$tiaiw ^riïlsrtjr GTmtraut M Scheveningse loggers kunnen niet varen door gebrek aan zout EN Wist U - ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 ABONNEMENTSPRIJ ZEN+ f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tonfudstirlj te öbcMewtf myo berl in tecjijenspoet- Acht en twintigste jaargang No. 7330 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: «HOGE W OERD 103 Postrekening 58936 Het zout uit Boekelo te goed voor Hollandse Nieuwe (Eigen bericht) j Naar wij vernemen zal vandaag de eerste Scheveningse logger voor de wal moeten blijven, daar door gebrek aan zout (de haringvangst onmogelijk wordt ge maakt- Normaal heeft een logger per reis 20.000 kg zout nodig. Als men nu na gaat, dat ca 100 loggers in de vaart zijn, dan leert een eenvoudig rekensommetje hoeveel er ongeveer per twee weken nodig is. De1 Scheveningse reders, die dit al weken ge leden zagen aankomen, zijn natuurlijk zeer ontstemd. Midden in het hoogseizoen van de haringvangst geen zout! Tot nu toe zijn de aanvoeren van zout uit het Mid dellandse Zee-gebied zeer onregelmatig geweest. Het Rijksbureau voor chemische producten is karig met het uitgeven van invoervergunningen en zout uit- Boekelo mag voor de visvangst niet worden ge bruikt. Dit wordt, behalve voor binnen lands gebruik, uitgevoerd. Wij willen daarop nu geen critiek uitoefenen, maar laat men dan tenminste zorgen dat er vol doende zout geïmporteerd wordt vo vig'angst. fte eerste aanvoer wordt pas eind Octo ber uit Italië verwacht en dat brengt dus met zioh, dat verschillende schepen gedu rende weken opgelegd moeten worden. Het consulaire rapport is i gereed j*/} He» consulaire rapport inzake Indië ,y.\ voor de Veiligheidsraad is thans gereed, I aldus seint Aneta uit Batavia. De voornaamste punten zullen aan de (Vj VN. worden getelegrafeerd en het rap- port zelf wordt over een paar dagen ge- De Amerikaanse waarnemers zijn nog steeds aan het front. Cisteren vijf doden in Indië Het Nederlandse legerbericht meldt, dat er gisteren in Indië aan onze zijde vjjf man zijn gesneuveld, zes gewond 1 vermist. De totale verliezen na Augustus zijn 175 doden, 541 gewonden ra 14 vermisten. De officiële ver lieslij sten bevatten thans 326 namen van gesneuvel den sinds 18 Juli jl. Drank en gouden stift- tanden voor de B.S. Het verslag-1946 van de Algemene Rekenkamer geeft o.m. een beeld van de afwikkeling van de uitgaven, door de Binnenlandse Strijdkrachten ge daan. Bij de beoordeling hiervan zijn zeer ruime maatstaven aangelegd in verband met de uitzonderlijke om standigheden, waaronder een en ander plaats had. Toch is de Rekenkamer tot de conclusie gekomen, dat er we! eens uitgaven zijn gedaan, die normaliter niet ten laste van het Rijk behoren te komen. Het verslag bevat hiervan een bloemlezing, waaraan wij ontlenen: muziek, versiering en theatervoorstel ling op 29 Juni 1945 te Leiden f 1238.90; feestavonden 2 en 13 Juni 1945 in Den Haag f 3845.15; nog eens 4 feestavonden in Den Haag f 6392.27. Ruim f 9400 voor feestelijkheden in Delft; voor dezelfde plaats f 1263.90 voor rookartikelen, koffie en 40 kg olie; f2340.67 voor rookartikelen en dranken over April Juli 1945 te Drachten; rookartikelen 7 Mei8 Augustus Loosduinen f 1250; idem Den Haag f3200; gewest Haar lem consumeerde voor f7440.80 aan bier, gedistilleerd en aardbeien; Pur- merend huurde van 10 Mei30 Juni 1945 19 auto's voor bijna f6700; Voor schoten schafte voor f880 kunstgebit ten aan voor leden, die vrijwillig naar Indië gingen en Wassenaar gaf f80 uit voor twee gouden stifttanden! VANDAAG STELLEN PSWIJ U VOOR: Sold. Jaap Hassefras Voor- weg C 79, Hazersivoude Jaap is ingedeeld bij het Verkennin-gs- regiment van de Huzaren van Boreel en als zodanig in Januari j.L naar Indië vertrokken. Geruime tijd was hy in Buitenzorg gedetacheerd, doch toen de politiële actie een feit werd, heeft ook Jaap z'n aandeel daarin gehad. Sedert i enige weken bevindt hij zich thans in Kadipaten, een plaatsje tussen Cheribon en Bandoeng. Hoewel hij liever thuis is en werkzaam in het bedrijf van zijn ouders, kan Jaap (rechts) zich best schikken en zou hij gaarne, als zovelen, j m één ruk naar Djocja doortrekken. Hij I schrijft regelmatig naar huis en vertelt zijn brieven veel van de prachtige •Btuur in de gordel van smaragd, zoals wel wordt genoemd. Niet alleen dat dit een verlies betekent van duizenden guldens voor de rederijen en hun personeel, maar ook is dit een klap voor onze deviezenpot, want de meeste haring werd uitgevoerd. Verder wordt van dit jaar nog slechts éénmaal zout aangevoerd en daar moet men op Scheveningen mee doen tot en met de eerste reis in 1948. Het wordt tijd, dat nu eens afdoende maatregelen worden getroffen, zodat dergelijke schadeposten die ook voorgaande jaren zijn voorge komenin de toekomst worden verme den- Driejarig meisje te Delft door draaiorgel doodgereden Hedenmorgen geraakte het 3-j. doch- terje van de fam. H. uit de Westerstraat te Delft in de Graswinkelstraat aldaar onder het achterwiel van een draaiorgel. Het kind kreeg het wiel over het hoofd is op slag overleden. Het lijkje is naar het Gasthuis vervoerd. De politie verzoekt evt. getuigen, zich te melden bij de afd. reoherche. VOOR 4 MILLIOEN DOLLAR AAN OPIUM OP NED. SCHIP. In de haven van Vancouver heeft de Canadese politie aan boord van het Ne derlandse schip „Manoeran" 186 kg opium ter waarde van f4.648.000 dollar gevon den. Dit is een van de grootste clandes tiene ladingen opium ooit in Noord- Amerika gevonden. Reeds eerder werd in Seattle aan boord van het Nederlandse schip „Maria" voor 125.000 dollars opium gevonden. Tegen Goedhart 20 jaar ont zetting geëist Leverde N.S.B.-Hoofdredacteuren op bestelling. De behandeling van de zaak tegen de N.S.B.-journalist H. A. Goedhart, hoofd de afd. Dagbladen van het beruchte Dep. van Volksvoorlichting, rechterhand Max Blokzijl, voor de Commissie van Perszuivering is na het horen van een groot aantal getuigen beëindigd. Hieruit bleek, dat besch. N.S.B.-hoofdredacteu- ren op bestelling aan de provinciale pers leverde en dat hier tevens fiat van de Duitsers voor nodig was. Het fraaiste was, dat de Duitsers ook Goedhart weer niet vertrouwden en hem door de S.D.-spion Streng, die de taak had alle Haagse jour nalisten te bespionneren en aan de S.D. te rapporteren, ook besch. lieten schaduwen, zodat hij tenslotte naar de provincie als Hoofdredacteur werd gedirigeerd. Het mooiste is echter dat de spion Streng thans weer rustig en vrij in de Haagse straten wandelt, hetgeen trouwens met meerdere S.D.-spionnen het geval is. Het slot van de middag bracht de get. deskundige de heer Govers aan het woord die 20 jaar ontzetting eiste uit het jour nalistiek leven van Goedhart. De uit spraak volgt later. n Het Haagse Tribunaal dat reeds een zaak tegen Goedhart had aanhangig ge maakt heeft destijds de zaak geschorst de behandeling voor de Perszuivering af te wachten. Nederland in speciale Balkan- commissie Na lange debatten heeft de politieke •ommissie der V.N. met 32 stemmen tegen 1 stem en 12 onthoudingen haar goed keuring gehecht aan de vorming speciale Balkancommissie, waarin zitting hebben: Australië, Brazilië, China, Frank rijk, Mexico, Nederland, Pakistan, Engeland en de Ver. Staten. De Niemöller toch weer „nazi-slachtoffer" Om onbekende redenen in ere hersteld. Volgens Reuter is ds Martin Niemöller door de Duitse Vereniging voor Slacht offers van het nazi-regiem in ere her steld, nadat hy, zo men weet, in Juli j.l. ran zijn extra rantsoenen en het predicaat .politiek vervolgde" was beroofd, omdat hij sinds 1934 anti-semiet zou zijn ge weest. Het besluit moet nog door de Hes- sische commissaris voor nazi-slachtoffers worden bekrachtigd. Voor dit eerherstel geen reden opgegeven. Een en ander har.gt ongetwijfeld samen met de benoe ming van de Pastor tot president van de Synode der Evang. Kerk in Hessen Nassau. Politieke staking bij de Parijse Metro Hedenmorgen is het personeel Parijse Ondergrondse treinverbinding in staking gegaan. Talrijke mensen, die zich hun werk wilde begeven, moesten huis terugkeren. Voor de autobushal- vormen zich lange files. De nadering de verkiezingen is niet vreemd aan deze manifestatie. ITALIË EN JOEGO-SLAVIË WIJZEN GOUVERNEUR VAN TRIËST AAN Overeenkomstig een Frans voorstel zul len Italië en Joego-Slavië worden uitgeno-, digd het eens te worden over de naam een persoon, geschikt voor gouverneur Triëst. Dit besloten de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. De zes niet- permanente leden moeten het ook nog goedkeuren. Amok kost zes mensen het leven Een amokmaker te Kuala Lumpur heeft vier Chinezen, een Engelse soldaat Maleier gedood, door een slach- n te richten in een restauratie rijtuig. Hij wist naar de wildernis te ont snappen. Twee Engelse soldaten en een Chinees werden gewond. Een Voor-Indi sche reohercheur, die eveneens amok maakte, verwondde drie andere Voor- Indiërs. Het Turkse parlement staat, doordat de Republikeinse volkspartij zich met 360 tegen 1 stem achter het bewind stelde, in grote meerderheid achter min-president Hasan Saka. Prinses Juliana Regentes van 14 Oct. tot 1 Dec. Het heden verschenen Ko ninklijk Besluit, houdende be paling van het tijdstip der neerlegging van de uitoefe ning van het Koninklijk Ge zag, alsmede van het tijdstip der hervatting daarvan door HM. Koningin Wïlhelmina, bepaalt in het enige artikel: Met ingang van 14 October 47 leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer; Met ingang van 1 December 1947 hervatten Wij de uitoefe ning van het Koninklijk Ge zag. In Staatsblad H 338 is he den afgekondigd de wet, hou dende toepassing van art. 43 van de Grondwet, inzake het Regentschap. Het was een knap stukje navigatie van de Engelse piloot Michelson, die gis teravond omstreeks 10 unr wegens benzinegebrek met zijn tweerinotorige „Havilland" een noodlanding moest maken op de Rijksweg tussen Schiedam en Delft en zijn kist onbeschadigd kon neerzetten. ,Zit ik hier ergens in Duitsland?" vroeg de piloot Prins Bernhard ook bij de beëdigingsdag Z.K.H. Prins Bernhard zal H.K.H. Prin- !s Juliana as. Dinsdag vergezellen bij de plechtige beëdiging van de Prinses als Regentes over het Koninkrijk. Of ook H.M. de Koningin en de Prinsesje meegaan nog niet met zekerheid te zeggen. PROF. SCHERMERHORN UIT ENGELAND TERUG Prof. Schermerhorn is gisteren per K. L.M. van zijn tweede bezoek aan Engeland land teruggekeerd.Dinsdeg vertrekt i hij, zoals gemeld, naar de,Ver. Staten enit het resultaat van de besprekingen, I taire vlieger, het vajt r Engels vliegtuig landde op Rijksweg naar Rotterdam Gisteravond om ongeveer 10 uur z de laag een vliegtuig over de Residentie. Met groene en rode lichtjes cirkelde het een paar maal rond, om later weg te zinken in de duisternis boven de wei landen bij Delft. Het was piloot Michel son, die een veilige landingsplaats zocht voor zijn toestel, waarmee hij reeds bij Duinkerken de koers was kwijtgeraakt. Met zijn Havilland onderweg van Londen naar Brussel ontdekte hij, dat de radio defect was, met het gevolg, dat hy dwaalde en geruime tijd doelloos boven Nederland en België zwierf. Tegen tien uur kwam Michelson bij Den Haag te recht, waar hij wegens benzinegebrek gedwongen was, zijn kist ergens nei zetten. Al ben je nu nog zo'n oude rot het vak en al heb je, zoals Michelson, behoorlijke dosis ervaring als mili- 1 vlieger, het vajt niet mee, om boven die hij daar zal voeren, hangt het af of het schemer-donkere grastapijt een goede de heer Schermerhorn naar Tokio zal vlie. plaats te vinden, waar een tweemotorig gen. I passagierstoestel kan neerstrijken. Maar 'k Heb tot mijn grote schrik opnieuw geconstateerd Hoe faliekant publiek gewoonlijk reageert; Misplaatste tegenstand aan de politie-macht, Heeft ook in Leiden weer een mens de dood gebracht. In doorsnee ondervindt een dienaar van de wet Bü het geacht publiek in plaats van steun, verzet; Totdat men zélf een keer in moeilijkheden raakt. Dan is hij plots' de man die voor het welzijn waakt. In d'ogen van de jeugd staat het kordaat en flink Te spreken van „klabak", van „smeris" of van „bink"; Ze voelen instinctief 't vijandig element, Dat hun baldadigheid als strafbaar onderkent. Doch ligt de oorzaak niet bU Moeders dreigement Aan haar ondeugend kroost; „Past op, 'k roep een agent"! t Vertrouwen van het kind wordt reeds voor goed gefnuikt. Als een politieman voor boeman wordt gebruikt. Gré Kempen-Sterkenburg. de grote verkeersweg naar Rotterdam gaf uitkomst! Boven het gedeelte tussen Delft en Schiedam zakte de Havilland lager lager, het asfalt werd beschenen door de schijnwerpers, nog net stoof een jeep marechaussee onder de wielen door, boompje werd meegepikt met de rech- ter-vleugel tip, hobbelend botste het vliegtuig over de weg en stond einde lijk, onbeschadigd stil. Ben ik hier ergens in Duitsland? informeerde de piloot, die met zijn ze: passagiers onmiddelijk uitstapte Niet veel later waren Rijksluchtvaart- inspectie en de Ryksveldwacht aanwezig en met vereende krachten kon het «vlieg- grotendeels op het rijwielpad gezet wor den, zodat het verkeer geen hinder on dervond. Toen vanmorgen de mistbanken enigs- ns opgetrokken waren, startte het toe stel op de Rijksweg, om even later weer op Ypenburg te landen, waar een kleine reparatie verricht zal worden. Joego-Slavië breekt met Chili Sowjet-ambassade in Santiago beschoten De gevolgen van de Chileense stap om de Joego-Slavische gezant buiten het land te zetten, bleven niet uit. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Belgrado, dat Tito's regering do diploma tieke betrekkingen met Chili verbroken heeft. Uit Santiago meldde het zelfde persbu- :au, dat, dank zij een brief van Jasaka, secretaris van de Joego-Slavische legatie te Buenos-Aires aan Cunja, de Joego-Sla vische zaakgelastigde in de Chileense hoofdstad, de politie alle bewijzen ln han den kreeg omtrent het deelnemen van de legatie aan de communistische actie. Zo wel in Argentinië als in Chili zijn vele ar restaties verricht en Peron sprak telefo nisch met zijn Chileense collega Videla. De communistische partij in Chili wil de kwestie aan de Ver. Naties voorleg- De Chileense regering besloot de steenkoolvoorraden van de vloot aan te spreken ter aanvulling van de. door de revolutionnaire staking snel slinkende pakhuis-inhoud. In het land heerst een zeer anti-com munistische stemming. De Sowjetambas- sade is door onbekenden beschoten. De Russische ambassadeur protesteerde. In Argentinië dienden een aantal parle mentsleden een wetsvoorstel in om de communistische party in dat land te ver bieden. Prinses Juliana vanavond voor de radio Hedenavond te 8 uur zal H.K.H. Prinses Juliana, als voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis, een korte radiotoespraak houden. Engeland neemt 3500 ton Nederlandse druiven af Een kwart van onze gehele oogst. Engeland heeft thans officieel haar sinds enige tijd met spanning verwachte toe stemming verleend voor de invoer druiven uit Nederland. Dit jaar zal maximaal 3500 ton worden uitgevoerd, welke hoeveelheid ong. 25 pet. van onze gehele druivenoogst uitmaakt. De prijs, waarvoor een maximum is gesteld, is ongunstig. Over de export van peren naar Britse rijk wordt nog onderhandeld. Geen zuurkoolzorgen voor de komende winter In verband met de grote vraag naar witte kool waardoor de zuurkoolpro ductie gevaar dreigde te lopen, is thans eer. regeling getroffen waarbij 70 pet. de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd wordt vroor de zuurkoolfa brikanten, die deze tegen een redelijke prijs kunnen betrekken. Men hoopt, e als het vorige jaar, 80.000 vaten te kunnen produceren. De export-heffing op witte kool i vervallen, omdat bovenbedoelde regeling een voldoende hoeveelheid voor de bin nenlandse industrie garandeert. Aardappelvervoer van heden af aan banden Het verbod om aardappelen zonder ge- leidebiljet te vervoeren, anders dan bedrijfsgebouwen, sorteerinrichtingen aardappelmeelfabrieken, waarover wij gis teren reeds in een deel onzer editie be richtten, is heden van kracht geworden. Verlieslijst der afgelopen week De lijst bevat zestien namen De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen wedt de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Lt. T. Z. Ill A. J. v. d. Pijl, Amsterdam. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Korp. A. Arents Herwen en Aerdt; Sol<L W. R. Broekema, Appingedam; Sold. W. J. Kok, Nykerk; Sold. P. Winkelman, Den Haag; Korp. M. Ooste- rom, Kockengen; Serg. J. P. T. v. d. Togt, Amsterdam; Sold. C. Heywegen, Rotterdam; Sold. J. v. Dinius, Deventer; Sold. H. J. Neyenhuis, Blankenham; Serg. J. v. NoorlooS, Andel (N.-Br.V; Sold. J. C. Mol, uit Leur (N.-Br.)2e Lt- F. T. Salverda, Wommels (Fr.)Sold. G. Geerts, Odoorn. Koninklijk Ned.-Ind.-Leger: Sold. inf. J. Koekoel; Amb. sold. S. Uneputty. Rantsoenen-interpellatie wordt Dinsdag gehouden De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 October a.s. des mid dags kwart voor vier. Als eerste punt staat op de agenda de interpellatie- Wagenaar over de verlaging van enkele rantsoenen. Vermoedelijk wordt de ver gadering 's avonds voortgezet. K.L.M. kan niet meer in Cairo landen Het schijnt de K-L.M. niet vergund te zijn de Indiëroute ongestoord te vliegen. Thans kan voorlopig niet meer in Cairo geland worden i.v.m. de aldaar heersen de cholera-epidemie. Met ingang Dinsdag a.s. zullen de vliegtuigen dan ook Isydda in Palestina aandoen. VAN DE HAND IN DE TAND DE Biina driehonderdduizend Arabieren aan de grenzen Arabisch dreigement niet van invloed op Britse plannen De bedreiging van de Arabische sta- n om een militaire actie te beginnen, zodra de Britten Palestina hebben ver laten, heeft naar officieel te Londen is medegedeeld geen invloed op En- geland's voornemen, zich uit Palestina terug te trekken, indien geen regeling tussen Joden en Arabieren tot stand komt. Ook werd verklaard, dat Enge land voortgaat met de uitvoering van zijn contracten tot levering van wapens militaire uitrusting aan de landen in het Midden-Oosten. Syrië houdt Volgens het Syrische ministerie Nationale verdediging houden eenheden van het garnizoen van Damascus reeds op grote schaal manoeuvres in het Zuid westen van Syrië, aan de Palestijnse grenzen. Het is in dit verband belangwekkend te gaan. hoe de sterkte van de legers der Arabische landen is. Volgens berich ten uiit Cairo is deze: Egypte 160.000; DAT gisteren te Hilversum is overleden J. van Dobbenburgh, dir. van de hoofd groep teLe-commueicatie der N.V. Philips dir. der Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum. DAT de R'damse advocaat mr O. H, Sap door het B.G. aldaar gisteren tot 5 j. werd veroordeeld daar hij als „Treuhand- r" en „Verwalter" Vas opgetreden. DAT voor de oorlog in Nederland 40 katoenondernemingen t.b.v. de uitvoer werkzaam waren, doch i-v.m. de geringe textieltoewijzing voor binnenlands ver bruik 30 nieuwe industrieën zich eveti- ïns op de export hebben toegelegd. DAT de St.Crt. van gisteren een loon regeling voor de akker- en weidebouw de veehouderij in het Westland en Delfland bevat. DAT de Niwin op 13 Oct. te Antwer- :n en op 14 Oct. te Brussel contact avonden organiseert. DAT thans ook het 10e batljon 3e regi ment infanterie uit Den Bosch naar de Groningse en Drentse veenkoloniën is ge dirigeerd om aardappelen te rooien. DAT aan de burgemeester van Breda, Th. van Slobbe, per 1 Nov. a.s. eervol ontslag is verleend. DAT een IJslandse handeiscommissie op 16 Oct. a.s. in ons land arriveert voor het voeren van besprekingen omtrent het toekomstige handelsverdrag. DAT de „Vitriite Works" te Middel burg geen vitamine-preparatenfabriek is, zoals wij gisteren meldden, doch lam pen fabriceert. DAT dr ir W. J. Harmsen, dir.-gen. van de Rijkswaterstaat, gisteren namens min. Vos de brug over de Eendracht bij Tholen heeft geopend. DAT op 27 Oct. a.s. de gewezen pre sident van de Arnhemse rechtbank, mr voor het tribunaal aldaar terechtstaat. H. Hannema, die tevens N.S.B.'er was, DAT minister Vos gisteren in gezelschap van de Commissaris der Koningin, de heer E. H. Ebels, zich op de hoogte heeft ge steld van de positie van de verkeerswegen in Oost-Groningen. DAT méli thans bezig is de resten van een Amerikaans jachtvliegtuig, hetwelk in Sept. '43 in de bossen van het land goed „De Rovert" bij Goirle (N.B.) neer stortte, te bergen. DAT de oud-administrateur bij het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, J. L. Schootman, benoemd is tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT het stoffelijk overschot van de be vrijder van Eindhoven, brigade-generaal A. G- Matthew, die deze week op een zeil tocht te Delfzijl overleed, gisteren te Wes- terveld werd gecremeerd. DAT het A'damse B.G. hedenmorgen de 22-j. Katja Schot aldaar, die als „Aufseherin" te Vught 91 vrouwen in 2 kleine cellen had opgesloten, tengevolge waarvan vele stierven, tot 20 jaar veroor deelde. Irak 25.000; Syrië 20.000; Transjordanië 18.000; Libanon 15.000; Saoedi Arabië 10.000 en Yemen 5.000 man, hetgeen dus in totaal een sterkte van 283.000 man zou vertegenwoordigen. Uit verschillen de Arabische landen komen dan ook be richten van troepenverplaatsingen voorbereidingen voor een „invasie langs de gehele Palestijnse grens", doch deze kunnen voorlopig wel als demonstratief worden beschouwd. Engeland heeft bij de algemene ver gadering der VN. een voorstel ingediend, om er bij alle leden-staten op aan te dringen, dat zij hun grenzen openen voor Joodse en niet-Joodse emigranten uit Europa. Het is wel toevallig, dat dit Britse voorstel wordt gelanceerd aan de voor avond van de bekendmaking der Ame rikaanse politiek ten aanzien van Pa lestina, waarin mogelijk het verlangen van president Truman om verplaatste personen in Palestina toe te laten, zal worden herhaald. Moefti neemt bewind van Engelsen over Volgens Syrische berichten nemen aan de hierboven gemelde manoeuvres 12.000 soldaten deel. Zij hebben tot opdracht pun ten te bezetten, van waaruit zy kunnen oprukken naar die bases, <jie de Engelsen straks zullen ontruimen. Vandaaruit wordt een Palestynse republiek onder leiding van de Moefti gevormd. De bezetting zal zich tot geheel Palestina uitstrekken, anders is de onderneming onvolledig. De Moefti blyft voorlopig in de Libanon. (Men zal zich herinneren, dat de Moefti destijds Hitler's gaskamers in Auschwitz met grote interesse bezocht en bekeken heeft. Red.) 1. STATEN TELLEN MEER DAN 142 MILLIOEN ZIELEN. De toeneming van de Amerikaanse be volking in 1946 is de grootste in de ge schiedenis. Met een accres van by na 2.5 Tweede Kamer heeft minister Lief- tinck nadere bijzonderheden medege deeld imake onze deviezenpositie. Op korte termijn gezien kon de minis ter niet al te sombere klanken laten ho ren. De arbeidsrentabiliteit is stijgende, de export neemt geleidelijk toe, de vrij willige liquidaties van Amerikaanse fond sen lopen bevredigend en met voldoening wordt gewaagd van het feit, dat het te kort op de betalingsbalans over 1947 als gedekt kan worden beschouwd. Dit resul taat werd bereikt dank zij de buitenland se credietvoorziening, m.a.w. is er nog geen sprake van, dat de positie van onze betalingsbalans als gesaneerd is te be schouwen. Daaraan ontbreekt nog zeer veel. De export dekt nog maar 40 pet. van de import, en zal dus aanmerkelijk moe ten toenemen, voordat men van een be vredigende situatie kan gaan spreken. In de eerste acht maanden van dit jaar bereikte de uitvoer een totale waarde van 1045 millioen, waartegenover een import stond van 2696 millioen, zodat een groot bedrag uit de deviezenpot moest worden bijgepast. Het tekort over 1947 kan echter, gelijk gezegd, als gedekt worden beschouwd en dit is gelukt zonder dat de inkrimping van de import tot ernstige stagnatie van het economisch herstel leidde. De vooruitzichten voor het nieuwe jaar hullen zich nog in volslagen duisternis. Hieromtrent zegt de minister, dat het te kort op de betalingsbalans over 1948 mede afhangt van de vraag, of verdere consoli datie van kortlopende credieten mogelijk zal zijn. Wel kan gezegd worden, dat dit tekort zeer aanzienlijk zal zijn, zodat Ne derland voor dekking zal zijn aangewe zen op verdere credietverlening door het buitenland. In dit verband merkt de Memorie van Antwoord op, dat de onzekerheden in de toekomst op zeker ogenblik kunnen lei den tot drastische invoerbeperkingen, hoe pijnlijk ook voor onze consumptie en voor het herstel des lands. We zeggen dus niet te veel, als we op merken, dat we „van de hand in de tand leven" en volkomen van het buitenland, Amerika, afhankelijk zijn wat be treft ons levenspeil en het economisch Het is een schrale troost, dat ook an dere landen voor een economische ineen storting staan als buitenlandse financiële hulp zou uitblijven. E Britse minister Stafford Cripps con stateerde dezer dagen, dat, als bin nenkort geen nieuwe Amerikaanse deviezen voor Engeland beschikbaar ko men, de import scherp zou moeten wor den ingekrompen, met het gevolg, dat het land in een economische spiraal terecht komen, welks effect zich ver buiten de landsgrenzen zou doen gevoelen. Deze uitlating wijst erop, hoe penibel de positie van West-Europa is. De crisis- fRiemen zijn op vele plaatsen aanwezig en het hangt af van de ontwikeling van di- factoren (o.a. de snelheid der Ame rikaanse hulp) of we binnen afzienbare id een depressie-periode zullen beleven. Men kan zich afvragen, of men zich te onzent wel voldoende realiseert hoe dicht e langs een afgrond marcheren. In Engeland zit men vol over de cri- tieke toestand van het land, worden be langrijke mutaties in de Regering aange bracht en stelt men een grootscheeps ex portprogramma op. land merkt men van dergelijke dingen niet veel en wij. vrezen, dat men vele kringen zich onvoldoende de moei lijke positie des lands realiseert. De Britse export dekt circa 60 pet. van de import, de onze echter slechts onge- 40 pet. Wij hebben te kampen met volslagen gedesorganiseerd Duits af zetgebied. terwijl onze andere welvaarts pijler, Indië, tengevolge van de moei lijkheden nog een groot vraagteken voor het nieuwe jaar betekent. In de Memorie van Antwoord verklaart minister Lieftinck, dat het verbruik van levensmiddelen en tabak niet zal worden uitgebreid, dat voor thee, koffie en cacao rantsoenverlaging noodzakelijk zal blij ken te zijn, terwijl belangrijke beperkin gen in de import van auto's, aardoliepro ducten en metalen eindproducten nodig zijn. Hetgeen wy echter in het antwoord van de minister missen is de aankondi ging van een afgerond, goed omlijnd plan voor de toekomst. Laat de Regering eens publiceren, op welke wijze zij in 1948 en verder een slui tende deviezenkas denkt te bereiken. Zich te beroepen op de onmogelijkheid daar toe wegens de onzekerheid omtrent de verder buitenlandse financiële hulp lijkt ons ongemotiveerd. De Regering dient met alle mogelijkheden rekening te hou den, ook met de mogelijkheid, dat de buitenlandse hulp in omvang zeer zou te genvallen. /an een onjuist beleid getui gen, als ons land straks onvoorbereid voor afgrond werd geplaatst Marine-officieren waren te duur gehuisvest De Algemene Rekenkamer wees in 1948 de minister van Marine erop, dat de kos- huisvesting van verschillende hoge marine-officieren in hotel Wittebrug Scheveningen nogal aan de hoge kant iren. Hiermee was jaarlijks f 110.000. tl extra kosten gemoeid. Inmiddels heeft n. Schagen van Leeuwen maatregelen getroffen, waardoor de huisvesting in het dure hotel per 1 Juni 1947 is beëindigd. GEEN SCHOOLGELD 1944/1945 VOOR MIDDELBAAR ONDERWIJS. Een wetsontwerp, regelende het achter wege laten van de heffing van schoolgel- het cursusjaar 1944/1945 voor het voorbereidend hoger- en het middel baar onderwijs is in voorbereiding Aldue blijkt uit een aantekening van min. Gie- len bij het Verslag-1946 van de Algemene Rekenkamer. Nevelig Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht op vele plaatsen opnieuw vor ming van nevel of mist, die hier en daar laat op de dag optrekt. Overwegend droog weer met zwakke tot matige wind Zuidelijke richting. Weinig verande ring van temperatuur ZON EN MAAN. Zondag 12 October Zon op 6:58 en on der 17-55. Maan op 4.13 en onder 17 41 millioen mensen steeg de totale Ameri-j Maandag 13 October Zon op 6.59 en onder kaanse bevolking tot 142.673.000 zielen op 17.53- Maan op 5.37 en onder 17.56 Du» 1 Januari 1947. 'dag 14 October N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1