KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COUKANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 NIET Garage-eigenaar Kamsteeg uit Oegstgeest voor het Tribunaal IN HOEVERRE WERD GECOLLABOREERD? De belangrijkste zaak in de gisteren gehouden zitting van het Leidse Tribu naal was dit van de garage-eigenaar Kamsteeg uit Oegstgeest. Niet alleen, dat deze zaak de hele middag in beslag nam, zij strekte zich tevens uit over twee andere beschuldigden en sleepte een groot aantal belangrijke getuigen voor het voetlicht. Garagehouder Kamsteeg, reeds voor de oorlog een actief N.S.B.-lid, had direct na de bezetting de Duitsers in zijn be drijf. Ofschoon niet direct pro-Duits, was hij ze toch in elk opzicht ter wille. Hij profiteerde dientengevolge van alle voordelen, die de omgang met Duitsers kenmerkten. Toen de Duitse overwinningen niet meer zo vlot op elkander volgden, vrees de Kamsteeg, dat het met zijn zaak wel eens mis kon gaan en om. volgens zijn verklaring, de beide ondergeschikten, die reeds vijftien jaar aan zijn zaak ver bonden waren, na de oorlog niet op straat te zetten, "bqod hij ze het mede directeurschap aan en maakte hij van de zaak een N.V. Zo stonden dan drie beschuldigden gisterenmiddag voor het tribunaal: Kamsteeg wegens lidmaatschap N.S.B., bijbehorende functie en collaboratie: G. van Dam vroeger bedrijfsleider, thans directeur, wegens collaboratie en J. A J. Kortekaas, eens vertegenwoordiger der firma, thans eveneens directeur, ook wegens collaboratie. Getuigen waren prof. mr van Bemmelen en de burge meester van Katwijk, mr W. Woldringh v. d. Hoop, die beiden gunstige verkla ringen ten opzichte van Kamsteeg af legden. Later trad als getuige voor de heren Kortekaas en Van Dam de reserve kapitein H. van Alsem op, die belang rijke verklaringen aflegde inzake de hulp. die deze beiden hadden verleend aan de illegaliteit De raadsman, mr L. Sprey, verdedigde allereerst Kamsteeg, die hij als een door en door fatsoenlijk mens, een idealist, die het materiële op de achtergrond stelt, kwalificeerde. Hij noemde hem verder een goed organisator met een sterk ont wikkeld gemeenschapsgevoel. Wat zijn lidmaatschap betreft, deze houding was een intellectuele fout, echter van een zuiver karakter. Ware hij geen lid van de N.S.B. ge weest, dan zou de zaak voor de zuive ringsraad gekomen zijn en spreker ver zocht het tribunaal de collaboratie in dit licht te zien. Hij betwistte het feit, dat als „vrijwillige" medewerkng geboekt stond. Het was een noodgedwongen me dewerken ten behoeve van de Duitse weermacht. Verder vond de verdediger het on juist, dat de beide medewerkers steun verlening aan de vijand werd ten laste gelegd, daar zij aanvankelijk als onder geschikten in dienst waren. Hij ver zocht het tribunaal dan ook de kwestie van collaboratie naar de Zuiveringsraad te verleggen. Voor Kamsteeg vroeg hij onmiddellijke nvrijheidstelling, waar voor het tribunaal echter geen termen aanwezig achtte. Uitspraak in deze zaak op Dinsdag 3d September. Verder een serie minder belang rijke zaken De ochtendzitting werd met een serie geopend. De zaak van J. H. Otto te Leiden kwam voor de tweede tnaal voor, daar zij we gens nader onderzoek was aangehouden. De verdediger mr J. van 't Hoff Stolk, bepleitte clementie wegens de achter uitgaande gezondheid van beschuldigde en diens ontoerekenbaarheid. Ook W. Sloos uit Leiden was reeds enige malen voor het tribunaal versche-, nen wegens enige onopgehelderde punten in de dagvaarding. Door het nadere on derzoek verviel een ernstig feit, hetgeen de verdediger, mr H. A. Dupuis aanlei ding gaf, onmiddellijke invrijheidstel ling te vragen. Het tribunaal deed weliswaar onmiddellijke uitspraak, doch de beschuldigde werd niet vrijgelaten. Zijn detentie zal duren tot 15 Juni 1948, met ontzetting uit de beide kiesrechten het verbod ambten te bekleden en te dienen bij de gewapende macht. Beschuldigde Johannes Kraneveld uit Leiden had het gewone register, lid NSB en bijbehorende functies. De verdediger, mr J. T. Sprik, wees op het feit, dat be schuldigde reeds van 1933 af lid van de NSB was, omdat hij meende, dat deze partij de maatschappelijke toestand zou verbeteren. Bovendien was er in het dossier en kon de verdediger overleggen zulk een aantal verklaringen van men sen, die door beschuldigde waren ge holpen, dat hij meende, op grond daar van onmiddellijke invrijheidstelling te kunnen vragen. Het tribunaal echter ging hier niet op in. De Katwijker Dirk Hoek, die als lid van NSB en NSKK als chauffeur was terechtgekomen in de door Duitsland be zette gebieden en volgens zijn eigen ver klaring dit alles had gedaan, om na de oorlog onafhankelijk te worden, werd r mr Sprik verdedigd. Daar feiten onomstotelijk vaststonden, moest de verdediger zich beperken tot de verzachtende omstandigheden, die zijns inziens lagen in de slechte finan ciële omstandigheden van beschuldigde en diens Beperkte geestelijke vermogens. Tot slot van de ochtendzitting ver scheen J. E. J. de Zeeuw uit Leidschen- dam, die er van overtuigd was, niet an ders te hebben kunnen handelen. De verdediger, mr Sprik, wees op het zwakke karakter, waardoor beschuldigde de dupe was geworden van de omstan digheden. Hij bepleitte uiterste clemen tie. De laatste man, die voor het tribunaal verscheen, was L. C. Bosman uit Ter Aar, die vrijwillig naar Duitsland was gegaan, om eens wat van de wereld te zien. Terug in Holland, kon hij niet on derduiken. Hjj vertrok weer naar, Duits land, waar hij voor de keuze werd ge steld: concentratiekamp of legeronder deel. Hij koos het laatste-en werd bij de SS ingelijfd. Bosman had geen verde diger. Uitspraak in alle zaken op Dinsdag 30 September. Het Leids Tribunaal deed uitspraak in de volgende zaken: A. Kleinman te Kat wijk, internering 2 j. en 6 mnd. tot 8 Nov. '47, ontzetting kiesrechten, het^dienen bij de gew. macht en het bekleden van open bar^ ambten. Plomp, te Bodegraven, internering 1 6 mnd., tot 8 Nov. '47, ontzetting kiesrechten en het bekleden van ambten. d. Niet te Noordwijk, internering 5 j., tot 23 Dec. '47, terwijl het overige deel wordt opgelegd onder toezichtstel-1 ling Stichting Pol. Delinquenten, ontzet ting kiesrechten, enz. J. W. v. Schagen, te Rijnsaterwoude, internering 3 j., 3" maand, tot 23 Maart *48, terwijl het overige deel, enz. Voorts ontzetting kiesrechten en ambten. Ph. J. Smolders te Leiden, internering j. tot 8 Mei '48, ontzetting kiesrech- C. H. Harteveld, te Leiden, internering 4 j., tot 16 Sept. '49. enz. M. C. Hogervorst, te Lisse, internering tot 1 Mei '48, ontzetting kiesrechten, „Citosa" en „Rijnstreek" gaan samenwerken Thans kan definitief worden gemeld, dat de Autobusdienstondernemingen N.V. Citosa te Zoetermeer en N.V. De Rijnstreek te Boskoop zullen worden sa mengevoegd. De combinatie zal staan onder leiding van de heer Jelle Kok te Zoetermeer, die naar Boskoop zal ver huizen, waar het hoofdkantoor wordt ge vestigd. De heer Bos, directeur van De Rijnstreek, blijft mede-directeur. Textiel van Joodse familie verduisterd De politie heeft aangehouden en opge sloten de 62-j. J. P. M., verdacht van verduistering van een grote partij tex tiel, welke hij onder zich had genomen van een Joodse familie, die gedurende de bezetting was ondergedoken. De goede ren zijn inmiddels achterhaald. Indisch Jeugd-Centrum Het*Indi9ch Jeugd-Centrum, afdeling Leiden, .organiseert een propaganda- bijeenkomst, teneinde de aanwezigen met het werk en de bedoelingen in ken nis te stellen, op Donderdag as., om half 5 in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal. De heer J. Figee uit Zeist zal spre ken over „Een reis van Nias naar Nieuw- Guinea", toegelicht door gekleurde lan taarnplaatjes. Tien jaar Peter Leenen Gisteren sloeg de klok tien jaar „wat de tong streelt": Peter Leenen vierde het tweede lustrum. De zaken aan het Gange tje en de Steenstraat waren 's avonds na 7 uur gesloten, wel wat lastig voor vele Leidenaren en Leiden-bezoekers, maar toch van harte gegrind aan het personeel, dat nu eens kon genieten van het goede der aarde, wat het anderen zo vaak laat doen. Beide zaken waren in bloemen winkels herschapen, vele felicitaties kwa men binnen en de heer Leenen had van zijn personeel een prachtige handsmeed- werkleeslamp in ontvangst te nemen. Slechthorenden vergaderden Maandag hield de Vereniging tot bevor dering der belangen van Slechthorenden haar eerste bijeenkomst in dit seizoen, Na dat de presidente, mevr. Kranenburg, deze bijeenkomst had geopend, droeg mevr. Gorter verzen voor en vertelde zij op mooie wijze verhalen uit ons Noorden. Het was een zeer geslaagde avond en de talrijke aan wezigen hebben erg genoten. Onze voormalige stadgenoot, prof. G. Wisse, die uit een ernstige krankheid in zoverre is hersteld, dat hij wéér mag preken, hoopt a.s. Zondag 28 Sept. de beide diensten te vervullen in de Chr. Geref. kerk, Steen schuur. De Kon. Militaire kapel geeft een nummertje weg De Kon. Militaire Kapel en de Drum band van deze Kapel, welke morgen een concert voor „K. en O." geeft in de Stads gehoorzaal, zal morgenavond 7 uur van af het Stationsplein met muziek naar de marcheren. Leidse gastarieven thans op maximum Naar aanleiding van de courantenberich ten omtrent de verhoging van de gasprjjs te Leiden en omstreken met een halve cent per m3 deelt de voorlichtingsambtenaar voor Zuid-Holland van het directoraat- generaal voor de prijzen mede, dat met deze verhoging de geoorloofde maximumprijs bereikt. Tot dusver was de prijs een halve cent beneden dit geoorloofd Kokkin stal blikken met levens middelen De politie heeft aangehouden en opge sloten, de 45-j. mej. C. T., kokkin van een der Leidse ziekenhuizen, terzake van diefstal van levensmiddelen. De „Florlsz" en „v. d. Hulst" zullen van 29 Sept.2 Oct a.s. Malta aandoen. Post voor deze Raven moet uiterlijk Donderdag a.s. in de bus gedaan zijn. De bazar te Oegstgeest geopend VOOR DE GEVERS DEUTZ- SCHOOL Manden met fruit, tafels met baby- en andere textielgoederen, kunst- en huis houdelijke voorwerpen, kinderspeelgoede ren, gecompleteerd door een schiettent en een zitje waar men koffie met gebak kan nuttigen, vormen tot en met Donderdag de inventaris van „Irene" te Oegstgeest als bazar voor de Gevers Deutzschool. Gister middag werd deze oazar in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten geopend. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. Versteegh, begroette de aan wezigen, o.w. burg. J. C. Baumann, weth de Neef, gem.-spcretaris Jac. de Visser, jkvr. v. d. Pol geb. Govers, jhr Tets van Ketel en Spaland, kleinkinderen van de oprichter, de regenten der school en vele anderen. Bijzondere dank bracht spr. aan de middenstand, zonder welke hulp deze bazar niet had kunnen worden ge houden. Eveneens dankte spr. het werb comité, dat zich zo beijvèrd heeft in de totstandkoming van deze bazar. Hierna was het woord aan burg. Bau mann, die de oprichting der bewaar school op 1 Maart 1875 door jkvr. Ge vers geb. Deutz van Assendelft in ge dachten bracht. Met eerbied en waarde ring noemde spr. de naam van deze Liefde t.o.v. de naaste beheerse de groentijd Ouderejaars hebben plichten tegenover groenen Een student schrijft ons: Met interesse heb ik de stukjes in Uw blad gevolgd, waarin geschreven werd over de groentijd, die nu weer in onze Alma Mater is aangebroken. Toch kan ik mij niet losmaken van de ge dachte. dat de schrijver van deze ar tikeltjes zich meer heeft laten leiden door te beschrijven de wijzen van ont groenen vroeger en nu, dan een bepaalde visie te geven over het ontgroenen zelf. Vooral het artikel met als hoofd „De groentijd verloor zijn romantiek van weleer" versterkt mij in deze mening. Dat Uw blad zioh voor het groenen, de groentjes en in het algemeen het stu dentenleven interesseert, is vanzelfspre kend, daar het studentenleven een be langrijk onderdeel vormt van het leven in onze oude stad Leiden, maar het spijt me, dat door het opnemen van zulke stukjes in Uw blad het gevaar dreigt, dat er een wig wordt gedreven tussen de studenten en de burgers, daar deze laat- sten niet, ook niet door middel van Uw blad, in de gelegenheid worden gesteld, iets te leren zien in en te begrijpen van de betekenis van de groentijd. Die groen tijd heeft die betekenis ongetwijfeld niet alleen in het studentenleven, maar ook voor het leven, dat voor de student be gint na de voltooiing van zijn of haar studie, wanneer hij of zij komt te staan als academisch gevormde in het maat schappelijk leven, sociaal en culturele leven. Want blijft de lezer staan bij wat hij te zien krijgt van het ontgroenen, dan is het volkomen te rechtvaardigen, dat de groentijd als „poppenkast" wordt gekwa lificeerd, maar zodra hij enigszins het „waarom" kan inzien, dan wordt zijn waarderingsnorm veranderd Helaas dwingt mij de eerlijkheid te erkennen. Betere cijfers over armlastigheid te Leiden DE LAATSTE MAANDEN STERK GEDAALD Eindelijk valt er een duidelijke ver betering te constateren in het aantal steunbehoevende gezinnen te Lelden. Hetzjj dan dat dit komt, doordat een toenemende vraag naar arbeidskrachten ook voor minder geschikte gezinshoof den werkgelegenheid opent, hetzy dat hogere verdiensten van inwonende kin deren de materiële omstandigheden van het gezin verbeterd hebben, feit is het In leder geval, dat de armlastigheid in onze stad ln betekenende mate afneemt Het aantal gezinnen, dat voor het le vensonderhoud van gemeentewege gel delijke onderstand behoeft, is in onze woonplaats de laatste maanden tot 600 terug gelopen. Vergeleken met de aan vang van dit jaar is dit in enkele maan den tijds een daling van 12 pet Dat deze verbetering in de toestand geenszins alleen of zelfs in hoofdzaak aan tijdelijke seizoen-invloeden behoeft te worden toe geschreven, blijkt uit een vergelijking met vorige jaren. Ten opzichte van del overeenkomstige periode van 1946 be draagt de daling in het getal armlastige gezinnen zelfs 15 pet. niettegenstaande in het vorige jaar de verhoudingen in dit opzicht reeds zeer sterk verbeterd waren in vergelijking met de vooroor logse crisisjaren. In de komende maanden kan verwacht worden, dat het aantal steunbehoevende gezinnen te onzent zowel als elders op nieuw en zeer sterk zal verminderen, doordat dan het rijk krachtens de nood voorziening voor ouden van dagen de zorg voor de boven-65-jarigen overneemt, maar deze vermindering is dan uiter aard géén aanwijzing dat méér mensen dan voorheen in staat zijn, zelf in eigen onderhoud te voorzien, zoals met de thans geconstateerde daling van hét ge tal gesteunden wel het geval is. Dank zij deze daling wordt nu in Leiden wekelijks een bedrag van twee drieduizend gulden op de steunuitga- ven bespaard, maar desondanks is met deze ondersteuningen gerekend naar de huidige beperkte omvang van de armlastigheid - nog f 800.000 per jaar gemoeid, ongeacht de bijkomende kosten aan ambtenaars-salarissen, administratie, contrdle enz Ten dele vindt dit hoge totaal-bedrag zijn oorzaak in het feit, dat er behalve de steunbehoevendegezinnen, welker aantal nu sterk teruggelopen is. een groep ondersteunde alleenwonenden be staat, die vrij constant is en die in onze woonplaats ongeveer vijfhonderd perso nen omvat. Dit zijn voor het overgrote deel weduwen, oude weduwnaars e.d en vooral van deze groep kan dan ook ver wacht worden, dat er heel wat onder de noodvoorziening voor ouden van dagen zullen vallen/ Vergelijken wij de Leidse ondersteu- ningskosten met die in de andere Zuid hollandse steden, dan blijkt de druk op het gemeentelijk budget nog zeer ver schillend te zijn. In onze woonplaats dtimoet per duizend thans f9500 per jaar voor dit doel worden uitgegeven In de steden van kleinere omvang zijn deze bedragen resp Schiedam f7500, Dordrecht f 11.000. Delft f6000 en Gouda f8000 Van deze moet dus alleen Dor drecht zich relatief hogere uitgaven ge troosten. In de grotere steden, Den Haag en Rotterdam, zijn de steunuitgaven aan merkelijk hoger: Den Haag f 12.000 en Rotterdam zelfs f34.000 per duizend in- Deze uiteenlopende bedragen worden slechts matig beïnvloed door het verschil in hoogte van de wekelijkse uitkeringen: voornamelijk ontstaan de verschillen door de onderling afwijkende omvang der armlastigheid ter plaatse. In Leiden be draagt de gemiddelde wekelijkse uitke ring aan de gesteunden ruim dertien gul den. Dit bedrag is tevens ongeveer het gemiddelde van de uitkeringen aan ge zinnen en aan alleenwonenden. wat men in het algemeen van het groenen te zien krijgt, de toets van de kritiek niet kan doorstaan. Het „afros- het „vastbinden", enz. zijn gebeur tenissen, die met 't ontgroenen zelf niets te maken hebben, het zijn zuiver ten uit- voergebrachte ideeën, ontsproten aan het brein van een of ander individu, dat door een misplaatset superioriteitsgevoel persoonlijke neiging tot sadisme totaal vergeten is, wat het betekent student te zijn. Dat hierop wordt gereageerd door buitenstaanders, is volkomen te begrü- en te billijken. Maar nogmaals: dit heeft niets met het ontgroenen zelf te maken. Ontgroenen en daarbij de groen tijd moeten, wil men het goed zien, op gevat worden als een tijd, die de oudere jaars "opoffert voor de aankomende stu dent, om hem of haar te helpen mens te worden. Dat dit nodig is, zal wel be kend zijn, als men enigszins van nabij heeft meegemaakt de mentaliteit, waar in een jongeling of meiske, zo van HBS of Gymnasium, verkeert. Niets is voor hen onbekend, alles staat onder hun be reik, wantze hebben toch huil eind examenbull Ik weet wel, dit staat niet op hun gezicht te lezen, als men -ze ziet sjokken met of zonder haar. Dan is uiterlijk van deze glorie geen sprake. Maar wordt door U hun innerlijk ge kend? En juist daarop moet de groentijd gericht zijn: een ontgroenen van hun innerlijk, het hun. duidelijk maken, dat zij heus niet de wijsheid in pacht heb ben! Is het leven ook niet zo, zijn de eerste jarpn van een zakenman ook niet die jaren, waarin hij de slagen van het harde leven het diepst voelt? Wordt ook hij niet door „the struggle for live" ont groend? Zo ook de aankomende student, het eerste jaar is het bitterste, maar ook het heilzaamste, want het groene is dan naar men hopen mag, overgegaan in het rijpere, het meer gerijpt zijn, zowel we tenschappelijk als practisch. Nu klemt nog de vraag: op welke wijze moet zulk een ontgroeningproces ter hand worden genomen? Ziehier het grote probleem, waarvoor iedere ouderejaars wordt gesteld! Op welk niveau wil hij zelf staan en dus op welk niveau wil hij de groenen hebben? Ziet gij in de aan komende student uw naaste en welke verplichting rust dan op U. Door deze vraagstelling zit men direct in de op gave: welk terrein kiest gij. Christen dom of Humanisme? Voor hen, die hun plichten tegenover de naaste als gebod ontvangen weten, is dit geen vraag meer. maar een eis. die tevens aangeeft, op welke bodem ook de groentijd moet rusten. Staat de stu dent zo. dan is de groentijd geen tijd van toegeven aan eigen, persoonlijke neigin gen, maar een tijd. waarboven een ge bod geschreven is. Staat een studenten gemeenschap zo. dan is er geen sprake van. dat ze buiten het leven staat en door buitenstaanders niet begrepen wordt, maar dan staat ze er juist in, daar voor haar dezelfde leefregels gelden. De Leidse prijzencontrole in actie De Leidse prijscontrole zit er weer da nig achterheen. In Sassenheim verbali seerde zij een dame. die een gedeelte van haar woning verhuurde voor f 100 per maand, terwijl de hoogst toelaatbare huur f 35 bedroeg. Een brood- en banket bakker te Hazerswoude zag zich verba- liseerd wegens het verkopen van gevul de koeken voor meer dan het dubbele van de geoorloofde prijs. Een collega te Noordwijkerhout had het in de belegde broodjes gezocht: f 0.40 nam hij, f 0.25 mocht hij hebben Procesverbaal volgde. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ernst Willem z v J H de Groot en H C Koke; Patricia d v I S Dixon en F de Lisser de Morsain. OVERLEDEN: J v Gelder, vr.. 60 jr; J H Schram, man, 51 jr; A Oosiveen, vr., 82 jr; W Keereweer, man, 48 jr; M Anders, wed. v J L v Asten, 87 jr. Juffrouw Mansholt: „Ik hou wel van de slanke lijn, maar het moet niet te gek worden Onder de rook van de Oude Sleutelstad jonge en a.s. moeders 11e en 12e periode (eventueel tegelijk met textiel- en zeep- verstrekking) vindt morgen plaats van 9.3012 en van 1315 uur. Stamkaart en contrölekaart meebrengen. Uitreiking van bonkaarten 711 aan zelf- en niet-zelfverzorgers vindt morgen van 9.30—12 en van 13—15 uur plaats aan de letters M t/m Z. Uitreiking van schoenenbonnen op cijfer 6 en aan kinderen vindt morgen plaats van t>.3012 en van 1315 uur De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk houdt in de consistoriekamer zit ting, ter toelichting van de vrijwillige bijdrage, op 26 September, 's avonds 8 u. Het plaatselijk comité van „Pro Rege" houdt deze week een huis-aan- huis-collecte. Het comité doet een ern stig beroep op de ingezetenen, om door hun gaven de mogelijkheid te scheppen binnen de kortst mogelijke tijd een flink aantal tehuizen te kunnen openen, zowel in Nederland als overzee, teneinde onze soldaten te steunen in de strijd tegen de verleidingen, die hen omringen De Geref Mannenver. „Rondom het Woord" vergadert in de Chr. Nat. school Donderdagavond om half acht. In deze eerste vergadering na de vacantie zal de heer K. L. v. d. Laan een inleiding hou den over ..Geloof in het eeuwige leven'' RIJNSBURG Steeds weer gebeurt het, dat een fiet ser, die op de Kanaalbrug naar h%t zwem men of het vissen staat te kijken, door 'n auto aangereden wordt. Het is nu nog maar bij kapotte fietsen gebleven, maar als het zo door gaat, kunnen persoonlijke ongelukken niet uitblijven. Men belem mert bovendien het verkeer Men hoede zich voor deze smalle en drukke en daar- >m gevaarlijke brug Onder grote belangstelling vond op Geref. begraafplaats aan de Sandtlaan de Oegrafenis plaats van het 3-jarig dochtertje van de familie D Tijsterman, Dubbelebuurt, dat Woensdag door een droevig ongeval om het leven kwam. Ds H. Post, Geref. predi kant, had de- leiding van de rouwplechtig- heden. Als een waarschuwing tot ons allen werd „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" gezongen. OEGSTGEEST Ds B. C. Visser, van Hillegersberg, hoopt zijn Intrede bij de Ned. Herv. Ge meente alhier te doen op Zondag 12^)ct VOORSCHOTEN De burgemeester maakt bekend, dat van 25 Sept t/m 4 Oct. ter secretarie ter inzage is gelegd een afschrift van de be schikking van de minister van oorlog, waarbij aan de dienstplichtige Jan Kraalj, van de lichting 1946, voorgoed vrijstelling van dienstplicht werd verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid. De burgemeester maakt bekend, dat in den vervolge de woningcommissie op Donderdagavond van 7.30 tot 8.30 zitting houdt vfor het publiek Met klefn wordt nogmaals verzocht, zich zo veel mogelijk schriftelijk tot de commissie te wenden. avond de .afdeling Voorschoten Nederl. Ver. tot bescherming van Die een propaganda-avond, waarin de film de dierenwereld „S.O.S." werd vertoond. De heer J. A.,de Priester, voorzitter, opende met een welkom, in het bijzonder tot de heer G. Nieuwenhuizen, directeur der eniging, en enkele raadsleden. De heer Nieuwenhuizer gaf vervolgens een korte verklaring wan de film. Overdreven doen met dieren, aldus spr., heeft niets te maken met dierenbescher ming. Evenmin als kinderen verwennen kinderbescherming is; evenmin is dieren- verwennen dierenbescherming. Wat het wél is, is moeilijker te zeggen en daarom gaf spr. een korte toelichting bij verschillende onderdelen. Dierenbescherming is zelfver loochening en men moet van het principe uitgaan, dht iedpr schepsel Gods recht heeft op een menselijke behandeling. Tot naasten behoren ook de dieren en wa onze naasten in het gedrang komen, behoren wij te helpen. Op de vraag: is dierenbescherming nodig, gaf spr. het antwoord met de vermelding van enkele klachten van recente datum grepen uit rapporten van inspecteurs of politie. Nog vaak ziet men kettinghonden die het gewaagd heeft in de. nog kleine, gemeente een bewaar school op te richten. Het is een sociale instelling, die miet beoogd de kinderen bergen", doch deze orde en tucht te leren. Door financiële steun Gevers kon de school bloeien, totdat zij tekort moest boeken. In 1920 ontving de school sub sidie van de gemeente, terwijl in 192" de Ned. Herv. Kerkeraad zich de belan de school ging aantrekken. Hoe wel in de statuten vermeld staat, aldus burg. Baumann, dat kinderen van alle gezindten de school mogen bezoeken, kunnen we hier nu wel spreken van een Christelijke school. Begonnen met een gering aantal leerlingen steeg dit in 1920 reeds tot 31, terwijl thans een 190 leer lingen de school bezoeken. Dank zij het harde werken van de regenten is deze school tot bloei gekomen en mag zelfs, als kleuterschool, zeer aantrekkelijk wor den genoemd. Spr. dankte de regenten dan ook voor al hetgeen zij voor.de' Oegstgeester kleuters hebben gedaan en nog doen. Doch nu is de school te klein gewor den, aldus eindigde burg. Baumann, en staan we voor het probleem der uit breiding. De regenten zullen nu voor de uitbreiding van het gebouw zorgen, doch aan u, dames, da taak door middel deze bazar de inventaris bijeen te brengen. Met de wens, dat het bestuur in de ge stelde verwachtingen niet zal worden teleurgesteld, opende burg. Baumann deze bazar. Hierna ging ds Callenbach voor 1n gebed en zong men het eerste couplot Volkslied, waarna de verkoop der talrijke fraaie artikelen een aan- HAAGSE POLITIERECHTER. Uit balen katoen op het station in Leiden, had de los-arbeider H. v. L. uit Leiden zo nu en dan wat genomen. Deze diefstal werd door de Officier heel zwaar genomen, en daarom luidde de maanden gevangenisstraf. De polltierech- legde vijf maanden gevangenisstraf op. De chauffeur J. de M. uit Noord- wijk kreeg enkele lappen stof ten ge schenke: dat die van diefstal afkomstig had hij pas bemerkt toen het te s. Maar de Officier vond dat ver dachte het best eerder had kunnen be grijpen, en vorderde twee maanden ge vangenisstraf. De raadsman, mr. Eriks had juridische bezwaren, en pleitte vrij spraak. De rechter gaf vanwege het blan- strafblad vier maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, benevens geldboete van f40 of 20 dagen hechtenis. De los-arbeider H. W. F. M., te Leiden, icL diefstal gepleegd van een aantal e^fcn citroenjenever, die per spoorwe gen verzonden moesten worden. Derge lijke diefstallen wilde de Officier straffen, en hij vorderde drie maanden gevangenisstraf. Vonnis conform die eis. Leger des Heils (Stichter William Booth) Men deelt ons mede, dat de bijzondere Zendingssaimeiïkomst van Donderdag a.s geleid zal worden door Majoor G. Her mes uit Ned. Indië. Het belooft eer mooie avond te worden. Deze zal on half acht aanvangen. Komt genieten var deze interessante bijeenkomst, de toegang'geheel vrij is. GEEN NEONVERLICHTING DIT JAAR. Naar wij vernemen zal Néon-verlich ting dit jaar niet, etalageverlichting slechts gedurende de tijd dat de winkels open zijn. worden toegestaan. NOG MEER NIEUWE POSTZEGELS. In October zal het frankeerzegel van 25 cent, in het type Konijnenburg, vervan gen worden door eenzelfde waarde ln het type Hartz. In November volgt dan de 40 cent De „Rode Parade" \e in Italië j- nE te, U l machte, de binnenlandse orde rust te stabiliseren. Voortdurend worden wij, ter bevordering van het „herstel van Europa", vergast op Italiaanse stakings- golven en galmen de levende loudspea- I kers als de communistische leider „Pal- miro Togliatti" het uit, dat nu de echte, de ware revolutie op komst is! De Gasperi heeft last van deze Russische C,nder marionetten, temeer waar de redding van f Italië slechts uit Amerika kan komen. De rez 8 „Marshall-politiek", gesteund door Tru- Ka"161 man. die de Russen in Italië het gras j Te onder de communisti- ffilhel sche voeten weg wil p p. *t Verklaarde uitzicht maaien, door kwijt- f schelding van schul den en steunverle- ning, is psychologisch beschouwd, de juiste methode. Maar blijft Togliatti met de Sowjet-pook in het vuur morrelen, ook al is het geenszins zijn be doeling „brand" te veroorzaken, is alles slechts spel, dèn nog bestaat er grote kans, dat het Amerikaanse Congres, dit Italiaanse vuurwerk niet meer begeert. Er zijn momenteel nog veel Amerikaanse troepen in Italië, maar zal de politieke en economische situatie er beter op worden, als die, ingevolge het in-werking-treden het vredesverdrag, nu spoedig zullen zijn teruggetrokken? Dit naar de, economische chaos hollende land. speculeert nog steeds op herziening van het vredesverdrag, waartoe „Labour" aanvankelijk bereid scheen, maar zelfs ia geval van een revisie der bepalingen, zou toch „arbeid" de voornaamste factor zijn, de economie weer in het gareel te krij gen, welk inzicht om tot daadwerkelijk herstel te komen, ook door de vertegen woordigers der 16 landen te Parijs wordt gedeeld. Voor. het moment, geloven wij niet in een revolutie la Togliatti, omdat deze heel goed beseft, dat het dan onherroepe lijk met de Amerikaanse hulpverlening zou zijn afgelopen en van de Russische broeders valt geen economische steun te verwachten. De machtige communistische partij wint echter aan aanhang en heeft de socialistische groeperingen voorbij ge streefd, omdat het extremisme steeds voed" wordt door de sociale noden, de pre caire economische toestand van het me rendeel der bevolking. De kosten van het levensonderhoud zijn dan ook exorbitant. Een nuchter mens en ook de gemiddelde Italiaan zal na de povere realisering de Mussoliniaanse machtsdroom, wel nuchter geworden zijn, moet beseffen, dat als Togliatti met Nenni, de linkervleugel man der socialisten, het omverwerpen der regering de Gasperi beogen, de economie niet tevens overeind gezet wordt. Trouwens, zulks zou geheel in strijd met het principe van Stalin zijn! Italië een rant- at dt Hier rans, it zijr igenu Dr I en dit is in strijd met de gemeentewet. Er gaat een stroom van dierenleed door hel land en het ergste daarvan is, dat er gezwe gen wordt. En helaas moet spr. zeggen, dat de jeugd er beter over denkt dan de ouderen. 1 Hierna werd een begin gemaakt met de vertoning van de film, waarin naast zeer goede natuuropnamen en dierenweelde, ook gedeelten waren waarin op de juiste wijze het leed der dieren werd vertoond. De scherpste gedeelten waren er uit gehaald, zodat niemand de zaal behoefde te verlaten, maar het gesproken woord tijdens de ver toning vulde de weggeknipte gedeelten zeer Gedurende de middaguren is de film ver toond voor de leerlingen van alle scholen uit de hoogste klassen en ook bij deze ver toning bestond er een intense belangstelling. Geboren: Theodorus M z v J v Geijls- wijk en A J Zoetemelk; Comelis z v C Veen en J P Roos. Gehuwd: W Schrijvers 32 J en M" J v Hemert 30 j; H J v Venetië 37 j en M v d Nieuwendijk 33 j. Gooi het maar in de bootsmans- kist Er zijn -mensen, die in deze oorlog al les hebben meegemaakt, dat door eer mens /neegemaakt kan worden. Zij heb ben de benauwdheid van de cel, de "ver nedering der mishandeling, de angst voor de gaskamer en de verlatenheid van het alleen-over-zijn leren kennen. Tot een van hen schijnt ook de dichter F J Biallosterski te behoren, die onlangs bij de „Republiek der Letteren" te A'dam een gedichtenbundel „De Bootsmanskist' heeft .uitgegeven In 23 verzen wordt hier een indruk gegeven van de psyche maker en die indruk is, ook al houd Ik rekening met het door de dichter door gemaakte leed, beslist niet gunstig. Ze ker, Biallosterski kan dichten, hij weet met weinig woorden sterke suggesties op te roepen, maar de geest van deze gedichten is demoraliserend. Het leed heeft Biallosterski tot een cynicus maakt, die in 'zijn dromen alleen nog maar gevoelig is voor de lijfelijke wel lust. Het heeft deze dichter niet op een hoger plan gebracht en de uitspraak var Alfred de Musset in zijn „Nuit de Mai": „Rien ne nous rend si grand qu'une gran de douleur" is niet op Biallosterski toepassing. In deze gedichten spreekt de geestelijk verarmde mens. Als titel koos Biallosterski heel bescheiden „De Boots manskist" (schippersterm voor boord). Had hij zijn pennevruchten in de „bootsmanskist" gegooid en eerst zijn Freudiaanse geest gewassen zuiverende water van het geloof Dan' zou hij weten, dat er buiten zijn eigen hand nog een hand is, die hem kan be waren. En dan zouden zijn verzen i iets voor onze dichtkunst betekenen. „De wacht aan de Rijn" K. en O.-seizoen geopend Met drie opvoeringen van het toneel spel „De Wacht aan de Rijn" door Lillian Hellman, vertaling en regie van Ferd. Sterneberg, opende K. en O. (gister-, eergister- en hedenavond) het seizoen De heer H. de Wilde heette op de eerste avond in het bijzonder de burgemeester, de gemeentesecretaris en wethouder S Menken welkom. Het verheugde spr,. dat het aantal inschrijvers nog steeds stijgt. Het devies is: op naar de 10.000. De bezoekers van het concert, a.s. Don derdagavond te geven door de Kon. Mil. Kapel, wacht, zo .deelde spr mede. een verrassing. In deze première van „De Wacht aan de Rijn" moest Julia Cuypers uitvallen wegens een blessure. Ze werd in de rol van Fanny Farelly vervangen door Tine Medema. Het stuk speelt in een Amerikaans huis in 1940. De zorgeloos levende familie Farelly wordt voor totaal ongekende dingen geplaatst door de overkomst van een dochter met man en kinderen. Twin tig jaar geleden is dochter Sara met ae Duitser Kurt Miiller getrouwd en sinds dien heeft ze in Europa vertoefd. Door zijn verzet tegen het nazi-regiem is Kurt een vogelvrij verklaarde, die zelfs in Amerika niet veilig blijkt. „Hij streed de ijdele strijd" had de titel „De Wacht aan de Rijn" kunnen vervangen. Vooral was de strijd ijdel. omdat de gedachte, dat „de kinderen de goede wereld zonder oorlog en zonder haat zullen beleven", steeds een illusie zal blijven. Het stuk spreekt hiervan ech ter niet. het geeft slechts Kurts harts tochtelijke strijd voor die betere wereld. Corm Basoski. Maar hoe goed begrijpen wij hem in dat Di als de landbouwers daarin verbete-1 heb! ring wensen te zien, tot heil der gemeen-Ni schapsidee, tot staking overgaande, komt j zien. zulks de staat op een schade van. 26 mil- grot liard lire te staan. Brood, rijst, de spaghet- opro ti, de olie, alle eerste levensmiddelen zijn vrou buitensporig duur en de inkomens, lonen, feesl salarissen staan ia geen verhouding meer rond tot de kosten van levensonderhoud, flink „Zwart" is er natuurlijk tegen krankzin- K: nige prijzen nog genoeg te verkrijgen en vreu het behoeftgeen betoog, dat hett aantal nen scharrelaars er legio is. dan! Als men in een „nutshell" de factoren aan zou willen noemen, die het land volkomea radi ontwricht hebben, dan stuiten wij aller- Laai eerst op de na-oorlogse psychische en geni daardoor politieke onevenwichtigheid, als derl in de meeste landen, die .de oorlog ver- vele loren hebben. gift. De export staat in geen verhouding tot G de noodzakelijke import en slechts een Schi verhoogde productie dus geen stakin- H.K gen £ou hierin verbetering kunnea JA. brengen. De belastingbetaler draait op Bru voor de hoge kosten van een enorm amb- Haa tenarea-apparaat, dat an sich improduc- f 2( tief is. De prijzen der levensmiddelen stij- f 25 gen, ergo eist men loonsverhogingen en O óm daar aan te kunnea voldoen, wordt er steeds meer papiergeld gedrukt, voor wel ker dekking men maar op de toekomst i( vertrouwt en de daaruit voortvloeiende inflatie haar verlammende uitwerking verricht. De Gasperi staat daar vrijwel machte- m< loos tegenover en slechts Amerika, met yar voedsel, dollars en als het kan, investering van kapitaal, kan hier de reddende hand j:n bieden. Maar men bedenke, dat al dezafLgg importen betaald moeten worden,'""waartoéjLj^. Togliatti de kas der communistische par-Uj,g< tij wel niet ter beschikking zal stellen! Jjage Anderzijds kan men zich afvragen, of deL^g, regering wel voldoende cor.tröle uitoef ent tijks1 op de speculanten in handel, landbouw e industrie. De ordening der Italiaanss, staatsambtenaren heeft slechts tot wan-Mgn orde geleid De Italiaanse communistische partij telt bijna twee en een half millioenp< leden, maar voor hoevelen is dit lidmaat-p schap niet slechts een „gok", zoals mi vroeger op het fascisme wedde. Behalve de arbeiders uit industrie enj landbouw, behoren ook vele intellectuelen,; 1 werklozen en door de oorlog „gedesillu-j Qp sioneerden" tot de partij, tal van lieden je ook. waarvoor vroeger Mussolini de mag-L gr neet was. Eerst na lang dralen, heeft So-L y wjet-Rusland, het Italiaanse vredesver-Egan drag geratificeerd, een aarzeling, die hetQ oog vaster gericht doet houden op <ieiyn Amerikaanse leningen. De demonstrati«Kye tegen het kabinet de Gasperi er. de duurteL is dan ook rustig verlopen. Rujt Als men „het volk" in de regering wild de leuze der communisten zal dit j volk harder moeten arbeiden, om het be-| oogde doel „meer brood" te kunnen ver wezenlijken. En. wat de christelijke ar- Dr( beiders betreft, deze voelen niets voor!811 1 het „grijpen naar de macht" en het „een-j®1^ heidsfront". waartoe de extremisten aan-J® A sporen.- M vechten en hoe treffend vertolkt Tom Lutz het! I ]N Als de Amerikaanse familie toch iets gaat begrijpen van Müllers „ideaal", zo- 1 als zij het noemt zijn „plicht" volgens hemzelf' komt dat vooral door Kurts nimmer doorbroken consequente hou- u ding, consequent tot in het moorden toe. LV Als Fanny Farelly tenslotte haar schoon-pen zoon Kurt een kerel kan noemen, is zelfs jU, dat een bewijs van haar oppervlakkig- hst heid, maar is er toch al veel bereikt Achter die soms wat ruwe en vaak boer- L,f tige oppervlakkigheid steekt overigens Lnl, een hart van goud. Alle lof voor Tine (JjJJJj Medema. Ze heeft voor deze toch wel ^ege dankbare rol haar stem mee. ures Nell Knoop als Kurts vrouw Sara ver- v stond van de overige spelers haar rol het best. Enige slapheid was er in door- <J snee onmiskenbaar. Die past zeker niet j jn in dit stuk, wil men operette-achtig ama- fle i teurisme voorkomen. Alex Faassen pleeg- tot de als Teek de Brancovis wat al te ge- pnbi makkelijk chantage en Jo Walhain is als Imp

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2