llienurr £rihsrijr (tfourmtt „WIJ HEBBEN GEEN VERTROUWEN IN DE VERENIGDE NATIES" AMERIKA IN DRIE-LANDEN- COMMISSIE Wist IJ VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0.26 per week; t'l.lU pei maand; 13.25 per kwartaal; bij betaiing per kwitantie verb, met adm.kosten) ADVERTENTIÈN: t0.15 per millimeter BIJ contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No 7312 Christelijk-I\ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tflnlüflstirii is Qheblevütx myo berl in tcgljenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 Mr E. N. van Kleffens oordeelt Kortzichtigheid en zelfgenoegzaam heid wortel van alle kwaad „TTet Nederlandse volk staat critisch tegenover de organisatie der Ver. TT Naties en het weet, dat het niet het enige teleurgestelde en veront ruste volk is", aldus verklaarde mr E. N. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de V.S., gisteravond te Tarrytown (USA) tydens een rede. die hy hield in het kader van de „Week voor de Verenigde Naties". „Wanneer een openbaar lichaam de rechtsregelen, die zijn handelingen bepa len, begint te miskennen, voorspelt dit een willekeurig machtsgebruik of de aan vang van zijn eigen ontbinding", zo ver klaarde mr Van Kleffens verder. ..Nederland heeft zich enthousiast, zij het met een zeker scepticisme, aangeslo ten bij de organisatie der Ver. Naties. Daarbij legde Nederland drie maatstaven aan, vervat in deze drie vragen: 1. Is dit een onpartijdige, objectief oordelende organisatie? 2. Is dit een effectieve orga nisatie en 3. Is dit een organisatie, aan welke de kleinere mogendheden veilig htm belangen kunnen toevertrouwen. Onpartijdig en effectief zijn de Ver. Naties niet, getuige de Spaanse kwestie, die der Indiërs in Zuid-Airika en de In donesische. In het laatste geval trokken vier leden van de Raad, onder wie de Ver. Staten, de jurisdictie van de Raad in twijfel en wensten een uitspraak hier omtrent van het Internationaal Gerechts hof te Den Haag. Doch dit werd door een eenvoudige meerderheid van de hand ge wezen. Deze dingen zijn in Nederland niet onopgemerkt gebleven en zij hebben een slechte indruk gemaakt, aldus mr Van Kleffens. „Op de vraag of een kleinere mogend heid in vol vertrouwen zijn belangen kan toevertrouwen aan de verschillende organen der Ver. Naties, doet bittere on dervinding ons zeggen: neen", zo ging onze ambassadeur voort. „Bij de behandeling van de Indonesische kwestie moest ik op verschillende gron den protest en beklag uitbrengen en al die gronden stonden in verband met de Elsievier-redacteur staat 1 October terecht Nasleep van de publicatie der Lingga- djatl-notulen. Woensdag 1 Oct. a.s. te 11.30 uur De journalist H. A. Lunshof zal op voor de Arr. Rechtbank te Amster dam terechtstaan, omdat hij geweigerd heeft de naam te noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjati heeft verstrekt. Voor die weigering beriep hij zich op het journalistiek beroepsgeheim. Als juridisch raadsman van de heer Luns hof zal optreden mr S. Gerbrandy. Voute op 17 Nov. voor de raad van cassatie De Byz Raad van Cassatie zal op 17 Nov. om 10.15 uur v.m., de zaak behan delen tegen E. J. Voute, oud-burgemees ter van Amsterdam, die wegens hulpver lening aan de vijand door het B.G. te A'dam is veroordeeld tot 6 jaren Rijks werkinrichting. Woensdag 24 Sept. zal de Raad uitspraak doen in de zaak vai Jodenverraadster Ans van Dijk en haar handlangster Joh. de Regt. Eerstgenoem de is veroordeeld tot de doodstraf, laatst genoemde tot 4 jaar gevangenisstraf. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Bart Lambooy (Uit de Oranjestraat te Leiden) Twee Hollandse woorden kende het bruine kereltje: „Goeie soep' geleerd bij de .jongens", die dol op hem waren en hem een soldatenpakje hadden laten maken. Bart Lambooy sprak al naar Leiden, maar het Rode Kruis dig was. Behalve wat betreft het veto-recht zijn", aldus mr Van Kleffens. ,.de klach ten betreffende de V.N. niet terug te brengen op het Handvest. Wat wel ver betering behoeft is iets. dat veel moei lijker te verbeteren zal zijn, nl.: de kort zichtigheid en zelfgenoegzaamheid van de individuele regeringen en haar be wustzijn van verantwoordelijkheid niet alleen voor éigen land, doch voor de ge hele wereld. Daar ligt de wortel van het kwaad en daarom is het zo moeilijk, tot verbetering te komen." Interpellaties over landbouw beleid en bakkersstaking Volgende week eveneens in de Tweede Kamer. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities konden melden, zal de Tweede Kamer Dinsdag a.s., des na middags te één uur, samenkomen om de Regeringsverklaring over Indië aan te horen. Het ligt in de bedoeling, nog" dezelfde dag hierover te beraadslagen. Op de agenda voor Dinsdag a.s. en volgende dagen komen o.m. ook voor de interpellatie van de heer Hacke over de staking in de bakkerijbedrij- ven en die van de heer Vondeling, naar aanleiding van de ongerustheid in landbouwkringen. \.S.B.-journali6t J. de Nobel in vrijheid gesteld Dc vroegere Berlijnse correspondent van het Handelsblad en redacteur van „Het Nationale Dagblad", J. de Nobel, werd gis teren door het Haarlemse Tribunaal tot een gev. straf gelijk aan de internering veroor deeld. De Nobel werd onmiddellijk in vrij heid gesteld. Rusland voelt niets voor de Amerik. voorstellen Overigens vindt Marshall van alle kanten bijval Toen Wysjinsky, de Russische afge vaardigde ter Algemene Vergadering der Ver. Naties gisteren het podium betrad, werd hy met het gebruikelijke applaus begroet. In de rede. die hy daarop hield, deed hy een hevige aan val op Engeland en Amerika, welke landen hy beschuldigde van het af- wijken van de beginselen der V.N. en zelfs schending der resoluties. Hy wees het voorstel van Marshall tot het vormen van een interim-commissie voor vrede en veiligheid van de hand en stelde zelf voor, in de vorm van een resolutie, de atoomwapens in de nationale bewapening af te schaffen en oorlogspropaganda door alle rege ringen strafbaar te doen stellen. BU zijn aanval op Engeland en Amerika gir.g hij vooral op twee punten in, n.L: het nemen Van maatregelen buiten de V.N. om en de onbevredigende gang van zaken bij de ontwapening. Naar öjn mening zijn de Truman-leer en het plan-Marshall inbreuken op de beginselen der V.N. en een poging der Ver. Staten om andere landen hun poli tiek voor te schrijven. Wysjinsky verzocht maatregelen tegen de wat hij noemde „afwijkingen vai de door de Algemene Vergadering gege- van richtlijnen," zoals: de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland en Transjordanië; de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in China; Argentinië' reactie op de resolutie der V.N. inzake Spanje en tenslotte: het falen van Zuid- Afrika bij het zoeken naar een beheers overeenkomst voor Zuid-West-Afrika. Met nadruk verklaarde de Rus, dat de gebeurtenissen In Indonesië slechts zyn te beschouwen als een daad van aggressie. Hij verlangde, dat de Perzische kwestie van de agenda der Vergadering zou v- den gesohrapt, noemde de klachten aanzien var. Griekenland's buren ongegrond' en willekeurig, achtte het ter sprake brengen van de kwestie Korea in strijd met de overeenkomst van Moskou. Hierna trok de Rusische afgevaardigde fel van leer tegen wat hy noemde „de oorlogophitsir.g van Engeland en Ameri ka", waarby hij. behalve de pers, ook John Foster Dulles, de Amerikaanse af gevaardigde ter algemene vergadering en Churchill noemde. Waarom zetelen, twee jaar na de oorlog nog de stafchefs van het Britse en Amerikaanse leger geza- melijk in Washington? vroeg Wysjinsky. Voor deze propagandistische rede van Stalin's afgezant hadden de afgevaardig- van Australië, Canada, China en de Philipijnen te kennen gegeven, dat zij de voorstellen van Marshall zouden steunen. Marshall had trouwens in Zweden, Noor wegen. Frankrijk, Griekenland en zo waar ook Tsjecho-Slowakije een goede pers. Moskou zweeg totdusver echter in alle talen Stoomvaart Mij „Zeeland" toch terug naar Vlissingen De Stoomvaart My „Zeeland", welke tengevolge van de verwoestingen in de Vlissingse haven haar bedrijf tijdelijk naar Rotterdam moest verplaatsen, zal ingevolge een thans bekendgemaakte Re geringsbeslissing naar Vlissingen terug- „Nee" en bracht het tegenstribbelende ventje naar Buitenzorg ter doorzending naar zijn familie. Edoch, het kereltje óók „Nee" en wandelde netjes terug naa: Jongens", 20 km ver en zonder eten of geld. De mooie nieuwe kleertjes moesten aan geloven en werden onderweg verkocht. En zo, zonder mèer, verscheen hij we het kamp, juist op het tijdstip, dat de Jongens" weer verder moesten. Toch moes. ten de jongens hem met grof geschut terug brengen. Een kleine negen-jarige Javaan, die zich door de TB.L niet liet intimideren. Duideiyke foto's voor deze rubriek (uitsluitend van militairen ln ons Ryk overzee) kunnen met vermel ding van zoveel mogeiyk gegevens gezonden worden aan ons bureau, Hogewoerd 103. Nog geen beslissing over Huize Doorn Aan het Beheersinstituut is op 28 Mei j.l. de aanwijzing gegeven, dat aan an de voormalige Duitse keizerlijke familie een zgn. non-enemy-verklaring niet mag worden verleend dan met toe stemming van de ministers van Justitie, Financiën en van Buitenlandse Za ken, aldus antwoordde min. Van Maarse- op vragen van het Tweede Kamerlid Donker. Deze vragen hebben betrekking op de kwestie rond Huize Doorn. De richtlijnen, door het Beheersinstituut in acht te ne men, zyn op het ogenblik nog onderwerp an interdepartementaal overleg. Nog dit jaar straalvliegtuigen voor ons leger? Een zestal „Gloster Meteor" straalvlieg tuigen zal waarschijnlijk nog dit jaar op het vliegveld Twente, de grootste mili taire luchtbasis van Nederland, gesta- tionneerd worden. De eerste „displaced persons" in ons land Gisteren is te Venlo het eerste trans port ..displaced persons" voor Nederland gearriveerd. Het betreft hier 230 m nen en vrouwen, afkomstig uit Polen de voorm. Baltische staten, die niet m naar hun land willen terugkeren, meesten bezaten niets meer dan de kle- die ze aan hadden. Zoals men weet, zullen zy hier in fabrieken en in zieken huizen te werk worden gesteld. OUDE MAN TE APELDOORN DOODGEREDEN. Te Apeldoorn is gistermiddag de 72-j. wielrijder S. Z., uit de Klompstraat, door een uit een zijstraat komende vrachtauto doodgereden. ZES DODEN BIJ VLIEGTUIGRAMP Zes militairen vonden de dood in e vliegtuig, dat bij Pharsalon (Griekenland) neerstortte en in brand vloog. Windt U niet op mannen, deze toren is slechts gebouwd van surrogaat- sigaren. Tydens de winkelweek in Rijswyk imiteerde een sigarenwin kelier op deze wyze de „Naald", die in het voormalige Ryswykse bos aan de vrede van 1697 herinnert. Doe het hem maar eens na! Tydens het N.LW.I.N. springconcours in Maarssen -demonstreerden Rotterdamse Politieagenten, dat het niet nodig is, over het paard getild te worden. Met gemak maakten zy een salto over vier rossen! De bomaanslag op de Prinsegracht te Den Haag Eis tegen baron Van Heemstra ruim vijftien jaar Tegen De Boer, die de bom afgaf, IIV2 jaar geëist Na de pauze, tegen half drie, komt de hoofdfiguur, de 38-j. kapitein F. J. J. baron v. Heemstra voor, een ernstige figuur die, gekleed in uniform, zich in de houding voor de krijgsraad opstelt. De auditeur-militair maj. mr dr J. M. J. Baak begint de voorlezing van de vrij lange tenlastelegging. Als dit is ge schiedt wordt bekl. op de plaats rust toe gestaan en begint het verhoor. Het slappe recht, gedaan aan de oorlogsmisdadigers, blijkt de oorzaak van de gevolgde fatale gebeurtenissen. Dit beaamt bekl. die in illegaliteit een rol heeft gespeeld en zich ergerde aan het recht doen. De noodzakelijkheid kwam na- bespre kingen met Luyendijk en Bakker van het Bureau Nat. Veiligheid, naar voren ot een knokploeg" te komen om zelf „tan optreden. Hiervoor werd serg de "Boer aangezocht. Tegen Boer en Zwolsman zou worden opgetreden. Hier- zouden Molotof-cócktails worden gebruikt, door de Boer ontworpen. Hij kwam bij bekl. de adressen vragen van deze twee en van de officieren Droste Goedewagen. Op 5 Dec. ging bekl. Prikkeldraad-officieren eerste zittingdag leverde verder geen sensationele dingen op, al was het verhoor steeds interessant. Bekl. Van Heemstra vertelde dat hij op 6 Dec. weer uit Brussel terugkeerde Den door de recherche werd ver hoord. Hij had nog een onderhoud Bakker en Luyendijk en besloten werd alles te ontkennen. Bekl. diende onder luit.-kol. Goedewaagen, die weer onder kol. Droste stond. Beide hoofd officieren beschouwde bekl. als „prik keldraad-officieren" en verdacht ze er generaal Doorman, die hij hoog schatte, te willen wegwerken. een vraag van het lid Gual- rie van Weezei wat hij eigen lijk tegen beide hoofdofficieren had, zeide bekl. het niet precies te kunnen zeggen. De A u d i t e-u r-m i 1 i t a 1 r ze! hierop, dat bekl. vroeger had verklaard, dat hij beide oudere hoofdofficieren door jongeren wilde vervangen zien, om een jongere geest in het leger te krijgen. In het psych. rapp. 'over bekl. wordt geconcludeerd, dat bekl. verminderd rekenings vatbaar is. Vervolgens worden enkele getuigen gehoord. De 6e beklaagde A. Tigchel geb. te Haarlem 11 Jan. 1910, korporaal bij de Motortransportdienst, werd ten- lastegelegd het verzwijgen wat hij de aanslag wist. Hij was met het maken van de bom en de bomaanslag op de hoogte geweest, maar had er niets te maken willen hebben. Uit angst represailles van de Boer had bekl. niets gemeld. Tenslotte werdert nog gehoord geant W. F. Sleper, korporaal-chauf feur J. Burghout en soldaat J. G Haakmeester, allen van de Motor transportdienst Gen Staf, die betrokken zijn geweest bij de ontvoering van F. C. tn Rijswyk op 4 Juni 1946. Kapt. Van Heemstra, als -getuige ge hoord in de zaak-de Boer, verklaart dat de illegale organisatie welke zij hadden, geen deel uitmaakte van een grote illeg. organisatie. De get. Bakker als „Case- officer" aan Bur. Nat. Veiligh. verbonden geweest, verklaarde dat hij bekl. de Boer nooit „au serieux" had genomen. De 4e beklaagde, J, J. H. van Haas- recht geb. te Den Haag 27 Jan. 1928. soldaat bij de Gen. Staf, wordt dan voor geleid. Hij vervoerde de bom naar A'dam, welke onderweg ontplofte, waarbij de sergeant de Vrijer werd gewond. Bekl. Uitnodiging van België en Australië aanvaard De Verenigde Staten hebben de uitnodiging van Australië en België om al* derde mogendheid zitting te nemen in de drie-landencommissie. welke zich zal bezig houden met het Indonesische probleem, aanvaard, aldus seint ANP-Anet» uit New-York. Nieuwe dreigende Russische nota aan Perzië Rusland heeft een tweede nota aan Perzië gericht in verband met de rati ficatie van de Russisch-Perzische olie overeenkomst. De nota zou in „zeer krachtige termen" gesteld zijn. TE ZUTPHEN WERDEN GISTEREN. DRIE DOODSTRAFFEN GEëlST Voor het B.G. te Zutphen werd gis teren de doodstraf geëist tegen drie voorm. Apeldoornse politie-ambtena- ren, de 28-j. wachtmeester H. Ooster- dijk, de 34-j. wachtmeester J. Pelk en de 63-j. inspeoter C. Koker, die allen de dood van talrijke Joden op hun geweten hebben. Cubaanse suiker voor ons land Nederland heeft van Cuba 20.000 ton suiker gekocht. De levering zal tegen het einde van dit jaar geschieden. De Ver. Staten hebben over de maand No vember 34 000 ton tarwe aan ons land toegewezen. zeide geweten te hebben dat met het pakje iemand uit de weg geruimd moest wonden. Wat er in het pakje zat wist hy De 5e beklaagde, S. W. Hogerhuis, geb. te Utrecht 17 Oct. 1910, serg. bij de Gen. Staf, had meegedaan aan een eerste poging om Boer te vermoorden op de Monsterseweg. Ook was hij betrokken bij de ontvoering van F. C. v. Rijswijk te Renkum. De auditeur-militair bij de Krijgsraad maj. mr dr J. M. J. Baak, eiste heden middag tegen kapt. baron v. Heemstra 15 jaar en 3 mnd.; tegen serg. A. T. de Boer 11 Vz jaar, tegen korp. J. P. J Peterse 9 jaar, tegen serg. S. W. Hoger huis 4 jaar, tewijl de overige eisen vari eren van 6 mnd tot 1 jaar gev. straf. HONDERD BANKJES VAN 1000 GULDEN VERDWENEN UIT POSTZAK Bij verzending van Alphen naar Leiden Toen men gisteren in het postkantoor te Leiden een aangekondigde geldzending van het postkantoor te Alphen aan den Ryn, bestaande uit 100 briefjes van f 1000 in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zyn met oud papier. Over deze vermissing van f 100.000 hangt nog de sluier van sensationele ge heimzinnigheid. Zowel de politie als de P.T.T. wenst er zich zo weinig mogelijk over uit te laten. In samenwerking met de Leidse en Alphense politie heeft de Rijks recherche uit Den Haag het onderzoek met kracht ter hand genomen. Vooralsnog schijnt men echter in het duister te tas ten, hoewel sommige tekenen er op wij zen, dat een spoedige ontknoping niet on mogelijk is. Het geld werd Woensdag aangeboden op het postkantoor te Alphen aan den Rijn. De politie wil nog niet bekend ma ken, door wie. De honderd bankjes zijn toen op het genoemde postkantoor ver pakt onder persoonlijk toezicht van di recteur Huisman en postambtenaar Stig- ter. De bundel werd verzegeld, in een speciaal geldzakje gestoken en in een normale postzak, bij andere stukken ge bracht. Zoals te Alphen te doen gebrui kelijk is, werd deze zak per handpost wagen naar het station vervoerd. Met de trein van 21.07 werd de zending uit Al phen Woensdagavond naar het Leidse sta tion overgebracht en vandaar door een auto der P.T.T. naar het postkantoor. Te Leiden heeft de postzak, zo werd is medegedeeld, de gehele nacht van Woensdag op Donderdag in het postkan toor gestaan. Toen men gistermorgen met het leeghalen en sorteren-wilde be ginnen. werd de wonderlijke ruil var bankbiljetten in schrijfpapier gemerkt. Bij het leeghalen waren twee Leidse P. T.T.-ambtenaren aanwezig. De Alphense P.T.T.-directeur Huisman 1 de ambtenaar Stigter worden, han gende het onderzoek, vastgehouden. Het gerucht, als zouden te Leiden enkele per sonen dit lot delen, kon men ons nie bevestigen. DAT de burgemeester van de stad Co ventry die door de Duitse bombardemen ten zo zwaar beschadigd werd, een har telijke handdruk heeft gewisseld met de burgemeester van de Duitse stad Kiel die ernstig geleden heeft door de geallieerde bombardementen en Coventry's burger vader by deze gelegenheid uitriep: „we moeten trachten elkaar beter te kennen 1 elkaar te begrijpen". DAT gisteren grootse feestelijkheden jn begonnen ter gelegenheid van het gouden priesterjubileum van Kardinaal Roey te Mechelen en Koning Leo pold de kardinaal een brièf heeft ge zonden waarin Z. M. o.m. zegt nooit te zullen vergeten dat de kardinaal tot die genen behoort die in 1940 begrepen heb- waarom de Koning geweigerd heeft zijn volk in de nood te verlaten en hoe Z.M. door zich gevangen te geven, te gen de vijand een lijdelijk verzet heeft geboden. DAT de veehouder V. D., te Loenen, door de Utrechtse tuchtrechter tot f600 boete werd veroordeeld, daar hij melk zonder bon voor 25 cent per liter had verkocht. DAT de burgemeester van Breda, de heer J. v. Slobbe, die de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, per 1 Nov. a.s. zal aftreden. DAT Oostkapelle (Z.) dit jaar nog niet herbeplant "kan worden, aangezien door de droogte het zoutgehalte in de bodem sterk gestegen is. DAT te Zaandam de postagentschap houder B. d. W. is gearresteerd wegens het berekenen van te hoge porti. DAT te Amsterdam een 25-j. boekhou der is gearresteerd, die bij een groot handel in ijzerwaren aldaar f 21.500 had verduisterd en hiervan goede sier gemaakt. DAT de St.-Crt. van gisteren wijzi gingsbeschikkingen hooiprijzen 1947 gedroogde fruitdistributie 1946 bevat DAT de Chr. Middenstandsbond op Sept. a.s. in Utrecht vergadert. DAT de Stichting „Friesland 1940'45" :n gedeelte van de Noorderbegraafplaats Leeuwarden als erebegraafplaats voor de gevallenen zal inrichten. DAT het Friese Groene Kruis een be roep op de afdelingen doet om de sala- i der wijkverpleegsters op f2400 te brengen. DAT in Friesland het t.b.c.-cyfer een belangrijke daling vertoont. DAT reeds 200 Friese beroepschauffeurs inschreven voor de geen-ongelukken-wed. stryd van „Veilig Verkeer", te Leeuwar- ;n. DAT luit.-gen. Kruis op een persconfe- fentie te Bern heeft verklaard technici het Ned. leger voor korte tijd naar Zwitserland te willen zenden. DAT gisteren in Amsterdam een drie- aags intern, congres van antiquaren is begonnen. DAT te Den Helder gistermiddag 100 adelborsten zijn geïnstalleerd. DAT in de omgeving van Utrecht dezer dagen 19 varkens, die zonder vergunning werden gehouden, in beslag zijn ge- DAT te Amersfoort een inwoner van Woudenberg is gearresteerd, die zelf eieren frauduleus bleek te stempelen. DAT het St. Ignatiusziekenhuis te Breda dit jaar zijn zilveren jubileum DAT de nieuwe president van de Arr. Rechtbank te Dordrecht, mr W. J. Hof dijk, uit Assen, gisteren plechtig is ge ïnstalleerd. DAT de Russische ambassadeur, V. A. Valkov t-g.v. de Czaar Peterherdenkings dag te A'dam op 25 Sept. aj. aldaar een gedenksteen onthult en burg. d'Ailly hem 's avonds een diner aanbiedt. DAT de trein tussen Den Bosch en Geertruidenberg op 5 Oct. a.s. weer gaat ryden. DAT de N. S. B. burgemeester van Oostkapelle, H. v. d. Wel, door het Mid delburgs tribunaal tot 2 J. en 9 mnd. gev. straf werd veroordeeld. DAT de Ned. Chr. Bouwarbeidersband in Aug. '48 zijn 40-i. bestaan viert. DAT de voordrachtskunstenares Char lotte Kohier dit jaar enkele gastrollen zal vervullen bij grote gezelschappen, a. van „Comedia". DAT by de sluiting van de Jaarbeurs in 6 firma's, die 25 maal aan de beurs hebben deelgenomen, een oorkonde uitgereikt. DAT de „Willem Ruys", het niet vlaggeschip van de R'damse Lloyd" eind November zijn technische proefvaart maakt. DAT is uitgegeven Stbld. 310, waaiby bepaald dat de Prijsopdryvings- Hamsterwet 1939 opnieuw in werking ^reedt met ingang van 27 September '47. DAT van het bouwplan van 100.000 euwe woningen in Londen er dit jaar •00 gereed komen en hiervoor door Ne derland. behalve het half millioen reeds geleverde, nog 24% mill, stenen wordt uitgevoerd. DAT gisteravond het m.s. „Indrapoera' voor de eerste maal sinds de bevrijding met 732 betalende passagiers naar Bata via is vertrokken en er 1300 Niwin- Kerstpakketten aan boord zijn. DAT gisteren het aan de N. V. Boele' Scheepswerven te Bolnes gebouwde m.! ,3agan" aan de K. P. M. is overgedragen. DAT gisteravond brand is ontstaan de koelkamer van het m.s. „Aruba" de K.N.SM. te A'dam, welke brand eerst vanmorgen kon worden bedwongen. DAT de Chr. Boeren- en Tuinders Bond op 26 en 27 Sept. a.s. in „Birkho- ven" te Amersfoort een tuinbouwcongres houdt, waar de voorz., Chr. v. d. Heuvel, M. Prins uit Honselersdijk, B. Hav'enaar te Berkel en T. Borst uit Veur spreken. DAT J. Krijgsman van de K. v. K. in Zuid-Holland half Oct. naar Montreal vertrekt als secretaris van de afd. het R'damse Canada-Instituut, welke daar begin Nov. geopend wordtv DAT het Ned. Jeugd Rode Kruis in samenwerking met „Nederland helpt Indië" en de „Niwin" aan de Nederland se kinderen in Indië een Kerstpakket wil uitreiken en een beroep gedaan wordt op scholen en jeugdbewegingen. Te weinig Kamerleden HET is een belangrijke, zij het ook korte redevoering geworden, waar mede mr Van Schaik, herbenoemd voorzitter der Tweede Kamer, zijn ambt heeft aanvaard. Heeft zulk een redevoering als regel het karakter van erkentelijkheid^etuiging voor het verleende vertrouwen een vertrouwen dat volkomen is verdiend ditmaal heeft de heer Van Schaik ervkele op merkingen gemaakt over de werking van het parlementaire stelsel. Deze opmer kingen zijn van te groter waarde, daar an zulk een deskundig man afkom stig zijn. In zijn korte rede heeft mr Van Schaik de vraag opgeworpen, of onder de om standigheden. welke wy beleven, het aantal Kamerleden nog wel groot genoeg is te achten. Om drie redenen is de arbeid van het parlement wel zeer in omvang toe genomen. De uitbreiding van de over heidsbemoeiingen met het sociale en eco- nomjsche leven bracht ruimer werk zaamheid van het parlement mee. 't is nu eenmaal zo: hoe omvangrij ker de overheidstaak, hoe omvangrijker de taak van de volksvertegenwoordiging, die de overheid heeft te volgen en waar mogelijk heeft bij te staan. IN de tweede plaats roept de mede werking aan het internationale poli tieke leven vele krachten op. Wij denken aan de vergaderingen der Ver enigde Naties en aan het feit, dat in de delegaties naar die vergaderingen als regel ook enkele parlementsleden zijn opgenomen. En in de derde plaats vraagt Indië ook al gaat er nog veel te veel buiten het parlement om en al wordt de volks vertegenwoordiging vaak te laait in het regeringsbeleid gekend heel veel tijd en aandacht en dat zal voorlopig zo blijven. Is het wonder, dat voor al deze ,,by- komstigheden" het ambt van volksver tegenwoordiger, toch reeds zwaar, nog des te zwaarder is geworden? De gedachte van mr Van Schaik ver dient dan ook stellige overweging, ook al omdat zij. indien zij verwezenlijkt wordt, gelegenheid biedt, vooral enkele kleinere fracties met deskundige leden uit te breiden. Het parlement moet erop bedacht zyn, gelijke tred te houden met het zozeer geïntensiveerde politieke leven. Het gaat niet goed, indien dit niet het geval is. Maar het gaat evenmin goed, indien het slechts het geval is door ab normale belasting van de parlementair* krachten. Russen en Denen strijden om de „Gneisenau" Rusland heeft het wrak van de „Gnei senau", het vroegere Duitse vestzak slagschip, dat ten Zuiden van het Deens* eiland Falster is gezonken, voor zich op geëist. Twaalf Deense werklieden, di* aan het slopen waren op het schip, wor den door de Russen gevangen gehouden. De Denen stellen een onderzoek in. „DE VIER WILLEMS" TE LISSE. Vier maal Willem van Groen, respeetieveiyk geboren 30 November 1860, 10 Juni 1884. 21 Juni 1913 en 14 Juni 1947. Moge het overgrootvader Willem gegeven zyn. zyn drie Willems nog vele jaren te zien opgroeien. Engelse Chief-Scout komt Luchtverkenners demon streren op Ypenburg Naar wy vernemen zal de Chief Scout Engeland, Lord Rowallon, verge zeld van de commissaris voor het bui tenland, mr Binchan van 1113 Oct een bezoek aan de Nederlandse padvinder» brengen. Ook Lord Baden Pov/ell, de zoon van wyien de Chief Scout, die momenteel met verlof als officier van het Zuid- Afrikaanse Politiecorps in Engeland ver toeft, zal aan dit bezoek deelnemen. Het voornemen bestaat, dat op 10 Oc tober op Ypenburg door de Lucht/ver kenners een demonstratie wordt ge- Indien de weersomstandigheden zich daartoe lenen, zal die avond een padvin ders-demonstratie op een nog nader aan te geven verlicht veld worden gegeven, zoals dit tydens de jamboree is geschied. Tevens zal een krans worden gelegd op het graf van Jan van Hoof te Nijmegen, die zo vaak aan de padvinders ten voor beeld wordt gesteld. Voorts zullen de gasten een bezoek brengen aan het Airborne-kerkhof te Oosterbeek, en ten slotte een bijeenkomst in het nationaal kamp te Ommen bijwonen. Ex-koning Carol van Roemenië zal Vrijdag met zijn echtgenote op een Argen tijns schip naar Portugal vertrekken. Reeds 142 arrestaties in Tjecho» Slowakije In Verband met een complot, dat de omverwerping van de Tsjecho-Slowaakse republiek zou beoogd hebben, zijn in Slowakye thans reeds 142 arrestatie» verricht. Hierbij zijn niet inbegrepen d* gevangen genomen militairen. Bijna 4000 slachtoffers bij Japanse typhoon De typhoon, die dezer dagen boven Japan heeft gewoed, heeft reeds 3370 dodën of vermisten geëist Het water stroomt vijf Noordelijke en Oostelijk* wijken van Tokio binnen. Opn nieuw warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt warm weer met en kele plaatselijke buien, hier en daar ver gezeld van onweer. Des nachts weinig wind. met enkele nevel- of mistbanken. Overdag tydelijk matige wind uit Zui delijke richtingen. ZON EN MAAN. Zaterdag 20 September. Zon op 6.21 en onder 18.46. Maan op 13.19 en onder 21.07, Maandag 22 September E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1