraad: Het eindrapport is onvolledig en wel in het nadeel van Nederland NA een uitvoerige rede van onze vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, mr E. N. van Kleffens, waarin hij het oordeel der Nederlandse Regering naar aanleidingvan het consulaire eindrapport mededeelde, en in de bres sprong voor onze jongens in Indië, heeft de Veiligheidsraad de Russische en Australische resoluties, die een terugtrekken van de Nederlandse troepen over grotere of kleinere afstanden eisten, verworpen. Vurig pleidooi voor onze jongens in Indië Mr Van Kleffens verklaarde, dat het consulaire rapport onvolledig is en wel in het nadeel van Nederland. Er is bijv. nauwelijks een poging gedaan óm te ver klaren. waarom Nederland de - order „staakt het vureen" niet naar de letter kon uitvoeren. Ook is niet getracht, te gaan op de vraag, of er misschien i een dringende reden geweest is, dat niet met Djokja in vruchtbare onderhande ling kon worden getreden. We hebben niet nagelaten, aldus mr Van Kleffens, deze. verklaringen onder Uw aandacht te brengen. Evenmin is eén poging gedaan om te verklaren, waarom dr Van Mook Nederlandse verliezen in Indië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedtaezen de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd in de afge lopen week: Kon. Marine: korp. J. Bijdemast uit Amsterdam, mar. M. H. Smit uit Bad hoevedorp, mar. P K. Stam uit Delft Kon. Landmacht: aalmoezenier L A. Th. Allard uit 's-Gravenhage, sold. C. J. van Spronsen uit 's-Gravenzan- de, korp. M. Vol werk uit Eemnes, lste It. A. van der Hoeven uit Oost- voome, sold. J. Hofman uit Gouda, sold. G. de Jong uit Midwoud (N.H.), maj. F. J. G. M. Knaapen uit 's-Gra venhage, sold. H. Kroezen uit Hooge- veen, serg. J. Luinstra uit Leeuwar den, serg. J. Morrem uit Amersfoort, sold. S. van Es uit Den Helder, sold. A.'Versnel uit Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: kapt. A. van Zuuren uit 's-Gravenhage, Jav. korp. R^chmat. Minister Gielen over de leraars- salarissen Te grote toeloop van leerlingen? In antwoork op vragen van het Twee de Kamerlid Deering (arb.) heeft minis ter Gielen meegedeeld, dat hij bereid is, te bevorderen, dat de honorering van het leraarsambt in overeenstemming wordt gebracht met die van de verge lijkbare intellectuele beroepen. Voorts is hy bereid, alle wensen der lerarenorga nisaties, voorzover deze voor hen spe cifiek zijn, in te willigen. Hij acht het rechtvaardig, dat de zgn. volledige be trekking woadt hersteld, en dat het maximum aantal lesuren wordit terug gebracht tot 26, behoudens eventuele vermeerdering tot 29. Ook wil de minis ter een verhoging van de aanvangswedde bevorderen, opdat er een redelijke ver houding tot de onderwijzerssalarissen ontstaat. Niet bereid is de bewinds man de maximum-wedde te verhogen, omdat er dan een onredelijke verhou ding zou ontstaan tot soortgelijke intellec tuele beroepen enerzijds en de onderwij zers anderzijds. De minister is van oordeel, dat er een te grote toeloop van leerlingen voor het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs is, Cijfers tonen aan, dat een te laag percentage heit eindexamen bereikt. De bewindsman overweegt dan ook ee:i commissie van deskundige in het leven te roepen, die middelen moet beramen om aan deze ongezonde toestand een eind te maken en om werkelijk begaafden, onge acht hun. sociale omstandigheden, op de Juiste sohool te brengen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Eddy Smulders, Zó is Ed<iy In z'n element in Indië: bij zijn duiven. Wat zou hij opkijken, als er morgen plots een vreemde duif uit Hol land op de til neerstreek, met een klein briefje' tussen de veren: „Hartelijk gefe liciteerd met je 21ste verjaardag!" Maar die duif komt niet en daarom willen we de spreekbuis zijn van alle familieleden en vrienden, die Eddy morgen, op de dag dat hij „volwassen" wordt, graag zélf de hand zouden drukken. Zondag. Als in Holland donkere klokken-klan- ken uit de kerktorens zweven, als over de hele wereld de rustdag wordt gevierd en wellicht ook iets van die rust doordringt ia Siantar. heeft de jarige gelegenheid. «Xtra aan Holland te denken. Enom- Bekeerd weten we zeker, dat in de Van Ostadestraat de naam „Eddy" óók meer Wordt genoemd, dan op andere dagen....! duidelijke demarcatie fijnen vast te stellen. In dit verband Van Kleffens er op, dat men. hier een zeer complexe situatie te doen hreft, die alleen ter plaatse zelf ten volle kan worden doorzien en waarmede velen niet vertrouwd zijn, hetgeen vanzelfsprekend' behoedzaamheid in het trekken van con clusies eist. Onze vertegenwoordiger bracht vervol gens de rep. tactiek van de verschroeide aarde naar voren, welke politiek volkomen terzijde stellen, niet alleen de onmiddellijke belangen van de bevbl- king, maar ook van de hogere belangen van het gehele land, bewijst. Naar aanleiding van de beschuldiging, dat Nederlandse soldaten wreedheden zouden hebben begaan, verklaarde -mi Van Kleffens: „De goede naam van onzi jongens daar, gaat ons zeer ter harte er ik protesteer in de naam'van deze jon gens en hun ouders en van de gehele Nederlandse natie tegen elke poging, hun goede naam te besmeuren. „Het is goed ons er van te doordrin gen", aldus mr Van Kleffens, „dat dit niet alleen een conflict is tussen de Neder landse regering en Djokja, maar even zeer een intern conflict in de republiek. Deze zijde van het probleem is totdusver op de achtergrond gebleven. Vele eerzanw lieden aldaar, die minstens evengoed na> tionaiist zijn als de aanhangers van Djok ja, hebben geheel afwijkende politieke inzichten. Er bestaat een algemene ten dentie, om degenen in de republiek, die een regionale autonomie voorstaan, die gebieden, welke de republikeinse autoriteiten, zonder raadpleging va bevolking, tot hun gebied hebben gepro clameerd, te beschouwen als marionetten van de Nederlanders of zelfs als achtelijke Quislings". In verband met de Russische, Poolse en Australische eisen tot het terugtrek ken der Nederlandse troepen en de ge volgen, die het uitvoeren van een derge lijke eis met zich zou brengen, verwees onzé vertegenwoordiger naar de verkla ring van Sjarifoeddin, de premier van de republiek Djokja, die tegenover de consuls bevestigde, dat tegen de lieden, die met de Nederlanders hebben sat gewerkt, zal worden opgetreden, indien de thans bevrijde gebieden weer onder republikeins gezag zouden komen. „Hier hebt U een van de meest wraak- zuchtigen van de republiek", aldus mi Van Kleffens/„die niet de woordvoerder één 6f andere plaatselijke i Duit6 schip in de Noordzee op een mijn gelopen Gisteravond om 8 uur is het Duitse schip „Oakland" in de Noordzee, ten Oos. ten van Doggersbank, op een mijn gelo pen. Op de noodseinen voeren onmiddel lijk enkele schepen ter assistentie uit. doch later bleek dat de „Oakland" geen hulp nodig had. Hedenmorgen werden geen noodseinen meer ontvangen: vermoedt dat het schip op eigen kracht •eis heeft voortgezet. Nieuwe taxitarieven zijn vandaag ingegaan Van bevoegde zijde wordt er aan her innerd, dat vandaag de in September aan gekondigde verlaagde taxitarieven in werking zijn getreden. In A'dam, Den Haag en Rotterdam wórdt de kilometer- prijs van 30 tot 25 cent verlaagd. Slechts Den Haag blijft het z.g. vrij voorrijden behouden. METEN VAN ZEESCHEPEN STRAKS NIET MEER KOSTELOOS Minister Vos heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat de kosten van het meten van zeesche pen, die tot nu toe voor rekening van het Rijk kwamen, moeten worden ge dragen door belanghebbenden. Tegelijk n bepaling opgenomen, dat na ver bouw van een zeeschip hermeting ver plicht is. Mevrouw A. M. Lindeboom De Jong overleden In de ouderdom van 72 jaar is gisteren te Den Haag onverwachts overleden me- v A. M. LindeboomDe Jong, we duwe van ds C. Lindeboom, laatstelijk predikant ,der Geref. Kerk van Amster- Ofschoon moeder van een zeer groot gezin, sloot mevr. Lindeboom zich aller minst in de pastorie op, maar was zij haar echtgenoot bij zijn pastorale arbeid eer grote steun. Vooral ook was zij als schrijfster zeer bekend en gezocht. Onder het pseudoniem Anfihonda Marga- retha zijn enkele boeken van haar hand verschenen. Wij noemen hier: Vormen en Manieren, De Predikantsvrouw, Onze Kleding, Kerk en Kerkgangers. Ook had en bijzondere gave, voor kinderen te schrijven, geljjik blijikit uit de Kerst- boekjes, bij Oallenbaoh verschenen. Verschillende bladen (Chr. Vrouwen- leve^ De Christenvrouw, De Rotterdam mer enz.) publiceerden van haar zeer lezenswaardige artikelen. Haar belangstelling gold niet alleen het speciale terrein der vrouw. Daarvan getuigde o,m. haar lidmaatschap van de Staatscommissie voor de inrichting van Marine-hospitalen en de verzorging van azen. In een afzonderlijke memorie verwerkte mevr. Lindeboom haar ideeën te dien opzichte. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats hebben a.s. Woensdagmiddag 2 uur op de begraaf-- plaats „Zorgvlied" te Amsterdam. mandant, maar de eerste-minister zelf. in het licht van deze uit lating nog te verwachten van tegenover gestelde republikeinse beloften?" Tenslotte deed mr Van Kleffens een beroep op de Raad, niet langer terug te de erkenning, dat de oor zaak, waardoor de Amerikaanse reso lutie reeds bij voorbaat tot mislukken ge doemd is, is gelegen in het feit, dat Djokja is voortgegaan met het ophitsen haar volgelingen, maar ook tot fei telijke schendingen van de order „staakt het t Donderdag: 3 doden en 6 gewonden De Nederlandse verliezen in Indië be droegen Donderdag 3 gesneuvelden er 6 gewonden. Zowel op Java met name bij Tanggerang, als op Sumatra werden onze troepen door republikeinse benden beschoten. Bij de Nederlanders was het toch maar beter.... De 17 Verbindingsofficieren van de T.N.I., die bij de aanvang van de poli tiële actie te Batavia werden gearresteerd, zijn thans door de Nederlandse troepen bij Se/harang over de demarcatielijn ge zet. Kort geleden werden bij Modjokerto eveneens enige republikeinse ambtenaren over de 'demarcatielijn gezet. Ze keerden echter weer spoedig terug met de mede- cjpling, dat het in de republiek geen leven was. Zij werden allerminst gastvrij ont vangen, kregen noch huisvesting, noch andere verzorging. Ze gaven er daarom de voorkeur aan, weer naar Nederlands gebied terug te keren. COMMANDO OVERDRACHT V.H.K. Gisteravond vond de commando-over- drachit van het V.H.K. plaats van lui tenant-kolonel G. Pruys aan kapt. m Dudok van Heel. Dit betrof de o dracht van het gehele corps. Het c mando van het detachement Batavia het V.H.K. werd overgedragen van luitenant Tin-ga aan mej. luit. M. E Kan-ter. LuiMt oionel Pruys zal naar Ne derland vertrekken; Weer diamanten uit Duitsland x Ter waarde van twee millioen gulden Naar wij vernemen, is gisteren uit de Amerikaanse zone in Amsterdam het laatste gedeelte aangekomen van de z.g. Arnhemdiamanten, die daar destijds door de Duitsers gestolen zijn. Het was 60C karaat voor een waarde van ruim 2 mil lioen gulden. De diamanten zyn evenals de vorige zendingen in de Amsterdamse Bank op geborgen. De nieuwe bandenbonnen aangewezen Tot en met 31 Dec. as. is op de bonnen C 32 en C 33 van de inschrijvingsbewij- zen B.I. 612 resp. B.I. 701 een toerbuiten- band verkrijgbaar. De bonnen D 43 en D 44 .van de inschrijvingsbewyzen B.I. 610 resp. B.L 611 zijn t/m genoemde datum geldig voor een binnenband. Ver der is, eveneens tot genoemde datum, op bon A08 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon 08 van dit inschryvingsbewijs een bin nenband verkrijgbaar. Hiermede heeft ons gericht van gisteren dus definitieve vorm gekregen. De Koningin bezocht tentoon stellingen H.M. de Koningin heeft gistermiddag, vergezeld van burgemeester d'Ailly van Amsterdam, de Breitnertentoonstelling in het Stedelijk Museum aldaar bezocht. Hierna bezichtigde HJML in het Rijks- .museum de nog resterende-Weense kunst-' schatten. De J^ugdactie Papierinzameling (J.A.P.L) is begonnen met een groot scheepse aanval op oud papier. Laat ons hopen dat min. Gielen plezier van zijn schooljongens zal beleven. Hoe meer ze ophalen hoe beter! Bewakers met stoelpoot te lijf By ontsnappingspoging van gedetineerden Twee gedetineerden in de strafcellen in de Blaskowitz-bunker te Hilversum zijn bij een poging tot ontsnapping twee bewakers met een stoelpoot te lijf gegaan. Eén der bewakers was direct bewusteloos, de tweede werd zwaar gewond, doch wist nog alarm te slaan, zodat de portier met waarschuwingsschoten de vluchtelingen taan wist te brengen. Beiden zijn thans aan de goede zorgen van de Hilver- iumse politie toevertrouwd. Krankzinnige vrouw verdrinkt zich in de Oude IJssel Na haar man met kokend water gegooid te hebben. Donderdagavond heaft mevr. J., uit Doetinchem die sedert Sept. ontslagen uit een krankzinnigengesticht, haar slapende echtgenoot een ketel kokend in het gezicht geworpen. Deze werd met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis- overgebracht, Na haar daad heeft J. zich in de Oude IJssel ver dronken. Minister v. Boetzelaer bij Bevin De Ned. minister van Buitenl. Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gisteren te Londen een onderhoud gehad met zijn Britse collega Bevin. Gis teravond is de minister weer naar ons land vertrokken. EERSTE KAMERLID ZEGERING HADDERS IN CASSATIE Het Eersite Kamerlid R. Zegearlmg Had- ders, die Donderdag j.l. door het B.G. te Assen totf 10.000 boete of 3 mud. hechtenis werd veroordeeld, daar hij be trokken was geweest bij het verraad van een geallieerd piloot, heeft tegen dit vonnis cassatie aangetekend. IN DEC. KRIJGEN WIJ 33.000 TON AMERIKAANS GRAAN. Het Amer. dep. van Landbouw heeft de graanexporttoewyzingen voor Dec. voor Nederland en NUj.-Indië vastgesteld op resp. 33.500 en 9.000 ton. Terug in vaderlandse haven. Na een moeizame zwerftocht over 's werelds i brachten onze marinemannen de duikboten Zwaardvis (1) en O. 23 (r) in de thuishaven. Familieleden wachtten het weerzien op de steiger af. Amerika wil Rusland uit Palestina houden Onafhankelijke staten in Juli a.s. Dat de houding, die Rusland heeft aangenomen inzake Palestina, ook voor Amerika een volkomen verrassing bete kende, blijkt uit dè voorstellen, die giste ren door laatstgenoemd land in de Spe ciale Palestina-commissie zijn gedaan. De Ver. Staten trachten' hierdoor te voorko men, dat Russische troepen als onder deel van het oorspronkelijk voorgestelde vrijwilligersleger zich vestigen in he Middellandse Zeegebied. Het nieuwe Amerik. voorstel wil: 1. Verdeling van Palestina in een Jood se en een Arabische staat voor 1 Juli a.s 2. Een Commissie van Drie voor dj overgangsperiode tussen nu en Juli. 3. Britse strijdkrachten tot Juli verant woordelijk latén voor de handhaving" orde en recht. 4. Joden en Arabieren gelegenheid geven „schaduwregeringen" te vormen, bevoegd haar eigen orde-troepen te re- cruteren en te bewapenen. De Commissie van Drie zal onder ju risdictie van de Algemene Vergadering komen te staan; slechts wanneer de vrede in Palestina in gevaar mooht komen, zou de commissie onder jurisdictie van de Veiligheidsraad kunnen worden geplaatst. Deze laatste bepaling komt tegemoet aan de Russische eis, dat de commissie reeds terstond onder de jurisdictie van de Veiligheidsraad moet staan. Het oorspronkelijk door de V.S. voor gestelde vrijwilligersleger is dus thans geheel van de baan. De Commissie, die slechts tot het doen van aanbevelingen Ned. Spoorwegen gooien het roer om Een modern seinstelsel zal het oude vervangen De directie Nederl. Spoorwegen r toe overgegaan een aanvang maken met het vervangen van de a seinen door lichtseinen. De toestand waaxir. het bedrijf was geraakt na 5 jaar oorlog en bezetting, bracht met z. dat êen gunstig moment ontstaan stoomtractie steeds meer te vervangen door electxische. Maar het gevolg hiervan dat het beveiligingssysteem gelijke tred moest houden. Vergelijken bij de buitenlandse spoorwegmaatschappijen het beveiligingssysteem door verouderd. Voortaan zullen nu de machinisten er bestuurders niet meer rijden op de stan- van de zo bekende seinpalen maai op verkeerslichten. Het nieuwe seinstel sel bevat o.a. lichtseinen in 3 hoogten stations en aansluitingen. Het hoog ste licht geeft aar. de hoogste snelheid op het baanvak toegelaten, het onderste snelheid van 45 km per uur en het mid delste een tussensnelheid, afhankelijk var omstandigheden ter plaatse en aangege- met een snelheidsbord. Bepaalde kleurbeelden, bestaande uit rood,- geel of groen, zullen voor de bestuurders aan wijzingen zijn waar zij zich aan te hou den hebber- Voor de vernielde grote stationsbevei ligingen werd een geheel nieuw stelsel gekozen. Dit is een groot tableau, waarop de bedieningsknoppen van het emplace ment zijn aangebracht. Een vernuftig stelsel van lampjes geeft aan hoe de stan den van wissels en seinen zijn, benevens welke spogen en wissels er al dan niet bezet zijn. Als bijzonderheid vermelden wij, dat het op deze wijze mogelijk is geheel baanvak, ter lengte van 100 km uit één punt te bedienen! Ook in de ran- geerseinen, de z.g. lage lichtseinen, is het stelsel der 3 standen en der hoogten aan gehouden. Voor de grote stations is weer ander stelsel gekozen-, nl. het z.g. N.-X.-stelsel. Slechts twee knoppen zijn hierbij nodig om een trein- of rangeer beweging te laten uitvoeren: de N-knop, of de X-knop. Eer. trein kan dan een ge hele beweging uitvoeren tot een volgend sein, of zelfs het gehele station door rijden. Vordering van een halve ton toegewezen De Raad van Rechtsherstel te Utrecht, deed gisteren uitspraak in het geding van de heer Sloots. directeur van de Leidse onderwijsinstellingen N.V. te Leiden con tra mr J. van Vessem, oud-N.S.B. Eerste Kamerlid te Utrecht. S. vorderde nietigverklaring van een vordering van van V., groot f2500 per jaar gedurende 20 jaar wegens verleende rechtsbijstand. Met deze bijstand bewerk stelligde van V. de invrijheidstelling van S„ toen deze tijdens dre bezetting door de Duitsers was gearresteerd. De raad stelde eiser in het ongelijk. De vordering van mr v. V. blijft van Attlee logeert in des Indes te Den Haag De Britse minister-president Clement Attlee, die zoals men weet Maandagavond n ons land arriveert zal, geheel onoffi- :ieel, zijn intrek in des Indes in Den In gezelschap va zich waarschijnlijk vinden. Voorts komen uit Engeland mee: gen majoor Brooks van -de Britse mariniers, gen. maj. Hakewill-Smith, die in 1944 op Walcheren de 52e Britse divisie comman deerde, alsmede de Britse RAF-officie- hen Sir Allan Lees en Squadron-leader C. D. North Lewis. DAT bij Ged. Staten van Gelderland'is aangedrongen op de spoedige totstandko ming van een centrale sneeuwruim- en zandstrooidienst in de Achterhoek. DAT de Enschedese constructiefabri kanten J. G. Rörink en J. v. d. Broek, voor f580.000 aan vliegtuighangars de Duitsers hadden gebouwd, door het tribunaal aldaar tot resp. £15.000 en f5000 boete zijn veroordeeld. DAT te Botterdam de doodstraf werd geëist tegen de 22-j. S.D.'er M. Rosman, daar hij o.a. deel uitmaakte van een i-peloton. waardoor 9 Nederlan ders het leven lieten. DAT 16 tweemotorige duikbommenwer pers, in Abessijnse opdracht te Zweden gebouwd, op reis naar hun bestemming gisteren enkele uren op Schiphol ver toefden. DAT de A'damse afd. van de ver. Dennenheuvel", die herstellingsoorden oor handels- en kantoorbedienden ex ploiteert, op 6 Nov. a. s. 35 jaar bestaat op 8 Nov. a. s. ten bate hiervan een icert in het A'dams Concertgebouw wordt gegeven. DAT auto's in eenrichtingverkeer weer an de schipbrug Vianen gebruik kunnen maken. DAT men dezer dagen te Doetinchem de eerste dertig woningen, die na de oorlog gebouwd werden, officieel in ge bruik heeft genomen. DAT de hélicoptère ook op de terugweg van de speciale vlucht naar Brussel op 6 Nov. a. s. een postzegelzending met een speciaal stempel zal vervoeren. DAT de directeur van het Vlaardingse postkantoor A. B. Kelder, gisteren na 45-j. dienst met pensioen is gegaan. DAT het comm. Tweede Kamerlid Wa genaar min. Witteman heeft gevraagd of de weigering ?an de Vrijdenkersvereni ging ,,De Dageraad" op 21 Sept. j.l., om een openbare vergadering met debat te Alkmaar te houden, niet in strijd is met het grondwettelijk recht van vergadering. DAT de Amerikaanse stad -Albany een actie voorbereidt om de kinderen van het zwaar gehavende Nijmegen met Kerstmis te verrassen met kleding en speelgoed. DAT de 57-j. reserve-officier, maj. W. Denker, die om. districtscommandant van de B.S. te Amsterdam en, na de bevrij ding, districtsbevelhebber en garnizoens commandant was geweest, gisteren de dienst verlaten heeft. DAT het secretariaat van het Perma nente Anti-Lawaai-Comité, ingesteld door de Tuchtunie, de Geluidsstichting en de K.N.A.C., gevestigd is: Lange Vijverberg 10 Den Haag. DAT min. Mansholt en de dir.-gen. van de Landbouw, ir C. Staf, gisteren Fries land bezochten i.vm. de plannen tot ver betering van de cultuurtoestand van het lage midden. DAT voor het A'damse B.G. gisteren 10 j. gev.straf werd geëist tegen de 44-j. ex-rechercheur van de Econ. Dienst. W. de Lange, aldaar, die huiszoekingen en arrestaties verricht had. DAT het gisteren by Westkapelle op een bank gelopen Russische s.s. „Cebath Sevan" dezelfde dag nog vlot kwam en naar Gent is doorgevaren. DAT de troepen van het garnizoen Nij megen van het 5e bat. inf. eerst op 12 Nov. a.s. n^pr Indië vertrekken, daar de af vaart'van het s.s. „Grote Beer" enige dagen is uitgesteld. DAT op 5 Nov. a.s. te Nijmegen de gou den medaille voor 36-j. trouwe dienst zal uitgereikt worden aan de adj.-onderoffi cier P. P. v. d. Krabbe, van het 2e reg. inf. DAT voor het Middelburgse B.G. gis teren 20 j. gev.straf werd geëist tegen de 35-j. S.D.-chauffeur B. Tollenaar, uit Ter- neuzen, die aan razzia's en huiszoekin gen had deelgenomen. DAT er nu ook al wilde zwijnen in de Betuwe rondscharrelen en vier van deze beestjes ontdekt werden door en kele hazenjagers, die tevergeefs schoten op de evers losten. bevoegd zal zijn, moet onder leiding de Britse Hoge Commissaris voor Palesti na staan en samenwerken met de Joodse en Arabische leiders en de Britse auto riteiten. De Britse mening omtrent het. nieuwe Amerikaanse plan is nog niet bekend. Ar thur Greech Jones, de Britse minister van Koloniën, woonde de vergadering als bij. Nobelprijs voor de vrede Toegekend aan Amerikaanse Quaker- organisaties. De Nobelprijs voor de vrede is toege kend aan de „Friends Service Council" te Londen 'en de „American Service Com mittee" te Philadelphia, beide Quaker organisaties voor hulpverlening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen. De Labour-aanval op het Hoger huis begonnen De Labourregering heeft gisteren in het Britse Lagerhuis een wetsontwerp in gediend, tot beperking van de bevoegd heid van het Hogerhuis, zoals reeds in de Troonrede werd aangekondigd.. Deze beperking van de zg. „veto"-pe- riode van twee jaar op één jaar, heeft ten doel, een ernstige bedreiging nationalisatie der ijzer- en staalindustrie weg te nemen. Arrestatiebevel tegen leider Hongaarse Vrijheidspartij Het parket van het Volksgerechtshof te Boedapest heeft de arrestatie van Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hongaarse On afhankelijkheidsparty, die een rechtse oppositie voert, geëist.. Zoals men weet beschuldigde hij gisteren in het parle ment de communisten, die „oorlogsophit sers wilden ombrengen, van aansporing tot moord. Engeland en Italië besluiten tot nauwere samenwerking Nieuwe verdragen en afspraken Als resultaat van de onderhandelingen tussen Bevin en graaf Sforza, zijn Ita liaanse collega, is gisteravond te Lon den en te Rome een verklaring gepu- blicèerd, waarin is bekend gemaakt, dat een nieuw handels- en scheepvaartver- drag tussen beide landen in de plaats moet komen van het verdrag van 1883. Ook werd aangekondigd het afschaf fen van visa voor het reizigersverkeer tussen beide landen en het afstaan aan Italië door Engeland van de krachtens het vredesverdrag toegewezen Italiaanse schepen. Voorts acht men het wenselijk, het arbeidsveld van de bestaande Brits-Ita liaanse economische commissie te ver ruimen, te onderhandelen over een Brits- Italiaanse culturele conventie, bespre kingen te voeren over een Brits-Italiaan se luchtvaartovereenkomst en export van Engelse steenkolen naar Italië. Vermist Amerikaans vliegtuig terecht Het wrak van een sinds Zondag vermis te Amerikaanse DC-4 is gezien op een berghelling by Ketchikan in Alaska. Over de 18 personen, die aan boord waren, verkeert men nog in het on zekere. Koning Michael v^n Roemenië gaat ter bruiloft In Londen deelde men officieel mede, dat Koning»Haakon van Noorwegen, Ko ning Michael van Roemenië, Koning Fre- derik en Koningin Ingrid van Denemar ken en de Koning zonder kroon, Peter van Joego-Slavië en Koningin Alexandra de uitnodiging voor Prinses Elisabeth' huwelijk hebben aangenomen. Het feit, dat de jonge koning van Roe menië bij de plechtigheid aanwezig zal zijn, vormde een grote verrassing. LEVENSGANG VOOR BEWAKERS UIT SACHSENHAUSEN. Radio Berlijn meldt, dat het Sowjet- gerechtshof te Berlijn van de zestien SS-bewakers van het concentratiekamp Sachsenhausen, veertien der beklaagden tot levenslange dwangarbeid heeft oordeeld. De andere twee kregen vijftien jaar dwangarbeid. In *het kamp zijn 100.000 gevangenen, o.w. de O.D.-groep en vele mindere Neder landers, om het leven gekomen. Ontploffingen in het Rockefeller- instituut te New York Kort voor middernacht werd in het 70 verdiepingen hoge gebouw van het Rockefellerinstituut te ^ew-York, de grootste studio's van de Amerikaanse en de Nationale Omroepmaatschappij ge vestigd zyn, een serie ontploffingen ge hoord. Het werk van de brandweerlieden wordt door de dikke rook, die uit deze laag gelegen verdieping opstijgt, bemoei- l«kt. ONDERWIJSNOOD IS V0LKSN00D "TTOLGENS thans nog niet definitieve Vberichten zal een nieuwe regeling de salarisen der leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs in de loop der volgende week althans in beginsel zijn getroffen. Indien dit werkelijk het geval is, mag worden gehoopt, dat hiermede tevens in begin sel tegemoet is gekomen aan de nood toestand, welke bij deze belangrijke tak- ;n van het onderwijs bestaat. Die noodtoestand is de laatste weken sterk geaccentueerd op vergaderingen en in adressen. Daarbij zijn loms harde woorden gevallen. Zo is van „Staking* gesproken en zelfs schijnt hier en daar collectieve ontslagname te zijn overwogèn. Wij vertrouwen, dat het zover niet komen zal. Maar aan de andere kant zouden wij het volkomen onjuist achten., indien de overheid ging speculeren op het fatsoen der leraren en onbevredi gende toestanden zou bestendigen in de gedachte, dat de leraars die toestanden in feite toch wel zullen „nemen". De nood bij het voorbereidend hoger a middelbaar onderwijs is er in eerste instantie een van materiële aard. De sa larissen zijn niet zoals zij behoren te zijn. En ook de wijze, waarop deze sa larissen worden berekend, wordt niet juist geacht In het begin van de twintiger jaren was het zo. dat men ook bij het leraars ambt het begrip van de volledige be trekking kende. Hierbij was het aantal lesuren op 19 tot 24 per week bepaald en werd een vast stalaris getfoten. In 1923 echter werd de financiële waarde ring uitsluitend afhankelijk gesteld van het (onderling wisselend) aantal uren, dat gegeven werd. Dit leidde ertoe, dat het aantal uren heel vaak opliep tot 30 en meer. Tegen dit „uurloonsysteem'* bestaan onder de leraars grote bezwaren. Het streven is er nu op gericht, in dit alles verbetering te brengen. Daartoe be staat op zichzelf reeds alle reden, maar die reden is des te klemmender, aange zien bij een materieel redelijke welstand van het lerarencorps het onderwijs zelf ten zeerste is gebaat Het is immers on miskenbaar, dat de nood van de leraars tevens de nood is van het onderwijs. Naarmate door deze verschillende on gunstige factoren het leraarsambt in dis- crëdiet geraakte, in die mate moest het onderwijs helaas aan betekenis gaan in boeten. Hier denkt* then onwillekeurig aan het aloude beeld van de vcieuze cor- kél, die spiraals gewijze verloopt. nu echter niet naar boven, maar naar be neden. Het gevolg toch was. dat de financiële toestand der leraars hen er toe dwong, vrije uren. welke zij overi gens hard nodig hadden om „bij" te blij ven in hun vak. te benutten tot het geven van extra-lessen. En die vrije uren konden zij te minder ontberen, daar het onderwijs, ook door de soms wel zeer grote klasse, te zwaarder werd. Verder werd ook al door het ongun stige financiële perspectief het leraars- ambt al minder geambieerd. Zo zijn voor bepaalde vakken nauwelijks gegadigden te vinden en moet het aantal lesuren in din vakken dikwijls worden ingeperkt. Of ook, men is gedwongen, genoegen t« nemen met half- of onvolwaardige krachten, iets wat men op andere intel lectuele gebieden men denke aan artsen en ingenieurs toch ook niet pleegt te doen.' Aan dit alles waren wij al zo gewend geraakt, dat de noodzakelijke verbeterin gen steeds langer op zich lieten wach ten. Het valt te betreuren, dat het zover is moeten komen. Maar nu moe'en wij dan ook hopen, dat een oplossing kan worden gevonden, die de leraars h°vre- digt. het leraarsambt meer materiële in houd en dan ook meer geestelijke verrij king biedt en in dit alles aan deze be langrijke onderdelen van ons onderwyg ten goede komt. Vergeten wij niet, dat onderwijsnood ook volksnood is. Inschrijvingen Olympisch voetbaltournooi Voör het voetbaltournooi van de Olym pische spelen te Londen hebben tot nti toe 23 landen ingeschreven. Behalva Nederland zijn dit de volgende landen: Argentinië, Oostenrijk. Denemarken, Egypte, Spanje, de Verenigde Staten, Finland, Frankrijk, Engeland. Hongarije, IJsland. Brits-Indië. Italië. Luxemburg, Malta, Noorwegen, Palestina, Zweden, Zwitserland, Tsjecho-Slowakye. Turkije, en Joego-Slavië. TEXTIELSTAKING TE TILBURG NAGENOEG TEN EINDE De staking, uitgebroken in een tiental textielfabrieken te Tilburg, is bijna ge heel verlopen, doordat met medewerking der werkgevers een commissie is inge steld, welke de Vakraad van advies zal dienen om bij bijzondere omstandighe den van de tarieven der collectieve ar beidsovereenkomst af te wijken. OOK MAANDSALARISSEN VOOR DB RECHTERLIJKE MACHT Bij nota van wijziging heeft minister van Maarseveen in het wetsontwerp tot regeling van de samenstelling en de be zoldiging van de rechterlijke macht de jaar-salarissen vervangen door maand-' salarissen. Hiermee is aangesloten bij c.e ten aanzien van burgerlijk rijksperso neel ingevoerde gewoonte. Op Donderdag 27 November a.s. zal het altaar van het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd, de „Wil lem Ruys" door mgr J. P. Huibers. bis schop van Haarlem, worden geconsa» Weinig verandering De Bilt, verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met in de nacht op nieuw op vele plaatsen vorming van ne vel of mist Zwakke, later matige nai* Zuidelijke richtingen draaiende wind ea iets zachter. Overwegend droog weer. ZON EN MAAN Zondag 2 November Zon op 7.35 ea onder 17.12. Maan op 1920 en ondef I 12.16. Maandag 3 November Zon op 7 3f I en onder 17.10. Maan op 20 22 en onder 13.24. DinSdag i November Lü. u

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1