m £rihsclu (iuurant In 1951 mag W illem Mengelberg weer dirigeren In de Pendsjaab krioelt het van verhuizers Wist U DINSDAG 21 OCTOBER 1947 lint ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0,30 per week. t 1,30 per maand; 3,90 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: £0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christ elijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanh»stirfc \s QhcWrwn mya bert in teyijenspoet" Acht en twintigste jaargang No. 7338 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 het pe- an it" Uitspraak Centrale Ereraad voor de Kunst Levenslange uitsluiting veranderd in zes jaren De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft heden uitspraak gedaan in het hoger beroep, ingesteld door prof. dr Willem Mengelberg tegen de uitspraak door de Ere raad voor de Muziek d.d. 2 Juli 1945, waarbij hem een verbod werd opgelegd de dirigeerstok in Nederland weer op te heffen voor de duur van het leven. De Cen trale Ereraad heeft Willem Mengelberg thans opgelegd: verbod van beroepsuit oefening in het openbaar in iedere vorm, daaronder begrepen het lidmaatschap of bestuurslidmaatschap van enige beroepsvereniging voor de tyd van zes jaren, in gaande op 1 Juli 1945 en mitsdien eindigend op 1 Juli 1951. De Centrale Eereraad overwoog hierbij in de eerste plaats een diepgaand onder zoek te hebben ingesteld inzake „interview in de Völkischer Beobachter", volgens hetwelk appellant t.g.v. de capi tulatie van Nederland 'n glas champagne zou hebben gedronken. De juistheid dit „interview" is niet aan het licht ge- Appellant Is zich echter, volgens de Raad, buiten de grenzen van het ten enenmale noodzakelijke met de vijand gaan inlaten. In dit verband werd ge- op een aantal foto's in Ned. dag bladen, waarop Mengelberg voorkomt [temidden van diverse Duitse autoritei ten. Voorts stelde de Eereraad vast, dat [Mengelberg tijdens de bezetting litsland dirigeerde en in 1944 in Parijs Beethovencyclus leidde, terwijl hij [tevens een benoeming aanvaardde tot lid van de Kultuurraad. Aan de in 1941 in Den Haag optredende zangeres Jo Vincent had hij de wenk gegeven op Idat concert ook voor Seyss Inquar-t te buigen, hetgeen Jo Vincent weigerde. Als kunstenaar heeft Mengelberg zich [in dienst gesteld van de vijandelijke pro paganda, waarbij de Raad echter opzet uitsloot, daar de kunstenaar nin enige nationaal-socialistische gezindheid heeft gehad. Weer een meevallertje voor onderwijzers Definitieve salarissen gelden van 1 Juli j.l. af. Het Koninklijk Besluit tot het „oplos- W aen" van de vaste en tijdelijke toelagen in de vaste wedde van onderwijzers en burgerlijk rijkspersoneel verkeert in een W1 vergevorderd stadium van voorberei ding, aldus antwoordt minister Witte- op vragen van het Tweede Kamer lid Roosjen. Het ligt in de bedoeling, deze nieuwe wedden, die door de wijze van berekening iets hoger liggen dan de huidige, te doen uitbetalen van 1 Juli 1947 af. Reden tot ongerustheid is er in geen enkel opzicht. H Wanneer komt de commissie i] in Batavia? r| ln het Hotel Blue Mountains bij Syd ney kwamen de leden der Drie-landen- commissie overeen, dat zij dezelfde !Bfrechten zouden hebben en dat zij „niet ieen van de betreffende partijen zouden "(Vertegenwoordigen, doch optreden als leen lichaam, handelend in de geest van de doelstellingen en de beginselen der [Verenigde Naties". De juiste datum v itankomst van de Commissie van drie iBatavia is nog niet bekend. In Batavia r rekening mede gehouden, dat de ie vergezeld zal zijn van een _!breide staf. i Intussen is thans de tekst bekend i nieuwe Amerikaanse resolutie i de Indonesische kwestie, waarin ezegd wordt: De Veiligheidsraad verzoekt de Com- n-goede-diensten de partijen be- ulpzaam te zijn bij het bereiken var een regeling, welke de nakoming van de "er „staakt het vuren" zal waarbor- Tevens verzoekt de Veiligheidsraad Consulaire commissie om zich met militaire staf beschikbaar te stellen de Commissie-van-goede-diensten De a-politieke inslag van Mengelberg werd door de Raad niet als een gegronde verdediging beschouwd. De Raad onder schatte zeker niet de onschatbare diensten van Mengelberg voor het Ned. muziekleven en voor het Concertgebouw Orkest, evenmin als zijn geniale muzi kale begaafdheid, welke hem doet rang schikken onder de grootste der groten, doch op het gebied van de kunst mag zeker het „noblesse oblige" gelden en moet een kunstenaar van formaat zich dubbel bezinnen op zijn houding. Tegemoetkoming mobilisatie- slachtoffers '14-'18 op komst Met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1947 De Commissie herziening financiële rege. lingen niet-pensioengerechtigde militairen, heeft aan de min. van Oorlog twee wets ontwerpen aangeboden, n.l. één voor de vergoeding aan de mobilisatieslachtoffers 19141918 en één voor de uitkeringen aan oud-gepensionneerde militairen en gewezen militairen en hun weduwen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft min. Fiévez deze mededelingen gedaan en er aan toegevoegd, dat hierover verliez-en dus" hun epidikheid nog overleg gaande is met verschillende verlieze? aus ft?n geldigheid, ambtgenoten. Zo spoedig mogelijk zullen de definitieve voorstellen aanhangig worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling de rege lingen in werking te doen treden met terug werkende kracht tot 1 Januari 1947. Uitstel betaling van ver- mogensheffingen Wie niet anders dan met buitenge woon bezwaar de verschuldigde ver- mogensaanwasbelasting of vermogens heffing ineens kan betalen, mag een verzoekschrift om uitstel indienen bij de ontvanger der belastingen. Deze geeft een ontvangstbewijs af. Zo lang op het verzoek nog niet is beslist, heeft de aanvrager automatisch voorlopig uitstel van betaling. De minister van Financiën beslist op de verzoeken; be draagt het totaal, waarover uitstel wordt gevraagd minder dan f 10.000, dan mag directeur van Rijks belastingen eveneens een beslissing nemen. Over het tijdvak, gedurende hetwelk uitstel is leend, is rente van het niet betaalde be drag verschuldigd. Aan het voorlopige uitstel kunnen door de ontvanger voo waarden worden verbonden. Regentes ontvangt wederom ministers Regentes Juliana heeft heden in het paleis Soestdijk in gehoor ontvangen de ministers Gielen en Lieftinck. Trouwacte van Koning Willem III en Koningin Emma terecht H M. de Koningin heeft de ontvangst bevestigd van de originele trouwacte var haar ouders, welke Haar in Juli toege zonden werd door Henri Prontaut, an tiquair te Augusta (Georgië). Prontaut de acte twee jaar geleden gekocht gedemobiliseerde soldaat, die de acte tijdens de oorlog in Europa had gevon den. Prontaut stelde zich in verbinding de Nederlandse autoriteiten en zond het document toen aan de Koningin. VANDAAG STELLEN [J U VOOR Sold. C. H. Carton, Mecklen- burgstraat 14, Leiden. I Carel is op 8 Mei 1947 met de „Johan an Oldenbamevelt" naar Indië vertrokken n tijdens de reis had hij last van zeeziekte, 'at nu niet bepaald een pretje is. Doch snmaal in Indië hielpen z'n goed humeur i aanpassingsvermogen hem snel over de iilykheden in dat voor hem vreemde Jerre land heen. Was hij in Leiden bij de PTT werkzaam, in Indië bleef hij dicht by oe seintoestellen en Morsesleutels, want hij daar seiner. Deze moo.e tak van de I militaire dienst staat niet alleen in z'n pay- chauffeur bovendien. Carel, ;oie tijdens de oorlog dol was op Belgische jwaggies. zal nu wel andere soorten tabak I Prefereren, hetgeen alleen maar kan plei- iten voor z'n goede smaak. r (Ohauffeur-seiner C- H. Carton, links'meen ten ■OP de foto). Dezer dagen begon das een jongetje van 16 maanden alleen de grote reis naar Amerika, waar een verfschil- fertje uit z'n longen verwijderd moet worden. De kleine wereldreiziger neemt afscheid op Schiphol. Franse regering capituleert geheel voor de stakers Nadat de stakers overeenstemming mei de regering hadden bereikt, heeft het per soneel van de Metro en de busdiensten te Parijs heden het werk hervat. De opheffing der staking is mogelijk geworden doordat de Franse regering, reeds de vqornaamste eisen van Transportarbeidersfoond te hebben inge willigd, thans ook in het laatste geschil punt, de uitbetaling van het loon over de dagen waarop werd gestaakt zij het ook indirect het standpunt ve derpartij heeft aanvaard. De Gaulle wil niet aan de macht zonder volksstemming Naar het Franse blad „Le Monde' meldt, heeft Malraux, bestuurslid van d« Rassemblement du Peuple Francais, op een persoonferentie verklaard, dat gene raal De Gaulle, indien de president var de republiek hem de macht zou aanbie den, dit niet zal aannemen daji na eer volksstemming, waardoor het volk zelf hem het mandaat zal geven. Ook drie Britse vliegtuigbases worden opgeheven Na de afbraak van de Engelse vloot is thans door de Britse admiraliteit de op heffing aangekondigd van drie bases voor marinevliegtuigen van de Engelse vloot ln Groot-Brittannië. Sinds het einde van de oorlog is de sterkte van de Britse ma rine met 75 pet verminderd. 1 IN NEW YORK SCHIET MEN NIET OP. Noch de Alg. vergadering der Ver. Na- es, noch de Veiligheidsraad konden gis teren tot resultaten komen, noch wat be treft India noch de Oekraïne. Ook voor de Beheersraad kon geen nieuwe leden worden aangewezen. Ir. de Veiligheidsraad is de Indonesische kwestie opnieuw uitgesteld. Zesduizend arbeiders in zeventien Schot se kolenmijnen zijn in staking gegaan en eisen hogere lonen. Het centrum der sta kingsactie te Blantyre waar een maand ge leden een week is gestaakt. OOK IN NOORWEGEN WINST VOOR RECHTS De verkiezingen voor de raden van ge- disfcricten in Noorwegen heb- winst voor rechts opgeleverd. Welke postzegels met Januari ongeldig worden oorlogszegels; b. de z.g. nationale hulp zegels 1947; c. Prinsessezegels 1946; d. kin derzegels 1946. Ook de Jeugd denkt aan de gewonden en zieken in Indië. Op de scholen krU- gen de- leerlingen gelegenheid, speciaal daartoe beschikbaar gestelde kaarten te beschrijven. Een aardige geste, die onze jongens zeker zuilen waarderen! Meer dan vier millioen mensen zoeken een ander dak Ass. Press meldt uit New-Delhi, d; regeringen van India en Pakistan speciale vluchtelingentreinen zullen laten lopen, teneinde te proberen binnen zes weken de naar schatting 4.200.000 vluchtelingen uit de Oostelijke en Westelijke Pendsjaat te evacueren. Ook vliegtuigen en auto': zullen daartoe worden benut De niet- Mohammedanen van de provincie Sind zullen hoofdzakelijk per schip worden ge- evacueerd. Naar schatting zyn 2.275.000 personen uit het Westelijke naar het Oostelijke deel van de Pendsjaab overgebracht, wijl het aantal vluchtelingen in omge keerde richting in de afgelopen maanden 2.550.000 mensen is geweest. De Commissie-Generaal, ingetrokken. Zoals vluchtelingen, die in het Oosten van de bekend is binnenkort voorts een wets-Pendsjaab binnen komen worden onder- ontwerp te verwachten tot intrekking gebracht in permanente kampen, waar van de gehele wet tot instelling van een I heen duizenden tenten worden gezonden. Commissie-Generaal voor Indië. Volgens Nehroe was, wat er gebeurd Commissie-Generaal exit! Minister Beel heeft het bij de Tweede Kamer aanhangig zijnde wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal leden Dr Melcliior strijdt voor rechten van scheepsarts en schepelingen Jan P. Strijbos staal thans achter hem (Van een onzer verslaggevers) Dr A. Melchior uit Haarlem, scheeps arts van de Willem Barendsz, is en top dokter: hij is in gelijke mate man. Vandaar, dat hij een boek wilde schrijven, om voor eens en altijd de rech ten van de scheepsarts en van de sche pelingen, bij de wet vastgelegd te krij gen. Wat hij daarvan gezien heeft, zeide hij gisteren op een persconferentie, bijna een half jaar lang in het Zuidpool gebied, heeft hem tot de overtuiging ge bracht, dat de Nederlandse walvisvaarder anno 1947, 'moet leven onder toestandeh, die van voor de Franse revolutie dateren. Vandaar zijn boek. Er is een ding, dat de dokter verzuim de: hij vergat te bedenken, dat hij vrij willig een overeenkomst afsloot om niets zonder voorkennis van de heren der re derij over de walvisvaart te publiceren, terwijl voorts in de monsterrol de bepa ling was opgenomen, dat de resultaten van de vangst, op welk gebied ook, alsmede alle uitkomsten van wetenschappelijk on derzoek eigendom van de rederij blijven. De opvarenden van de Willem Barendsz, eenvoudige matrozen, hebben hem echter om dit boek gevraagd. Zij zeiden „de journalist Kolkman durft niet, meneer Strijbos is zo onderstboven van de narig heid, dat hij het niet kan, doet u het. Zij hadden alleen maar angst dat de dokter zich van het goede spoor zou laten weg dringen. Zij zelf zijn tegenover alle mo gelijke handelingen van-de zijde der re derij uiterst kwetsbaar. „Waarom mon sterden zij dan weer aan?" is er gevraagd. .Omdat de matroos, als hij een week ruzie Ijeeft zitten maken met moeder de vrouw, alweer hard naar het schip ver langt en dan snel alle ontberingen ver geet". Jan P- Strijbos, die aanvankelijk afwij zend tegenover het standpunt van de dok ter stond, slikte zijn desbetreffende pu blicatie in en deed dr Melchior gistermid dag meedelen tot de ontdekking gekomen te zijn, dat er nog al wat ongerechtighe den op-de Willem Barendsz waren. Hij van mening dat dr Melchior de waarheid schreef. Uitvoerig heeft de arts de beweringen van irL-de Waal, bedrijfsingenieur de Walvisvaart Maatschappij, weerlegt over diens hoofdbezwaar, „dat de dokter gast aan boord van een der jagers werd" vinnig opgemerkt, dat hij nooit verdpr dan een uur van' de Willem Barendsz verwij derd was, zodat er by ongelukken altijd een mogelijkheid was snel terug te keren. Het ergste ongeluk dat zich op een Jager voordeed betrof een man, die z'n hand een machine kreeg. Dat gebeurde 's m< gens om half elf. Om half drie 's nachts kwam de jager langszij, niet omdat het schip zo lang onderweg geweest was, maar de bemanning wilde eerst nog een walvis vangen en het slachtoffer was het daar volkomen mee eens ook! Gaan Nederland en België zelfde landbouwpolitiek voeren? Minister Mansholt heeft te Brussel een bezoek gebracht aan de Belgische minister van Landbouw, Orban. Besprekingen zijn gevoerd om de landbouwpolitiek in beide landen met elkaar in overeenstemming te brengen. is in de Pendsjaab, een poging van reac- tionnaire elementen om het gehele be stuursapparaat in handen te krijgen. „Tenzij de ongeregeldheden werden stop gezet", aldus Nehroe, „zou aan alle hoop op de opbouw van een gespecialiseerde industriële maatschappij het ideaal van de Indische regering de bodem wor den ingeslagen." GOUVERNEUR KASTEEL HOUDT VRIJDAG SPREEKUUR Gouverneur dr P. A. Kasteel van Cu rasao houdt Vrijdag as. tussen 9.30 en 12 uur in het dep. van Overzeese Ge- biedsdelen te Den Haag spreekuur over' Curagaose aangelegenheden. Vliegen met de Prins Vaandrig S. van het Tweede Reg. Infanterie in Nijmegen was met ver lof in Londen. Op het moment, dat hy met een vliegtuig naar Holland zou terugkeren, hulde een dikke mist heel Londen in nevels en kon het toe stel niet opstijgen, aldus Trouw. In gedachten zag de vaandrig al een woe dende Compagniescommandant voor zich, als hij te laat zou komen en ten einde raad belde -hij Prins Bernhard op, die juist in Engeland verbleef. De Prins vond direct goed, dat de ge strande verlofganger met Hem mee vloog. ZK.H. liet zelfs een wagen aan rukken, om S. te halen van 't hotel. Het vliegtuig van de Prins bezit radar, zodat de mist slechts een bagatel as. In Soesterberg wachtte weer een auto, die de Prins telefonisch voor zijn pas sagier had besteld „Je moet elkaar als militairen toch helpen", zei de Prins. Rentebijschrijvïng Rijkspostspaar bank tijdelijk stopgezet De Rijkspostspaarbank te Amsterdam ziet zich genoodzaakt de rentebijschrijving op de spaarbankboekjes tijdelijk te staken. Gedurende dit jaar werd de renten bij geschreven op 1 millioen boekjes, dit heeft bij de centrale administratie echter zoveel werk medegebracht, dat men tot deze tij delijke stopzetting is moeten overgaan. Voorlopig geen algemene huur verhoging van 10 pet Naar wij vernemen, is van een voor genomen algemene huurverhoging van 10 pfct bij de betreffende instan ties niets bekend. Wel wordt het niet uitgesloten geacht, dat de Minister raad zich met deze ernstige kwestie spoedig zal bezig houden. De Ned. consul te Helsinki, de heer v. d. Vlugt, Is bezig een prospectus vai Ned. kunst samen te stellen, in het bij zonder van Ned. muziek, teneinde zo deze in het buitenland meer bekendheid te DAT volgens verwachting van de Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond, een overeen komst tot stand zal komen met de Ned. Bakkersbond en de Bond van Chr. Bak- kerspatroons omtrent de uitgave van één technisch vakblad. DAT eind dezer week twee jonge Franse journalisten, tevens verzetsfigu- ons land zullen bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de jeugdpro blemen en zy door Prins Bernhard en de Franse ambassadeur ontvangen worden. DAT men deze week zal trachten het 2587 ton grote sleepschip „Tristan" te lichten, hetwelk in 1943 in het z.g. Noor dergat (Zeeland) door de R.AE. in de grond werd geschoten. DAT de Federatie van Nederlandse bedrijven (tegen de economische dicta tuur) besloten heeft een landelijke actie op touw te zetten om de huidige econo- ae doeltreffender te bestrijden. DAT de cokes-fabriek „Emma" te Heer len, die ruim twee jaar buiten bedrijf ge weest is, weer gedeeltelijk met de pro ductie «is begonnen, waardoor een cokes opbrengst van ca. 600 ton per etmaal be reikt wordt. DAT de Amerikaanse buitenbandenpro. ductie in Aug. j.l. voor personenauto's 5V4 millioen en voor vrachtwagens en bussen ongev. 1% millioen bedroeg. DAT Katholieke vakorganisaties in de toekomst geen stakingen of sluiting van bedrijven zullen toepassen zonder over leg met de R.K.Middenstandsbond^ DAT BruLnisse tengevolge van de Fran se stakingen de vorige week slechts de helft van het normale kwantum mosse len naar Frankrijk kon exporteren. DAT volgens het dir.-gen. van de prij zen de fotografen voor z.g.spoedopna men, welke binnen enkele uren klaar zijn, niets extra mogen berekenen. DAT in de St. Crt van gisteren zijn opgenomen een wijziging van de houtbe- schikking 1941 no 1 en een beschikking inlevering ruwvoederproducten. DAT een 81-j. priester te Fano (Frank rijk) levend verbrandde, toen een vonk uit zijn pijp het celluloid van zijn bril montuur vlam deed vatten. DAT de inpoldering van de Braakman welke Zeeuwsch Vlaanderen in twee delen scheidt niet in 1949 geschiedt, maar minstens vijf jaren wordt uitge steld. DAT de gewone voorschriften voor het gebruik van motorrijtuigen en rywielen ook voor militairen gelden en afwijkende voorschriften van de ministers van Oor log en Marine van kracht blijven. DAT morgenavond om half zeven in het strijdkrachtenprogramma over Hil versum I een telefoongesprek via Sche- veningen-Raddo met de „Van Galen", die bij Wight haar krachtproef aflegt, te vol gen is. DAT de Ver. voor Alcoholbestrijding by het snelverkeer Zaterdag a.s. haar derde congres in „Krasnapolsky" te Am sterdam houdt. DAT de p.-f. van het A'damse B. G. tegen J. C. Y. Nieuwenhuys uit Haar lem, wegens het optreden als liquidateur van niet-commerciële verenigingen en verraad, 10 j. met aftrek eiste. DAT na een verblijf van ongeveer maand in Indië, waar zij zich op de hoogte hebben gesteld van de medische toestand in de Archipel, de doktoren Kits van Waveren en Blanteydt in Nederland terugkeerden. DAT het R'damse B. G. de 29-j. chauf feur W. T. H. v. Amstel tot 5 j. met af trek veroordeelde wegens het roven van een slaapkamer-ameublement uit een door de bewoners verlaten huis te Rhenen. DAT aan F. C. M. Wijffels op zyn ver zoek eervol ontslag is verleend als in specteur-generaal der Mijnen. DAT het landgoed „Aardenburg" bij Doorn voortaan voor het publiek geslo ten is. DAT Donderdag a.s. te Nieuw-Weer- dinge bij Emmen de eerste steen wordt gelegd van de weverij der N. V. Span jaard te Borne. DAT burgemeester Hustinx van Nij megen tijdens zijn bezoek aan Amerika vandaag door president Truman ontvan gen is. DAT dr A. D. v. Schreven benoemd is tot hoofd van de microbiologische afd. aan de laboratoria der N. O. polderwer- ken te Kampen. DAT vermoedelijk in de komende lente begonnen kan worden met de wederop bouw van Doetinchem. DAT voor het R'damse B. G. 10 jaar werd geëist tegen de 24-j. L. H. v. d. Berghe, die als S.S.-er tegen de Prinses Irene-brigade had gestreden en deelnam m de razzia's te R'dam. DAT de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, gisteren kardinaal De Jong bezocht. Ze& Amsterdamse agenten gearresteerd Grote geheimzinnigheid omtrent de motieven Onder verdenking van het plegen van onregelmatigheden, zijn zes Amster damse poliie-aagenten gearresteerd en op het hoofdbureau ingesloten. Onder de arrestanten, die allen zijn ge schorst, is een oudere aggnt, die ver moedelijk zijn vijf jongere collega's op het verkeerde pad gebracht heeft De arrestatie is het gevolg van een uitge breid onderzoek, dat de interne controle dienst van de politie heeft ingesteld. Om trent de aanleiding wordt het grootste stil zwijgen bewaard. In het politiekorps zelf doen allerlei geruchten de ronde, welke er op zouden wijzen, dat de thans onttdekte corruptiegevallen een „olievlek" zullen blij ken ie zijn, welke zich by verder onder zoek zal uitbreiden. De aan het licht geko men feiten betreffen niet de zwarte handel, doch liggen op ander gebied. Neerschieten van onderduikers leverde een tientie op Doodstraf geëist tegen Groningse mensenjager Tegen de 36-j. bakker Luzerd Hoks uit Groningen, „een bloedhond voor de Duit sers", zoals de adv.-fiscaal hem noemde, werd gisteren voor het B.G. te Maastricht de doodstraf geëist. Door zijn mensenjacht heeft hij de dood op zijn geweten van meer dan 30 Nederlanders. Hij was destijds bij de Duitse arbeidscontrole in dienst. Ook was hy een tijd bewaker in het kamp van Om men. Als walgelijke bijzonderheid wees de adv.-fiscaal op het feit, dat verdachte voor het arresteren van zes Joden een gratifica tie van f 25 ontving en dat hij met een col lega ruzie maakte over een tientje, dat ge geven was voor het doodschieten van een onderduiker. Uitspraak 3 Nov. B.G. verdwijnen per 1 Jan. nog niet Tribunalen worden dan echter wel opgeheven. By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bij zondere Raad van Cassatie en de Tri bunalen. Kunnen de tribunalen 1 Januari verdwijnen, dit is niet het geval met de Bijz. Gerechtshoven en de Bijz. Raad van Cassatie, daar dit stagnatie in de berechting van de reeds zo lang preventief gedetineerde delinquenten tengevolge zou hebben. T.z.t. zal de rechtsmacht van een Bij zonder Gerechtshof overgaan op de arrondissements-rechtbank. terwijl daar na de rechtsmacht van de Bijz. Raad van Cassatie op de Hoge Raad overgaat. De rechtsmacht van de Tribunalen gaat per 1 Januari a.s. over op de kantongerech ten. Met ingang van een nader te bepa len tijdstip kan de bijzondere, maatregel van internering ten uitvoer worden ge legd als gevangenisstraf,in een Rijks werkinrichting te ondergaan. Kamiel Huysmans vertegenwoordigt België op de Unesco-conferentie in Mexico. NAAR NORMALE RECHTSPRAAK de —door de bezetting noodzakelijk geworden Bijzondere Rechtspleging aankondigt, is een aanwijzing, dat men met de berechting van de betreffende delicten flink is opgeschoten en dat het ogenblik nadert, waarop wij tot normale rechtspraak zullen zijn teruggekeerd. Uit het wetsontwerp blijkt, dat de rechtsmacht van de Bijzondere Gerechts hoven overgaat op de Arrondissements- Rechtbanker., die van de Bijzondere Raad van Cassatie op de Hoge Raad. en die van de Tribunalen op de Kantong ere ch- De Tribunalen zullen met ingang van 1 Januari a.s. worden opgehéven, maar bij de Bijzondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie is men r.og niet zover. Zij zullen worden opgeheven, zodra het aantal nog niet afgedane zaken dit mogelijk maakt, waarbij voor de af zonderlijke colleges het tijdstip natuurlijk verschillend kan zijn. Het ene Bijzon dere Gerechtshof zal spoediger aan de opheffing toe zijn dan het andere. En naar te verwachten is, komt de Bijzondere Raad van Cassatie als laatste voor op heffing in aanmerking. De Kroon be paalt voor de Bijzondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie het tijdstip der opheffing. Wij vertrouwen, dat dit tijdstip niet aangebroken zal zijn, voordat vrijwel alle zaken zyn afgehan deld. Dit immers komt aan de rechts gelijkheid en daarom aan de rechtszeker heid ten goede. De politieke delicten heb ben een differentiatie in de rechtspraak noodzakelijk gemaakt en de eis van die differentiatie blijft uiteraard in wezen be staan, zolang het laatste politieke delict niet is berecht geworden. De rechtspraak van de Tribunalen gaat dus op de Kantongerechten over. Daar mede komt tevens een ein<ie aan het lekenelement, dat in die rechtspleging een belangrijke plaats had. De deskundi gen zijn het onderling nog niet eens, of de ervaring, met deze vorm van rechts pleging opgedaan, geslaagd mag heten. In de vaktechnische tijdschriften is er al heel wat over losgekomen. Zoals bekend, was trouwens ten onzent het lekenelement in de rechtspraak niet geheel onbekend. Men denke aan de Pachtkamers. Al is het wenselijk, dat, voordat tot opheffing worde overgegaan, de berech ting van de politieke delicten goeddeel* is afgewerkt, asn de andere kant achten wij de in het uitzicht gestelde opheffing een verblijdend verschijnsel. De Bijzondere Rechtspleging was een bittere noodzaak. Zij was vooral daarom bitter, omdat zy zulke bij uitstek bescha mende delicten had te berechten. Ver raad, collaboratie, vreemde krijgsdienst. Dit waren begrippen, waarmede de Bij zondere Rechtspleging en daarin ons gehele volk zozeer in aanraking kwam, dat men er bijna aan gewend zou raken. Daarom Is het goed. zo thans weldra dit donkere hoofdstuk kan worden afgeslo ten en overgegaan kan worden tot een normale rechtspleging, die overigens op zichzelf al ger.oeg ellende en boosheid t» bestrijden en te berechten heeft Wil commissie-Oud de rij wielbelastirr weer invoeren Hoe de provincies aan haar financiële trekken kunnen komen De Commissie-Oud heeft een rapport uitgebracht over de herziening van de provinciale financiën. De behoefte aan geldmiddelen voor de provinciale be moeiingen acht de commissie gedekt door een totaal bedrag aan dekkingsmiddelen van f43 millioen. Dit bedrag kan worden verkregen als volgt: 60 opcenten hoofdsom grondbelas ting; 50 opcenten hoofdsom personele belasting; een uitkering van het rijk van 3/4 pet van de opbrengst van daarvoor in aanmerking komende rijksbelastingen; tenslotte uiteraard de opbrengst van eigen provinciale belastinggebied. De reeds bestaande ryksuitkering zou dan moeten vervallen. De verdeling van het beschikbare bedrag kan als volgt geschie den; a) voor een derde naar evenredig heid van de oppervlakte der provinciën; b) voor een derde naar evenredigheid van het aantal inwoners der provinciën; c) voor een derde in elf gelijke delen. Voor de wegenfinanciering acht de com missie het noodzakelijk een aparte rege ling te behouden, welke op zichzelf vooi dat doel toereikend is. Hoewel het ge hele vraagstuk der wegenfinanciering binnenkort in beschouwing zal worden genomen de commissie vestigt de dacht op een rijwiclbelasting wordt overweging gegeven de provinciën aanstonds op de basis, gelegd in de Wet op het Verkeersfonds, extra middelen tot een bedrag van f2.800.000 te verschaffen. Oogst-vrijwilligers wachten maan den op loon Had Bureau Oogstvoorzlening geen haast? Toen de Regering op de vacantiegangers ïn dringend beroep deed om de boeren i 't Noorden en Oosten te helpen met de oogst, hebben honderden ambtenaren arbeiders, kantoormensen en scholieren zich spontaan gemeld. Met de uitbetaling van het loon ging het echter niet spontaan. Een Haags ambtenaar heeft vier maal het Bureau Oogstvoorziening zijn loon moeten herinneren, voor hij het twee maanden te laat ontving. Een ander ondervond dezelfde behandeling, doch kreeg uiteindelijk nog te weinig. Wij zouden meer klachten kunnen noe- Zo hebben D.U.W.-arbeiders, die c geplaatst werden naar de oogstvoorzie ning. dezelfde ervaringen opgedaan. Wanneer men nog eens eei. beroep op ïze mensen zou doen, zou het dan te verwonderen zijn, indien zy er géén ge hoor aan gaven? MINISTER NEHER EN DE WOODBROOKERS Het Tweede Kamerlid Teulings (K V P.) heeft minister Neher vragen gesteld een door hem bij kabinetschrijven rondgezonden circulaire ter aanbeveling een van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers uitgaande weekend conferentie. De vraagsteller acht het niet juist, dat van Overheidswege dergelijke particuliere zaken worden aanbevolen. Dit zUn rwarte praktijken in hun hoge functiestóch gehandhaafd kun nen worden...! Waarom de een goede en de ander slechte brandstof? Het Tweede Kamerlid van Vliet (K V. P.) heeft de minister van Economische Zaken gevraagd, hoe het eigenlijk zit me*, de verdeling der brandstoffen in goede en minder goede soorten. Sommige handelaren hebben uitsluitend de beste soorten op de bonnen afgeleverd en an deren waren hiertoe niet in staat. Hij vraagt, of er bepaalde voorschriften dienaangaande bestaan en wil maatre gelen getroffen zien. opdat zoveel moge- een gelijkmatige verdeling van goe- minder goede soorten over de bur gerij zal plaats hebben. Iets minder koud des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt- Heldere nacht met nog slechts op en kele plaatsen, hoofdzakelijk ln het Oos ten van het land. lichte nachtvorst en en daar vorming van nevel- of mist banken. die in de ochtend weer oplos sen. Over het algemeen vrij zonnig droog weer. Tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen In de namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar ZON EN MAAN Woensdag 22 October. Zon op 7.15 en onder 17.33; Maan op 15.31 en onder 23.14, Dinsdag 28 October VJH.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1