HEEE BEGINT HET HERSTEL: EEN SCHOOL GEOPEND ONZE LITEKATUUBSPIEGEL DE AEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 mt Vit Indië best die Er zijn, naast veel teleurstelling-en veel onprettige ervaringen, ook veel mooie dingen mee te maken in het door de Nederlandse troepen bezette gebied van Java. Wie interesseert zich niet voor het herstel van deze landen? Een van de wel het meest sprekende voorbeelden van het terugkeren normale omstandigheden en het herstel van de samenleving is het gang komen van het onderwijs. Het weer openen van een school is toch paas weer mogelijk als er voldoende leerlingen zijn. Ambarawa, gelegen ten Zuiden marang, heeft nu reeds 20.000 Toen de plaats op 22 Juli bevrijd werd, leek het aanvankelijk of geen enkele Indo nesiër was achtergebleven. Dit dreven, want later bleek, dat in totaal 500 personen in de randkampongs verblijf ivjl hielden. En sindsdien is de bevolking binnengestroomd. De eerste weken heel traag, maar later kwamen honderden sen zich bij de desahoofden melden. Tot toe is de 20.000 bereikt. En nog zijn lang niet alle huizen bewoond- Onmiddellijk nadat het burgerlijk bestuur in Ambarawa weer functionneerde, werd alles wérk gesteld om het onderwijs te doen beginnen. Desa-schooltjes werden geopend R.-K. lagere school, uit gaande van de zusters van de missie, werd het onderwijs voortgezet. Deze zusters zijn steeds in hun gebouwen gebleven en der- ir halve kon het onderwijs aan deze laatste school onmiddellijk na de terugkeer t mi bevolking weer doorgang vinden. Eveneens was dit het geval mee een Ulo-school, uit gaande van dezelfde missie. Deze school telt thans slechts negen leerlingen, K>lit gezien de meesten de dagen, voorafgaande aan onze komst, met hun ouders binnenland zijn geëvacueerd. De noodzaak werd echter gevoeld school te openen, waar weer de Neder landse taal werd onderwezen, zoiets als de vroegere Hollands-Indische school, of kort- weg de H.I.S genoemd Dit kon slechts ge- schieden zodra er voldoende leerkrachten 'hanj daarvoor aanwezig waren. Na veel moei lijkheden te hebben overwonnen, kon men op 20 September 1947, dus 2 maanden na het begin van onze politiële maatregelen, tot opening van een dergelijke school over gaan. Voor het ruime schoolgebouw was het al een ware rame-rame, of wel een feestelijke drukte. De leerlingen stonden voor het schoolgebouw opgesteld in twee rijen, pre cies geteld 123 kinderen. Op de voorgalerij was de wedana gezeten, benevens enkele ass. wedana's uit zijn district, de hoofd ig onderwijzer met zijn onderwijzers, de loe- rahs van de desa's en de Arabische gods dienstonderwijzer, pengoeloe genaamd. Aan de andere zijde hadden de vrouwen een plaats gevonden; de vrouw van de wedana en enkele onderwijzeressen, benevens de dames van 't Rode Kruis, de pl. comman dant, majoor mr J. F. Scheers en enkele officieren, behoorden tot de genodigden. d Netjes in de rij t was van de galerij een aardig ge richt, die netjes in rijen opgestelde kin derschaar. Spanning is van de gezichten af wachten de kinderen hun beurt af. Ik ver baas me daarover. Blijkbaar hebben ze het vertrouwen, dat er genoeg is. Gelukkige kindergezichtjes! Elk vindt zij n pakean het mooist. Ik zie een meisje van een jaar of vijf met een rood fluwelen jurkje, dat zo lang is, dat ze bijna sleept. Het lijkt een dameüje in avondtoilet. Maar vol trots kijkt ze er naar. Een ander knaapje kan het hem toegewezen pakean maar heel moeilijk over zijn dikke rijstbuikje krijgen. Met ernst zijn deze kinderen nu bezig, zich te kleden en als het niet past, zal moeder het wel vermaken. Als ieder zijn nieuw pakje heeft, moeten de kinderen nog een afscheidsgroet bren gen. In rijen worden ze weer opgesteld en dan gaan de handen omhoog en klinkt er een vrolijk: „Tabe Toean". Dat is echt, gelukkig niet meer dat half Japanse gedoe. Verheugd keren we nu huiswaarts. Deze morgen heeft ons goed gedaan. Batavia, 10 October. Koningin beschermvrouwe monument dr Johan Wagenaar H. M. de Koningin heeft de bescherming op zich genomen van het comité tot stich ting van een monument te Utrecht voor dr Johan Wagenaar, in leven directeur van het Kon. Conservatorium te Den Haag. Het werkcomité, waarin o.a. Sem Dresden, dr C. L. Walther Boer, Everhard van Beijnum en minister dr Jos. Gielen zitting hebben, stelt zich voor in Utrecht een buste dr Johan Wagenaar op te richten. Het comité van aanbeveling bestaat om. Willem Andriessen, dr P. van Anrooy, Eduard van Beinum, prof. dr K. Ph. Ber- nett Kempers, Eduard Flipse, mevr. P. Ie Haan-Manifarges, Frits Schuurman, prof. dr G. van der Leeuw, Bernard Wagenaar en Jan Wagenaar. De handtekeningen der donateurs den in een album bijeengebracht, dat bij de onthulling van het monument aan de gemeente Utrecht wordt aangeboden. Gel den worden ingewacht door de secr.-pen- ningmeester Everhard van Beijnum, Von delstraat 188, Den Haag, giro 63602. In de Franse zone var. Duitsland wordt grondbezit van meer dan 150 ha verbeurd verklaard. CHOLERA... de gevreesde ziekte, teistert Egypte HERINNERINGEN AAN VROEGER DAGEN de Duitsland de verspreiding sporadisch v herinneringen op aan een soortge lijke catastrofe in Oost-Azië, kort na de vorige wereldoorlog. De officiële bekend makingen in die dagen spraken var twaalfduizend ziektegevallen, waarvan 6( procent met dodelijke afloop en zelfs ir Europa maakte men zich ongerust ovei de uitbreiding naar het westen. De laat ste grote cholera epidemie in Europa was die in Hamburg in het jaar 1892. Toen deden zich 17000 ziektegevallen waaronder 8000 met dodelijke afloop. De cholera is reeds lang bekend als gevreesde ziekte. Reeds 400 jaar m Christus werd zij door Hippokrates uit voerig beschreven. Zij vindt haar oor sprong in Brits-Indië (Delta van de Gan ges) en daarom wordt zij ook wel een: de Aziatische of Indische cholera ge noemd, zulks in tegenstelling tot de cho lera nostra, een inheemse, niet minder ge vaarlijke, waardoor echter geheel andere ziekteverschijnselen ontstaan, (darmziekte vooral bij jonge kinderen). In Brits-Indië boekte men in de jaren 1880 tot 1892 niet minder dan 4 Vz millioen sterfgevallen. Men veronderstelt, dat de cholera eerst tegen het begin van de vo rige eeuw naar Europa kwam en daarna herhaaldelijk meerdere rooftochten door de gehele wereld heeft ondernomen. De laatste epidemie voor de eerste reldoorlog, is die welke begon in 1902 de inval inEgypte, waar zij binnen enkele maanden 30 000 slachtoffers Dan overviel znj Rusland- In de eerste wereldoorlog kwam de cholera uitslui tend aan het Oostfront voor, verbreidde zich tamelijk snel in Oostenrijk, terwijl VOETGANGERS ZONDIGEN HET MEEST TEGEN DE VERKEERSREGEL. Volgens de K.N.A.C. blijkt het, dat de voetgangers slechts nagenoeg achtste zich geheel of nagenoeg geheel hun verkeersplichten houdt, in de helft der gevallen wordt half en vooi rest helemaal fout gehandeld. Slechts derde van de fietsers gedraagt zich r behoren in het verkeer, de rest doet het gedeeltelijk, half of helemaal fout. De be stuurders van motorrijtuigen, de enige categorie van geëxamineerde weggebrui kers, handelt in drie kwart zeven-acht- an de gevallen correct. Maleise taal. Daarna komt de hoofdonder wijzer aan het woord. Je kunt zo zien, dit ls een „orang pienter". Als echte Ooster ling spreekt hij gaarne en met overtuiging, zonder schroom, met goed bijpassende handgebaren. De kinderen genieten van wat hij zegt. Vrolijk gelach klinkt op. De spanning is gebroken. En geen wonder, straks zullen de kinderen limonade krijgen wat nog belangrijker is: allemaal een pakean. En welk kind zou dan niet vrolijk zijn! De hoofdonderwijzer zegt dit allemaal wel 5 of 6 maal, steeds in andere woorden. Het Wilhelmus Is dit niet het geheim van de redenaar? Nog even geduld echter. De godsdienst onderwijzer, de Arabier, komt naar voren. Hij richt zich tot de kinderen en begint te zingen in het Arabisch. We begrijpen eerst niet wat hij zingt, maar dan wordt het na twee regels duidelijk, hij zingt het Neder landse volkslied in de Arabische taal, Haastig staan wij op, wie had dit nu ook verwacht. Na het Wilhelmus spreekt de Pengoeloe een zegenbede uit voor H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Daarna zingt hij weer het „Wien Neerlands Bloed" en de hele kinderschaar brengt met de rechterhand het militair saluut. Ook deze hormat doet weer erg Japans krijg de gedachte, dat men, ook zelfs de wedana, niet meer weet, dat zulke „hor mat" voor de oorlog niet de gewoonte was. De beleefdheid gebiedt echter hier niet al te veel aandacht aan te schen ken. Deze gebruiken zullen door de tijd wel weer verdwijnen. Nadat de majoor Scheers de rij der sprekers gesloten heeft, komt nu voor de kinderen het mooiste ge deelte van de dag. Achter het gebouw krijgt elk kind eer kroes limonade net zoals wij dat vroeger op school gewend waren, ook wat koekjes Op de vrolijke snuitjes afgaand zou men zeggen, dat niet de schooltijd maar de vacantie begon. Maar de kleine bewoners van Ambarawa trokken verheugd de heropende Hollands-Indische school weer in. De „blanda's" zullen wel voor een tractatie en een nieuw pakje hebben gezorgd.... Ie lezen. Dan gaat de hoofdonderwijzer op de kinderschaar toe en plotseling comman deert hy: hormat! De kinderryen buigen eerbiedig in de richting van de autoriteiten. Ik kan me echter niet aan de gedachte ont trekken. dat dit op-commando-groeten een overblijfsel uit de Japanse tijd moet zijn. Op myn vraag ontkent de wedana dit ech ter. Dan neemt deze het woord. In de Nederlandse taal geeft hy uitdrukking van de dankbaarheid, dat nu deze school weer geopend kan worden na een tijd van bandeloze vrijheid, waarin ook de kinder ziel veel geweld is aangedaan! De wedana wijst vervolgens op de grote taak, die hier is weggelegd voor het onder wijzend personeel. Een der ass. wedana's spreekt vervolgens in dezelfde geest hebben wij weinig van cholera epide- miën gehoord- Dat zo weinig deze ziekte sprake is, kan men natuurlijk toeschrijven aan de betere medische ver zorging. Ook de bestrijding van de ge vaarlijke ziekte geschiedt thans geheel anders dan vroeger. Men heeft kunnen lezen van de maatregelen welke thans in Egypte zijn genomen en hoe een speciaal serum in grote hoeveelheden is aange voerd. Maar nog is het gevaar niet te stuiten en dagelijks komen er berichten van vele sterfgevallen binnen. Men neemt aan, dat Robert Koch de ontdekker van de cholera-bacil is. Hij be studeerde het cholera vraagstuk geduren de de jaren 1883 tot 1885 in Brits Indië en wist te bewijzen, dat een bepaalde micro-lichaam de opwekker van de ziekte is en dat deze bij choleralijders darminhoud wordt gevonden. Het onder de naam cholerabacillus (cholera- vibrio) welbekende kiem, die door zijn vorm ook vaak de komma-bacil genoemd wordt. Met de ontdekking van de ziekte kiem heeft men een grote stap in de richting van de bestrijding gedaan. Stond men vroeger machteloos en nam men zijn toevlucht tot allerlei onzinnige en over bodige middelen, Koch heeft de weg ge wezen om de epidemie de baas te worden. Overbrengers van de ziekte zijn vol gens Koch: de handen, de aanraking besmette voorwerpen of de uitscheidingen van een zieke, besmet voedsel en smet water. De vliegen spelen zeker niet onbelangrijke rol bij het besmetten van eetwaren. GeduTende de tijd demieën is het belangrijk speciale maat regelen te treffen tegen bacillendragers d.w.z. mensen, die zelf niet ziek zijn, maar zonder het te bemerken bacillen ronddra gen. Volgens Koch kan geen ziekte ont staan zonder dat bacillen in het mense lijk lichaam binnendringen- De moderne wetenschap stelt zich dus op het stand punt dat de cholera van mens tot mens slechts door besmetting (contactinfectie) onstaat Maar bij het uitbreken van een epidemie zoekt men de oorzaak gewoon lijk in de algemene bron, b.v. een water leiding, die besmet is. Een treffend voor beeld is altijd nog de cholera epidemie Hamburg, welke ontstaan is doordat deze stad met ongefiltreerd water uit de Elbe werd verzorgd. Een besmetting van de Elbe met cholerakiemen was toender- tijd (1892) door het drukke scheepvaart verkeer goed mogelijk. Gedurende de laatste wereldoorlog heb ben wij weinig van cholera gehoord. Wel kwamen gevallen voor in de Aziatische landen, maar toch geen epidemie, zoals thans in Egypte. NIEUWE VLEUGEL VOOR DE PIANIST WILLEM ANDRIESSEN Opgericht is een comité tot huldiging 'an de pianist, componist en paedagoog Willem Andriessen, die vandaag zijtn 60ste verjaardag viert. Het huldigings comité, dat gepatroneerd is door een ma jesteitelijk Ere-oomité, wil gelden bijeen brengen om de kunstenaar een nieuwe vleugel te schenken. De secretaris-pen ningmeester is A. Verbruggen en bijdra gen kunnen worden gestort op giroreke ning 68625 van „Het Conoertgebouw" te A'dam ten gunste van genoemd comité. WAT DE STAATSCOURANT VAN GISTEREN BEVAT. De St.-Crt. van gisteren bevat de vast stelling van de programma's voor de practische opleiding in het herstellen var motorrijtuigen en motorfietsen, prijzen beschikkingen vervoer d m v. ambulance auto's 1947, schrot 1947, dierlijk haar, consumptiepeulvruchten en veldbonen 1947, alsmede wijzigingen in de prijsbe- schikkingen rietwerk 1946 en textielbe- schikking 1944. Doch doet mij r het ergste vreien. In t schone Zuiden, ln Florence, Waar kunst'naars ln extase raken, In deze wondermooie stad Zijn ambtenaren aan het staken. O, stelt U voor dat die bacil Zich door de wind eens mee laat voei Om 't trouwe ambtenarenhelr Der Nederlanden te beroeren. Gelukkig kan lk t Ik kreeg zo'n leuke kleine kaart Met: „kosten dezer zijn een kwartje"; Zo'n kaartje dat discreet vertelt: „Je hebt weer niet betaald, mijn hartje". Maar denkt nu eens even ln Dat ik, bij 't staken van de heren, Zo'n ambtelijk billet d'amour wat de schrijf- HOILLAND Uitgeversmaatschappij te Amsterdam, zendt ons een vijftal uitgaven, welke wij hieronder stuk voor stuk bespreken: Allereerst een roman van Margreeth Woltjes: „De zonde in Gods tuin". Het gaat hier om het leven van een verpleeg ster in een groot ziekenhuis, die gene genheid opvat voor een jonge welke genegenheid i ster dan „liefde" wil verhouding uitgroeit i uitzichtloosheid zich doet gevoelen, her kent de hoofdfiguur zich in haar zonde en wordt er een perspectief geopend in de altijd actieve Genade van God. Er zijn tegen dit boek nogal bedenkingen, immers, wanneer dit werk, wat dan toch de bedoeling van de schrijfster is, ons een oplossing zou geven in de problematiek van onze tijd ten aanzien van de jeugd, dan is zij in haar opzet niet geslaagd, ook niet, al wijst een stervende vader (blz. 161) zijn dochter er op, dat Chris tus ons ziek leven op Zich neemt en, dat Zijn verzoenend sterven de rust is voor ons hart; immers deze belijdenis heeft alleen zin, voor dezulken» die dit „bele ven" en van een intense beleving is in dit boek geen sprake. De schrijfster mist de beheersing van de te verwerken stof en daarom is dit boek geworden tot een ietwat sentimenteel gevalletje, zonder dat misschien oppervlakkigen wat verstrooiing kan geven, maar daardoor alleen al, heeft dit werk het doel gemist, dat de schrijfster zich vermoedelijk voor ogen stelde. >e smalle weg" door Nell Houwink Nie. Wat ons in dit boek bekoort is. dat de schrijfster niet gejaagd heeft naar goedkoop succes, geen pikante verhande lingen, geen onware toevalligheden, doch alleen maar (en dit nu. juist is de ver dienste) een op pretentieloze wijze ver tellen van het leven van de hoofdfiguur, rin zich gaat verwezenlijken iets die liefde en die dienstbaarheid, die in het Evangelie worden aangewe- Een boek, dat wij kunnen aanbeve- en waarvoor wij de autrice dankbaar zijn. „Twee vrouwen", roman v. Aase-Mar- grethe Fraeyenhove. Dit boek wordt als roman aangekondigd, maar mist alle eigenschappen die men aan een roman kan stellen en het geheel is geworden tot een soort spoorweglectuur zonder meer. De geschiedenis van de hoofdpersoon, lijkt ons te gezocht, kortom het geheel is van een weke sentimentaliteit (ook al komt er aan het slot nog een dominee aan te pas) en wij raden de schrijfster alvorens weer eens een boek schrijven, zich eerst eens te bezinnen op psychologie en vooral realiteit. „RUd vannacht", door Vilhelm M5- berg, in de vertaling van dr N. Boelen Ranneft. Dit oeuvre werd bekroond met de literaire staatsprijs en o.i. terecht oman speelt in Scandinavië ten tijde grimmig bijgeloof en op sublieme wijze heeft de auteur zeer suggestief ver verleden voor de inoder- mens tastbaar en levend gemaakt Het is een verzetsroman, maar dan niet de laatste jaren, doch in 1650, de boeren van Varend in opstand kwa- tegen hun onwettige heer e de woeste bosgebieden van Zweden de strijders onderdoken. Dit boek lezen be tekent zijn geest verruimen en wij kun de lezing daarom gaarne aanbeve len. De vertaling is prima, al met al: een goed boek. .Kentering" door Jaap Waldemaier, een iman van de wilde vaart. Het is boek van een jong auteur, die nog veel moet leren, allereerst en allermeest, dit, »en roman nooit verantwoord is dien de schrijver zijn kracht zoekt in het geven van een serie beschrijvingen bacchanalen, die met de titel het boek niets te maken hebben. Heus, Jaap Waldemaier, wij hebben geen be hoefte aan dit soort realisme. Hiermede is dit boek alreeds veroordeeld, ook al de technische beschrijving over het leven aan boord wel aan de werkelijkheid beantwoorden. Het spijt ons, maar aanbe velen, kunnen wy dit boek niet. H. D. Lezers schrijven een verhaal De wensdroom van Marike Korte inhoud van het voorafgaande zyn ir den Haag ver trokken om een bezoek te brengen de echtgenote (respectievelijk, moe der) die in een zenuwoverspanning het huis ontvlucht is. Thuis past de dienst bode van de oude heer op de kleine Charlotte, met wie zijn dochter zo plot seling op bezoek was gekomen, terwijl haar echtgenoot verstek liet gaan. Neef Willem in den Haag ontvangt het twee tal, zijn vader c. q. een broer oude heer is juist even afwezig, maar kan elk ogenblik thuiskomen. In de kamer is het heerlijk koel, de deuren staan open en een geur van kam perfoelie komt de binnentredende tegen. In de tuin zit een grijze dame bij een wit gelakt tafeltje, waarop een kanten kleedje met een vaas vuurrode het horen van stemmen komt zij vlug overeind en verwelkomt de beide late gasten hartelijk. Ja, tante, zegt Marike, ik was bij vader toen de brief van Oom kwam. U kunt begrijpen, dat ik schrok, ik wist moeder ziek was. Maar waar is moeder? Ze is toch hier? Ja, kind, moeder i s hier. zitten. Frederik, jij op de bank en Jij lang weg, vraagt Marike. Neen kind, zegt tante hij zal zo wel thuis komen. Wat is oom vreemd, denkt Willem, hij zegt niets over zijn vrouw. „Wat of er tussen die en tante Cato is? Neen, zuiver is dat niet en dan kijkt Willem de tuin maar in. Het schijnt, dat hy daar meer interesse voor heeft en is r biy, dat vader en moeder andere elkaar omspringen. Moeder mag dan styf in haar opvattingen zyn, maar lief is ze zeker en vader, nu zo'n tweede en een "»akean. Rustig en zonder te dringen Marike, hier by je tante. Blijft oom nog ONZE oproep tot de lezers om zelf het door ons aangevangen ver haal „De wensdroom van Ma rike" te vervolgen, heeft by velen ook deze week weerklank gevonden. Wy zouden echter de aandacht willen vestigen op het feit dat de meeste inzendingen te weinig actie bezitten en dor zyn. Er is toch veel meer van te maken dan wy thans onder ogen hebben gekregen. In sommige geval len kregen wij lange verhalen die niets te betekenen hadden en ook wat stijl en strekking betreft, voor publicatie ten enenmale ongeschikt i uit 1 Lezers, kom hoek en waag een kans. De namen van de inzenders worden bekend ge maakt en u weet het: wy geven een boek als prys. Nogmaals: denk er voor al om, dat onze courant een gezins blad ls. En denkt U toch aan de nieuwe spelling! er niet, altijd opgeruimd en vroiyk en bereid iedereen te helpen. Willem hoopt, dat hy op hem het meest gelykf, hoewel hij er zelf niet erg overtuigd is; fluitende gaat hy de tuin in. ligt boven Frederik" zegt tante dan, ze slaapt". O! slaapt moeder, zegt Marike. „Ja, zoals Willem al schreef, hebben we de dokter laten komen heeft haar een spuitje gegeven. Nu slaapt zy sinds zeven uur. Janne, het meisje zit by haar en zal direct waarschuwen, als ze wakker wordt. Ze was vanmiddag vreselijk opgewonden en totaal war. Het was omstreeks vier uur, hier kwam. „Hé vader!" roept Marike uit, „dus u wist dat moeder de gehele middag al weg was en daar hebt u niets van gezegd. Wist U dat zij naar den Haag was gegaan?" Neen, Marike, dat wist ik niet en hoe laat ze precies weg gegaan is, wist ik ook niet. „Daar is Karei!" Zo ben jy al gearri veerd, zegt deze tegen zijn broer, terwyl hy hem stevig de hand drukt. En dan tot Marike: Ben jy ook mee gekomen? Ja, Oom, we vonden dit maar het beste, maar we zijn nog niet by moeder ge weest. Ze ligt boven? hoor ik? Jongen, jongen, zegt haar vader, wat heb jij, Karei, de tuin fyn in orde. Ik behoef niet te vragen, waar jij je vrije tijd besteedt!" Maar nog vóór zijn broer antwoord kan geven, roept Janna, het dienst meisje. Verschrikt rijzen allen over eind; maar tante zegt: „blyven jullie nog hier; man, ga jy mee naar boven." 2500 Km langs de teeg. II. De Hollandse chauffeur durft veel aan (Van één onzer verslaggevers) BIJ Cham, dicht by de Tsjechische grens, ontmoeten we een Rotterdam mer; z'n auto heeft drie „klapban den". Duitsland kan hem de gewenste ban den niet leveren, by de Tsjechen zal het nin gaan. Dus moet er een telegram de baas in Rotterdam, of hy me', volgende wagen het materiaal mee geven. In dode verveling moeten de dagen voorbygaan, en als er geen Hollanders passeerden, zou het nog een hongerperiode voor de chauffeurs zyn bovendien. De Hollandse douanen begrijpen niet veel van, wanneer de goed gevulde proviandkisten meegaan, en denk* spoedig aan een ruilhandeltje. De practijk leert het anders. Er is nogal eens pech, al hebben de Hol landers in dit opzicht minder te klagen dan de Belgen. Wat zyn dat een onfortuinlyke kerels! Sjefke uit Antwerpen zag, toen hy x een lange moeilyke reis op weg naar hu was, nabij Boppard z'n auto met textiel i vlammen opgaan; alleen de aanhanger kon worden gered. En elders rolde een andere Belgenwagen een berm af; de chauffeur ligt nog in het ziekenhuis Niet dat het lot speciaal de Belgen treft, ook menige Hollander haalt de zonder moeilijkheden. Zwaar is het werk, maar het avontuur houdt hen vast. Gevaren zyn er genoeg; met tien, twintig ton berg op en af gaa: niet zonder risico. En luister dan maar in de vaste pleister plaatsen naar het verhaal van deze kerels van het stuurrad. We rijden een nacht, en weer een dag; wy slapen een nacht in een klein hotel, onze chaffeur in de cabine van de omdat hij deze niet onbeheerd durft te latén staan. De andere ochtend houdt hy z'n hoofd onder de kraan, scheert zich, en achter het stuurrad zitten. „Morgenochtend over de Tsjechische grens", zegt hy. We kijken vandaag weer niet op ee: honderd kilometer, al zijn er gedeeitei waarin de kilometerteller de tien nie haalt, doordat we de bergen in gaan. Nationaal vredesorgel met vijf manualen Ter nagedachtenis aan hen, die vielen Een uitvoerend comité tot stichting va een nationaal vredesorgel beoogt, zoals ge meld, met de bouw van een dergelyk strument de nagedachtenis te eren van 1: die in de stryd voor de vrijheid van vaderland vielen. Het instrument zal 100 stemmen, verdeeld over 5 manualen pedaal, bevatten. Tevens zal een orgel bibliotheek worden aangelegd. De bespeling zal geregeld geschieden en bovendien op nationale hoogtydagen. De bouw zal den opgedragen aan de Ned. orgelindustrie Onder ere-voorzitterschap van Prins Bernhard is een ere-comité gevormd, van prof. ir G. van der Leeuw voorzitter is. Tenminste 250.000 zyn nodig. Personen, die 1.en verenigingen die 25,by- dragen, worden ingeschreven in het natio naal vredes-orgel'boek. Zy die 100 schen ken ontvangen een uitnodiging inwijdingsconcert, terwyl zy, die 1000 of een veelvoud bydragen, afzonderlijk in het orgelboek vermeld worden als gevers een of meer registers. Ook bestaat het plan om een nationale vredes-concertzaal bouwen. Over de plaats, waar het orgel opgericht zal worden, is nog geen beslissing genomen. Voorzitter van het uitvoerend comité is prol dr C. Zwikker, en secr.- penningm. dr ir W. H. C. Knapp, Leuvense straat 106, Den Haag, giro 505200. Een orgelcongres ten bate van het comité is in voorbereiding, terwijl organisten zul len worden uitgenodigd hiervoor concerten te geven. Van Noach, want hij was het tot wie de Heere bovenstaande woorden een maal sprak, lezen we in de Heilige Schrift wel meer. Wat wij het eerste van hem lezen is, dat hij drie zonen gewon; dan, dat hy genade vond in de ogen des Heeren. Was God vast besloten al wat men» as te verdelgen, 's Heeren oog rustte welbehagen op Noach. Niet omdat Noach in zichzelf beter Als de Heere zegt: „Want het gedicht- 1 van 's mensen hart is boos van zyn jeugd aan", dan is Noach daarby inbe grepen. Eerlyk deelt de Heilige Schrift het is mede. dat Noach zich te buiten ging in de vrucht van de wijngaard, door hem geplant, nadat hij uit de ark was gegaan. Verder wordt van hem verhaald, dat j een rechtvaardig, oprecht man in zijn geslachten was en met God wandelde. Hy maakte op goddelijk bevel, voor zich zyn gezin, een ark. Ir zou nl. een grote vloed komen, zo dat alle vlees waarin adem des levens as, zou verdrinken. Gods zonen, de nakomelingen van Seth, het verkoren geslacht, gingen zich vermengen met de dochters der mensen, de nakomelingen van Kaïn, het niet ver koren geslacht Helaas, hoevelen zijn er, geboren uit de Heer vrezende ouders, die niet weten ook niet willen weten, wat het inhoudt kind des verbonds te zijn. Hoe de Heere bij hun doop beloofde hun God te willen zyn. Werd toch de doop eens verstaan en begrepen! Want ook nu wordt de wereld niet tot jaloersheid verwekt, integendeel, men neemt de toevlucht tot die wereld. Zulks kan niet anders, dan als God iterend worden bestempeld en doet het ergste vrezen. Kunt ge U indenken, hoe Noach be spot zal zijn geworden? Want wat een schip! Misschien in de ganse omtrek geen water te bespeuren geweest. Toch is Noach doorgegaan, alleen door 't geloof. En toen de vloed kwam. vond hy met de zynen behoud, terwijl al die spotters jammerlijk omkwamen. Waarde lezer, wy hebben ook een ark nodig. Want eenmaal klopt de dood aan onze vensters. En voor zover wy nog leven zoals we geboren zyn, is het een wonder dat we niet airede gegaan zyn de weg van alle En waar brengt de dood ons? Voor de rechterstoel van een recht vaardig Rechter, en wat verwachting zal er dan zyn? Geen hoger beroep is mogelijk! Die ark is er, het is niemand minder dan de Heere Jezus Christus. Hüj heeft de dood doen sterven, Ja, wat heeft Hy niet gedaan? AHe deugden Gods verzoend, zodat wat tege vóór is. De toegang tot die ark is zo wyd en ruim, dat het voor de grootste der zon daren mogelyk is binnen te komen. Onze zonden zyn geen aanbeveling, maar ze staan God ook niet in de weg. Toch is die ingang ook weer zó nauw en eng, dat het voor de rijke jongeling onmogelijk was in te gaan. Het zyn in die Ark vrywaart ons niet van ramp, tegenspoed en teleurstelling. Maar het doet beleven: „Zo God vóór ons is, wie zal tegen ons zyn?" Die Ark brengt ons aan 't strand der eeuwigheid, in de haven van eeuwige behoudenis. Een vuur, dat niet te blussen is In de Verenigde Staten hebben blan ken een huis in brand gestoken, dat in de blankenwijk lag, omdat er van te voren een negergezin in was ge trokken. De brandweer kon de brand blussen, doch de schade was aanzien- lyk. Er zijn geen arrestaties verricht. Autorijden op Zondag niet strafbaar Aldus de Groningse kantonrechter De Groningse advocaat, mr N. J. Polak, die zich onlangs opzettelijk had laten be keuren toen hij op Zondag zonder vergun ning een auto bestuurde, werd gisteren ontslagen van alle rechtsvervolging. De kantonrechter achtte op juridische gron den het bewezen feit niet strafbaar. Volgens hem kan tegen het niet nakomen van het betreffende verbod slechts langs administratieve weg worden opgetreden. POST NAAR OOST EN WEST. Post voor de Ned. Overzeese Gebieds delen in de West kan met het s-s. „He lena", dat U Nov. a.s. vertrekt, meegege ven worden, doch moet uiterlyk 7 Nov. op de bus zyn. De „Nieuw Holland" en de „Volendam" nemen post mee naar Ned -Indië, Stukken moeten uiterlijk 28 Oct. resp. 3 Nov. ter post bezorgd zyn. Luchtpost voor beide laatstgenoemde schepen, welke by komst te Batavia uitgereikt wordt, dient uiterlyk op 21 Nov. resp. 28 Nov. op de bus gedaan te worden. GOUD EN DOLLARS KWIJT De Nederlandse koopman A. M., wo nende in Stockholm en tijdelyk verblij vende in Voorburg, had getracht 4 kilo goud en 750 dollars per vliegtuig uit Zweden naar Nederland te smokkelen. Bij de controle op Schiphol werden de platen goud echter in zijn broekzakken aangetroffen. De Haarlemse economische politierechter veroordeeld M. tot een boete van f10 met verbeurdverklaring van het goud en de dollars. WELVAARTSFONDS SURINAME HEEFT TE WEINIG MIDDELEN (Van onze Parlementsredacteur) Naar wy vernemen is thans reeds ge bleken, dat de f40 millioen, die Neder land in vyf jaar tijds zou storten in het Welvaartsfonds voor Suriname, ontoerei kend is. De moeilijkheden in Suriname groot, datT>er jaar enige millioe- :er nodig zullen zijn dan de ge raamde f8 millioen om het welvaartspeil inderdaad omhoog te brengen. Daartoe zal het welvaartsplan moeten worden „Een vreemde geschiedenis", zucht Ma-aangepast Een wetsontwerp tot verho- rike. maar haar vader pakt het avond-|ging van de Nederlandse bijdrage zal blad en leest..., worden voorbereid. Wie breit er mee? VESTJE in drie kleuren Het breien van dit vro lijke vestje speciaal de bakvis ontwor pen door John Dritz een echt gezellig werkje voor de komen de lange avonden. Moei lijk is het helemaal niet het prettige is, dat er verschillende restjes voor kunnen ge bruiken. In totaal heb- we ongeveer nodig: 50 gram tode, 50 gram witte en 120 gram staal blauwe wol. (Andere j kleuren zyn natuurlyk ook goed!) Verder een paar breinaalden met knop no 2V4, vyf rode knoopjes en een paar schoudervullingen. Abonnées die belang stelling hebben voor de uitvoerige beschryving van het afgebeelde mo del, kunnen deze i 25 ct verkryggen aan ons bureau. Het patroontje, waar voor ook meer dan drie kleuren gebruikt kun nen worden, leent zich eveneens uitstekend voor toepassing in kin derjurkjes, truitjes enz. Een vestjeevoor de sportieve bakvis. De postiljon sliep 100 jaar Van de trage postkoets naar de snelle Diesel Ned. Chr. Reisver. vierde het zilveren jubileum stond gisteravond Een enorme ry naast het Gebouw Haag. Ze waren afkomstig uit alle delen van het land en hadden honderden leden en vrienden van de Nederlandse Christe- xyke Reisvereniging naar de Residentie ge voerd voor de viering van het zilveren jubileum. En de schier 2000 toeschouwers konden in een vroiyk spel van kleur en humor „Samen uit" heel wat aardige reis- genoegens terugvinden. De reis begint in 1847, ais een postiljon opmerkt, dat hy wel eens zou willen zien, hoe de mensen over 100 jaar reizen. Een zigeunervrouw geef'. hem een drankje ende postiljon slaapt 100 jaar. Wakker geworden in 1947 komt hij in aanraking met de N.CR.V„ die ver der op geestige wyze in deze revue haar werkwyze demonstreert en tenslotte ieder een verwyst naar het vignet op het Re.s- blad „De ganse aarde is van Zijn heerlyk- hei<i vol". De heer J. W. van Frankenhuyzen, lid van het Hoofdbestuur, merkte in een korte, enthousiaste toespraak op, dat by het zil veren jubileum van de N.CH.V. nog een» duidelyk naar voren komt, hoezeer iedere ontspanning moet staan onder de hoogspanning van de Heilige Schrift Het Hoofdbestuur popelt van ongeduld om de leden een reisplan aan te bieden dat klinkt als een klok, maar er zyn neg zo veel moeilykheden, die de plannen kluis teren. Naar het buitenland kunnen we nog niet want de deviezen zyn onverbiddelyk. „Wij zyn wel klaar", aldus de heer Van Frankenhuyzen, „maar minister Lieftinck nog niet want voor hem prevaleen het „samen betalen" bover. het ..samen uit". Maar we hebben goede verwachtingen van de toekomst en als we als bestuur ea leden samenwerken, zal zeker het oud» ledenaantal van 15 k 16.000 te bereiken zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3