jMeuiur £>iitsdjf (Courant Maatregelen voor de doop van Prinses Marijke ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 p. w.; £1.10 p. mnd; f3.25 p. kw.; vanaf 1 Oct. f0.30 p. week; f 1.30 p. mnd. f3.90 p. kwartaal. ADVERTENTIËN: f015 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406 Administratie 22710 Christelijk-IS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhiöstirb te aljebfewt! myo berl in tec^enapoct- Acht en twintigste jaargang No 7319 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Plechtigheid zal sober karakter dragen KERKERAAD GEEFT EEN BIJBELTJE (Eigen berichtgeving r UTRECHT is thans een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de Doop plechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October a.s. De Hofprediker ds. Berkel uit Apeldoorn heeft gisteren een bezoek aan de Domkerk gebracht enkele besprekingen gevoerd. De Doopdienst zal ruim een half uur duren; om half elf dienen alle genodigden hun plaatsen in het kerkgebouw te hebben ingenomen. Om kwart over elf zal de dienst beginnen. De gezamenlijke Omroep zal de plech tigheid uitzenden in een nationaal programma. De organist der Domkerk, Stoffel van Viegen, heeft een speciaal orgelprogramma samengesteld. Overigens draagt de doopdienst een eenvoudig karakter en zal in weinig afwijken van de bij de NejJ. Hervormde Gemeente gebruikelijke Doopliturgie. Oók enige vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis hebben dezer dagen de kerk bezocht en de plaatselijke toestand in ogenschouw genomen. Het Doopvont HET is al vele jaren geleden, dat ii Domkerk de Heilige Doop bediend werd. Men moet teruggaan naar de tijd toen het interieur der kerk nog ont sierd werd door de houten betimmeringen tegen de pilaren en tegen het plafond, dus voor de restauratie der kerk in 1922. Utrecht heeft vele Hervormde kerkge bouwen, maar de Doop wordt ndet in alle bediend. Daarom heeft de Domkerk geen Doopvont. De kerkeraad heeft zich bezonnen op de vraag weLk Doopvont op 9 October gebruikt zal worden. De keus is nu ge vallen op een marmeren -vont uit de Wil- helminakerk. Het voetstuk zal met paars bekleed worden, teneinde dit in overeen stemming te brengen met de bekleding van de Domkansel. i Voorts vernemen wij, dat de Kerkeraad opdracht heeft gegeven een Bijbeltje te vervaardigen voor Prinses Marijke ter herinnering aan haar Doop. Het Prinse lijk Paar zal uit handen van de hofpre diker een oorkonde ontvangen ter remi niscentie aan de Doopbelofte. De twee oudste ouderlingen van de Ned. Herv. Gemeente van Utrecht zullen bij de Bediening tegenwoordig zijn; sinds enige jaren is in Utrecht ml. het liturgisch Wilt U een Kerstfeest op zee mogelijk maken? Wilt ge een wérkelijk blij Kerstfeest vieren, zorgt dan voor de blijheid op Kerstavond van anderen. Maakt, voorzo ver U dat mogelijk is, een pakketje vooi onze mannen ter zee, vergezeld van eer hartelijk briefje met goede wensen vooi een gezegend Kerstfeest als teken var mede-Kerstfeest-vieren voor de zeeva renden in hun vér isolement op de wijde wateren! De Ned. Zeemanscentrale maakt het U mogelijk, om dit Christelijk volksbelang van de eerste soort te helpen slagen. Zij riep tot herleving het aloude comité „Kerstfeest-op-Zee", dat ook dit jaar, zo als reeds vele ja'ren voor de oorlog, wil zorgen, dat op elk schip op de Kerst avond een kist met pakjes-voor-ieder aanwezig is, zodat iedere opvarende aardigheidje, een hartelijke grdet er Kerstboodschap ontvangt uit het vader land. Uw pakketje met begeleidend briefje is zeer welkom bij de onder staande adressen van de leden van hel comité: mevr. H. Kroonvan Dijk, Sta- dionweg 133/2, Amsterdam; mevr. C. E. Schokking—de Visser, Aelbrechtskolk 45a, Rotterdam; mevr. J. Terlaak Poot- van der Vet, Noordeinde 132, 's-Graven- hage; mej. G. B. J. Valkenier, Veerha ven 17, Rotterdam; mevr. A. P. B. Wris- tersvan Westen, Heinzestraat 15, Am sterdam; mevr. I. N. Zijlstra—Douma, Dortselaan 134/3, Rotterdam. ZUID-BORNEO WORDT AUTONOOM GEWEST Te Bandjermasin hebben 24 partijen be sloten tot de stichting van een auto noom landschap, dat Zuid-Borneo Hoeloe Soengai omvatten zaL VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Sergt. W. v. d. Wijngaard, Park Die Leythe 7, Zoeter- tvoude. IDeze sergeant heeft een zeer moeilijke taak, een taak, die op ieder Hollands militair, maar op hem en zijn twee ka- I meraden in het bijzonder een grote ver antwoordelijkheid oplegt. Wim v. d. Wijngaard, die, bij 2-8 Reg. Stoottroepen „Y" Brigade in de omgeving van Palembang op Sumatra, er dag dag met zijn collega's op uit trekt, de kampongbewoners te gaan opzoeken, weet nu zo langzamerhand wel, wat er onder deze mensen leeft'. Hij weet, waar voor ze bang zijn en waaraan ze gebrek hebben. Hun opdracht ligt imrr lijk op medisch terrein, want zieken ontmoeten, voortsjokkend langs de weg, of op de grond in een benauwd huis, daar verwijzen ze de lijdenden naar de dokter, ze spreken met hen, zodat zp even later heel gewillig en vol vertrou wen in deze toewans hun, pilletjes slik- Hier staan ze bij een kamponghuis (sergt v. d. Wijngaard 2e van links). Achter op de foto schreef Wim: „Het «dele driespan in de kampong. Het «rouwtje met baby van 9 maanden is 16 jaar oud". gebruik ingevoerd, dat tijdens de Doops- bediening de ouderling naast de predikant plaats neemt en dus niet zoals vroeger, in zijn bank blijft zitten. In de Consistoriekamer zullen behalve de Koninklijke Familie en de hoge gas ten alleen de Hofprediker en de twee oudste ouderlingen vertoeven voor na de dienst. Het is de bedoeling dat een aantal ge meenteleden zoals is voorgeschreven de dienst kan bijwonen. Vermoedelijk zal een groot aantal leden van de kerke raad, w.o. dan natuilrlijk ook de Utrechtse predikanten, de gemeente vertegenwoor- Er worden thans ook besprekingen ge houden met de burgemeester van Utrecht, mr dr G- A. W. ter Pelkwijk, die als hoofd van de politie voor de niet gemakkelijke taak staat het verkeer op die dag en alles wat daarmede verband houdt te regelen. Er zal in de kerk een sobere versiering worden aangebracht. Baron Baud, secretaris van Prinses Juliana, is belast mét de samenstelling van het Protocol van de plechtigheid. Binnenkort hopen wij te melden wie. be halve de Groot-Hertogin van Luxemburg, Prins Felix en Churchill, de Doop met hun hoge tegenwoordigheid zullen REPUBLIKEINSE JOURNALISTEN BIJ DR VAN MOOK Het heeft te Batavia de aandacht getrok ken, dat bij de persconferentie van dr Van Mook voor het eerst weer een aantal repu blikeinse journalisten tegenwoordig was, waarvan een dr Van Mook vragen stelde. Dr Van Mook verklaarde nog n.a.v. Nadja- moeddins bewering, dat zijn ontslag onde mocratisch was geweest, dat alles op vol komen democratische wijze was toegegaan. De ministers konden niet met Nadjamoed- din samenwerken en kozen het aftreden van Nadjamoeddin instede van zelf heen te gaan en dit is de normale procedure. De Oost-Indonesische ministers Soumokil en Warouw zijn naar Makasser teruggekeerd. Peten bij de doop van Prinses Marijke Bij de doopplechtigheid van Prin ses Marijke te Utrecht zijn als Peten nitgenodigd de Groot-Hertogtn van Luxemburg, de Kroonprins van Zweden, mr Winston Churchill, me vrouw Röell-Feith, mevr. J. Post- Salomons en fle heer A. J. Andree Wiltens. Naar men weet is de Groothertogin van Luxemburg een nicht van de Ko ningin en bestaat er een persoonlijke vriendschap tussen de Kon. Familie er de Groothertogin. De Kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze Kon. Familie. Prinses Juliana is zelf Peet van twee zijner kleinkinderen. Churchill, grote oorlogsleider, heeft onze Kon. Familie tijdens de oorlog i daarna in ons land veel ontmoet, ei kennismaking, die tot persoonlijke vriendsohap gegroeid is. Mevr. Röell-Feith heeft gedurende 8 jaren, waaronder de 5 oorlogsjaren, de Prinsesjes gezorgd en met het Prin selijk Gezin lief en leed gedeeld en mevr. Post is de weduwe van „Johannes", een der landelijke hoofdfiguren van de KP, die gevallen is bij de overval op het Huis van Bewaring op de Wetering schans te Amsterdam. De heer Andree Wiltens was de voor zitter van de Raad van Negen uit hel Studentenverzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Ne derland. Minister Jonkman krijgt nieuwe portefeuille Minister Jonkman zal binnenkort zee waarschijnlijk een nieuwe portefeuille, n.1. die voor de reorganisatie van 1 Koninkrijk, onder zijn beheer krjjgen. Minister Beel voorzitter van de commissie Grondwetsherziening Minister Beel is voornemens het voor zitterschap op zich te nemen van de Commissie tot voorbereiding van de aan gekondigde Grondwetsherziening. Ook minister Jonkman zal in deze commissie zitting hebben, evenals de minister van Justitie. Verder zal de commissie enige fractie-leiders en hoogleraren in het Staatsrecht omvatten. MIN. NE HER NIET NAAR INDIË. Van gezaghebbende zijde wordt ver- )men dat minister Neher geenszins lornemens is opnieuw een reis naar Indië te ondernemen. Consulaire commissie geeft eerste rapport Eindrapport komt pas over twee maanden gereed Naar Reuter te Lake Success verneemt, is het eerste rapport der consulaire commissie heden aan de vergadering der V.N. overhandigd. Het zou zich voornamelijk bezig houden met de nakoming van het bevel tot staking der vijandelijkheden aan beide zijden. Verwacht wordt, dat het eindrapport on geveer over twee maanden gereed zal zijn. Consuls-generaal naar Batavia terug. De vijf consuls-generaal, die Djokja bezocht hadden, zijn volgens Aneta he den te Batavia teruggekeerd, tezamen met de te Djokja gestationneerde mili taire waarnemers, ral. een Belg, eer Fransman, twee Australiërs en twee Britten. Aneta's correspondent, die te zamen met onze redacteur Djokja be zocht, meldt nog, dat Soekarno de con suls-generaal op een uitvoering van Ja vaanse dansen tracteerde. Het officiële communiqué van de consuls-generaal verklaart, dat de kennis, die zij in hun onderhoud met de vertegenwoordigers der republiek hebben opgedaan, het korte bezoek aan Djokja heeft gerecht vaardigd. De bijeenkomst in Soekarno's verblijf duurde bijna drie uur. De Fran- consul-generaal was voorzitter der consulaire ocmmissie en Sjarifoeddin van republikeinse vertegenwoordigers. Ook hebben de consuls-generaal te Djok- >n bespreking gehad met hun waar- ïrs. Zij gebruikten een diiner in Soe karno's woning. Het trekt te Batavia de aandacht, dat het rapport der consulaire commissie tot 1 zal komen zonder dat daaraan door Amerikaanse waarnemers is medege- AMERIKA'S PLAN INZAKE DE MARSHALL-COMMISSIE De Ver. Staten presenteerden de Alg. Vergadering der Ver. Naties het plan ent de instelling van een commissie der V.N., die alle staten in de gelegen heid stelt over de wereldproblemen mee te beslissen. Het plan, dat de primaire verantwoor delijkheid van de Veiligheidsraad voor onmiddellijk en doeltreffend ingrijpen internationale vrede en veiligheid te garanderen, volledig erkent, geef» als taak der te vormen commissie: bestude ring van welvaarts- en vriendschapsver houdingen, van beginselen van samen werking, vrede en veiligheid en van de vraag of voor een zaak de Ver. Naties samengeroepen moeten worden. Voorts wordt de leiding bij onderzoekingen en tenslotte het onderzoek van de vraag of amimissie na het eerste jaar perma nent moet worden haar opgedragen. Ook zal de commissie problemen be treffende de vredesverdragen moeten be studeren. Zoals men weet is Marshall mening, dat het Oostenrijkse vredes verdrag, waarin geen schot zit, in de Alg. Vergadering moet komen. Korea en de herziening van het Italiaanse vredes verdrag dienen op overeenkomstige wijze behandeld te worden. OVERVAL OP SLOWAAKS PARLE MENT Een groep van 400 partisanen heeft gisteren een overval gedaan op het Slo waakse parlement te Bratislava. Zy zochten naar Josef Lettrich, de presi dent van de Slowaakse Nationale Ver gadering en leider van de democratische partij. Er werden geen arrestaties ver richt. Volgens Joodse bron te Tel Aviv is ?n schip met naar men gelooft 450 Joodse illegale immigranten aan boord de Palestijnse kust door Britse ma rine-eenheden onderschep! werkt. Hoewel Amerika reeds een maand geleden om het zenden is verzocht, zal het pas Zondag den, eer deze arriveren, d.w.z. dat dan het rapport afgesloten zal zijn. Alle dere vijf mogendheden hebben waarne mers gestuurd, maar Amerika, het enige land, dat over een staf van goed opge leide specialisten beschikt, niet. Het ge volg zal zijn, dat het rapport grotendeels zal gebaseerd zijn op de Australische waarnemers, die er onmiddellijk en van de Australiërs is niet veel goeds te verwachten. Voor de rest is het werk verricht door Britten en enkele Fransen en Belgen, die zich nog niet lang dië bevinden. Betreffende het bezoek der consulaire commissie aan Djocja wordt gemeld, dat de heer Foote per vliegtuig een reis naar het Zuiden van Java heeft gemaakt, zodat de heer Livengood als Amerikaans vertegenwoordiger het derhoud met Soekarno medemaakte. De Chinese consul-generaal was daarby niet tegenwoordig, hy wasziek. Gisteren drie doken en 19 gewonden Het Nederlandse legerbericht meldt, dat er gisteren aan onze zijde 3 man zijn gesneuveld en 19 gewond, eergisteren waren de verliezen 4 gesneuvelden en 6 gewonden, zodat ons totale verlies sinds 4 Augustus 151 doden, 435 gewonden erf 13 vermisten bedraagt. Gevochten werd op West-Java bij Garoet, Tasikmalaja en Tjiamis. Nabij Ketenger in de omgeving der grote'krachtcentrale van Poerwokerto werd een aanval afgeslagen. Excellentie, ik bewonder *t resultaat van Uw beleid, 't Vraagstuk der tJxtiel-verdeling is voorwaar geen kleinigheid; Daarom wil ik hier bepleiten 'n zaak van nationaal belang; Oude zeden en tradities komen naam'lyk in 't gedrang. Klederdrachten der bevolking, aan de kust en op het land. Door de eeuwen heen gehandhaafd, legt men node aan de kant; En wie ééns de kap en halsdoek wisselt voor de burgerdracht, Heeft daarmee voor goed een einde aan het ond gebruik gebracht Nederland, dat graag toeristen tot zich trekt van goed allooi, Heeft vermaardheid deels te danken aan de nationale tooi; In een wereld, door vervlakking, van de fantasie ontdaan, Doen die oude klederdrachten min of meer romantisch aan. Excellentie, d'uniformen van ons leger en de vloot. Hebben wellicht onvermyd'lyk het textielverbruik vergroot; Maar, hoezeer men ook eerbiedigt 't dragen van des konings kleed. Aan het kleed van *t volkskarakter dient toch óók wat zorg besteed. Gré Kempen-Sterkenburg. Voor Palestina-probleem geen kruid gewassen Engeland heeft er meer dan genoeg van Te Londen is gisteren officieel bekend gemaakt, dat Engeland van plan is, on middellijk na beëindiging van de dis- de VJN. en nog vóór de Alg. Vergadering zal worden gesloten, voor bereidingen te treffen om uit Palestina terug te trekken. Engeland is ndet van plan, het mandaat te blijven uitoefenen, de Alg. Vergadering de beslis sing over de kwestie uitstelt tot een volgende keer. Dit alles betekent niet, aldus de ver klaring, dat Engeland zich uit het hele midden Oosten terugtrekt. De verklaring werd afgegeven, na een rede van de Britse minister van Koloniën Creech Jones in de Palestina commissie der Ver. Naties. Hij zeide, dat Engeland mening is, dat thans de Alg. Ver gadering de toekomst van het Heilige Land in handen moet nemen. Na Jones' rede diende de Zweed Emil Sandström het rapport der Palestina Het concludeert, dat het conflict onoplosbaar is. „Het is er een van jong en heftig na tionalisme", aldus Sandström. „dat wordt aangewakkerd door buitenlandse invloe den. Voor de Joden is dit de pressie der verplaatste personen, die zich in Pales- De verliezen van de afgelopen week De lijst bevat negentien namen. De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine. 2de l.t mar. N. A. Mul uit Den Haag; 2e-lt. mar. P. J. L. de Greeff uit Hil versum; le-luit mar. H. W. F. Bon- gers uit Maastricht; mar. 1ste kL K. J. M. Post uit Leek; allen op 19 Sept. Kon. Ned. Landmacht. Sold. J. Velthuis uit Ambt Delden; korp. C. de Graaf uit Amsterdam; serg. J. H. M. Bijvoets uit Rotterdam; sold, lste kl. W. Koenens uit Marum (Gr.); sold. G. Verplak uitAmsterdam; sold. G. J. Annelink uit Apeldoorn; korp. A. Huisman uit Leiden; korp. A. J. H. Tuilemans uit Weert; 2de-luit. L. A. M. Reymer uit Rotterdam; sold, lste kl. J. van der Wal uit Tietjerkstera- deel; sold. A. van der Werve uit Noord- gouwe (Zld.). Kon. Ned.-Indisch leger. Serg. inf. L. Levasier uit N.I.; kapt. inf. J. H. E. Kusters uit Utrecht: land storm korp. inf. J. P. Ruytenbeek uit N.-I.; Jav. sold. Sagiman uit N.-L willen vestigen; Je Arabieren ont vangen steun van de Arabische staten. De tragedie is des te heviger door het feit, dat al deze aanspraken als geldig moeten worden beschouwd." De Britse beslissing stelt de Ver. Na ties op een zware proef. Han van Meegeren 29 Oct. voor de rechtbank De Arrondissementsrechtbank ti sterdam zal op Woensdag 29 Oct a morgens om 10 uur een aanvang maken de behandeling van de zaak tegen de thans 57 jaar oude Amsterdamse kunstschilder Han van Meegeren, die er- wordt beschuldigd een achttal schil derijen te hebben vervaardigd en deze ge signeerd te hebben met de i eer of Pieter de Hoogh. Als president zal mr V. G. A. Boll fungeren, terwijl mr J. S. Hoekstra e U. W. H. Stheeman rechters zijn. Officier van Justitie is mr H. A. Wassen- bergh. Als raadsman van de kunstschil der zal optreden mr E. Heldring uit A'dam. Aan Van Meegeren wordt ii eerste instantie oplichting ten laste ge legd (Art. 326 Wetb. v. Strafr.). Eei overtreeder van dit artikel kan veroor deeld worden tot een gevangenisstraf var ten hoogste 3 jaren. Dodelijke ongelukken Gisteravond is de 40-L fietser K. v. d. Velden uit Rotterdam te Kapelle a/d IJsel door een bus van de RJE.T. dood gereden. De 70-j. fietser J. Hoogland werd op de Rijksweg tussen Lemmer en Sneek door een auto doodgereden. VAKGROEP BROODBAKKERIJ VOELT ZICH NIET SCHULDIG De fraude, die, zoals gemeld, door de ondervakgroep Broodbakkerij met de toewijzing van rijwielbanden zou zyn gepleegd; blijtkt aanhangig gemaakt te zijn door de Utrechtse bakkers, die zich voor f 1600 benadeeld achten. De vak groep deelde echter mede, dat benadeling geen sprake is. De verleende korting wordt afzonderlijk geboekt en moet dienen om de distributiekosten te bestrijden. Blijft er een batig saldo over dan zal dit tot gevolg hebben dat de contributie niet verhoogd, zo mogelijk zelfs verlaagd wordt. De 11-j. W. Atsma, te Brekkenpol- der bij Lemmer geraakte gisteren onder een 16 tons vrachtwagen. Hy werd gewond naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht wistr DAT 150 ton mosselen weer in hun ele- ent terechtkwamen toen gisteren de Bruinisse 14 in de Schelde zonk, doch de schipper en zyn zoon op het droge ge bracht konden worden. DAT te Dordrecht de eerste auto-markt gehouden en deze wegens de grote be langstelling de volgende week op het vee marktterrein moet plaatsvinden. DAT „Opoe Liesbeth", Dordrecht's oud- e inwoonster, gisteren 100 jaar werd. DAT de Franse kwekelingen op de laatste dag van hun bezoek aan ons land gisteren Haarlem bezochten. DAT de „film-manager"-oplichter, de 24-j. Hagenaar Joh. C. K, die evenals in Tegelen ook in Antwerpen veel jongelui bij de neus heeft gehad van de Antwerpse rechtbank een contract voor 15 maanden kreeg. DAT het water in Noord-Hollandniet duurder wordt hoewel het prov. water leidingsbedrijf dit jaar een nadelig saldo in f 133.000 heeft. DAT op 83-j. leeftijd te Hilversum is overleden W. C. v. d. Brink, een bekende figuur in A.R.-kringen aldaar. DAT de K.LM. op 6 Oct. as. een vroegde lijndienst invoert op het traject Amsterdam—Beek (L.). DAT een groep Engelse en Amerikaan se autoriteiten op het gebied van opspo ring van oorlogsmisdadigers, welke menteel een studiereis door ons land maakt, gisteren Den Haag bezocht. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend voor onteigening percelen voor de uitbreiding van het meentehuis te Goes. DAT de torpedobootjager „Piet Hein" gisteren na 2 jaar afwezigheid uit Indië in Den Helder is teruggekeerd en schout bij-nacht J. J. L. Willinge vanaf IJmuiden het laatste deel der reis meemaakte. DAT Hilversum een plan heeft ontwor pen tot radicale wijziging van het cen trum doch de practische uitvoerbaarheid hiervan minstens 50 jaar zou eisen. DAT by K B. kol. W. P. Marissen, we gens verdiensten voor het informatie-bu reau van het Ned. Rode Kruis, titulair be vorderd is tot gen.-majoor, terwijl maj. W. A. Bor om dezelfde reden tot luit-kol. werd bevorderd. DAT vandaag te Someren de „Mibo" een tentoonstelling speciaal over de Peel, groot 1850 m2 en 71 stands, werd geopend. DAT de douanen van Post Reuver, nabij Venlo, tijdens een nachtelijke tocht van een bende beroepssmokkelaars er vijf gre pen en voor f 3500 aan koffie, chocolade, tabak enz. in beslag namen. DAT de Commissie Politieke Delinquen ten te Sleen haar werkzaamheden heeft neergelegd, omdat de betrokken instan ties gegeven adviezen toch niet, of slechts gedeeltelijk opvolgde. DAT de Zeeuwse Landbouw Mij in open brief haar ongerustheid uitspreekt over de toestand, waarin de Zeeuwse land en tuinbouw zich thans bevindt DAT de plannen om de Kon Militaire Academie op te heffen en de opleidingen voor beroeps- en reserveofficier resp. te plaatsen naar Zeist en Harderwijk Breda grote ongerustheid hebben v wekt. DAT van 17 Oct. t/m 9 Nov. in het Museum van Oudheden te Groningen Vincent van Gogh-tentoonsteliing wordt gehouden. DAT oud-wethouder Dijkhuis van Rot terdam gisteren door het B.G. aldaar tot 15 jaar werd veroordeeld. DAT de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht op 5 Oct. a.s. 25 j. bestaat. DAT de St. Crt. van gisteren twee be schikkingen betreffende de vaststelling van aangifte-formulieren, resp. voo: ondernemers-, vennootschaps- en ve: gensbelasting bevatte. DAT burgemeester Roefs van Deurne een spaarbankboekje met f 100 uitreikte aan de vader, die gisteren de 15.000ste inwoner kwam aangeven. Onze redacteur in de hoofdstad der republiek DE EERSTE NEDERLANDER DIE DJOKJA BEZOCHT Onze Indische redacteur seint ons Djokja:: Hoe grenzeloos Soekarno's haat tegen Nederlanders is, moge blijken oil het feit. dat de twee thans in Djokja aanwezige Nederlandse journalisten of ficieel de toegang tot'het paleis van de president der republiek is verboden, ter wijl Amerikaanse en Chinese correspon denten allervriendelijkst werden uitge nodigd tot bijwoning van een feest, net' welk gegeven werd ter gelegenheid var het bezoek der buitenlandse consuls-ge neraal. Deze ongalante houding is des te meer bevreemdend, daar dr Van Mook eergisteren bij een persconferentie in het paleis Je Batavia vijf republikeinse jour nalisten gaarne toeliet. Het bezoek aan Djokja heeft een vergetelijke indruk op mij gemaakt. Op het vliegveld werden wij hartelijk ont vangen en daarna werden wij onderge bracht in het schitterend gelegen hotel „Merdeka", zijnde het vroegere Neder landse Grand-Hotel. De toestand in Djokja is volkomen ordelijk: Ik kon, weliswaar met geleide, vry door de stad gaan. De Indonesiërs keken hoogstens ons vijandig aan. Oyeral in de stad zijn reclameborden en spandoeken aange bracht, waarop te lezen staat: „Verlos ons van de Nederlandse terreur", „Weg met de Nederlanders" en „Dank Australië". Door de stad beweegt zich een vrij groot aantal republikeinse mi litairen. Deze zijp gekleed in verschil lende uniformen, hetgeen wijst op ge brek aan textiel. Hieronder lijdt de ge hele bevolking, uitgezonderd de hoogste republikeinse functionarissen. Er is geen voedselgebrek, doch wel is alles schreeu wend duur. Ook de woningnood is groot Er wonen soms tien families in een huis. De straatwegen zijn goed onderhouden en alle bruggen zyn gecamoufleerd klapperbladeren tegen Nederlandse luchtaanvallen. Ik had een gesprek met enige Indische Nederlanders, die sinds verleden jaar het republikeins Staats burgerschap hebben aangenomen. Deze verklaarden tevreden te zijn met hun lot, aangezien zij ggen last hebben van de In donesiërs. Ik ontmoette ook enige Ne derlandse dames, gehuwd met Indone siërs. Deze zeiden ook, dat zy een n< maai leven leidden. De Japanse invloed in de republiek zeer goed zaérkbaar. vooral op de mili taire posten, waar de soldaten dezelfde eerbewijzen brengen en bevelen schreeu wen als de Japanners dad deden. De Chinese burgers verkeren in In plaats van rode lampionnen.. Donderdag was het drie jaar gele den, dat Helmond wex;d bevrijd door de Britten. Het Gemeentebestuur wilde echter niets van feestvertoon weten, omdat 4 Mei de Nationale Herden kingsdag is. Uit protest hïerteger. scha kelden de winkeliers 's avonds htm etalageverlichting uit en werden de straatlampen gedoofd. In de duistere straten echter twinkelden achter de vensters kaarslichtjes, die hatelijke slagzinnen belichtten als: „Eindhoven, Lichtjesstad, Helmond.donker gat. G. Moll nieuwe voorzitter N.C.B. Naar wy vernemen ^al de heer J. H. Schaafsma op 11 Dec. wegens het berei- keo van de pensioengerechtigde leeftijd afsoheid nemen als voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Tot zijn opvol ger is benoemd de heer G. Moll, óud- plaatselijk bestuurder te Den Haag e: thans bondspenningmeester. MINISTERS HOPEN OP GOED WEER. Bij ongunstige weersomstandigheden zal de tocht van de „Karei Doorman' met de leden van Ministerraad, Raad var State en Staten-Generaal op 7 Oct. a.s niet doorgaan. De excursie blijft in dai geval beperkt tot een bezichtiging var het schip. SLECHTS EEN KEER PER WEEK NAAR HULL. De bootverbinding RotterdamHuil is van heden af tot nader order inge krompen tot één afvaart per week. uiterst moeilijke positie aangezien zij de republikeinse methoden vrezen en daar- alles in het werk stellen om hen tot vriend te houden. Tijdens een georganiseerde autorit door de stad, welke ik meemaakte, zag ik drommen Indonesische kleuters langs de en staan. Allen hieven de rechter hand op en riepen luid „Merdeka". De ouderen gedroegen zich wat rustiger ea verklaarden ronduit niet op Nederlan ders gesteld te zijn. Alle Indonesiërs, die ik ontmoette, toonden zich zeer vertoornd de politie-actie en verklaarden, dat en Nederlandse opmars naar Djokja verwacht hadden. Drie gevangenen Te Djokja bevinden zich drie Neder landse krijgsgevangenen: Jacob Slee, uit Noord-Brabant, Geerhardt Steenvoorder en Leendert Mos, beiden nit Rotterdam. Deze laatste verklaarde aan, de corres pondent van „Christian Science Moni tor", dat de behandeling van republi keinse zijde behoorlijk is. Wij werden toegelaten tot de krijgsgevangenen, noch tot de republikeinse autoriteiten. Van andere journalisten vernamen wij, dat Sjarifoeddin zeer tevreden was over de resultaten van de bespreking met de consuls-generaal. Ik was de eerste Nederlander, die n» de politie-actie Djokja betrad. Politiek naar omstandig heden Schouten vraagt wettige basis voor bestuurshervormingen (Van onze Parlementsredacteur) De replieken na de uitvoerige rede van de minister-president: geen nieuw* gezichtspunten. Uiteraard gaat dit eigenlijk ook niet meer. Er is over de Indische kwestie en de achtergronden daarvan reeds zoveel gezegd', dat een vruchtbare polemiek practisch niet meer mogelijk is. Ondanks het feit, dat de oppositie maar zeer matig en tot op zekere hoogte in het geheel niet bevredigd was, is het van die zijde toch niet gekomen tot afkeuring van het beleid, in die zin. dat een uit spraak van de Kamer werd uitgelokt Wel kwam de heer Schouten me: een motie, medeondertekend door de heren Tilanus. Bierema en Zandt. waar:r. de Kamerf zou moeten uitspreken, dat de in stelling van een centrale organisatie en van een collegiaal orgaan voor Indië cient te steunen op een wettelijke regeling. Na de uiteenzetting van dr Beel lijdt het geen twijfel meer, hoe de houding van prof. Romme en de zijnen zal zijn. Wij achten de kans. dat de motie-Schou ten wordt aangenomen dan ook uiterst gering. Van half twee tot twintig voor zever» hebben de replieken geduurd. En nog ij de zaak niet ten einde. De stemming over de motie-de Groeft en de latere motie- Schouten zal Dinsdag a.s. plaats hebbers Wanneer wij thans heel in het kort :e- rugzien op het gehele Indië-debat, dan kan de conclusie slechts zijn: onbevredi gend. Wij sluiten ons geheel aan bij het oordeel, dat de heer Schouten in tweede instantie gaf over de rede van dr Beel, een oordeel, dat eveneens kan slaan op de regeringsverklaring zelve.. Prof. Romme komt er 'niet onderuit, wanneer hij de republiek wil behouden en tegelijk betoogt, dat in de thans bevrijde gebieden eigen besturen moeten worden ingesteld en verkiezingen worden gehou den, dat hij in feite toch de concrete re publiek van het accoord van Linggadjati aantast. Ook de Regering doet dat. wan neer zij deze stelling onderschrijft. Wij zien een zeer reëel verschil met de opvat ting van prof. Logemann. Deze ziet de re publiek van Linggadjati primair en wil de bevolking laten uitspreken, of zij bij de republiek wil blijven. De Regering en prol Romme zien de volken primair en willen ze laten uitspreken, of zij opnieuw by de republiek in gezuiverde vorm. zich willen aansluiten. De heer Schouten daar entegen wil de republiek van Linggadjati laten verdwijnen en juist omdat ook hij de volken van Indonesië primair stelt, deze in vrijheid laten uitmaken, welke staatsvorm, welk levensverband zij wen sen, los van alles, wat er tijdens de ter reur van de republiek is geweest. De VEBO-kampioen-stier zwartbont, de Oldambtster Adema Lintberg van de combinatie „Big Three" te Hazerswonde SLA NIET TE VROEG UW AARDAPPELEN OP Er wordt op gewezen dat het momenteel nog niet de tijd is om aardappelen op te slaan. Een wintervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken omdat anders het ge- lar bestaat dat er belangrijke verliezen in gewicht en kwaliteit worden geleden. PRINS-BERXHARD-KAPEL NAAR PATRIA TERUG De Prins Bernhard-kapel. die sinds vorig jaar in Indië vertoeft, zal onge veer 6 October met de „Kota Inten" naar Nederland terugkeren. Vandaag zou het officiële afscheid zijn in de tuin van het paleis van dr Van Mook. Droog tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer op lossen. Morgen overdag: Enkele overdrijven de wolkenvelden, droog weer. Zwakke tot matige, naar Westelijke richtingen oplopende wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Zondag 28 September Zon op 6.34 en onder 18.27. Maar. op 18.23 en onder 3 59. Maandag 29 September: Zon op 6 36 en onder 18.25. Maan op 18.36 en onder 5.13. Dinsdag 30 September V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1