llifuuir CriGTmtrant NEDERLAND BEVECHT EEN HEIRLEGER j VAN ZORGEN Perspectief nog somber Wist U 194PINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN IÜ.26 per week, 11.10 per maand, f 3.25 per kwartaal; by betaling per kwitantie verh. met a dm .kosten) ADVERTENTIËN: 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting OUQ TELEFOONNUMMERS: .1 Directie en RedMtie 20408 Administratie 22t10 Acht en twintigste jaargang No 7309 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken werk „Skanfuastirb i^abebkoft! tnyn bert ia tc^benspoct* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 TROONREDE 5pen. Regering wil goede internationale verhoudingen luJUitgaven voor de krijgsmacht beperkt ÏEDENMIDDAG sprak de minister-president. Dr. L. J. M. Beel in de Ridderzaal de volgende rede uit, ter opening n het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, pare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze ki"T van Uw Hoge Colege te openen, en mij gemachtigd ij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit emens was uit te spreken. ;1 in de ruim twee jaren, die ons leiden van de dag der bevrijding, beeld van ons land, dank zij de E|||nemende krachtsinspanning van ons Ik. alom zichtbare, gelukkige ver sieringen heeft ondergaan, moeter iteit)| iedere stap op de weg vooruit nog tds bevechten tegen een stroom van 3MSTionale en internationale moeilijk- w«Jen. die nauwelijks in kracht ver- ten enj X Vooruitgang en tegenslag in Indiê )e verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen Jde ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië, onder- ad ernstige belemmeringen. is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar rwezenlijking ener nieuwe rechtsorde, steunend op het sel van vrijwillige samenwerking. De Staat Oost-Indo- kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de hipel werden erkend als zelfstandige gebieden met een >n bestuur. Het stemt tot vreugde, dat een vertegenwoor- ing uit Indonesië, met de heer President van de Staat- onesië aan het hoofd, zich thans in Nederland bevindt, einde de wederzijdse goede verstandhouding te ver elaas echter heeft de verhouding tot de Republiek zich in unstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop teren, dat het. bereiken van een overeenkomst met haar in dit Indonesische gebied de terugkeer zou inluiden recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook U ten diepste ben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat moeilijkheden zich hier veeleer hebben toegespitst. Deze pitsing heeft offers en leed gebracht. Ere zij hen, die tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgsmacht leven gaven, en vertroosting moge de bevolking dezer ieden vinden, die onder leed gebukt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te openen de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te geven, wordt voorbereid. korte termijn zullen vertegenwoordigers van Suriname en 'ederlandse Antillen tot een ronde-tafelconferentie wor- I samengeroepen. Een commissie van voorbereiding daar- |is reeds geïnstalleerd. 4e ontwikkeling van de internationale toestand blijft zorg- i Hoewel in het afgelopen jaar een aantal vredesregelin- is tot stand gekomen, verkeren de besprekingen over de '•zie met Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl hé Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend be- k, nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Het beleid der Regering met betrekking tot de Verenigde lies blijft beheerst door het streven naar het bevorderen goede internationale verhoudingen. Het valt te betreu- dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het alge- nog slechts weinig toe heeft bijgedragen om de be nde onzekerheid te verminderen. ndanks het gerezen meningsverschil nopens de bevoegd der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie, bleven nternationale betrekkingen van vriendschappelijke aard. et stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande har- ke verstandhouding met België op velerlei gebied nog erdiept. Vermindering troepensterkte et grote waardering mogen de diensten worden herdacht, zowel Marine als Landmacht bewijzen bij het herstel van echtsorde in Indonesië, toestand van 's lands financiën eist. dat ook de uitgaven onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk worden gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en ver- zoveel als de toestand In Indonesië zulks toe laat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezags organen aldaar. beperkingen zullen tot geleidelijke, doch zeer aanzienlijke vermindering der personele sterkte Voeren. tregelen worden getroffen om de mannen, die hierdoor, lede door de aflossing der thans in Indonesië vertoeven- i, vrijkomen, de terugkeer in de burgermaatschap- te vergemakkelijken. et verlangen naar vernieuwing doet bok zijn invloed gel- op het rechtsleven. de samenstelling van een nieuw burgerlijk wetboek opdracht verleend. De voorgenomen hervorming op dit lestrekte gebied zal ook omvatten de wetgeving van het rnationaal privaatrecht. Naast de algemene herziening het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieu- gen aandacht geschonken. i Wetsontwerpen mogen worden verwacht tot herzie ning van het ontslagrecht van werknemers en tot in- i stelling van een overheidstoezicht op bepaalde ge zinnen, wier onmaatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving, fstdaags kan een wetsontwerp te gemoet worden gezien de bijzondere rechtsprekende colleges en de tribunalen pidelijk op te heffen en om de nog resterende berechting van politieke delinquenten aan de grondwettelijke met recht spraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsont werp worden ingediend om een meer effectieve bestrijding van de economische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorziening met betrekking tot de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijziging van de Pen sioenwet kan spoedig te gemoet worden gezien. Vernieuwing van het Onderwijs Als verdere schreden op de weg der vernieuwing onderwijs zullen U voorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar van het nijverheidsonderwijs. Belangrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden onderworpen voor de reorganisatie van het weten schappelijk onderzoek, voor de monumentenzorg, de scherming van het beroep en de titel van „architect", alsook voor de regeling van het radiovraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming e ontwikkeling en vrije ontplooiing der kunst. De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land hoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de Regering hieraan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de grote internationale goederenschaarste ernstige De levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krachtig worden bevorderd en de economische samen werking met de Overzeese Gebiesdelen blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Met voortvarendheid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de economische Unie met België en Luxemburg, zender dat hierdoor het streven naar een nauwere economische samenwerking met andere landen wordt verzwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal naar vereenvoudiging van de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven en naar dienovereenkomstige inkrimping van het over heidsapparaat worden gestreefd. De noodzakqjijke verdere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrokkenen zal door de indiening van een wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie werden bevorderd. Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering v: rationalisatie in het landbouwbedrijf is een schema va jaren opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wach ten, betrekking hebbende op het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wetsontwerp betreffende de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht de regeling van het verkeer langs de weg wederom op wette lijke grondslagen, gelegen buiten de bezettingsperiode, te doen berusten. Woningbouiv voorop n bouwprogramma, dat op de materialen is afgestemd er dat de meest urgente werken zal bevatten, zal de woning bouw op de eerste plaats staan. De indiening van een wets ontwerp, waarbij éen aantal onderwerpen, de wederopbouw betreffende, wordt geregeld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van een ontwerp- wachtgeld- en werkloosheidsverzekering is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, weduwen en wezen kunt gjj de indiening te gemoet zien. Over de herziening der sociale verzekering is een breed overleg met de Stichting van de Art>eid geopend. De indie ning van een wetsontwerp op de bedrijfspensioenfondsen wordt overwogen. De commissie ter bestudering vraagstuk der Ondernemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid gereedkomen. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wettelijke regeling van het ziekenfondswezen een nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg. Beperking van Overheidsuitgaven Met voldoening moge worden vastgesteld, dat, dank zij het verkrijgen van buitenlandse leningen, een deviezencrisis kon worden voorkomen. Niettemin blijft het welvaartsherstel bedreigd door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe contróle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar het be perken van overheidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorglijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven. De binnenkort aanvangende afwikkeling van de geblok keerde tegoeden zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aanslagen in de vermogensheffingen. In het voorstel van wet tot regeling van de bijdragen in de materiële oorlogsschade zal tegemoet koming worden be tracht ten aanzien van voor persoonlijke of bedrijfsdoel einden gebezigde eigendommen! waarmede vooral de belangen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden ge- Gevoegd bij de vele en grote moeilijkheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het internationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de behandeling dezer veelheid van zaken, evenals in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende inspanning van U vergen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor Bet slagen van ons mensenwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten-Generaal ge opend. pnmlers moordcommando voor de rechters 5e SS-ger.eraal Otto Ohlendorff en kh Neumann, die met 23 anderen pmler's moordcommando vormden en ter dan 1 millioen moorden op hun ge iten hebben, staar, thans in Neurenberg Londense musici hebben gister een pocht gehouden langs het opera-gebouw Nent Garden, waar het Weens Phil- bnonisch orkest is geëngageerd. Zij liegen spandoeken met opschriften als: pgelse musici willen in de Koninklijke lera spelen". -IJ verdient 15 cent incassokosten, wanneer U niet wacht tot de kwitantie voor het kwar. taaiabonnement wordt aangeboden, maar vóór het einde van deze maand f 3 90 op onze girorekening no 58936 Het bespaart U bovendien geloop aan de deur. En U helpt onze admini- statie. Wilt U vooral op het girostrook je het adres vermelden, waar de krant bezorgd wordt? Onze hartelijke dank. De administratie. De groothandelsprijzen in Amerika zijn deze week gestegen tot 193 (1939 100). Geen gala-huwelijk van Prinses Elizabeth Wandelkleding bij het huwelijk van Prins Elizabeth Brekende met de traditie heeft koning George bekend gemaakt, dat bij het huwe lijk van Prinses Elizabeth en luit Philip Mountbatten de Britse ladies en lords in wandelcostuum mogen verschijnen. De datum blijft 20 November. VERKEERSSLACHTOFFER SOEST. Doordat hij gisteren in de Kerkstraat te Soest met zijn fiets tegen een auto botste, werd een 12-j. jongen zo ernstig gewond, dat hij laten overleed. Door al haar overwinningen in een vroiyke bui liet onze zwemkampioene Nel van Vliet zich fotograferen met een der leden van het leger van Monacodat 40 man sterk is. Prinselijk Paar in Schotland ter kerke Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben met het Engelse koningspaar, de bei de prinsessen Elizabeth en Margaret en luitenant Philip Mountbatten een kerk dienst in de Crathie Church te Balmoral bijgewoond. Men begaf zich per auto naar de kerk. De dienst werd ook bijgewoond door de hertog en hertogin van Glouces ter en de hertogin van Kent, welke laat ste in de buurt van Balmoral verblijft. Prins Bernhard en de kunst fotografie Prins Bernhard heeft het Bescherm heerschap op zich genomen van de inter nationale tentoonstelling van fotografische kunst, die a.s. Zaterdag in „Arti et Ami- te A'dam wordt geopend. De ten toonstelling. waarop een kleurenfoto hangt Prins Bernhard en een keurcollectie ien is uit het Fotografisch Museum de Kon. Fotoclub te Londen, wordt gehouden ter gelegenheid van het dia manten jubileum van de Ned. Amateur fotografen Vereniging en duurt tot 5 Oct. Ruim tachtigjarige baas bij twist gedood Dezer dagen ontstond te Gemert (N.B.) uie tussen twee oudjes, de 86-j. H. V. en de 65-j. K., die beiden nogal diep in het glaasje hadden gekeken. Op een gegeven moment duwde K. zijn bejaarde tegenstan der in een sloot, waardoor V. zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. De Millioenennota Maar een tikje optimisme mag er zijn Een optimistische prof. Lieftinck heeft hedenmiddag de Rijksbegroting 194 ingediend. Optimistisch noemen wy hem, omdat hjj er in geslaagd is, op d» gewone dienst een overschot te bereiken van f 360 millioen. Hy vindt, dat er ir zeker opzicht van een niet onbelangryke verbetering van de financiële toestanc van ons land gesproken kan worden. Aangezien de gewone dienst het vorii jaar nog een tekort opleverde van f 85 millioen. En aldus de Minister - gewooniyk pleegt men het begrip van een sluitende begroting slechts te toetse, aan de cyfers van de gewone dienst. Maar de buitengewone dienst staat er niet zo go Cd voor. Uiteraard heeft de liquidatie van de oorlogsgevolgen nog niet haar beslat gekregen en zullen ook in 1948 nog belangrijke bedragen voor het herstel var geschonden Nederland moeten worden uitgegeven. De uitgaven van de bui tengewone dienst worden in totaal geraamd op rond f2.029 millioen. Deze zijr verdeeld als volgt f 1.962 millioen aan uitgaven van een aflopend karakter f469 millioen zuivere kapitaalsuitgaven en f498 mijlioen suppletie Landbouw egalisatiefonds. Tegenover de massale uitgaven f2029 millioen staat aan inkomsten op de buitengewone dienst slechts f 103 millioen, zodat hier maar eventjes een tekort is van f 1926 millioen. Neemt men de gewone en de buitengewone dienst tezamen, dan Is er dus in totaal een tekort van rond f 1566 millioen. Waarlijk niet om optimistisch te zijn, al was het totale tekort over 1947 (inclusief hetgeen er sedert de raming is bijgekomen) nog heel wat hoger Temeer niet, daar men, evenals dit het vorig jaar het geval is geweest, kan verwachten, dat het tekort-1948 in werkelijkheid ook nog wel hoger zal worden. De Minister merkt in de Millioenennota op, dat de gehele begroting 1948 een nadelig saldo zou hebben opgeleverd van byna f760 millioen minder dan de begroting 1947 te zien gaf by de vaststelling. Indien er niet de strop van f215 millioen was, waarmee het tekort van het Landbouwegalisatiefonds over 1948 is verhoogd. (Zie voor verdere gegevens uit de Millioenennota pagina 3). De republiek werpt nieuw lokaas uit Zij wil Nederland onder toezicht laten stellen Soekarno en Sjarifoeddin hebben vol gens A.F.P. nieuw lokaas uitgeworpen de heropening der besprekingen met Nederland. Zij verklaarden name lijk op een persconferentie te Djokja, daartoe bereid te zijn, mits een derde partij garandeert, dat Nederland „zich an zijn woord zal houden". Een tweede oorwaarde voor de hervatting garantie, dat de Nederlandse troepen zidh ïn bepaald tijdstip zouden terugtrek en tevens zeiden zy, dat op 1 Jan. 1949 de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië een feit moest zijn. Zy gaven toe, dat Djokja niet in staat lijn, een Nederlandse aanval te door staan, maar meenden dat- dit feit, met Nederlands financiële c Consulaire commissie zet werkzaam heden voort Reizen naar Sumatra en naar Djokja In antwoord op de critiek, welke Gro- myko in de Veiligheidsraad deed horen op het werk van de consulaire commissie Batavia, heeft deze laatste een commu niqué uitgegeven, waarin zij verklaart, dat zij bevredigende vorderingen maakt met het toezicht op de uitvoering va wapenstilstand. De Australische, Franse Britse consuls-generaal zouden heden De eerste (luizend gulden voor de zieke jongens van Mevr. Spoor zijn binnen. Daarvoor zijn wij dank baar, maar we kunnen nog veel meer gebruiken. Honderden jongens moeten geholpen worden. Helpt U mee? Ga op Uw kantoor, fabriek of werkplaats eens even met de hoed rond. 't Zal U meevallen. Giften kunt U, behalve aan onze bureaux, ook overschrijven op onze girorekening 58936. Hieronder de zesde verantwoording: C. R.-M. te Den Haag f 125; H. L. v. d. W.-v. P. te Den Haag f 25; H. L. te Brussel f 25; D. P. L., Voorburg, f 5; J. Sch., Voorburg f 2.50; A. F. f 5; J. C. v. d. V., f 10; F. M. f 5; A. v. B. f 2.50; N. N. f 14; P. v. D. f 10; A. M. F. f 2.50; A. G. f 5; A. M. v. O. f 2.50; allen te Leiden; P. P., Sassenheim f 2.50; J. E. M., Voorschoten f 1.50; A. de G., Voorschoten f 5; mej. D. J. W., R'dam f 2.50; P. S. f 3.50; A. C. A. f 10; H. R. f 2.50; P. J. W. T. f 2.50; fam. K. f 2.50; fam. S. f 12.50; W. L. M. de W. f 2.50; N. K. f 5; H. W de V. f 2.50; A. v. d. B.-S. f 10; J. N. f 5; J. L. f 5; J. F. H. N. v. V. f 5; J. L v. H. f 10; B. L. f 2.50; K. L B. f 5; T. C. v. d. D. f 5; J. V. K. v. A. f 5; E. v. D.-V. f 5; J. J. E. J. f 10; A. M. W.- E. B. f 5; R. R. C.-H. f 10; P. H. T. de J. f 2, allen te Den Haag. Totaal f 379.50. Inclusief vorige verantwoor dingen werd nu ontvangen f 1016. Helpt U onze jongens verder? Har telijk dank. naar Sumatra vliegen. Vermoedelijk Fort de Koek, de hoofdplaats, waar Hatta ver blijf houdt Gisteren werd een subcommissie inge steld ter behandeling van de militaire aspecten en de coördinatie der werkzaam heden van de militaire waarnemers. Zy bestaat uit de Amerikaanse kapitein ter zee D. J. MacCallum en de militair at taché van het Britse consulaat, overste D. Rhys. Deze officieren zullen Batavia als vaste standplaats hebben. De Britse zijn Britse collega F. M. Shepherd zullen over een paar dagen naar Djokja ver trekken. De vier te Batavia aangekomen Britse consul-generaal Charles Livengood en officieren zijn majoor P. Roberts (Dor sets), kapitein G. I. Chatham (Royal Wels Fuseliers), D. L. Fennell (Queen's) en majoor A. Sand (Wiltshires). Zij zyn uitgeleend door de Far Eastern Lairdfor- ces te Singapore. De Amerikaanse offi cieren worden einde dezer week ver wacht en komen van de Fhilippijnen en de Amerikaanse bases in de Zuidzee. Twee Franse officieren zyn naar Indië onderweg. De consulaire commissie heeft beschikking over drie vliegtuigen, een Beechcraft voor de Amerikaanse marine missie, die reeds voor de resolutie van de Veiligheidsraad te Batavia was, de Da kota, waarmede Eaton te Batavia aan kwam en een pas aangekomen Britse Dakota. Nader wordt gemeld, dat de 8 Ameri kaanse waarnemers Zaterdag worden wacht, de twee Fransen vertrekken 17 September uit Europa, de vier Chinezen worden 21 September tegemoet gezien. Sjahrir wil naar Londen reizen Aneta meldt, dat Sjahrir volgens Antara voornemens is een reis naar Londen te maken. Het aantal slachtoffers by de ramp van de Australische mijnenveger Warr- nambool, die Zaterdag op een mijn liep, bedraagt: 6 doden en 23 gewonden. mogelijk ken. Sjarifoeddin beweerde, dat r Augustus de republikeinse verliezen 150 a 200 man aan doden per week bedroe gen. (De republiek is bereid tot praten „praten" betekent voor héar chicaneren. In ruil voor dat aanbod eist zy, dat Ne derland zich onder curatele laat stellen andere mogendheid en dat het oren belooft door terugtrekking zijner troepen op een bepaald tijdstip In dië met huid en haar aan de republiek te leveren, want de republiek zal wel zorgen, dat er op dat genoemde tijd- gewaarborgd en niets geregeld zal zijn. Als de Nederlandse maagd het hoofd in de muil van de krokodil steekt,, dan wil de krokodil welpraten" ïd.) Katwyk krygt een vissershaven. Deze zal worden aangelegd oostelijk van de hier getoonde ingang, welke evenals te Scheveningen van pieren zal worden Nieuwtjes uit het Rijk der distributie Thans ryst of bloem naar keuze. Op de rantsoenbonnen voor rijst is het vervolg naar keuze verkrijgbaar: 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel,' kindermeel (alle soorten) of kinderbis cuits. Elbon tot Zaterdag geldig. De geldigheidsduur van bon L-01 reser- i "(voor 1 ei) is verlengd tot en mei Zaterdag a.s. Conpure-kaarten voor hotels, cafés enz. De distributiediensten zullen van 21 t/ m27 Sept. a.s. coupure-kaarten X 711 uitreiken aan consumptie-verstrekkende bedrijven. Deze kaarten zijn bestemd voor gebruik gedurende de periode Sept. t/m 22 Nov. a.s. Voor moutkoffie worden geen bestelcoupures meer strekt. Amerika zal de inkoopspryi van goud niet wijzigen, zo heeft minister Snyder by een bezoek aan Londen verklaard. DAT a.s. Donderdagmiddag' te kwart /er twee op het voorplein van „Wil lemsoord" te Den Helder 100 nieuw be noemde adelborsten worden geïnstalleerd DAT de uitbreiding van de Vlaarddng- gasfabriek op moeilijkheden stuit en het gemeentebestuur daarom aan Rotter dam verzocht gedurende 20 jaar gas te willen leveren. DAT de 56-j. politieagent J. v. d. Schans te Groningen door het B.G. aldaar, we gens medewerking aan arrestaties, tot 15 j. gev.straf werd veroordeeld. DAT de vier Canadese journalisten, die m veertiendaagse trip door Nederland zullen maken, gisteren op Schiphol zijn aangekomen en vervolgens een bezoek brachten aan de Lucas Bols-fabrieken. DAT burgemeester d'Ailly en weth. Franke van Amsterdam gisteren van hun bezoek aan Moskou zijn teruggekeerd. DAT min. Lieftinck voor de directeuren an het intern, monetaire fonds te Londen en rede over het herstel van Europa-ding"der'tb he«Jt gehouden. j g 1.50 j»r lid per Jam. DAT op 19 en 20 Sept. te R'dam een internationale conferentie van het ama teurtoneel wordt gehouden, teneinde te komen tot een blijvende internationale samenwerking. DAT t.g.v het 30-j. bestaan var. Ned. Kunstkring van 20 Sept. t/m 19 Oct. een ledententoonstelling wordt ge houden in Panaroma Mesdag, Zeestraat 65b, Den Haag. DAT de Ned- Vereniging van agenten van vrijwillige ouderdomsverzekering en Raden van Arbeid op 20 Sept- a.s. te Utrecht een congres houdt. DAT het Alg. Ned. Verbond op 4 Oct. a.s. een groepsdag in „Kras" te Amster dam houdt, waar mr H. P. Linthorst Ho- man, Comm. der Koningin in Friesland, zal spreken. DAT tussen Belgische en Nederlandse douane-autoriteiten te Brussel besprekin gen worden gevoerd over een gecombi neerd douanestation Roosendaal-Esschen. DAT de subsidie vanwege de directie aan de Vereniging voor personeel in dienst der Ned. Spoorwegen tot bestrij- f0.50 is verhoogd tot DAT de St. Crt. van gisteren wijzigin gen in de distributiebeschikkingen 1947 van tabak en zeep bevat DAT op het terrein van de Hilver- sumse voetbalver. E. M. M. een herden- kinsmonument is onthuld voor 5 spelers, die niet uit Duitsland terugkeerden. DAT by Crailoo (N.H.) door wande- Laars een landmijn werd gevonden en de Hilversumse heide dus nog steeds niet veilig blykt. DAT van heden tot 20 Sept. te Hoorn een Westfriese week met een tentoon stelling wordt gehouden. DAT 's-Graveland morgen het onlangs aangekochte buiten „Westerveld" als ge meentehuis in gebruik neemt DAT in de buitenmuur van de Ned. Herv. kerk te Sneek morgen een gedenk steen voor 6 gesneuvelde Canadezen wordt onthuld. DAT op 27 Sept. het tweede Symposion der Sociëteit voor Culturele Samenwer king in het Kurhaus te Scheveningen wordt gegeven. DAT de deelnemers aan net Esperanto- eongres te Zaandam gisteren door het gemeentebestuur zyn ontvangen. Zorgen en plannen HET is een beeld van zorg, dat de „troonrede" hedenmiddag door de minister-president voorgelezen biedt Het is zorg op alle gebied. Het stuk moet aanvangen met de er kenning, dat iedere stap op de weg voor uit nog steeds bevochten moet worden tegen een stroom van nationale en inter nationale moeilijkheden, die cauwelijk® in kracht vermindert. En het stuk besluit met de mededeling, dat het thans aange vangen parlementaire jaar grote en voortdurende inspanning zal vergen. Is het dan een wpnder, dat het stuk voor het slagen var. dit mensenwerk dn zegen Gods meer dan ooit noodzakelijk acht? Het behoeft niet te verbazen, dat de „troonrede" ditmaal begint met de ge beurtenissen in Indië. Bij niets is in hel afgelopen jaar de staat zo nauw betrok ken geweest als bij hetgeen in de Ar chipel voorviel. En dit zal nog geruime tyd zo blijven. Van grote zorg geeft dit deel der rede blijk. Ging nog dezer dagen het gerucht, dat de Regering in deze rede enkele be langrijke mededelingen zou doen betref fende het Indische beleid, de „troonrede** laat dit toch achterwege. Wy zuller. moeten wachten op de rege ringsverklaring, die deze week in de Tweede Kamer in het bijzonder op Indië betrekking zal hebben. Of is het zwijgen van de „troonrede" op dit punt een aan wijzing. dat ook de regeringsverklaring toch weinig nieuws zal brengen? Gaarne stemmen wij in met de woor den van eerbetoon voor degenen, die in Indië vielen bij het vervullen van hun plicht. Al even zorgelijk is hetgeen wordt ge zegd van de internationale toestand. Het vraagstuk betreffende Duitsland, ons achterland, kwam niet tot een oplossing. De politiek der Verenigde Naties en in het bijzonder van de Veiligheidsraad heeft er niet toe bijgedragen om het vertrouwen in een gunstige ontwik keling der buitenlandse politiek te ver sterker.. Wy begrijpen, dat de Regering met des te groter voldoening melding maakt van de werkelijk hartelyke ver standhouding met België Belangrijk is de aangekondigde, naar het heet zeer aanzienlijke vermindering van de troepensterkte. Echter is het op merkelijk, dat het enige'motief daartoe is de financiële toestand. Deze laatste zal er ook toe moeten leiden, dat overgegaan wordt tot inperking van overheidsuitga ven, die in dit stadium niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te wor den verschoven. TEGENOVER deze zorgelijke aspecten verbleekt de aangekondigde activiteit der andere departementen. Toch zijn hier enkele voornemens, die het kennis nemen waard zijn. Wy denken aan de opheffing, straks, van de bijzondere rechtsprekende colleges en de tribunalen. Konden we alle gevolgen van de ramp zalige oorlog maar zo gemakkelijk uit wissen! Economische delicten zullen effectiever worden bestreden. Het politiewezen zal worden geregeld en een wettelijke grondslag wordt ont worpen voor een regeling van het radio- vraagstuk. Wij zijn dankbaar voor de hier mede gegeven erkenning, dat zulk een wettelijke grondslag tot heden ontbrak. De aankondiging van deze wetsontwer pen wordt weer snel onderbroken door de uiting van zorg op economisch gebied (alleen productiviteit zou hier redding kunnen brengen). Hier wordt eer wets ontwerp op de publiekrechtelyke be drijfsorganisatie in het uitzicht gesteld. Woningbouw blijft een eerste eis. Een wachtgeld- en werkloosheidsverzekering Is in verre staat van voorbereiding. Zo wikkelen zorgen en plannen elkan der if. Zorgelijk is de toestand in hoge mate. En de plannen maken de indruk, incidenteel te zijn en essentiëel weinig te zullen helpen. Maar dit is dan ook wellicht het sta dium, waarin wy moeten leren, slecht* een beperkt vertrouwen te stellen in het menselijk kunnen en met de nood van land en volk te vluchten naar die Troon, waar ook in nationale en internationale ellende redding te vinden is. Nieuwe aanvallen op onze stellingen Dodental is gestegen tot honderd een en twintig Het Nederlandse legercommuniqué meldt, dat er gisteren aan onze zijd» twee man zijn gesneuveld en vijf ge wond, zodat de totale verliezen than» geklommen zyn tot 121 doden, 308 ge wonden en 8 vermisten. De volgend® gevechten worden gerapporteerd: West-Java: Een Nederlands kampement bij Kawali werd door 350 man aange- Middcn-Java: Bij Go mbo ng werden op dringende T.N.I.-troepen verdreven. Aan de' rivier Serajoe by Rawalo sloeg een detachement een aanval af. Oost-Java: Van benden, die het terrein bezuiden Awembagoes onveilig maakten, zyn 72 man gfrvangen genomen. Oostkust van Sumatra: Rondom Medan is een groot aantal saboteurs gevangen genomen. Een detachement bij Tandjoeng Poera is met mortieren beschoten. Zui veringen zyn uitgevoerd in de bergen. Palembangse: Een poging van de repu blikeinen om de Boekit-Asemmijnen te 1, werd verijdeld. Koningin wordt op „de Rui gen Hoekverpleegd (Eigen bericht) Naar wy vernemen verblijft H. M. de Koningin sinds het begin van Haar ziekte niet meer op het Huis ten Bosch, doch verblijft Zy op de Ruigen Hoek. Weer koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond of vannacht regen met plaat- selyk onweer. Morgen overdag wfes®- lend bewolkt met enkele regenbuien. Ma tige, tijdelijk vrU krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koeler. ZON EN MAAN Woensdag 16 September. Zon op 6.14 cm onder 18.55. Maan op 8.03 en onder 18.5L Maandag 22 September EiC

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1