llipmtrr sctfe(imirant Wassenaar heeft de primeur van een jongensstad Wist U WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; t 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb, met adm.kosten) ADVERTENT1ËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No- 7339 Christelijk'Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfoastifb Is abebUwn myo bcrl in teyyenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 jabour-regering tornt aan de macht van het Hogerhuis ad. Engelse vloot even „groot" als de Peruviaanse De aankondiging der Britse regering in de gisteren door de Koning uitge- sproken troonrede, dat zy macht PM het Hogerhuis wil beperken, door de i°rte- jyj van twee jaar, gedurende welke 3. en! het Hogerhuis een wet k§n tegenhou den, terug te brengen tot een jaar, bleek by de debatten in het Lagerhuis een der meest omstreken punten v; nieuwe wetgevende plannen der La- hour-regering tc zijn. Het betreft hier wetsontwerpen, die niet door de spreker van het Lagerhuis als financiële maat regel zjjn bestempeld. 7374 Het is duidelijk, dat de Labour-rege- ng tot de voorgestelde beperking der ïchten van het Hogerhuis wil overgaan, verband met haar verlangen or ationalisatie van de ijzer- en staalindu- te komen. Zoals de zaken thans 3, zou het Hogerhuis, dank zij de wet 1911, deze nationalisatie kunnen op- ouden tot na Juni 1950, het tijdstip var volgende.algemene verkiezingen. Een idere verklaring van de bedoeling der abour-regering 'Sou kunnen zijn, dat perweegt algemene verkiezingen eerder houden. nthony Eden, betoogde als woordvoer- >r der oppositie, dat de regering niet >t recht heeft de bevoegdheden van ogerhuis te beperken. „Het voeren partijpolitiek door de regering, zal i» land niet haar welvaart teruggeven." e maatregelen tot beperking der Britse loot onderwierp hij aan scherpe critiek. ogeland houdt een vloot kleiner dan de eruviaanse. Eden noemde het zeer ig, dat Engeland zijn goureserves In usdanig tempo aanspreekt, als thans het Ministerraad wikt nog (Van onze parlementsredacteur) Het officiële bericht, dat min. Beel de Dmmissie van Drie in Sydney er mede lis heeft gesteld dat contact kan wc opgenomen met dr H J van Mook mr H. van Vredenburch, duidt er, na mening, op, dat in de ministerraad v [aandag j.l. opnieuw geen volledige klaar- d is gekomen ten aanzien van de aanwij- g van Nederlandse vertegenwoordigers de Commissie van Drie. Zoals bekend verwachten wij de aanwy- n jhr van Vredenburch en de oud- tindster van Economische Zaken, mr M. P. Steenberghe tot leden van het Collegiaal rgaan. Ook hierover deze kwestie angt trouwens nauw samen met die v; anwijzing van vertegenwoordigers bij de 1 mmissie van Drie schijnt geen vol- lige overeenstemming te bestaan. Blijk- ar vreest de P.v.d.A., dat haar invloed g meer zal gaan taanen. De te verwach- i aanwijzingvan de.-ministers Jonkman Neher als woordvoerders van de Neder- ndse Regering, tezamen met het (nog niet tngewezen) Collegiale Orgaan, voor d «nationale aangeboden „goede dien van de zijde van de P.v.d.A. mogelijk pan zoveel gewicht geacht, dat het haar zozeer gewenste overwicht is waarborgd. Aan de andere kant schijnt dr Beel tot een enkele prijs vóór de a.s. verkiezingen, het midden van het volgende jaar uilen worden gehouden, een kabinetscrisis, welke reden dan ook, meer te willen Skeren, zodat hij zo veel mogelijk tot ipromis wil komen. Hieruit is ook de rote stilzwijgendheid over deze problemen regeringszijde te verklaren. Tijdens de olgende ministerraad zal deze kwestie wedelijk opnieuw ernstig worden be- UITREIKING VAN EREDOCTORAAT AAN DE KONINGIN VINDT TE AMSTERDAM PLAATS De uitreiking van het eredoctoraat, dat, als bekend, door de Leuvense univer- n H.M. de Koningin verleend zal 'orden, heeft binnenkort te Amsterdam laats, aldus de „Volkskrant". geval is. „Het schijnt, dat goud ons ever snel door de vingers glijdt, als in Augus tus de dollars." Attlee deelde nog mede, dat de minis ter van Economische Zaken, Sir Stafford Cripps, en de minister van Financiën, Hugh Dalton in verband met de econo mische situatie, die sinds Augustus slech ter was geworden, binnenkort een ver klaring zouden afleggen. In Cairo stierven 23 doden per uur Niet minder dan 561 Egyptenaren zUn in de periode van 24 uur, welke gis termorgen om 7 uur Nederlandse tyd eindigde, aan de cholera overleden. Dit is meer dan 23 doden per uur. Sinds het begin van de epidemie is het aantal enkele dag geresgistreerde do den nog niet zo hoog geweest. Behalve het grote aantal doden is ei ik een grote stijging in het aantal ieuwe ziektegevallen geconstateerd. In genoemde periode beliep het 1022. In de daaraan voorgaande 24 uur was het 753 groot. Vloot van immigrantenschepen naar Palestina In offidële Britse kringen werd wacht, dat er binnen de eerstkomende 'en weken meer dan 25.000 Euro pese Joden zullen trachten op illegale schepen Palestina binnen te komen. De Gaulle kan nog wachten Een pers-chef van generaal de Gaulle, Jean Catroux, heeft meegedeeld, dat de generaal geen candidaat voor het pre mierschap is. Indien ontbinding vai parlement en nieuwe verkiezingen den plaats hebben, dan zou aan ge aanvaarding te denken zijn. De R.P.F. is tot regeren bereid, doch kan zich loven te wachten tot degenen, die nog aarzelen, openlijk de zijde van de R.P.F. hebben gekozen. Het parlement kan niet voor Juni a.s. worden ontbonden. Prins Karei naar Parijs Prins-regent Karei van België heeft, volgens mededeling van het Franse r nisterie van buitenlandse zaken, de u nodiging van de Franse regering voor e bezoek aan Parijs aanvaard en zal op October in Parijs arriveren voor een vi blijf aldaar van vier dagen. Hij zal v< gezeld worden door minister-president Spaak. Het bezoek van Prins Karei zal gelden als tegenbezoek voor dat neraal de Gaulle, als hoofd van -lopige Franse regering, in October 1945 an België. HERRIOT DOOR DE GAULLE VERDREVEN. De vyf en zeventigjarige Edouard Her- riot, het hoofd van de eens zo machtige Radicale Partij, heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat hy zich, na 42 jaar de functie burgemeester van Lyon te hebben bekleed, niet weer candidaat zou stellen, de volgelingen van generaal De Gaulle Lyon de overwinning hebben behaald. Brazilië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Rusland Brazilië heeft de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie ver broken. De Ver. Staten zullen de Bra ziliaanse belangen te Moskou beharti gen. PAJVDAAG STELLEN PIJ U VOOR Sold. Maup de Jong, Tijloos straat 16, Sassenheim. Maup is chauffeur bij de L.S.K. Ar. V.A. i, na een verblijf van enkele maanden te itavia, gelegerd op het vliegveld Semplak, "at hij 13 November 1946 in Tandjong- ik voet aan wal zette. In de typisch- 2 flora is hy hier even gaan staan n opname. Z'n wagen, waarmee hij dag het traject Semplak-Batavia Semplak-Bandoeng rijdt, heeft hij aan kant van de smalle weg gezet, terwijl tweede man aan de rand van de alang- Jjkng het fototoestel instelt en gelijk jnet "hup het hoge gras, een palmboom en •baksplant meeknipt. Af en toe blijft •ar in de loods op het vliegveld staan .trekt hy met enkelen van zijn kameraden °P uit, om in het voorterrein te patrouil- wn. Het komt dan ook wel voor, dat ze nieuwsgierige snuit van een T.N.I.-sol- l door de struiken zien loeren, i de jongens zich in diens richting wegen, is de aanhanger van Djocja [meestal weer snel verdwenen. De wilde staking in de Schotse mijnen is sterk uitgebreid. Twee en vijftig mij met in totaal 13.300 arbeiders zijn ei door 'getroffen. De normale productie var deze mijnen is 20 000 ton per dag, hetgeen byna 20 pet van de totale Schotse kolen productie vertegenwoordigt. De staking 's begonnen om loonsverhoging. Exodus-Joden naar Emden en Wilhelmshaven De Exodus-jode'n zullen overgebracht worden naar kampen in de omgeving Emden en Wilhelmshaven, welke beschik- iver een betere accomodate voor PRINSELIJK GLASWERK VOOR PRINSES ELIZABETH. De Zweedse Kroonprins Gustaaf Adolf heeft naar eigen ontwerp magnifiek glas werk laten maken, dat door hem en zijn gemalin als huwelijksgeschenk aan Prin- Elizabeth zal worden aangeboden. Vliegboot bij Theemsmond in zee gestort Twee mijl buiten de mond van de Theems is een viermotorig Sunderland- vliegboot van de R.A.F. met een branden de motor in zee gestort. Zeven inzittenden, die ernstige brandwonden opliepen, zijn gered. Aangenomen wordt, dat er enige doden te betreuren zijn. KESSELRING C.S. NAAR DUITSLAND OVERGEBRACHT. De Duitse generaals Kesselring, Macken- en en Maelzer, die de vorige lente in Ve- letië door een Brits militair gerechtshof tot levenslange gevangenisstraf zyn ver oordeeld, werden overgebracht naar een gevangenis in de Britse zone van Duits land. Het hoofdkwartier van het Britse Rijn- leger heeft de Duitse geruchten ontkend, dat de Belgische bezettingstroepen het Ruhrgebied en het Rijnland zouden ver- NEGEN DODEN BIJ AMERIKAANSE VLIEGTUIGRAMP Negen van de elf inzittenden van een Amerikaans vliegtuig, dat bij New Foundland verongelukte, kwamen om het Te Luisenburg in Beieren is brand uit- ebroken in een tehuis voor oude vluch telingen, waardoor 23 personen in de vlammen omkwamen. Een mud kolen extra voor baby's Naar wjj vernemen zal met ingang van 1 November aan gezinnen, waarin op die datum of later een baby wordt geboren, één mud kolen extra wor den verstrekt. Enquête Londens beleid 5 Nov. in Tweede Kamer De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag, 5 November a.s., des na middags 1 uur. Als voornaamste punt komt op de agenda voor het voor- stel-Van der Goes van Naters tot het houden van een enquête naar het beleid der Londense kabinetten. Minister Huysmans begin Nov. weer in functie De minister van Economische Zaken, dr Huysmans is thans in zoverre hersteld, dat hij zeer waarschijnlijk in de eerste helft van November zijn werkzaamheden op het departement zal kunnen hervatten. Ook groot verlof voor kinderrijke res.-officieren in Indië De maatregel, waarbij aan reserv eieren in Nederland gelegenheid werd ge schoken met groot verlof te vertrekken wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt, zal binnenkort worden uitgebreid tot de in Indië in werkelijke dienst zijnde serve-officieren. Betrokkenen, die, in dië vertoevende, om deze reden wensei demobiliseren, moeten daartoe een zoek langs hiërarchieke weg indienen. Als kinderen worden aangemerkt eigen of aangehuwde kinderen, pleegkinderen voogdijkinderen, die in het gezin zijn opgenomen. Learbuch Dinsdag voor de Perszuivering Het A.N.P. wordt in Januari gezuiverd. Naar wij vernemen zullen op Dinsdag I October voor de Haagse Commissie Dor de Perszuivering terecht staan de Hagenaar Learbuch, ex-Zakelyke Leider n het Nederl. Verbond van Journalis- i, die geruime tijd gedetineerd is ge est en zich binnenkort ook voor het Haagse Tribunaal zal hebben te verant woorden. Voorts mr De Graaff, oud hoofdredacteur van 't Utrechtsch Nieuws blad, wegens medewerking aan het Nazi orgaan „Neuropa": In Januari as. komt de staf uit de oorlogsjaren van het Alg. Ned. Pers bureau voor. Nederland maakt Europa's langste autobus Europa's langste autobus op vier wielen, et een zelfdragende carrpsserie, zal bin nenkort door de firma's Kromhout en Verheul te Waddinxveen op stapel wor den gezet. Het gevaarte, dat een lengte heeft van 11 meter en een zes-cylinder Kromhout-Dieselmotor van 150 pk, zal plaats bieden aan 48 passagiers. Een blik in de Zwitserse locomotief- fabrieken te Winterthur, waar voor de Nederlandse Spoorwegen hard gewerkt wordt aan een serie elec- trische locomotieven, die een snel heid kunnen bereiken van 160 km per uur. „Boys Ranch" heeft een eigen „gemeenteraad" ALS U soms eens door de Wassenaarse Slag wandelt en daar een aantal wit-kalken stenen In een groen gazon de woorden „Boys Ranch" ziet vormen, laat uw blikken dan even rustig gaan over het prachtige ruime huis, dat bfj die naam behoort. Hier leven sedert een jaar ongeveer 30 Jon gens, die een aparte gemeenschap vormen; een soort „jongensstad" met een eigen burgemeester en een gemeenteraad. De ouders der jongens wonen veelal in de Oost en in de West; de bewoners van „Boys Ranch" willen van de nood een deugd maken en leren vroeg op eigen benen staan. Een raadslid van twaalf jaar Door Londen's nevelige straten trok gisteren een flonkerende stoet van rood- geuniformde postillons, die in een schittering van goud en zilverachtige tres sen de statiekoetsen begeleidden, waarmee de leden van de Engelse Koninkiyke familie naar Westminster reden, voor de opening van het Britse parlement. Delft wiste een vlek van haar blazoen Het Prinsenhof spreekt weer van roemrijke dagen prachtige details te bewonderen en 1 vakmanschap van de Brabantse metselaar Heesch en zijn zonen heeft zich in stig metselwerk kunnen uitleven. Na de nationale tentoonstelling wordt he'. Prinsenhof schoolmuseum „Rond de Prins." Het zal dan een beeld vai tachtigjarige oorlog geven. (Van een onzer verslaggevers) Delft wordt in de loop van 1948, het gedenkjaar van de vrede van Munster, nationaal centrum in Nederland. Hier wordt in het oude Prinsenhof de nationale tentoonstelling gehouden, de grote gebeurtenis van--het jaar 1648 gewijd zal zijn. Men is reeds druk met het verzamelen bezig, niet alleen in land, maar ook-in'Frankrijk, België, Oostenrijk, West Duitsland voor zover mogelijk en niet te vergeten Spanje, h een prachtige verzameling be vindt. Men hoopt b.v. dat het mogelijk zal zijn „Velazquez* beroemde schilderij „De overgave van Breda" naar Delft te brengen. Uiteraard heeft men z'n best gedaan deze tentoonstelling in een waardige geving onder te brengen. Wat leent zich daartoe beter, dan het oude Prinsenhof, de grondlegger van onze onafhan kelijkheid, de Vader des, Vaderlands, leefde en stierf? Sinds jaren was het Prinsenhof, wat Huizinga noemde ,Een vlek op Delft." Professor N. Lansdorp en de Stichting Prinsenhof onder leiding van ir S. H. Stoffel hebben deze smaad gewroken in restauratie, die weliswaar niet- alle verlangens bevredigt, maar toch eer fraai specimen var. vaderlandse bouw kunst bewaard voor verder verval. De opdracht luidde een restauratie te vol brengen, aansluitend op de tyd van de Hoewel er talrijke aanprijzingen zijn jor de situatie in het gebouw in de zestiende eeuw, heeft Rijksmonumenten zorg evenwel uiteindelijk bepaald, dat de toestand moet blijven, zoals zij in de Na poleontische tijd geworden is. Daardoor wordt in verschillend opzicht een scheef beeld verkregen, maar prof. Lansdorp'* bekwaamheid heeft deze moeilijkheden weten op te vangen. De historische Spinkamer van gere Agnietenkloosber, waar de Staten- Generaal in bange uren beslissingen die de grondslag van ons volksbe staan vormen, prijkt weer in luister. Prinsenkamer wordt hersteld, er zyn doodgereden. Waarderingsdatum effecten wordt 1 October 1946 Zowel voor binnenlandse als voo: buitenlandse. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp „Waardering van effecten by de be lastingheffing" ingediend. Het ontwerp behelst voorzieningen voor de waardering van effecten, zowel voor de toepassing van de heffingen ineens als met het oog op verscheidene jaarlijkse belastingen. Voor buiten- en binnenlandse effecten zal de waarderingsdatum op 1 October 1946 gesteld worden. Zoals bekend geschiedde de waardering van buitenlandse effecten voorlopig naar de koers van December 1945. De reductie van 10 pet op de waarde van buitenlandse aandelen en winstbe wijzen zal ten volle, en de reductie 20 pet. op de waarde der gelijknamige binnenlandse papieren ten dele gehand haafd worden RIDDERORDE VOOR MR DE BLéCOURT Mr L. de Blécourt, directeur-generaal van politie bij het dep. van Justitie, benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. WEER EEN DODELIJK ONGELUK IN KAZERNE TE BERGEN-OP-ZOOM. Toen de 24-j. soldaat J. J. Visser uit Weidem (Fr.) in de Mijnenschool van d« Oranje-Nassaukazerne te Bergen-op- Zoom een oefening voorbereidde, kwam een oefenlading tot ontploffing, waardoor hij zo ernstig werd verwond, dat kort daarna de dood volgde. DAT voor het Maastrichtse B. B. 12 j. geëist tegen de 51-j. W. B. v. d. Werff aldaar, die als landstandleider en burge ter van Vaals velen had aange bracht voor werk in Duiitslamd. DAT de Zeeuwse journalistenkring geprotesteerd heeft tegen de beslissing in de zaak Lunshof en dit een ernstige aan tasting van de beroepseer van de jour nalist noemt. DAT in de gemeenteraad van Nieuw- St Joostland (Walcheren) vbesloten is n de rondvraag af te schaffen. DAT Prinses Maryke gisteren voor 'n korte nabehandeling in het gasthuis x>r ooglijders te Utrecht is opgenomen. DAT het Zweedse s.s. „Virgo" momen teel met een gebroken schroefas in de Noordzee ter hoogte van de Deense kust ronddrijft en de „Ganges" vermoedelijk hedenmiddag het schip heeft bereikt om ;t naar Rotterdam te slepen. DAT de journalisten J. L. Steverink en A. de Waard uit Doetdnchem en B. Bur- uit A'dam zich eind November naar Casablanca inschepen, vanwaar zij per „Duck" gedurende 9 maanden dwars door Afrika zullen trekken. DAT dezer dagen bij Ulicoten (N.-B.) het lijk is gevonden van de 76-j. F. B. Baarle-Nassau, die tijdens de jacht hartverlamming blijkt te zijn over- DAT op de jaarlijkse Zuidlaarder paar denmarkt gisteren 3.102 paarden werden aangevoerd tegen 2.530 in 1946 en de zaak van deze stijging ligt in het Franse voornemen om 5000 paarden te kopen. DAT mr W. C. Guliek, president van de International B. F. Goodrich Cy, Maandag a.s. in ons land arriveert, waar hy tijdens zijn 14-daags bezoek de ope ning van de Ned..-Amerik. Autobanden fabriek „Vredestein" te Enschede zal bij- DAT bij vijf winkeliers te Loosdrecht een flinke hoeveelheid distributiebe scheiden gestolen is, juist op de voor avond van de inleveringsdag. DAT het Maastrichtse G. B. dezer da gen de kantoorbediende P. G. Bongaerts, die aan Duitse zijde gestreden had, tot 6 j. en de Landwachtcommandant Joh. Puts uit Hoensbroek tot 7 j. veroor deelde. DAT de gearresteerde pol.-delinquent, die er van verdacht werd op 17 Juni j.l. op de Hilversumse heide de boswachter v. d. S. vermoord te hebben, aan dit mis drijf geen schuld heeft. DAT de Amsterdamse Vrouwelijke Studentenvereniging (A.S.VA.) begin November haar 9e lustrum met een drie daags feest hoopt te vieren. DAT de Nijmeegse Waalbrug aan een groot gevaar ontsnapte, toen de koop man Genrit Gerrits aldaar op enkele passen afstand van een der hoofdpijlers een luchttorpedo ontdekte en zelfstandig demonteerde DAT in de St.-Crt. van gisteren is op genomen een deviezenbekendmaking, be treffende verplichting tot het bewerk stelligen van deblokkering van waarden in het Ver. Koninkrijk van Groot-Brit- tannië en Noorji-Ierland. DAT zuster Eulalia van het St. Boni- facius Hospitaal te Leeuwarden dezer dagen haar 60-j. verpleegstersjubileum vierde. DAT gistermiddag de koren opslag plaats op het landgoed „Oisterwijkse Hoeve", bij Enschot (N.-B.) afgebrand is, waarbij de gehele oogst Van boerderijen verloren ging. DAT de Willem II-kazerne te Tilburg gisteren door het 7e R.I., tot dusverre gelegerd in het kamp Hilvarenbeek, gebruik is genomen. DAT de c.a. 500 ha domeingrond In Oostelijk-Friesland, welke in de laatste jaren door werkloze arbeiders werden ontgonnen, het volgend jaar in koop of pacht aan particuliere boeren worden uitgegeven. DAT men thans is begonnen met de bouw van de Rijksscholingswerkplaats te Emmen en de opening vermoedelijk in November zal plaats hebben. DAT M. Ruppert en F. P. Fuykschot. voorz. en secr. van het Chr. Nat. Vak verbond, gisteren naar Duitsland -zijn vertrokken, teneinde contact op te ne men met de in oprichting zijnde chris telijke vakbeweging aldaar. DAT morgen in de Technische Hoge school te Aken de eerste naoorlogse bij eenkomst van de 4000 aldaar woonachtige Nederlanders wordt gehouden en pater Henri de Greeve zal spreken. DAT voor het Bossche B. G. gisteren 20 j. geëist werd tegen de Landstormer G. Verhoeven uit Rijswijk (N.-B.) t j. tegen P. Linders uit Eindhoven, die het Jodenkamp te Westerbork bewaakte. DAT in hetzelfde blad werd opgeno men een prijzenbeschikking dranken consumptie-ijs voor 't gebruik ter plaatse van verkoop 1947. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 16 millioen ver minderde tot f 2812 millioen. Zeg i „Wim" tegen de burgemeester De huisknecht ontdekt ons, als we een poosje om het gebouw hebben gelopen hy laat ons birmen ln een wijde hal, ar nog de sporen te vinden zijn van deftigheid en statie, die vroeger hier ge heerst moeten hebben. De sfeer van waar digheid verdwijnt echter spoedig als twee jolige jongens de zwaar-houten trap af elen en één van hen zigh voorstelt als de „gemeentesecretaris." Hij vertelt maar al te graag over de „Boys Ranch," waar, in miniatuur-vorm dan altijd, dezelfde verhoudingen gevon den worden, zoals we die kennen in een grote stad. „Boys Ranch" is geen Internaat, nog veel minder een gesticht, maar een groot, vriendelijk huis, waar een jongensgroep, vele voorbereidingen en nog onder toezicht van de paedagoog Vetten, eer heel zelfstandig bestaan leidt. De jongens studeren aan verschillende scholen in omtrek en komen op „Boys Ranch" vroeg met verschillende maatschappelijke verhoudingen ir. aanraking. Een burgemeester van 17 jaar, Wim Smit en twee wethouders; één van Sociale Zaken, Carlos, 19 jaar, en één van Sport en Studie, Rob Hoyng, 18 jaar, 'zwaaien hier als „Gemeente bestuur" de scepter. Maar, in een democratisch land als het mze is geen stad denkbaar zonder .Gemeenteraad." Ook „Boys Ranch" heeft zijn vroede jongeren, die, wanneer noodzakelijk is, in „Gemeenteraadsver gadering" bijeengeroepen worden. Het jongste lid zal ongeveer 12 jaar oud zijn! Enmeea niet, dat het daar altijd zoetsappig toegaat! De jongens debatteren er lustig op los! „Hebben jullie soms ook een recht bank?" „Och, rechtbank kun je het eigenlijk et noemen, als iemand iets op zijn kerf stok heeft, moet hij voor het Gemeente bestuur komen en mag hij zelf zijn straf bepalen. Meestal is de rechtbank soepe ler dan de „verdachte." die zich zelf aan klaagt!" De burgemeester: een vlotte vent. Als de gemeentesecretaris, Luuc Sin- ;ma 19 jaar, ons dit alles verteld heeft, vaait een lange jongen op ons af, die later de burgemeester blijkt te zijl tegen wie wij geen „Edelachtbare" hoeven te zeggen. „Waar is Uw ambtsketen, mijnheer de eh, Wim bedoel ik." .Alleen by gewichtige gebeurtenissen!" licht de burgervader ons fn. „Hij met z'n hondenpe-nnng" lacht Luuc lar z'n chef en met een knipoog Wim maakte een vlott^ indruk ei schieten onwillekeurig in de lach bij het horen van de instructies, die hij één der jongens geeft Toch is dit alles grote ernst. De jongens zeggen niet: „Waar be moei je je mee!" maar beschouwen het gemeentebestuur volkomen als gezagheb bend. „We hebben óók een ereburger" merkt de gemeentesecretaris op „mijnheer Gon- salves uit Suriname, die ons een grote auto schonk, waarmee de jongens dagelijks de verschillende scholen gebracht worden.'' Als we alles gezien hebben, de studie vertrekken, de slaapkamers, met tirelan- tijntjes boven de bedden, die de meest uiteenlopende ambities van de jongens verraden, de eetzaal en de salon, vragen de burgemeester oeleefd om een foto. „Tja" zegt hij, „ik heb er geen één, waar ik goed op sta!" „Hoe kan het ook anders," antwoordt secretaris snedig, van jouw lelijk® hoof., valt geen goede foto te maken!" Zó leven 31 R.K. jongens op „Boys Ranch." Vrolijk, vlot, tóch serieus, kameraad schappelijk, hartelijk. De heer Vetten, die by alles een oogje in het zeil houdt, laat verreweg de meeste aangelegenheden en moeilijkheden aan de jongens zélf over. En met succes! Na tuurlijk is hij het, die als „Oom Cor" z'n advies geeft bij het zelfbestuur. In ,3oys Ranch": geer. strenge discipline, geen koude kostschoolgeest. Maar, waar we ook komen in deze jongensstad is de sfeer als de herfstlucht, die ons door de open ramen tegengeurt Philippijnen willen militaire bemiddeling in Indonesië Veiligheidsraad heeft er voorlopig genoeg van De Veiligheidsraad schynt genoeg ge kregen te hebben van het steeds opniuw vaststellen van een datum voor het her openen van de debatten over Indonesië. Thans komt n.l. uit Lake Success bericht, dat deze debatten voor onbepaalde tyd zijn uitgesteld! Inmiddels schynt er weer een n voorstel op komst te zyn. De Philippijnse afgevaardigde, generaal Romulo zal ni. voorstellen, dat de militaire stafcommissie der Verenigde Naties een poging zal doen de vyandelykheden in Indonesië doen beëindigen. MEVROUW VAN MOOK TE BATAVIA GEARRIVEERD Dinsdagmiddag zyn mevr. Van Mook haar dochtertje per vliegtuig te Bi tavia aangekomen. Eindelijk betere voorlichting in Amerika? Dr Van Mook en dr Ozinga vonden by hun destyds aan Amerika gebracht be zoek te New York een Nederlands lichtingsbureau, dat over Indonesië uit sluitend passieve voorlichting gaf. Het bureau beperkte zich tot het beantwoor den van vragen. Geen wonder, dat in Amerika zo weinig over Indië Nu wordt het paard achter de wagen gespannen, doordat is besloten, aai voorlichtingsbureau een speciale afdeling Indonesië te verbinden, onder leiding van dr H. J. Friédericy. Secretaris deze afdeling is de heer F. de Leeuw. Beiden zijn afkomstig van het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen. Voorts worden, telkens voor de tyd van drie maanden, deskundigen op voorlichtings- gebied te New York gedetacheerd. Zo vertrekt binnenkort de heer A. Teunis, hoofd politieke Voorlichting var R.V.D. te Batavia naar New York, i als de heer P. H. Kremer, secretaris-gene raal van het Oost-Indonesische ministerie van Voorlichting. Prins Jean en Prinses Elizabeth Luxemburg, zullen aanwezig zyn by het huwelyk van Prinses Elizabeth van En geland met luitenant Mountbatten. Het thans geheel voltooide Wille- brordusbeeld van de Voorburgse beeldhouwer Albert Termote zal over 14 dagen worden geplaatst op het St. Janskerkhof te Utrecht. Curasao krijgt stem in het dollarkapittel Dr P. A. van Kasteel, de gouverneur van Curagao, heeft telegrafisch een Cu- ragaose delegatie naar Nederland geroe pen om met afgevaardigden van de Ne derlandse Regering te Londen de Cu- ragaose dollarkwestie te bespreken. Enige leden van deze delegatie, de heren W R. Plantz, lid van de Staten van Curagao ea A. Curiel, bankier, zullen aan het eind van deze week vertrekken. Twee andere le den. nl. de heren mr N. J M. Hoogeveen, administrateur van financiën en P F S. Kraft, secretaris van de Suraqao'se Bar.k. zijn vandaag vertrokken. Het vijfde lid, de heer John Menge. is reeds in Neder- De Bruynzeelstad op Borneo Onlangs zijn te Sampit (Zuid-Borneo) enkele heren van de N V. Bruynzeel gear riveerd om het houtbedrijf van het bos wezen te openen en over te nemen. Bin nen zes maanden zullen er 250 woningen en goedangs gebouwd worden, alsmede winkelpanden, waarvoor 3000 werkkrach ten nodig zyn. Na een jaar zal Sampit stellig een grote stad zijn en het centrum van de scheepvaart Bruynzeel bezit twee schepen van 800 ton, die een permanente verbinding onderhouden met Java voor hout- en passagierstransport Behalve dit, is Bruynzeel ook bezig met het ontwerpen van plannen voor een electrische verlich ting van de stad en omstreken, een water leiding, een bioscoop, enz. Geen Chinezen-concentratie- kampen in de republiek? Volgens Antara heeft de republikeinse minister voor minderheden, Siauw Giok Tjan. ontkend, dat er op republikein» gebied concentratiekampen voor Chine zen zyn. De Chinese vluchtelingen genie ten volle bewegingsvrUheid en pogingen worden in het werk gesteld om hen :n hun dagelijks onderhoud te laten voor zien. De republikeinse regering heeft hiervoor vyf millioen roepiahs ter be schikking gesteld. Hetzelfde persbureau meldt, dat bin nenkort te Djokja een Chinees voorlich tingsbureau zal worden geopend, dat „op de een of andere wijze" de Chinese re gering in de republiek zal vertegenwoor- V^le personen ln verscheidene delen van Denemarken, hebben een voorwerp waargenomen „gelijkend op een vliegende schotel". Plaatselijk enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Tij. delijk toenemende bewolking met plaat selijk enige regen, voornamelijk in het Zuid-Westelijk gedeelte van het land. Overdag wat minder zacht, meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1