NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 194) .NIEt Christelijk-Historisch zijn betekent ook christelijk sociaal zijn DE HEER H. KIKKERT SPRAK VOOR C.H. LEIDEN Als men gedacht heeft, dat na de ver kiezingen in 1946 de rust op het politieke terrein zou weerkeren, heeft men zich deerlijk vergist. Het Nederlandse volk zou weer ter stembus willen, wan Regering is er niet in geslaagd, zijn trouwen te winnen. De schone beloften van enkele partijen zijn phrases zonder meer gebleken, 'k Geef toe, dat we een zeer, zeer moeilijke regeringstijd beleven, maar als het blijft zoals nu, wordt het volksbelang ondergeschikt gemaakt partijenbelang en zakt Nederland steeds dieper in 't moeras. Er wordt gestrooid met volksgunsten, bijv. het consumenten- crediet, maar de C.-H. U. biedt u plichten en wel: paraat zijn, tegenover leuzen den stellen en het beginsel zien niet als een liefhebberij, doch als een plicht het Evangelie uit te dragen. Dat waren in 't kort samengevat de woorden, waarmede de voorzitter van de C.H. U., afd. Leiden, de heer D. v. d. Kwaak, de eerste alg. ledenvergadering opende. „De C.H.U. en het sociale vraagstuk" was de titel van de rede, welke de heer H. Kikkert, te Zeist, lid van de Tweede Kamer, hield. „Mogen wij als C.-H. wel over sociaal- •zijn spreken, is de combinatie C.H.U. reac- tionnair niet beter?" vroeg spr. zich aller eerst af. „Men voegt ons toe, dat we op nieuwe sociale maatregelen remmend werken en ons aan 't oude vastklemmen. Voor som migen was dit zelfs aanleiding, om de be ginselen los te laten en zich bij een an dere partij aan te sluiten. Hervormde predikanten hebben zich. zonder behoor lijke studie van het sociaal verleden te maken, losgemaakt en zijn naar een partij gegaan en dit was sprekers grootste bezwaar waarvan alleen de naam iets zegt. Van de onbewogenheid wierpen zij zich met élan in de bewogenheid. Maar staan we dan negatief ingesteld? Ook de jeugd vraagt om een vaste lijn, om stuwkracht, om niet-alleen-beginselen, doch ook iets op het practisch terrein, waarmede zij aan de slag kan. De C.H.U. geeft echter een positief ant woord: Christelijk-Historisch betekent ook Christelijk-sociaal zijn. Betekent dit het geven van een concreet plan? Neen. De sociaal-democraten lachen nu om het dogma van de vraagstukken, dat ze in het verleden stelden. Het is niet moge lijk om een sociaal plan te geven, dat onder alle omstandigheden is te verwezen lijken. De C.H.U. is van mening, dat men zlqh telkens weer moet bezinnen over de omstandigheden, waarvoor God ons stelt. Want niet de mens. maar God is het, die de gang der historie beheerst. De vol maaktheid zal hier op aarde niet komen voor de jongste dag daar is. De mens is niet goed. Op de conferentie te Birkhoven is het ordeningsvraagstuk uit sociaal en econo misch standpunt besproken. Na de Franse revolutie is er geweest een individuele samenleving, d.w.z. er was vrijheid op sociaal en economisch terrein voor een ieder. Maar dit leidde tot excessen. Een halve eeuw geleden kwam er echter de sociale wetgeving en de strijd is niet zonder zege gebleven. Zelfs na 5 j bezetting stond Nederland op sociaal terrein niet achter bij andere landen. Maar wel hielden we als vrucht van de nazi bemoeiingen het „verduisterde" rapport- Woltersom over, dat op het na-oorlogs bedrijfsleven sterk zijn stempel drukt. En hoewel het noodzakelijk blijft, dat de regering de prijsvaststelling nog in han den houdt, moeten we niets van geleide De afdeling Leiden van de C.H.U. gaat jubileren In 1948 zal het 40-jarig bestaan worden herdacht In 1948 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Leidse afdeling van de C.H.U. werd opge richt. Dit feit, zal geenszins ongemerkt voorbijgaan, want, naar de voorzitter van de afd. Leiden, de heer D. v. d. Kwaak, gisteravond op de ledenvergadering mede deelde. zal het 40-jarig bestaan volgend jaar op grootse wijze in de Stadsgehoorzaal wor den herdacht. DE KOMENDE VERGADERINGEN VAN DE C.H.U. AFD. LEIDEN In November zal in een vergadering van de C.H.U., afd. Leiden, de Leidse gemeente begroting worden behandeld door de ge meente-ontvanger, de heer J. Versteeg, ter wijl op 20 Jan. a.s. prof. dr G. van Niftrik voor de afdeling in de Stadsgehoorzaal hoopt te spreken. economie, d.i. staatseconomie hebben. We moeten krijgen het publiekrechtelijk leven en dit is niet een reactionnair, doch een zuiver positief-constructief streven. En werkgevers én werknemers hebben een Goddelijke taak: zij zijn rentmeesters in Gods dienst en hebben zijn opdracht te vervullen. De C.H.U. is een beginsel- partij. Zij laat geen optimistische klanken horen en ze wil het „lelijke" woord van Colijn laten klinken: „We zullen ons jnoe- ten gaan aanpassen". De verarming, waaronder we gebukt gaan, zal echter gezamenlijk gedragen moeten worden." Van de gelegenheid, om vragen te stel len, werd ruimschoots gebruik gemaakt. Dertig-jarig bestaan Bond van Plantenhandelaren Bescheiden viering te Leiden Op echt-Hollandse wijze, zakelijk en nuchter, zonder overdreven entourage, maar gebaseerd op hechte onderlinge banden, heeft de Bond van Plantenhandelaren Woensdagmiddag te Leiden haar 30-jarig bestaan gevierd met een onderlinge lunch in „Den Vergulden Turk", waarbij ook de burgemeester van Boskoop, mr E. P. Ver kerk, aanwezig was. Het geheel droeg i het karakter van een familiefeest dan een offioiële herdenking: voor welk laatste evenwel voldoende reden ware geweest. Immers, men kon ons met gerechtvaardigde trots meedelen, dat het laatste jaar voor zeven acht millioen was uitgevoerd. En wat dat voor de Nederlandse deviezenpos;tie betekent behoeft geen betoog. Tuinders kunnen naar Amerika „Tuinbouw en Plantkunde" vergaderde Voor de Kon. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afd. Leiden, sprak gis teravond in Het Gulden Vlies de heer A. P. Wilson over „Tuin- en Landbouw in de Verenigde Staten". De heer Wilson, die deze zomer voor het eerst sinds 19 jaar weer in Nederland was, prees ons land. dat hij nu zoveel objectiever kon beoordelen, om zijn ordelijkheid en net heid, ook op tuinbouwgebied. De Ameri kaan, die zoveel oppervlakkiger leeft, kan in de tuinbouw niet die belangstelling tonen, die voor de juiste beoefening nu eenmaal noodzakelijk is. Zo kent Amerika ook niet het instituut van de tuinbouwscholen, be halve voor dames. De wetenschappelijke be oefening is toevertrouwdaan de agricultural colleges'en de universiteiten, die niet uit sluitend het kweken, maar ook de tuinar chitectuur op hun roosters hebben staan. De referent besprak achtereenvolgens de verschillende landstreken van Amerika met hun diverse klimaten en de geschiktheid voor cultures. De Amerikaan is de man de grote projecten. Daarom trekt hem de landbouw en de veeteelt, die op voor ons ongekend grote schaal kan worden beoe fend. Californië is het land, dat ook de tuinbouw op echt-Amerikaanse wijze in practijk brengt. Het is het land van de reuzebomen, waar de appelen, perziken, abrikozen, kersen en zuidvruchten in massa voor de export worden gekweekt. Ontbossing en irrigatie zijn problemen, die in Amerika radicale oplossingen vra gen en ook krijgen. Jammer vond spreker het, dat de grote landgoederen door de ge volgen van de oorlog niet meer zo intensief bewerkt kunnen worden. Daarmee gaat bovendien veel schoons verloren. Sprekend over de kansen van Immigratie noemde de heer Wilson Amerika een land, dat voor mensen, die willen en durven aan pakken, nog vele kansen biedt. Wie tuin bouw wil beoefenen, ga naar de Verenigde Staten; landbouwers kon spr. ook Canada aanraden. De bezoekers van deze geanimeerde ver gadering hadden de heer Wilson, die dezer dagen weer naar Amerika vertrekt, nog vele vragen te stellen, zo vele, dat de voorzitter, de heer J. Jonker, de stroom moest indammen en een einde moest forceren. Van classicaal naar individueel onderwijs PLANTSOENSCHOOL HIELD OUDERAVOND Bij uitstedigheid van ds M. J. Punselie; opende ds D. J. Vossers gisteren de ouderavond van de „Plantsoenschool". uitgaande van de Ver. voor Chr. Volks onderwijs. Het was lang geleden, dat een ouderavond werd gehouden, maar. zo merkte ds Vossers op, de gelegenheid deed zich thans voor, omdat j.l. Maandag de totaal vernieuwde Oostelijke vleugel weer in gebruik werd genomen. Deze vleugel was steeds de mooiste, maar leed door de bezetting ook het meest Het werd er een complete chaos. Ook de Fröbelschool werd wat verbe terd. Ze kreeg een nieuwe zandbak en de speelplaats werd vernieuwd. De vloeren der bovenlokalen konden nog niet wor den verbeterd en voor de centrale ver warming is nog niet de toestemming van het gemeentebestuur afgekomen. Ds Vossers eindigde met de hoop uit te sjJrefc'en, dat de 'liefde voorde school zal blijveh groeién, zödat meer en meer niet alleen worde gezocht, wat de kinderen in dit leven nodig hebben, maar dat ze ook worden heengewezen naar Jezus Christus. Nadat ds Vossers in gebed was voor gegaan, hield de heer A. v. d. Baan, hoofd der school, een ..meesterlijke" toe spraak, die de aandacht der aanwezigen wist te boeien. Spr wees allereerst op het nut van ouderavonden. De invloed van de oorlog doet zich nog steeds gel den. Het aantal leerlingen daalde, ten gevolge van de sanering van de Haven straat, waardoor wel huizen werden afge broken. maar nog geen nieuwe gebouwd. Ook deze spreker deed een beroep op de ouders, om voor de school op te komen. Spr wilde daarna iets vertellen van het werk in de school, speciaal in de zes de klasse. Er wordt namelijk op een nieuwe manier gewerkt. „Je mag -doen. wat Je wilt", zeggen de kinderen. Dat is natuurlijk niet waar, al lijkt het er voor de kinderen en dat is het grote voor deel wel op. Er wordt allerwegen van onderwijsvernieuwing gesproken. Een der grootste bezwaren Is het classicaal onder wijs. Er wordt te weinig rekening ge houden met de verschillen der kinderen. nu heeft in de zesde klas pogingen gedaan, dit te veranderen, door de Dal ton-methode in te voeren, d.w.z. dat de kinderen in losser klasseverbandleren, per week ieder hun eigen taak krijgen en zich naar eigen aanleg, tempo en con centratievermogen kunnen ontwikkelen. Het Rijksmuseum van Oudheden in '44 en '45 DE RESTAURATIE VAN DE I VOORGEVEL Proefgravlngen te RUnabarg. Van de hand van de directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, dr W D. v. d. Wijngaarden, is het ver slag over de jaren 1944 en 1945 versche nen. waaraan we het volgende ontlenen: De restauratie van de voorgevel vond. behoudens enkele onderbrekingen, gere geld voortgang. Reeds nu is te zien. hoe het poortgebouw van het voormalige Hof van Zessen in de voorgevel tot zijn recht zal komen en kan geconstateerd worden, hoe belangrijk het aspect van het Rapen burg door deze restauratie zal worden verbeterd. Bij de bombardementen van 10 en U December 1944 werd aan de voorwerpen, ondergebracht in de schuil kelders onder het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. geen schade toegebracht. Na de oorlog werd onmiddellijk begonnen met het weder in gereedheid brengen der museumzalen. Al het tentoonstellings materiaal. voor zoover het opgeborgen was in de schuilkelders onder het Rijks museum voor Volkenkunde en in de dui nen. werd naar het Museum terugge bracht. Van grote betekenis, met het oog op eventuele uitbreiding, is het. dat kort na de bevrijding door de Regering beslag Is gelegd op het aangrenzende pand Ra penburg 26 Dit pand bevat een aantal grotere en kleinere vertrekken, zeer ge schikt om te worden ingericht als stu diezaal. Dan volgt een aantal publicaties, welke in de genoemde jaren zijn verschenen tevens wordt een opsomming gegeven de lezingen, die in het gebouw werden gehouden. Ook geeft dr v. d Wijngaarden een overzicht van de aanwinsten en w— zaamheden. In het voorjaar van 1944 verichtte dr Braat een kleine proefgraving achter het raadhuis te Rijnsburg. waar de heer Glazema het vorige jaar eni\e scherven bad gevonden, o. a. van laat-Karolinglsch aardewerk. Het kleine stukje grond, dat voor onderzoek beschikbaar was, heeft waarschijnlijk deel uitgemaakt van een kloosterhof van de abdij. Fundamenten gebouwen, die tot de abdij kunnen hebben behoord, werden dan ook niet aangetroffen Behalve enige niet nader dateerbare skeletgraven uit latere tijd. op hoger niveau gelegen, werden in de vaste grond, op ongeveer 3 meter onder het maaiveld, grondsporen van houten huisjes aangetroffen, die door de er bij gevonden scherven ongeveer in de tijd kort vóór de stichting der abdij konden worden gedateerd. Een poging, om door het graven van een sleuf in de richting van de kerk nog lets van de oorspronke lijke fundamenten van dit gebouw terug te vinden, ten einde nog iets te weten te komen omtrent de zeer problematische bouwgeschiedenis, leverde helaas geen resultaat op. daar op de enige plek, waar zulk een sleuf gegraven kon worden, de grond vol rioleringen zat, bij de aanleg waarvan alle eventuele overblijfselen van oude fundamenten volledig moeten zijn opgeruimd Nadat dr v. d. Wijngaarden er op heeft gewezen, dat de bibliotheek met 134 num mers werd vermeerderd, geeft de direc teur tot slot een -aantal cijfers, waaruit blijkt, dat in de laatste oorlogsjaren het museum nog door 8361 personen werd bezocht. LEIDERDORP. Vanavond half 8 wordt een leden vergadering gehouden van de Chr. Nat school Aan de orde is bestuursverkiezing De N V Utrechtse Hypotheekbank te Utrecht zal de N.V. Dordrechtse Hypo theekbank overnemen. De emissie „Lever Bros-Unilever" van f 12 millioen 4 pet afl. cum.-pref aandelen tegen een uitgiftekoers van 104 pet komt op 23 Sept. a.s. aan de markt- De kinderen voltooien hun taak meestal graag. Ze gaan het werk als hun eigen werk beschouwen. Soms is zachte drang nodig. Maar meestal blijven ze zelfs c werken of maken ze thuis iets af. De heer v. d. Baan besprak vervolgens en kele facetten vair dit stelsel en de mo gelijkheden en de moeilijkheden (de laat- ;e vooral voor de onderwijzer) er van. De nieuw ingerichte lokalen werden na »n kopje thee door de aanwezigen be- chtigd, alsmede het werk der leerlingen. Er* bestond ruime gelegenheid, met de leerkrachten over de kinderen te ten. Ook wat de Fröbelschool betreft, die onder leiding van mej. A. E. Smit staat. Stedelijke Gas- en Electriciteits- fabrieken gaan jubileren Naar wij vernemen bestaan de Electriciteitsfabrieken op 15 October a.s. 40 jaar, terwijl volgend jaar het eeuwfeest van de Stedelijke Gasfabrie ken zal worden herdacht. Om het eerste heuglijke feit te vie ren wordt op 10 October a.s. in de Stadsgehoorzaal een feestavond voor genodigden en personeel gehouden. De heer L. Arbouw 25 j. portier aan het Diaconessenhuis Hartelijke huldiging door het bestuur, doktoren en personeel. Heden herdacht de heer L. Arbouw de dag, dat hij voor 25 jaar als portier dienst trad bij het Diaconessenhuis te Leiden. Vanmorgen is de jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw èn dochter, door bestuur, doktoren en personeel ont vangen en op hartelijke wijze gehuldigd. Prof. dr J. N. Bakhuyzen v. d. Brink, voorz. van het bestuur, was de eerste spreker, die de jubilaris woorden van er kentelijkheid toesprak en hem prees om zijn bekwaamheid en plichtsbetrachting. Zr Ida van Zetten memoreerde dat de directrice, zr Elema, door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn en bracht na mens de staf de felicitaties over. Dr P. M. de Planque sprak hartelijke woorden namens de doktoren en stelde de jubilaris een radiotoestel ii uitzicht. Namens het vrouwelijk personeel richtte mej. G. Kuyt het woord tot de jubilaris en namens het mannelijk personeel deed dit de heer W. Stavleu. Alle sprekers lieten hun toespraken in geschenken vergezeld gaan. Distributievaria Uitreiking Bonkaarten K 711. Morgen jn aan de beurt de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft tussen 84.000 en 87.000. Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709, waaraan zich de Inwisse lingsbonnen bevinden. Uitreiking schoenenbonnen op stam- kaartcijfer 6 en aan kinderen, geboren in de maand September van een der Jaren 1932 t/m 1945, en aan kinderen, die ln deze maand 10 maanden oud worden Morgen de letters Sch. t.m. Z. Afhalen toeslagksarten jonge en a s moeders, eventueel tegelijk met de tex tiel-, resp. zeepverstrekking, waarvoor een oproep werd gezonden Morgen de letters Sch. t.m; Z. Het distributiekantoor Is 8 30—11 45 en 14—16 uur BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Janna, d. v. L. J. Huner en C. Oudshoorn; Roland H., z. v. D. G. van Dijk en J. R de Heer; Willy J., z. v W Oo9trom en H. Beij; Hendrika G., d. v- J. J. Guldemond en G van Rheenen; Wil- helmina J., d. v. B. van Houten en A. C. v d. Laan; Andrie, z. v. J. Linschooten en R Moonen; Pieter H. J.. z. v. J. Berkhuij- sen en A. Schlagwein. OVERLEDEN: C. Bouterse, 50 j.; H. J Reinink, 76 j.; H. Tuijn, 80 j-; E. M. den HollanderLasschuit, 41 j.; E. K. Vol- kersz, 85 j.; J. van der Haas. 86 j.; J. Zwa nenburg, 71 j. GEHUWD: F V. van den Berg en M de Meij; P J. Boot en L. Dissevelt; T. W. J Cattin en A Welagen; C. P Gijman en J. H M Zandvliet; A. C. Kulk en D. J. Smit; S. van Noort en F C. A. van Harte- velt; J. Stouten en T. C. van Kempen; R. C. Vonk en T E. van Mourik; H J Wil- lemse en C. Levarht; P. Lems en J. J Ruitgers; M J. Zuydwegt en J. M. Rave- sloot; G Ravensbergen en J W van Dam; W van der Zeeuw en P. den Oude; J. de Vreugd en C M A. van Leeuwen; Lindhout en A. P. Versloot; A. Heerema en J van der Heijden; K. Elskamp de Vos. Warmonds gemeenteraad wisselde van gedachte over een badhuis Op de nieuwe woningen wordt f 18.000 bezuinigd. voorlezing van een aantal goedkeuringen door Ged. Staten, door de voorzitter, jhr mr L. E. M. von Fisenne, met enkele woorden het rapport van de heer Bakkers over een te bouwen badinrichting aangestipt, hetgeen de inleiding was van een langdurige ge dachtewisseling. De heer Elburg noemde de kosten f 15.000 te hoog; de capaciteit te klein, omdat het slechts twee dagen open zal zijn en de plaats niet in het centrum van het dorp gelegen is. Spr. wil het zien b.v. bij het gymnastieklokaal of onder het oude raad- Dit laatste stuitte op vele moeilijkheden, volgens weth. Dekker. De heer v. Vliet vond het rapport van de heer Bakkers op de kos ten aanvechtbaar en wilde een grote capaci teit. De prijs per bad van f 0.25 bleek ook te hoog, vooral voor kinderrijke gezinnen. De voorzitter merkte op, dat het rapport de raad afschrok en stelde voor het weer in studie te geven oun. voor gunstiger fi nanciële perspectieven. Bij punt 3 van de agenda, overname een laan om niet van de erven van de heer W. Jochem, deelde de voorz. op een desbetreffende vraag mede, dat dit een stap was in de richting van latere uitbreidings plannen. Vervolgens werd aan de woning stichting „Warmunda" een bijdrage toege kend. Het volgende punt van bespreking vormde het voorstel van B. en W. medewerking te verlenen aan de inrichting van een klaslokaal in de R.K.-Parochiale school. De heer v. Vliet informeerde, of het niet mogelijk was een betere oplossing te vinden. Spr. zag een schoollokaal liever niet op een zolder en wenste een geheel nieuwe school. De voorzitter antwoordde, dat dit een zaak van het schoolbestuur was. Het voorstel werd na enige woorden over en weer tenslotte aangenomen. Enige perce len grond gaan voor gemiddeld f 1 onder de hamer door en de speelplaats van de school met de Bijbel, gemeentegrond zijnde, zal voor f 864 worden betegeld. De verorde ning op de heffing en invordering van havengeld, kade en opslaggeld en de pen sioengrondslagen van drie ambtenaren, groot f 2978, 1448, 3278. volgens vaste wedde, werden vastgesteld. Op voorstel van B. cn W. werden na stemming weth. de Greef en de heren Heitlager, v. Bladel, Willemse en Balrave benoemd tot leden van de com missie van advies inzake de woningruimte- wet. Tijdens de rondvraag kwam de aanbouw van nieuwe woningen ter sprake, waarbij bleek, dat de laagste inschrijving te hoog was en thans f 18.000 op de huizen bezui- wijl de heer v. Geer mededeling deed, dat de borden, welke het gebied van het kooi recht aangeven, niet juist zijn geplaatst De voorzitter zegde toe dit te laten veranderen. Verschillende leden informeerden naar de betekenis van het kooirecht, hetgeen voor een volgende vergadering werd bewaard. Inbraak in de Ned. Herv. pastorie te Warmond In de afgelopen nacht werd ingebroken in de Ned. Herv. pastorie te Warmond. Vermist worden: een belangrijk bedrag aan geld, alle distributiebescheiden en het rijwiel van mevr. Zandee. De dieven, van wie nog niets bekend is, hebben zich toegang verschaft door het w.c.-raampje. Ds en mevr. Zandee hebben rustig door geslapen. De politie stelt met kracht een onderzoek ln. Kind te Rijnsburg gedood Gistermorgen was het 3-jarige dochtertje van de heer D. Tijsterman aan het spelen achter een grote wagen, die meel stond te lossen. Plotseling stak het kind de weg over. Het liep onder een Juist passerende militaire auto. In hopeloze toestand werd het meisje met de auto van P. van Egmond naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst al daar bleek het reeds overleden. De be stuurder van de militaire auto treft geen schuld. Voor het beginnen van een zaak is vergunning nodig! Verschillende personen, uit Leiden omigeving moesten voor de kantonrechter terecht staan wegens overtreding van het vestigingsverbod A. v. N. had zonder vergunning en zon der ingeschreven té zijn bij de K. v. K. een zaak in tweedehandsgoederen ge opend. De raadsman, mr Herfst, vond dit een bijzonder geval, omdat zijn cliënt zelf niet inkoopt. Het O.M. wees er op, dat deze zaak al maanden loopt. Zolang van N. geen vergunning heeft, zal hij de zaak moeten sluiten. Eis: f30 boete of 15 d. h., uitspraak: f 15 of 5 dagen. Het politieke „ganzen p bord" der V.N. Er zit perspectief in de Lisser woningbouw DE GEMEENTERAAD VERGADERDE In de Woensdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Lisse werd ln de plaats van de heer W. van Blitters- wijk (nieuw raadslid) benoemd tot klok luider .de heer G. van Loenen Sr., zulks met 14 van de 15 stemmen. De ene stem bleek uitgebracht op de heerTibboel, wat nog al hilariteit verwekte (misschien omdat de heer T. nog al eens graag de noodklok luidt?) In de commissie Woon- ruimtewet werden benoemd de heren G. J. Ransdorp, E. Scholte, G. Nieuwenhuis, F. J. van Kesteren en M. Hordijk (geef ons hulzen, verzuchtte de heer Scholte). De voorz. gaf enige moed: de gunning van de 8 woningen van „Volksbelang" is door Volkshuisvesting goedgekeurd, met de bouw zal spoedig worden begonnen. De geloofsbrieven van de nieuwe leden W. van Blitterswijk (vac.-Kingma) en J. van Briemen (vac.-Kr.etsch; mevrouw Christoffersen en de heer H. Capel be dankten) werden In orde bevonden. De hamerpunten gingen er vlot door, zodat spoedig de rondvraag aan de orde was. De heer Kingma sprak woorden van af scheid. Het deed hem leed te moeten ver trekken. Ook de heer Knetsch was dank baar. Het vertrek deed hem echter hele maal geen leed. Beiden wensten allen het goede toe. De voorz. sprak woorden van Wat er in de omliggende plaatsen voorviel ALPHEN AAN DEN RIJN Gisteren, de derde Woensdag van Sept., is de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Er waren ruim 100 paarden aangevoerd, maar veel handel was er niet en het overgrote deel der dieren was reeds vroegtijdig van de lijn. Stonden de paarden in de Zaalberg straat, in de Oranjestraat waren de „kra mers". Vooral in de middaguren was het Bij de behandeling van de begroting 1947, zo schrijven B. en W. aan de raad, is de vraag gesteld, of het geen aanbe veling verdient het gemeentepersoneel re gelmatig geneeskundig te doen onderzoe ken, voornamelijk i.v.m. tuberculose. B. en W. zijn van mening, dat er aanleiding bestaat, de gelegenheid tot periodiek on derzoek open te stellen, echter op basis vrijwilligheid, en stellen voor f120 op de gemeenutebegroting en f60 op die der bedrijven beschikbaar te stellen (f2 per persoon). Ged. StateD gaan reeds ac- HAZERSWOUDE Gisteravond belegde de Ned. Herv. Ge meente een bijeenkomst in het Gymnastiek lokaal. om enige toelichting te gevei> op de adoptie van Oost- en West-Souburg. Hiertoe was uitgenodigd ds L. C. Spijkerboer met de heer Dey, hoofd der Chr. school en pre sident-kerkvoogd. Nadat de heer M. Jansen de vergadering had geopend, kreeg ds Spij kerboer gelegenheid een en ander te vertel len van het eiland Walcheren en in het bij zonder van Oost- en West-Souburg. Dit werd door een film verduidelijkt, hoe het voor de oorlog was en hoe het nu na de oorlog Is. Het eiland Walcheren is gebom bardeerd voor onze bevrijding. De mensen op Walcheren hebben hun offer moeten brengen. De collecte heeft f 82.00 opge bracht. De bedoeling is, dat er ook nog een collecte in de kerk wordt gehouden. De heer Dey schetste nog in korte trekken de financiële toestand van de kerk van Sou burg. Deze is niet erg rooskleurig. Ds Spij kerboer sprak hierna nog een enkel woord. In het bijzonder stond hij stil bij het kerke lijk leven in Souburg. Het was jammer, dat geen grotere opkomst was. Het was de moeite waard, om dit te horen en te zien. KATWIJK AAN ZEE. Het is thans mogelijk gebleken, dat de gemeente Katwijk van het Rijk gron- ten Zuiden van het Zeehospitium aankoopt. Deze gronden zouden dan voor de zo noodzakelijke sportvelden kunnen worden besteed. Daartoe is het nodig, dat ze met een flinke laag geschikte grond worden bedekt. In de toekomst kan dit plaats hebben, door de vrijkomende grond de te graven haven daarvoor te ge bruiken. De Katwijkse Oudheidkamer heeft de vereniging „Oud-Leiden" uitgenodigd tot een bezoek aan enige bezienswaardig heden, n.l. het raadhuis, de oude kerk, een Katwijks interieur en het grafmonu ment in de Ned. Herv. Kerk te Katwijk de Rijn, terwijl na rondgang de heer -. Beelen het orgel van de Oude Kerk zal bespelen. Het bezoek zal plaats heb ben op Zaterdag 27 Sept. De tocht van en naar Leiden zal per „Katwijker" worden gemaakt en het gezelschap zal om 2 uur ten raadhuize worden ontvangen. CONTACT TUSSEN WEI EN WONING Voorstraat 36 Katwijk aan Zee Tel. 2136 „In kaassoorten alleen de betere kwaliteit" LISSE Het departement van het Nut heeft voor de winter een serie mooie avonden be legd voor Volksontwikkeling. Het program, ma is zo samengesteld, dat het inderdaad voor „elck wat Wils" biedt. Men oordele zelf: een lezing van de heer Strijbos op 21 Oct. over zijn tocht met de Willem Barendsz; 10 Dec. komt de heer Van der Hidde uit Maassluis een serie mooie lichtbeelden- laten, zien met vertelling over hulpverlening aan in nood verkerende schepen; Donderdag 8 Jan. een filmavond over Amerika; de KLM komt 1 Maart met een mooie film over haar bedrijf, terwijl 15 Maart besloten wordt met een lezing over Indië, toegelicht met licht beelden. Voor de uitwendige Zending der Ned. Herv. Kerk werd in het afgelopen jaar f 187.13 ingezameld. Met allé kracht wordt de t.b.c. bestre den, ook door middel van de Stichting „Zon negloren", welke reeds 25 jaar heilzaam werk mocht verrichten. Voor deze stichting wordt een speldjesdag georganiseerd op Woensdag 24 September. Ook dit jaar zullen er weer door de Ned. Herv. Kerk gemeenteavonden worden gehouden. Ds Alma hoopt hiermede Woens dag 1 Oct. te beginnen en als leidraad te nemen de brief aan de Galaten. NOORDWIJK Ds B. Bouma, Geref. pred. te Noord- wijk aan Zee, is beroepen te Oldekerk (by acclamatie). „Bloembollencultuur" vergaderde. Met 51 tegen 27 stemmen en 4 stemmen blanco werd het voor. tel van de afdeling lof (de heer Kingma: een stoere kerel met Fries karakter; de heer Knetsch: iemand, die er geen doekjes om windt, goede reis naar Amerika). De heer Van Leeuwen maakte een op merking over de naleving of beter: de niet-naleving van het ambtenarenregle ment. Het reglement moet „op de hel ling". Dit zal ook geschieden. Hierna sluiting van de officiële vergadering, waarna de heer Th. v. d. Eerden de bouw plannen toelichtte. Het was niet sprekers taak, het ningprobleem op te lossen, (er is ei kort van 300 woningen), maar wel wilde de directeur van Openbare Werken aan- schouwelyk maken, hoe de plannen voor staan. Er is een klein begin. In De Engel zijn 19 mooie, ruime arbeiderswo ningen gereed gekomen. Het wachten is nog op het afschilderen. De plannen voor de bouw van 38 woningen van „Volks belang" kunnen nu ook worden verwe zenlijkt. De 38 zullen verrijzen in het Oostelijk deel, achter de Koning-, Prin sessen-, Emmastraat en Willemskade. Ar chitecten zijn de heren Bamhoorn er Paardekooper. Verschillende typen zullen worden gebouwd, evenals de 19 voorzien van een douchecel. De nieuwe weg, die bij de Hereweg tussen „Baka" en Vree wijk begint en met een bocht naar de Ka naalstraat loopt, deze bij „De Spar" kruist en over de Gladiolenstraat richting Kis tenfabriek galt, zal rpet een brug over de Gracht de richting le Poellaan nemen en daar weer op de Hereweg uitkomen. Er zijn nog meer vooruitzichten. Het bureau Leen Tol en Donkelaar heeft op dracht ontvangen, bestek en tekening ge reed te maken voor nog 44 arbeiderswo ningen, evenals in het O. deel. Er blijft langs de nieuwe weg voldoende gelegen heid voor middenstandswoningen. Ook daarvoor is een financiële mogelijkheid geschapen. Bouwkasspaardors kunnen nu hun kansen grijpen! De 44 woningen zul len worden aanbesteed in 5 percelen, zodat ook kleinere aannemers kunnen in schrijven. Er zit perspectief in de bouw! VALKENBURG. Een plaatselijk comité had het plan opgevat de jongens van ons dorp, die zich thans in Indië bevinden het zyn *®- een verrassing te bezorgen en ken van meeleven te tonen. Voor dat doel werd een collecte langs de huizen ge houden. Deze bracht de f 186,29 op. In de loop van de volgende week zullen nu de pakketjes worden klaar gemaakt. Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan deskundige hulp voor het geval dai een zieke geruime tijd thuis verpleegd zou moeten worden. De gemeente klein om uit eigen bronnen zo'r meentezuster te betalen. Wat men echter alleen niet kan doen, kan soms in samen werking met anderen wel bereikt den. Kort geleden hadden vertegenwoor digers van de verschillende kerkelijke groeperingen een bespreking met het be stuur van de Chr. Wijkverpleging te Kat wijk en de plannen, dre daar besproken zijn, zullen weldra definitieve vorm krij gen. Het is de bedoeling, dat de hoofden van gezinnen in Valkenburg lid worden van deze vereniging tegen een contributie van f 2 50 per jaar. Zodra de dokter than6 reeds nodig oordeelt dat er zusterhulp moet komen, kan men zich wenden tot der kerkeraadsleden en dan zal een Grootebroek aanvaar* Dit voorstel houdt! dM zus;e„ vsn Katwijk de2e hul 5 °l>he«"ie verlenen. Binnenkort zal er nu een pro- maatregelen. paganda-avond worden gehouden, wi De heer H. Admiraal is benoemd in op het doel en de werkwijze van deze de commissie voor de export van gerookte' derafdeling nader zal worden uiteengezet en gestoomde vis, welke commissie is in-1 Tot 1 Jan. 1948 zal men zich dan als lid gestelc door het bestuur van de Ned.| kunnen opgeven. Doet men dit later, dan Bond van Visrokers met het doel het moet men eerst een bedrag behartigen en stimuleren van bedoelde ten. voordat men lid kan worden. Ieder export. zal het billijke van deze regeling inzien. De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE POLITIERECHTER. De raadsman, mr. Taat, betoogde dat er iets hapert aan de distributie van kunstmest, en als gevolg daarvan de één teveel heeft, hetgeen de ander te weinig bezit. En daardoor had G.V. te Hazers- woude in strijd met de voorschriften, eer partij kunstmest kunnen kopen, waar voor hij echter nu terecht moest staan De Officier wees erop reeds eerder me verdachte te doen gehad te hebben, er daarom luidde de eis twee maanden ge vangenisstraf. Na het pleidooi, werd het vonnis echter drie maanden gevangenis straf, omdat de rechter de eis nog te laag vond. De bedrijfsleider P. O. te Noordwijk, had de gasten van zijn restaurant van een extra portie vlees willen voorzien, en daartoe zwart ingekocht. Voor dat feit eiste de Officier vier weken ge vangenisstraf, doch de rechter zag reden tot clementie, en volstond met f 100 boe te of 50 dagen hechtenis. W.J.F. van D. te Sassenheim was le- ïrancier geweest van een koe, die clan destien zou worden geslacht. Daarvan was hij op de hoogte geweest en hij moest de organisator genoemd worden van de vleeshandel die was ontstaan. De eis luid- :even maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het vonnis werd zes maanden met aftrek van preventief. De hotelhouder H.H. te Noordwijk aan Zee had zijn gasten aan extra vlees wil len helpen, en hij had zich in het clan destiene daarvan voorzien, omdat een koe was geslacht. Voor zyn afname van het deel, eiste de officier vier weken ge vangenisstraf. De politierechter vei deelde tot f50 boete of 25 dagen hechte nis, en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. De verdachte moest het erkennen keerd te hebben gedaan, doch de w J. B., te Leiden, behoorde weer tot nen, die uit de fabriek waarin hij werkte, wol had gestolen. En dus vorderde de Officier vier weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot twee ken gevangenisstraf. De restaurateur P. J. L. L., te Leiden, had er zich toe geleend om geld in ont vangst te nemen van een politiek delin quent, van welk bezit geen aangifte was gedaan. Het betrof een bedrag van f4000. Nu zou verdachte er geen kwaad bedoeld hebben, zo betoogde hij, doch het eigenlijk meer een vergissing. De po litierechter ^iet daarom clementie gelden, en veroordeelde tot f 150 boete of 2 we ken hechtenis. De spinster J. R., te Leiden, had gepro beerd er vandoor te gaan, toen zy bij het verlaten der fabriek gecontroleerd moest worden. Daar had ze alle reden voor, want de vrouw had wol meegenomen, die ze toen snel in de Langegracht had geworpen. Het kon haar niet redden, want de diefstal kwam vast te staai de Officier vorderde nu drie weken ge vangenisstraf tegen haar. De rechter gaf twee weken gevangenisstraf. HAAGSE RECHTBANK. i 18-jarige W.K. van R. te Leiden een suggestieve film gezien achtervolging met een auto. Dat werkte zozeer op de knaap, dat, toen hij uit de bioscoop kwam. hij er met een gepar keerde auto vandoor ging. Maar toen werd de jongen achtervolgde, inplaats van achtervolger. Overigens had de ver dachte meer verkeerde neigingen, wan' een tijdje tevoren had hij ook al eer auto gestolen. De Officier vond verdach te een onverbeterlijke deugniet, en vor derde twee jaar jeugd-gevangenisstraf. D 't Verklaarde uitzicht AAN het politieke spel, het „ganzen bord" te Flushing Meadows, wort door 55 naties deelgenomen. Als het bi dit spel niet om het collectieve belanj der mensheid gaat. namelijk om vrijheii veiligheid, vrede, dan zijn er persoonlijk belangen van staten of groeperingen ii het geding, hetgeen met de opzet strijd is. Aangezien de agenda lang is. want t bevat 62 verschillende onderwerpen, kt n00 er by ieder cijfer ee jje verrassing volgeer W1 namelijk stilstand c^d e „achterult-gezet-w<Hterreir den", soms e«door sprong voorwaarJvechts evenals bij dat andere familie-spë oos( het ganzenbord, kan men „in de put", dtj^d, „gevangenis" of zelfs op het nummer vij^^^i „de dood" arriveren. net De „herberg" is bij het spel te Flushitj afp Meadows, de „note gaie" en wU hopen, dt de winst voor de menshei<j is, bij hi.lns 13ste punt! De algemene vergadering d(. „Ver. Naties" heeft ook wel iets weg v»1' d een „mode-show" voor wereldproblema v en kleinere geschillen. mr. De primaire kwestie is, of de V.N. d krachtproef doorstaat, haar bestaansred)" bewijst, of dat zij tenslotte slechts ee)» clandestiene uitgave van de machtelojKe Volkenbond blijkt te zijn, de schepptyveffa' van wijlen president Wilson. Een wereló m bond van alle naties is de V.N. geenj^reug' zins, omdat de voormalige As-mogenido01; heden en Japan er nog buiten staan. cessie Men moet feitelijk onder de woord#d«vP0 graven, om enig begrip te krijgen van dbet g persoonlijke belangen, (de diplomatic MOiei die-onder de redevoeringen, voorstelle» ge®11® amendementen etc. verscholen liggen. 0 internationale spanningen zijn hevig» Devis geworden, terwijl het prestige der Ve Naties daalde, omdat het gezag nitf steunde op een machtsapparaat. Rusland maakte van het „recht v veto" een caricatuur, maar toch valt de toekomst aan een meer beperkt vet met bescheidener gebruik niet te komen. IN de Ver. Naties overheerst nog d sombere tegenstelling Amerlka-Ru» land. De Sowjets hebben er hun com munistisch gezinde satellieten, Amerik een machtige aanhang, waardoor in d Ver. Naties twee polen zijn ontstaan. O die wijze werd de achterdocht versterk zegevierde het egoïsme der staten er aan een „objectieve" toepassing v» het recht, weinig genoegen te beleven. De wijze, waarop» Gromyko het vei hanteerde bij de brandende Griekse kw« tie, waardoor dit punt zelfs van de ager da van de Veiligheidsraad werd afgevoer moest Amerika wel razend maken. Griekse kwestie is nu voor de Ver. N» ties gebracht, en de stemming der meei derheid in de Assemblée is sterk ant Russisch geworden. Zoals reeds gemeld, ls er thans Amerikaans plan opgesteld voor eei drag, dat directe, wederzijdse verdediging tegen aggressie beoogt, overeenkomst te nende met het verdrag van Rio de Janel ro voor de Amerikaanse landen. Dit vei drag kan wel een kracht-dadige uitwer king hebben, aangezien er gewapend! troepen'achter staan der staten, die h( ondertekenen. Een primair Amerikaans- en ook w« reldbelang, aangezien een, als „intern» tionaal politieleger" te qualificeret macht, Griekenland bijv. direct nen verdedigen tegen de aggressie d» drie gesignaleerde, door Rusland gesteun de Balkan-staten. Rusland zal de invit» tie zo'n verdrag te ondertekenen, stellij afwijzen, maar ook zonder Rusland of d satellieten, kan men dan via dit verdra| doel-treffend „opereren". In het racket van Gromyko, met zlji keiharde „veto-smash" komt dan lelijke scheur. Mogelyk, dat de Sowjet en hun bewonderaars zich straks uit d „Ver. Naties" terug trekken. Het is nle W te hopen, dat het zover komt, want d rode draad zou de wereld nog felll scheiden. Hi De „Ver. Naties" zouden vrijwel e« Rod machtsapparaat worden, bestuurd dod ex-j Amerika, terwijl de ODzet een wereld pel" parlement was. Op dit Russische „retiref de i zou slechts volgen een „mieux sa uteri toez de kans op het behoud van de wereld het vrede nog meer dalen. Kru De betonarbeider M. A. de K. ul Zwammerdam had houtgebrek, en hC als gevolg daarvan palen gestolen. D Officier wilde voor dat feit twee maat den gevangenisstraf opleggen, doch d rechter zag reden tot clementie, en legd f 25 boete of 10 dagen hechtenis, e voorwaardelyk twee maanden gevang» nisstraf met drie jaar proeftijd, op. le Ni' - Het de C de stelende man in wolfabrid te Leiden. De Officier vond dat voor de» gelijke diefstallen flinke straffen opg» J legd moeten worden, en eiste twee wekei gevangenisstraf, waartoe de rechter ve» dachte veroordeelde. Het was niet bij drie fietsen geblevei maar de los-werkman A. P., uit "Leidei had er nog een radiotoestel ln Zoeter woude bij gestolen. De inlichtingen ovO verdachte blonken niet erg uit en daar in zag de Officier aanleiding tegen hen een jaar en zes maanden gevangenisstri! met aftrek van preventief te eisen. D raadsman, mr Leistikow, vroeg verdacht» nog een kans te geven door het opleggel van een gedeeltelijk voorwaardelijk straf. De Officier veronderstelde dat de zi> versmid F. J. T., uit Leiden, voor de spi ritus aan het stelen was gegaan. Wan verdachte schijnt die vloeistof „lekker1 te vinden. Het zonderlinge was, dat hl met mantels, die hij uit de gang van eei woning aan de Haarlemmerstraat had ge stolen, werd aangetroffen, maar verdacht zelf niet wist dat hij die had weggehaald Verdachte is reeds achtmaal veroordeel! en het psychiatrisch rapport noemde hen verminderd toerekeningsvatbaar. De Of ficier vorderde thans ter beschikklnj stellen van de regering. Mr R. Trooi concludeerde tot vrijspraak. De fabrieksarbeider C. v. d. B. te Voor schoten had een flinke hoeveelheid kam men meegenomen uit de fabriek waarir hij werkte, en hij was die in Deo Haa| bij kappers gaan verkopen. Dat was ul geldgebrek gebeurd, zo vertelde hÜ Maar de Officier vond dat fabrieksdief- stallen streng gestraft moeten worden waarom trouwens de directeuren altijt vragen, hoewel het de Officier tegen strijdig voorkwam, dat de patroon d< stelende arbeider weer tenig neemt. D< eis luidde een maand gevangenisstraf, d»1 ook het vonnis werd. De slagersknecht W. C. V. te Voorhou wilde wel iets extra's verdienen, en daar toe had hij op verzoek van een relati! clandestien een koe geslacht. De Officio wilde daarvoor vijf maanden gevangeni»- straf opleggen. De rechter zag verzach tende omstandigheden en veroordeeld! daarom tot twee maanden gevangeni*

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2