lliruurr JTriltscIjf GTouraitt PRINS BERNHARD: MAG IK EEN ANJER STELEN? Nog 23.000 politieke delinquenten achter prikkeldraad F ranse communisten in 't geweer tegen De Gaulle De Veiligheidsraad praat voort over Indië Wist IJ BEVIN WINDT GEEN DOEKJES OM ONTMANTELINGSPOLITIEK Ifl DINSDAG 28 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.30 per week; t 1.30 per maand; t 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENT1ÊN: to.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 724v Chiistelijk-IVationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanhttstirb Is abeWfwn myn berl in tegljenspoet" REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Zegetocht van Prinselijk Paar over Goeree-Overflakkee Het was koud, maar erg prettig, aldus de Regentes De feestdag, welke het eiland Goeree- Qverflakkee gisteren heeft beleefd, zal onvergeteiyk blijven voor de bevolking. Het feestprogramma was eenvoudig, dik wijls gaf het ene dorp een herhaling van wat in het andere was geschied, maar dat deed er niet toe. Het ging niet om een rijk programma, het ging om de echte vreugde in de har ten, een innerlijke belevenis, welke rij- ker was dan. het uiterlijke. Dat begon al op het Havenhoofd te slechts tien minutende tocht was lang en voort ging het weerl In Nieuwe Tonge het oplaten van vier honderd postduiven en dan naar Her- kingen, waar op het oude gebouwtje var de Visafslag dat merkwaardige wind- vaantje in de vorm van een wapperende prinsenvlag staat: dat vaantje, dat wel tydens de Franse overheersing als tijdens de Duitse bezetting daar bleef taan en de bevolking moed gaf. Toen het ai bijna donker was, kwamen De inwoners van Stad aan 't Haringvliet bereidden ons Prinseiyk Paar een jubelende ontvangst tydens het bezoek aan Goeree Overflakkee. Het diaman ten echtpaar v. d. Mast—Swartz vierde hierbU de dag van zön leven toen het een costnum-pop aanbood voor elk der Prinsesjes. De gloriërende oudjes by hun Vorsten. Middelharnis, waar oud en jong al een uur van te voren in de felle mor^enkou stond om de extra-boot, waarmede het Frinseiyk Paar aankwam, op te wach ten. Toen eindelijk de Hoge Gasten aan kwamen, was er geen houden meer aan en werd heel de anders zo rustige dorps straat een juichende mensenzee. Waarlijk genoten hebben de eilandbe woners: daar waren de diamanten echt paren A. F. RosendaalVan de Sande te Middelharnis en Van der Mast-Swartz te Stad aan 't Haringvliet, die aan het Prinselijk Paar werden voorgesteld en de oude baas meende het zo best, toen hij Prins Bernhard met „burgemeester" aansprak'.Stelt u ook de vreugde voor van die jongens van de Ambachtsschool te Middelharnis, die het Raadhuis als pop penhuis voor de prinsesjes hadden nage maakt en met een harteiyke handdTuk van de Prinses mochten horen: „Wat vind ik dat een vreselijk aardig cadeau!" Groots was het gebeuren voor het echtpaar Jacobs, toen het Prinselijk Paar zijn boerderij, verzetscentruim in de be zettingstijd. betrad en daar enige tijd bleef, terwyr de heer Fopma, een der leiders van de illegaliteit, iets van hun werk vertelde. Daarbij werden verschil lende oud-illegalen aan Prinses en Prins voorgesteld. Mevrouw Jacobs stemde maar al te graag. toe. toen Prins Bernhard een greep deed naar haar vaas met bloe men en vroeg: „Mag ik een anjer van u stelen?" Een plechtig moment tussen alle vro lijkheid was de kranslegging door Prins Bernhard by het oorlogsmonument te Achthuizen. Maar in elke plaats, duurde het bezoek VANDAAG STELLEN WW U VOOR: Sold. P. Lam an, Middelste- gracht 65. Leiden. Paul, die. in Indië aangekomen, werd ingedeeld by de V-Brigade, trok tydens de politiële actie van Bandoeng naar Ban- Joemas, waar hij nu in het militair hospi taal ligt, lijdend aan een maagstoring. In een van zijn brieven naar huis schreef hij het volgende: 't Is al laat in de middag als onze colonne in Banjoemas stopt. Ja vanen en Chinezen begroeten ons. Ook hier ziet de bevolking er mager en slecht- gekleed uit. De meeste Javanen dragen een jute zak als sarong. We delen sigaret ten en voedsel uit. Ze vertellen ons van de hals over kop gevluchte T-R.I. en de vele rijst, die ze in beslag namen. Dan komt een ma gere Javaan naar ons toe. Hij vertelt dat hy acht maanden, onder verdenking van een Nica-spion te zijn, door de Polisi Ten tara is opgesloten geweest. Hij vraagt hulp voor z'n vrienden, die niet meer kunnen lopen- Wy rijden naar de gevangenis en vinden in een smerige cel zes uitgehon gerde Javanen. Enkelen zyn bewusteloos. „Dit deden nu onze eigen landgenoten", zegt er één. „Vanmorgen zyn de anderen weggevoerd. Het werd hoog tijd dat jullie kwamen" Dit maakte Paul mee. com mentaar lijkt ons verder overbodig. Het beste. Paul, we hopen met je ouders op een spoedig herstel! de gasten eindelijk in het feestelijk ver lichte Dirksland. Daarna keerde het Ge zelschap naar Middelharnis terug en na de daar gebruikte maaltijd vertrokken Prinses en Prins met hun gevolg te 9 uur per extra-boot. „Ondanks de kou vond ik het erg pret tig", zei Prinses Juliana tot een der burgemeesters. Diepen gaat met Cessna'6 vliegen Nieuwe vogels op Ypenburg. Zes twee motorige Cessna's, vliegtui gen gekocht van het Amerikaanse leger, worden momenteel op Ypenburg gereed gemaakt, om binnenkort de Diepenvlooi te completeren. Het zyn echte machines voor de lange afstand, "die drie tot vier passagiers kunnen vervoeren, van radio en dubbele besturing voorzien zyn, en veel comfort aan boord hebben. De snel heid is 250 km per uur. Katoendiefstallen te Helmond opgehelderd De Helmondse politie heeft dezer da gen de hand gelegd op de 20-j. .G. B aldaar, die in een maand ruim 700 m bedrukte katoendoek ontvreemd had, en op de 40-j. H. V., eveneens uit Helmond, die 250 meter verduisterd had. Boven dien werd een zestal personen gearres- terd, diie zich schuldig hadden gemaakt aan het vervoer of de verkoop van de goederen. Ned. delegatie naar tweede UNESCO-conferentie De Ned. delegatie naar de tweede alge mene conferentie van de UNESCO, welke van 6 Nov. tot 3 Dec. in Mexico- City samenkomt, zal onder leiding staan van onze gezant in Mexico, prof. mr J. C. Kielstra. Plaatsvervangend hoofd is prof. dr H. R. Kruyt, oud-hoogleraar te Utrecht. Voorts hebben o.m. zitting prof dr F. L. R. Sassen, hoogleraar te Leiden, vertegenwoordigers uit Oost- en West- Indië en van het dep. vam O., K. en W., en als pl.v. vertegenwoordiger om. dr G. W. Looher, directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde te Leiden. Secretaris is J. v. d. Gaag, gezantschaps- sear. te Mexdoo-City. TELEFOONVERKEER MET FINLAND VOLGENS ééN TARIEF Met ingang van 1 Nov. zal de indeling in zones van,Finland voor de berekening der telefoontarieven komen te vervallen. Van die datum af geldt dus slechts één tarief, nl- f 8.55 voor de eerste drie minu ten en f 2.85 voor iedere minuut meer. Geldgebrek bedreigt de kinder bescherming Niet minder dan 6000 kinderen, die aan de Voogdijraad zyn toevertrouwd, kunnen niet in de bestaande tehuizen voor kinderbescherming worden onder gebracht wegens gebrek aan geld. Aldus verklaarde de heer D Q. R. Mulock Houwer, directeur van het Nat. Bureau voor Kinderbescherming, gisteren te Amsterdam. Alleen de Katholieke en Protestantse gestichten hebben reeds f4 millioen no dig, terwijl het Nederlandse volk per jaar slechts ong. f250.000 opbrengt voor dit doel (in Zwitserland bij een veel geringere bevolking is dit bedrag een millioen). „Er is geen ander. Dat de nood by het onderwijs wel hoog gestegen is, blykt weer uit een voordracht voor een tijdelijk leraar- scheikunde aan het gymnasium te Delft. By deze voordracht tekenen B. en W. van Delft aan, dat de betrokkene nog student is en volkomen onbevoeêd tot les geven. En B. en W. voegen aan deze mededeling toe: „Er is geen ander" Op 15 Sept. j.L bestond de bevolking der bewarings- en interneringskampen uit 17.772 mannen en 886 vrouwen, ter wijl zich nog 4350 manlijke en 286 vrou welijke door het B.G. veroordeelden in zgn. strafgestichten bevonden. Aldus blykt uit het verslag, dat de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer heeft uitge- Ter vergelijking diene, dat zich begin '46 ong. 93.000 personen (onder wie 20.000 vrouwen) in bewaring bevonden. Ook het aantal kampen neemt naar evenredigheid af. Op 15 Sept. j.l. waren het er 37 tegen 100 in Jan. '46. De inrichting van de kampen, aldus commissie, is, vergeleken bij het vorige jaar, in vele opzichten belangrijk verbe terd. Slechts in enkele gevallen komt nog overbevolking voor. De gebouwen voldoen thans aan redelijke eisen. Ook over de voeding heeft de commissie ner gens ernstige klachten vernomen. Onbevredigend werd echter de toestand bevonden in de speciale strafafdeling voor ontvluchten, welke zich in het kamp „Crailo" bevindt. Reorganisatie geschiedt niet altijd op de meest economische wijze. Zo telde een der kampen in het land van Altena, het fort Giessen, op een bepaald ogenblik meer bewakers d%p gedetineer den. Operatie van Nederl. baby in Amerika bevredigend De dokteren, die de Nederlandse baby van zestien maanden voor de verwyde- ring van een ve.rfschilfertje uit de lon gen, in Philadelphia (V.S.) hebben ge opereerd, noemden .de operatie bevredi gend. Vandaag wordt het kind met een vliegtuig naar Nederland teruggebracht. Visum voor Amerikanen afgeschaft By bezoek aan Nederland Naar wy vernemen heeft het Minis terie van Buiten!. Zaken besloten, dat Amerikanen geen visum meer nodig hebben by een bezoek aan Nederland, Met een paspoort kan worden volstaan. Men verwacht hierdoor eep toeneming van het Amerikaans toerisme naar ons land, dat vooral het volgend voorjaar belangrijke afmetingen zal aannemen, waardoor de dollarstroom voor een niet te onderschatten deel ook naar ons land zal afvloeien. TWENTS INDUSTRIEEL DOOD GEREDEN. In Hengelo is de bekende industrieel A. M. Dikkers, oa. directeur van de ko pergieterij en appendagefabriek G. Dik kers en Co N.V., bij het oversteken van de straat door een auto doodgereden. In December minstens een pond suiker extra Naar wy vernemen neemt het plan om met de as. feestdagen in December een extra rantsoen suiker aan te wijzen thans positievere vormen aan. Men ver wacht, dat medio December een extra bon voor 500 of 750 gram suiker per persoon zal worden toegewezen. We krijgen zachte zeep! In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal een bon bekend worden gemaakt voor 250 gram zachte zeep. Kinderen, die in het bezit zyn van de inlegvellen E of D, zullen een dubbel rantsoen ontvangen. Meer graan uit Amerika en minder vee in Europa Fitzgerald over de wereldvoedselcrlsis Dennis A. Fitzgerald,- algemeen secretaris van de Internationale Noodvoedselraaad, waarin 35 landen zyn vertegenwoordigd, heeft vier punte geoem^ om de komende crisis in de voedselvoorraden het hoofd te bieden. N.l. 1. de graanexport moet 20 pet hoger worden dan verleden jaaar;- 2. de vee stapel in Europa moet drastisch worden beperkt, vanwege het tekort aan veevoe der; 3. het stoppen van bilaterale overeen komsten over voedselaankopen en 4. het graantekort zal de wereld nog jaren kwel len. Toestand in kampen belangrijk verbeterd Tot haar leedwezen heeft de moeten constateren, dat nog steeds vele gedetineerden niet inzien, dat zij verkeerd hebben gehandeld door de vijand hulp té bieden. Een nieuwe „Führer" in Beieren Alfred Loritz is, hoewel hy rich ver borgen houdt, daar zyn aanhouding is bevolen wegens zwarte handel, gekozen tot lid van het driemanschap hetwelk de Beierse volkspartij bestuurt. Hy had gedTeigd, dat hy een ondergrondse actie tegen deze party zou beginnen als hy niet gekozen werd. Hy is de stichter dezer party en trad op als minister van •denazificatie, doch werd ontslagen, daar hij ten gunste van zich zelf het Führer- principe huldigde. Bnkel^g weken gele den is hy uit hét gevangenishospitaal ontsnapt. (Ass. Press). TWEE FRONTGEZELSCHAPPEN NAAR INDIË. Voor de Nlwin zyn vandaag twee front gezelschappen per KLM naar Indië ver trokken, nl. ten eerste 't goochelaar§paar „De Fleszki's", Beryl Baroni en de pianiste accordeonniste Henny Kessler, en ten tweede de conférencier-chansonnier Han Verne, de cascadeiTr Corbhy en de pianist- accordeonnist Lap Dariele. Met zyn witte koppel voelt Karei zich een man van de Militaire Politie. Hy moet (het is een experiment van de Amsterdamse Verkeerspolitie) zyn vrien den veilig door het drukke verkeer loodsen en is daarom overeenkomstig zyn positie toegerust. Fier hanteert hy het stopsein. Hoe groot de „Willem Ruys" is, het schip welks schroef by het transport zo'n opschudding veroorzaakte, kunt U hier zien: 194 X de hoogte van'de Utrechtse Dom Landraadvoorzitter beschuldigd van verraad De oud-voorzitter van de landraad van Padaaig, mr Do uwe Duursma, stond gis teren terecht voor de temporaire krijgs raad be Batavia op de beschuldiging, dat hy geheime organisaties zou hebben aan gegeven by de Japanners met het gevolg, te Singapore zouden zyn geëxecuteerd. Beklaagde ontkende en politie W. van Dijk als verrader aan. Ook betwijfelde hy of de heer Van Dyk te Singapore REPUBLIEK WEL OVERIGE INDO NESIËRS UITSLUITEN. In zyn adres aan de Commissie van drie heeft de republikeinse premier Sjarifoed- din volgens Aneta verklaard, dat de publiek de vertegenwoordigers van Oost- Indonesië niet by de besprekingen met Nederland aanwezig wil zien. Verzamelen geblazen voor alle „tegenstanders van het fascisme" In antwoord op de eisen van generaal De Gaolle ten aanzien van nieuwe verkiezingen, heeft de communistische party een verklaring uitgegeven, waarin alle „tegenstanders van het fascisme" worden opgeroepen om zich by de communisten te voegen teneinde de weg te blokkeren, die de generaal volgt. ..Getrouw aan de praktijken van het Caesarisme of Hitlerianisme geeft De Gaulle uiting aan zyn vijandige houding jegens de grondwet. Hij verbergt zyn be reidheid om zyn toevlucht tot geweld te nemen, niet. De leerling-dictator vergist zich als hy gelooft, dat zyn uur geslagen is. De verkiezingen hebben aangetoond, dat er in Frankrijk een Fascistisch ge vaar bestaat", aldus de verklaring. Het'opmerkelijke is thans, dat de com munisten, die steeds fel tegen Ramadier waren, thans als reactie tegen De Gaulle voor handhaving van Ramadier zijn. Ramadier zal heden in het parlqpient een motie van vertrouwen vragen. Zyn positie is versterkt doordat de parlemen taire meerderheid tegen De Gaulle is en de spoorwegstaking na inwilliging van 85 Pet. der eisen van de stakers is byge- legd. De „New York Times" heeft gisteren, naar aanleiding van de herkiezing van Edouard Herriot als burgemeester van Lyon, 'haar lezers aangeraden, terdege op Herriot te letten, nu zyn party De Gaulle schijnt te steunen. De eindcijfers De einduitslagen van de gemeente raadsverkiezingen. die de laatste twee Zondagen zyn gehouden, zijn gisteren door het ministerie van Binnenlandse Za ken bekend gemaakt. Van de 83.233 zetels hebben de socialisten 15.439 zetels bezet, de Gaullisten 10.727, de M. R. P. 6239, de communisten 6424 en de radicaal-socialis ten 12.441. Een groep, die als „gematig den" wordt aangeduid, verwierf 18. zetels. Het ministerie gaf geen nadere uit- Toenemend communisme in Zwitserland De definitieve uitslagen der verkiezingen De definitieve uitslag van de Zwitserse parlementsverkiezingen is als xvolgt: Vrij- zinnigen 51 (47), soc.-democraten 48 (55), katholieken 44 (43), Boerenpartij 21 (22), onafhankelijken 8 (6), communisten 7 (1), democraten 5 (6), liberalen 7 (8) en party- lozen 2 (6). Eén zetel is nog onbeslist, doch deze komt aan de vrijzinnigen of aan de socialisten. (De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de oude samenstelling aan). REPUBLIKEINSE DELEGATIE NAAR HAVANA. Aneta seint uit Batavia, dat volgens „Merdeka" een republikeinse delegatie onder dr Gani midden November Havana zal reizen voor bijwoning var economisch congres aldaar. Austin wil wachten op de Commissie van Drie De Veiligheidsraad heeft opnieuw de zitting verdaagd zonder dat er een of andere beslissing inzake Nederlands-In- dië genomen werd. Gisteren noemde de Voor-Indische vertegenwoordiger Pillai Nederland de schuldige aan de voortzet- van het vuren en hij beweerde, dat uit het consulair rapport gebleken zyn. Hy wenste, dat de Nederlanders zich zouden terugtrekken- en dat de repu bliek zou worden belast met de „hand having van orde en veiligheid" in de ont ruimde streken. Palar, sprekend als ver tegenwoordiger van de republiek, deed de bewering horen, dat de Nederlanders in Indië te vergelijken zouden zyn met de Duitse bezetters in Nederland. Wat de bedreven wreedheden betreft, maakte Palar er zich af door te zeggen, dat er DAT het gemeentebestuur van Zaan dam, vooruitlopend op de Regeringsrege- Ling, de raad heeft voorgesteld twee leer krachten t£ benoemen voor het geven van zangles aan het Gem. lyceum en de han delsdagschool. DAT de C. C. D- op zyn speurtochten vaak op eigenaardige plaatsen belandt en o. a. in Hilvarenbeek een varken in bed aantrof waardoor in letterlijke zin de slaapkamer veel op een stal geleek. DAT in het Overijsselse dorpje Lutten bij baggerwerkzaamheden enige beende ren en een schedel van een oer-os zyn ge vonden. DAT in het donkere Ter Kamerbos (België) de politieagenten 's-avonds met verlichte helmen en mouwen het verkeer regelen teneinde hen reeds op grote af stand zichtbaar te maken DAT in een modehuis te Parijs een modeshow werd gehouden voor het raam op de eerste verdieping, teneinde de men sen op straat in de gelegenheid te stellen ook de nieuwste snufjes te bewonderen DAT de jonge Londense toneelspeelster Eileen Gibson al een tijdje spoorloos is verdwenen en de scherpzinnigste speur ders van de Engelse politie thans trachten dit raadsel op te lossen. DAT de bevolking van Oostende (Bel gië) van plan is volgend jaar veldmaar schalk Montgomery, by diens bezoek aan dit stadje, een koffertje aan te bieden met „zand van de kust bij Oostende." DAT de Modestichting van Amerika, die president Truman vanwege z'n „keuze van hoeden" de fjjnstgeklede man van de V.S. noemt, handtasjes heeft aanbevolen DAT prof. Moreau, een Belgische ster renkundige, naar de Russische zone van Duitsland is vertrokken om te trachten een geweldige Belgische telescoop, die destijds door de Duitsers werd meege sleept, terug te krijgen. DAT de Bond van P.R.A.-personeel in een telegram aan min. v. Maarseveen heeft geprotesteerd tegen het uitblijven Van een by herhaling toegezegde wacht geldregeling. DAT voor de Maastrichtse rechtbank 15 j. gev. straf werd geëist tegen de 46- j. M. H. Buutz uit Kerkrade, die zyn stief zoon, de mijnwerker Frans Tossing met een revolver zou hebben vermoord. DAT te Den Haag Nederlands-Belgische besprekingen zyn begonnen over de be stemming van het Ned. gedeelte van de Spoorwegmij Terneuzen-Mechelen, welke door de oorlog in deplorabele toestand is geraakt. DAT de veerboot Oostmahorn-Schierr monnikoog, die gisteravond even buiten laatstgenoemd eiland aan de grond w geraakt, hedenmorgen by hoog water vlotigekómen. DAT dé; zaak van de verkoop van Slangenburg" by Doetinchem, welke va daag voor de raad van Rechtsherstel te Den Haag behandeld zou worden, voor onbepaalde tyd is uitgesteld. DAT de Hengelose houthandelaar J. M. Ottevanger, die nog 2 millioen heeft over gehouden van zyn aan de Duitsers ver diende kapitaal, gisteren voor 't Ensche- dese tribunaal terechtgestaan heeft. DAT het communistische gemeente raadslid van Zaandam, dr. S- J. Vies, als zodanig bedankt heeft en wordt opgevolgd door D. Schermer. DAT mr van Kleffens op de ambassade te Washington decoraties heeft uitgereikt aan hoge Amerikaanse officieren. DAT te Zevenaar plannen zyn ontwor pen tot het vestigen van zgn. „nest-fac- tories" voor de kleine industrie (fabrie ken, waarin verschillende bedrijven zyn ondergebracht) DAT voor het R'damse B.G. gisteren tegen de 41-j. SS-er P v. d. Pligt en zyn 40-1. vrouw, die in '44 een clandestiene stokerij te Rotterdam aan de SD hadden verraden, resp. 8 j. en 1 j-, waarvan 8 mnd voorw., werd geëist. DAT de Broederschap van Notarissen in de ring Amsterdam dezer dagen in te genwoordigheid van min. v. Maarseveen en burg. d'Ailly haar 50-j. bestaan vierde. *DAT de Regentes t. g v. dit Jubileum het verzet der notarissen heeft willen eren door het bestuurslid mr. G A. Lub bers te benoemen tot ridder in de orde van eft Ned. Leeuw. DAT het ledental van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland hoger is dan ooit en alleen in Nederland meer dar 1500 bedftagt. DAT min. Mansholt voor de Ned. Ka mer van Koophandel voor Duitsland ge sproken heeft over de betekenis Duitse'achterland voor de Ned. agrarische producten- DAT de Ned. Regering in het voorjaar van 1948 aan de stad Oslo, die dan 900 jaar bestaat en tevens een nieuw stad huis in gebruik neemt, een zending bloembollen zal schenken. DAT de mannen van de 2de afd. van het reg. Huzaren van Boreel, die Don derdag naar Indië vertrekken, le Amers foort afscheid hebben genomen. DAT voor het B. G. te Amsterdam tegen enkele Haarlemmers, die zich in de bezettingstijd hadden uitgegeven voor leden van de Sicherheidspolizei en over vallen hadden gepleegd, 4 en 3 jaar is geëist DAT ook de vereniging „Katholiek Lei den" by de ministerraad heeft gepro testeerd tegen de oprichting van een But- lincamp te Zandvoort- DAT de comm. van politie te Deventer inlichtingen verzoekt over een pakket met elf culturele films, bestemd voor de Ned. propaganda in het buitenland en met een waa.de van f 4950. hetwelk tijdens het vervoer tussen Schiphol en Deventer :s zoekgeraakt. DAT volgens een beschikking in de St. Crt. geen bedryfsvergunning meer ver eist is voor een groothandelsbedrijf in papier, behangselpapier, papieren zakken en aanverwante artikelen. beide zyden wreedheden waren be gaan en dat deze een onvermijdelijk ge volg van de strijd en daarom de schuld van de Nederlanders zouden zyn. Vol gens Palar zou het consulair rapport be wijzen, dat er vóór de komst der Neder landers orde en recht heersten in de republiek. Hy wenste, dat de Nederlan ders zouden terugtrekken en dat de Commissie van Drie belast zou worden met arbitrage. Warren Austin (Amerika) was de laatste spreker en noemde het, In verband met de aard van het terrein, uiterst moeilijk, vast te stellen, waar de demarcatielijnen zyn. Hy drong er by de Raad op aan te wachten, totdat de Com missie van Drie verslag zou hebben uitgebracht. De Commissie van Drie heeft beleefd heidsbezoeken gebracht aan dr Van Mook en dr Gani (Djokjase vertegenwoordiger te Batavia). Op het programma voor morgen staat een reis naar Djokja, die zal worden ge maakt met een Amerikaans en een Australisch vliegtuig, die door de rege ringen zyn beschikbaar gesteld. De Raad zal Woensdag om 15 uur op nieuw bijeenkomen. eenzetting van de naam „gematigden," maar men neemt volgens Ass. Press aan, dat van deze groep veel candidaten zyn gesteund door de R.PJF. van de Gaulle en de door de R.P.F. gesteunde coalities. De Gaullisten achten het een grote mo rele overwinning, dat zij reeds by d* eerste verkiezingen de vierde plaats heb ben gewonnen Denen kiezen nieuwe volks vertegenwoordiging Tevens plebisciet over Zoid-SleeswUk De bevolking van Denemarken stemt 'antÖfeg over een nieuwe volksvertegen woordiging en de vraag of Zuid Sleeewijk - by Denemarken hoort, dan wel Denemar ken zich tevreden zal stellen met het be hartigen der belangen van de Deens* minderheid aldaar. Zoals men weet. werd de vorige (libe rale) regering op 4 October ten val ge bracht Bij de laatste verkiezingen in 1945 kre gen de socialisten en communisten samen 927.000 van de 2.049.000 stemmen. Zy kwa- slechts 90.000 stemmen tekort voor het verkrijgen van de meerderheid Weer doodstraf in Italië? Gisteren is in de Italiaanse Constitueren de Vergadering voorgesteld, de doodstraf opnieuw in te voeren, daar zich een goif van misdaden over geheel Italië verspreidt. Zoals bekend werd deze straf, die tydenj het fascisme werd ingevoerd voor politiek* misdaden, drie jaar geleden by de wet af geschaft Bij Zweedse vliegramp 44 doden By de vliegramp, welke het Zweeds* vliegtuig in Griekenland is overkomen en waarbij, zoals gisteren reeds in een deel der vorige editie is vermeld, alle inzitten den zyn omgekomen, zyn 44 doden te be treuren. De lyken en brokstukken lagen over een afstand van 500 meter in het rond ver. spreid. De meeste lichamen waren onher kenbaar verminkt Dorpsbewoners trok ken met 30 muilezels de 1000 meter hog* berg op om de lyken te bergen en de red dingsbrigades moesten twee uur klimmen om de plaats dee onheils te bereiken. Kasjmir dreigt tweede Grie kenland te worden Het ligt op de Russische marsroute. Gemeld wordt dat het Westen van Kasjmir nu in handen is van de Moham medaanse opstandelingen, die van buiten worden gesteund. Hun sterkte is 2000 man en zy zyn goed gewapend In Poonah heb ben zy een vrije regering opgericht en da stad Musafar Abad, 160 Km bewesten Srinagar. is geplunderd en verbrand door de opstandelingen, die zich aan de vrou wen vergrepen De regering van Hin doestan wil nu een bataljon soldaten zen den om de opstandelingen te bestrijden. Kasjmir is strategisch een der belang rijkste vorstenlanden van India. Het Be heerst de passen over de Himlaya naar Tibet, vanwaar wegen leiden naar Chi nees-Turkestan en Rusland De Hindoe regering had zich aangesloten by Hin doestan en de Mohammedaanse bevolking verlangt naar Pakistan Het gevolg is dat het land nu dreigt te worden tot een tweede Griekenland, een troebel watar, waarin het woed vissen is (Men bedenke dat Chinees Turkestan bedreigd wordt door opstanden en door aanvallen van uit het Rode Mongolië Kasjmir zou een bedreiging in de rug kunnen vormen en daardoor wordt er langs de marsroute van Rusland naar Voor-Indië een chaos geschapen, die uit Internationaal oogpunt de ernstigste gevolgen kan hebben. - Red.) IN FRANKRIJK VALT REEDS SNEEUW Gisteravond is volgens Reuter in ver schillende streken van Frankryk sneeuw gevallén. Een onverwachte interruptie verwekt hilariteif John Hynd, die enige tyd geleden nog minister voor de Britse zone in Duitsland was in het Labour-kabinet, heeft gisteren in het Lagerhuis het beleid in bedoelde zone fel gecritiséerd. Hy keerde zich vooral tegen de systematische ontmante ling der fabrieken, tengevolge waarvan de zo noodzakeiyke verhoging der pro ductie wordt verhinderd. Hy legde de nadruk er op, dat de Britse politiek slechts kan slagen, wanneer de Duitse bevolking wil medewerken. Hy vond steun van conservatieve en liberale zyde. In zyn antwoord zeide Bevin, dat Duitsland nimmer meer een bedreiging Birma op 6 Januari a.s. onafhankelijk De Britse regering heeft gisteren het wetsontwerp gepubliceerd, waarby met in gang van 6 Januari volledige onafhanke lykheid aan Birma werd gewaarborgd. Te zelfder tyd is een verdrag bekend gemaak om in Birma militaire trainingsmissies ge- stationneerd te houden, waardoor dit land in het bezit komt van 37 kleine zeeschepen en een schuld van Birma aan Engeland van 15 millioen pond wordt geannuleerd. Tsjecho-Slowakye vierde gisteren de 29ste verjaardag van de republiek. Door een hevige brand in de Lon dense voorstad Barking ging 8000 ton rub ber in vlammen op. Het vuur bedreigt nu de petroleumreservoira. voo.' veiligheid in de wereld mag worden. Het doen van herstelbetalingen uit d* lopende productie kon geen genade vin den in Bevins ogen. In de Russische zone waar het wel ge schiedt, zijn de toestanden verschrik ke- iyk. De stromen vluchtelingen bewijzen dat. Herstelbetalingen moeten uit oor logsindustrie komen. De rede van Bevin kwam tot een plot seling einde, doordat iemand op de pu blieke tribune opstond en uitriep: „Ik we: vrijheid voor myn land, Egypte. Lang leve het Nyldal. Wy willen vry heid.. Bevin. die toch bijn? aan het eind- vr zyn rede was, merkte nadat dc rust was weergekeerd op: „Dez* onderbreking geeft my" het recht, te ein digen" en hy ging onder grote hilariteit der aanwezigen zitten. De Bilt verwacht tot Aanhoudend droog en koud meest matige Oostelijke wind drijvende wolkenvelden. ZON EN MAAN Woensdag. 29 October. Zon op 7.27 e

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1