jEMenitrr Criïtscljc (tfmtrant REGERINGSJUBILEUM DIENT IN ALLE SOBERHEID GEVIERD Stook de kachel niet te hard Wist IJ WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947. ABONNEMENTSPRIJZEN: 10.26 per week: 11.10 per maand; f3.25 per kwartaal; bij betaling pei kwitantie verb met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No 7316 Christelijk-^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken w$tanluastirij is abAlewtt myn bcrl in tegijenspoct" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 ^HOOFDREDACTEUR: Di E. DIEMER CHEF - REDACTIE: H W J ENSERINK H.M. de Koningin moet opnieuw rust nemen Bestemt de feestgelden voor leniging van de noden Na een verblijf op de Ruigenhoek, waar Hare Majesteit gedu rende tien dagen herstel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, die heden de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, tvederom haar intrek op het Loo genomen. Toen Hare Majesteit aan het begin van deze zomer haar voor nemen te kennen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte Zij in de loop van September weer geheel uitgerust haar arbeid te kunnen hervatten. De uitzonderlijke warmte en de vele noodzake lijk gebleken onderbrekingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer vermoeid voelt en zich opnieuw genoopt ziet rust te nemen. In verband hiermede en met t oog op thans reeds binnenkomen de verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aan dacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aanleiding van Haar Regeringsjubilei Zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat Haar aan staand jubileum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk genoegen mee doen, de gelden, die men aan de Jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te ge bruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Ned.-Indië. ONZE KONINGIN iladl Met groot leedwezen zal door volk 't bericht worden ontvangen, dat de gezondheidstoestand van H.M. de Koningin haar noopt voorlopig rust 11 nemen. Op haar verzoek werden op haar laat ste jaardag de feestelijkheden zoveel mogelijk beperkt. Toen we gisteren ver namen dat zij zich heden naar Leeuwar den zou begeven, rees de hoop dat de korte rustperiode met het gewenste re sultaat was bekroond. Maar hetgeen he den van officiële zijde wordt bericht, zegt ons dat die hoop voorbarig was. De laa'.ste jaren hebben zeer veel van haar krachten gevergd en mede in verband met haar leeftijd zal zij zich de e weken in acht moeten nemen. Wij bidden God, dat Hij het kostbaar leven van onze Vorstin nog vele jaren zal sparen en haar de volle kracht naai lichaam en geest schenken tot het vol brengen van haar hoge taak. Zo God wil zal zij volgend jaar de dag herdenken, dat zij voor een halve eeuw tot de regering werd geroepen. Hoe veel stof tot dankbaarheid ons volk ii feit gesohonken is behoeven we thans niet uiteen te zetten. Reeds nu verzoekt de Vorstin ook bij die herdenking alle soberheid in acht nemen, vooral ook met 't oog op toestand in 't vaderland en de overzeese gebiedsdelen. De Heer leide 't zo, dat we volgend Jaar September zy 't ook zonder luid ruchtig feestbetoon mèt Haar het re geringsjubileum mogen vieren. Wereldbank wil 3 milliard dollar .aan Europa verschaffen Gisteren is officiël medpgedeeld, dat de Wereldbank bereid en in staa om als haar bijdrage tot het economisch herstel van Europa in het kader het plan-Marshall, de middelen te sohafffen, nodig voor de levering kapitaalgoederen ter wajarde van 3 mil liard dollar. VANDAAG STELLEN WIJ V VOOR Piet Smit en Wim Sjardijn, beiden uit Leiden. Twee Leidenaars, de een uit de Tas man-, de ander uit de Mauritsstraat, echte Hollandse jongens, die vroeger, als kleine bengeltjes vuurtjes stookten moesten schoolblijven. Samen zijn de ge zworen kameraden met de „Boissevain" naar Indië gegaan en hoe kan het ook anders, samen behoren ze bij de 7 De- cember-Divisie, le Inf. Brigade A.A.T. Tja, en die aan- en afvoer, die deed het nu juist. Want nauwelijks was de boot aan wal, of Piet moest door naar Buiten zorg en werd daar beheerder van eer aigarettenmagazijn, terwijl Wim in Bata via werd gestationneerd en als chauffeur iedere dag er op uit ging, om voedsel e.d. naar de jongens in de afgelegen buiten posten te brengen. Zo raakten ze elkaar kwijt, tot op de dag, dat Wim met een fikse zwaai Dodge-truck het parkeerterrein van Buitenzorgse legermagazijn opreed sigaretten kwam halen. Ze sloegen elkaar op de schouders, presenteerden tegelijker tijd een sigaret en zeiden: „Nee, maai Joh, hoe maak jij het?" Een fotograaf was gauw gevonden er samen zitten z$ nu weer (Piet heeft ehauffeurspetje op) men. De foto ging na vroi«w*i8s. Kinderverlamming in Amersfoort en Zwolle Geen reden tot ongerustheid. In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen, welke inspaMir vereisen, afgelast. Geestelijke of lictffin» oververmoeidheid vergroot n.L de va baarheid voor deze ziekte. Ir. Zwolle zijn gedurende de laatste maanden 13 gevallen geconstateerd. Van officiële zijde wordt echter medegedeeld, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Gedurende de zomermaanden neemt de kinderverlamming altijd iets toe. EEN JAAR VOOR LIJFWACHT VAN MUSSERT Het A'damse Tribunaal veroordeelde hedenmorgen de 23-j. H. Eillebrecht al daar, die o.m. lid van Mussert's lijfwacht was geweest, tot 2 jaar intemeringr waar van 1 jaar voorwaardelijk. Dr J. W. Meyer Ranneft heden avond voor de radio Hedenavond te half acht zal over de zender Hilversum I de oud-voorzitter de Volksraad van Indië, dr J. W. Meyer Ranneft, lid van het Nat. Comité „Hand having Rijkseenheid", een rede houden over de Indische kwestie. Territoriale troepen zwaaien midden 1948 af Op 1 Jan. 1948 zullen de territoriale troepen teruggebracht zijn tot 6 territo riale bataljons en de mijn- en oprui mingsdienst. De sterkte zal op die datum 6000 man bedragen. Deze zullen midden 1948 worden gedemobiliseerd. MIJNWERKERSSTAKING IN SCHOT LAND In Schotland hebben 11.000 mijnwer kers het werk neergelegd. Zij eisen loons verhoging. Na het afleggen van de Regerings verklaring over Indië verlaat Sultan Hamid H vergezc.ld van minister Anak Agoeng de Agoeng de Tweede Kamer. Bewaar de anthraciet voor zeer koude dagen Twaalf eenheden vaste brandstof zul len ook dit jaar voor de verbruiker be schikbaar zijn, zo deelde, naar wy giste- n een deel onzer editie konden mel den, de heer H. H. Wemmers jr., direp- van het Rijkskolenbureau in eer persconferentie mede. Half October kan ïieuwe bonaanwijzing verwacht den. Hy kon er nog aan toevoegen, dat aflevering niet de moeilijkheden vorig jaar oplevert, dat bij de grote be drijven (gas- en electriciteitsfabrieken voor zes weken kolen liggen, dat ei deze winter etalageverlichting mag bran- /oor de tijd dat de winkels geopend zijn, doch neon- en andere reclame zal nog taboe zijn. Het blyft dus zaak niet te vroeg stoken te beginnen zo mogelijk niet 1 November de minder coui soorten, die men ln voorraad heeft, in en naseizoen te branden en de an thraciet te bewaren voor de zeer koude dagen. Over deze en dergelijke zaken zal foldertje, dat op grote schaal zal worden verspreid, u binnenkort inlichten. De, in vergelijking tot vorig jaar beterde omstandigheden, danken wij 'aan de productie der'Limburgse mijnen, die Juli zelfs ruim 891.000 ton opleverden de verwachting wettigen, dat voor ge heel 1947 op een productie van 10 mil- lioen ton valt te rekenen, d.i. 33.000 tor per gemiddelde werkdag. Voor 1948 wordt 12 millioen ton geraamd, of 40.000 ton per De verwachting, dat dit jaa Eind 1948 ons leger in Indië teruggebracht tot 60.000 man Begin gemaakt met legerorganisatie in Nederland Het (Van onze Parlementsredacteur.) 1948 door min. Fiévez te volgen beleid wordt, blijkens de Memorie Toelichting, bij de begroting van het dep. Oorlog beheerst door het verloop der politieke situatie in Indië, door de inter nationale, (overigens nog onzekere) situa- "e en door de zorgelijke toestand van lands financiën. De Minister acht een zelfstandige lands verdediging niet mogelijk; wij zullen ons moeten beperken tot een militair appa raat, dat vitale punten kan beveiligen tegen overrompeling door luchtlandings troepen, terwijl voorts onze luchtverdedi ging in orde behoort te zijn en aan inter nationale verplichtingen moet kunnen worden voldaan. De troepensterkte' in Ne derland wordt beperkt tot hetgeen nodig or uitzending naar Indië. Maatrege len worden getroffen de uit Nederland terugkerende dienstplichtigen, in voor komend geval hier te lande als eenheden kunnen mobiliseren. Kadervorming de uiteindelijke Nederlandse troepen, macht zal plaats vinden. De legerlucht- macht wordt gericht op de behoeften in Indië en daarnaast wordt een bescheiden begin gemaakt met de opbouw van een luchtverdediging voor Nederland zelf. De sterkte van het in Nederland ver toevend deel van de Landmacht wordt teruggebracht tot een gemiddelde van 50.000 man. De oefentijd in Nederland is 6 maanden, zodat tweemaal per jaar contingent dienstplichtigen onder de wapenen wordt geroepen. De verdere op leiding heeft in de tropen plaats. In totaal zullen volgend jaar 22.300 dienst plichtigen odder de wapenen worden ge roepen, vermeerderd met 5349 man voor de luchtmacht. Bij de uitzending naar Indië zullen zelfstandige brigades worden gevormd, die later in de hier te lande op te bou- legerorganisatie zullen passen. Drie deze brigades, aangevuld met zgn. divisietroepen, kunnen organiek samen gevoegd worden tot een divisie (na te rugkeer in Nederland). Per jaar worden brigades uitgezonden, uitsluitend ter aflossing. Het ligt in de bedoeling, de aflossing zodanig plaats te doen hebben. Doodvonnis legen Ans van Dijk bevestigd De Bijz. Raad van Cassatie deed heden uitspraak in de zaak tegen de Joden- verraadster Ans van Dijk en haar hand langster Johanna de Regt, door het Bij zonder Gerechtehof te Amsterdam veroor deeld resp. tot de doodstraf en tot vier jaar met aftrek. De adv.-fisc. van de Bijz. Raad had voorgesteld ten aanzien van Ans van Dijk psychiatrisch onderzoek in te stellen. In de zaak tegen Joh. de R. concludeerde hij op juridische gronden tot vernietiging en verwijzing naar het Bijzonder Hof te Leeuwarden. Nadat de Raad op 14 Juli jl. de uitspraak voor onbepaalde tijd had aangehouden verwierp hij in zijn zitting heden de beide beroepen, is van D. is de tweede vrouw in Ne derland, die door een bijzonder gerechts- er dood veroordeeld, haar beroep verworpen zag door de Raad van Cassatie. dat de sterkte van de troepen in Neder- landsch-Indië aan 't einde van 1948 terug gebracht is tot 60.000 man. Dr Van Mook te Batavia aangekomen President Soekawati verliet Nederland. Dr Van Mook is gisterenavond te Ba tavia aangekomen, waar hij begroet werd door luit.-generaal Spoor. Hij verklaarde de microfoon, dat hij in Nederland grotere mate van overeenstemming aanzien van de totstandbrenging vrye natie in Indië had aangetrof fen dan een jaar geleden. In Amerika vond hij een groot begrip van Nederlands moeilijkheden en ook waardering, dat Nederland, hoewel de Veiligheidsraad ge weigerd had om zijn bevoegdheid aan het oordeel van de internationale rechter voor te leggen, niet tegen de resoluties was ingegaan. Hij was vol lof over Ne derlands opbouw. Dr Ozinga kwam tege lijkertijd met dr Van Mook te Batavia aan. President Soekawati vertrok heden ochtend om half zeven van Schiphol. Zijn ministers deden hem uitgeleide en kol. Van Gulik en de heej- Kiveron. vertegen woordigden de Nederlandse Regering. De President meende, dat zijn bezoek de Oost-Indonesische staatslieden veel dich ter bij Nederland heeft gebracht dan vroe ger reeds het geval was Men zou nu met spoed werken aan de overeenkomst, in het in principe reeds De zaak is te pijnlijk. Over de zaak Nadjamoeddin zeide de President: Laat ons over deze pijnlijke geschiedenis maar niet spreken. Ik heb inzake een opvolger nog niét besloten, doch ik denk, dat het een Indonesiër zal worden. vooroorlogse productie met 80 bena derd zou worden, is niet geheel A ver vulling gegaan. Het bleef bij 75Wc. Het is merkwaardig, dat in de jaren 1935 tot 1938 per dag 43.750 ton gedolven werd of 2556 kg per man, terwijl er toen 20.000 arbeiders waren. Thans, zo hoor den we gisteren, zyn er 24.000 mijnwer kers in dienst en hun gezamenlijke dag productie ligt om de 33.000 ton. De man- productie was in Augustus 1640 kg te gen 2556 in 1935—'38. Deze cijfers zeggen op zichzelf niet ,zo heel veel, maar toch genoeg van de werk lust van de mijnwerker. Die, kan nog beA opgevoerd worden. Van hun pro ductie moet de 3.650.000 ton komen, die voor huisbrand beschikbaar is. De im port komt de industrie ten goede. NIEUWE ONDER-DIRECTEUR VAN DE NED. BANK Tot onder-directeur van de Nederlandse Bank is benoemd mr O. van den Berg, secretaris van de Bedrijfsgroep Handels banken te Amsterdam. TWEEDE KAMER De Regering hinkt op twee gedachten De Kamer is toch geen kleuterschool Interessant debat over de afgelegde verklaring ET debat over de afgelegde Regeringsverklaring werd hedenmorgen geopend door de heer Schouten (ar), die betoogde, dat de Regering de Kamer te lang in het onzekere had gelaten. (Van onze Parlementsredacteur) toir over de republiek veel te laat geko- Hij memoreerde het feit, dat HE bekende Witboek van de R.V.D. te Batavia te weinig exemplaren aan de Kamer ren beschikbaar gesteld. Ook dit achtte hy een symptoom van de slechte voorlich- tingslust der Regering en van haar nei ging besluiten te nemen, waardoor de Ka mer voor voldongen feiten wordt ge plaatst. Het lijkt, aldus de heer Schouten of de Regering de Kamer als een kleu terschool beschouwt. De heer Schouten wilde niet in de Regeringskeuken drin gen, maar dan'moet niemand dat kunnen. Hij wees op een in de Maasbode versche nen artikel van prof. Aalberse, die de om standigheden hekelde, dat P.v.d_A.-mims- ters fractie-vergaderingen bijwoonden en het P.vxi.A.-congres beslissingen -nam, waaraar. de ministers van die partij zich blijkbaar gebonden achten. Wat de politiële actie zelf betreft, achtte de heer Schouten het fout, dat de Repu bliek in zo sterke mate was ontzien. Dat heeft veel ellende gebracht. Aan de hand van een citaat uit de vo rige Regeringsverklaring van 10 Juli j.L waarin de staatkundige, economi^he, fi nanciële, monetaire, sociale en militaire onhoudbaarheid van de toestand werd be schreven, toonde spr. aan, dat in de Reg.- verklaring van gisteren de „onhoudbaar heid" veel erger is gesteld. Voorts meende spr., dat de Nederlandse houding in de Veiligheidsraad niet juist was geweest: de rechtvaardigheid van de Ned. zaak behoefde niet nader te worden uiteengezet en zeker behoefden geen sug gesties worden gedaan voor inmenging van buitenaf. Wal de Republiek zelve betreft, consta teerde de heer Schouten, dat de inzichten hierover tussen Regering en oppositie vrijwel overeenkomen, in tegenstelling tot vroeger. Van de uitingen vkn de op positie zou men nu alleen maar kunnen zeggen, dat ze nog te voorzichtig zijn ge weest! De scherpe veroordelingen door de Regering zijn duidelijk genoeg. Zelfs de radiorede van de heer Vorrink was hier over niet mis te verstaan! Hij stelde echter vast, dat het requisi- s bevrijders kwamen was een van de eerste wensen: een rokertje, s het al niet anders. Een Nederlands militair deelt van zijn toch al niet groot rantsoen gul uit. ,De prijsbeheersingsambtenaren zijn afgodendienaren" Zo verweet de „Bijenkorf'verdediger de tuchtrechter vervolgens het accountantsrapport, waar in een overtredingsbedrag van 2Vi mil lioen wordt geconstateerd. Het lijkt veel erger dan het is. De Regering heeft di rect na de bevrijding verzuimd richtlij nen te geven in overeenstemming met de gewijzigde prijswaardering, waardoor er geen vaststaande winstmarge bestond. Had de handel zich nu gehouden aan de In de laatste zitting van het Bijenkorf- proces voor de Amsterdamse tuchtrechter J. A. Bletz, was gisteren het woord de verdediger, mr L. H. Houthoff. Hij noemde de aanbidding van de prijsbe- schikkingswet van 9 Mei 1940 een ware afgodenverering. Mr Bletz is als een do minéé die op de kansel staat en de wet (9 Mei 1940) verheerlijkt, aldus de verde diger. De ouderlingen (prijsbeheersings- prijzen van voor de oorlog, dan ambtenaren) zitten in de kerk en vinden waarschijnlijk geen enkel artikel aan ae dat dominéé het vanochtend maar weer markt zijn vprschenen. M. Houthoff sprak gezegd heeft. Toen mr Houthoff tenslotte de hoop uit, dat de uitspraak niet uitriep:.Wij missen hierbij iets", merkte! in het voorteken zal staan van de dag de tuchtrechter onder grote hilariteit la- waarop deze is bepaald, n.l. 7 October: coniek op: „Het kerkzakje". Waarop vreugde der wet. Of mr Bletz hierdoor ge- eerstgenoemde repliceerde, dat het kerk- intimideerd werd, vermeldt de historie zakje nog wel zal komen als de uitspraak i niet, doch deze deelde daarop mede, dat eenmaal is. Mr Bletz glimlachte hierop hij uitspraak zal doen op 14 October ondoorgrondelijk. De verdediger laakte men is. Volk en wereld hadden het veel van mr Van Kleffens in die Raad reactie, ook van de Veiligheidsraad, geheel anders zijn geweest en de positie van mr van Kleffens in die Raad veel sterker zijn geweest. Het laakbare van het uitblijven deze voorlichting is te sterker, omdat de Regering het ware gelaat der republiek wel kende. Wetenschap, die welbewust achtergehouden werd ten behoeve het te bereiken doel. Nu staan we een débécle. Daardoor is de onhoudbare toestand ontstaan. Toch trekt de Regering nog niet de consequenties. Daarom is de gelijkheid in beoordeling er alleen in woorden niet in daden. De Regering hoopt nog altijd op overeenstemming. Door terreur. Spr. ziet de republiek niet als staat, maar een opgelegd regiem, dat zich in stand gehouden heeft door reur. Er is wezenlijk onderscheid tussen de „republiek" en de volkeren van Indië Daarom ^Qt de in de reg.verklaring ge noemde onderscheiding tussen construc tieve en destructieve leiders niet oi* Re volutionair-constructieve leiders sturen steeds aan op omkering der orde. Degenen in de rep. leiding, ook al heb ben ze zelf niet aangezet tot moord ei terreur, zyn hiervoor toch mede verant woordelijk. Dit systeem, dit regiem moet verdwijnen. Dat is plicht van de Ned. Regering. Dan kan pas staatkundige op bouw komen op beginselen van vrijheid en zelfstandigheid. De Regering hinkt op twee gedachten: zy blijft contact zoeken met de republiek om te streven een gezamenlijke oplossing en veroordeetl haar toch. De heer Schouten achtte de Rege ringsverklaring een stuk, dat ons nog ir de mist laat Zy geeft niet de bezieling, die ons volk broodnodig heeft De troe pen in Indië zullen, na wat zij hebben beleefd, het stuk zeker niet verstaan. (De zitting duurt voort) Gisteren landden duizenden parachutisten in Engeland By grote manoeuvres Gisteren hielden in Engeland lucht landingstroepen de grootste manoeuvres sinds de oorlog. Montgomery en Tedder, die de oefeningen bijwoonden, zagen 1000 paraohutisten met kanonnen, jeeps en andere uitrustingsstukken uit vlieg tuigen springen. Zweefvliegtuigen ver voerden het t""»~ materiaal. REEDS 9000 GRIEKSE POLITIEKE GEVANGENEN LOSGELATEN Sinds het huidige gematigde Griekse kabinet aan het bewind kwam,, zyn in Griekenland reeds 9000 politieke gevan genen in vrijheid gesteld. Geen vertrouwen NIET overtuigend! Dat was gisteren ons oordeel over de Regeringsverkla ring. Van de weinige andere bladen, die gisteren reeds een artikel over de Regeringsverklaring publiceerden, willen wy in het bijzonder „De Maasbode" noe men, die in haar karakterisering al even min blymoedig gestemd is. Spraken wy van „niet overtuigend", „De Maasbode" noemt de Regeringsverklaring „weinig overtuigend" Het is een verschil, dat wy als wy ondeugend mogen zijn wil len terugvoeren op het verschil in rela tie tot de Regering zelve. Het artikel van „De Maasbode" is overigens kenmerkend voor de ontevre denheid. welke ook by vele R.-K. bestaat ten aanzien van het Indisch^ beleid. Vooral het door de Regering zo nadruk- kelyk gestelde beperkte doel der poli tiële actie moet hfet tercht, naar wy menen ontgelden. „Dat het", zo schrijft het blad letterlijk, „een fout, ja een blunder geweest is, dat niet van het begin af aan de opzet ge weest is, waarop ook van het begin af aan de actie als einddoel gericht werd: oprukken naar Djokja, is thans toch wel voor ieder duidelyk, nu de funeste wer king van Djokja's opruiende invloed da gelijks blijkt, helaas ook ir. het cijfer onzer doden en gewonden en het vaak hopeloos getob onzerzyds om de boel werkelyk baas te worden." En even later: „Wy herhalen: wie de opmars naar Djokja onmogelyk heeft ge maakt. laadde een zware verantwoorde lijkheid op zich. Bij een andere opzet ware Djokja bezet geweest alvorens enig ingrypen van buiten mogelijk was. Tegen over dit alles doet de poging der Rege ring om aan te tonen: Wij hebben het doel onzer beperkte actie bereikt, weinig overtuigend, we zouden haast minder eer biedig zeggen, ietwat stuntelig aan." GEEN wonder, dat het het blad moei lijk valt, met volle instemming achter het standpunt der Regering gaan staan. De Regering kan thans alleen maar zo volledig mogelijk mede werking verlenen aan de Veiligheidsraad. Maar daarom aldus ook is het oordeel „De Maasbode" komt aan de repu bliek nog geen vertrouwen toe. Van de republiek zegt het blad: „Wy kunnen ons met geen mogelykheid op werken tot een grein van vertrouwen in de heren, die aldaar de touwtjes in han den hebben, of althans menen te hebben, want het blyft altyd nog een kwestie hoever de feitelijke macht van het tegen woordige Djokjabewind reikt. Wy kun- zelfs geen vertrouwen hebben, wan- ze met de verklaring komen, dat zy bereid zijn, zich wederom te stellen op het standpunt van Linggadjati, waarvan zelfs Sjahrir de nodige afstand heeft ge- »n. Want wanneer de heren gewagen het standpunt van Linggadjati. dan weten wij eigenlyk nog niet waaraan en waaraf. Ze hebben eigenlyk nooit zich gesteld op dat standpunt. Integen deel, er is overvloedig gebleken, dat ze grondig afkerig zijn van de grondslagen an Linggadjati." De enige hoop van „De Maasbode" is, dat in de republiek andere mannen naar voren zullen treden, waarna wél resul- zyn te verwachten. Wij helpen het hopen. En na dit scherpe oordeel in het R.-K. blad zyn wy dubbel nieuwsgie- riMM hetgeen in de Tweede Kamer Regeringsverklaring zal worden opgemerkt Japan heeft weer belangstelling voor Nederlandsch-Indië „Vriendschappelijke relaties" gewenst, beweert het maandblad „Indonesië" DAT in Westkapelle nog slechte 4 meisjes en niet meer dan 10 jongens be neden de 15 jaar in Walcherse kleder dracht gaan, en ook vele ouderen, door gebrek aan de benodigde stoffen, een mo derne dracht prefereren. DAT in de kweekschool voor vroed- -ouwen te Heerlen gisteren-de 20.000ste baby is geboren. DAT de 450 Joodse kinderen, die gis teren in Apeldoorn arriveerden, drie jaar ons land kunnen biyven, doch uiteinde ik naar Palestina gaan. DAT de herbeplanting op Schouwen en Duiveland niet wil vlotten daar particu lieren niet op eigen houtje hun erven mogen volplanten. DAT gisteren de nieuwe president van de Haarlemse rechtbank, mr. A.M. baron Tuyll van Serooskerke, is geïnstal leerd. DAT voor het A'damse B.G. 10 jaar werd geëist tegen de 49-j. W. Nienhuis Ruys aldaar, die als directeur van Gew. Arbeidsbureau te Haarlem en stuursraad van N.-Holland velen naar Duitsland had gestuurd. DAT t/m Zaterdag a.s. in Assen de tentoonstelling „Bijen, bloemen en ho ning" wordt gehouden, t.g.v. het 50-j. be staan van de Vereniging tot bevordering der byenteelt in Nederland. DAT het oorlogsmuseum te Westkapelle in het afgelopen seizoen door ongeveer 4000 personen werd bezochf DAT Middelburg aan he bedrijf v/h. Boele en van Eesteren Den Haag de bouw van 112 midden standswoningen heeft opgedragen. DAT op 29 en 30 Sept. a^.grote feesten in Bloemendaal worden gehouden t.g.v hetj^-j. bestaan van de Stormschool al- DAT te Amsterdam gisteren het eerste Zwitserse zeeschip de „Cristallina" arri veerde, welks bemanning voor het groot ste gedeelte uit Nederlanders bestaat. DAT de bankbiljettenomloop in de af gelopen week met f 15 millioen vermin derde en nu f 2785 millioen bedraagt (begin September f 2851 millioen). DAT dr W. L. Groenveld Meyer, rege ringscommissaris voor het Vreemdelingen verkeer, alsmede jhr W. Boreel en jhr W. H. Calkoen, van de A.N.V.V., Neder land zullen vertegenwoordigen op het wereldcongres van toeristische organisa ties, hetwelk van 1—5 October a.s. te Parys wordt gehouden. DAT min. Witteman de voorzitter de Tweede Kamer het rapport van de commissie, welke het vraagstuk va: annexatie der kleine gemeenten bestu deert, heeft toegezonden. DAT by de Tweede Kamer de wetsont werpen over de hernieuwde inwerking treding van enige artikelen van de distri- butiewet 1939 en van de prysopdryvings- en hamsterwet 1939 zyn ingediend. DAT de zeetinbaggermolen „Menda- nan" Maandag van Aden is vertrokken, op weg naar Indië. DAT Donderdag as. .met het ss. „Ban tam" van de Rott Lloyd, 100 pakketten worden verzonden naar de militairen in Indië, als geschenk van de Maasslulse Oranjevereniging. DAT het toneelgezelschap „Comedia' het blyspel „As you like it" van Sha kespeare in studie heeft genome®. DAT op het te A'dam gehouden con gres van antiquaren een resolutie is aan genomen, waarin by de Regering wordt aangedrongen voortdurend en nauw con- tac' met de antiquarenverenigingen op te nemen om een vry internationaal verkeer van boeken te bevorderen. DAT de heer G. Schaar, dirigent van de Harmonie .Apollo", te Zaandijk, op 9 Oct. zyn 25-jarig jubileum als zodanig Onze Indië-redacteur te Batavia seinde ons hedenmorgen: In Tokio, de hoofdstad van Japan, is het eerste nummer verschenen van het maandblad „Indonesië", dat, gedeeltelyk in de Japanse gedeeltelyk in de Maleise taal. is uitgegeven door de „Indonesia Publishing Company". De voorpagina laat een foto zien van Soekarno, afge staan door John Florea, fotograaf van het Amerikaanse weekblad „Lifeff In het eerste artikel wil het blad trach- n, by de opgroeiende generaties van Ja pan belangstelling op te wekken voor In donesië. De aandacht wordt gevestigd op het belang, dat beide hebben bij vriend- schappclyke relaties. Japan kan agrari sche producten invoeren uit Indonesië terwijl Japan industriële producten naar Indonesië kan uitvoeren. is voor de vrienden van Soekarno blijkbaar nog niet mooi genoeg. Even verder staat namelyk, dat het „een groot genoegen, zowel als een sterke aan: diging voor ons, Indonesiërs, Ls, vriend- schappely'ke betrekkingen te hebben natie van 70 millioen mensen, over de technische kennis en vaardigheid beschikken en bovendien grote belang stelling toont voor de binnenlandse toe standen van Indonesië". Aan het einde van het artikel spreken de uitgevers de hoop uit, dat het blad zal bydragen tot een herstel en een weder- ontwaken van een nieuw vreedzaam Ja pan. Op dit artikel volgt een uiteenzetting van de overeenkomst van Linggadjati. ge zien door republikeinse bril, waarby weei de gebruikelijke voorstelling wordt gege ven als zou de republiek geheel Indië om vatten, zijnde eer souvereine staat, er kend door de Nederlanders, terwyl dit in feite eerst het geval zal zyn met de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië. Het volgende artikel biedt een levens beschrijving van Soekarno, waarna een uiteenzetting is opgenomen van de Indo nesische economie vóór en na de stichting de republiek. Het artikel wil zeggen, dat economische vooruitgang voor de In donesische bevolking onbereikbaar is zon der politieke onafhankelykheid. De Euro peanen en de vreemde Oosterlingen krij gen de schuld van de mindere welvaart, omdat zy de groothandel en de landbouw zouden monopoliseren. Het artikel be sluit met een uiteenzetting van het semi- socialistische tienjaren plan. Commissie van Drie komt spoedig bijeen Consuls stellen voorlopig rapport op. De Australische premier heeft volgens Ass. Press mr Richard Kirby, rechter in het Australische hof van arbitrage, aan gewezen als lid van de commissie var drie. Hy verklaarde, te hopen, dat de com missie spoedig te Singapore zou byeen- komen, daar het bestand niet voor onbe paalde tijd kon voortduren en de onder handelingen over een duurzame regeling zo spoedig mogelyk moesten beginnen. De cónsulaire commissie te Batavia heeft een subcommissie benoemd om een voorlopig rapport over de schendingen van de wa penstilstand aan de Veiligheidsraad op te stellen. Zowel aan de Nederlands-Indische regering als aan de republiek zal een aan tal vragen worden voorgelegd om lacunes te vullen. Merkwaardige gevolgen van blikseminslag By het korte onweer, dat zich gister middag tussen twee uur en half drie boven de hoofdstad ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorgedaan. Op het Ceramplem trof het Hemelvuur een boom, die licht werd beschadigd. In de omgeving werden echter van 80 woningen ongeveer 200 ruiten vernield. Het plein ziet er thans uit, alsof het door een bomexplosie is getroffen. Het KNMI achtte het verschynsel zeer vreemd, doch kon nog geen verklaring' geven. Postbeambte S. in vrijheid Naar wy vernemen, is de Alfrhense postbeambte S.. die in voorlopige hechte nis was gesteld in verhand met het on derzoek naar de vermiste f 100.000. weer op vrije voeten. IJsselbrug bij Zwolle op 4 Oct. weer in gebruik De verkeersbrug over de Ussel by het Katerveer te Zwolle, de belar.grykste ver binding met Noord-Nederland, die in 1945 door oorlogshandelingen werd verwoest, zal op 4 Oct a.s. weer in gebruik worden genomen. Minister Vos zal de officiële opening verrichten. Afnemend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met kans op lichte nacht vorst op beschutte plaatsen en nog en kele buien in de kuststreek. Morgen over dag: wisselende bewolking en byna ner gens buien meer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West ZON EN MAAN. Donderdag. 25 September. Zon op 62| onder 18.34. Maan op 17 29 en onder 0-22. Dinsdag 30 September V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1