Hieuure jCeiitscljr (imtraitt DE GAULLE'S PARTIJ LEIDT bij Gemeenteraadsverkiezingen Absolute meerderheid in Parijs Britse thuisvloot wordt vrijwel opgeheven Regering doktert over delegatie wist r MAANDAG 20 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPR1J ZEN f 0.30 per week. t 1.30 per maan<l; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb, met adm.kosten) ADVERTENTlËN. tO.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7337 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tönhjastirb is obefeleum myo bcrl in lealjenópoel" REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Frankrijk zwaait om HET riet er naar uit, of de Franse communisten met de stakingen en andere verstoringen van het openbare leven, de eigen ruiten ingegooid hebben. Het Franse volk blijkt zich, zo zeggen de uitslagen der gemeente raadsverkiezingen van gisteren, te bezinnen en schaarde zich thans in massa achter de leider van de Rassemblement du Peuple Francals (R. P. F.), generaal De Gaulle, die opnieuw bevrijder van Frankrijk schijnt te worden. toe bekende uitslafen doen machtige kampen verdeeld De tot Frankrijk zien. De Gaulle's partij «ls men weet niet rechtstreeks in parlement vertegenwoordigd heeft leiding en wordt door de communisten de voet gevolgd. De vlak na de bevrij ding zo machtige M.R.P. (Vooruitstre vend katholiek) liet een geweldige^veer? uiteraard aan De Gaulle, en ziet daarmee haar compromissen, ook met de cor nisten, door de Fransen veroordeeld. Wat de' stemverhoudingen betreft: de eerst getelde vier millii was veertig procent voor de R.PJF., der tig procent voor de Communisten, twin tig procent voor de Socialisten en negen procent voor de Mouvement Républicair. Populair. Wanneer De Ganlle eventueel veertig vijftig procent van het kiezerscorps ach ter zich zal blijken te hebben, zou mer «poedig de terugslag hiervan op parle ment en regeringsplan kunnen verwach ten. In Parijs 48 zetels. De verkiezing van 48 leden der R.P.F. ls reeds verzekerd. Dit houdt in, dat de R.P.F. de absolute meerderheid zal vormen in de Parljse gemeenteraad. Van ruim twee millioen stemmen in Parijs en voorsteden en in verschillende provincieplaatsen van meer dan negen duizend inwoners, waarvoor de bekend geworden resultaten als definitief kun nen worden beschouwd, is de verdeling als volgt: R.P.F. 41.5 procent, nisten 30.18 procent, socialisten 14.7 pro eent, M.R.P. 9.2 procent, diversen 4.5 pro eent. In de kleinere plaatsen zal volgende week Zondag een tweede maal worden ge stemd en wel op die candidaten, die heden geen absolute meerderheid hebben be haald. Voorzitter van de Parijse gemeenteraad zal waarschijnlijk worden Pierre de Gaulle, een broeder van de generaal. Generaal De Gaulle heeft in Colombey- les-Deux-Eglises, waar hij woont sedert zijn uit de regering treden, 112 Communistische bladen in Griekenland verboden Alle communistische bladen en tijd schriften in Griekenland zijn Zaterdag avond door de politie in beslag genomen en verboden. Met de plotselinge uitvaar diging van de maatregel en de inbeslag neming zelf was niet meer dan 24 gemoeid. De liberalen in de coalitie-re gering hebben hiermee in een dag be reikt wat de vroegere populisten-rege ringen in 16 maanden n ie t tot stand konden brengen. Men neemt aan dat de Amerikaanse en Engelse ambassade het eens w met een verbod van de communistische bladen. Krachtens de nieuwe verordening worden alle eigendommen van de boden bladen verbeurd verklaafd. In Canada is voor het eerst een dlcus wegens het plegen van abortus tot de strop veroordeeld. Zijn patiënte is tij dens de behandeling gestorven. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korp. Gijs Vis, Broek' tveg 16, Valkenburg. En hier de eerste Valkenburger in deze rubriek van militairen overzee uit Lei den en omgeving. We rekenen op meer dere! Gijs Vis behoort tot het le Ver kenningsregiment Huzaren van Boreel van de 7-December-Divisie. De Huzaren van Boreel hebben een goede staat van dienst en hun naam is zowel in Indië •ls in Nederland een bekende klank ge worden. Hier in Nederland worden de Huzaren van Boreel op hun knetterende motoren dikwijls gezien als escorte van HM. de Koningin of van het Prinselijk Paar. Maar ook in Indië hebben ze thans hun denkbeeldige sporen verdiend. Gijs is meegetrokken van Buitenzorg het bin nenland van Java in met de carriers en tanks, al zuiverend en bevrijdend. Hy heeft hierover veel naar huis geschreven, maar is op zijn beurt zeer geïnteresseerd b'j. wat er i/n zijn dorpje aan de voet der JPHHHBSHH ■*uinen gebeurt. Hetgeen te begrijpen is. door de nazi's vermoorde Joden. verkregen, zonder dat hij er zich candidaat gesteld had. Hij is dus lid var. de gemeenteraad van deze plaats geworden. De minister-president, Ramadier, herkozen als 'gemeenteraadslid te Decaze- ville. In Algiers zijn op de lijst van R.P.F., M.R.P., radicaal-socialisten en onafhan- kelijken 41.935 stemmen uitgebracht te gen 22.823 stemmen op de lijst van de socialisten en communisten. Dit betekent een verplaatsing van de meerderheid in de gemeenteraad van deze stad, waar de communistische burgemeester Tubert aan het hoofd staat. Yehudi Menuhin reeds hertrouwd De violist Yehudi Menuhin, die kort geleden op grond van geestelijke wreed heid van zijn vrouw was gescheiden, is gistermorgen te Chelsea ir. het huwelijk getreden met de 34-jarige actrice en dan seres Diana Gould, de dochter van vice- admiraal Cecil Harcourt. In het Engelse burgerleven zijn huwelijken op Zondag volkomen wettig, maar zeer ongebruike lijk. West-Java semi-autonoom In de slotzitting van de rondetafelcon ferentie te Bandoeng is na vijf dagen ver gaderen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat voor alles rust. orde en veiligheid op West Java gewaarborgd moeten zijn en dat vereniging van alle krachten nodig is voor het herstel van de welvaart. De vergadering sprak voorts uit dat Dor de wederopbouw van West-Java de samenwerking met de algemene overheid beslist noodzakelijk was en dat deze samenwerking met het Nederlandse ge zag door de overgrote meerderheid van de Soendanezen wordt begeerd. Leiders an het volkj zouden aan het landsbe- uur moeten deelnemen. De resolutie spreekt uit dat de bevol king van West-Java recht heeft op een zelfstandig volksbestaan en uiteindelijk zelf haar lot zal moeten bepalen, maar acht het, gezien de huidige politieke situatie, nog niet de tijd voor het vast stellen van een nieuwe regeling. Wel •erzoekt men het Ned. Ind. bestuur een conferentie bijeen te roepen van ver tegenwoordigers van alle delen van West- Java, om te komen tot het instellen van een eigen bestuursorganisatie. Commissie van Drie vergadert De Commissie van Drie, ingesteld door de V.N., ter bestudering van de Indo nesische kwestie hield heden haar eerste zitting te Sydney. De Amerikaanse en Belgische afgevaardigden, dr Graham en Paul van Zeeland, zijn vanuit New York te Sydney aangekomen, waar ze door rechter Kirby, het Australische lid van de commissie, werden verwelkomd. Dr Graham verklaarde, dat de commis sie zal trachten tot een snelle oplossing te komen en legde er de nadruk op, dat de commissie geen eenzijdige sympathie Nederland of voor de republiek heeft. Betere voorlichting? Naar Zondag bij besluit van de land voogd thans officieel is bekend gemaakt, de heer J. H. Ritman, voormalig hoofd in de regeringspubliciteitsdienst en thans hoofdredacteur van de Nieuwsgier, tijdelijk ter beschikking gesteld van de chef van de regeringsvoorlichtingsdienst als hoofd van de afdeling buitenland. De regering is er van overtuigd, dat het onder de huidige omstandigheden meer dan ooit noodzakelijk is, dat de buiten landse voorlichting in bekwame handen Een op last van de regering gehouden onderzoek naar de politieke zuiverheid de heer Ritman leverde generlei bè- ren op tegen de benoeming, aldus de officiële mededeling van de R.V.D. Actiecommuniqué Het legerbericht van Zaterdag maakt melding van de bevrijding van 200 Chi nezen door de Nederlandse strijdkrach ten te Bohorok op Noord-Sumatra- Deze Chinezen werden door de republi keinen gevangen gehouden. Op Java en Sumatra deden zich elf botsingen voor, waarbij twee Nederland se militairen werden gedood, zeven ge wond en één vermist Het Curagaose dollarprobleem Naar het A.N.P. verneemt heeft de Gouverneur van Curasao, dr P. Kasteel, de Nederlandse regering een voor lopige regeling getroffen ter leniging van de monetaire moeilijkheden op Curasao, die het gevolg zijn van de onimwissel- baarheid van ponden-sterling in dollars. De regering heeft Curasao, ter overbrug ging een zeker aantal dollars ter be schikking gesteld in afwachting van na dere besprekingen met Engeland. Waarschuwing Rijkseenheid Het Nationaal Comité Handhaving Rijks eenheid heeft zich in een telegram tot de minister-president gericht. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het Comité met diepe ont steltenis kennis heeft genomen van berich ten van de zijde der republiek en var Nederlandse zijde, volgens welke thans door de regering zou zijn besloten tot nieuwe onderhandelingen. Het comité waarschuwt met de grootste klem tegen opnieuw openen der onderhandelingen met Soekarno cs. Een „drukknop-oorlog" „En drukknop-oorlog". Zo karakteri seerde de Amerik. luit.-gen- dr J. H. Doolittle de man van de „raids" op Ja pan, tijdens een lezing voor de Technische Hogeschool te Delft een eventuele wereldbrand. Draadloos zullen de projectielen worden afgevuurd en de atoombommen doelen gedirigeerd worden. Het vliegtuig zal het enige vervoermid del zijn, dat alle natuurlijke hindernissen kan overwinnen. Radat zal het mogelijk maken zonder enig grondzicht te starten en te landen. De nieuwst bommenwerpers, die in serie vervaardigd worden, kunnen van de V.S. uit 10 ton bommen op elk ge wenst doel in de wereld werpen en op hun basis terugkeren. Sprekend over de burgerluchtvaart, deelde de generaal mede, dat het aantal privé-vliegtuigen, hetwelke na de oorlog MIEREN VEROVEREN DE ITALIAANSE RIVIERA. De Italiaanse Riviera wordt c stroomd door een reusachtig leger Argen tijnse mieren, die, naar men gelooft, door bananenschepen zijn overgebracht. De eerste colonnes mieren verschenen enkele maanden geleden te San Remo. Thans is deze voorhoede tot een reus achtige macht geworden, die, zich steeds uitbreidend, naar het Oosten en het Wes ten trekt.Ondanks alle bestrijdings middelen, door de bevolking toegepast, dringt het mierenleger verder op. In San Remo hebben verschillende be zitters van luxe-vila's hun eigendommen verkocht, daar de mierenlogcrs het be- :n van de flhizen volledig onmoge lijk maken. In het Italiaanse parlement is thans ge vraagd aan deze plaag een einde te maken POOLSE VEILIGHEIDSPOLITIE SLOEG ER OP LOS. Te Warschau zijn twee employees van de Britse en de Amerikaanse ambassades gearresteerd en ondervraagd door de Poolse veiligheidspolitie. De Britse em ployé zit nog steeds gevangen. De Ame rikaanse, mevr. Sroka, is vrijgelaten na verhoor van vijf uur. Ze droeg de sporen van kneuzingen en mishandfelin- gen. Men verwacht dat zowel de Engelse als de Amerikaanse ambassade een pro test zullen indienen by de Poolse rege ring. De veiligheidspolitie heeft de laatste weken voortdurend Polen gearresteerd, die vriendschappelijk met Amerikanen of Engelsen omgingen. Ook een aantal dag bladredacteuren behoort tot de gearres teerden. Schroef van Willem Ruys' nam gevel mee Transport opnieuw vastgelopen. Het is bij het vervoer van de scheeps schroef voor de „Willem Ruys" niet bi," één stagnatie gebleven. Deed, zoals ge meld, de eerste hinderpaal zich voor bL Nijmegen, thans is het gevaarte opnieuw vastgelopen, dit maal te Zevenbergen. Daar de tijd van aflevering was verstre ken (volgens contract had het transport Zaterdag reeds in Rotterdam moeten zijn) vertrok men gistermorgen vroeg uit Breda. Doch reeds in Zevenbergen kwam de kink in de kabel, want in de Dykstraat liep het gevaarte vast. Het kwam nog al aan ook, w gevel van een huis moest worden ge sloopt om de schroef te bevrijden. Na 6 uur oponthoud was men weer 1 trek gereed, doch nu had de chauffeur buiten de politie gerekend, die blijkbaar nog meer moeilijkheden met het n stergevaarte voorzag. De truck werd in beslag genomen, der het motief, dat voor dit vervoer geen speciale vergunning was aange vraagd bij het dep. van Verkeer. Schroef en truck staan thans onder bewaking op een plein in Zevenbergen. Nader wordt gemeld, dat het toch de bedoeling was om de gevel, dit hierbij het loodje heeft moeten leggen, te slo pen, aangezien Jiij door oorlogshandelin gen teveel haa geleden. Een koe op de planken Het ging er origineel aan toe op de feestavond, die de personeelsvereniging van de fa Pander Zaterdag in de Dieren tuin had georganiseerd. Zo liet men tij dens de uitvoering der „Oud-Hollandse boerendansen van Siep" een van het abattoir geleende koe het toneel rond- kuieren! Blijkbaar werkte de volle zaal op de zenuwen van het dier, want op m gegeven ogenblik deed het ongepast. De hilariteit was groot, maar groter >g was de bewondering voor de toneel knecht, die na afloop van het nummer op het geïnundeerde toneel met een ge zicht, star als een monument, de duide lijke sporen van die ongepastheid uit- OPNIEUW DOODSTRAF TEGEN NED. KAPITEIN GEËIST voorm.- kapitein van het Ned. leger Gerard David van de Pol uit Rotterdam, toegetreden tot het Vrijw. Legioen Nederland en had het tot Hauptstorm- führer bij de Waffen SS gebracht. Hier- was hij door het Haags Bijz. Ge rechtshof tot de doodstraf veroordeeld. In hoger beroep voor de Raad van Cassatie vroeg de Proc. Fisc. mr Bakho- vanmorgen bevestiging van het dood- Sir Arnold Bax, de Britse componist en dr William McKie, organist van Westminster Abbey, hebben speciale ziek voor de huwelijksplechtigheid Prinses Elizabeth geschreven George Marshall kreeg van de uni versiteit Lafayette te Easton in Pennsyl vania het eredoctoraat in de rechten. Nog vijftien schepen om slag te leveren Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot een kruiser en vier torpedobootjagers. Deze maatregel is nodig geworden door het tekort aan manschappen tengevolge van de demobilisatie. Het opleidingsinstituut voor de vlootI alsmede acht-en-twintig te Gosport bij Portsmouth zal gesloten! jagers, vijf onderzeeboten worden. De herfstmanoeuvres van de thuisvloot welke 6 October hadden moeten begin- zijn afgelast vanwege noodzaak tot brandstofbesparing. De vloot-correspondent van de Sunday Times tekent hierbij aan, dat Groot- Brittannië, na het ingaan van de beper king, nergens ter wereld meer slagsche pen voor eventuele operaties ter beschik king zal hebben en dat de terstond bruikbare marinestrijdkrachten in het Imperium uit niet meer dan vier kleine vliegdekschepen en elf kruisers zullen bestaan- Voor de oorlog omvatte de thuisvloot vijf slagschepen, twee slagkruisers, twee grote vliegdekschepen en zes kruisers, andere vaartuigen. Reeds werden na het beëindigen van de oorlog vijfhonderd schepen op non- actief gesteld, waaronder 4 slagschepen, een slagkruiser, vier vliegtuigmoeder schepen, twaalf kruisers en honderd torpedobootj agers Doordat nu de moderne kruiser „Bel fast" aan de Pacificvloot wordt onttrok ken en in de reserve gebracht, zullen op de Grote Oceaan slechts twee kruisers overblijven. In West-Indië blijft één kruiser gestationneerd. De gehele Paci ficvloot zal in den vervolge 273 schepen omvatten en draagt, naar de critiek op deze maatregelen luidt, ten onrechte de Gisteren bestormden de verkeersstakers in Parijs de door politie bewaakte bussen, waarmee de passagiers door de stad werden vervoerd. Zij zagen op enkele punten kans de wagens de kidnappen en deze met reizigers naar de de remises te rijden Geen rechtstreekse onderhandelingen met republiek (Van onze Parlementsredacteur) De Nederlandse Regering heeft gedurende de laatste weken intensief over leg gepleegd met Batavia en de Nederlandse vertegenwoordigers bU de Veiligheidsraad over de benoeming van bepaalde personen, nodig voor het leiden in goede banen van de ontwikkeling der Indonesische kwsstie. Dit overleg schijnt thans in een eindstadum te zijn gekomen. Temeer, daar de tijd langzamerhand dringt, is het te verwachten, dat vandaag ln de minister raad belangrijke beslissingen zullen vallen. hem kan niet gezegd worden, dat hij alle opzicsten de mening van deze partij over Indië deelt. Daarvoor is hij te realistisch en te zeer doordrongen van de noodzaak, dat er eindelijk in Indië qen rechtstaat wordt opgebouwd, zowel in het belang van de Indische volkeren, als in dat van Nederland en de ganse wereld. Het spreekt vanzelf, dat ook het Colle giaal Orgaan zelve ten volle dient te wor den betrokken in het contact met de Com- lissie van Drie. Uitdrukkelijk werd van zeer bevoeg de zijde onze aandacht er op gevestigd, dat er geen sprake van is, dat er een delegatie wordt aangewezen om contact op te nemen met de republikeinse rege ring te Djokja. Het gaat uitsluitend om vertegenwoordiging bij de Commissie Drie. De houding der Regering tegenover Djokja is blijkbaar niet gewij zigd sedert de jongste Regeringsverkla ring. Het bericht in sommige bladen ver leden week gepubliceerd, inzake recht streeks contact met Djokjakarta, wordt in regeringskringen kortweg misdadig genoemd. Tegenover de internationale wereld zou dit ten onrechte de in druk van een koerszwenking kunnen wekken. Het komt ons voor. dat de oor zaak van deze „misdaad" grotendeels bij de Regering zelve is te zoeken. Zij be handelt immers deze voor ons Koninkrijk belangrijke zaken veel te veel „onder de roos" en schuwt iedere publiciteit, daar bij in de waan verkerende, dat „gehei men" nimmer uitlekken! Zelfs de offi ciële Voorlichtingsdiensten zijn de laatste tyd of onvolledig, of in het geheel niet ingelicht. De Regering bedenke, dat ge heimzinnigheid dikwijls de indruk wekt, dat bepaalde plannen het licht niet kun- GUNSTIG SYMPTOOM De uitspraak, waartoe men in Bandoeng op de conferentie van vertegenwoordigeri uit alle politieke religieuze, en commer ciële schakeringen op Java gekomen is. n gunstig symptoom- Uit deze confe rentie is weer eens gebleken, dat de be volking van Java in meerderheid bereid t nauwe samenwerking met de Ne derlanders, en zy is daartoe bereid vaa het ogenblik af waarop, en naar de mate, waarin de republiek gedwongen wordt haar druk op de bevolking te verminde- Het is geen wonder, dat men in Ba- ia de conclusie van deze conferentie een belangrijke politieke zege voor Nederland beschouwt, vooral omdat de republiek strenge afwijzende consignes had doen uitgaan- Deze conclusie onder streept nog eens de betekenis van de uit spraak. welke de verenigde politieke par tijen dezer dagen in Indië deden, namelijk dat het veerre de voorkeur verdient niet langer te spreken van republiek In donesia, maar van republiek Djocja. Die genen krijgen steeds meer gelijk, die van het begin af van oordeel waren dat het begrip Indonesië een fictieve eenheid was, slechts bestaande in de „verbeeldings kracht" van enkelen. Want in hun con~ clusié van Bandoeng maken thans ook c.a West-Javanen aanspraak op een eigen volksbestaan. Deze ontwikkeling, waar van de mogelijkheid trouwens in de over eenkomst van Linggadjati was voorzien, verdient met de grootste opmerkzaamheid te worden gevolgd. Daar is in de eerste plaats het Colle giaal Orgaan, waarvoor het moeite heeft gekost, bevoegde, aanvaardbare en po litiek onbelaste personen te vinden. Heb ben wij het wel, dan zal dit orgaan, dat het leven wordt geroepen binnen het kader van de grondwet (hetgeen inhoudt, dat de It. gouverneur-generaal, dr Van Mook, de uiteindelijke verantwoordelijk heid blijft dragen) bestaan uit de heren dr H J. van Mook, mr M. P. L. Steen- berghe, oud-minister van Economische Zaken en jhr mr H. van Vredenburch. chef van de afd. Politieke Zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, thans reeds te Batavia gedetacheerd. Daarnaast is het echter nodig, dat rechtstreekse vertegenwoordigers van de Nederlandse Regering worden aangewe- die het contact opnemen met de Commissie van Drie (Australië, België Amerika), geformeerd op grond van resolutie van de Veiligheidsraad, voor het aanbieden van „goede diensten". Juist de benoeming van deze delegatie heeft heel wat voeten in de aarde gehad. s bekend het jongste Kamerdebat de Indische kwestie heeft dit ondub belzinnig uitgewezen dat de Partij van de Arbeid uitermate veel waarde hecht de internationale bemiddeling. Men is bereid aan de Commissie van Drie veel zeggenschap te verlenen dan de Regering officieel bereid is te doen en ook meer dan eigenlijk is af te leiden uit de term „goede diensten". Het spreekt dan ook vanzelf, dat de Partij van de Arbeid juist over de aanwijzing van deze delegatie bij de Commissie van Drie be hoorlijk aan het touwtrekken is gegaan Het komt ons voor, dat deze partij alleen heeft toegestemd in een verminderen van de verantwoordelijkheid van minister Jonkman, een doen verdwijnen van prof. Schermerhorn uit het actieve beleid en het verstrekken v^n het katholieke ele ment in het kabinet door de benoeming van dr Witteman op de sleutelpositie Binnenlandse Zaken, om zich ten volle te kunnen concentreren op de benoemingen in sleutelposities te Batavia In verband hiermede is het niet waarschijnlijk dat min. Jonkman zal den aangewezen als lid van de delegatie bij de Commissie van Drie. Dit zou tevens betekenea dat de splitsing van het depar tement van Overzese Gebiedsdelen niet meer zó urgent is, als korte tijd geleder.. Immers, door het vertrek van min. Jonk man naar Indië zal het interimaat van dT Beel over het departement van Over zese Gebiedsdelen automatisch voortdu- Een tweede, die voor deze delegatie is genoemd, is minister Neher. Ook deze lid van de Partij van de Arbeid, doch DAT voor de restauratie van het Go- thische orgel in de Bossche St. Jan reeds '30.000 werd geschonken. DAT gistermorgen de garage van P. Groot te Heilo is afgebrand en drie vrachtwagens met een waarde van 115000 hierbij verloren gingen. DAT het Humanistisch Verbond de wenselijkheid van wijziging van die wets artikelen zal onderzoeken, waarin een eenzijdig christelijke zedelijkheidsopvat ting tot uiting komt. DAT Zaterdag te Assen een „Stork"- fabriek voor de vervaardiging van baby- pompen is geopend. DAT de vatenfabrikant F. F. en de Coöp. Drentse Exportslachterij te Assen elk tot f2000 boete werden veroordeeld wegens overtreding van de prijsvoor- schriften. DAT 28 Amerikaanse hoteleigenaars, ons land in een dag te hebben „ge daan", Zaterdagavond naar Engeland zijn vertrokken. DAT de Deense politiekruiser „Thetis" vandaag en morgen Amsterdam bezoekt. DAT de burgemeesters van Maastricht :n Luik Zaterdag in het kader van de ,Benelux"-samenwerking een bijeen komst te Maastricht hebben gehouden. DAT de heer J. H. Boyman burgemees ter" van Schimmert op 61-jarige leeftijd te Venray is overleden. DAT op een Maastrichtse school klas kinderen naar huis gestuurd is daar verscheidene leerlingen roodvonk hadden. DAT prof. R. Roelofs hoogleraar te Delft van Schiphol DAT drie Nederlandse vrouwen f24.000, DAT op 71-j. leeftijd te Zutphen is over- verzamelden voor de vernieuwing vaal]eden mr Th. Dijkstra, een bekende figuur in het kerkelijke en politieke leven al daar. drie vernielde gebrandschilderde van de kapel van de Zoete Lieve Vrouw te Den Bosch. DAT de arts dr B. M. H. Mettrop te Den Bosch door de Paus benoemd is tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. DAT de Vereniging ter veredeling van het ambacht haar 50-j. jubileum Zaterdag met een receptie te Utrecht herdacht. DAT de Amerik. Ver., die reeds meer dan 500 Nederlandse oorlogswezen adop teerde, vijf Europese kinderen, w.o. de 6-j. Johanna Leydekkers uit Vlissingen voor 6 weken naar Amerika heeft uit genodigd. DAT het B.G. te Middelburg de schip per P. C. de Leeuw van Weenen uit Goes, die anderhalf jaar lang een Duitse stoor zender te Goes had bewaakt en bediend, tot 5 j. gev.straf met aftrek heeft veroor deeld. DAT de raad van Schoondijke een motie van afkeuring aannam tegen weth. J. Ris- seeuw, die' critiek had uitgeoefend over het optreden van de burgemeester F. A. v. Rosevelt in bezettingstijd. DAT Sliedrecht evenals Zwjjndrecht in antwoord op het verzoek van Ged. Staten zeer afwijzend staat tegenover de door Dordrecht gewenste annexatie. DAT Zaterdagmiddag bij een botsing tussen 'n militaire en 'n vrachtauto onder Schijndel enkele soldaten zwaar werden gewond, en twee hunner in levensgevaar verkeren. DAT 4000 muziekliefhebbers dezer dagen in Pittsburgh de dochter van pre sident Truman, Margaret, toejuichten, Oost-Afrika isjtoen concertzangeres optrad. vertrokken om voor de K.L.M. een studie! DAT de dagbladcritici echter minder te maken van het radar-systeem zoals dit tevreden waren en zij Margaret's stem daar voor luchtcartografie wordt toege- „kinderlijk" of „zonder rijpheid" noem- past. |den. DE FRANSE LES In Frankrijk is De Gaulle als c naar uit de strijd getreden. Zijn roep om nationale ontwaking tegenover de drei ging van het communisme heeft weer klank gevonden. Thans zal moeten blijken of de overwinning van De Gaulle tevens een overwinning betekent van gezonde democratische opvattingen. Intussen leert Frankrijk aan West-Europa een duidelijke les Die les valt in enkele onderdelen uit een. Het eerste punt, dat de aandacht ver dient, is, dat West-Europa zich het gevaar van het communisme duidelijker gaat realiseren. Bij de communistische par tijen. cfie zich kort geleden tot een „Kominform" hebben aaneengesloten. waa 'ook de Franse Dadelijk kon toen al wor den voorspeld, dat de aanwijzingen van Moskou bij de oprichting van deze „Kom inform" (die in' wezen weinig van ie oude „Komintern" verschilt) verstrekt, het de communistische partij in Frame- niet gemakkelijker zouden maken. Haar propaganda zou moeilijker worden. Thans is wel duidelijk geworden, dat Dij vele Fransen inderdaad de ogen' zijn opengegaan. Het tweede punt is. dat de specifies R.-K. partij, de M.RP, aan invloed heeft ingeboet- Ook hiervan is de verklaring niet ver te zoeken. Die partij toch heeft de laatste tijd haar kracht gezocht in com promissen, ook met de communisten. Een compromis-politiek is tenslotte nimmer een gezonde politiek. Het is tevens van groot belang, zo we in deze verkiezingen in Frankrijk niet slechts de cijfers in ons opnemen, maar ons tevens realiseren, welke van deze cijfers de achtergrond is. Daartoe is -e meer aanleiding, aangezien Frankrijk nog altijd en thans misschien weer eerst recht deel uitmaakt van het zelfde West-Europa, waartoe ook wij be horen. „Zwart gymnastieklokaal" op kasteel Nijenrode In het kasteel Nijenrode te Breukelec, waar het N.O.IJB. (Ned. OpL last. voor het Buitenland) gevestigd is, was een „zwart gymnastieklokaal" van f 38.000 bijna gereed gekomen, toen opsporings ambtenaren van het dep. van Wederop bouw het werk stil legden en proces verbaal opmaakten. WANNEER DE „KOTA INTEN" EN „KOTA GEDEH" AANKOMEN. De „Kota Inten", die 10 Oct. jl. uit Ba tavia vertrok, zal vermoedelijk omstreeks 6 of 7 Nov. a.s. te Rotterdam aankomen. De „Kota Gedeh", die 24 Sept. uit Batavia vertrok, zal vermoedelijk 24 Oct. te Rot terdam DAT in Spanje de benzine weliswaar zonder bon is, maar de vrachtwagens lang in de rij moeten staan bij de pompen en zodoende de voedselvoorzie ning in gevaar komt. DAT in de Berlijnse garnizoenskerk de deksels van de doodkisten reeds wegge haald worden, om ze als brandhout te ge bruiken. DAT Zaterdag in Bangkok is overle den de 42ste zoon van wijlen koning Tsjoelalongkorn van Siam. DAT de vader van de overledene niet minder dan 180 vrouwen, 24 erkende ge zinnen en 800 kinderen heeft gehad. DAT in Flint, Michigan, Zaterdag acht personen gedood werden toen twee auto' op elkaar botsten, waarvan één op weg was naar een bruiloft en de ander een begrafenis. DAT de politie in Tooele (Utah) voor een heel raar probleem staat, daar het interieur van de plaatselijke gevangenis beschadigd is doorinbrekers. DAT volgens de K.N.A.C., op de stoom- pontveren op de Westerschelde een abso luut rookverbod zal worden uitgevaar digd. DAT de sheriff van St. Louis (Amerika) in een autobus, alle passagiers met de handen omhoog zag zitten en hij later een gangster kon arresteren, die het op de juwelen van de reizigers had begrepen. DAT mevrouw A. D. van Mook-Mau- reau. de echtgenote van de luit-gouv.- generaal naar Batavia vertrokken is. DAT Zaterdag te Amsterdam de twee lingschepen „Karaton" en „Karossa" van ieder 3620 ton, bestemd voor de K.P.M., te water zijn gelaten. Koningin schenkt f 1200 voor jonge kunstschilders Inzendingen tassen 1 en 10 December as. Voor iedere Nederlandse kunstschil- der(-es), die op 1 Sept. jl. nog geen 30 jaren, was, staat de mogelijkheid Koninklijke subsidie te verwerven open, tenzij hij reeds in het genot van studiebeurs is. Iedere mededinger naar de subsidie moet daarvoor tussen 1 en 10 December 3 werken in olieverf franco gesigneerd inzenden naar het Stedelijk Museum, Paulus Potterstraat 13 te Am sterdam. Na beoordeling der jury zal een stel aan HM de Koningin worden gelegd. De subsidie over het jaar 1948 zal f 1200 per toegekende beurs bedragen Een kwart eeuw politierechter en kinderrechter Op 8 November as. wordt in de Ridder zaal te Den Haag het feit herdacht, dat op 1 Nov. voor 25 jaar de politierechter de kinderrechter hun intree deden in de rechterlijke macht. Het woord zullen voe ren min. van Maarseveen, mr M. A. 1 Rijn van Alkemade. voorz. der ver strafrechtspraak, mr dr J. Wynveldt, adv.- gen. bij de Hoge Raad en mr H. de Bie, president van de arr. rechtbank te Rotter dam en oud-kinderrechter. Ex-hoofdcommissaris Ph. Blank houdt 20 jaar De Raad van Cassatie handhaafde bij von nis van hedenochtend de gevangenisstraf van 20 jaar egen de ex-hoofdcommissaris van politie te GroningenJ'h. Blank, wegens verraad en hulpverlening aan de vyand. Op de Seine bij Melun zfjn tenge volge van het omslaan van een vaartuig acht personen verdronken. De Leidse student J Jansen, lid van .Hercules", won ditmaal de Leidse veel haar op zijn bol heeft, bleek dit niets op zijn uitstekend lopen af te doen. Door zijn eveneens haarloze ver zorger Lobman wordt hU aan de finish op aandoenlijke wijze begroet Op de achtergrond v Bak el, die tweede werd. Achtduizend ton 6talen buizen voor Nederland Volgens 2e handelsverdrag met industrie in Britse zone. TusseiWe Ned. Trust Mij en de ijzer- en staalindustrie van de Engelse zone is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij Nederland 9373 ton staal en 5343 ton steen, kool zal leveren, teneinde de staalfabrie ken in staat te stellen dit te verwerken tot 8067 ton stalen buizen. Dit is de tweede overeenkomst tussen de Ned. Trust Mij en de ijzer- en staalindustrie van de Engelse Op het ogenblik worden onderhandelin gen gevoerd over een derde overeenkomst, waarbij Nederland 20 000 ton Amerikaanse steenkool zal leveren, alsmede 20.000 ton Zweeds ijzererts, dat door de industrie van de Engelse zone verwerkt zal worden tot 10.000 ton rails. J. E. Stokvis De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer J E. Stokvis te 's-Gravenhage, de vroegere Indiscne specialist van de Partij van de Arbeid. De heer Stokvis is thans aangewezen -Logemann te vervullen. fVeinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Hel dere nacht, met op vele plaatsen lichte en op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nachtvorst. Ove.-d3g: over het algemeen zonnig weer Tydelyk matige w:nd tussen Oost en Zuid. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Dinsdag 21 October Zon op 7.13 en onder 17.36. Maan op 14.59 en onder 22.06. EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1