^liemse ^Viilsdj t(jTmirant 'olen wil strenge sancties tegen Nederland Wist U ONDERDAG 30 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week; f 1.30 per maand; f3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7346 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfuastirb U ahcHcwn nxyn bert in tegijensport" Postrekening, 58936 België spreekt duidelijke taal JJSTRALIë SLUIT ZICH BIJ RUSLANDS RESOLUTIE AAN TWEE dramatische feiten kenmerkten de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren. In een felle aanval eiste Polen sancties tegen Nederland wanneer het zijn troepen niet onmiddellijk terugtrok en Australië consoli deerde het anti-Nederlandse front door zich plotseling achter de Russische resolutie te scharen, waarbij herstel van de oude demarcatielijnen wordt geëist. De Raad kwam echter nog niet tot een beslissing. Vijftig minuten lang deed de Pool Katz- icki zijn felle aanvallen tegen Neder- jnd. Hij vroeg de raad de republiek en ivens zijn eigen prestige te redden. Ne erland moest schuldig worden verklaard de voortzetting van de strijd, aldus etoogde hij en de Raad moest Neder- nd mededelen, dat zijn verzuim de be- elen op te volgen, zou kunnen leiden tot noodzaak om dwangmaatregelen effen. Hierna kwam Hodgson (Australië) woord en betoogde, dat nu de repu- liek de handhaving van orde en veilig- eid had „gegarandeerd" en internatio- aal toezicht had aanvaard, Australië het ussische voorstel kon steunen. !en lange rij van sprekers Na Katzsucki kwam de Belgische gede- rgeerde Van Langenhoven aan oord. Hjj toonde aan, dat d; republiek order tot het staken van het vuren eeft geschonden. Staat niet in het rapport der consuls, it republikeinse troepen in Augustus weemaal een aanval hebben gedaan op oerabaja, dat door Nederlandse troe- was bezet?-Staat niet in het rap- ort, dat Sjarifoeddin officieel verklaard eeft, dat de republiek zal voortgaan, itrouilleren op gebied, dat niet door republiek is bezet? En wordt niet het rapport nauwkeurig omschreven bandieten, en dat waren geen Ne- erlanders, duizend Chinezen, vrouwe inderen, hebben vermoord; dat nog tien uizend kinderen worden vermist; ei onderdduizend Chinezen door de schuld die bandieten geen huis of haard bezitten? Hebben Nederlandse officieren, die achtten, deze Chinezen te bevrijden, de rder der U.N.O. geschonden? Hij herkende zn eigen vrouw niet Bill Tomkins ging" in 1920 naar het Canadese plaatsje Porcupine, terwijl zijn «vrouw in Engeland bleef, om haar moeder te verplegen. Toen de oude vrouw in 1942 stierf, mocht Bill's echt genote nog niet naar Canada, in ver band met de oorlogstoestand. Dezer dagen kwam mevrouw Tomkins ech ter bij haar man in Toronto aan, doch zij was voor Bill een vreemde; hij herkende zijn eigen vrouw niet meer... Vaar een nieuw geval-Petkof in Roemenië IJl-proces tegen dr Maniu begonnen. De verdediger van Maniu, de Roe- neense oppositieleider, die wegens „ver- aad" terechtstaat, heeft de rechtbank van Boekarest verzocht het proces tegen zijn zViënt, dat inmiddels is begonnen, uit te itellen, daar enkele getuigen zich nog niet hebben gemeld. Maniu zelf verklaarde, dat hij geen tijd heeft gehad de acte van beschuldiging te bestuderen. De rechtbank beeft medegedeeld het protes niet te ren uitstellen, doch toegezegd dat de be trokken getuigen nogmaals zullen worden gedagvaard. Toen Maniu gisteren voor de Roemeense rechtbank kwam, bleek dat hem een dediger was toegevoegd die nog geen kennis van de stukken had kunnen ne men. Een verzoek het proces dèarom uit te stellen werd afgewezen. Ook het verzoek van de Britse ambas- -ide in Boekarest om een waarnemer mogen zenden werd niet ingewilligd. VANDAAG STELLEft WIJ U VOOR: Sold. Ie kl. Gerrit Noteboom, Vliet N.Z. 23, Rijnsburg. „Op de plaats rust" in Babakandjam- pang. Gerrit heeft het wèl verdiend. Het vorig jaar in October vertrok hij met de „Sloterdijk" naar Indië en in het-jaar, dat hij nu op Java vertoeft, heeft hij al ver schillende gevechten meegemaakt. Vijf van zijn kameraden sneuvelden daarbij, zodat het geen wonder is, dat Gerrit, net als wij allen, naar het einde verlangt. Niet omdat hij bang is, daarover denkt by zelfs niet. Als goed Hollander brandt hij echter van verlangen om de boel weei op orde te krijgen en onze bruine broe ders de zozeer begeerde vrede terug t« geven. „Dat is Hollandse plicht" vindt Gerrit. En daarin heeft hij gelijk. Cadogan verklaarde als voorzitter, dat hij een einde zou maken aan de lijst sprekers, daar de discussies al meer een maand hebben geduurd en de raad moet overgaan tot definitieve maatrege len om de toestand te verbeteren. Echter willen Nederland, China, Columbia, Rus land en Brazilië nog spreken en hij zelf wil nog het Britse standpunt uiteenzetten, zodat het er niet naar uitziet, alsof de raad voor het midden van de volgende week een besluit zal nemen. Elke dag eist zijn offers in Indië Het Nederlandse legerbericht meldt, dat er volgens de tot nog toe ontvangen berichten aan onze zijde op 28 October Indië een man is gesneuveld en een g wond, waardoor de voorlopige verliescij fers sinds 4 Augustus stijgen tot 237 do den, 700 gewonden er Commissie van Drie sprak mei Soekarno Propagandastunt verlevendigde het gesprek. De Commissie van Drie der V.N. heeft volgens Aneta gisteren te Djokja eer eenkomst gehad met Soekarno. de repu blikeinse premier Sjarifoeddin en de vice-premiers Gani en Setiddjit. De woordvoerder der commissie zeide, dat er veel vooruitgang was geboekt en dal ei een sfeer van welgezindheid was gecon stateerd. De commissie is voornemens nog een tweede bezoek aan Djokja te brengen en Soekarno heeft haar uitgenodigd dan langer té blijven, hetgeen de commissie in overweging heeft genomen. Kort vo°r het einde van de tweede bij eenkomst had Soekarno volgens Ass.Press gezorgd voor wat afleiding: Duizenden b< togers kwamen opdagen voor het gouver neursgebouw (waar Soekarno paleis houdt) .gewapend met anti-Nederlandse spandoeken. Soekarno sprak hen toe, waarop „zij onmiddellijk uiteengingen" Schermerhorn had contact met Sjahrir Salim komt te Batavia aan. Haddi Agoes Salim, de minister van buitenlandse Zaken van Djokja, heeft gisteren bevestigd dat prof. Schermer horn te Londen contact heeft gehad met Sjahrir. Salim was te Batavia aangekomen zijn reis naar de Arabische landen en Veiligheidsraad. Hij zeide er de voorkeur aan te geven over Batavia te reizen de Nederlanders bereid waren hem vrijgeleide te verschaffen. Na de terug keer van de Commissie van drie te Bata via hoopte hij heden naar Djokja door te reizen. De indruk, die hij van zijn terugbracht was, dat de belangstelling de wereld voor de republikeinse vlag niet groot was. Nat. Feestdag op eerste Zaterdag in Mei? Voorstel van de kledingindustrie Het „Sociaal werkgeversverbond voor de confectie-industrie" en de „Unie in de kledingindustrie" hebben een voor stel gepubliceerd om de Nationale Feest dag voortaan jaarlijks te doen vieren op de eerste Zaterdag in Mei. Zulks om tegemoet te komen aan de wens van de overheid om de jaarlijkse viering van de bevrijding met zo min mogelijk pro ductieverlies te laten gepaard gaan, èn aan de wens van het bedrijfsleven dat deze dag niet als vacantiedag of snipper dag beschouwd wil zien. „De Nationale Feestdag zij geen snip perdag en geen schipperdag", zo zeggen de beide organisaties en aangezien de bevrijding op Zaterdag 5 Mei viel, de Zaterdag zich in het algemeen 't beste tot feestvieren leent en de fabrieken en bedrijven toch alleen de Zaterdagoch tend werken, achtten de voorstellers een bevrijdingsherdenking op de eerste Za terdag in Mei een eenvoudige oplossing van allerlei moeilijkheden. Suikerbietenoogst valt tegen De totale productie van de suikerbie tenoogst wordt dit jaar geraamd op 1500 millioen kg., of 100 millioen kg minder dan in 1946. Hieruit kan ruim 200.000 ton „witsuiker" geproduceerd worden. Deze verminderde opbrengst behoeft voor onze suikervoorziening geen gevaar op te leve ren, aangezien op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. KIND DOOR MOLENWIEK GEDOOD. Het 3-j. zoontje van de heer M. v. H. te Bakel (N.B.) kwam al spelende te dicht bij een malende windmolen, waardoor het een slag van een der wieken kreeg en vrijwel onmiddellijk werd gedood. Anglo-Amerikaanse Douane- overeenkomst De Britse minister van Handel, Harold Wilson, heeft gisteren bekend gemaakt dat Engeland een douane-overeenkomst met de Ver. Staten heeft gesloten. Bij zonderheden zullen over drie weken worden bekend gemaakt. SOWJETS WILLEN BEGIN 1948 ONTRUIMING VAN KOREA ^De Sowjet-Unie heeft de V.N. verzocht de Sowjetrussisch-Amerikaanse troepen te verzoeken begin 1948 Korea te ontrui men. De V.S. daarentegen hébben voor gesteld om de troepen tot na de verkie zingen in Korea te handhaven, totdat een nationale regering is gevormd. Vier arbeiders door land mijn gedood Keet vloog tijdens schaftuur de lucht ln.| Vier D.U.W.-arbeiders, de 48-j. J. F.j Janssen, de 21-j. P. A. Otten, de 47-j. P v. d. Linden en de 58-j. W. Baste, allen uit Nijmegen, werden gisteren gedood bij een landmijnontploffing in de Betuwe. Drie anderen. P. de Jager. T. Marneef en A. T. Plink, eveneens uit Nijmegen af komstig, werden gewond. Een achtste arbeider werd gespaard, omdat hij juist naar een café in de nabijheid was gegaan. De mannen, die" graafwerkzaamheden verrichten aan de Linge bij Echteld, wa ren aan het schaften-^ in een houten keetje, toen zich een enorme ontploffing voordeed, waardoor het tentje' volkomen verbrijzeld werd. Het is nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de arbeiders de mijn uit de Linge hebben opgevist en naar de keet hebben getransporteerd. Ambtenarencentrum vraagt salarisverhoging In een te Utrecht gehouden vergadering var. het Ambtenarencentrum is een reso lutie aangenomen, waarin de positie van de ambtenaren onhoudbaar wordt ge noemd. Terwijl de kosten van het levens onderhoud sir.ds 1940 bijna zijn verdub beld is de salarisverhoging voor ambte naren ver by die van het particuliere be drijfsleven achtergebleven. De in Decem ber toegskerde salarisverhoging ging uit van een komende prijsverlaging, doch deze is uitgebleven heeft de Regering j ■verzuimd door verdere salarisverhoging] het overheidspersoneel zijn rechtmatig loon te geven. De resolutie is ter kennis gebracht de regering en de beide Kamers der Sta- ten-Generaal. Ook extra kolen bij inkwartiering Gedurende het tijdvak November t.m. April zullen extra-brandstoffen kunnen worden verstrekt wegens inkwartiering van militairen. In plaats van de extra-rantsoenbon een eenheid brandstoffen, welke, zoals wij reeds meldden, bij bevallingen wordt verstrekt, kan men desgewenst ook extra gas of electriciteit krijgen. POLITIEKE DELINQUENTEN De heer A. M. Kopier van Verkeer en Waterstaat te Batavia, zal binnenkort naar Nederland reizen om overleg te ple gen over de uitzending van 3 tot 400 politieke delinquenten naar Hollandia .en Biak. Woningbouw te Sassenheim. Na precies 24 werkdagen is het Onderling Bouw- sydicaat zover met de in aanbonw zijnde blokken eengezinshuizen, als de foto toont. De hnizen worden gebouwd zonder gebruikmaking van enig surro gaatmateriaal volgens het normale baksteenbouwsysteem. Auto's niet vrij en benzine duurder Sombere berichten voor automobilisten YINISTER VOS heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de ge- iVJ. ruchten. als zon het in de bedoeling liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Januari a.s. vrij te laten, onjuist zijn. Ook deelde de minister mede, dat het streven erop gericht is, binnen enkele jaren het vooroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's weer te bereiken. benzine straks 25 cent per liter zal kos ten. Het ontwerp beoogt n.l. een verho ging van het bijzonder invoerrecht op benzine, en wel van f 10.50 per 100 kg tot f 11 per hectoliter, hetgeen overeen komt met f 14.67 per 100 kg. Volgens de ministers is de nieuwe benzineprijs, ver geleken met die in andere landen, nog bijzonder laag te noemen. Maatregelen worden getroffen om te voorkomen, dat voordien gebruikers grote hoeveelheden zouden inslaan Het aantal motorrijtuigen is thans (tussen haakjes staan de cijfers over het topjaar 1939): 234.335 (229.669), verdeeld als volgt 73.121 (99.986) personenauto's, 3479 (4518) autobussen. 82.809 (65.804) motorrijwielen. 3381 (5269) motorcarriers en 71.545 54 092) vrachtauto's en spe ciale voertuigen. De ministers Lieftinck en Vos hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat hierop neerkomt, dat de Geen vertrouwen in de CCD Het Eerste Kamerlid Molenaar heeft min. Van Maarseveen gevraagd, wat deze denkt te doen ter bevordering van hei vertrouwen in de met controle op de na leving van wetten belaste rijksambtena ren. Prof. Molenaar meent nl- dat het ge val van de beweerde mishandeling var een van veesmokkelarij verdachte land bouwer te Lage Mierde niet alleen staat en twijfelt aan de juistheid van de amb telijke verklaringen, waarin deze mishan- deling is ontkend. Nederlandse oorlogsinspanning eindigde in een overwinning, toen gisteren de „Nieuw Amsterdam" voor het eerst weer als luxe passagiersschip onder grote belangstelling uit Rotterdam vertrok om onze vrije vlag naar New York Is Van Meegeren wel een geniaal schilder? Voor de rechtbank vond deze vraag geen antwoord Officier eist twee jaar gevangenisstraf en nitvoerig requisitoir, eiste de officier van Justitie mr H. A. Wassenbergb tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meegeren een gevangenisstraf voor de tijd van 2 jaar. In de bepaling van zijn strafmaat hield hy rekening met de geestelijke en lichamelijke toestand van ver- N* Drie bomaanslagen op vrijgelaten Brusselse landverraders Deze week zijn op één nacht te Brus sel drie bomaanslagen gepleegd. De helse machines richtten grote schade aan in enkele woningen, doch slachtoffers zijn niet te betreuren. Vermoedelijk werden de aanslagen gepleegd doorvroegere verzetslieden, daar de bommen geplaatst waren in huizen van politieke delinquen ten, die onlangs werden vrijgelaten. Twee Belgen het hoofd afgereden Dezer dagen vond in Waterloo (België) een vreselijk" verkeersongeluk plaats. Twee mannen werktën onder een defecte auto, toen deze door een andere wagen in volle vaart werd geramd. De beide ar beiders werden hierbij letterlijk onthoofd. De president stelde aan Van Meegeren de vraag cf hy het ten laste gelegde kende. De verdachte beantwoordde deze vraag bevestigend. „Waarom Is u ln de stijl der oude mees ters gaan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat vooi oude meester kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat algemeen als goede kunst erkend werd." „U kreeg er wel heel erg veel geld „Dat moest wel. Anders zou het werk a priori niet echt zijn." „Waarom bent u doorgegaan met werk?" „Ik vond de kleuren, die ik gebruikte, mooi. Ik werd gedrongen voort te gaan met het werk, dat ik begonnen was." „Maar u kreeg er heel veel geld Weet u wel zeker, dat het u niet daarom te doen was?" „Ik deed de millioenen, die ik voor de latere schilderijen ontving, bij de mil lioenen. die ik voor het eerste werk had gekregen. Ik werd gedreven door eei drang naar schoonheid er mede 'door t' gaan. Ik ben blij, dat ik het geld ni kwijt ben. Ik heb nu getoond, dat ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds verkeerd beoordeeld hebben mij daardoor hinderden mijn beroep ui: te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk in 17de-eeuwsche stijl als goede kunstproducten aanvaard en zelfs der meer geloofd, dat zij vervaardigd waren door een meester als Johannes Vermeer." Het requisitoir Na deze verklaring van de verdachte kreeg de Officier van Justitie, mr H. A. Wassenbergh. het woord. In zijn requisi toir erkende hij, dat verd. er in geslaagd is de kunstcritici om de tuin te leiden en dat dit misschien een bewijs kan zijn van zijn talent, doch op al deze sui sen plaatste verd. zelf een domper, dat hij zich op het pad der misdaad heeft begeven. Ook heeft verdachte, aldus de Officier, de beroemde oude meesters be ledigd door werken te vervaardigen en onder hun naam op de markt te brengen. Verdachte heeft het wezen der kunst bezoedeld en deed dit alleen maar om zichzelf te verrijken. Het aureool waar mede verd. zich wil sieren, verbleekt, omdat de motieven andere zijn dan hij wil doen voorkomen. De Officier besloot zijn requisitoir aan te voeren, dat de de verd. ten laste gelegde oplichting bewezen ie. Ook acht de Officier bewezen het, in art. 326 bis Wetboek van Strafrecht omschreven misdrijf: het valselijk aanbrengen van signaturen op kunstvoorwerpen. Vijfhonderd autobanden per dag uit de „V redestein"-fabriek Deviezenbesparing van tien millioen gulden per jaar (Van een onzer verslaggevers) DAT er wel gebouwd kin worden in Nederland bewUst de Nederlands Amerikaanse Autobandenfabriek „Vredestein", die in zeven en een halve maand kant en klaar verrezen is aan de Burgemeester Strolnkweg te Enschede, als dochteronderneming van de fabriek te Loosduinen. Lof voor ambtenaren In ons blad van gisteren heeft men in het kort de opening ervan door minis ter Mansholt die minister Huysmans verving kunnen lezen. In de nieuwe fabriek, die 285 m lang en 45 meter breed is, een fabriekshal! heeft van 9000 m2, een kantoorgebouw DAT in Parijs de „toneeldoekophalers" i staking zijn gegaan daar zij te weinig verdienen. DAT een Amerikaan een boek van 307 bladzijden heeft geschreven over het on derwerp: „Hoe schrijf ik korte verhalen?" DAT Edda, de dochter van Mussolini, geërgerd heeft gezegd: „Wat vervallen de Mussolini's dé laatste tijd toch in klein burgerlijkheid. Mijn moeder is kokkin geworden, mijn broer Romano, een boek houder en ikga notabene trouwen." DAT in de komende winter in de Duitse treinen niet gestookt wordt, daar de spoorwegen anders overbelast zouden worden met mensen, die steeds maar heeq i weer reizen, om het warm te hebben. DAT bij Albi (Fr.) door een boer een eetbare monster-paddestoel is gevonden een doorsnee van een meter en een' gewicht van 1800 gram. DAT een Zuid-Afrikaans blad in een artikeltje over ons land schrijft: „..Daar genoeg kos in Nederland, maar maal so duur als voor die oorlog. Die ie is baie opgeruimd en gasvrij, ten- spijte van die nie al te gunstige toe- stande DAT volgens een Moskouse dame eén rouw met lange rokken op een vloer- wrijver lijkt, een soort menselijke bezem dus. DAT in Harlan (Amerika) zeven le en van de onlangs opgerichte gods dienstige secte „Kerk en God" tot 100 dollar boete werden veroordeeld, daar zij het openbaar met slangen hadden ge werkt om de profetie van Marcus 16 17 bewijzen: „Zij, die geloven, zullen geen slangen vrezen!" DAT het huwelijksgeschenk van Siam voor Prinses Elizabeth zal bestaan uit achtdelig toiletgarnituur van email, inge legd met goud. DAT de CCD gedurende de laatste ken in de provincie Utrecht ong.%160 clandestien gehouden varkens in beslag DAT vannacht brand ontstond in de fi- ser-afdeling van de N. - V. Bruynzeel's fabrieken, te Zaandam, waardoor een par tij fineer verloren ging. DAT de gepensionneerde gen.-maj. H. J. Phaff benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAT aan de reserve eerste-luitenant- vlieger mr E. S. Hazelhoff Roelfzema eervol ontslag verleend is uit de mili taire dienst. DAT de res. kol. vlieger H. F. C. Holtz en de res. luit.-kol. vlieger J. P. Berdenis van Berlekom benoemd zijn tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. DAT voor het B.G. te Den Bosch gis teren tegen de SD-spion J. v. d. Meer- akker, uit Waalre, 20 j. werd geëist DAT de C.C..D. in de prov. Utrecht een groot aantal banketbakkers aan de tand heeft gevoeld en tegen 25 van hen proces-verbaal opmaakte wegens het zwart kopen van melk, boter, eieren en meel. DAT men thans in Suriname begonnen is met de bouw van een in het voorjaar te openen triplexfabriek van de N.V. Bruynzeel te Zaandam. DAT de weg AlkmaarZaandam bin nenkort door een gele ruiter van de we genwacht bereden zal worden. DAT op het congres van het nijver heidsonderwijs te Utrecht prof. dr W. Banning heeft gesproken over de in vloed van de fabriek op het zieleleven van de arbeider. DAT gisteren het onder commando van gezagvoerder L. A. Brugman op Schip hol arriverende K. L. M.-toestel, de 200ste retourvlucht Amsterdam-Lissabon ge maakt had. DAT in Assendelft drie jongens zjjn gearresteerd, die hadden ingebroken in de metaalfabriek van de fa. Luyt en Co., aldaar. DAT het B.G. te Assen M. v. Deventer aldaar, die als officier bij de Waffen SS. op de dag der capitulatie bij Oudewater een bloedbad aanrichtte, tot 16 jaar ver oordeelde. DAT in Vaals weer een uitzichttoren zal worden gebouwd en vlak daarbij binnen 5 jaar een groot hotel zal ver rijzen. DAT de NIWlN-actie in Zaandam 20 mille opbracht, terwijl slechts f6000 was gevraagd om aan 1200 Zaandamse militai ren een Kerstpakket te kunnen sturen. DAT in de Zaanstreek bovendien nog f3900 werd bijeenvergaard door de Band Nederland-Indië, waardoor het mogelijk is 12 radiotoestellen naar Indië te zenden. DAT een Amerikaanse Konstabel een repetitie van de beroemde violist Yehudi Menuhin met het Berlijns Philharmonisch 9rkest onderbrak, omdat de zaal gebruikt moest worden voor een militaire voor stelling. DAT de Mijnindustrieraad, zich giste ren te Heerlen afkeurend heeft uitgespro ken over een artikel van prof. Goudriaan in het orgaan van de hbofdgroep Indu strie van 15 Sept. j.l., hetwelk getuigt van grote ondeskundigheid met het mijn bedrijf. DAT dezer dagen het eerste Canadese schip met een Canadese lading de haven van Delfzijl binnenviel, ter gelegenheid waarvan aan de kapitein een Delfts-blauw wandbord werd aangeboden. DAT de geneesheer-directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, dr W. F. Veldhuyzer., gisteren afscheid heeft genomen van het personeel daar hij op 1 Nov. a.s. zijn functie neerlegt. DAT tot B. en W. van Maastricht nota is gericht waarin gewezen wordt op de ernstige toeneming van de huid en geslachtsziekten in Maastricht terwijl de bestrijdingsmogelijkheden aldaar niet voldoende zijn. DAT de voorm. commissaris voo: prov. Utrecht, W. B. Engelbrecht, giste ren opnieuw voor het Utrechtse tribunaal terechtstond daar de hoge autoriteit fiat op zijn vorige veroordeling geweigerd had, en nu hoofdzakelijk de vermoi toestand van besch. onder de loupe werd genomen. DAT n 1945 en '46 ruim 5000 Neder- van twee verdiepingen en een schoor steen van 53 meter, zullen binnen drie maanden 500 banden per dag gemaakt worden, waarmee een jaarlijkse devie zenbesparing \1an f 10 millioen wordt bereikt. Bovendien zullen er 150 tot 200 arbei ders te werk gesteld worden, levert de AKU in Arnhem het benodigde canvas en Indië de rubber. Het kapitaal kwam voor 20 uit Amerika en voor 80 uit het eigen land, de geplaatste installatie is voor 60 To Nederlands en voor 40 Ameri- Wat het uiterlijk van de fabriek be treft: de architeot Postma uit Deventer, brak met de tot nu toe geldende shed- vorm, de hoekige, die vele fabrieken in Twente zo monsterlijk maakte, doch paste een Duitse vinding, het z.g. eier- schaalprincipe toe, waardoor de ver schillende werkplaatsen een gebogen dak. hebben, dat de ruimte hoog en luohtig. uiterst licht, vrijwel stofvrij, door het ontbreken van dwarsbalken brandvry, ventileerbaar en goedkoop in onderhoud Men was gul met lof en geschenken. Arbeider Jan Vinke bood een gedenk steen aan, „Naobers" rondom wonende buren, droegen een Twentss krenten- wegge (krentebrood) aan van machtige omvang waarvan alle bouwers een plak kregen. Misschien voor het eerst in de his torie van het Nederlandse bedrijfs leven, is uitbundige lof toegezwaaid aan de ambtenaren van het depar tement van Economische Zaken voor de ruime blik en grote voortvarend heid, die zjj toonden bjj de totstand koming van de fabriek. Ook het departement van Wederopbouw had, in het ter beschikking stellen van de materialen „onschatbare medewer king" verleend. Het Vredestein-concern beschikt thans, behalve over de Enschedese autobanden fabriek over die in DoetLnchem waar 650 arbeiders fietsbanden maken en over het complex in Loosduinen, waar 1000 arbeiders werken aan de vervaardiging van transportbanden, slangen, schoenen, eboniet, tankbekleding en andere arti kelen. Ilse Koch heeft een. zoon waldse gruweldaden, heeft het leven ge schonken aan een zoon. Het kind zal Kochler heten, de meisjesnaam van De vraag of Van Meegeren een gehiaal schilder Is, heeft, aldus de Officier, voor deze rechtbank haar antwoord niet ge vonden. Of hij i^een geniaal schilder, óf hjj is het niet. Indien hij het niet is, •moet de ontroering, die de kunstcritici ondergingen bij het aanschouwen van de .^Emmaüsgangers", als onecht be schouwd worden, of zij moet door andere oorzaken zijn ontstaan. Rekening houdende met verdachte's toestand eiste mr Wassenbergh tegen Van Meegeren een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaren. De verdediging Mr E. Heldring gewaagde in zijn plei dooi van de buitengewoon grote geeste lijke begaafdheid van Van Meegeren, zoals ook in het psychiatrisch rapport wordt geschetst. Naast zijn bijzondere intelligentie, aldus de verdediger, heeft Van Meegeren de begaafdheid tot schil deren. Niet voor niets hebben de kunst critici de Emmaüsgangers als het schoonste kunstwerk van Vermeer ge kenschetst. Dat Van Meegeren er toe. ge komen is op de reeds bekende wijze zijn erkenning af te dwingen is des te merk waardiger, omdat men gewoonlijk pleegt te denken dat mensen, die met een grote intelligentie als die van verdachte zijn Gisteren behandelde de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam het proces tegen Han van Meegeren. Ge spannen volgt dg beklaagde de ver klaringen en discussies. bedeeld, beter zouden moeten weten en niet moeten toegeven aan de zwakheid, die hij heeft getoond door voort te gaan oude meesters te vervaardigen. Men moet Van Meegeren zien als iemand, die niet door kleinzielige mo tieven geleid werd. Het was de gewone, zelfzuchtige ijdelheid, die bij hem een rol speelde. Uitspraak op 12 November. Churchills motie van wan trouwen verworpen Attlee verwyt de oud-premier diens nationaal standpunt Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 348 tegen 201 stemmen Churchill's motie van wantrouwen verworpen. Voordat het amendement in stemming werd gebracht, verweet Harold Macmil- lan, een der conservatieve leiders, de regering, dat zij gekweld werd door be loften, tijdens de algemene verkiezingen gedaan. Deze beloften waren als sneeuw voor de zon verdwenen. Ondanks al het gepraat over planning was er geen stra tegisch plan, aldus Macmillan. Attlee zeide: ..Churchill doet het altijd voorkomen, alsof hij niet het standpunt een partij, maar een nationaal stand punt weergeeft". Hij verklaarde nimmer een rede te hebben gehoord, die de feiten van de economische toestand zo voorbij zag. als die, welke Churchill Dinsdag hield. Luguber kijkspel in Griekenland Vier van de zeven leden van een be wapende bende, die onlangs een aanval deed op het dorp Phyli ten :Noorden van Athene, zijn gistermorgen in aanwezig heid van een honderdtal mensen, terecht gesteld. Staat van beleg in Egypte Vanwege -het choleragevaar. Volgens de BBC heeft de regering van Egypte besloten, de staat van beleg in het gehele land af te kon digen. met het oog op de cholera- epidemie. die onrustbarende vormen aanneemt. De laatste 24 uur zijn in Egypte 442 personen aan cholera gestorven, terwijl 325 nieuwe gevallen zyn geconstateerd. HET SNEEUWT REEDS IN BELGIË In de omgeving van Namen in de Bel gische Ardennen is de eerste sneeuw ge- Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tydelijk krachtige w nd tussen Oost en Zuid-Oost. Over het algemeen vrij veel bewolking, maar droog en koud ZON EN MAAN Vrijdag 31 October. Zon op 7.31 der 17.16. Maan op 18.03 en onder 9-30^ Dinsdag 4 November L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1