MUHHabdts NIEUWE LEIDSCHE COURANT f WOENSDAG 22 OCTOBER 1«4 Bonte avond van de Leidse Herv. Jeugdraad werd groot succes VELE VERENIGINGEN TRA DEN VOOR 'T VOETLICHT Onder buitengewoon grote belangstel ling werd gisteravond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal de bonte avond van de Leidse Hervormde Jeugdraad ge houden. Niet alleen jongeren, ook talrijke ouderen waren gekomen om deze eerste neerde C.J.M.V-band? Of: het schetsje: „Voor de Zondagsschoolklas" en de uit beelding van de moeilijkheden, waarmede de J.V in de huidige tijd heeft te worste len, het sublieme pianospel of het v dige slot, dat de „Jonge Kerk" aan deze avond gaf? Het zij genoeg- Alle medewer kenden (en dat waren er vele!) hebben hun bijdrage geleverd op een wijze, die respect afdwingt. De avond van de "Hervormde Jeugdraad. Met vlaggen en vaandels traden de Jongeren aan. die het eerste nummer van het bonte programma verzorgden. Op de voorgrond zien we enige leden van de Chr. gymnastiekvereniging „Jalin" en het vaandel van de C. J. V. „Prediker 12la". manifestatie van de bij de Jeugdraad aan. gesloten verenigingen mee te maken. „De Jeugdraad voor het voetlicht". Dat het motto van een avond, waarin op de meest effectieve wijze is bewezen, dat het jeugdwerk, dat in de Christelijke vereni gingen door eenvoudige jongens en meis jes wordt bedreven, kleur en uitzicht heeft. Wie deze samenkomst van enthou siaste jongeren en niet minder geestdrif tige ouderen heeft bijgewoond, moet toe geven dat zij in het teken stond van d( wezenlijk harmonische samenwerking er kan met meer de uiteraard ongemoti veerde gedachte meedragen, dat 't Jeugd leven, zoals dat zich hier in vele nuance: heeft gemanifesteerd, zinloos, duf of dor Is. Over de verkeerde veronderstellingen ten aanzien van het werk van en onder de Leidse Hervormde jeugd is hiermede de staf gebrokenl Ds P. W. Spruyt, voorzitter van de Jeugdraad, sprak het openingswoord, na dat hij allereerst de avond aan God had opgedragen. „De Jeugdraad voor het voet. licht". De verenigingen presenteren zich aan Leiden! Spr hoopte, dat door deze avond vele jonge mensen zich aange spoord zouden gevoelen om lid te worden van één der organisaties. Waarom deze avond? Omdat men niet wist, wat er in de Jeugdraad en de verenigingen leeft- Wij willen aan de" jeugd laten zien, dat wij -niet bij--de pakken neerzitten; wij laten zien, dat er een taak is, waaraan zij haar vrije tijd kan besteden. Ds Spruyt besloot dit kort, maar zeer kernachtig woord met een dringende oproep tot medeleven en activiteit. „De Jeugdraad start!" En nu de avond zelf. Het lijkt ons on juist de verschillende aspecten van het uitgebreide, gevarieerde programma af zonderlijk te belichten. Zullen wij schrij ven over de „daverende" (figuurlijk en letterlijk gebruikt) opening door de kla terende padvinders-band, het gemeen schappelijk zingen onder leiding van de eminente dirigent Herman de Wolff, die een koor van zangers en zangeressen wist te formeren, dat aan hoge eisen voldeed, de in fleurige klederdracht uitgevoerde volksdansen van de meisjesvereniging, 't productieve werk van de handige „dauw trappers", de fantastische demonstraties van de vermaarde gymnastiekvereniging „Jahn". de vlotte liedjes van de gedlspo- RJ£. ZIEKENHUIS GEMODERNISEERD Het St Elisabethsziekenhuis is geheel gemoderniseerd, terwijl ook een tweede operatiekamer in gebruik werd genomen. De operatiekamers zijn thans van de nieuwste# medische apparaten voorzien. L.O.-INSPECTIE ALPHEN AJ>. RLJN. By Kon- Besluit is tot inspecteur L.O. in de inspectie Alphen aan den Rijn be noemd de heer W G. Roozenbeek, thans hoofd van de Aeneas Mackaykweekschool te Den Haag De heer Roozenbeek is 50 jaar oud, een bekend onderwijsman en een even bekende figuur in de Chr. Reis- vereniging. F 1248,90 VOOR „PRO REGE". De inzameling voor „Pro Rege" heeft t 1248,90 opgebracht. Het plaatselijk mité brengt hiervoor hartelijk dank. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 713. schoenen bonnen en toeslagkaartjes a.s en jonge moeders Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het HOOFD een stam kaartnummer heeft van 36001 t/m 40500 Medegebracht dienen te worden de stam kaarten. titelstroken met inwisselingsbon. eventueel Inlegvellen en contrölekaart a.s. moeders De kantoren zijn geopend van 8.3011.45 en 2—4 uur. Deze week 50 gram cacao Naar wij vernemen, vermeldt de bon- nenlijst van deze week een bon voor 50 gram cacao voor alle leeftijdsgroepen. Opnieuw 500 gram vlees Het rantsoen vlees, dat a.s. Donder dag wordt aangewezen, zal weer 500 gram per persoon bedragen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Roelof M., z. v. G. J- de Jong en G. H. Berends; Tonnie J., z. v J. J. Beij en J. C- Kukler; Johannes P z. v. J Kanbier en G H. C de Keuning; Lambertus J., z. v. M. J. van Delft en G. M. E- Winter; Catharina, d. v. A- Braam zeel en C. Stouten; Irma, d. v. W. F. de Wolf en J C. Pieket; Johannes W., z. v. P. G. Verhoeff en G. van Egmond; Evert J., z. v. M. Altink en C. M Brüggemann; Elisabertha, v. H. Muller en M. A. Timmers; Berdina, d. v G. Markman en C. van Beek; Aafje, d v T. de Jong en M. G. van de Ven- OVERLEDEN: A J C Velthuijzen, 60 J. A. Siadt. 6 j. F. W. v. a. Sluis—Chou- foer, 50 j. T. van Duijn. 1 j. M. S, W. Cornet, 4 d. J- Verhoog, 82 J. Deze avond mag en kan dan ook een groot succes genoemd worden. Hy is voor herhaling vatbaar; dit is onbetwistbaar! De Jeugdraad is aangetreden. Het werk wordt wederom ter hand genomen. Met frisse moed en vernieuwde krachten. Ds H. Meijering 55 jaar geleden als predikant bevestigd Diende 39 jaar de Geref. Kerk van Katwijk aan den Rijn Morgen herdenkt ds H. Meijering, em. predikant te Leiden en in vroeger jaren een zeer vooraanstaand figuur in het Geref. kerkelijk leven, de dag, waarop hij voor 55 jaar in het ambt bevestigd werd. Ds Hendrikus Meijering werd 2 Nov. 1868 te 't Zandt (Gron.), waar zijn vader predikant was, geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen, waar hij in 1892 candidaat werd om 30 Oct. van dat jaar te Loppersum zijn ambt te aanvaarden. In 1895 vertrok de jubi laris naar Winsum-Obergum en in 1900 deed hij Intrede te Katwijk a. d. Rijn, waar hij tot aan zijn emeritaat op 15 Dec. 1939 is werkzaam geweest. Tal van be roepen werden hier afgeslagen en ver schillende plaatselijke functies heeft ds Meijering te Katwijk bekleed. Daarnaast trad hij al spoedig in de classis Leiden en de Part. Synode van Zuid-Holland op de voorgrond. Bij herhaling was hij lid van de Generale Synode terwijl hij ook deel uitmaakte van het Curatorium van de Theol. Hogeschool. Generale Deputa- ten voor art. 11 en 13 K.O. kozen hem als secr.-penningm. en als deze zaken op de Generale Synode dienden sprak ds Meijering steeds weer zijn gezagheb bend woord. De methode van de onder linge verzekering t.a.v. het emeritaats- pensioen mag op zijn vaderschap aan spraak maken. Het zal ds en mevr. Meijering, die ook 55 jaar door de band des huwelijks verenigd zijn in deze dagen aan bewijzen van medeleven niet ont breken. NED. VERBOND VAN GEREPATRIEER- DEN Aid. Leiden en omstreken opgeheven In een gisteravond gehouden vergade ring van de afd. Leiden en omstreken van het Ned. Verbond van gerepatrieer- den is besloten de afd. Leiden op te hef fen. Papieren en gelden zijn naar het hoofdbestuur, dat in Eindhoven zetelt, opgezonden. Het contact tussen het hoofdbestuur en het bestuur van de afd. Leiden en omstreken was geheel ver loren gegaan en, omdat het afd.-bestuur niet langer de verantwoordelijkheid te genover de leden kon dragen, trad het af. Gisteravond stelden zich geen can- didaten voor het bestuur beschikbaar, met bovengenoemd gevolg. Eerlijke en oneerlijke bekentenissen voor het Leidse Tribunaal „WAT IK DEED, WAS WALGELIJK" Bekentenissen voor het Tribunaal be perken zich gewoonlijk tot een demon stratie van onschuldige onwetendheid ten aanzien van gebleken laakbare han delingen. Ónder de vele ijdelen en baat- zuchtigan viel daarom in de Tribunaal zitting van gisteren de man op, die hoe wel aarzelend tot twee maal toe durfde erkennen, dat hij zware verantwoording droeg voor wat hij had misdaan. „Ik heb in de cellenbarak te Scheveningen leren aldus de beschuldigde Kuyper, ik heb gedaan, walgelijk was." Dit moedige woord viel op tussen de halfslachtige antwoorden van de zes an dere gedagvaarden. De eerst, die in het beklaagdenbankje plaats nam, was Hendrik Pet, schil der te L e i d e n, die behalve het gewone lijstje van beschuldigingen ook nog het lidmaatschap van de hulp-landwacht en later van de landwacht op zijn naam had i. Beschuldigdes raadsman, mr H. W. j. A. Averbeck, achtte het foutief die feiten, die regelrecht uit het lidmaat schap'van de N.S.B. voortvloeiden, als bijzondere delicten te beschouwen; voor al, waar sommige daden ook gepleegd zijn door niet-N.S.B.-ers endan onver- volgd zijn gebleven. De tegen Pet inge brachte beschuldigingen achtte de raads- ïan „een licht geval". He rm anus van Gorkum uit [azerswoiide had twee jaar in Ham burg gewerkt, was bij de Waffen-S.S. gegaan en had aan het Russische front gevochten bij Narwa, waar hij enige ma len werd gewond. In 1944 werd hij lid de N.S.B. De verdediging, gevoerd door mej. mr M. Veltkamp, legde de na druk op beschuldigdes slechte economi sche omstandigheden en vroeg, gezien Van Gorkums gezondheidstoestand (hij t.b.c.-patiënt) clementie. Made uit was in 1941 lid geworden de N.S.B., was blok-, buurt- en groep leider, terwijl hij als een van de meest actieve colporteurs van VoVa te boek stond. v. d. M. beweerde dit alles gear rangeerd te hebben om de zaak van de Joodse firmant Schnitzler uit Den Haag te kunnen redden. In overleg met deze laatste had hij de Verwaltung op zich genomen, terwijl hij de zaak in 1944 had gekocht. De president vond een en ander nogal eigenaardig. Deze overeenkomst immers was nog geen reden geweest om 20.000 exemplaren van VoVa te verko pen? Maar v. d. M. beweerde stram, dat die Vova's voor de kachelstokende huis- en de bloemenventers van de markt waren geweest. Mr Averbeck kon ten overvloede nog 'het contract met de heer Schnitzler overleggen, waaruit ge meenzaam overleg zou blijken en als re sultaat zal deze tot de ijdelste functlon- narissen behorende N.S.B.-er, zoals een der verklaringen hem noemde, niet zon der verwachtingen naar zijn kamp in Den Helder zijn teruggekeerd. ob Korbee uit Noordwijk opende de rij van de middagzitting. Deze n, los-arbeider van beroep, en in 1933 het vaarwater van de NSB. terecht gekomen, met alle gevolgen van dien (W.A., landwacht) was in 1945 opgecom mandeerd om dienst te doen bij de op sporing van vijf illegalen te Voorscho- K. had bovendien werken helpen uitvoeren ten behoeve van de Duitse Wehrmacht. Mr Averbeck. die ook deze beschuldigde verdedigde, wees er op. dat ondergedoken, toen hij werd op geroepen voor de landwacht. Geldgebrek had hem evenwel weer naar huis terug gedreven Bij de arrestatie van de onder gedoken illegalen bij de familie Wach tendonk te Voorschoten had verdachte slechts een ondergeschikte rol vervuld. Het was erg, dat drie van deze mensen waren doodgeschoten, maar K.'s houding in deze was slechts die van een passief werktuig geweest. Een moeilijke jeugd der moeilijk karakter i Ned. arbeidsfront en het Duitse. Ten slotte kwam hij terecht bij de fa Meu- lenberg, te Heerlen, die zich later ook bezighield met het weghalen van de Ned. klokken. In 1944 werkte K. te Roozen- daal bij het graven der tankgrachten. De aldaar tewerkgestelde politieke ge vangenen uit het kamp te Vught erger den K. dqoj- hun klaarblijkelijke sabo tage. Hij traóhtte deze de kop in te druk ken door de premies en de extra-rant- :n in te houden. Ofschoon deze be schuldigde na enige aarzeling zijn mis dadig gedrag erkende, oepleitte mr J. Hoeven clementie, mede om het dat bij ook in Duitsland had tot stand gebracht. __rrit van Ommeren, die geen raadsman had toegewezen gekregen, wil- desalniettemin zijn zaak doorgezet Deze Alphenaar was vrijwillig by de Waffen-S.S. gegaan, nadat hy zich sens vrijwillig naar Duitsland had begeven. Later werd hy ook O.T.-man legde hij de eed op de Führer af. Bijzonder brutaal was zyn optreden na de bevryding. Hy ging zich toen aan melden by de B.S., zoals hy zei, om be wakingsdiensten te doen. Politieke ge vangenen had hy nooift bewaakt, maar aren er toch, die de betreffende in stanties op het zwarte verleden van deze „bewaker" wezen. Verschillende malen werd v. O. opgepakt en verhoord; men kon hem echter nooit iets definitiefs ten laste leggen. In September 1946 eerst was er voor goed „by". Beschuldigde wist zitting niet veel aan te voeren. Dat hy alleen als bakker en niet als soldaat opgetreden, kon hij bovendien niet us volhouden. hanna Dreef, echtgenote van Karei van Duren, was natuurlyk N.S.B.- etc. De voornaamste ten laste leg ging echter betrof het aanbrengen van mevr. Van Amerongen, na een rel op de Breestraat. waarby haar beide zonen, W.A.-mannen, door burgers waren ge wond. Mevr. Van Amerongen zou toen n.l. gezegd hebben: „Jullie zijn al net zo erg als die moffen," ofschoon zijzelf be weerde zich aldus te hebben geuit: .Ben jy een moeder, dat je je zonen zo op hitst?" Beschuldigde bracht een en ander aan de beruchte N.S.D.AP.-er Stef- n het geval kostte mevr. v. A drie maanden hechtenis De verdedigster, mej. mr H. Muller, noemde Steffin de hoofdschuldige in het geval-Van Amerongen en wilde niets weten van de vele geruchten, die over beschuldigde rondgaan. rk Zaal uit Den Haag, dat in dertijd wonend aan het Plantsoen alhier, zyn kwaliteit i N.S.B.-er de Orts- Dierenkwellerij bestraft Door de Leidse Kantonrechter. Het was voor de kantonrechter weer een komen en gaan van min of meer ernstige verkeersovertreders. Er vielen nogal hoge boeten: van f 10 tot f 40. Ook moest een groot aantal personen terecht staan om dat zy zonder licht hadden gereden. Wanneer een pistool in verkeerde han den komt, betekent dat een gevaar voor de maatschappij. Het O.M. vond daarom de overtreding van J. J R. te Oegstgeest, die zijn bemiddeling had verleend by het verkopen van een vuurwapen, een zeer ernstig feit. Verdachte had op deze trans actie f 3 verdiend. Het O.M. eiste f 7 50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak f 3 boete of 1 dag hechtenis. Dat er voor de dierenbeschermers nog wel het een en ander te doen is, bewees A. A. S. uit Noordwijkertiout, die op 15 Mei jl. een levende haan in een te kleine doos had vervoerd. De primitieve gevan genis was 34 bij 23 cm in oppervlakte en 17 cm hoog, hetgeen voor de haan een pynlyk reisje betekende. By ontdekking door de politie lag hèt dier dan ook be wusteloos. Het O.M. achtte voor deze kwellerij een boete van f 7.50 of 3 dagen hechtenis gewettigd. Uitspraak conform- BIJZ. GERECHTSHOF De schilder Arie de Jong te Leiden had het voorbeeld van zyn collega ge volgd, en yverde voor het nat. soc.. waarby hij reeds in 1933 lid der N.S.B. as geworden. In Aug. 1941 kwam hij in dienst van de vyand bij de Luftnachrichtentruppen, en in 1942 bij de Todt, en in 1944 by de landwacht Nederland. De proc. fiscaal vorderde thans tegen hem vyftien jaar gevangenisstraf. Volgens de raadsvrouwe, mej. mr Mul ler had de Jong het alles voor zyn grote gezin gedaan. HAAGSE POLITIERECHTER De grondwerker A. F. R. uit Ze venhoven, had by zyn werkgever in Lei- muiden schapenvachten gestolen, die hy te gelde had willen maken. De Officier vond het een lelyke streek vorderde drie weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform die eis. De melkbezorger J. B. te Alphen den Rijn is blykbaar een snoeplus- want daarvoor zou hi) het geld en de melkbonnen hebben aangewend van zijn werkgever, teneinde de snoeplust te bevredigen. En dit, na., ongeveer tien jaar by zyn patroon te hebben gewerkt. De Officier vorderde nu drie maanden gevangenis straf, omdat het feit over een lange tijd werd gepleegd. De rechten veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. VIJFTIG JAREN FIRMA HUURMAN- Op 1 November a.s. hoopt de heer B. J. Huurman Jr de dag te herdenken, dat het bedrijf door wylen zyn vader werd opgericht. Waar de aannemersfirma B. J. Huurman in Leiden nogal vermaardheid geniet zal het op de receptie, die Zater dagmiddag van drie tot vyf uur in Het Gulden Vlies wordt gehouden, zeker niet aan belangstelling ontbreken. ZILVEREN JUBILEUM De heer C. Spaanderman, incasseerder- meteropnemer, hoopt op 30 October a.s. de dag te herdenken, dat hy voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Leidse Duin water Maatschappij. Het wordt tijd, dat de bollenkweker de broeiers eens wat meer gaat waarderen Aldus de heer T. Kralt in een schrijven, vooral gericht tegen de afd. Noordwijkerhout van „Bloembollencultuur" Marianne tussen twi De heer T. Kralt, voorzitter van „Flora" te Rijnsburg en bestuurslid van het be drijfschap voor Sierteeltproducten schrijft ons het volgende: Al meerdere malen is my gevraagd, of ik niet eens een stukje zou schryven over de bloemistery-vergunning (vergunning A). Er is immers diit jaar n.a.v. de areaal-heffing nog al eens over deze vergunning gespro ken en geschreven. Nu is het helemaal myn bedoeling niet om op de vergunning als zo danig in te gaan. Dit zou veel te veel plaats ruimte innemen. Wellicht zou het aanbebe- ling verdienen op een algemene vergade ring van Bloembollen-cultuur deze bloe misterij-vergunning eens uiteen te zetten. Ik geloof dat er op dit gebied nogal was mis verstand bestaat. Dit myn schryven heeft alleen ten doel om eens te laten horen, of het werkelyk waar is, wat zelfs de afd. Noordwykerhout aan de minister durft ce schryven, dat deze vergunning het surplus- fonds heeft belast en mede daardoor de areaal-heffing zo hoog is geworden. Ik heb met dit schrijven gewacht, tot ik de juiste gegevens had, hoeveel hyacinten, tulpen en narcissen er zyn gebroeid door de cen trums waar vergunning is. Ik heb de verspreide broeiers, die hun bollen van een binnenlandse handelaar be trekken, daar buiten gelaten, omdat men practisch deze vergunning daar niet vindt en zal in de eerste plaats een overzicht geven, hoeveel bollen er van deze vergun ning geoogst kunnen worden. Er is in 1946 plm. geteeld 160 ha bloemisterij-vergunning A. We nemen aan, dat hiervan gebroeid zyn 250.000 per ha, dus in totaal 40.000.000. Deze schatting is, opgemerkt, dat de behartiging van onze kassen en bloemen (dat geldt zo wel voor het broeien van bolbloemen als andere artikelen) op het eerste plan staat en de teelt van bollen op het tweede plan, aan de hoge kant. Mocht er echter iemand zyn, die zegt: „Maar van deze bollen zijn er toch in het surplusfonds gekomen, wijl dat niet mag", dan is dat alleen te wijten aan de bollenkweker, die zich daar toe leent. Maar dit doet niets ter sprake wat de opvoering van het surplusfonds be treft, want ik ga straks van de gebroeide bollen toch de gehele 40.000.000 aftrekken. Nu de berekening, hoeveel bollen zyn er in de centrums gebroeid en hoe is de berekening. Ik ga in deze winter var cyfer uit, dat er 75% van de gebroeide bol len zyn aangevoerd. Wy zijn altijd in deze 40 jaar, dat de broei van ons land var tekenis is, van het standpunt uitgegaan, dat ais men 100.000 bollen broeit en men .levert er 80.000 af, men kan spreken van een goed resultaat. Doch dit jaar hebben wij veel' slapstekken en nieten gehad, veroorzaakt door het feit, dat er gestookt is met primitieve hulpmiddelen en met onmoge- lyke brandstof, waardoor zelfs hele kassen zyn mislukt. Nu eerst een overzicht over Rijnsburg. Aan Flora is geveild: 40.400.000 st. De enkele duizenden laat ik maar varen, ook de koude-baknarcissen voor een deel. Het komt er voor een 500.000 niet op aan is om nu maar een rond getal te maken van de aanvoer 54.000.000. Hier komen by de bloemen, die niet zyn aangevoerd. Zeer. veel broeiers, waaronder zelfs de grootste, maken hun bloemen zelf weg. Deze men wy de handelskwekers en ook de lingkweker verkoopt om velerlei redenen nog wel wat uit de hand. Hier komt by, dat ik niet weet, wat er op de veiling Bloemenlust is geveild, omdat deze veiling is aangesloten bij de Kring veilingen Nederland. Als ik deze schat op 16.000.000, ben ik zeker aan de veilige kant. men 70.000.000. Er zyn na deze berekening nog wel heel wat tulpen ge veild, die van de koude grond zyn uitge trokken. Maar laten we dat maar ver waarlozen. Nu de aanvoer der andere veilingen: C.A.V., Aalsmeer 1.400.000; Bloemenlust, Aalsmeer 8.400.000; Roelofarendsveen (ge schat) 5.000.000; Beverwijk 6.000.000; C.C.W.V. Wesüand 13.500.000; Poeldyk Berkel 2.300.000; Groningen 1.000.Ö00; Utrecht 2.200.000. Te zamen dus 41.800.000; 75% is 55.500.000. Hierby de 70.000.000,- totaal 125.500.000, dat .500.000 bóllen meer dan dat de bloe- mistery-vergunning A heeft opgeleverd. Een ieder kan nu oordelen of de bloemist het surplusfonds heeft verzwaard of Ik voor mij geloof dat het tyd wordt, dat de bollenkweker deze klant (de binnen landse broeier) eens wat meer gaat waar deren. Want hieruit blykt, dunkt mij, toch wel, dat wy het surplusfonds altijd nog sterk bekrimpen, vooral wat de tulpen aangaat, want deze getallen zyn plm. 85% tulpen. Als dan ook de afd. Noordwykerhout jv. een brief aan de minister schrijft, raad ik deze afdeling aan, eerst eens goed overwegen, wat zy doet. Want een der- gelyke bewering versterkt m.i. het schry ven niet, omdat het toch zeker erg aan vechtbaar is. Ik besluit met 'n enkele opmer king of liever een vraag. Is het nog niet al- m voorrecht voor de bollenkweker, zoveel mensen zyn, gezien de pryzen der bollen, die grote bedragen steken riskante bedrijf, en geheel op eigen i zonder enige waarborg voor de uit komst? Had ooit het bollenfak durven besluiten om 2e soort bollen niet ii surplusfonds op te nemen, als men niet wist, dat deze gekooht zouden worden door de binnenlandse broeier? Vangt de binnen landse broeier ook nog niet op honderddui zenden irissen, crocussen, anemonen, enz.? Ik heb zelf als bestuurslid van het bedrijf schap moeten helpen besluiten tot eer areaalheffing, die ondragelyk is voor d< meesten. Maar zoek dan de kwaal niet, n.i. niet kan zitten. Trams of bussen door de Bollenstreek? TEGEN DE BUSSEN Medio September kwam het bericht, dat de tram door de Bollenstreek met- tertyd zal verdwynen en dat bussen het vervoer zullen overnemen. Voor de in het verkeersschema toch al schaars be deelde Bollenstreek was dit geen prettige mededeling: men voorzag eerder achter- dan vooruitgang. Een tram biedt nu een maal zekerder en vertrouwder vervoer dan bussen. Een grotere frequentie en een kortere rijtijd staan daar tegenover. Öndertussen hoopt de Bollenstreek nog steeds op ha=>- stoptrein, maar de Spoor wegen wilier ^aar blykbaar nog steeds kommandant en de «beruchte commissa ris Hoffmann te zynen huize ontvangen. Beschuldigde was toen bedryfsleider, althans vertegenwoordiger van de N.V. Eerste Ned. Witmetaalfabriek, afd. Ko pergieterij. Zaal had zich aangesloten by het Duitse transportwerk, maar de zwaarste beschuldiging was wel deze, dat hy de heer Meyer van Leeuwen, die zich zonder Jodenster in de kapperszaak van Hoppezak had gewaagd, had aangebracht by commissaris Hoffmann. W. was vrij gekomen en met succes ondergedoken, waarbij Z. hem volgens zyn zeggen zou hebben geholpen. Het Tribunaal achtte termen aanwezig om M. te horen, waar om de zaak werd aangehouden tot over dagen. Wat is en wat doet het Studenten-Werkbureau varen oorzaak, dat ns Kuyper, technicus te H i 1- in 1941 N.S.B.-er werd. Uit de militaire dienst gekomen, vond hij zyn betrekking bij het waterleidingbedrijf door een ander ingenomen. Hy kon kaanden lang niet slagen in het vinden andere. Hy weet dit aan de democratische instelling van ons volk. die volgens hem identiek was met vriend- jesdienarij: en werd. mede door zijn op leiding aan de Haarlemse M T Sgedre ven in de richting van het Nationaal- Soeialisme. Hij ging naar Duitsland vocht voor een eigen organisatie van Nat.-Soc. Nederlanders in Duitsland en trad op als verbindingsman tussen het Namens het Studenten-Werkbureau schrijft melons: Nu de verschillende instellingen, recht streeks of zijdelings verband houdend met de Rijksuniversiteit, haar werkzaamhe den alle weer hebben aangevangen, is het ogenblik geschikt om de aandacht te vestigen op een dezer instellingen, n.l het Studenten Werkbureau, dat door zyn bijzondere plaats tussen studenten en burgerij voor deze beiden van zo groot belang is en dat op nog veel ruimere schaal zijn taak zou kunnen vervullen zo het slechts groter bekendheid genoot. Wat is dan dit Studenten Werkbureau? Toen het bureau werd opgericht, stelden de initiatiefnemers zich ten doel. de vele studenten, wier ouders hun studie niet geheel konden bekostigen, in staat te stellen zelf geld te verdienen om in de tekorten te voorzien, en zy dachten =r verricht werd in Amsterdam, waar studenten een eigen bioscoop dreven en zich vele andere gelegenheden schiepen geld te verdienen Spoedig bleek, dat hun idealen in een kleine stad als Leiden moeilijker te verwezenlyken waren dar in Amsterdam met zijn vele mogelyk- heden. Het kostte soms zeer veel moeite om de studenten, die dit nodig hadden, aan een passende betrekking te helpen, maar de /initiatiefnemers gaven de moed niet op. ïn strooi- en raambiljetten richt ten zij zich tot de burgerij van Leiden zetten zij uiteen, wat zy beoogden, zochten en kregen nauwe samenwerking met het Gewestelyk Arbeidsbureau het resultaat was bevredigend. In schillende gevallen bleek het een komst, dat studenten tegen betaling werk verrichtten, dat niet omvangrijk of lang durig genoeg was om het aannemen a volledig personeel er voor mogelijk maken. Maar de band, die op deze wyzc ontstond jtussen 6tudenten en burgery, verslapte in de vacantiemaanden, en nu deze voorby zyn, is het wellicht goed er wyzen, dat er van de zijde der stu denten weer een groote belangstelling werk als het zoeven genoemde be staat. het Studenten Werkbureau is op het ogenblik weer een aanzienlijk aantal studenten ingeschreven, dat bereid is tot allerlei soorten werk. Ónder hen Bevin den zich studenten, die ervaring hebben in typen, boekhouden, vertalen en andere kantoorwerkzaamheden en tegen een re- delij"ke betaling hieraan een deel van hun tyd willen besteden, hetzy de avonden, hetzij een gedeelte van de dag. Voor se cretarissen van verenigingen of zakenlie den. wier administratie bijgewerkt moet worden, kan het Werkbureau zeker van nut zyn! Meisjesstudenten willen graag lichte huishoudelyke bezigheden verrichten (sommigen bewonen haar kamer voor niets op voorwaarde, dat zy de huis vrouw helpen by haar werkzaamheden),i uitgaan met kinderen of 's avonds op hen passen. En dan zyn er nog tal van stu denten, die toezicht kunnen houden by het maken van huiswerk en voor allerlei andere bezigheden te vinden zyn. Wie zich schriftelijk wendt tot het Studenten Werkbureau, Rapenburg 34, of een der spreekuren bezoekt, die het Werkbureau elke Dinsdag en Donderdag van 5.156 uur op Rapenburg 34 houdt, kan er van verzekerd zijn, dat men zich daar alle moeite zal geven, om hem te helpen. Ge durende de spreekuren kan men het bureau ook telefonisch bereiken onder no 23715. Burgerij en studenten ontmoeten en waarderen elkaar op velerlei terrein. Mogen zij ook wat betreft het Studenten Werkbureau geen vreemden voor elkaar zyn. i opheffing v lemLeiden belicht. By de financiële zijde spreekt vooral, dat het spitsvervoer juist veroorzaakt wordt door de minst betalende reizigers (schoolkinderen, weekkaart- en abonne menthouders), zodat dit vervoer by een autobus bepaald oneconomisch wordt, waardoor de prikkel ontbreekt, om het goed te bedienen. Bij de N.Z.H. liggen ook de enkele-reispryzen 'bij de autobus ongeveer 55 pet., de retourpryzen 75 pet hoger dan by de tram. En.zelfs de best geleide autobusbedryven kunnen vervoerspitsen niet verwerken. De N.Z.H. is een overheidsbedrijf. Het gehele aandelenkapitaal van f3.678.500 bevindt zich in handen van de Ned. Spoorwegen, waarvan alle aandelen weer in handen van de Staat zyn. De ambte naren der N.S. nu, aldus deze brochure, bepalen in hoofdzaak de bedryfsgeste der dochterondernemingen zonder op de streekbelangen te letten. Voor de schaf van de 75 bussen, die minstens nodig zyn, moet f2% 3 millioen den geïnvesteerd. Lagere exploitatiekos ten maken de afschrijving niet goed, zodat de investering niet toelaatbaar wordt ge oordeeld. Op de in September gehouden pers conferentie klaagde de directie der NZH haar nood over de „bespottelijke" lage tarieven, waarby zij liet uitkomen, dat de Prijsbeheersing steeds geweigerd had de tramtarieven te verhogen. Nu de tram in een autobus zou worden omgezet, de toestemming wèl afgekomen. De NZH- tarieven zijn inderdaad laag, maar 1946 werden toch abnormale winsten ge raakt: ruim f2 millioen. De balans reservestaat tonen naar verhouding gunstige cyfers. De brochure oordeelt, dat de NZH als streekvervoermaatschappij niet in het be lang de streek wordt geëxploiteerd. Het wordt dan ook de plicht van de betrok ken gemeentebesturen genoemd, om i.eu- nende op art. 12, lid 7 van de Wet Auto vervoer Personen, ernstig bezwaar maken tegen het verlenen van nieuwe autobusconcessies op dit tijdstip. Wat de tramweg HaarlemLeiden be treft, deze is thans het enige openbare verkeersmiddel voor Hillegom, Lisse er Sassenheim. Het vervoer vertoont dag- spitsen door de schoolkinderen en foren sen, weekspitsen door de weklijkse bol- lenbeurs en seizoenspitsen door de bol- lentijd; is dus zeer onregelmatig, directie wil nu de tramzitplaatsen door evenveel buszitplaatsen vervangen, heeft de tram daarboven 200 pet reserve in de staanplaatsen, de bus slechts 50 pet. Het inleggen van volgbussen is duur en heeft het grote bezwaar, dat in de prac- tijk de reizigers zich niet goed over bus en volgbus verdelen, een bezwaar, dat zich by tram en aanhangrytuig nooit voordoet. De ervaring leert, dat de diening van het spitsvervoer slecht i: Vergeiyklng van de rijtijd op andere autobustrajecten doet ernstige twyfel ontstaan aan de mogelykheid tyd van minder dan een uur tussen Haar lem en Leiden te realiseren zonder schrijding van de wettelijke maximum- snelheden. Het tracé van de tramweg Haarlem- Leiden is op vele plaatsen slecht; de Wa terstaat heeft deze ligging doorgedreven tegen een gunstiger voorstel van de tram directie in. Verbetering van het tracé is thans nog op onderscheidene punten met redelyke kosten mogelijk. Het bloembollenvak en bet weer Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt zal in nauwe samenwerking de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse in het dagelyiks te houden weer- overzicht voorlichting gaan geven om trent de te.verwachten weersgesteldheid in verband met de werkzaamheden in het bloembollenvak. De export van bloembollen De uitvoer van bloembollen in dit s >en t/m 4 Oct. 1947 bedroeg 23.894.475 g met een waarde van f55.403.398. De grootste afnemers waren Engeland, Ame rika en Zweden met resp. 9. 3 en 7 mil lioen kg. JO VINCENT KAN MORGENAVOND NIET OPTREDEN. Naar wy vernemen is de zangeres Jo Vincent door ziekte verhinderd morgen avond in de Stadsgehoorzaal op te treden. Deze liederavond zal nu worden ver vangen door een pianorecital door de Hongaarse pianist Geza Frid De Belgische Egyptoloog prof. C. de Wit zal op 4 Nov a.s. in het Ryksmuseum voor Oudheden te Leiden een voordracht houden over oud-Egyptische kunst Voorschotens burgemeester opende hedenmorgen de expositie Ter gelegenheid van het 40-j. bestaan van het Gasbedryf gehouden Hedenmorgen heeft burgemeester C. v. d. Hoeven van Voorschoten, in tegen woordigheid van vele autoriteiten, de ex positie van de Gemeentelyke Energie- bedryven t-g.v. het jubileum van Voor schotens Gasbedryf in samenwerking met de plaatselyke industrie gehouden, ge opend. In verband met plaatsgebrek komen wy hierop morgen uitvoerig terug. Het Centraal Evangelisatiebureau te Voorschoten Behalve door de kerken wordt e genwoordig ook veel Evangelisatiewerk verricht door particulieren. Er zyn ver scheidene Christenen, die zich in hun vrije tijd wyden aan Bybelverspreiding, bezoek aan gevangenen, tentzending dergelijke. Het is voor hen vaak moeilijk, geschikt Evangelisatiewerk te vinden; een derne Jood interesseert zich niet dingen, waarin een van zyn kerk afge dwaalde Roomse belang stelt. Verder be schikken niet alle werkers over voldoen de gelden om zich het benodigde Evan gelisatiemateriaal aan te schaffen. Het is ten gerieve van diegenen, wij wyzen op het Centraal Evangelisatie- Bureau, „Klein Langenhorst", Voorscho ten. Tot dit adres kan iedere werker op Evangelisatiegebied zich wenden, wan neer hij hulp of raad nodig heeft. Evan gelisatiemateriaal wordt zo nodig geheel gratis verstrekt. Door zyn internationale relaties verstrekt het bureau Evangeliën, tractaten en tydschriften in byna alle talen, en verzendt het deze op verzoek naar alle lenden ter wereld, alles zo nodig kosteloos De vereniging Centraal Evangelisatie- Bureau is een soort „Faith Mission", dat wil zeggen, dat geen der bestuursleden evenmin de directeur gesalariëerd wordt De vereniging werkt zonder kapitaal, maar kan niettegenstaande dat, steeds alle aanvragen om steun voldoen. Zo gaan er momenteel geregeld zendin gen naar het Framse léger in Afrika, Waldenzenkerken in Italië, naar Letten. Finnen, Lithauers, Oekrainlërs, Polen Russen in de mynen in België, n Spaanse refugiés in Frankrijk, om i te spreken van de vele colporteurs, e in Nederland en Indië, die voorzien w den. Ieder krijgt het Evangelie in zyn eigen taal. De namen der bestuursleden zijn waarborg, dat inderdaad goed Christelijk materiaal wordt geleverd. We kunnen ieder die Evangelisatiemateriaal nodig heeft, aanraden zich in vol vertrouwen met genoemd bureau in verbinding 1 P'J pijnen minnaars UI "V de grote i tweeede maal de ogen der wereld richt zyn. Ook Frankryk maakt aaw ker. op een „redder des vaderlands", s de dominerende, centrale figuur, liereer1-? vaststelt, dat een staat g< moet hebben, naar binnen ten, dat het parlement niet debating-club over onderL Ma: haarkloveryen, dat een regering i zyn. Het afbraakproces gestuit, de veiforokkeling der part» van plaats maken voor een doel-geri een bundeling, der, in het volk aanwe krachten. De negatieve onmacht om in Frank te regeren, moet via een sterke trant mator worder. omgezet in positieve krj een stroon? van energie, overeenkon de poMtiek-economische functie, die douce France" op het i te nemen. Op de dag, dat de „Md c er rydt is De Gaulle een symbol! belofte dat hij het staatsapparaat op gang zal brengen. In vorige beschouwingen hebben ondanks het alarm der communis 1 steeds gedacht aan de figuur van De Gj wezen wy op de bijzondere, natio internationale betekenis der gem teraadsverkiezlngen in Frankryk. separatisme heeft zich. overeenkom ynze verwachting geconcentreerd i blokken,'de communisten, die op hetze» i peil gebleven zyE de partij van Gaulle," die in i menaantal de extremistische tejf f standers met t Verklaarde uitzicht dan tien procent overtreft. Voor de J semblement du Peuple Francais" dag der pverwinr.ing aangebrol „Rechts, richt uIn zes tyds, vanaf dat De Gaulle te Straat^ de .joyeuse entrée" van de R.P.F. kondigde, heeft hy een succes be dat alle verwachtingen van zyn aan! gers verre overtreft: de in getalsti krachtigste party van Frankryk! De p van Bidault, de Republikeinse Volkspe werd sinds de algemene verkiezingei November van verleden jaar, gehalve terwijl De Gaulle behalve voc groep, de M.R.P dus, ook voor e der socialisten üe magneet bleek Directe gevolgen voor de forme ener nieuwe regering, kan de verkiezi uitslag vermoedelijk niet hebben, immers het parlement op reces is 13 November zal de eerste confront weer plaats vinden. By de nieuw gestelde, krachtsverhouding kan de trum-regering" onmogelyk aanblij Als Stalin nu toch de communist! Franse doggen aanhitst. De Gaulle ze muilkorven. Voor de „rechterzi staat de toegangsdeur tot de rege wyd open. Psychologisch beschouwd dit succes te wyten aan een gevoel vermoeidheid, van onrust, onzeker! en vrees bij een groot deel van de Fn staatsburgers en zeker óók by de sta burgeressen, omdat men de koorden de beurs niet meer byeen kon hou en men de „weg tot het wysgerig in: bewandeld heeft, dat stakingen, te: prijsstyging, inflatie steeds verder ii duistere doolhof voeren. De „Rassemblement du Peuple F: Cais" nam voor de eerste maal verkiezingen deel en het resultaat is, communisten, socialisten en M.R.P. lakens niet meer zullen uitdelen. tactiek, dat het „Rassemblement Peuple Frangais" lysten met candid indiende, behorende tot één der part van rechts; het etiket „De Gaulle" een extra aanbeveling voor deze m serende, Franse wyn. Kopstukken thans „en décadence" geraakte M.R.P de ex-minister Michelet en Terrenoi spireerden, dat Frankryk een l moest doen op De Gaulle de mai Frankryk al reeds gered had." Als bij een" „motie van vertrouwen," de o winnende rechterzyde tegenstemt, h de politieke guillotine het lot dezer re ring voltrokken. De koersverandering treedt duid: het licht, als men het resultaat 1 laatste verkiezingen voor de Natio: Vergadering, die in November 1946 houden werden, vergelykt met de cij van nü. Communisten hadden zetels, de M.R.P. 164. Socialisten links-socialisten 64 en de „Union G liste" slechts tien. Thans werd 40 cent der stemmen uitgebracht op Gaulle, 31 percent op de CommunL' 19 percent op de Socialisten en 9 percent op de M.R.P. Zoals reeds gedeeld, zal a.s. Zondag nog een geó telijke herhaling der gemeer.teraadsi kiezingen moeten plaats vinden. In meenten, beneden de 9000 inwoners voor het gekozen worden van didaat. een absolute meerderheid of totaal een kwart der stemmen terwyl by de tweede verkiezing tieve meerderheid voldoende is. Amei en Rusland hebben als „medemii beide gedongen naar de hand v« rianne en zij heeft toch haar hart a meer vertrouwen inboezemende, Ai rika verpand, niet zwichtende voor pressie, die de Russische „amant" daa: uitoefende. De fronten in Franto tekenen zich thans uiterst scherp af, geen, de communistische lok-roep „Kominform" in aanmerking - genoo de internationale spanning Ruslao Amerika zal verhogen. Van een san gaan tussen communisten en socialii valt geen heil te verwachten. thi Lezers schrijven ons Geen antipapisme, maar ook geen achtf uitzetting anderzyds. De heer L. Jansen zegt in zijn stui dat de R K. helemaal niet getroffen r door de aanwezigheid van kardinaal Jong als voorname gast. Maar blykb toch wel anderen, nl. het Prot-Chr. voB deel, niet omdat de kardinaal aanwe was, maar wel omdat de Prot.-Chr. V tegenwoorddging fiiet was uitgenodi Dat is geen antipapisme, maar we w" ook geen achteruitzetting anderzyds. gaat ook niet om „macht" en „millioei leden", zoals de heer Jansen schrijft, wil niets aan het illegale werk v; kardinaal afdoen, maar een gewoon netje in de verzetsbeweging, dat zijnj ven gaf voor de goede zaak, is by nujJ minder, om nog maar niet te spreken de dominees, die volgens hun eigen gen door Gods genade en bystand staal mochten blijven. Die spreken niet o de macht achter zich, maar de ma bóven zich. Dus volgens mij heeft de I dinaal zeker het recht op die plaats zitten, maar anderen evenzeer. (Van dactiewege bekort. Oegstgeest. M. H. v- d. Z«

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2