pitnm Criïtsdjf (iourant loet oud-premier De Geer de hoogste boete betalen? Wist U R 19 ,)NDERDAG 2 OCTOBER 1947 iNNEMENTSPRIJZEN: f 0,30 per week; f 1,30 per maand; f 3,90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. 'OONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7323 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 „Een fatum rust op zijn laatste levensjaren" Jij de hervatting van de zitting hield De Geer een uitvoerig betoog. Even- zijn raadsman bracht daarop De Geer lUfc voren, dat ministers en andere lie- Londen en Lissabon wel v uwingen tot hem hebben gericht, maar bewaarheid geworden. Het 8, dat hij voor ogen heeft gehad w: enlang zijn beste krachten aan het land hebben gegeven en daarbij altijd zijn te hebben achtergesteld, nu, als amb- burger het lot van dat gezin te de- Mocht de verzetsgeest door zijn te- keer zijn verzwakt, dan is dat toch ar voor een ogenblik geweest- De sententie spreekt van een „ex aldus de Geer, in het geval van ^de wereldoorlog. Maar dan gaat het aan mij gefingeerde beschuldi- de schoenen te schuiven en zo- het strafrecht te misvormen. Dan wetsartikel beter op zijn de grijze staatsman gaf aan hoe zo'n wetsartikel i - S^fcnen luiden. •res.: Wilt u er aan denken dat wij hier als wetgevende vergadering bijeen )e broohure besprekend, zei verd. dat opzet verkeerd geweest kan zijn, z< dat de schrijver misdadig was. Er een andere brochure verschenen van iemand wiens vurige vaderlands- Ie niet in twijfel kan trekken die toch een verkeerde conclusie trok. hij allerminst een misdadi- fat de straf betreft, het is niet zo dal ir over de gelden kan beschik- de opgelegde boeten, zijn ndigheden laten dit niet toe- 7erd. hoopte van harte dat gedaan ht door de R. v. Cassatie weer goed naakt zal worden, helemaal ongedaan het toch niet meer. Spr meende dat fatum op zijn laatste levensjaren »en te rusten en besloot met te zeggen wie hem thans van hoogverraad moge chuldigen, daar geen aanknopingspunt zijn verleden zal vinden. Steeds ft hij geallieerd gehandeld en de hij beschuldigd is, is de tste waartoe hij in staat zou zijn ge- )e Adv.-Fiscaal prof. mr G. E. agemeijer kreeg vervolgens het rd voor zijn requisitoir en wees het zwaartepunt van de bijz. rechts- jing bij het Bijz. Gerechtshof ligt. )e vraag of het juist is dat deze ver- ng is ingesteld, wordt door velen he rneemt dat die vervolging wel geboden Hij geloofde niet" dat er één goede Ne lander is geweest, die het niet als r groot nadeel voelde toen verd. hier ugkeerde. Een andere kwestie is of aanwezig is geweest om de Staat te ïadelen. Spr kwam dan tot een bespre. ig der 2 qassatiemiddelen. Hij bestreed middel dat het bewijs ontbreken zou- r beriep hij zich op de verklarin- de ministers Gerbrandy en Steen- ^n mr Philips, die van de slechte ruk "op de bondgenoten van de terug gewaagden, liddel 2 gaat over de vraag of dit de benadelen is, o.a. door noodlottige irking bij het Ned. publiek. Niet ten -i- 1 de verzets- s gelegd benadeling v wel ontmoediging, t begrip'hulpverlening aan de vijand i de moeilijkste problemen in e rechtspraak. Gaat men echter gren- a trekken, dan valt het gedrag i puirant zeker binnen deze grenzen, s prof. Langemeijer. De terugkeer brochure zijn positieve feiten. moge wel niet de denkbeelden n de Duitsers hebben vertolkt, toch ium Morgen geen N.L.C. ft nut, In verband met de viering van er en )erde October verschijnt de Nieuwe 'K b^Leidsche Courant morgen niet. De i De lureaux zÜn gesloten, lltran DIRECTIE. ANDAAG STELLEN flj U VOOR: Soldaat Klaas v. d. Oever, Duinstr. 59, Katwijk a/Zee Klaas is op en top zeeman en toen hij n ook in dienst kwam, rekende hij op n plaatsing bij de Marine. Doch nij left pech gehad en werd ingedeeld bij „landrotten". Tot hij vorig jaar als 'arende van een troepentransportschip koos naar ons rijk aan de evenaar. Toen was hij weer in zijn element. Als enschutter by de 7-December-Divisie vindt hij zich op het ogenblik in Lebak oentjang, waar hij het, wat voeding en j betreft, best naar z'n zin heeft- i kan Klaas, wanneer hij op wacht o'n erge trek krijgen i heerlijke van vet druipende echte BoUandse Nieuwe. TJa, als er ook vis: Moed door je aderen stroomt, is dat wel begrijpen. Over zijn wekelijkse post heeft hij al- srminct te klagen, zegge en schrijve acht hieven, waaronder enkele van enige tantjes dicht beschreven van zijn ver- oofde Oorrie, die veel aan hem denkt en lem weer dolgraag ln Katwijk terug zou «toben. gen ook zij er een ondermijning in van de denkbeelden van hun vijand. Komende tot de strafmaat, zeide spr dat het moeilijk was de juiste verhouding te vinden. Uit de sententie spreekt een zeer strenge veroordeling. Verd, is niet rijk. Zijn vermogen bedraagt f 140.000 met een pensioen ,yan f 8000 per jaar. De hoogste geldboete, welke aan req. kan worden opgelegd, vroeg spr tenslotte, nl- f 13.300 subs. 4 maanden hechtenis. De voorw. veroordeling van 1 jaar be nevens bijkomende voorwaarden als 5 boeten van f 4000 ieder, verblijf in Soest, vervallenverklaring van het minister van Staatschap, werden dus niet geëist. Uitspraak op 29 Oct. Vijfduizend Nederlandse paarden naar Frankrijk Voor f 1250 per stuk. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de verkoop van trekpaarden naar Frankrijk. Het tussen Nederland en Frankrijk afgesloten handelsaccoord meldt, dat Frankrijk hier te lande 5000 paarden zal aankopen, waarvan 3000 stuks nog voor het einde van dit jaar. De prijs, welke aan de Nederlandse exporteurs wordt uitbetaald, zal f1250 bedragen. Geschenk van kunstenaars aan de Koningin H.M. de Koningin heeft er in toege stemd een ter gelegenheid van Haar 50-jarig regeringsjubileum te vervaardi gen album met werken van kunstenaars- leden van de vakgroep kunstschilders i: de Ned. Fed. van Beroepsverenigingen van Kunstenaars te aanvaarden. Zoals bekend is H.M. de Koningin werkend lid van deze vakgroep. Kwade trouw en wilde fantasie op Java In de sawah niet ver van Cheribon is een republikeinse zeer geheime order ontdekt, daterend van begin September. bevolen wordt, de Nederlanders voortdurend aan te vallen. Tevens wordt plan geschetst voor de herove ring van geheel West-Java. Dergelijke orders hebben inderdaad tot gevolg, dat er aanvallen worden gedaan op onze de tachementen, terwijl enkele godsdien stige leidslieden de bewolking opzwepen en trachten over te halen tot zelfmoord- aanvallen met scherpe bamboes, door hen „onkwetsbaar" te maken. Ook de propaganda gaat voort met deversprei ding van de ongelofelijkste verhalen. Zoo wordt beweerd dat Sjahrir uit New- York terugkomt met een politiemacht van Australiërs en Voor-Indiërs, en dat hij alle Nederlanders te Batavia heeft laten arresteren. Hindoegodsdienst door republiek, vervolgd Een naar Bandoeng gevluchte Voor- Indiër, vertelde, dat de republikeinen hem hadden willen dwingen, de Hindoe godsdienst te verloochenen. Later werd zijn huis verbrand en zijn bezit „in be slag genomen". Hij werd met zijn gezin elders overgebracht en slecht be handeld, tot hij tenslotte wist te ont snappen. Ook vertelde hij hoe er in zijn woonplaats bij nacht en ontij overal huiszoekingen werden verricht. De hui- werden daarbij leeggeroofd, de be ers gevangen en mishandeld. Goede kleren durfde niemand te dragen, want die werden door republikeinse „gezags dragers" opgeëist. Zijn ondernemingen zijn nu platgebrand. Zijn lot is echter niet anders dan dat van vele Indonesiërs. Een andere Voor-Indiër vertelde, dat bij de republikeinen te Tjitjalengka Japan- dienst waren. Een derde Voor- Indiër is twee maal uit een kampong n vluchten, omdat de huisjes der lieden door de T.N.I. werden ver- Eind 1947 weer een spijsoliebon? Levert Uw lege flessen weer in. Hoewel hieromtrent nog niet de min ste zekerheid bestaat zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer eer. spijsoliebon aan te wijzen. In verband hiermede wordt het publiek dringend ver zocht de flessen, welke bij de distributie spijsolie in Aug. "j.L verstrekt zijn, zo spoedig mogelijk weer bij de winkelier in te leveren aangezien anders de uitvoe ring van deze distributie practisch on mogelijk zou worden. HOOFDKWARTIER VAN PRINS BERNHARD WERD UITGEBREID. Gistermiddag is op de „Zwaluwenberg" te Hilversum, waar Prins Bernhard zijn hoofdkwartier als inspecteur der Kon. Landmacht heeft, een nieuw legeringsge bouw met cantine aan de Prins overgedra gen. NIET BEPAALD EEN VUURAANBIDDER Onlangs arriveerde op Schiphol de 58-fj. Hugh Lee Patton, ,,'s werelds grootste vuurbestrijder", die van Texas op doorreis was naar Zuid-Sumatra waar hij twee bran dende oliebronnen moest blussen. Hij dankt zijn bijnaam aan het feit dat hij in de 30 jaar waarin hij zijn ongewoon beroep uit oefent reeds 175 oliebranden heeft geblust. Hij maakt daartoe gebruik van een inge nieuze door hemzelf ontworpen uitvinding. De branden op Zuid-Sumatra, die reeds 3 weken woedden, wist hy in 2 dagen te blussen HANDEL OP LONDENSE EFFECTEN BEURS WEER VRIJ. De Britse regering heeft het verbod op de handel in Amerikaanse, Canadese, Zweedse- en andere buitenlandse fondsen ingetrokken, waardoor de handel op de Londense effectenbeurs min of meer is geworden. Ook verliest de regering de bevoegdheid, buitenlandse fondsen te re- quireren. Benoemd ls tot lid-voorzitter van de raad van toezicht op de N.I. post spaarbank te Batavia, de heer R. F. Boe- keiman, tot lid do hees F, Spies. Vrachtauto met vijf mensen te water Twee arbeiders verdronken. Hedenmorgen omstreeks zes uur reed een z.g.n. .bellenwagen" van de teerfabriek uit Hoorn, waarmede personeel uit Alphen d. Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd, langs het Aarkanaal onder de gemeente Ter Aar. Uit tegenovergestelde richting kwam de bellenwagen met een melkauto in botsing, waardoor de bestuur der van de bellenwagen de macht over het stuur kwijtraakte met het gevolg, dat de wagen regelrecht het diepe kanaal inreed. Van de vijf inzittenden konden drie door de bestuurder van de melkauto op het droge worden gebracht. De arbeiders J. Kouwenhoven uit Alphen aan de Rijn en G. L. Morsing uit Zwammerdam zijn ech ter verdronken. Hun lijken zyn later op gehaald. JO SPIER GAAT 20 OCT. NAAR WEST-INDIE. De tekenaar Jo Spier en de schrijver Piet Bakker zullen op 20 Oct. a.s. K.L.M. naar West-Indië vertrekken v< het maken van enige reportages. K.L.M. helpt de cholera in Egypte bestrijden De K.L.M. heeft i.v.m. de in Egypte heersende cholera-epidemie, 4000 cc haar voorraad cholera-vaccin aan Egypte afgestaan. Dit is voldoende om 8000 perso nen een eerste injectie toe te dienen. Voorts nam het Indië-vliegtuig dat gis teren vertrok, een hoeveelheid vaccii Rome mee, voldoende om 40.000 personen te injecteren. DE P. v. d. A. DUNT VERDER <T. Naar wij vernemen heeft thans 09k ds C. Aalders, Ned. Herv. predikant te Voorburg en bestuurslid van de Partij van de Arbeid aldaar, de P. v. d. A. ver- „Dat gaat zo maar niet" krijste de bevolking van het Franse stadje Verdun, toen zij dezer dagen een grote hoeveelheid suiker haar woonplaats zag ver laten, op weg naar Duitsland. Een rumoerig tafreeltje, met luid schreeuwende mensen en zwaar bewapende gendarmerie. Voorm. hoofd van de Alkmaarse P. R. A. voor de rechter Voor de Alkmaarse bijz. politierechter stond hedenmorgen terefcht het voorm. hoofd van de P.R.A. aldaar, mr G. H. Steyn. Hij had toegestaan dat onderge schikten onder wie C. R. uit Amsterdam, met dienstauto's reizen naar Twente er. Tilburg maakten om textiel zonder pun ten te kopen, waarvan hij dan ook zijn deel kreeg. De politierechter veroordeelde hem tot f400 boete of 40 dagen. R. kreeg f 100 boete of 20 dagen. EERSTE AMERIKAANSE GEZANT IN BULGARIJE. Donald Heath is benoemd tot Ameri kaans gezant in Bulgarije. Hij is d? eerste Amerikaanse gezant, r.a de oorlog aldaar benoemd. De instelling van een legatie in Bulgarije vloeit voort uit de belangstel ling in het welzijn van het Bulgaarse volk, aldus Washington. Attlee zoekt het in de leeftijd Oudere ministers vervangen door jongere Attlee heeft bekend gemaakt, dat hij schillende oudere leden van zijn kabinet zal afdanken om jongere krachten te kunnen mobiliseren. Zoals bekend is de 66-jarige Arthur Greenwood reeds aan de kant gezet. Ook is thans reeds zeker, dat de 77-jarige Viscount Addison, minister voor de betrek kingen van het Gemenebest, als zodanig heengaat. De aandacht van het Britse pu bliek heeft zich thans gericht op de minis ters, die vanwege hun leeftijd voor aftre den in aanmerking komen. Het zijn: Vis count Hall, eerst Lord van de Admiraliteit; Chuter Ede, minister van Binnenlandse Zaken; George Isaacs, minister van Arbeid; Charles Key, minister van IjSevoorrading; Emanuel Shinwell, minister van Brandstof- fenvoorziening: Joseph Westwood, minister voor Schotland en A. V. Alexander, ter van Landsverdediging. Eigenlijk behoort Bevin met zijn 66 jaar ook tot de candida- ten, doch zyn aftreden wordt in ieder geval Tegen Gerardus L. Mooyman 8 jaar geëist Het „paradepaard" van de N.S.B. (Van een onzer verslaggevers). „Het paradepaard der N.S.B." zoals de proc. fiscaal, mr Dyserinck, Gerardus Leonardus Mooyman noemde, stond heden voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag terecht. Er was grote belangstelling, het geen wel zijn oorzaak zal vinden in het „aureool," dat een deel der bevolking hem destijds om de slapen heeft gedrukt. De tenlastelegging was vrij eenvoudig: vrijwillige dienstneming bij de S.S., waar bij hij dank zij een record aantal Sowjet- tanks dat hij bij Leningrad in elkaar wist te schieten, van eenvoudig soldaat tot luitenant opklom. Toen hedenmorgen bij het verhoor door president jhr mr van Meeuwen zijn behaalde onderscheidingen ter sprake kwamen, werd een gehele was lijst opgenoemd van ijzeren kruizen. Voorts werd hij tér ere van dit alles door Mussert en Seyss Inquart ontvangen noemde de N.S.B.-burgemeester van Was- Een snoeperig geval Een grossier in levensmiddelen te Groesbeek was als oorlogsslachtoffer ge noodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. Ongelukkigerwijs ston den in de buurt hiervan enkele bijenkor ven en niet zodra hadden de nijvere beestjes er lucht van gekregen, dat in pakhuis suiker lag opgeslagen of met duizender tortter zakken, die weldra veranderd waren in een wriemelende hoop suikersnoepers. De wanhopige winkelier greep teneinde raad naar de flitspuit en richtte hier mede een ware slachting aan. Doch na de strijd moest hij tot zijn verdriet vast stellen dat hij 350 kg suiker armer was geworden. Tot overmaat van ramp kreeg de geplaagde eigenaar wegens deze massa- op zijn dak, die steun zochten bij de Rijksbijenconsulent. Deze kon slechts ad viseren de korven minstens 6 km van het pakhuis te verwijderen. WAT BETEKENT HET WOORDJE „WEST" OP DE MELKBON? Op de melk- en vleesbonnen van nieuwe distributiekaarten staat het woordje W es t. Besloten is n.l. voor de melk een scheiding tussen stad en platteland tot stand te brengen, aangezien zeer vele melk- bonnen van het platteland naar de stad werden gezonden. De bonnen West zijn in het gehele land geldig, de -melkbonnen zon der dit woordje alleen op het platteland. Aanvankelijk wilde men ook voor de vlees bonnen een dergelijke scheiding invoeren. Maar dit is niet doorgegaan. Het woordje West op de vleesbonnen heeft dus geen betekenis. De republiek heeft zich volgens A.F.P. aangesloten bij het Australische voor stel, dat mogelijke onderhandelingen te Singapore zullen worden gevoerd. senaar zelfs een straat naar tegen heb ik mij verzet" ze dit vond ik niet juist! Waarom is U destijds gevlucht, U had toch gevraagd in de mynen te mogen werken? Ja meneer de president, was het ant woord, doch dit verzoek van de mijnen werd mij geweigerd, en ik zo teleurgesteld, dat ik hef voor mijn zondheid nodig vond er een paar m< den tussen uit te gaan. (Vrolljkhe De proc. fisc. ~ir Dyserinck zeide dat verd. een meer dan normale activiteit de Duitsers bad ontwikkeld. Had hij dit voor de Ned. zaak gedaan dan hij veel lof hebben verdiend. Zijn motief is, dat hij alleen tegen de Bolsjewisten heeft willen vechten, maar daardoor hij de vijand van veel nut geweest. Tenslotte eiste hij 8 jaar gev. straf met aftrek, behalve de periode van 21/2 27/8 toen hij ontvlucht was en levens lange ontytting uit de beide kiesrechten, De verdeaiger mr H. G. P. Kolfschoten zeide dat verd. 17 jaar was toen hij bij de Waffen S.S. ging. Hij kwam uit een pro- Duits milieu en dit met zijn jeugd oorzaak dat hij deze kant uitging. PL vroeg clementie en barmhartigheid te be trachten. GOLF VAN ARRESTATIES IN SLOWAKIJE. De Slowaakscfae correspondenten var de Praagse bladen maken melding var een „verschrikkelijke golf van arresta ties" ir. Slowakije. Van officiële zijde i: geen enkele mededeling gedaan, j BLOEDBAD BIJ AMRITSAR. Honderdduizend Mohammedaanse vluch telingen, die gisteren het Sihks-centrum Amritsar naderden, op de vlucht naar Lahore, zijn daar door een woedende me nigte aangevallen. Er werden 45 Moham medanen gedood en 25 gewond. Ook zes aanvallers zijn omgekomen. De toestand in Indië is verschrikkelijk, Wat de vechtende groepen sparen, spoelt het water weg of wordt door overal uit brekende epidemieën weggemaaid ZWEEDSE ONDERZEEBOOT VERMIST EN WEER TERECHT. De gehele Zweedse marine was gisteren in rep en roer, om de Zweedse onderzee boot „Draken", die na het nemen var experimenten met een nieuw type lucht verversingsinstallaties enige proefvaarten had gemaakt, en niet verscheen op afgesprokan plek nabij Gothenburg. Ge lukkig is de onderzeeër later op de dag behouden de haven binnengelopen. Toen de mannen uit de boot kwamen, deelden zij mede, dat het vaartuig door onderzeese stromingen was afgedreven en alles wel Oekraine staat na negen stemmingen nog buiten Gromyko wreekt zich met een veto Ook na de achtste en negende stem ming over Polcn's opvolger in de Veiligheidsraad kon de Algemene Vergadering der Ver. Naties het gis teren nog niet tot een beslissing brengen tussen India en Oekraine. Oekraine behaalde slechts 31 stem men, terwijl er beslist 38 nodig zijn. De stemming over deze kwestie is nu voorlopig uitgesteld tot de vol gende week. Nadat mevrouw Pandit, de Indische afgevaardigde, met toestemming van de voorzitter een verklaring had afgelegd naar aanleiding van de Sowjet-Russische interrupties van eergisteren, sprong Wysjinsky op, betrad het podium en be- een betoog, hetgeen volgens de re glementen niet toegestaan is. De voor- f verzocht de Rus dan ook dringend de discussie te staken, wat deze weiger de. Wysjinsky's verder betoog 'is toen hamergeklop verstoord. Hierna wer den Brazilië, Engeland, Denemarken, Rusland, Australië en Polen gekozen als de zes nieuwe leden van de sociale en economische raad der V.N. Gromyko lanceerde in de Veiligheids raad een veto tegen de toelating van we leden, nadat afgestemd, vas aan de af- Finland en Italië als niei Bulgarije als zodanig wa De moord op Petkof wijzing niet vreemd. Noors taxi-vliegtuig met vier inzittenden vermist Een taxi-vliegtuig van een particuliere Noorse firma, dat twee filmproducers een twee-koppige bemanning aan boord had, is als vermist opgegeven. Gevreesd wordt, dat het toestel bij een landings poging in het gebergte voor het nemer van een film. is verongelukt. Het red dingswerk wordt bemoeilijk door een zware sneeuwstorm. FERENC NAGY VERLIEST DE HON GAARSE NATIONALITEIT. Het Hongaarse kabinet heeft besloten, de drie voormalige politieke leiders. Fe- renc Nagy, Deszo Sulyok en Bela Varga, die Hongarije heimelijk verlieten en daardoor aan de dood ontsnapten, van het Hongaarse burgerschap vervallen te verklaren. Thans wordt getracht, de partij van Zoltan Pfeiffer, de leider der onafhankelijken, te liquideren. DAT in Egypte een beroep op het publiek is gedaan om het kussen zoveel mogelijk te beperken, daar door deze „ge woonte" de cholera-epidemie zich verder zou kunnen uitbreiden. DAT de „Al Capone" van Japan met een staf van 150 man, die naar hun rang een gouden of zilveren insigne droegen, aan het hoofd stond van meer dan 2000 gangsters, zich thans aan de politie heeft overgegeven. DAT Vrijdag jJ. te Heerlen een lichte aardbeving is geconstateerd en zij, die deze beving ook elders bemerkt hebben, verzocht worden dit te melden aan het Geologisch Bureau, Akerstraat 88, Heer len. DAT een 10-tal paters in de fabrieken rondom Parijs zijn gaan werken on mentaliteit der (merendeels communis tische) arbeiders beter te leren kennen. DAT te Bazel van 5 tot 8 October a.s. een congres voor medici uit Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland .wordt gehouden. DAT de K.N.A.C. minister Drees ver zocht heeft voor garages en werkplaat sen brandblusapparaten voor te schrij ven en minister Lieftinck om het grens- kantoor te Putte (N.B.) dag en nacht open te stellen. DAT de landgoederen ,,'t Bouwhuis" en „Campelhof" in Enschede voor het publiek zijn opengesteld. DAT 1 jaar int» politiechef uit Leeuwarden, de S.S.-er Taco Mansens. DAT gisteren het districtsconsultatie- bnreau voor TJ3.C. te Apeldoorn, het oudste van die aard hier te lande, zyn 25-jarig bestaan heeft herdacht. DAT de Ned. ambassadeur te Brussel* mr B. Th. baron van Harinxma thoe Slooten, gisteren een bezoek aan de 2e internationale Jaarbeurs te Gent heeft gebracht. DAT H. J. W. Damen, bureauchef bij de griffie van de Utrechtse rechtbank, die van 18971921 in. dienst was bij het Haagse gerechtshof, gisteren met pensioen is gegaan. DAT H. A. Hooft, die benoemd is tot gezantschapsraad, zal optreden als Neder lands zaakgelastigde te Boedapest, DAT gisteren voor het Bossche B.G. tegen de Tilburgse landwachters J. Tum- mers en A. Pijnenburg, die in Eindhoven een onderduiker hadden doodgeschoten, resp. levenslang en 15 j. geëist werd. DAT min. Neher morgen in Geertrui- der.berg de laatste der zes nieuwe turbo generatoren van de electrische centrale aldaar in gebruik stelt. DAT gisteren te Wormerveer tg.' weekmarkt een winkelweek is geopend. DAT mr R. H. v. Houten gisteren als kantonrechter te Zaandam is geïnstalleerd. DAT bij de aanbesteding van de bouw van 98 woningen te Sittard de laagste schrijfster was de Mij. „Wegenbouw" te Utrecht voor f289.740. DAT het Bossche tribunaal gisteren de ex-burgemeester van St. Michielsgestel, H. Roelofsz vrijsprak. *DAT de A'damse zakenman Alofs reeds 25 jaar van de KL,M. gebruik maakt binnenkort zyn 100.000ste km door de lucht zal hebben afgelegd. DAT 20 jaar geleden het KJL.M.-toestel „De Postduif' de eerste postvlucht naar Indië maakte, Telegram van Gani aan de Veiligheidsraad In epn telegram aan de Veiligheids raad heeft A. K. Gani, de vice-premeir de republiek Indonesia, zich er over beklaagd, dat de Nederlanders door ziji- verings- en afrondingsoperaties nog steeds hevige gevechten in Indonesië veroor, zaken. Ook zouden de Nederlanders hun activiteit op politiek terrein voortzetten, door propaganda te maken en voorberei dingen te treffen voor de stichting var een marionettenstaat met nieuwe Quis lings beschouwen? Red.). EEN VLIEGER WILDE ZIJN MOEDER NIET ONGERUST MAKEN Na een vlucht van 13 dagen uit Brus sel kwam een sportvlieger te Batavia aan in een te Antwerpen gebouwd toe ristenvliegtuigje. Hij wilde, dat zijn 1 geheim bleef, daar bij zijn moeder niet ongerust wenste te maken. Slecht en zandstormen hadden hem twee dagen in de Arabische woestijn opgehouden, maar overigens is zijn reis voorspoedig geweest. Hij vliegt door naar Nieuw Zee land, waar hij het toestel aan een parti culier moet afleveren, aldus Aneta. Radio Djokja meldt dat op 23 Sept. aldaar een gesneuveld Nederlands offi cier met militaire eer zou zijn begraven In Oost-Indonesië is een actie be gonnen, waarbij ieder, die lezen kan, wordt uitgenodigd om anderen daarin te onderwijzen. De Javasche Bank zal een nieuw biljet van f25 uitgeven, dat naast de huidige muntbiljetten wettig betaalmid del wordt. Indië weer spoedig in Veiligheidsraad Amerikanen naar front vertrokken Reuter meldt, dat het Indische conflict op de volgende zitting van de Veiligheids raad zal worden behandeld, doch dat de dag nog niet is vastgesteld. Gromyko drong gisteren aan op spoed. Sir Alexander Cadogan, die de vergadering presi deerde, zeide, dat hij zou trachten de debatten hierover op Vrijdag of Zaterdag te stellen. Te Batavia blijkt in sommige kringen, door Reuter neutraal genoemd, ontstem ming te bestaan over het feit, dat de heer Foote een onderzoek door zijn Ame rikaanse waarnemers heeft gelast op de zelfde plaatsen als waarop Australiërs en Britten en tegen het einde ook Fransen, Belgen en Chinezen hebben gewerkt. Deze .neutralen" menen, dat hierdoor de zaak van internationaal nationaal wordt, en hun aanval op de heer Foote voortzettend wijzen zij er op, dat de haastige spoed, die door de commissie was betracht thans te niet gedaan wordt en dat dit oponthoud Nederland 4 doden en 7 gewonden per dag kost. (Te veel haast zou in dit speciale geval veel meer slachtoffers kunnen kosten). Ass. Press meldt, dat de Amerikanen hedenmorgen naar het front vertrokken zijn. Een ploeg naar Djokja, een naar Soerabaja. Nieuwe Franse waarnemer op komst- Onze redactie verneemt, dat de Franse regering een derde waarnemer naar Indië zendt om de consulaire commissie te assisteren, thans een marineofficier, nl. captain de corvette Girard, die he den van Amsterdam naar Indië zal ver trekken. BELGISCH VLEES-OVERSCHOT NAAR ENGELAND. Ongeveer 1100 ton bevroren vlees is van Antwerpen naar Cardiff (Engeland) vervoerd om in koelhuizen als noodvoor raad te worden opgeslagen. Zoals giste ren gemeld, staat de toevoer van Cana dees vlees naar Engeland stil, in verband met de staking bij de vleesconserven- fabrieken aldaar. Het Belgise vlees is af komstig van vee, dat als gevolg van de droogte moest worden geslacht. Hej zal aan België worden teruggeleverd, wan neer het daar nodig is. URANIUM IN PORTUGEES OOST AFRIK A. In de binnenlanden van Portugeet Oost-Afrika is in een mineraal, waarvoor concessie werd aangevraagd, uranium en thorium ontdekt. Britse, Amerikaanse, Belgische en ook Nederlandse geolo gen hebben de vindplaatsen bezocht. GANDHI WERD GISTEREN 78 JAAR. Mahatma Gandhi, de Indische patriot ea profeet der geweldloosheid, die he: ver trouwen van Hindoes zowel als Moham medanen wist te winnen, is gisteren 78 jaar oud geworden. Mevr. Spoor wordt niet meer bemoeilijkt Haar spreektijd was twee dagen lang Ingekort. Met verlangen wachten duizenden Ne derlanders op het radiopraatje van mevr. Spoor, waarin de familie in Patria op de hoogte wordt gesteld van de toestand van zieke en gewonde militairen in In dië. Het veroorzaakte dus niet weinig ergernis, toen vernomen werd. dat de zendtijd van mevr. Spoor plotseling werd ingekrompen tot 7 minuten, zodat het volkomen onmogelijk werd. alle berichten dagelijks door te geven. Er moest dus worden uitgesteld en de familie bleef in spanning. Bij informatie bij het Strijd krachtenprogramma vernamen wij. dat deze beperking na twee dagen is inge trokken, zodat mevr. Spoor thans 11 tot 12 minuten spreekt. Waarom die onrede lijke beperking was aangebracht en wip de schuldige is geweest, kon men ons echter niet mededelen. Mevrouw Spoor, die door haar arbeid'voor onze gewonde en zieke jongens in Indië, het hart heeft gewonnen van heel ons volk, tijdens één van haar bezoe ken aan een hospitaal. Heeft U al een bedrag geofferd voor haar schitterend werk? U kunt het op onze girorekening storten; wij zorgen er voor, dat d© moeder van onze soldaten het geld ontvangt! Geen loonstop in Engeland Attlee heeft de Britse vakverenigings leiders de verzekering gegeven, dat de regering geen loonstop zal invoerei zich niet zal mengen in vrijwillige onder handelingen tussen arbeiders en werkge vers. Tegelijkertijd waarschuwde hij ech ter tegen het stijgen der lonen, hetwelk inflatie met zich zal brengen. Nieuw geneesmiddel tegen kinderverlamming Dr Oldshausen van Sleeswijk-Holstein vond een nieuw middel tegen kinderver lamming n.l. een injectie van druiven- suiker en zilver, direct na het optreden van de ziekte. BRITSE AMBTENAREN STALEN VOOR 70.000 POND. Verscheidene ambtenaren van het Britse ministerie van bevoorrading staan op het punt te worden gearresteerd wegens frau duleuze handelingen. De Britse politie vond in. een dorp nabij Oxford, evenals in andere plaatsen, grote hoeveelheden kan toorbehoeften en keukenmateriaal ter waarde van ruim 70.000 pond sterhng, toe behorende aan de Britse regering. Een deel van het materiaal zou reeds legen lage prijs zijn verkoht naar Frankrijk en Nei land en naar men gelooft ook aan Engelse boeren. Inzinking in het Amerikaanse zakenleven verwacht In de leidende kringen van het Ameri kaanse credietwezen verwacht men, dat in het tweede kwartaal van 1948 een in zinking in het zakenleven zal intreden. De verwachtingen zijn voornamelijk ge baseerd op het huidige hoge prijspeil, als mede op het feit van de zeer grote voor raden der ondernemingen. De viermogendhedencommissie, die een vredesverdrag met Oostenrijk moest bestuderen, heeft de besprekingen hier over beëindigd zonder tot overeenstem ming te zijn gekomen. Griekenland en Turkije samen in defensief Gecombineerde staf onder Amerikaans© leiding Op het ogenblik worden plannen uit gewerkt om te komen tot het instellen van een gecombineerdeGrieks-Turkse generale staf. onder Amerikaanse be scherming. De stafcommissie zou bestaan uit twee Griekse en twee Turkse hoofd officieren en een hooggeplaatste Ameri kaanse officier, die wellicht voorzitter wordt. Tsaldaris, de Girekse vice-pre mier, heeft zijn instemming reeds be tuigd met het Amerikaanse voorstel. Het Turkse parlement, dat op reces was, is gisteren in speciale zitting bijeen ge weest Luxemburg doet herstelbetalingen aan Duitsland! In een protest tegen de Brits-Ameri kaanse voorstellen inzake de Ruhrmijnen zegt de regering van Luxemburg, cat Luxemburg voor een zeer groot gedeelt© afhankelijk is van de economische effi ciëntie der mijnen, die b.v. in het dis trict Aix'.achapeile voor 99 pet. Luxem burgs bezit zijn. Momenteel moet Luxem burg meer betalen voor betrokken kolen, dan winst uit de mijnen ontvangen wordt. Op deze wijze doet Luxemburg aan Duitsland herstelbetalingen. Luxemburg verzet zich tegen de aan stelling van een Duitse directeur over d© mijnen. Tussen de Britse en Amerikaanse des kundigen en de belanghebbende landen, w.o. Nederland, België en Luxemburg moet overleg zyn. Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtendmist. Na koilde nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Weinig wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 3 October. Zon op 6.42 en onder 18.15. Maan op 19 36 en onder 10.24. Din»- dag 7 October LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1