jHruttrr Czittöd)t (£<ruraitt Nederland vroeg twaalfhonderd oorlogsmisdadigers Wist U rRJDAG 17 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIëN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7335 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonludstirb Is ohcMcwn myn berl in tejjfjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Tot nu toe werden er vierhonderd gezonden Twaalfhonderd namen van oor logsmisdadigers heeft Nederland de United Nations War Crime Commis sion in Londen opgegeven en om uit levering van de dragers ervan ge vraagd. Vierhonderd ervan zijn tot nu toe nas verschillende Nederlandse kampen gevangenissen overgebracht. Of de rest zal binnenkomen is naar met de 500 Duitsers, :h hier nog krijgsgevangen bevinden onder wie ook verschillende z vallen rondlopen, is het geen onbevre- gend getal. Vooral niet" als men be- nkt hoe er gezocht en gespeurd moe' irden om deze elementen in het ver- elde Duitsland op te sporen. Daartoe bevindt zich in Bad Saltsuf- i de Nederlandse Oorlogsmisdadi- Commissie. die de op te sporen boe- n zoekt en opbrengt, nadat de com- 'n Londen daartoe verlof geef1.. je moeilijk dat kan zijn moge blijken het „geval Apeldoorn". Daar werden de strijd om Arnhem, een groot illegale werkers op straat neerge- ïoten. Dertig Duitsers waren erbij betrokken. Dat betekent voor de betreffende dienst, dat elk verhoor der verschillende ver dachten in dertigvoud moet worden af geleverd. En de verdachten zijn door heel Duitsland verspreid. Onder de reeds gearresteerden bevin den zich behalve prominenten als R8u- ter, Christiansen en Mundt. de leden der Amsterdamse S.D.-staf. Het zal nog wel even duren voo eerste verdachte voorkomt. Voor de grens zijn op het ogenblik veertig logsmisdadigers geconcentreerd, die bin nen kort aan de Nederlandse politie uit geleverd worden. Engelse vissersvloot wordt radiografisch bestuurd Vis gaat via IJmuiden naar Duitsland Volgens het ministerie voor Voedsel voorziening te Londen vormt me Engeland op het ogenblik een haring vloot, die door radio zal worden bestuurd /aarvan de ot^rtollige vangst naar Noord-Duitsland zal worden gebracht. Vissers uit Great Yarmouth en Lowe stoft vraagt men hun schepen voor de vloot beschikbaar te stellen. Indien de vangst zeer goed is, zullen enkele sche pen met hun vangst naar IJmuiden ge stuurd worden, vanwaar de vis naar de Duitse grens zal worden vervoerd Gen.-maj. Tans commandant der Marechaussee In verband met het feit, dat de com mandant der Kon. Maréchaussee, gen.-maj. mr W. van den Hoek, bin nenkort een andere functie zal aan vaarden, wordt hij per 1 Nov. a.s. op gevolgd door gen.-maj. ir M. Tans, tot dusverre territoriaal Bevelhebber Ne derland. welke functie met 1 Jan a s wordt opgeheven. Demobilisatiemaatregel op komst Binnenkort zal een algemene maatre- il van bestuur worden afgekondigd, welke een aantal regelingen en bepalin gen betreffende de demobilisatie van mi litairen zal bevatten. Hierdoor zal aan de materiële voorzieningen ten behoeve de te demobiliseren militair een wet telijke grondslag worden verleend enk deze winter om Uw fietsverlichting lebrek aan dynamo's grootste handicap De politie zal de komende winter streng an opireden tegen fietsers, die met on- Idoende verlichting rijden, aldus deelt de N.W.B. mede. Een brandend achterlicht irdt echter alleen dan dynamo aanwezig is. Wèl is onder alle istandigheden het witte spatbord met flector voorgeschreven. tV'De grootste handicap bij de rijwielver- ig is wel het gebrek aan dynamos, min omvat het productieschema 17 281.000 dynamos, 481.000 koplampen J 1 millioen achterlichten, en hoewel jOO srvan de helft moet worden uitgevoerd, eje Hen toch in de toekomst vele fietsers holpen kunnen worden. In de zwarte handel heerst momenteel ruim aanbod van Franse fietslampen. de 26.000 in Juni j.l. geïmporteerde arns waren er 16.000 van Franse Viceroy" was slachtoffer van een magnetische mijn Aldus concludeerde gisteren de Raad van Scheepvaart ïen magnetische mijn is d® oorzaak ge- de ramp van het Britse s.s. „The fceroy", dat op 12 April i.l. ®0-4) een ontploffing op de Schelde arbij negen opvarenden het leven lieten, i TT ius luidde gisteren de conclusie van de Hoopvolle WOOrden VOOT lijdend Europa Truman hekelde gisteren de gewel dige speculatie in graan op de Ame rikaanse goederenbeurzen, die de prijzen op de binnenlandse markt omhoog doen vliegen en het verkrij gen van graan voor de export be moeilijken. Hij onthulde, dat de mi nister van Justitie een onderzoek naar de speculaties instelt. Met de voedselbesparingen was men volgens Truman „een eind in de goede richting gekomen". Hij beschreef de ac tie als een poging om „deze natie In vrijheid iets te laten doen. waar andere naties aleen met methoden van een po- litie-staat toe-te bewegen zijn", doch maakte de veelbetekenende opmerking, dat in enkele noodgevallen de laatste methoden haar nut hadden. Truman maakte duidelijk dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld worden om de nodige gelden voor Ita lië. Frankrijk en Oostenrijk te verkrij gen. om deze landen tot Januari uit te helpen. Er bestaat een zeer grote kans. dat de gelden voor de behoeftige Europese Zal Veiligheidsraad Indië een poosje laten rusten Commissie van Drie moet eerst situatie bestuderen Gistermiddag zou de Veiligheidsraad volgens plan verder gaan debatteren over de Indische kwestie. Het is er echter niet 19 gekomen. Sir Alexander Cadogan, de Britse afge vaardigde, kondigde n.l. aan, dat hij met nieuwe resolutie voor den dag zal komen. Hierin stejt hij heel nuchtgr en terecht voor, dat de Veiligheidsraad voorlopig het geredekavel over Indonesië moet staken. Hij vindt het beter, dat de Commissie van Drie eerst tijd krijgt n de situatie te bestuderen. In verband met deze aankondiging be sloot de Veiligheidsraad, op verzoek Cadogan, de debatten uit te stellen tot vanavond negen uur. Ook Eaton tekende het consu laire rapport Eaton, de Australische consul-generaal n Indië, keerde Woensdagmiddag v Timor te Batavia terug en tekende i middellijk het consulaire rapport. Het alle handtekeningen voorziene rap port is door de Chinese militaire waar die naar China terugkeerden, meegenomen naar ^ingapore, vanwaar de Veiligheidsraad zal worden overgebracht. De Amerikaanse militaire lers verrichten op het ogenblik .andelsverdrag worden afgesloten, 'onderzoekingen op Suipatra. lHSTrum£m bedreigt de graanspeculanten Me. j.l. in ruim 3 van de .Streefkerk' de haven van Genua was ontstaan, kon Raad geen zekerheid krijgen. idaal gearresteerd, die tientallen scha- clandestien geslacht hadden. Bij on- zoek bleek, dat een hulpbesteller var PTT meermalen het vlees in zijn post- de afnemers had gebracht. meentekas van Eethen spoor loos verdwenen >e gemeentekas van Eethen (N.P orloos verdwenen. Het tijdstip waarop kas, welke ongeveer f4700 bevatte dwenen is, valt niet juist te achter- De Rijkspolitie tast volkomen ir duister. ANDAAG STELLEN fU U VOOR Theo Langhout uit Hil versum. Wat r horen we reeds verschillende ere mompelen, „wat nu, iemand uit Hil onder „Wij stellen U voor"' t niet genoeg jongens uit Leiden omgeving in Indië zijn, terwijl er hele pels foto's met brieven vol gegevens op plaatsje, r de 22-j. Theo Langhout heeft Koudekerk gewoond en mag oral omdat z'n ouders en meisje imvo- 1 van Koudekerk zijn, recht laten gel- op een plaatje. foto, waarop hij rechts staat, is ge nen voor het rusthuis „Polonia" te Soe- boemi, waar hij vertoefde, omdat hij bij [motorongeluk een been had gebroken. Jfkkig is hy thans in zoverre hersteld z'n verwondingen, dat hij tezamen een medepatiënt, knipperend tegen felle tropenzon, „in pyjama" op beide ïen staande, een luchtje kan- scheppen, iheo, die reeds een jaar in Indië is. opt het volgend jaar in Nederland z'n ouders en meisje "~"J te kurvnen bezoeken. Tot zolang, Wil! De Britse kachel gaat aan Met ingang van Zondag na middernacht zullen de Engelse fabrieken, werkplaatsen en kantoren waarschijnlijk verwarmd' worden. Cholera breidt zieh uit in Egypte In Egypte heeft de cholera-epidemie zich uitgebreid tot verschillende andere steden en dorpen. Gisteren werd het hoogste ziektecijfer, sinds de epidemie is uitge broken, bereikt. In AJexandrië heerst thans ook de cho- Duitsers verbitterd over de ontmanteling Alle Duitse partijen hebben het Brits- Amerikaanse ontmantelii%splan voor dc Duitse industrie „catastrophaal" en „ge vaarlijk" genoemd. De Duitse Adviesraad voor de Britse zone ontkende niet, dat Duitsland tot herstelbetalingen verplicht is „nadat het Europa geplunderd heeft", doch zou graag in de besprekingen over de methode gekend zijmVolgens (de Rus sische) radio-Berlijn is de Adviesraad reeds uit protest tegen het ontmantelings plan uiteengegaan. De gedelegeerden zou- ;n en bloc de zaal hebben verlaten. Sir Brian Robertsen, de wnd. gouver- >ur van de Britse zone, heeft echter me degedeeld, dat het nieuwe plan zoveel in dustriële capaciteit voor de Duitsers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar voorlopig te gebruiken. Er kan een levensstandaard worden bereikt, die over eenkomt met 80 pet van het peil van 1936, op welk niveau het herstel van de Duitse economie zoals bekend is ge- DE VIJFDE COLONNE WERKT NOG Washington bestudeert de activiteit van ïn groep hoge functionarissen van de Koudekerk Amerikaanse regering,«die zeer geheime militaire inlichtingen aan de Sowjet-Unie zou hebben gegeven. landen worden gevonden, voordat het Congres stappen heeft ondernomen, aldus de president. Men maakt daaruit op. dat er geen bijzondere Congreszittine komt. Clinton Andersdn, de Amerikaanse minister van Landbouw, heeft verklaard, dat hij geen bewijs had van illegale han del op de graanmarkt. Hij weet de hui dige stijging der tarweprijzen gedeelte lijk aan de droogte in het wintertarwe- gebied van het Zuidwesten. Engeland tracht Marshalls plan aannenïelljk te maken Griekenland, India, Nederland en Zweden hebben gisteren het voorstel van Marshall tot het instellen van een Veilig heidscommissie gesteund. Polen en Wit- Rusland hadden er echter ernstige bezwa ren tegen. Sir Hartley Shawcross licht heden het Britse voorstel toe, dat gisteren in de po litieke commissie der Ver. Naties is inge diend, om in plaats van de Veiligheids commissie van Marshall een tussentijdse commissie van de Algemene Vergadering der V.N. te vormen, die blijvend zitting houdt en kwesties van vrede en veiligheid zal bestuderen. Het Britse plan verschilt vooral hierin van het door de Slavische groep fel bestreden Amerikaanse, dat de commissie niet gemachtigd zou worden om de algemene bevordering van inter nationale samenwerking op politiek ter rein te overwegen. DE WEST-JAVA CONFERENTIE GESTAAKT Bij de opemng van de West-Java confe rentie noemde de Recomba van West-Java, Abdoel Kadir, de conferentie een familieraad. Bestudeerd moet worden, hoe WestlJava deel zou kunnen nemen a: vorming van de Verenigde Staten va donesië. Hij zette de voordelen van federatief opgebouwde staat, waarii. rechten der minderheden juist gewaar borgd zijn, uiteen tegenover de nadelen een eenheidsstaat. De vergadering koos contact-commissie met als voorzitter Djaja Diningrat. Republ. neemt maatregelen tegen „collaborerende" ambtenaren Antara meldt uit Djokja, dat het repu blikeinse kabinet een resolutie heeft aan genomen, welke het nemen van maatrege len tegen niet-loyale republikeinse ambte naren inhoudt. Volgens deze resolutie slechts IVi van deze ambtenaren met de Nederlanders samenwerken. Lichting '48 thans in bezit van keuringsoproep Alle keuringsplichtigen van de lichting 1948 zijn thans in het bezit vaft hun op roep voor de keuring. De in 1928 geboren mannelijke personen, die nog geen op roep hebben ontvangen, moeten zich voor 10 Nov. a.s ter remeentesecretarie mel den. Opnieuw zwarte handelaar te A'dam doodgeschoten Publiek hield zich ditmaal afzijdig. Toen twee belastingambtenaren giste ren te Amsterdam een 24-j. ma aanhouden, die ongebanaerolleerde siga retten verhandeld, sloeg deze op de vlucht, waarop een der ambtenaren zijn pistool trok en enkele waarschuwings schoten loste. De vluchteling viel daarop de ambtenaar aan. Tijdens de worsteling, die ontstond, ging het pistool opnieuw af waardoor de aanvaller onder de linker oksel werd getroffen. In het Binnengast huis is hjj later overleden. Dit is de tweede maal in Amsterdam, dat een zwarte handelaar zich met do delijk gevolg tegen de gewapende macht verzette. Het publiek, dat zich de vorige maal niet onbetuigd liet, bleef dit keer op veilige afstand en bemoeide zich niet et de arrestatie. ER ZIJN DOLLARS EN DOLLARS. De koers van de Chinese dollar ls opnieuw gekelderd: voor 1 Amerikaanse dollar moet men op het ogenblik 88.000 Chinese dollars betalen BRITSE WAARNEMERS BIJ MANIOE- PROCES? Een Engelse diplomateke afgevaardigde zal het proces tegen Manioe en andere lei ders van de Roemeense boerenpartij, dat Vrijdag in Boekarest begint, bijwonen. Vijftien jaar geëist tegen ex-hoofd commissaris mr Hamer ZIJN KARAKTERISTIEKE EIGENSCHAPPEN O.M.: EERZUCHT EN ZELFOVERSCHATTING OOK hedenmorgen was de belangstelling zeer groot toen het Bijzonder Gerechtshof de behandeling voortzette van de zaak tegen de ex-hoofd- commissaris mr Hamer te Den Haag. De procureur-fiscaal mr de Gruyter hield zijn requisitoir en eiste een gevangenisstraf van vijftien jaar met af trek van voorarrest en een verbod voor het leven om te dienen bü de gewapende macht, openbare ambten te bekleden en ontzetting uit de belde kiesrechten. De oud-politiemannen Van Nouweland Poos, beiden gedetineerd, evenals de vorigen, hadden in opdracht van Hamer een drietal illegale jongelui gearresteerd, die geheime zenders hadden in Egmond, Rijswijk en Oegstgeest en waarvan men meende dat het de „Flitspuit" was. Verd. ontkende van tevoren van de inbraken op de Gen. Staf op de hoogte te zijn geweest. Deze zaak heeft hem een zenuwschok gegeven! Hij ontkende het werk aangemoedigd te hebben en zijn ontslag aangeboden. De Pres. deelde hierna, onder enige hilariteit, mede dat er een psychiatrisch rapport was uitgebracht waarin mr Ha mer verminderd toerekeningsvatbaar wordt genoemd. Requisitoir De Proc. Fiscaal, mr de Gruyter, vangt zijn uitvoerig requisitoir aan met de op merking, dat niemand die verdachte ge kend heeft in de jaren dat hij hoofdcom missaris alhier was, heeft getwijfeld aar zijn pro-Duitse gezindheid en nationaal- socialistische instelling. Thans, nu ver dachte verantwoording voor zijn daden moet afleggen, poogt hij met veel bravour aan te tonen, dat dit alles flage is geweest teneinde een politiek spel in het belang van de goede zaak te kun nen spelen. Deze bewering is eenvoudig belachelijk. Uit talrijke feiten houding in die jaren blijkt toch zonder enige twijfel, dat verdachte sterk pro- Duits en nationaal-socialist in Duitse zin was. Ook zijn z.g. strijd tegen Rauter de N.S.B'. werd niet gestreden voor goede zaak, doch uitsluitend om redenen van eigen belang, nJ( om zich tegen aan vallen van die zijde te kunnen handhaven. In de Abwehrchef Protze zag verdachte een belangrijke steun tegenover Rauter en daarom moest hij zich tegenover Protze verdienstelijk maken. Op talryke wijzen heeft verdachte een nat-soc. en Duitsgezinde instel ling van het Haagse Politiecorps be vorderd, waarvan de ernstigste zijn de van propaganda voor het Natio- naal-Sociallsme en de „Nieuwe Orde" onder leiding van de Fiihrer door trokken redevoeringen en zijn op wekking tot dienstneming bjj het Legioen en dat als beroepsofficier van het Ned. Leger. Andere zeer bezwarende feiten zijn: de instelling van de Documentatiedienst; het doen verrichten door ondergeschikten var contra-spionnagewerk en van politiek- recherchewerk in de illegaliteit ten be hoeve van zijn persoonlijke relatie Protze met uiteindelijk zeer ernstige consequen ties. Verd. houding bij het onderzoek ls niet gunstig geweest; hij past ongeveer het zelfde systeem toe, dat hij Krom heeft verweten, ni. het zoeken van een op drachtgever voor elk telastegelegd feit er het afschuiven van de verantwoordelijk heid op anderen. Karakteristieke eigenschappen van ver dachte zijn: eerzucht, onevenwichtigheid, grote zelfingenomenheid en mateloze zelfoverschatting; hij is een opportunist en Streber. Volgens het psychiatrisch rapport moet verdachte's toerekeningsvatbaarheid als verminderd worden beschouwd. Het feit, dat verdachte de feiten ge pleegd heeft terwijl hij officier was, geeft daaraan een nog ernstiger karakter en gebiedt de oplegging van een gestrenge straf. Het woord was vervolgens dediger mr d>K. W, P. Klaassen, die begon met de rede var. de verd. by zijn installatie tot hoofdcommissaris te be spreken, die z.i. vooropgezet huichelach tig was t.a.v. de herdenking van Peter Ton Interéssante mededelingen In de namiddagzitting van gisteren wa ren het de vroegere medewerkers van mr Hamer, de ter dood veroordeelde recher cheur Krom, de hoofdinspecteur S. Pe- de oud-inspecteur Viëtor en de hoofdrechercheur Leemhuis, die verkla ringen kwamen afleggen over hun werk de S.D. en in het bijzonder over de contraspionnage der Duitsers. Volgens hun mededelingen hadden zij :n inbraak gepleegd in het Dep. van Defensie om rapporten te bemachtigen de G S. 3, de geheime inl.dienst van de Ned. Generale Staf, waartoe zij op dracht zouden hebben ontvangen van mr Hamer. Deze wilde een goed figuur slaan tegenover Protze, de leider van de Duitse contraspionnage, omdat hy dit later tegenover Rauter, die hem wilde weg hebben, nodig kon hebben. Aanvankelijk leek het er gisteren op. dat de Parijse metrostaking zou aflopen. Twee kleinere bonden, de Algemene- en de Christelijke-, besloten een eind te maken aan de staking, doch de commu nistische C.G.T wilde zich blijven ver zetten. Hierdoor gingen slechts 4000 van de 30.000 employees het werk hervatten. Ramadier, die dag en nacht werkt, om de arbeidsconflicten voor de as. verkie zingen uit de weg te ruimen, tracht de C.G.T. te beletten om de volgende week Maandag (na de verkiezingen dus) een algemene staking af te kondigen, wan de verkiezingen niet in het voor-, deel van de communisten zouden uit vallen. Het afsluiten van afzonderlijke overeenkomsten met de verschillende vakbonden is een onderdeel van dit Tijdens een nachtelijke vergadering an Ramadier met Parijse autoriteiten, besloten, stakende arbeiders te requi- DAT Toedomiro Martin Zarate in Mexico bij een bezoek aan vrienden een hartaanval kreeg en de dokter bij hem de dood vaststelde, waarna men reeds voorbereidingen trof voor de begrafenis DAT Zarate 's nachts, terwijl de fami lie bij de baar de wacht hield, de ogen opende en zijn „overlijden" slechts een diepe bewusteloosheid geweest bleek te zijn. DAT een Frans damesblad een manne quin de straat op stuurde, om te zien, hoe jensen er op zouden reageren en vele huisvrouwen de juffrouw met de dure jurk scheldwoorden toeslingerden als: „Kijk héér met der jurk van 40.000 francs, onze kinderen kunnen geen melk krij- DAT de politie tenslotte deze mannequin die nagenoeg geheel werd uitgekleed door de opgehitste vrouwen, in bescherming moest nemen tegen het tot razernij ge brachte publiek. DAT de oudste vrouw van Frankrijk, evr. Annette Trivier, dezer dagen 106 jaar is geworden. DAT een mier, die door de lucht ver voerd wordt, niet in het leven kan blij ven en mej. Ellen Clark, een Australi sche mderkundige, de obrzaak hiervan toeschrijft aan de dunne lucht, welke voor de diertjes te weinig water bevat. DAT mijnheer Lefty Schmidt, een be kende Durbanse hengelaar, „die Suid- Afrikaanse hengelrekord geslaan het, deur een blau mensvretershaai van 994 pond aan wal te sleep." DAT gisteren voor de Bredase recht bank 6 jaar geëist werd tegen de 20-j. G. Leemans uit Baarle-Nassau, die in Feb. j.l. een moordaanslag gepleegd had op de caféhouder Loots aldaar. DAT mijnheer en mevrouw Clay Heady in Missouri, moe van het zoeken naar een huis, eindelijk in het hondenhok van een vriend onderdak gevonden heb ben en zij nu* die kleine ruimte met de waakhond moeten delen, daar deze zijn huis niet wil verlaten. DAT journalisten aan de Amerikaanse schoonheidskoningin, Barbara Walker, vroegen „Wat neemt U. een toneel- of radio-contract" en zij antwoordde: „Geen beide, ik wens slechts een huwe lijkscontract!" DAT 1000 kuikens, 1250 pond kreeft en 2000 pond kalfsvlees door 400 kelners aan de 2500 gasten werden geserveerd, tijdens het huwelijksfeest van de 21-j." dochter van de hertog van Alva te Se- villa (Spanje). DAT volgens een mededeling van de Vakgroepen Goederen- en Personenver- geen der leden van hun advies commissies bij de fraude van de R.V.I. te Arnhem betrokken zijn. DAT voor het Asser B.G. gisteren op nieuw f 10.000 boete werd geëist tegen het Eerste Kamerlid Zegering Hadders de uitspraak op 29 Oct. volgt, terwijl de directrice van het Diaconessenhuis te Emmen, zr. E. Molenaar, vrijgesproken werd. DAT gisteren te Oss officieel een Rijks werkplaats voor vakontwikkeling is ge opend. DAT volgens de A.N.W.B., het oude pontveer over de IJssel bij Wijhe is ver vangen door een motorpont, welke max. >n kan vervoeren, doch voertuigen boven 20 ton niet worden toegelaten. DAT R. A. J. den Boer per 1 Nov. as. benoemd is tot burgemeester van Sas van Gent. DAT het Asser B.G. gisteren de land- bouwbemiddelaar en „opperschaarleider" der Landwacht A. Smeenge uit Tinaarlo wegens verraad tot 15 j. gev.straf veroor deelde. DAT thans een Stichting is opgericht, welke examens voor het diploma vakbe kwaamheid beroepsgoederenvervoer wil af nemen en men zich voor nadere inlichtin gen kan wenden tot het adres: Wassenaarse weg 14, Den Haag. DAT men in Maastricht eei wil oprichten voor mr L. B. J. van Oppen, 19101937 burgemeester van deze stad. DAT de jongeren uit het Chr. Nat. Vak verbond gisteren te Utrecht een feestelijk appèl hieldem. DAT de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel op 28 en 29 Oct. in het vacantieoord van het C.N.V. te Putten een igse studieconferentie houdt, waar o. e voorz. van het C.N.V., M. Ruppert, zal spreken. DAT het 7176 ton metende Amerik. s.s. „Cecil N. Bean" bij Walsoorden op de strijkdam In de Schelde aan de grond is gelopen. DAT boven een Amerikaans vliegveld dertig vliegtuigen ruim een half uur moesten blijven rondcirkelen, daar een op hol geslagen paard het landen onmogelijk maakte. DAT in Amerika de werelddierendag blykbaar te weinig interesse voor de kat ten heeft opgeleverd en men nu in de week van 28 November deze huisdieren extra gaat vertroetelen. DAT J. Kilian, voorz. der Ver. van oud-officieren van de Marine Stoom vaartdienst, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DAT Burg. d'Ailly van Amsterdam gisteren onder zeer grote belangstelling de brug over het Vondelpark aldaar geopend heeft DAT mevr. de wed. B. Adriaanse- Oomen, de oudste inwoonster van Nijme gen, in de ouderdom van 101 jaar is over leden. DAT zich de laatste dagen in Geleen een tiental typhusgevallen heeft voorgedaan. DE DOODSTRAF VOOR SAM OLY. Het Amsterdamse B. G. veroordeelde hedenmorgen de 47-jarige voorm. agent politie aldaar, Sam Oly, die talrijke Joden had gearresteerd, onder wie blinden, tot de doodstraf met het i cassatie. EVANGELIE EN MAATSCHAPPIJ De plannen van ons Christelijk Na tionaal Vakverbond gaan een voor tot verwezenlijking komen. Van de middelen, welke zijn vervat in het eerste rapport van de commissie inzake de sociaal-economische scholing van het C.N.V.-kader. kwamen reeds de studie clubs en de brochures tot uitvoering. Thans is een oude wens van het C.N.V. vervulling gegaan door de verschijning n het eerste nummer van een kader blad, dat tot titel draagt „Evangelie en Maatschappij". Wij kunnen onze Chr. arbeidersbeweging met de verschijning van dit aantrekkelijk uitgegeven blad van harte gelukwensen. Behalve de eindredacteur, de C.N.V.- voorzitter M Ruppert. hebben reeds hun medewerking toegezegd de heren mr P. Borst, mr dr J. van Bruggen, prof. dr W. F. de Gaay Fortman en D W. OrmeL Het doel van „Evangelie en Maatschap pij"? Het wordt in dit eerste nummer o.i. voortreffelijk weergegeven doot het daarin opgenomen citaat van prol dr H. Dooyeweerd. „Want Christus onze Ko ning. Wie gegeven is alle macht in hemel en op aarde, stelt Zich niet tevreden n?et een uitwendige Koningsplaats." Hij eist radicaal en zonder compromis het hart. de wortel van heel uw streven op. „Hij wil Zyn leven. Zijn geest, Zijn liefde. Zijn gerechtigheid doenwerken in de Christelijke beginselen, ook op maat schappelijk en economisch terrein. Niet om reeds in deze. door de zonde ver woeste samenleving een ideaalryk te ves tigen. Maar veeleer om in de onverzoen lijke kamp van zijn Koninkrijk tegen de tijdelijke macht dezer wereld, een levend getuigenis te geven van de uiteindelijke zegepraal van Zijn Koninkrijk." Ramadier tracht Metro op gang te brengen Werk werd slechts door 4000 van de 30.000 arbeiders hervat reren om het ondergrondse verkeer van Parijs gedeeltelijk te herstellen. Aange- ;n op enkele plaatsen reeds sabotage gepleegd, zullen bij alle installaties en ae belangrijkste technische punten van de Metro wachtposten worden geplaatst. De scheepvaartstaking duurt nog steeds Dort. De Amerikanen trachtten facili teiten voor een speciale behandeling van het luxe passagiersschip America, dat Vrijdag uit Amerika zal aankomen, te krijgen. In de haven van Le Havre kwamen dertien schepen stil te liggen, w.o. het landse schip Simon Stevin. Frankrijk krijgt Duitse schepen De Ver. Staten hebben 31 schepen en een drijvend dok van de vroegere Duitse marine aan Frankrijk overgedragen. Dit was in 1946 reeds beloofd aan Leon Blum. Het zijn: 3 torpedojagers. 12 mijnenvegers, 7 zeesleepboten, 1 vliegtuigbevoorradings schip, 1 vliegtuigreparatieschip, 1 depot schip, 3 treilers, 1 tankschip, 2 torpedo transportschepen en een dok van 40 0Ö0 ton, merendeels gemakkelijk om te bou wen voor burgerlijk "gebruik, hetgeen dan ook de bedoeling is. BRITTEN BLIJVEN IN BERLIJN. De Britse opperbevelhebber in Duits land heeft medegedeeld, dat de Britse troepen Berlijn in geen geval zullen laten, indien de vier ministers op de November-conferentie geen goede oplos sing voor het Duitse vraagstuk zoude: vinden. Zweeds avontuur eindigt voor de rechtbank Mevrouw Forsell-Kaage en luitenant Thorsten Akrell, die op romantische wijze door de lucht uit Zweden ontsnapten, zullen naar hun land terugkeren. Zij be vinden zich nog te Oslo. De Zweedse po litie heeft medegedeeld, dat lt. Akrell niet zal worden gearresteerd, maai hij zich zal moeten verantwoorden het gerecht Mevr. Forsell wil als getuige décharge optreden als het zover is. PRINSES ELIZABETH MAAKT NA HAAR HUWELIJK GEEN TOCHT DOOR LONDEN. Prinses Elizabeth en Philip Mountbatten zullen na hun huwelijk op 20 November a.s. uit „veiligheidsoverwegingen" geen tocht door Londen maken. Wel zullen de pasgehuwden een korte rit door het cen trum van de stad maken, om de mensen in de gelegenheid te stellen, hen te zien. KONINGIN VAN ENGELAND IS VERKOUDEN. Koningin Elizabeth van Engeland is verkouden eft moet haar kamer houden. De dokters hebben verklaard dat er geen reden voor ongerustheid is- Candidaten voor Nobelprijs voor de Vrede Als candidaten voor de Nobelprijs voor de vrede worden genoemd: BenesJ, Gandhi, Hamber (Noorwegen), madame Kollontay, Lehman (vroeger UNRRA- directeur), Sir John Boyd Orr (directeur der FAO), de Paus en mevrouw Roose velt. Er is een voorstel om de prijs tussen de dames Kollontay en Roosevelt te v< Van de instituten, die voor de prys aanmerking komen, worden de Carnegie- stichting en het Instituut voor Intern. Recht in Den Haag genoemd. Britse raket-proeven mislukten De door de Britse luchtmacht gedane proefnemingen met „raketten, sneller dan het geluid" zijn geheel op een fiasco gelopen. De door een Mosquito gelan ceerde raket zou het niet verder gebracht hebben dan een snelheid van duizend ki lometer per uur, welke door het vliegtuig met reactiemotor, de ..Meteor", oyerschre den is. Komende maand zullei# nieuw* proeven met raketten genomen worden. Dominicaanse republiek klaagt in Den Haag Ernstige beschuldiging tegen buren De Dominicaanse republiek zal by het Internationaal Gerechtshof te Den Haag een klacht indienen tegen de regeringen van Cuba. Venezuela en Guatemala we gens „samijzwering" tot 't ondernemen van een invasie op het grondgebied van de Dominicaanse republiek. De Sowjet-Rus- sische legatie in Guatemala zou het com plot gefinancierd hebben. Amerikaanse tarwe-oogst volgend jaar nog slechter Droogte verhindert inzaai. Uitgestrekte velden in de V.S., die vorig jaar met tarwe beplant waren, zullen dit jaar niet met wintertarwe bezaaid kun nen worden tengevolge van het voort durende buitengewoon droge weer. Dit betekent, dat volgend jaar een aanzien- lyke achteruitgang in de tarwe-oogst kan worden verwacht, waarvan een verslech tering van de algemene voedselpositie in de gehele wereld het gevolg is. BELGISCHE MINISTER VAN ARBEID ERNSTIG GEWOND. Elie Troclet. de Belgische minister van Arbeid, is vannacht ernstig gewond bij een auto-ongeluk in de buurt van Luik, waar hij de actie ter verbetering van de sociale en arbeidsvoorwaarden der Bel gische mijnwerkers zou openen. Weense kunstschatten maken een wereldreis.' Na het Amsterdamse Rijksmuseum komt nu ParUs aan de beurt, waar deze kostbare stukken in het Petit Palais tentoongesteld zul len worden. Op Schiphol werden gisteren de waardevolle werken van Rubens, Rembrandt. Vermeer en andere grote meesters ingeladen, om vervoerd te worden naar de Franse hoofdstad. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, langs de Waddenzee 'tijdelijk nog krachtige, naar Noord of Noordoost draaiende wind. W-sselende bewolking met enkele buien. Kouder. ZON EN "MAAN. Zaterdag 18 October Zon op 7.08 e* onder 17.42. Maan op 12.13 en onder 19JÉ, Dinsdag 21 October EJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1