JtHromr £ciJtsrtjr dmtrant Jestand mislukt tengevolge van verschillende interpretaties Wist U WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0.30 per week; I 1,30 per maand; f 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken pStonliwstiri) Is ohfMewt! myn btrl in tc^qenspoet'* Acht en twintigste jaargang No. 7333 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 BEVINDINGEN VAN DE CONSULS. Indonesiërs erkennen Nederl. hulp bij bestuur als onontbeerlijk f jjj Nationalisten zijn lang niet altijd vóór de republiek Het eindrapport van de consulaire commissie te Batavia verklaart: „De orders om het vuren te staken zijn naar behoren gegeven, doch er bestond Q geen vertrouwen by Nederlanders en Indonesiërs, dat de wederpartij deze zou uitvoeren en geen der partijen heeft een poging gedaan om een over eenkomst tot stand te brengen over de middelen tot volbrenging van het bevel. De republikeinse regering gaf haar troepen bevel, in hun posities te blijven en het vuren te staken, doch de Nederlandse Regering achtte het haar plicht, binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde, overeenkomstig de door haar gegeven richtlijnen. Bake De snelle Nederlandse opmars had re publikeinse strijdkrachten achter zich ge- aten. Deze troepen bleven waar ze wa ren, overeenkomstig het republikeinse jevel en werden zodoende het doelwit ran zuiveringsoperaties der Nederlanders, f die eveneens handelden overeenkomstig V hun uitleg van de order. De uiteenlopende interpretaties van het bevel „Staakt het heeft zijn uitvoering onmogelijk jemaakt. Het rapport gaat dan verder met de opmerking, dat ook voor het po- itieoptreden de bevolking in de reputoiek eeds ernstig had geleden van het ban- litisme en vooral de Chinezen het slacht- iffer zijn geweest. Thans nog worden door mgeregelde benden roof, moord en brand- richting bedreven, verklaart het rapport bestaat het republikeinse leger dan cders uit en hoe is dit te rijmen met het «oorgaande? Red). De bodembewer- ang vindt zowel op Nederlands als op epublikeins gebied voortgang zegt het apport, hetwelk de voedselpositie neeste delen van de republiek nog bevre- rigend noemt, doch binnenkort achteruit- fang vreest. Aan het slot van het ropport komt de ipmerkelyke conclusie voor: „Er is een invloedrijke klasse van Indonesiërs, die niet meer dan vijf procent def bevolking bedraagt, practisch geheel uit nationalisten bestaat en de een of andere vorm van onafhankelijkheid wenst, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de huidige republiek steunen. Er bestaat weinig haat jegens de Nederlanders, wier hulp voor het bestuur des lands als wezenlijk wordt erkend." ond« 'e Poolse vlammenwerper braakt voort. Gromyko deed een nieuwe aanval op blatyederland, waarin hij steun zocht in het iulair rapport, en op verschillende n van de Raad, die Nederland gun- Jtig gezmd zouden zijn, waarop het Jfoolse lid naar aanleiding van het ge- de term „politieactie" in het iport en de uitspraak, dat vele Indo- esiërs streven naar een of andere vorm onafhankelijkheid, doch niet nood- b' akelijkerwijze de republiek ondersteu- len, zo verontwaardigd werd, dat hij ap "rcruddellijke terugroeping £5» strijd met de bedoeling politieke opinies gaf. Columbia stelde een amendement voor zowel op het Russische als het Australische voorstel, waarin aan beide partijen gevraagd wordt met elkaar con tact te zoeken om het vuren te doen staken. Syrië steunde de Russische reso lutie doch wilde tevens vrijlating van gijzelaars en algehele amnestie. Zonder dat er een beslissing kwam, werd de ztting tot Donderdag verdaagd. Regentes Juliana ontvangt nieuwe Griekse gezant Prinses Juliana heeft gistermiddag als eerste regeringsdaad de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse gezant in Den Haag, Z Exc. Nicholas G- Lely, in vangst genomen. De gezant, die na een verblijf vai jaar in de Ver. Staten, eerst kort in land' vertoeft, deelde in een onderhoud mede, dat zijn bezoek aan de Prinses diepe indruk op hem had gemaakt. Hij sprak de beste wensen uit voor het herstel van Koningin Wilhelmina. Prof. Schermerhorn naar Amerika vertrokken Prof. dr W. Schermerhorn is gister avond van Schiphol naar New-York ver trokken, om als luchtkarteringsexpert een keuze te doen uit de Amerikaanse luchtopnamen, welke met toestemming van de Nederlandse Regering van Ned.- Indië gemaakt zijn. De duur van zijn verblijf in de Ver. Staten staat nog niet NIEUWE DIRECTEUR VAN „UNILEVER" Dr J F van Moorsel treedt per 1 Jan i af als landelijk directeur van „Unilever" Nederland om deel te gaan nemen aan landelijke directie in Duitsland. Hij wordt opgevolgd door Harold Hartog, die momi teel Frans directielid van de „Unilever" Bij verdere rantsoenverlaging verschillende artikelen op de bon Maar het zal wel niet nodig zijn ulaire, commissie eiste, daar deze NovH.M. „Banckert" schiet terug De Marinevoorlichtingsdienst te Batavia irkieldt dd. 13 October, dat, toen Hr. Ms. Ranckert" op de rede van Lho Seumawe 'Ostkust van Atjeh) voor anker lag, op 10 meter van de wal. het vuur geopend ■rd, waarschijnlijk met mortieren. He' rt 'jchip werd onmiddellijk stoomklaar ge- Brpaakt en daarna liet de commandant beantwoorden en tot zwijgen rengen. Het schip werd niet beschadigd boord zijn geen verliezen geleden. Vier journalisten uit Oost-Indonesië uilen een reis maken naar de republiek. De goederen, by de politie-actie te atavia in de bezette republikeinse ge- Duwen gevonden, zijn thans geresti- ogc1 VANDAAG STELLEN >Z$VIJ U VOOR: Korp. B. Fielemon, Lange- gracht 28, Leiden. Bert Fielemonis een van die jongens, aa- ie in het gelukkige bezit zijn van stalen „oe(j pieren en een onuitputtelijk uithoudings- OQjJJermogen. Daarom werd hij ook direct bij line Pioniers-Peloton Stoottroepen geplaatst, denfü zijn het, die soms nog onder het vuur moeten gaan, om in zo kort moge. een brug te herstellen of te slaan. (Van onze Parlementsredacteur) Een interpellatie, die weinig nieuws bracht, waarmede geen enkel resultaat werd bereikt, die kennelijk uit politieke overwegingen werd gehouden en waar- behalive de interpellant, geen der Kamerleden enige aandacht schonk, zie daar een korte kenschets van het vraag- en antwoordspel tussen het Communis tische Tweede Kamerlid Wagenaar en minister Mansholt over de reeds inge gane verlaging der rantsoenen brood, kaas en melk. De heer Wagenaar begon al dadelijk een verkeerde basis: hij wilde bij de beoordeling van deze maatregelen het wereldvoedseltekort geheel buiten be schouwing laten, want het imperialisti sche Amerika gebruikte de hongerzweep, om aan Europa zijn politiek op te drin gen. Minister Mansholt kon in zijn ant woord er op wijzen, dat het juist de al gemene voelselsehaarste is, die de maat regelen van raritioënverlagïng nodig heeft gemaakt. Niettemin was de vraag van de heer Wagenaar ronduit: Of de Minister de rantsoenverlagingen onge daan wilde maken, 's Ministers antwoord was even ronduit: Neen, want dat kan niet. Een op zich zelf belangrijker vraag was de volgende, n.l. of de minister be reid zou zijn, voedingsmiddelen, die vrij zijn, weer in distributie te brengen. Het zou dan voornamelijk gaan om koek, beschuit, biscuits en peulvruchten. De achtergrond van deze vraag was nog zo gek niet: als er veel voedingsmiddelen zonder bon verkrijgbaar zijn, kunnen mensen met geld wel buiten de bonnen om aan hun calorieën komen, maar de werkers, met hun lage loon kun- ien dit i Minister Mansholt vertelde dan ook, dat dit opnieuw op bon brengen van bepaalde artikelen onder ogen was gezien. Met peulvruchten zal het niet gaan, want de gehele productie be draagt maar 1 pond per jaar per per soon. Anders staat het met koek en biscuits. Mochten de broodrantsoenen In de toekomst nog verder verlaagd moeten worden (wat naar aller ver wachting niet zal behoeven te ge schieden), dan zal het opnieuw in de W zijn het, die dan met binten en bouten, Cadi-smokkelaffaire voor de Krijgsraad Auto's passeerden ongehinderd de Belgische grens De Krijgsraad te Rotterdam legde giste ren straffen, variërende van 3 maanden voorw. en f 150 boete tot een maand gev. straf en f 100 boete, op aan twaalf militairen, die in April '46 betrokken waren geweest bij een smokkelaffaire met Cadi-wagens. De auto's konden ongehinderd de Belgische grens passeren om de in Bel gië opgeslagen Cadi-goederen naar Neder land te vervoeren. Welk een afmeting deze smokkelarij kon aannemen, blijkt uit het geen om. in één wagen tussen de Cadi-goe- deren werd aangetroffen: 21.000 sigaretten, 1800 kammen. 21 km elastiek, coupons voor herencostuums, 80.000 Reichsmark en diver se andere artikelen. De chauffeur van deze wagen maakte wekelyks een rit naar Ant werpen. UTRECHTSE BATTERIJENFABRIKANT OP VRIJE VOETEN De eigenaar van de Utrechtse batte rij enfabriek „De Witte Kat" C. Herber- hold, die o.m. werd beschuldigd van leveranties aan de Duitsers tot een be drag van f2 millioen, is gisteren door het tribunaal aldaar in vrijheid gesteld. distributie opnemen van deze artike len nader worden overwogen. Op het ogenblik is dit echter nog niet nodig. De laatste vraag van de heer Wagenaar ging over de kwaliteit van het brood. Hij wilde het klein-brood laten verdwijnen en de patentbloem in het grofbrood lat,* verwerken. Nee, zei opnieuw de minister. De prijs van het brood zou er door om hoog gaan (dan zou je de arme „werken den" horen!) en bovendien stellen brede lagen der bevolking, grote groepen van de „werkenden" incluis, het witte ka- detie op hoge prijs. De heer Wagenaar mopperde nog wat tegen 's ministers herhaald „neen", maar als een nachtkaars ging deze roemruch! interpellatie uit. Verder behandelde de Kamer nog *e zevental wetsontwerpen, die alle zonder debat onder de hamer doorgingen. Als voornaamsten noemen wij hiervan de intrekking van het. Besluit beperking Rechtsverhuur en het wetsontwerp, waarbij het Rijk een deel van de uit ver zekeringen voortvloeiend risico ten oe- hoeve van in Indië verblijvende mili tairen op zich neemt. Vlieger ontvoerde Zweedse romanschrijfster Vliegtuig moest noodlanding maken De gisteren reeds gemelde ontvoering van de Zweedse romanschrijfster Louise Forsell-Kaage uit het krankzinnigenge sticht by Stockholm, houdt vandaag de Zweedse- en Noorse bladen bezig. Luitenant Thorsten Akrell was de da der van deze ontvoering en hij bracht de vrouw, van wie hij vernomen had, dat zij in het gesticht mishandeld werd, per vliegtuig naar het vliegveld Fornebu bij Oslo. Hijvertelde: „ik trok een doktersjas aan om in het gesticht niet al te veel opzien te baren, drukte een paar ver pleegsters, die me in de weg traden in haar stoelen en sloeg een andere, die me haar stoel naar het hoofd gooide, neer. Ik hou er niet van 's morgens om zes uur met stoelen gegooid te worden." Mevrouw Forsell, die een beroemde de tective-roman „De dood in de opera" schreef, was zeer onvoldoende gekleed, maar trok over haar nachtgewaad japon aan. Per auto gingen beiden het vliegveld van Stockholm, waai machine van Akrell gereed stond. Het plan naar Denemarken te vliegen m ten beiden opgeven, doch 't slechte w Een noodlanding op een weiland was dig om benzine bij te tanken. De machine steeg weer op en bereikte Oslo, paar thar.s op uitwijzing wacht. „Wij wil len niet naar Zweden terug, maar wei naar Palestina en Amerika te gaan artikelen te schrijven" aldus de ontv de schrijfster. Tijdens de vlucht bracht de Zweedse radio, heel toepasselijk Mo zart's „De ontvoering uit het Serail". Kaas en desertie Te Woerden zijn twee personen aange houden, die ongestempelde kaas den. Een hunner, de chauffeur C H R te Leidschendam, bleek een deserteur uit on leger te zijn. Een nieuwe Nederl. „Schlager" gevraagd Het blad Arbisbenw ere ld" heeft eer prijsvraag uitgeschreven voor een nieuwt Nederlandse Schlager, waarbij het ii eerste instantie om een goede tekst gaat De opgaven worden voor 15 Nov. onder motto ingewacht bij genoemd blad, West einde 15, Den Haag. KOOPT GEEN HOEDEN MET VOGELS Aangezien de laatste tijd in de mode magazijnen dameshoeden .met opgezette vogels of met vleugels en koppen van vogels te koop worden aangeboden, wijst de Ned. Ver. tot bescherming van vogels erop, dat het volgens de Vogelwet vt boden is deze te kopen of te verkopen. Smuts gaat 14 November van Zuid- Afrika naar Londen voor het huwelijk Prinses Elizabeth. „MONTY" BIJ DE MIJNWERKERS Veldmaarschalk Montgomery, die enige tijd geleden een Engelse kolen mijn-tentoonstel ling bezocht, kwam zo onder de in druk van het geëx poseerde, dat hij graag zélf eens in len afdalen, om het kolendelven van dichtbij gade te slaan. Zo ver wisselde „Monty" dezer dagen zijn khaki met de grijze mijnwerkersover all en daalde hij als één der hon derden grauwge- klede ondergrond se werkers, af in de Nottingham- mijnen. De veld maarschalk suisde omlaag in de schachten, maakte een praatje met de arbeiders, die hun kolenbaren diep in de wanden stieten, zag toe hoe d'e lor ries grote brokken steenkool doorde onderaardse gangen voerden tenslotte een kop koffie in de Mijn-can-1 avond-ploeg verbleef. hij nog geruime tyd met de Angstige uren op de Oceaan voor vliegbootpassagiers Geslaagde daling op zeer onstuimige zee De 69 passagiers van de Amerikaanse Onder de geredde passagiers vliegboot „Kdningin des hemels muda", die. zoals wy gisteren in het kort meldden, midden op de Atlantische Oce aan een noodlanding moest maken, zijn allen veilig op het weerschip Bibb afge zet Gedurende de nacht moest het red dingswerk door de duisternis gestaakt worden. Toen waren er nog 18 inzit tenden in de hevig schommelende vlieg boot achtergebleven, die later naar d( Bibb overgingen. Het grote watervliegtuig is te bescha digd om weer op te kunnen stijgen. Het maakte direct na de landiing reeds door storm en hoge golfslag en aan boord het weerschip verwacht ogenblik het te zien zinken. De opvarenden waren voor het grootste deel Britten. De gezagvoerder is de Ame rikaanse oorlogsvlieger Charles Martin. De vliegboot was van de American International Airways. Benzinegebrek dwong de piloot op 800 km van New Foundland, 660 km van Ierland en vijf i het internationale weerschip op onstuimige zee te dalen. Voor de opvarenden van het schip spannende momenten, toen uit de wolken vliegboot op het fel bewogen water van de Oceaan neerstreek. Tegen de wind in taxiede de vliegboot vervol gens op het weerschip af, waar stond het reddingswerk begon. Verschei- denen passagiers behoorden tot de ad ministratieve staf der Ver. Naties en wa- Genève naar New York op weg. Twee Skymasters, die ter assistentie uitgezonden, kruisten boven de gedaalde vliegboot, maar werden terug geroepen, daar zij toch geen hulp kon den verlenen. Zware tegenwinden had- benzinevoorraad van de ge- machine verslonden. De Bibb heeft genoeg voorraden voor alle schip breukelingen aan boord. DAT in een dorp bij Calicut (Voor- Indië) een baby van vier maanden is ge vonden in het hol van een jakhals, die het kind had toegedekt onder een vacht van twijgen en bladeren. DAT een gevangene in Philadelphia zich, door een inspuiting, bijna volko men blind heeft gemaakt, daar hij nooit meer in de verlieiding wil komen, zich nog eens aan vervalschingen schuldig te DAT een acrobaat in Jihlava (Tsjecho- Slowakije), die toeren uithaalde aan een T touw onder een vliegtuig er niet meer Jackie Bulterman vier weken in slaagde, de cockpit te bereiken en hij geïnterneerd |ïiehonderweg in een hooiberg Het Hilversuyise Tribunaal behandelde gisteren de zaak tegen de onlangs ge- interneerde componist-arrangeur Jack Buiterman, vooral bekend als trompettist „The Ramblers", die een door de p.-f. opgelegde boete van f 1000 niet op tijd had betaald. Buiterman, die voorwaardelijk buiten vervolging was gesteld wegens dekking zoekend, een brug maken "SÏ een diepe afgrond, een rivier of een veroordeeld tot f 500 boete en 4 weken Me tankversperring. Eert (rechts) ging mt5neJ:nl- "elke inmiddeU zijn gepas- n Tjandjoer naar Cheribon. daar vandaaSk*"?' S"lds..1 Oct05Sr ™>ak» "J T naar Tjita Sjana en toen weer naar deel meer mt va" -The Ramblerf f»m°a8« OOSTENH.dK TOT j^eer uit Garoet roepen naar ergens diep in DIS STROP VEROORDEELD pet binnenland om zo snel als het maar kan, I De Nederlander Been, voormalig leider stevige, sterke brug te bouwen. Totdat van het weriétamp Schmidhütte is door een 'J ""c de boot weer zal fluiten, om hen Britse militaire rechtbank te Graz wegens en welzijn weer naar het Moeder-1 moord op Joden tot de strop veroordeeld, ug te varen. aldus het Oostenrijkse persbureau. ten vallen. DAT volgens een nieuwe bepaling voortaan majesteitsschennis en overspel in Japan niet langer als misdaad be schouwd worden. DAT Amerikanen luidruchtig. Engel sen voorzichtig, Egyptenaren kieskeurig. Scandinaviërs kenners en Zuid-Amerika nen rijk zijn, zoals een Frans blad het uitdrukt in een artikel over de toeristen in 1947. DAT gisteren op een terrein naast het R'damse FeyenoordJfedion de eerste steen is gelegd voor een nieuw gebouwencom plex van de Van Melle's biscuit- en toffee- fabrieken, waarin 400 man zullen werken. DAT Vrijdag a.s. te Groningen een ge denksteen wordt onthuld ter herinnering aan de omgekomen oud-leraren en leer lingen van de middelbare Landbouwschool en de R ij kslandbouwwin terschooL DAT de bankbiljettencirculatie in in de afgelopen week is ingekrompen met f 29 millioen tot f 2828 millioen. DAT ten Noorden van de Schiermon- nikoogse vuurtoren een stoomschip aar de grond zit en de reddingboot de „Johan de Witt" ter assistentie is uitgevaren. DAT het veer Gorkum-Sleeuwijk ver moedelijk over 3 weken l.pLv. met eer pont, weer met twee ponten wordt be- DAT de St.-Crt. van gisteren een loon regeling voor arbeiders in de vleeswaren- en vleesconservenindustrie bevat, zomede een prijzenbeschikking kachelpijpen ellebogen. DAT de pauselijke internuntius te Den Haag, mgr Paolo Giobbe, gisteren een maand verlof naar Rome is vertrok- DAT momenteel in de Groningse fectiefabriek van de fa Levie en Muller een staking dreigt, daar het personeel een nieuwe C-A.O., welke loonsverhoging in houdt, spoedig doorgevoerd wil zien. DAT de burgemeester van Dordrecht, J. Bleeker, een bezoek zai brengen de Engelse stad Sevenoaks, welke inder tijd de Merwestad heeft geadopteerd. DAT Venraay Zaterdag a.s- zijn bevrij ding zal herdenken. DAT in Velden by Maastricht 20 „bun- galow"-woningen voor f 7000 per stuk worden gebouwd- DAT voor het raadhuis in Oudenbosch (N.-Brabant) een soort bom is gevonden, waarvan men vermoedt, dat deze daar met opzet is gedeponeerd. DAT alle Duitsers boven 18 jaar in de tegenwoordig Tsjechische stad Reichenau zijn gearresteerd, naar aanleiding van een ontploffing in een ijzergieterij. DAT gisteren de eerste door scheeps werf „De Biesbosch" te Dordrecht ge heel gelaste Rijntanker „Victoria" een proefvaart op de Nieuwe Waterweg maakte. DAT in het bestuur van de commissie voor R.K.-journalistenopleiding te Nij megen o.m. L. Hanekroot, voorz. van de Kath. Journalistenkring en H. Hermans, secr. van min. Beel, zitting hebben ge- DAT de bekende luit.-gen. der Ame rikaanse luchtmacht Doolittle gisteren in de TJH. te Delft een voordracht heeft gehouden over de toekomst der lucht vaarttechniek. DAT wegens het grote tekort aan industrie-arbeiders in Zeeland binnenkort daar 4 of 5 werkplaatsen worden ge sticht, waar oudere landarbeiders en ongeschoolden een volledige opleiding krijgen voor de metaalindustrie. DAT volgens het „Vrije Volk" A J. Koejemans als hoofdredacteur van „De Waarheid" is vervangen door Fred. Schoo- nenberg. DAT gisteren voor het Groningse B.G. wegens verraad 20 jaar werd geëist tegen de advocaat mr. H.W. M -Rade- maker aldaar. DAT volgens de „Sillon Belgo" België reeds 70.000 ton pootaardappelen in Ne derland besteld heeft. DAT het Sted. Museum te Amsterdam l.vjn. de feestelijkheden t.g.v. de opening van de Vondelbrug op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag a.s. ook "s avonds van 7 tot 10 uur zal zijn geopend. DAT het Amsterdamse trambedrijf thans met 70 pet van zijn vooroorlogse capaciteit 3 millioen passagiers per maand vervoert. vliegboot bevindt zich Henriëtte Janssen- Cremer, zuster van de heer J. T. Cremer van de „Netherlands Indies Produce Cor poration" te New York. Over de redding woordt nog gemeld, dat men door olië op de golven te gie ten, trachtte de woedende zee te beda ren. Het eerste reddingvlot brak in tweëen, maar het was slechts een proef- vlot. Op het tweede vlot bereikten drie passagiers veilig het schip. De motor boot van de Bibb en een vlot werden overspoeld door de zee, maar men slaag de erin zowel boot als vlot op te halen. VERKLARING GEWENST Degenen, die het voorrecht hadden de plechtige eedsaflegging van de Prinses Regentes bij te kunnen wonen, zijn door iets opmerkelijks getroffen. Het bleek dat men aan kardinaal De Jong de plaats had gegeven van de voornaam ste gast zonder dat aan andere kerkelijke vertegenwoordigers een gelijke plaats was verleend. Wij hebben er geen bezwaar tegen dat aan de kardinaal bij deze plechtigheid een belangrijke plaats werd gegeven, wij betreuren het alleen dat zulk een plaats niet tevens is gegeven aan de ver tegenwoordigers der andere kerken. Men maakt ons er thans op opmerk zaam. dat de kardinaal beschouwd wordt als „Prins van den bloede" en dat het protocol deze plaats voorschreef. Wij zijn van oordeel dat dit wel waar kan zijn, maar dat het van juist begrip had getuigd, indien het protocol dan aan de feitelijke verhoudingen ware aange past. Hetgeen thans gebeurde moest wel verwondering wekken. Ons dunkt dat ook voor de toekomst hier iets op gevonden moet worden. NIET VAN NAAM ALLEEN Volkomen juist schijnt ons 't verzoek, dat de verbonden politieke partijen in Indië hebben gericht tot dr Van Mook. Een verzoek, waarvan afschrift is gezon den naar autoriteiten in Nederland, om namelijk in het vervolg niet meer te spreken van „Republiek Indonesia", maar van „Republiek Djocja". De naam „Re publiek Indonesia" heeft immers tot nu toe al genoeg misverstand gewekt zowel in Nederland als en vooral daar buiten. Al te spoedig is men de republiek Indonesia gaan vereenzelvigen met het ganse gebied van de Archipel, waarvoor velen de naam „Indonesië" bezigen, die overigens aan de republiek een beperkte betekenis toekennen. Wanneer men spreekt van de „Repu bliek Indonesia", dan heeft men het letterlijk genomen over iets dat niet bestaat en erkent men iets „de facto"* dat een hersenschim is in het hoofd vaa een aantal republikeinen. Daarom juist i» het tenslotte meer dan een kwestie van naam alleen. HET RAPPORT Het rapport van de consulaire com- missie over de toestand uit Indië ii thans uitgebracht. Gisteren kwam het reeds in de vergadering van de Veilig heidsraad ter sprake. De volledige tekst van het rapport is nog niet bekend. Wat wel bekend is ge worden is, dat uit dit rapport van een grotere bereidheid der republikeinen ge sproken wordt om met de Nederlandera samen te werken, ja, de hulp van Ne derlanders zou als wezenlijk zijn erkend voor het bestuur van Indië. Ogenschijn lijk is dit een stap vooruit Wy mogen echter niet vergeten dat men van repu blikeinse zyde herhaaldelijk tot zulke uitspraken is gekomen. De moeilijkheden kwamen pas. wanneer het ging om de uitwerking en toepassing. Wij willen daarom de betekenis van deze conclusie uit het consulaire rapport nog niet be twisten. Integendeel, de erkenning van de noodzakelijkheid der Nederlandse hulp krijgt er juist in dit rapport relief door. Maar na al hetgeen wy moesten verdu ren is zulk een uitlating uit republikein- se^monden op zichzelf niet van die aard, dat wij er heel veel van kunnen ver- Arbeiders per Jan Plezier en lijkwagen naar het werk In Parijs staken 30.000 man trampersoneel Dinsdagavond de toestand In Parijs als volgt: Vervoer in Parijs: alle 30.000 arbeiders staken. Metro en bussen rijden Handelsvloot: 31.500 zeelieden en boot werkers zullen Donderdag staken, tenzij de regering capituleert. Gas en electriciteit: Woensdag confe rentie met Ramadier. Automobielindustrie: twee afdelingen van Renault (1800 van de 2500 arbeiders) hebben besloten te staken, zonder echter een datum vast te stellen. Bouwarbeiders: hebben besloten Woens dag in het Lyon-district in staking In de Franse hoofdstad gebruikte r Dadels verspreidden cholera- epidemie Volgens het Egyptische ministerie van Gezondheid wordt de cholera-epidemie verspreid door het eten van ongewassen dadels. De vruchten zullen nu met eer speciale chloor-oplossing worden behan deld. Er zyn nu 996 doden en 4008 pa tiënten. Veertien doden bij autobusramp in Zweden Op een onbewaakte overweg bij Karl- stadt in Zweden is tijdens mistig weer autobus met 19 mensen door een die een kwartier over tijd was. gegrepen. Veertien personen werden ge dood, de vytf andere zwaar gewond. Gas als wapen bij treinroof Rovers hebben gisternacht de inzit tenden van een slaapwagen van de trein BoekarestIasi (Roemenië) door middel gas in slaap gemaakt en „uitge schud'". Toen de passagiers des morgens ontwaakten, bemerkten zij, dat al hun bagage verdwenen was. VOLKSBLOK EN CHR. DEMOCRATEN IN ROME EVEN STERK. De uitslag van de gemeenteraadsver kiezingen in Rome is, dat het Volksblok en de Chr. Dem. party van premier De Gasperi er even sterk zijn. Beide groe pen bezetten 27 zetels. WAT CHURCHILL'S STEM ZEI Op de Al Smith-herdenking te New- York gaf een gramophoonplaat een bood schap van Churchill aan de feestvieren den. Hij sprak: „Hoe verdeeld de Britten ook zijn, er is geen twijfel aan of zij zullen bij een nieuwe bedreiging van de vrijheid even solidair staan als tegen Duitsland en Japan." gisteren niet alleen bussen, maar ook Jan Pleziers en lijkwagens om het publiek te vervoeren. Ramadier noemde de staking een poli tieke truc voor de gemeenteraadsverkie zingen. Heel Engeland bereidt zich voor op 20 November: de huwelyksdag van Kroonprinses Elisabeth met Philip Mountbatten. Een recente foto van het bruidspaar. LUCHTRECHT VOOR WEST-INDIE, AFRIKA EN AMERIKA VERLAAGD Naar de Ned. Overzeese Gebiedsdelen in de West, alsmede naar verschillende be stemmingen in Afrika en Amerika, is het luchtrecht voor gedrukte stukken, akten en monsters t.m. 20 gram bij verzending per KLM verlaagd. Boven de 20 gram blijft het onveranderd. Postkantoren geven nadere inlichtingen. In Griekenland verwacht men. dat de strijd tegen de partisanen de hele winter zal aanhouden. Westelijke icind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar over wegend droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag 16 October Zon op 7 04 en onder 17 46 Maan op 9 40 en onder 18 41. Dinsdag 21 October E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1