JMrttWf gei&sdft (£mtraitt Wist U ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; I 1,30 per maana; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met admJtosten) ADVERTENTIÈN: f0.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7342 Christelijk-JSationaal Dagblad r rt m i „Stenhwsürij is oheMcwfl voor Leiden en Omstreken myn fjerj in Ugfcnspoet* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 lie Contact met de republiek niet op het hoogste niveau? Deelname van min. Jonkman en dr v. Mook onzeker N' (Van onze Parlementsredacteur) 'AAR wy uit zeer nauw met dr Beel in^ contact staande kringen vernemen, staat het nog in het geheel niet vast, Jonkman naar Batavia zal dat gaan. De Regering wil, naar ons is verzekerd, tot Iedere prijs vermijden, dat haar op nieuw kan worden verweten, dat zij de republiek beschouwt als de voornaamste, als de eigenlijke vormgeving van het ge rechtvaardigde Indonesisch nationalisme. Naar ons werd 'verzekerd, is de strijd tossen de deferentie voor de Commissie van Drie en de wens, de republiek niet op nieuw op een te hoog voetstuk te plaatsen, er oorzaak van dat de Nederlandse Rege ring geen bepaalde delegatie wenst te noemen, doch uitsluitend naar bevind zaken wil handelen. Inmiddels is nog steeds dr Beel minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim, terwijl toch mr Jonkman weer aan kabi netszittingen deelneemt eji op zijn departe ment werkt. Deze vreemde figuur is met opzet gekozen, opdat min. Jonkman zich uitsluitend kan bezighouden friet de zeer bepaalde taak van voorbereiding van de nieuwe verhoudingen tussen Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen. Het spreekt vanzelf, dat dr Beel gedurende zijn interi- maat de volledige politieke verantwoorde lijkheid tegenover het Parlement draagt. Dit is een staatsrechtelijk novum. Dat de Regering niet van plan is, de zaak met de -republiek op 't allerhoogste niveau te behandelen wordt tot op zekere hoogte bevestigd uit Batavia door de mededeling,: dat Abdoelkadir, jhr mr Ch. V. de Ville- neuve en jhr mr H. van Vredenburch zul len worden aangewezen voor het eerste contact met de Commissie van Drie. Deze aanwijzing looopt op het tegenover Verlieslijst der afgelopen week Zestien gesneuvelden De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklyke Marine: Geen. Konlnklyke Nederlandse Landmacht: sold. P. van Duuren, Breda; korp. A B. .Peppelenbosch, Zutfen; sold. Ie kl. A. H. A. Kolen, Tilburg; sold. C. Schil der, Volendam; sold. J. P. Vissers, Din- teloord; korp. J- L. van Aerde, Den Haag; sold. F. Hoekstra, Leeuwarden; sold. 1ste kl. H. Visscher, .Zwartsluis; serg. M. Leloux, Den Haag; sold. E. C van Rossum; korp. A. Kranenburg, Rotterdam: sold. A. Sanders, Zweelo: sold. D. Veenkamp, Groningen; sold. H. de Vos, Stavenisse; 1ste It. D. N. van Wijk, Haarlem. Koninklijk Nederlandsch-Indisch Le ger: Chinees sold. 2de kL Thio Seng Tjoa. gesproken vermoeden, dat dr Van Mook, indien enigszins mogelijk, buiten de recht streekse onderhandelingen zal worden ge houden. Tenslotte gaf men ons te verstaan, dat de Regering zich in geen enkel opzicht r zoals in het verleden wel is geschied, door tijdnood in een ongewenste richting zal laten dwingen. REPUBLIEK TOT BESPREKING BEREID De republikeinse regering heeft Jiet Australische lid der Commissie van Drie, rechter Kdrby, doen weten, dat zij' bereid n aan de inleidende besprekingen, welke deze commissie zal organiseren, deel te nemen. Wijziging staatsregelingen Suriname en Curasao (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij vernemen zal begin November bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de staatsregelingen voor Suriname en Cura sao. Door deze wijzigingen zal, binnen het kader van de huidige grondwet, meer zelf standigheid aan de organen dezer gebieden' worden toegekend. Het wetsontwerp is op het ogenblik bij de Raad van State. Nog in December rondetafel conferentie met de West? (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij uit in nauw contact met c Regering staande kringen vernemen is het waarschijnlijk, dat de rondetafel-conferentie met de Amerikaanse gebiedsdelen nog December gehouden wordt. De republiek heeft via dr Gani bericht gezonden aan de Commissie van Drie, waarbij zij voorstelt de eerste onderhan delingen met de republiek te Djokja te houden, terwijl verdere onderhandelin gen in bijzijn van' de Nederlanders ergens buiten. Indonesië zouden moeten plaats vinden, dus niet in Batavia of in Nederlands bezet gebied. WAT ZWART GEBOUWD IS WORDT WEER AFGEBROKEN. Enkele bouwwerken, waaronder een luxueuze bar in Amsterdam, waaraan reeds voor f40.000 was verbouwd, zullen op last van het college van algemene commissarissen voor de .wederopbouw worden afgebroken. .Dit is gedaan, wordt in een toelichting gezegd, om zo k tig mogelijk tegen het „zwart" boi op te treden. Opnieuw ministers bij de Regentes Regentes Juliana heeft gisteren in Paleis Soestdijk de ministers Schagen v. Leeuwen Jonkman ontvangen. Rika Hopper officier in de Orde van Oranje Nassau an van Nederlands oudste en bekend- toneelspeelsters, Rika Hopper, is gis teravond op haar 70ste geboortedag op de planken van de Stadsschouwburg te Amsterdam benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, nadat zij de hoofdrol had vertolkt in Sidney Howard's ,Het glazen paleis". Donderdag a.s. zal de R'damse ge meenteraad het wederopbouwplan van de Coolsingel behandelen. Vliegtuigramp kost 52 inzittenden het leven Amerikaans .vliegtuig verloor de staart Verpleegster ontsnapte tweemaal aan de dood Tegen 26-jarige spoorwegarbeider zes jaar geëist Toen de 26-j. verpleegster uit het Prov. Ziekenhuis te Bloemendaal op 26 Juni j.l. op weg naar het station was, werd zij door de eveneens 26-j. spoorwegarbeider K. C. de B., met wie zij enige tijd had omge gaan, aangehouden en kort daarna met een revolver beschoten. Zij ontsnapte hierbij aan een zekere dood, doordat het eerste schot miste en tweemaal de revolver ketste. Hierna sloeg B. haar met het wapen op het hoofd, doch verwondde de verpleegster slechts licht. De officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank eiste gisteren tegen B. wegens poging tot moord zes jaar gev. straf. Jaarfeiten Gisteren reden bfj Londen twee arbeiderstreinen op elkaar waarbij pl.m. 30 personen gedood en meer dan 100 gewond werden. Men lette op de vreselijke uitwerking die de botsing had op de oude wagons. Onze Spoorwegen verlieten de houtconstructie al lang voor het „steelhody"-principé. De treinramp in Londen BLOED EN VUUR IN ROOK EN MIST Reeds 31 doden en 60 gewonden Een viermotorig DC 6 transportvliegtuig van de „United Air Lines", dat op weg was van Los Angeles naar Denver is in een bergkloof in Zuid-Utah neergestort en verbrand. De piloot deelde tevoren per radio mede, dat de staart van het toestel in brand stond en. dat hij een noodlan ding zou trachten uit te voeren De nood landing mislukte echter. Het toestel had 46 passagiers, twee ba by's en een vier koppen tellende tfcman- ning aan boord. De bergkloof, .waarin het toestel is neergestort, ligt ongeveer 400 km ten Zuiden van Salt Lake City, de hoofdstad van Utah, in een ruw land schap temidden van talrijke bergtoppen, VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Jaap van Rooijen, Haagse Schouw, Voorschoten Vol goede moed vertrok Jaap als vrij williger, ingedeeld bij de Motor Art. der Mariniers, op 5 Mei 1946 met de „Tabin,ta" naar Indië. Zyn eerste legerplaats wai Diaradja, waar hij hier op wacht zit vooi zijn stelling, denkend aan het contrast tussen hier en de drukte aan de Haagse Schouw. Vlak voor <le politiële actie vertrok Jaap met z'n trouwe G.M.C. Mpdjokerto, een Chinese kampong, sommige 3000 meter hoog zijn. Volgens een ooggetuige zijn er geen overlevenden- Tot nog toe zijn 14 lichamen uit 't wrak voorschijn gehaald. De laatste woorden, die men- op de grond via de radio van de piloot, kapi tein E. L. MacMillan opving, waren: „De staart van mijn vliegtuig is weg". Van het type DC 6 zyn tot nu toe 80 machines afgeleverd en van de raadsels waarvoor de com- sie van onderzoek staat, is, dat ver schillende passagiers al uit het vliegtuig gevallen zouden zijn, voordat de ramp plaats vond. Ooggetuigen zeiden, dat zij, terwijl de machine over de Canyon vloog, donkere voorwerpen zagen vallen. Zij wa ren echter niet in staat deze te identifi ceren- Nog een ongeluk Vrijdag is in de omgeving van Roches-, ter (Engeland) een Mosquito bommen werper van de R.A.F. neergestort. De pi loot werd gedood en de navigator ge wond. Levende fakkel deed chemische fabriek ontploffen Terwijl in Pilsen twaalf arbeiders bezig De treinramp die gisteren, zoals in een deel onzer editie gemeld in Londen ge beurde, is de ergste in de laatste jaren. Er zyn reeds 31 doden en 60 gewonden. De electrische trein, die uit een voorstad bij Zuid-Croydon door de dikke mist naar Londen raasde, ramde een speciale foren sentrein, waarin de mensen als sardines stonden opgepakt. Deze trein had vaart verminderd in verband met de mist. De rijtuigen van de trein werden in elkaar gedrukt en het dak opengescheurd, met het gevolg, dat de passagiers hierdoor- naar buiten geslingerd werden. In .één compartiment werden tien van de inzittenden gedood. Eén van de vrouwelijke slachtoffers er bevinden zich op zijn minst negen vrouwen onder de slachtoffers 'werd onder de wielen van. de andere trein geslingerd. Sommige lijken waren zo zwaar ver minkt, dat acht uur na de ramp nog slechts 19 van' de doden geïdentificeerd waren. Vijftig ambulance-auto's, een aantal politie auto's, 15 brandweerauto's en meer dan 100 brandweerlieden arriveerden met spoed op de plaats des ftnheils, waar de reddings ploegen met zuurstofbranders en bijlen aar het werk togen om de gillende slachtoffers uit hun benarde posities te bevrijden. Verschillende straten werden voor verkeer afgezet om plaats te maken de ambulance-auto's, die af en aan reden de twee ziekenhuizen, die zich h buurt van Zuid-Croydon bevinden. Het gedrag van de reizigers was v Als in volle oorlogstijd. Ambassadeur als gijzelaar vastgehouden. De Sowjet Unie heeft besloten de gere ambassadeur van Brazilië, en diens staf, te Moskou vast te houden. Zij zijn onder bewaking gesteld en zullen Mos kou niet mogen verlaten, voordat de vei ligheid van de Sowjet-diplomaten te Ric de Janeiro verzekerd is. Het Sowjet-nieuwsbureau Tass zegt, dat de Sowjet-zaakgelastigde in Brazilië in gezelschap van zijn secretaris op straat zou zijn aangevallen. De Braziliaanse po litie zou de bevolking hebben aangemoe digd de Sowjet-amlbassade je Rio de Janeiro met sténen te bekogelen, zoontje van ambassadeur Sokolof zo gevolg daarvan gewond rijn. heel aardige meisjes woi erg schuw en terughoudend, zo schrijft Jaap. Hij vindt het jammer, dat hij ze niet kan aanspreken, dan ging die terug houdendheid vanzelf over. Verder heeft Jaap het goed naar z'n zin, maar hij zal het nog meer naar z'n zin hebben, wan neer hij volgend jaar thuiskomt. En daar heeft hij natuurlijk geen ongelijk aan. vuurwerk te maken voor Kerst feestvieringen, rende een vrouw de werk plaats binnen, wier kleren vlam gevat haddert toen zij een vuur opstookte. Een verschrikkelijke ontploffing van de kruit- voorraad volgde. De vrouw en de twaalf arbeiders werden op slag gedood. De fa briek verbrandde ''geheel. Voorlopige uitkering aan invalide zeelieden Nu met de totstandkoming van de wet tot invoering van een buitengewoon pen- ?n voor zeelieden-oorlogsslachtoffers hun nagelaten betrekkingen nog ge ruime tijd gemoeid zal zijn heeft minis ter Vos bepaald, dat in dringende ge vallen, ter beoordeling van de minister, voorschotten kunnen worden uitgekeerd tot maximaal 75 van de bedragen, voorgesteld in het betreffende wetsont werp. Naar wU vernemen kunnen betrokke nen zich per brief wenden tot het Direc toraat-Generaal van Scheepvaart, afd, Zeemanszaken en Veiligheidsvoorschrif ten, bureau Sociale regelingen, v. Alke- madelaan 400, 's-Gravenhage. In deze brief moet een volledige beschrijving van de omstandigheden worden gegeven en mededeling gedaan worden van de gezins samenstelling alsmede van de datum waarop en de plaats waar de betrokkene Invalide is geworden of de man (zoon. vader) is overleden. beeldig. Reizigers, die slechts snijwonden minder ernstige aard. hadden opgelo pen, verbonden hun eigen wonden en be gonnen onmiddellijk te helpen bij het red dingswerk. Logboek van de dood Vrijdag 24 October 558 slachtoffers. doden CAIRO (Cholera) 446 ZUID-UTAH (DC 6-ramp) 52 LONDEN (treinramp) 31 PHILADELPHIA (ontploffing) 15 PILSEN (ontploffing) 13 ROCHESTER (Mosquitto-ongev.) 1 Totaal 558 De dood was de voornaamste Katholieke Volkspartij waakzaam naar alle kanten „Vooruitstrevend verklare men niet identiek met socialistisch" VA Vu. EEN GROTE VERLANGLIJST TAN heinde en ver zijn hedenmorgen vertegenwoordigers van het Katho- Mieke volksdeel naar Utrecht gekomen teneinde deel te nemen aan het eerste congres van de Katholieke Volkspartij, dat gedurende twee dagen zal worden gehouden. Belangrijke vraagstukken komen aan de orde en ver langens zullpn worden geuit. Het congres staat onder leiding van de heer J. W. Andriessen uit Utrecht. Begonnen werd met hulde te brengen aan de kardinaal, de beste wensen voor een algeheel herstel van Koningin Wilhelmina en Gods zegen af te smeken voor onze Regentes Prinses Juliana. Caiip vierde een comber Bairamfeest. Gisteren was het de dag van het Bai ramfeest, een der twee grootste Moham medaanse feesten. De straten van Cairo, die anders óp deze dag wemelen fefestgangers, waren nu, afgezien ziekenauto's, die slachtoffers vervoerden van de cholera-epidemie, als uitgestorven. Alle openbare samenkomsten, die anders in verband met dit feest werden gehou den, zjjn door de regering, om het be smettingsgevaar verboden. In de moskee- eiFbad men voor het eindigen van de 'epidemie. Voor de armen bestaat Intussen niet alleen de cholera. De levensmiddelenprij- zen zijn verdubbeld, daar men grote voorraden dadels heeft vernietigd omdat deze bacillendragers bleken te zijn. Er is bijna niet meer aan goedkoop voedsel te komen. Het aantal slachtoffers bedroeg gisteren 4196. Sinds het begin van- de epidemie heeft het Egyptische vaccine-laboratorium 5.000.000 eenheden anti-cholera vaccine gemaakt. Op het ogenblik worden er 250.000 heden per dag gemaakt. Er is 9prake dat Duitse artsen naar Egypte zullen De secretaris dr L. A. H. Albering uit Den Haag bracht het jaarverslag uit. Of) grond van de verstrekte gegevens der kringen kan worden vastgesteld dat de partij in 1946 in totaal 465.000 leden telde, een getal dat door de staatsparty nim- werd bereikt. Aangenomen kan wor den dat dit maximale getal mede een gevolg van de verkiezingen, dit jaar be langrijk is teruggelopen. Waakzaamheid geboden De wederom in werkingstelling van de Komintern kan niet anders dan tot gro- waakzaamheid aansporen, aldus de voorzitter in zijn uitvoerige rede. Betrach ten wy deze "waakzaamheid tegenover stelsel dat in de encycliek ..Divinis re- demptoris" als godloos is gebrandmerkt het onze activiteit tot de hoog ste hoogten op. Bedenken wy, aldus de voorzitter, dat Europa eenmaal Hitier als Führer heeft gekend. God verhoede dat, mede door onze nalatigheid, Joseph Stalin zijn plaats ooit zou innemen. De partij voorzitter, deelde mede, dat door het partijbestuur het initiatief genomen i studie commissie in het léver te roepen ter bestudering van het pro bleem: de hervorming der onderneming. Er blijkt uit de na-oorlogse party-poli tieke ontwikkeling wel zeer duideiyk, dat de gijzelaars-kampen, hoe zeer daai ook individuen nader tot elkander kun nen worden gebracht, niet de geëigende plaatsen zyn om de staatkundige struc tuur van een volk essentieel te verande- De R.K. Volksparty zal .voortgaan, voortbouwend op het eigen program beginselen, met een vooruitstrevende po litiek te voeren. Het streven naar sociali satie en nationalisatie zal daarby de in tense aandacht vragen. Het progressieve echter, mag niet identiek verklaard den met socialistisch. De partij moet haar "activiteit richten op de verwezenlijking, in het komende parlementaire jaar. van de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie; haar ernstige aandacht schenken aan strevin gen, welke er op gerioht zyn de econo mische politiek socialistisch te maken. Verlangens Na een opsomming gegeven te hebben met welke problemen de party rich zal moeten bezighouden, eindigde spr. met een overzicht te geven van de verlangens der party. Die rijn: Een meer afdoende financiële hulp voor grote gezinnen met niet-verdienende kin- Een wijziging van bepaalde schoolgeld regelingen in de zin, welke nu voor het lager onderwijs gelden. Een kindefbyslagregeling voor zelfstan digen, waaronder ook de daarvoor in aan merking komende boeren vallen. Een |e wijzigde brandstoffenregeling. waarbij met de grotere behoeften van de grote gezinnen rekening wordt gehouden. Een zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp. Naar de bouw van passende woning oor de grote gezinnen. Een regeling naar het Belgische beeld van een reductie op de spoorwe- ïn voor deze gezinnen. Een belastingaftrek voor bepaalde groe- ïn van inkomens, die groter is dan de thans bestaande. Een regeling, waarbij by de berekening m de gas- en electiriciteitstarieven meer iet de grote gezinnen rekening wordt ge houden. Regelingen, waarby, in verband met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot nog toe tegemoet wordt gekomen. Drie jaar voor de aanslag te Luneburg De sergeant Paes, die in de nacht v; 11 op 12 Juli te Luneburg de eerste- luitenant J. H. Bickei had neergeschoten, werd gisteren door de Krijgsraad te velde veroordeeld tot 3 jaar met aftrek. Voorts werd hij uit de militaire dienst ontsla gen, doch zonder ontzetting uit de be voegdheid by de gewapende macht te dienen. Hem werd verlof verleend tegen dit vonnis in beroep te komen bij het Hoger Militair Gerechtshof. NEDERLAND VROEG GEEN TUSSEN TIJDSE AMERIK. HULP Nederland heeft geen hulp aan de Ver. Staten gevraagd om de periode, vooraf gaande aan de inwerkingtreding van plan-Marshall, te overbruggen, aldus klaarde dr H. Hirschfeld, Ned. gedele geerde voor het plan-Marshall, gisteren te Washington. Verder verklaarde hij dat het deficit van 622 millioen dollar, dat volgens een Parijs rapport voor Neder land was voorspéld, te hoog was. Zondagochtend zal het Britse vis serij inspectievaartuig H. M.'s „Stork" de Rotterdamse haven binnenlopen voor een onofficieel bezoek. Een groot vaderlander een voorspoedig, is", heeft iemand gezegd. Deze definitie zou een verklaring kunnen zyn voor het grot» aantal staatslieden, dat wy Nederlander* zelf hebben aangemeten. In het bui tenland ziet men dat wat anders. Eea Amerikaans weekblad schreef in de oor logsjaren dat de wereld de laatste jaren slechts enkele staatslieden van for- had gekend. Het aarzelde echter tot deze weinigen ook te rekenen Hendrik Colyn. ,Was hy een Amerikaan of Brit geweest", zo schreef het blad, „hij zou thans in de wereld even bekend zijn als Roosevelt of Churchill". Aan dit buitenlands oordeel moesten ..e denken by het lezen van het pa* verschenen boek „Een groot vaderlan der". Een aantal tijdgenoten van dr Colijn schetst hier zyn betekenis op allerlei levensterrein. Velen zijn medestanders en geloofsgenoten maar ook politieke tegen voeters hebben een bijdrage geleverd. Zo is een portret ontworpen van de grote vaderlander Colijn. Een portret dat nog niet volledig af is (daarvoor staan nog te dicht bij hem) maar dat toch wel de markante trekken duidelijk aan geeft. En dat ontworpen beeld is inder daad dat van de staatsman van grote allure, van de man van gezag en recht, i de scherpe en toch brede blik. Hier i we weer voor ons de man, die recht rijn doel afgaat, immuun voor laster vleierij, maar die dat alleen doen kan omdat hij zich volkomen afhankelijk weet God, omdat hij te allen tijde kracht uit het Woord en zich daarvoor nim mer schaamt. We zien hem hier in de bijdragen van Schouten, van Oud, van De Wilde, Ne- derbragt en Stapelkamp en anderen al* man die van" zijn schouderen en op aarts boven zyn gelijken uitsteekt. Colijn leidt een wereldconcern, presi deert op onnavolgbare wij2e internatio nale conferenties, voert met vaste hand de vaderlandse politiek, maar zijn een voudige kameraden uit het Markiezenhof in Bergen op Zoom kent hy na veertig jaren nog. Hij is een groot man en staat het midden van de Nederlandse be langstelling. is geëerd in de wereld van de internationale politiek en economie, maar hy koopt op eem regenachtige dag een eenvoudige Heilssoldaat al zyn kran ten af met de woorden „Ga nu gauw naar huis en hier. deel die kranten on derweg maar uit". We leren Colijn kennen in rijn dage lijks leven, maar ook in zyn zoeken naar de brede basis in het politieke leven, zonder te willen transigeren met het beginsel. Het doet goed na de infame interrup tie van Vorrink in de Kamer en het on juiste beroep van De Geer en anderen op Colijn's brochure hier het rustige ar tikel van Drees te lezen over Colijn en het ondergronds politiek contact. We zijn dankbaar voor dit boek, He<t roept ons Colijn toch weer voor de geest zoals wij en velen met ons hem gekend hebben. Het boek verheerlijkt Coiyn niet, ge lukkig niet. By alle capaciteiten wa* Colijn een mens. Een groot man, maar die fouten maakte. Men verzwijgt dit niet. Maar uit alle artikelen spreekt wat eenmaal Wibaut schreef „Ilc Nieuwe regeling middelbaar en voorber. boger onderwijs? Een algehele herziening van het voor bereidend hoger en middelbaar onderwys is op korte termijn te verwachten. Het desbetreffende wetsontwerp heeft reeds op sommige punten zyn uiteindelijke vorm gekregen. In deze nieuwe wet zal het gehele systeem der subsidiëring van de gemeenten door het Rijk op andere wijze dan thans worden geregeld. Deze mededelingen doet min. Gielen in de M- v. A. by het wetsontwerp, dat enige incidentele wijzigingen brengt in de Ho- geronderwyswet en de Middelbaaronder wijswet. Tevens deelt de minister mee, dat hy een wettelijke voorziening ten aanzien van het vak muziek en zang op de middelbare scholen en gymnasia op korte termyn gewenst acht. DAT 650 Duitsers momenteel hard i ten werken aan een standbeeld va: meter, dat vóór 1 Sept. /1948 in hét park van de Berlijnse Schön Holz ter ere het Rode leger moet zijn opgericht. DAT een jonge douane-ambtenaar in Putte In een berghok een paar handschoe nen vond met f 10.000 er in verborgen, vermoedelijk door een benauwde smok kelaar daar gedeponeerd en dit gelid on middellijk'aan rijn superieuren bracht!.. DAT de Spanjaarden Valencia met de handen in het haar zitten over de si naasappelen, die ze maar niet kwijt kun nen raken. DAT in een bus tussen Breda en Roo sendaal een grote paniek ontstond, toen één der reizigers riep: „Brand, brand!" terwijl van brand niets was te merken, doch alleen de warm geworden verf wat sterk rook. DAT een Brabantse mijnheer naar hulpverleningsdienst in Diesen stapte zei „Ik heb twee pantservuistjes gevon den, komt Udeze even halen?" doch DAT de „pantservuistjes" eohter twee •Herman Goering bomben" bleken te zijn, de zwaarste bommen van de Duitse luchtmacht en deze helse machines tot ontploffing zijn gebracht in een weL DAT 13.000 arbeiders van metaalfabrie ken in Milaan tot hun verwondering gis teren maar het halve weekloon in de zakjes vonden, omdat de fabrieken deze week wat krap voor zaten." Bij Rangoon kwamen zestien perso-| DAT de arbeiders toen waarschijnlijk ne om het leven, toen twee passagiers- gezegd hebber.: „Gedeelde smart is halve schepen op elkaar botsten op de rivier. smart; wy staken een halve dag!" DAT verschillende bewoners van Drenthe's Zuid-Oosthoek wegens prijs opdrijving. van turf door de tuchtrechter te Assen tot boeten, variërend van f2500 tot f 100 veroordeeld zijn. DAT de Amerikaanse uitgever Carroll Rheinstrpm op 12 Nov. as. te Amster dam arriveert voor het opnemen van con tact met de Nederlandse uitgevers. DAT de bekende zaak van de verkoop m de „Slangenburg" bij Doetinchem i.s. te Den Haag voor de Raad Rechtsherstel wordt behandeld DAT de Ned. gezar.t In Zuid-Afrika, dr Ph. Visser, vanmiddag weer naar rijn post vertrokken is. DAT de atoomonderzoeker dr H. G. du Buy, bestuurslid van de „Washington Association, of Scientists", Maandag te Haarlem over zijn experimentele arbeid spreekt. DAT B. en W. van Amsterdam gisteren op de plaats in de Apollolaan, waar drie jaar geleden 29 landgenoten werden ge fusilleerd, een krans hébben neergelegd. DAT veel fruit in het land van Heusden en Altena dreigt te gaan rotten, aange zien de handelaren het bij gebrek aan kisten veel te lang moeten opslaah. DAT Amsterdam aan Heerlen vier schilderijen uit het Sted. Museum bruikleen heeft afgestaan ter versiering van het nieuwe raadhms. DAT de kolenproductie in ons land eind 1946 weer 65 pet van het vooi logse peil bedroeg doch een verdere op voering belemmerd wordt door het ge brek aan geschoolde werkkrachten. DAT de bekende klokkengieterij Petit en Fntsen te Aarle-Rixtel gaat uitbreiden, waardoor het mogelijk zal worden 15 tot 20 klokken per week te gieten. DAT voor de Asser rechtbank tegen de 20-j. wisselloper B. K. uit Eelde negen maanden voorw. werd geëist wegens duistering van f4000 ten nadele van schillende Groningse banken. DAT voor het Arnhemse B.G. gLsteren de doodstraf werd geëist tegen de 40-j. m. kapitein der marechaussée H. Lauting, die de Veluwse bevolking ter roriseerde, waarbij 10 slachtoffers de dood vonden. DAT ir W. H. Boom, gedelegeerde voor de wederopbouw te Hengelo benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT enkele Britse marine-eenheden, welke in Hamburg gestationneerd zijn. de Engelse Marine zullen vertegenwoordigen op de boomplantdag te Walcheren. DAT 12 Tilburgse wandelaars vanoch tend uit Nijmegen vertrokken zijn om het bevrijdingsvuur naar Tilburg te bren gen waar rij vanavond verwacht worden. DAT thans ook in de Langstraat (N.B.) wilde zwijnen rijn waargenomen. DAT het thans na enkele vergeefse po gingen gelukt is om een deel van de la ding ijzererts te bergen van het in '43 door de R.A.F. op de Oosterschelde i grond geschoten sleepschip „Kofra". DAT gisteren in het Canisius-college te' Nijmegen een monument is onthuld ter herinnering aan de 61 oud-studenten, die gefusilleerd, gesneuveld of in concentra tiekampen omgekomen zijn. DAT op een Europees congres van rei^verenigingen in Zweden ons land ver tegenwoordigd werd door de Ned. Reis- vereniging. DAT in de jaarvergadering van de Orde van Octrooigemachtigden, ir A. H. Kerst- jens tot secr.-pennir.gm. benoemd werd. dr Colijn grote waardering ge kregen". Bij zijn geestverwanten werd die waar dering verdiept tot vertrouwen, tot liefde. Ons volk, ons Christenvolk zal zyn nagedachtenis eren door. zoals Colijn, te 9teunen op het fundament Jezus Chris tus. door daaruit te putten de kracht alle geestelijk politiek en maat schappelijk werk Christup roea Petra, Christus mijn rotssteen. Laat ons volk dat devies van Colijn verstaan, dan vindt het het enige werke- lijkë steunpunt in deze moeilijke tijden. Dan eren we Colyn op de enig juiste Dan zal ook deze grote vaderlander spreken nadat hij gestorven is. In de grafkelder van Wienwerd (Fr.) bevindt zich een viertal 300 jaar oude menselijke lijken, die door onbekende oorzaken in mummies zijn veranderd. Proeven met dode dieren wezen uit, dat er geen bedrog in het spel is. Wienwerd is de enige plaats In ons land waar dit hoogst ongewone verschijnsel wordt aan getroffen.^ Amerika moei goedkoper worden, zegt Truman President Truman heeft in een radio rede het Amerikaanse volk gewaar schuwd, dat de voorspoed in eigen land en de vrede in de wereld ernstig bedreigd worden, indien het congres siiet snel han delt om inflatie in Amerika en honger en koude elders af te wenden. In het begin van zijn rede besprak Truman de stijging der prijzen ir. de Verenigde Staten. Sinds,midden 1946 !s de kleding 18 pet., het meubilair 18 pet., het voedsel 40 pet. en alles gemiddeld 23 pet. duurder geworden. En nog steeds nemen de kosten van het levensonder houd toe. Truman zeide met nadruk, dat de economische toestand der ViS. in de kern nog gezond is, doch dat „iets meer dan een vrijwillige poging, de prijzen naar beneden te krijgen, geboden is." Engeland verliest 70 millioen dollars per week In het Britse Lagerhuis heeft de mi nister van Financiën. Hugh Dalton voor gewaarschuwd, dat nog meer beper kende maatregelen te verwachter, zijn. Hij weigerde ..op dit ogenblik" mede te delen welke nieuwe last op het Britse volk zal worden gelegd, doch verklaarde wel. dat Groot-Brittannië thans dollars verliest in een tempo van 70 millioen per Als alle door minister Cripps aange kondigde bezuinigingsmaatregelen zullen ten uitvoer rijn gebracht, zou de druk op de Britse reserves aan het einde het jaar toch nog ongeveer 20 millioen dollar per wede bedragen. franse regering voorziet nieuwe conflicten Stakingkoorts In schouwburg In Parijs verluidt, dat de Franse rege ring volgende week nieuwe conflicten met de vakverenigingen voorziet. Van daar. zo zegt men. dat de jonge energieke M.R.P.-minister Teitgen aan het hoofd het departement voor de Strijd krachten is geplaatst. De C.G.T. heeft plannen gereed voor staking in alle grote fabrieken en overhidsinstellingen, mit* de regering een voorschot op de toege zegde loonverhogingen geeft. De houding der communisten is onzeker. Zij zijn zich bewust, dat oppositie De Gaulle aan het bewind zou kunnen brengen. In de zaal de Richelieu te Parijs wei gerden gisteren toneelknechts het doek op te»halen voor de vertoning van de Misantroop van Molière voor hun eisen tot loonsverhoging waren ingewilligd. 't Blijft voorlopig nog koud! In verband met de barometerstijgingen over Scandinavië, stroomt nu koude lucht uit Rusland via Polen en Noord- Duitsland naar onze omgeving. De nach telijke minimum-temperaturen zijn in deze luchtstroom overal beneden het vriespunt. Op sommige plaatsen in Duits land daalde de temperatuur vannacht 3 tot 5 graden onder nul. De krachtige Oostelijke wind maakt bovendien de koude onaangenamer. Over dag doet de zon haar invloed nog gelden, waardoor de middag-temperaturen toch tot meerdere graden boven het vriespunt oplopen. In het Noorden van het land kan door variaties in de windrichting, de temperatuur sterke schommelingen onder gaan. Aangezien het hogedrukgebied over Scandinavië vrij standvastig is, zal men moeten rekenen op het meerdere dagen aanhouden van het koude weer met op vele plaatsen lichte vorst in de nacht. De Bilt verwacht tot morgenavond. In het Noordelijk gedeelte van het land krachtige, in het overige gedeelte meest matige wind uit Oostelijke richtingen. In de nacht op vele plaatsen zware nacht vorst. Morgen overdag: afgezien van en kele overdrijvende wolkenvelden, zonnig doch koud en droog weer. ZON EN MAAN. Zondag 26 October: Zon op 7.22 en on der 17.25- Maan op 16.43 en onder 2 53. Maandag 27 Oct.: Zon op 7.24 en onder 1723. Maan op 16.55 en onder 4.07. Dins dag 28 October VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1