lücttiti? £ri itsrl) tCTonraut wist r Communisten zetten hart van Parijs op stelten WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week; fl.30 per maand; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie" 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7345 Christel\jk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken W5tantiwsrtrlj Is gfirilmn myo bert in tegfienspotl* Postrekening 58936 Geen boete voor jhr De Geer 1 Jaar voorw. met proeftijd Vijf en twindigduizend betogers leveren slag met de politie Er vielen vele gewonden aan beide zijden EEN grot« menigte communisten heeft gisterenavond te Parijs drie poll- tie-cordons doorbroken teneinde te verhinderen, dat ln de „Salie Wagram" éen anti-Russische vergadering zou worden gehouden. De politie kreeg assistentie van de Garde Mobile, maar circa 8000 communisten zagen toch kans en bres te slaan in de barricades. Het kwam tot ernstige botsingen, waarbij vele gewonden vielen. Maar na de gevechten slaagde de politie erin vijfentwintigduizend communisten in een pikdonkere straat terug te liaan. De aangekondigde vergadering vond alsnog doorgang. Naar ^chatting duizend mensen, waaronder vele vrouwen, waren ln de zaal aanwezig. DE GAULLE: ,Je hebt het nog voor het kiezen Marianne, Frans of Russisch model...." De Sowjets overal. Het Communistische blad „De Huma- nité" had zijn lezers opgeroepen een demonstratie te houden tegen de anti- Russische vergadering die in de „Salie Wagram" was aangekondigd. Boven de oproep in het blad stond de kop „zij die de Sowjet Unie beledigen moeten zwij gen". Marcel Cachin, het oudste lid van de partij had de communisten aangera den het eerst in de zaal aanwezig te zijn. De communisten kwamen tegen de avond in grote drommen opzetten en riepen „Les Soviets partout", de Sowjets overal een roep die sedert 1936 niet meer gehoord werd. Men had Edouard Depreux, minister van Binnenlandse Zaken, verzocht de vergadering te verbieden, maar daarop heeft hy geantwoord dat zij eerrbesloten karakter droeg. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Gerrit Dorrepaal, Lageivaard C 24, Koudekerk Gerrit is op 8 October 1946 afgevaren met de „Bloemfontein" en is na zijn aan komst in Indië eerst enige tijd in Buiten zorg gestationneerd geweest, waar hij wai ingedeeld bij de Jagers. Jagers, rijdend met carries. Na de gevechten is hij al vaak Vooral op de Place de l'Etoile hadden zich zeer vele communisten verzameld. Zij riepen o.m. „la police avec nous". Oi plaats bezweek de barricade onder de druk van de menigte en 8000 communis ten zochten een weg door de bres. de zaal te bezetten welke gehuurd door de vereniging van „Verdrukten uit Oost Europa". Het leek erop dat communisten de zaal bezet wilden hou- ;n om de vergadering te verhinderen. Inmiddels groeide de menigte aan dé Place de l'Etoile. De manifestanti stelden zich op rondom de Arc i Triomphe en zongen luidkeels de „Inter nationale". Vervolgens begon me politie uit te jouwen, maar deze spande zich dapper in om de menigte ii dwang te houden. De deuren van Salie Wagram waren gesloten en geen enkel lichtstraaltje duidde erop dat zagl in gereedheid werd gebracht opdat de Bulgaarse, Roemeense, Servische, Croatisch en Hongaarse politieke emi granten er, ondanks alles hun vergade ring zouden houden. Gevechten Maar toen de manifestanten zich had den meester gemaakt van de overblijfse- /an een barricade, ontstonden vechten; het werd een waanzinnige veldslag. De Garde Mobile deed al het mogelijke om de orde te herstellen hield reeds de geweren gereed om nodig te schieten. Toen politie en Garde eringèslaagd waren de menigte tot op de Place de EEtoile- terug te dringen, amen demonstranten en politie deel at vervoer van de vele gewonden! De menigte zette daarna opnieuw de Internationale in en wederom begon zij verhuisd. Hij ligt nu in Soekaboemi, waar f»ij met z'n kameraden iedere dag de ber gen intrekt, langs steile rotsachtige paden en diepe ravijnen, door dichte bossen en hoog alang-alang, om te zuiveren. Enkele weken terug is hij met nog drie inzitten den van een carrier op een landmijn ge reden. Wonder boven wonder werd ei niemand gewond, zodat ook Gerrit met de schrik vrij kwam. We zien hem op de foto een brug bewaken, die in de richting de kampong leidt. Heel in de verte loopt een naakt bruin kereltje met een grote tros pisangs. Gerrit zal ook wel een ■o'n sappige vrucht bijten. Het is hem harte gegund. de politie lastig te vallen. Twee mani festanten die brandende toortsen droe gen werden van een vrachtauto afge haald. Inmiddels liet de politie in de zij straten hen die de anti-Russische ver gadering wensten bij te wonen, een voor door. Er werd bevel gegeven de deuren van de Salie Wagram te openen. Zo konden nog circa duizend personen de vergadering bezoeken terwijl de politie de communistische menigte, aan gegroeid tot 25000 personen, in bedwang hield. De vergadering Toen de anti-Russische vergadering eindelijk toch kon worden geopend maakte de vroegere Franse Senator Gustave Gautherot bekend dat nenkort een „Internationale van Onder drukte volkeren" zou worden opgericht het Communisme te bestrijden. Hij verklaarde dat deze meeting het begin 5 van een permanent verbond tussen volken die verdrukt werden door de Russische regering, te beginnen met het Russische volk zelf. Buiten bleven de Communisten de ge hele avond op de been die hun leuzen riepen en pamfletten verspreidden Gautherot 'n „agent van Htiler" werd genoemd. Maar Gautherot op zijn beurt, verklaarde in de zaal dat de communis tische campagne hem in het geheel nie*. had ontmoedigd. „Integendeel, zei de oud-senator, zij heeft mij een riem on der het hart gestoken". Slachtoffers van hun beroep Tot de slachtoffers van deze commu nistische manifestatie behoorden enige persfotografen, journalisten en filmope rateurs. Twee operateurs van Fopc Movie tone moesten naar het ziekenhuis ge bracht worden, een ander kreeg een ge broken neus, weer anderen kregen een afranseling of zagen hun fototoestel aan gruzelementen trappen. Ook de politie trad nu en dan tegen deze mensen hard handig op. De communisten hebben ook een van de uitgangen van de Métro omsingeld, de hekken om de bomen uit de grond getrokken, en het wegdek opgebroken. Dit materiaal werd gebruikt om de politie te bekogelen. Meer dan tien agen ten werden gewond. Zij werden naar ziekenhuis overgebracht. Er werden ook verschillende arrestaties verricht. Een gezellige Paris Soir.... van 3 jaar Moet zich 3 jaar in Soest ophouden (Van één onzer verslaggevers) De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de oud-Premier jhr D. J. de Geer, thans wonende in Soest, en hem veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, welke straf niet zal worden ondergaan als hij zich in een proeftijd van 3 jaar een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt en hij zich in die proeftijd niet zonder toe stemming van de door de Proc.-Fisc. aan te wijzen plaatselijke autoriteit buiten het grondgebied der gemeente zijner inwoning heeft begeven. De Proc.-Fiscaal prof. Langemeijer had veroordeling tot een geldboete van 13.000 gevraagd, subs. 4 mnd hechtenis. Het Byz, Gerechtshof te Amsterdam had jhr de Geer eenzelfde straf opgelegd doch met een geldboete van 20.000 en ont neming van het Ministerschap van Staat. Tot dit laatste achtte de Raad van Cassatie zich niet bevoegd. Bij de uitspraak hedenmorgen was jhr de Geer zelf niet aanwezig, wel zijn raads man mr A. E. J. Nijsingh, die den Pres. mr Haga voorlezing der overwegingen het arrest vroeg. Hieraan ontlenen wij o.a. dat de Raad de requirant ziet als een staatsman met een uitgesproken pacifistische gezindheid; dat echter die vredelievende instelling hem er nimmer toe had mogen brengen, daden te verrichten, welke de weerstands kracht der Nederlandse bevolking der geallieerden in hun geheel nadelig moesten beïnvloeden. Voorts, dat req., in stede van de enige den vaderlander passende houding nemen, daarentegen bij herhaling de hulp van den vijand heeft ingeroepen en aan vaard ter bereiking van doeleinden, hem- zelve ten gerieve, doch welker nadelige vloed op het mede door Nederland nage streefde einddoel hij in oppige eigenzinnig heid blijkbaar niet heeft willen zien, hoewel hij zich daarvan bewust is geweest. De Raad is van oordeel dat req., die ge durende zovele jaren aan zijn land en volk belangrijke diensten heeft bewezen, alleen reeds door het feit der schuldig-verklaring zo zwaar wordt getroffen, dat, mede met het oog op zijn hoge leeftijd, met noemen voorwaardelijke straf kan worden volstaan, terwijl de Raad geen termen wezig acht, als bijkomende straf de req. van enig recht te ontzetten. Heden leidde het Amsterdamse Gerechtshof het proces in tegen Han van Meegeren, wiens genialiteit hem schilderijeen deed maken in de stijl van Vermeer („Emmaüsgangers") en Pieter de Hoogh. Hier is h(j bezig aan zijn vrijwillige „proefstuk": De 12-jarige Jezus in de Tempel. Proces Van Meegeren vandaag begonnen Schilderijen als stille getuigen in de zaal HEDENMORGEN begon in de zittingszaal van de Arrondissementsrecht bank aan de Prinsengracht te Amsterdam het proces tegen de kunst schilder Han van Meegeren. Oe rechtzaal heeft het aanzien van een mu seum gekregen, want alle schilderijen die in dit proces ter sprake zullen komen, zijn aan de wanden opgehangen. In de afgelopen nacht hebben veer tig bewakers de wacht betrokken. Er bestaat grote belangstelling voor het proces, ook van de zjjde0der buitenlandse pers. Franse premier waarschuwt tegen burgeroorlog „Sta niet te grinniken, mijnheer Duclos..." TERWIJL de politie in de straten van Parijs ln felle gevechten was ge wikkeld met de communisten, richtte Paul Ramadier, de premier, zich tot de Nat. Vergadering met de waarschuwing „beseft wel, dat een splitsing van Frankrijk in twee extremistische bloes burgeroorlog betekent". De zitting van de Franse Nationale Vergadering droeg een rumoerig karakter. Het is zelfs bijna tot handgemeen gekomen tussen de commu nisten en de afgevaardigde Mutter, die heeft voorgesteld de communistische partij te verbieden. verkocht Maar dat nam Ramadier niet hij sprong op roepende „bewijzen le en, bewijzen leveren. Sta niet te grinniken, mijnheer Duclos, toon de be wijzen, of zwijg anders Duclos moest eindelijk bekennen dat j geen bewijzen kon leveren, maar al leen vrees had voor zulk een dollarpe netratie. „Uitvluchten", schreeuwde Ra madier. Duclos viel daarna de afgevaar digde Mutter aan en zei, dat deze door de Gestapo uit de gevangenis zou zijn gehaald. Mutter sprong zeer verontwaar digd op en wilde Duclos te lijf gaan. Maar tien communisten versperden hem de weg, zodat het niet tot een vechtpar tij kwam. De tenlastelegging De dagvaarding is vastgesteld op 8 ge typte pagina's zonder interlinie en om vat een gedetailleerde opsomming van de handelingen van verdachte in de pe riode 1940—1943, de tijd waarin hij meer dere personen, onder wie de gemachtigde van de Staat der Nederlanden, -heeft bewogen tot aankoop van door hem op zettelijk in de trant en stijl van oud- Hollandse meesters geschilderde doeken, welke door Van Meegeren waren voor zien van de signatuur dezer meesters (Pieter de Hoogh en Johannes Vermeer). De door verdachte gevraagde koopprij zen waren overeenkomstig de waarde van de werken der oude Petkof.werd er geroepen Ramadier heeft een rede gehouden er de politieke en economische toe stand. Hij verklaarde de Nat. Vergade ring te hebben bijeengeroepen teneinde haar te kennen in de besluiten, genomen door de nieuwe regering, die gevormd i het succes van Generaal De Gaulle. De premier stelde tenslotte de vertrou wenskwestie, waarover Donderdag wordt gestemd. een heftige aanval beweerde ver volgens de leider van de communisten Duclos, dat Ramadier „een bedankje wilde krijgen van Washington door zijn meesters de overlijdensacte van het Franse communisme te brengen" Toen Duclos bijzonder scherp werd, riep men in de zaal „Petkof. Petkof'. De Assem blee werd zeer rumoerig. De communist, dit ditmaal zijn rede op papier had ge steld. beweerde vervolgens, dat de Fran se spoorwegen aan Wallstreet waren Van Meegeren als verfmenger Vervolgems wordt in de dagvaarding uiteengezet, hoe Van Meegeren door het nemen vam allerlei proeven en het ge bruik maken van verven, zoals zij in de 17e eeuw werden gebruikt, de me thode ontdekt had zijm schilderijen zo te vervaardigen, dat zij de indruk moe ten wekken door oude meesters geschil derd te zijin. Uitvoerig staat in de dag vaarding beschreven hoe verdachte ach er op heeft toegelegd kunstmatig craque lures in zijn doeken aan te brengen en hoe hij er in slaagde een verfsoort sa men te stellen waarvan het bindmiddel niet in alcohol oplost. In plaats van de thans als bindmiddel gebruikelijke lijn olie, gebruikte hij namelijk een soort kunsthaf. Voorts voorzag Van Meegeren zich van twee verfstoffen, nl. Lapis La- Zimnober. die in het bijzonder Gratie verleend Bij KB. is de doodstraf voor P. Drent uit Donderen (Dr.) die o.m. deel had uit gemaakt van een executie-peloton, dat elf Nederlanders heeft gefusilleerd veranderd in levenslang. wekken als zouden zij in de 17e eeuw geschilderd. Oo de andere deskundigen leg gen gelijkluidende verklaringen af. Namens de deskundigen geeft prof. Core- ans vervolgens aan de hand van rechtzaal geprojecteerde lantaarnplaatjes toelichting over de techniek, die van Meegeren bij de vervaardiging van zyn doe- ;n, zou hebben toegepast Uitvoerig besprak prof. Coremans de door van Meegeren gevolgde methode. aanzien van het gebruikte schilders linnen en het hout voor de spieramen ging professor Coremans in op technische details. (Zitting duurt voort) Twee ons snoep extra met de feestdagen Naar wij vernemen zal met St Nicolaas n Kerstmis voor iedere leeftijdsgroep ion voor twee oins snoep extra worden aangewezen. Meer brandstof voor gro^e gezinnen gevraagd Zoals bekend ontvangt ieder gezin, onge acht zijn grootte, twaalf eenheden brand stof. Hel Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) is het hiermee niet eens. Hij heeft ïinister van Economische Zaken ge vraagd, hoe deze er zelf over denkt. De behoeften van de gezinnen lopen naa mening sterk uiteen en hij meent d313 ook, r in de distributie veranderingen moe ten worden gebracht, zodat grote gezinnen dan twaalf eenheden kunnen kopen. in de 17e De zitting Om tien uur komt de verdachte, verge zeld door zijn raadsman mr E. Heldring, de zaal binnen. Als paddenstoelen, die plot seling uit de grond verrijzen, ziet mer groot aantal persfotografen te voorschijn komen en de blitzlampen flitsen steeds Nadat de president, mr V. G. A. Boll, de verdachte de gebruikelijke, formele gen heeft gesteld, leest de officier justitie, mr H. A. Wassenbergh, een uittrek sel uit de dagvaarding voor. Als eerste deskundige wordt dr P. B. Coremans gehoord. Deze verklaart, dat de betreffende schilderijen in deze tijd zijn vervaardigd, doch zodanig, dat zij de schijn DAT gistermiddag onder de gemeente Noordwelle (Z.) een wild zwijn van ong. 100 kg door een burger en een agent ts neergelegd. DAT de politie in Milaan twee man nen in de kraag pakte, die op Mussolini's verjaardag fascistische biljetten aan plakten. DAT enkele vliegtuigen van de Over zeese dienst gisteren in Darwin niet mochten opstijgen, omdat er een cholera geval aan boord van een der toestellen was geconstateerd. DAT de oude James Ferguson, die be schouwd wordt als „de deken van het Engelse inbrekersgilde" en gedurende zijn laatste 47 levensjaren 45 jaar in de gevangenis verbleef, thans in een tehuis van het Leger des Heils van z'n rust gaat genieten. DAT alle daken van het dorp Pachlna Ook cholera buiten Egypte Grote ongerustheid heerst in verschil lende landen over de uitzaaiingen v; Egyptische cholera, die nu reeds - - slachtoffers heeft geëist. In een vliegtuig bij Syracuse (Italië) Dinsdag verpletterd Port Darwin in Australië werd een pas- werden door hagelstenen, die meer dan ;ier aangetroffen, die choleraverschijn- een half pond wogen, selen vertoonde en onmiddellijk in 't hos- DAT een Hamburgse dokter, dr Óls- pitaal is opgenomen. Het vliegtuig wordt hausen, een middel tegen kinderverlam- vastgehouden en een voorraad vaccine is ming 'heeft ontdekt en hij met zijn me- aangevoerd. In Liyori» (Italiël zouden zichthod€ reeds heel wat van zijn stadgeno- ■I 'ten heeft kunnen genezen. twee gevallen van cholera hebben voorge daan. De politie bewaakt streng de grenzen. Dinsdag waren er in Egypte 869 nieuwe gevallen geconstateerd. Rode nederlaag in Dene marken DAT Zaterdagmiddag in het R'damse hoofdpostkantoor een bronzen gedenk plaat wordt onthuld ter herinnering aan de in bezettingstijd gevallen leden van het R'damse P.T.T.-personeel. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 17 millioen toe nam en thans f 2.829 millioen bedraagt. Communistische bataljons gehalveerd Dé Deense verkiezingen hebben ee ware slachting aangericht onder de con munisten. die de helft hur.ner zetels ver loren. Zij behielden 9 zetels van de 18, die zij in 1945 hadden gewonnen. De soci aaldemocraten daalden var. 58 op 57, de links-radicalen van 11 op 10. de conserva tieven van 26 tot 17, doch de links-libe-j DAT gisteravond by een brand in de ralen veroverden 56 zetels, tegen 30 vori-tabaksfabriek der N.V. Mignot en de ge maal. De politieke toestand is door de Block te Eindhoven, enkele machines en verkiezingen niet duidelijker geworden,leen voorraad tabak brand- daar er vele coalitiemogelykheden zijn. schade opliepen. DAT onder Borssele (Z.-Beveland) een veeauto met 10 koeien, waarvoor geen transportvergunning aanwezig was, is aangehouden en de inzittenden, onder yrie de veehandelaar S. uit Leiden, in Goes zyn opgesloten. DAT de bevrijder van Zuid-Beveland, de Canadese generaal C. N. Barclay, mo menteel een bezoek aan Zeeland brengt. DAT de raad van Overleg te Vlissingen i. v. m. de slechte gasvoorziening by B. en W. heeft aangedrongen op meer brand stof voor de ingezetenen. DAT de Ver. voor Strafrechtspraak t. g. v. de jubilea der politie- en kinder- reehtspraak op 8 Nov. a- s. een plechtige herdenkingsbijeenkomst heeft belegd in de Haagse Ridderzaal. DAT Middelburg de grotendeels ver woeste molen op het Vlissings Bolwerk aldaar zal kopen. DAT aan burgemeester B. v. Slobbe van Breda, die 1 Nov. met pensioen gaat, tydens zyn afscheid van de gemeenteraad de zilveren erepenning van de stad is aan geboden. DAT Nederland by de besprekingen welke van 10 tot 15 Nov. a s. te Brussel worden gehouden inzake een op te richten Europese tolunie, vertegenwoordigd wordt door D. P. Spierenburg. DAT gen.-maj. H. F- J. M. A. Freytag Drabbe wegens motorstoring zyn vliegtuig i-pl.v. heden eerst Vrijdag a.s. op Schiphol zal aankomen. DAT C. Nethercot benoemd is tot vice- consul der Nederlanden te Bristol. DAT in Utrecht, met het oog op de Ju bileumfeesten in 1948, onder voorzitter schap van burgemeester Ter Pelkwyk een comité uit de burgerij is gevormd. DAT de grondig opgeknapte Scheldehal te Vlissingen in gebruik is genomen als cantine en ontspanningslokaal voor ht personeel van de Kon My „De Schelde' DAT de Comm. der Koningin in Zee land op 10 Nov. te Goes het kantoorge bouw van de Prov. Zeeuwse Electriciteits- my officieel zal openen. DAT de autoriteiten uit Den Haag, die de boomplantdag op Walcheren zullen by wonen, met een speciale trein re welke om 17 06 uit Middelburg naar Den Haag terugkeert. DAT by een prijscontrole op huishou- delyke artikelen van de 1484 winkelbe drijven er 565 voor een proces-verbaal ir aanmerking kwamen. DAT min. Van Maarseveen een com missie opdracht heeft gegeven de wen- selykheid van reorganisatie van de Voog- dyraden te onderzoeken. DAT reserve-kap. der inf. E. G. M. Everard is benoemd tot ridder in de Orede van Oranje-Nassau met de zwaar- DAT B. Brenninkmeyer te Londen, een der directeuren van C. en A., is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT voor het Leeuwarder B.G. giste ren 20 jaar geëist werd tegen de 42-j. onderluitenant der gemeentepolitie te Franeker, J. Koster, die zich had „gespe cialiseerd" in het opsporen van onderge doken Ned. militairen. DAT er een mislukte poging Is onder- >men, om de Berlynse atoomdeskundige prof. Heidenberg, te ontvoeren. DAT volgens een ruwe schatting, de Nederlandse huisvrouwen in het eerste halfjaar van 1947 ong. Vi millioen te vee] voor borstelwerk hebben betaald. DAT t.g.v. hef nationale feest van Tsjecho-Slowakye gisteren in de Tsjecho- Slowaakse legatie te Den Haag een receptie gehouden werd waarby o.m. min. Fiévez tegenwoordig was. DAT Griekenland gisteren „Neen-dag" heeft gevierd, de herdenking van de 28e October 1940, toen het Griekse staats hoofd Metaxas „neen" antwoordde op het ultimatum van Mussolini. DAT twee magazijnen van de voo lige Duitse munitiefabriek te Godenau door een explosie geheel zijn vernietigd. DAT de schipbrug bij Vreeswijk door aanvaring is beschadigd, waardoor al leen voetgangers en wielrijders kunnen passeren, doch automobilisten zyn aan gewezen op de bruggen by Arnhem en de Moerdyk en op de veren over de Lek. DAT de Ver. „De Amsterdamse Haven" naar Indië scheepgaande militairen zal fotograferen en foto's onder byvoe- ging van 30 ct in postzegels besteld kun nen worden by het Niwin-comité, Mau- ritskade 63. A'dam. DAT Vrydag a.s. voor de 24ste maal de Wereldspaardag gehouden wordt ONBEVREDIGEND NATUURLIJK kan men het oordeel van het publiek niet als maatgevend beschouwen, omdat dikwyis zonder voldoende kennis van zaken wordt ge redeneerd, maar een feit is het, dat het resultaat van het jongste opinie-onder zoek betreffende de vraag of de regering van ons land de gepaste zuinigheid be tracht by het beheer van 's lands finan ciën, bevestigd wordt van deskundige zyde. Wy herinneren aan het verslag van de Alg. Rekenkamer, dat ergerlyke staaltjes van spilzucht openbaar maakte. Terwyl het volk opgewekt werd om zui nig te leven en de spaarzaamheid te be trachten. hebben ambteiyke kringen op weerzinwekkende wyze met het geld der gemeenschap gesmeten. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de Ryksbegroting 1948 geeft ook behartenswaardige opmerkingen over het beheer der rijksfinanciën. Reeds herhaaldeiyk hebben wy onze bezwaren tegen het financieel beleid der Regering kenbaar gemaakt Nog te veel wordt, naar onze gevoelens, van de hoge boom geleefd en nog te weinig weerspie gelt het regeringsbeleid de grote armoe de, waarin ons land gedompeld is, ten gevolge van de oorlog. Terwyl de positie van 's lands finan- ën te onzent minstens even deplorabel als in old England, constateren wy in laatstgenoemd land veel meer dan te onzent het streven om het volk te door dringen van de ernstige toestand. In En geland wordt bv. een grote versobe ringscampagne gevoerd. Daar ziet men aanplakbiljetten met allerlei opwekkin gen aan het publiek om harder te wer ken, om zuinig te zyn. Daar tracht men het volk by te brengen, dat de export met alle mogelyke middelen moet wor den bevorderd, omdat het noodzakelyk is de economische en financiële vrijheid des lands te heroveren, desnoods ten koste van ontberingen. In Engeland wordt het kabinet geor ganiseerd en Stanford Cripps belast met de speciale taak om het land uit het moeras te bevrijden. Hoe kan men de medewerking van het publiek krygen, als men niet alles in het werk stelt het publiek te doordringen van de ernst van 's lands toestand? Het wanbegrip, dat in vele kringen van ons volk bestaat om trent verschillende maatregelen der over heid op het gebied van pryzen en lonen komt voor een deel voort uit het feit, dat men de samenhang van het econo misch beleid niet begrijpt. En van nog meer betekenis is het, al* de overheid het volk voorgaat Het volk moet de overtuiging krygen, dat de over heid met grote zorg over 's lands positie vervuld is, biykend uit de maatregelen, welke genomen worden ter sanering van 's lands financiën en voor het plaatsen onzer economie op een reële basis. Een dode en acht gewonden in Indië Het Nederlandse leg er bericht meldt, dat er Maandag aan onze zyde een man is gesneuveld en 8 zijn gewond. De totale voorlopige verliescyfers sinds 4 Augus tus zyn 236 doden, 699 gewonden en 21 Eerste Nederlandse handel met Japan Twee ton ruw Ivoor worden deze week uit Rotterdam naar Japan verscheept ten einde gebruikt te worden on werpen van te snyden. Er komen weer meer autobanden Feestelijke opening van „Vredestein" te Enschede WEDEROM is een belangrijke industriële onderneming officieel ln ge bruik gesteld. Enschede was toeden getuige van de plechtige opening van de NederlandsAmerikaanse autobandenfabriek „Vredestein" door Minister Mansholt. Tal van autoriteiten waren aanwezig en In klare taal la gewezen op het belang van deze gebeurtenis. Rede van minister Mansholt Aan de openingsrede van minister Mansholt ontlenen wij het volgende: Als der dichtstbevolkte landen ter wereld een nog steeds toenemend arbeids vermogen moet ons land dit streven op de allereerste plaats richten op de schepping van blijvende werkgelegenheid. Vrijwel algemeen is men zich er van bewust, dat Nederland hier zyn kracht moet zoeken in de opvoering van zijn industrieel ver mogen, zowel naar hoeveelheid als naar hoedanigheid. De opening van deze nieu we onderneming, a^us minister Mans holt, zal kunnen bydragen tot de econo mische ontwikkeling van ons land. Met name een goed functionerend verkeers- apparaat, waarvoor de producten van dit bedryf een onmisbare schakel zijn. is voor deze ontwikkeling van de allergroot ste betekenis. Nog steeds start een groot deel van de autobestuurders met angst en vreze hun wagen, vooral wanneer zy een langere reis in het vooruitzicht hebben. Grote hoe veelheden banden zullen nodig zyn om hierin verbetering te brengen. Wanneer deze fabriek ln bedryf zal zyn genomen, zal het binnenlandse ver bruik nog voor een groter deel kunnen worden gedekt door eigen productie. Dit is voor een land als Nederland, dat moet woekeren met zijn bezfl aan buitenlandse valuta, van buitengewoon grote betekenis. Mede namens de Regering wenste mi nister Mansholt vervolgens directie en commissarissen van de Nederlands-Ame rikaanse autobandenfabriek „Vredestein" geluk met de bereikte resultaten. Spreker gaf de Amerikaanse ambassa deur de verzekering, dat het Nederlandse volk en zyn regering zich verheugen over de gelegenheid, die daartoe van Ameri kaanse zijde wordt geboden en bood zyn gelukwensen aan de directeur van de ..In ternational Goodrich Company", de heer Gullie, aan en vervolgens aan de burge meester van Enschede en de voorzitter de Kamer van KoophandeL Willem Andriessen officier in de Orde van Oranje Nassau Na afloop van Ipt gisteren in het Con certgebouw gegeven huldigingsconcert ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de pianist Willem Andriessen, deelde minister Witteman, namens zyn ambtge noot van O., K en W. mede. dat het de Prinses Regentes had behaagd Willem Andriessen te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Op de hierna volgende receptie werd door het huldi gingscomité de musicus een nieuwe vleu gel aangeboden. Hirosjima was slechts Vindersncl Men kan nu de aarde ontvolken Amerika heeft nu atoomhommen, die vijftig maal zo grote uitwerking hebben als de bommen, die Hirosjima en Naga saki verwoestten, verklaarde admiraal Ellis Zacharias. oud-chef van de Inlich tingendienst der Amerikaanse marine, in het tydschrift ..United Nations World". De thans vervaard irde wapens ronden elk spoor van menselijk en dierlijk leven van de aarde kunnen doen verdwynen. zeide hij. Hun uitwerking kan worden verdeeld In biologische, bacteriologische en climatologlsche en zij blijven nog ge- ruimen tijd na hun gebruik dodelilk. Men zou de getroffen streken voor duizend jaar onbewoonbaar kunnen maken. Emmy Göring c..s niet berecht De vervolging van Emmy Göring wordt opgehouden wegens gebrek aan getuigen en de Duitse autoriteiten zyn van mening, dat het proces tegen haar misschien nooit zal doorgaan. In de gevangenis wachten thans alleen nog op haar berechting de vrouw van Hess en de weduwe van Furk. De andere nazi-vrouwen zyn op vry« voeten gesteld. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, later weer nu en dan krachtige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud. ZON EN MAAN. Donderdag 30 October. Zon op 7 29 en onder 17.18 Maan op 17.40 en onder 8 04. Dinsdag 4 November L.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1