iHruorr ^rittsdjr (iourant wïst U FRIJDAG 24 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJ ZEN f 0.30 per week; f 1,30 per maand; t 3,90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIÊN. 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No; 7341 Christelijk'JSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken w$taitfuastirb is aheMeoen myn bert in teyljenspoet* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Amerika snelt Europa te hulp tongres op 17 November in speciale zitting bijeen Het kabinet achter de plannen van de president Nadat Truman de goedkeuring had ver- I lende op het plan-Marshall, dat het bij egen van het gehele Amerikaanse ka- eenroepen van het Congres in November net op zijn plannen óm snel hulp te (tevens een gelegenheid zal verschaffen.' Washington, heeft de president gen 17 November a.s. het Amerikaanse Ingres in een speciale zitting bijeen roepen. Het zal zich in het bijzonder lig houden met .tussentijdse hulp ankrijk, Italië en Oostenrijk. De president zal hedenavond via dio de bijzonderheden van de plannen kend maken. Truman heeft op eigen verantwoorde lijkheid. hetgeen hem krachtens de ondwet is toegestaan, de speciale zilt ig bijeengeroepen, dit met het oog op i ernstige economische- en politieke sis, waarvoor de V.S. zich geplaatst n. Senator Tom Connally deelde mede, t de president twee afzonderlijke bood- happen aan het Congres zal zenden, n betreffende de hulp aan het buiten- nd en één betreffende de prijzen, die rlaagd moeten worden. Aan de andere kant geeft men d< «rkeur aan een nieuw soort distribue- nj in plaats van prïjscontxöles. President Truman deelde vervolgens journalisten mede, dat hij zou v n om het verschaffen van extra-g en, die „nodig zijn om onze positie bezette gebieden te handhaven". Dit eeft klaarblijkelijk betrekking op de euwe verplichtingen van de V.S.. welke t gevolg zijn van het feit. dat Enge rd niet meer in staat is voort te gaan Et zijn dollar-uitgaven ten behoeve var litsland. Voorts zei de president, kennelijk doe- chroef van „Willem Ruys" moet over water at Nog meer vervoersperikelen dreigen De schroef van de „Willem Ruys" mag over de Moerdijkbrug- Dat is momen- het laatste nieuws over het transport, de laatste dagen allerwegen de ge- oederen bezig houdt. De ingenieur var Waterstaat in Brabant, die zijn toe- emming voor het vervoer over de brug d gegeven, toen voldaan was aan d« reiste speling van een halve meter tus- schroef en brugkant, had geen reke- j gehouden met de hogere instanties, ant het fiat van Den Haag bleef uit, ja Ifs verbood men het transport om op Rijksweg te komen. Sr zit nu niets anders op dan het ge- Brie via de waterwegen te vervoeren ndertussen dreigt weer een probleem. ter moet nog een tweede reserve- oef van de „Willem Ruys" uit Bra- ■naar Rotterdam vervoerd worden, dit tweede monstergevaarte de Maas- bereiken zal. is voorlopig nog eer idsel, want aan de ene kant mag het liet over de weg geschieden, de andere kant de fabriek niet het r ligt I Het huidige transport is natuurlijk vooi ondernemingen een finan- e tegenvaller, maar zoals de directeur leide, alles heeft zijn goede zijde Zo dacht le eigenaar van het huis in Zevenbergen lok, toen zijn gevel gesloopt moest J gang maar" had hij gezegd, •t kost Ie geen cent en ik heb tenminste n kansje op een bouwvergunnning. Tot heb ik daar naar kunnen fluiten." In December weer Kinder postzegels Naar wij vernemen zal het Nederlands bmité voor Kinderpostzegels ook dit ja: LAI December over het gehele land de b nde zegels weer ten verkoop aanbie- VANDAAG STELLEN KTJ U VOOR: Sold. A. G. v. Egmond, Kat- wijkeriveg 3, Rijnsburg. Reek is op 21 October van het vorig et de „Johan de Witt" naar Indië ertrokken, kwam eerst als Bataljons- immerman in Meester Cornelis, waar hi; erschillenden van zijn oude Rijnsburgse rienden ontmoette. Na korte tijd werd U overgeplaatst naar Tjipannas nabij jandoer en vandaar naar Soekaboemi. y het inzetten van de politiële actie rad hij pionier bij het 14e R.I.- Onder- leuningscomp. 3-e Inf. Brig. 7-December llvisie en trok hij met de troepen al uiverend mee. In zijn brieven schreef hij lerover, dat de bevolking „eerst de kat ens uit de boom keek". Maar toen de gaten kreeg, datdie Nederlandse fl>g t'Mi. ?ldaten niet zo kwaad waren, als z« it zagen, was spoedig het contact ge- fegd, zo zelfs, dat, wanneer de jongens verder trokken, hen uitgeleide werd ge daan door dankbare Javanen. Tijdens *t)n verlof in Batavia liet hij tezamen met •en Rijnsburgse vriend, zittend in een jöets-tax (rechts Reek) een foto maken de behandeling in het Congres aandeel, dat de V.S. zullen hebben in het Europese herstelprogramma op de lange duur, te bespoedigen." Reuter voegt aan dit bericht toe, dat Truman voor onmjiddellijke hulp aan Frankrijk en Italië een bedrag van 800 millioen dollar zou vragen, terwijl de leider van de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden een bedrag van 642 millioen dollar noemde. Zoals bekend zou het Congres aan vankelijk niet voor midden Januari bij eenkomen, doch men is wel overtuigd geworden, dat de hulpverlening aan Europa niet zolang kan wachten. Uw kleine meid zou net zo glunderen als Johanna Leydekkers uit Vlis- singen, als ze ook helemaal naar Amerika mocht. Johanna is een van de zes Europese oorlogskinderen die door een hulpactie zo'n mooie vacan- tie krijgen. De traan na de traan Ook Kolkman betreurt Walvisvaartkluisters Dr MELCHIOR KRIJGT MEER EN MEER GELIJK (Van-t i onzer verslaggevers) Dr Melchior's moed de hem doof de Mij Dor Walvisvaart aangelegde publicatie kluisters te verbreken, heeft thans ook andere publicisten een hart onder de riem gestoken. In verband met de onthullingen de Haarlemse arts komen de publi caties van de heer Jaap Kolkman, die als journalist meereisde, in een minder gun stig licht te staan.' Niet alleen heeft men zijn „nieuws voor de kranten", aan boord geschreven, twijfelachtig bevonden, maai ook de vorm van zijn, deze zomer versche. boek „Walvis aan stuurboord" ge laakt. Immers werd noch in de mededelinger tijdens de vaart, noch in het boek gewag gemaakt van hetgeen dr Melchior thans aanklaagt- De heer Kolkman heeft thans op zijn beurt de pers uitgenodigd tot het aanhoren van een verklaring. Ook hij beroept zich op het feit, dat de directie van de Ned. Mij voor de Walvis- bij de monstering iedere opvarende (ook deze journalist in Rijksdienst!) ge noopt heeft een verklaring te tekenen, dat zonder haar toestemming zou den gepubliceerd. Aan boord begon de heer Kolkman in Rijksopdracht! - korte telegrammen naar Nederland te stu- i. Naar dr Melchior reeds zeide, kwam spoedig de mededeling, dat deze telegram. niet meer naar het ministerie van Landbouw en Visserij, maar naar de Mij voor de Walvisvaart moesten worden ge zonden. Naar dr Melchior.heeft verklaard, is de tekst van deze telegrammen, alleer bladen bereikte, gewijzigd en soms sommige passages beknot. De heer Kolk-' zelf wil zich over de juistheid van dit feit niet uitlaten en verwees ons naar het ministerie van Landbouw en Visserij. Wij hebben daar geïnformeerd en de heer Breunis, hoofd van de afd. Voorlich ting, deelde mede, dat het departement zuinigheidsoverwegingen had ge handeld, door de telegrammen naar d« Geldersekade te laten zenden: dat kostte de helft van het geld. Voorts verklaarde de heer Breunis, dat de telegrammen on gewijzigd en origineel in Den Haag aan kwamen en dat ze daarna door de Voor lichting tot communiqué's werden ver werkt. De Mij voor de Walvisvaart had ze te voren natuurlijk wel gelezen Wat verder de publicatie van het boek „Walvis aan stuurboord" aangaat, deelde de heer Kolkman mede, dat hij. gezien zijn handtekening op het document, de drukproeven van zijn boek. dat reeds bijna geheel gezet was toen hij thuis kwam, aan de Mij voor de Walvisvaart heeft laten lezen. Met vuistslagen op bureau en onder het uiten van dreigemen ten werd daar geëist dat verscheidene passages geschrapt zouden worden Uiter- aard sloegen deze passages op de misstan. lan boord. De heer Kolkman wei gerde dat te doen, doch bij inwinnen vari advies zeiden verschillende juristen, dat de getekende verklaring in elk opzicht rechtsgeldig was en doorzetten var publicatie desastreuze gevolgen voo schrijver en zijn gezin kon hebben. De Nederlandse verliezen in Indië Officieel is te Batavia bekend gemaakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen 209 ge sneuvelden. 628 gewonden en 16 vermis- De verliezen van de Marine bedroegen /er September 2 gesneuvelde officieren, 1 korporaal en 5 manschappen. Twee of ficieren overleden aan hun verwondin gen. Eén korporaal en 4 manschappen werden gewond. Dr Idenburg naar Nederland Dr P. J. A. Idenburg, de plaatsvervan- >r van dr Van Mook, zal in de loop van November een missie naar Nederland en wellicht ook naar de Verenigde Staten krijgen. In aansluiting daarop zal hij met enkele maanden verlof in Nederland "er- blijven. Met de waarneming van zijn functie zal 2 Recemba van West-Java. Raden Abdoelkadir Widjojo Atmodjo, worden belast. Tot Recemba van West-Java zal worden benoemd Hilman Djajadiningrat, regent van Soekaboemi. En niet i Singapore In tegenspraak met het „officiële" door as. Press gepubliceerde communiqué bericht Aneta uit Batavia, dat de Drie- landen-commissie niet naar Singapore gaat. doch Maandag uit Sydney te Soe- rabaja zal aankomen. De commissie heeft dr Van Mook verzocht voor verder transport naar Batavia te zorgen. Zon- ag komen reeds negen leden van de 2 Batavia aan. ONTVOERINGEN IN MODJOKERTO. In de afgelopen week zijn te Modjo- kerto drie districtshoofden en zever dessahoofden beroofd en ontvoerd. neer de My de dreigementen zou De heer Kolkman wilde het boek niet zien verschijnen zonder de gelaakte pas sages, doch zijn uitgever, de fa G. F Cal- lenbach te Nijkerk, wenste het object niet los te laten en dreef de uitgave door. „Ik ben", aldus verklaart de heer Kolk man, „een slachtoffer geworden van een censuur, die Goebbels versteld zou heb ben doen staan, maar de Mij voor de Wal visvaart zal eenmaal in het openhaar te rugontvangen, wat ik nu heb moeten ont houden"- ..Willem Ruys" eü „Oranje" geen troepenschepen Naar wij vernemen, hebben de Rotter damse Lloyd en de Mij. Nederland van de Regering bericht ontvangen, dat de schepen „Oranje" en „Willem Ruys" niet voor troepenvervoer gebruikt zullen wor den. Zij zullen dus als deviezen-pompers kunnen werken. Kunnen ambtenaren auto's van het Rijk kopen? Ja, maar onder bepaalde voorwaarden - (Van een onzer verslaggevers) Geruchten, beschuldigingen, aan het licht gekomen onregelmatigheden hebben de laatste tijd de vraag actueel gemaakt, of een ambtenaar een van de vele prachtige glanzende auto's kan overnemen, die voor rekening van het Ryk ons land binnen kwamen. Het kan inderdaad, zo vertelde men te bevoegder plaatse, maar de animo voor dergelijke aankopen is onder de ambte naren niet by ster groot. Van de 1192 auto's die de Rijks hoofd inspectie van het verkeer tot 1 Juli 1947 verdeelde over de rijksdiensten, zijn er slechts 84 in eigendom overgegaan aan rijksambtenaren. Een ambtenaar kan n.l. een auto van het Rijk kopen indien hij doorlopend over een auto moet beschikken. Hij dient dan een dusdanige ambulante dienst te hebben dat hij bij de 4000 km per maand voor de dienst moet afleggen een en ander ter be oordeling van de Rijkshoofdinspecteur voor het Verkeer voor Overheidsdiensten kolo nel Veltmeijer, een der meest integere figuren in 's Rijks dienst. Een tweede mogelijkheid is, dat een ambtenaar de 4000 km niet vol maakt, maar toch voor de uitoefening van zijn taak een auto behoeft. B.v. artsen van de dienst Volksgezondheid, dan wel inspecteurs voor het mijnbedrijf of Waterstaatkundige amb- De derde groep ambtenaren, die voor een auto in aanmerking komt vindt men daar, waar geen andere ambtenaren zijn en de auto het enige communicatiemiddel is. B.v. Emmeloord in de Noord-Oost-polder. In alle andere gevallen kunnen ambte naren alleen de rijkswagens krijgen, die ii een pool zijn ondergebracht. Neemt een ambtenaar een auto geheel 11 eigendom van het Rijk over, dan ontvangt hij een vergoeding van 17 cent per km voor de eerste 10.000 km en 10 cent van alle volgende. Op 1 Juli 1947 waren 923 auto's eigendom van ambtenaren, lang voor bovenstaande aankoopregeling in, 's Rijks dienst op die kilometervoorwaarde. Voor vele ambtenaren is dat evenwel te bezwaarlijk. De vergoeding van 10 cent per km is onvoldoende om er alle kosten be lastingen en onderhoud van te dekken. Het Rijk verkoopt de auto's graag maar de ambtenaren kunnen de risico's niet dragen. Een ambtenaar die per jaar b.v. 50.000 km Engelse buikriem moet nog strakker CRIPPS WIL 200 MILLIOEN BEZUINIGEN Sir Stafford Cripps, de Britse'Minister van Economische Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de kapitaal-uitgaven in Groot-Brittannië het komende jaar met 200 millioen pond ster ling zullen worden besnoeid, waardoor de bouw. van nieuwe fabrieken, industriële installaties en woningen zal worden stop- Tot de verschillende maatregelen, welke werden aangekondigd, behoort ook ae verlaging van het suikerrantsoen tot 226 gram per persoon per week, nadat dit in Juli jl. tot 283 gram per persoon per week was verhoogd. Alle aankopen van Ame rikaanse tabak zullen tot nader order worden gestaakt. Het Britse volk leeft thans op ongeveer 2.870 calorieën per dag. vergeleken met voor de oorlog 3 000 per dag. Het calo- rieënpeil moet worden verlaagd tot iets minder dan 2.700 per dag. Groot-Brittannië moet, te beginnen April 1948, jaarlijks 6 millioen ton steen kolen naar Europa exporteren Hij gaf uiting aan de hoop, dat de mijnbouw- 2500 „Displaced persons" naar Nederland Uit de Britse zone zullen 2000 mijnwer kers, 250 metaalarbeiders en 250 textiel arbeiders, allen „displaced persons", in Nederland komen werken. Daartoe is dezer dagen te Geneve een overeenkomst getekend tussen een vertegenwoordiger van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken en ir A. Paulen. hoofdinge nieur van de Ned. Staatsmijnei Bij i keur worden ongehuwden toegelaten, doch in principe zijn ook personen met gezinnen niet uitgesloten. Hun gezin- zullen echter eerst dan worden toe gelaten, indien er ter plaatse voor de Nederlandse bevolking voldoende woon ruimte ter beschikking staat. wereld zich dit feit zou realiseren en men zo zuinig mogelijk zou zijn,. Het doel van al deze maatregelen is de positie van Groot-Brittannië zodanig te verbeteren, datiiet dollardeficit eind 1948 niet groter dan 250 millioen pond per jaar zal zijn. Het Lagerhuis, dus ook de oppositie, juichte Cripps toe, omdat het van eerlijke woorden houdt en Cripps in z'n zorgen wil steunen. Het gevolg van Cripps maat regelen zal echter eind December 1 millioen werklozen zijn, omdat alleen de dollar verdienende industrieën grondstof fen krijgen. aflegt kan beter in een rijksauto rijden de onkosten declareren dan de eigendom geworden wagen financieren van de kilo- meterprijs. Een zeer kostbare begrotingspost blijft het Rijksautopark dus zeker! Komt er geen woningruil- centrale? Na ampele overwegingen heeft het be stuursman de Vereniging van Nederlandse Gemeenten besloten niet tot oprichting van een intergemeentelijke woningruil- centrale over te gaan. Het bestuur grondt dit besluit o.a. op de uitspraak van minister Beel bij de schriftelijke behandeling van het ontwerp Woonruimtewet 1947, waar de minister zegt. dat het terrein van de woningruil in de eerste plaats aan de particuliere ondernemingen moet worden overgela ten. Het door het onder gemeentelijk toe zicht staande algemeen woningruilbureau Amsterdam in het eerste halfjaar 1947 verkregen resultaat is van die aard, dat het gemeente-bestuur besloten heeft het bureau op te heffen. Voorts acht het bestuur hef zeer twijfelachtig of de be zwaren die de gemeentelijke huisvestings- bureaux bij de woningtoewijzingen da gelijks ondervinden, door de oprichting van een intercommunale woningruilcen- trale in betekenende mate zullen kunnen worden ondervangen. Het bezoek van 't Prinselijk Paar aan Goeree en Overflakkee Het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Goeree en Overflak kee op 27 October wordt goed voorbe reid. Als bijzonderheden van het pro gramma vermelden we: de aanbieding van een geschenk door het diamanten echtpaar Van der MastSwartz te Stad 't Haringvliet, een bezoek aan de boerderij „Groenewoud" van de heer L. Jacobs te Den Bommel, welke in de oor- 2en belangrijk illegaal centrum was ;en kramslegging door Prins Bern hard te Achthuizen aan de voet van het gedenkteken voor oorlogsslachtoffers. De strafbaarheid van „doorslaan" Beroep op overmacht" verworpen De strafbaarheid van „doorslaan", met verwerping van het beroep op overmacht, werd heden opnietiw door het Haags Bijz. Gerechtshof vastgesteld, in het vonnis te gen de illegale werker J. W. Brouwer, bedrijfsléider te Amsterdam, die tot.l jr gev. straf werd veroordeeld, overeenkom stig de eis. Verd. had dezelfde straf van het Amst. Bijz. Gerechtshof gekregen, was in cassatie gegaan, waarna de Raad van Cassatie de zaak voor nieuwe behan deling naar het Haagse Hof had verwe zen. Verd. kon thans weer in cassatie gaan. Deze zaak is van principiëel belang voor de kwestie van de strafbaarheid van „doorslaan". Gisteren Installeerde min.-pres. dr L. J. AL Beel te 's-Gravenhage de Adoptatie Commissie AmsterdamRotterdam voor Oost-Indonesië. V.I.nj.: dr Oppers (Amsterdam), mr A. J. d'Ailly (burg. van Amsterdam), min.pres. dr Beel. mr P. J. Oud (burg. van Rotterdam en voorz. der comm.), mr K. P. v. d. Mandele. DAT neger, vooraanstaande Amerika an, die zelf hun loopbaan zijn begon- en als krantenjongen, onlangs op de itionale dag der krantenjongens, hulde brachten aan de jonge mannen, die in Amerika de kranten in de brievenbus stoppen. DAT na de mislukte poging van een Duits meisje, om in een koffer de grens te steken, thans een 23-j Roemeense getracht heeft in eer. pakkist van Mün- chen naar Wenen te reizen, waar haar riem. woonde, een Amerikaanse sergeant DAT men binnenkort by Marseille een dorp gaat bouwen, uitsluitend van wol kenkrabbers. die bovendien nog op stelten zullen staan. DAT twee Amerikaanse jongens, die bij de „film wilden", en tevergeefs hadden gesolliciteerd, teneinde raad over Holly wood vlogen, waar ze plamfetten lietep vallen met de woorden: „Attentie, chefs talentafdelingen, wij willen een filmcon tract. geef ons een kans!" DAT volgens de Parijse couturier Pier- Balmain, binnen een jaar of twee alle rouwen rokken tot haar enkels zullen dragen. DAT onlangs in Berlijn de vlogen op een nieuw soort, naar kaneel ruikende, lippenstift, dat later echter schadelijke bestanddelen bleek te bevatten waardoor vele dames met opgezette, ver velde lippen rondliepen DAT bij El Farrak in Palestina tombes zijn opgegraven, die meer dan 5000 jaar oud zijn. DAT gisteren brand uitbrak in de be- kledingsfabrïek „Cella" bij Elburg er dank zij het spoedig ingrijpen van d< brandweer het vuur na een uur bedwon gen was. DAT de Ned. Heide Mij door de tucht rechter tot f 250 boete is veroordeeld wegens het te duur doorverkopen van 1000 overalls aan het personeel. DAT B. en W. van Arnhem gisteren ge confereerd hebben met o.m. min. Neher, ir F. Q. den Hollander, pres. dir. der Spoorwegen en jhr dr C. G. C Quaries van Ufford, comm. der Kon. in Gelder land, over de wederopbouw der stad. DAT in de Grote Kerk te Lochem dezer dagen een grafsteen uit het jaar 1613 is blootgelegd DAT de onbewaakte overweg ii Noordelijke dwarsweg te Zevenhuizen (Z.-H.) door een flikkerlichtinstallatie be veiligd zal worden, aldus de A.N.WS. DAT de Utrechtse S.S.-er A. Rovers, die bij de strooptochten in de provincie o.m voor f 50.000 aan effecten roofde, door het B.G. aldaar tot 12 jaar R.W.I. veroordeeld werd. DAT de totale waarde van de in- en uitvoer in Sept. j.l. resp. f 334.8 en f 160 2 millioen bedroeg, tegen f 336.9 en f 163 3 millioen in Augustus DAT de Landelijke Bond van Autobus ondernemers, o.l.v. T. van Maanen, giste ren te Utrecht in alg. vergadering byeen kwam en de restauratie van het vervoer druk werd besproken. DAT de C.C.D. in September 7036 pro- cessen-verbaal opmaakte en o.m 203.877 kg graan, zaden en peulvruchten, 4665 kg vlees en spek. 37.866 eieren en 505 varkens in beslag werden genomen. DAT Maandag a.s. te Amersfoort afscheidsdefilé gehouden wordt door de 2e afd. van het Reg. Huzaren van Boreel. DAT de eerste studente in de klassieke talen in Nederland, mej. dr M. J. Baale. op 72-j. leeftijd te Amsterdam is over leden. DAT te Baarle-Nassau de boerderij van C v. Tilburg is afgebrand, waarbij door watergebrek slechts een deel van het huisraad en het vee gered kon worden. DAT de kunstnijverheidsschool voor Twente, waarvoor reeds lang plannen bestonden, thans in Enschedé gevestigd wordt. DAT mevr. dr H. Verwey—Jonker en mr P Kanter ons land vertegenwoor digen in de voorbereidende commissie voor de intern. vluchtelingenorganisatie welke dezer dagen te Genève is bijeen gekomen. DAT postcommandanten en groepscom mandanten der Rijkspolitie voortaan auto matisch onbezoldigd rijksrechercheur zijn. DAT gisteravond een douane-loods der Spoorwegen te Tilburg,ywaar vaten wijn, wol, dekens, stoffen enz. waren opgesla gen, gedeeltelijk is uitgebrand, waarbij n grpot deel der goederen verloren ging DAT de St.-Crt van gisteren een uit voering houtbeschikking 1941 en een eer ste wijziging van loons- en arbeidsvoor waarden in het binnenbeurtvaartbedrijf bevat. DAT per 1 October benoemd is tot ingenieur der PTT in vaste dienst ir H. Hekker. DAT benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. J. van der Aa. Amsterdam, dir. van het reisbureau Hoy-J- Minister Gielen zal overleg plegen met Radio-verenigingen (Van onze Parlementsredacteur) In tegenstelling tot wat andere bladen meldden, vernamen wij uit de meest be trouwbare bron, dat het vraagstuk van de organisatie van het Nederlandse Radio- n zich nog steeds in het stadium van bestudering bevindt, zonder dat nog maar enige beslissing is genomen over het ad- s van de Radioraad tot instelling van Centraal Radio-instituut en tot het grote mate elimineren van de radio verenigingen. Men gaf ons te verstaan, dat het nog wel enige maanden kan du- voor te zeggen valt, welke beslissing zal worden genomen. Het werd vanzelf sprekend geacht, dat door de minister contact zal worden opgenomen met de betrokken instanties en verenigingen, voor er sprake van kan zijn dat een defi nitief oordeel over het advies van de Radioraad wordt geveld. Berichten, als zou minister Gielen nu reeds dit advies mast zich hebben neergelegd, werden als volkomen uit de lucht gegrepen ge kenschetst. Inmiddels heeft het „Comité Nationale Omroep" minister Gielen gevraagd het advies van de Radioraad te publiceren, opdat er een „objectief oordeel" over kaa worden gevormd. Zullen leraren collectief ontslag; aanvragen? Op een buitengewone algem. vergade ring van de Algem. Ver. van Leraren bij het M O. op 31 Oct. a.s. te Utrecht, zal men de mogelijkheid bespreken actie tot collectieve ontslagaanvragen in samenwerking met de andere leraren organisaties i.v.m. het uitblijven van verbetering der salariëring. Suriname en de Rondetafel- Conferentie Minister Jonkman heeft de Staten v Suriname er mee in kennis gesteld, dat er van Nederlandse zijde geen bezwaar bestaat tegen uitbreiding van de Suri naamse delegatie ter ronde-tafel-conferen tie met een of twee leden, indien dit het representatief karakter ten goede zal komen. De benoeming door de Kroon moet worden gehandhaafd, niet omdat de Kroon een Nederlands orgaan zou zijn. doch omdat deze beschouwd moet worden als een boven de partijen staand bindend element. De Staten van Suriname hebben r aanleiding hiervan besloten 8 inplaats 6 afgevaardigden naar de conferentie te zenden. Tevens benoemden zij dr Ray mond H. Pos, wnd. advocaat-generaal, tot candidaat voor afgevaardigde van Suri name bij de Nederlandse Regering. Over een maand aardappelmeel in het brood In de broodbloem-mélang, zoals die met ingang van 26 October a.s. zal den samengesteld, wordt voor het 5 pet aardappelmeel gemengd. Voorts be vat deze mélange 10 pet maisbloem, ter wijl de rest uit een mengsel van 10 pet inlandse tarwe, 15 pet inlandse rogge 75 pet buitenlandse tarwe. Over vier vijf weken zal deze melange in het brood komen. Zoals men ziet bevat dit mengsel nog geer soyabonenmeel, zoals onlangs gekondigd. Van dit product is n.l. nog niet voldoende voorraad in ons land. Morgen nieuwe maxium-prijzen voor peulvruchten Met ingang van morgen mogen vooi peulvruchten ten hoogste de volgende prijzen per kg berekend worden: groene erwten 44 cent, spliterwten 54 ct„ schok kers 56 ct„ capucijners 82 ct„ grauwe erwten fl.bruine bonen 78 ct.. witte bonen 80 ct Het ouderwetse biertje doet op 3 Nov. zijn intrede De datum, waarop het bier weer var vooroorlogsgehalte zal zijn, is thans vast gesteld op 3 November a.s. Hiermede is ons bericht van twee maanden gele den officieel bevestigd. De minister van Financiën heeft voorts geen bezwaai tegen, dat op de brouwsels van vooroorlogs gehalte de voorgenomen verlaging van de accijns reeds wordt toegepast. Naar wij vernemen, zal de verbetering van het bier voorlopig geen verandering en zeker geen verhoging van de bierprijs met zich brengen. 25 Doden bij spoorweg ongeluk in Londen Hedenmorgen zijn In Londen op het station van Zuid-Croydon twee elec- trlsche treinen, die bezet met arbei ders op weg waren naar de City op elkaar gereden, doordat de achterste trein de voorste Inhaalde. Er zijn in totaal 25 doden en vele gewonden. ïn Engeland aardappelen op de bon Het Britse kabinet zal waarschijnlijk binnen enkele dagen besluiten om met het oog op de slechte aardappeloogst van dit jaar de distributie van aardappelen Schuurman. Nobelprijs voor geneeskunde voor drie personen De nobelprijs voor geneeskunde is s drie personen gezamenlijk toegekend, nl. aan dr Carl Cori en zijn vrouw Gerty Saint Louis (V.S.), die tezamen de helft ontvangen, terwijl de andere helft bestemd is voor prof Bernardo Houssaye ie Buenos Min.-pres. Attlee op 4 November naar Walcheren De Britse min.-pres. Attlee heeft de uitnodiging der Ned. Regering om op 4 Nov. de boomplanting op Walcheren bij aangenomen. Hjj wordt verge zeld door zijn echtgenote. - George de Zesde van Engeland heeft Londen een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van zijn vader konipg (George de Vijfde, in Abingdon Street Westminster. CANDIMATSTELLINC DE discussie, welke thans in de krin gen der Kath. Volkspartij wordt gevoerd over de meest wenselijke wijze waarop de fractie in de Tweede Kamer zal worden samengesteld, is van belang tot buiten deze partij. De kwestie, het daarbij gaat, is: hoe het beste twee elementen kunnen worden verenigd, en wel deskundigheid en nuancering. Een fractie moet de actuele problemen aankunnen en tevens een zoveel mogelijk afgewogen vertegen woordiging bieden van de aanhangers politieke overtuiging. Men had in R.K. kringen het gevoel, dat het de laat ste tijd in de fractie der K.V.P. tezeer deze elementen had ontbroken. Dit zowel te opmerkelijker als te pijn lijker. aangezien het hier toch de groot ste fractie in de volksvertegenwoordiging gold en hier een politieke richting in het geding was, welke in het regeringsbeleid belangrijke stem had uit te bren- en dit in de toekomst zeker zou blijven doen. Met name kon de K.V.P. de Indische kwestie toch een kernpunt in de actuele politiek niet met een genoeg zaam aantal deskundige leden in het parlement tegemoet treden. Wel kon de fractieleider, prof. Romme, algemene richtlijnen geven, maar op de achter grond en vooral in de uitwerking van de details ontbraken de „mannen van het vak". BINNEN de K.V.P. wordt dan nu ge discussieerd over een nieuw ont werp voor het kiesreglement. En kele punten uit dit ontwerp hebben wij dezer dagen in ons blad gepublicerd. Kenmerkend is. dat hièrin een bepaald college uit de K.V.P.. de zgn. verkie- zingsraad (bestaande uit Partijbestuur, leden der kieskringen en een aantal vijftien door het partijbestuur te benoe men deskundigen), een beslissende stem krijgt Weliswaar wordt aan de eenvoudige leden der partij hierbij het zwijgen niet opgelegd. De plaatselijke afdelingen be ginnen met een voorlopige aanwijzing van de Candida ten. die zij gaarne op de lijsten zouden zien. Voorts is er eeu stemming voor de groslijst Bovendien kunnen kiescomité's en kiesbesturen de plaatsing van een candidaat op de ly'st bevorderen. Dit alles zijn uitingen van het stre ven om bij de candidaatstelling het een voudige lid van de partij niet uit te scha kelen. Intussen krijgt de verkiezingsraad zelf nog zulk een beslissende stem. dat hier en daar binnen de K.V.P de vraag rijst, of dit nieuwe kiesreglement een maal ingevoerd, niet in strijd *ts met de democratische opvattingen, zoals men die ook binnen de party beleden en beleefd ER is voor ons 1 en zeker op dit ogenblik geen aanleiding, partij in deze te kiezen. Wel willen wij een opmerking maken. En dat is deze, dat het ook buiten de kringen der K V. P opmerkzaamheid verdient, dat deze partij zich thans reeds gaa* bezinnen op een samenstelling van de fractie van zulk een gehalte, dat die fractie van alle politieke vragen het hoofd kan bie den. De vraag blijft, hoever men met een deskundige samenstelling van de fractie kan gaan zonder dat de gezonde invloed in de eenvoudige partijman wordt op- Tferd of In wezen ingeperkt. Dit laatste zal een moeilijkheid blij- ïn. Wil een volksvertegenwoordiging waarlijk het volk vertegenwoordigen, dan moet zij daarvan doen blijken ook de wijze waarojf zij wordt samenge steld. Aan de andere kant is het politieke leven zo intens geworden en vraagt het vaak zulk een mate van deskundigheid, dat het krachten opeist van zeer bijzon dere hoedanigheid. De kwesties, welke hier liggen, houden verband met een ander punt. onlangs door de voorzitter der Tweede Kamer aangeroerd, of het bij de huidige intensivering van het po litieke leven geen aanbeveling verdient, het totale aantal leden der Tweede Ka- vrij aanzienlijk uit te breiden t is wel duidelijk, dat het ook bul ten de K.V P goed is. van deze discussie binnen de grootste party van ons poli- - tieke stelsel met aandacht kennis te Auto met vier inzittenden te A'dam te water gereden Allen gered Tengevolge vac een defect aan de stuurinrichting reed gistermiddag een auto. waarin zich de heer W. uit Deven ter. zijn schoonzuster en twee kinderen van 6 en 11 jaar bevonden, in de Wees- pertrekvaart te A'dam Voorbijgangers gingen onmiddellijk te water en na een paar maal duiken, gelukte het de inzit tenden te redden. Zij liepen slechts lichte verwondingen op. K.P.LEIDER VRIJGESPROKEN. De Krijgsraad heeft hedenmorg/n de A'damse vroegere K.P.leider, N. Abram, alias Nico van Dijk, tegen wie 8 jaar ge was wegens het „liquideren" van S. veneens een illegaal werker die an S.D.-relaties verdacht, vrijgespro ken daar hen ten laste gelegde bewezen, doch niet stfafbaar geacht werd. NEDERLANDS SCHIP BIJ HAITI IN BRAND. Volgens de Amerikaanse kustwacht Is het 482 ton metende Nederlandse vracht schip „Koert" door de bemanning ver laten, nadat het op 15 myl van Port au Prince (Haïti) in brand was geraakt, al dus meldt Ass Press uit New York. De autonome Banka-raad, waarvoor de verkiezingen kortgeleden hebben plaats ge had bestaat uit 21 gekozen leden, nJ. 13 Indones.ërs en 8 Chinezen. De resident benoemde nog 4 leden. n.L 1 Indonesiër, 1 Chinees en 2 Nederlanders. De Bilt vertcacht tot morgen avond: Geleidelijk kouder Matige in het Noorden van het land, later vrij krachtige Oostelijke wind. Plaatselijk nevel of mist, overigens meest zwaar bewolkt weer met hier en daar nog enige lichte regen. Daling van tem peratuur. ZON EN MAAN Zaterdag 25 October. Zon op 7.20 «m ender 17.27. Maan op 16 30 en onder 1.3t, 'Dinsdag 28 October V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1