Jlieuwc £riti5cl)r (isuraitt wistr Verlos Indië van binnenlandse partijpolitiek L947 POffDHRDAG 11 SEPTEMBER 1947 Is g«| mmej ABONNEMENTSPRIJZEN; f 0.26 f«r week; 11.10. per maand; 13 25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb, met adm.kosten) ADTSRTENTIRN: 10.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. 1BLE1FOON NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No 7305 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhmstirl? Is obebkróf myn bert in Ic^bcnapoet- BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 President Soekawati spoort aan tot eensgezind optreden A9* Indonesische nationalisten en vrienden van Nederland wilden w(j onder de aandacht van het Nederlandse volk brengen, dat er slechts een uitweg ls, eensgezind optreden en het scheiden van het belang van Indonesië van de bin nenlandse politiek. Zij vertrouwen op de verzekering der Regering, dat zfl de beginselen van Llnggadjati wil ten uitvoer leggen, maar dit vertrouwen kan niet leven zonder voedsel. Regering verantwoordelijk voor veiligheid Aldus verklaarde de president van Oost- Indo-nesië mede namens Sultan Hamid II aan een maaltijd, welke de Regering gis- terenavond in Hotel des Indes heeft aan geboden aan de delegaties van Oost-Indo- cesië en West-Borneo. Hij zeide nog dat deze beide staten levende werkelijkheid aijn en geen bloedeloze verzinsels. Zij hebben er geen spijt van, de weg van samen werking te hebben gekozen instede van die der revolutie Zij zelf hebben de chaos overwonnen, maar de toestand zal labiel blijven zolang de machthebbers in Djokja afwijzend Jlgent schoot zwarte hande laar dood Amsterdammers smeten hem uit wraak in de gracht. Gistermiddag ontstond te Amsterdam een vechtpartij tussen twee agenten in burger en twee beruchte zwarte hande laren. Toen een der agentèn een paar waarschuwingsschoten loste, kwam alle kanten hulp voor de zwarte Pieten opdagen, zodat een formele veldslag dreigde te ontstaan. De agent loste toen drie schoten op de 22-j. N. H. Kortlever, waarop deze zwaargewond neerstortte en even later in het Binnengasthuis overleed. De omstanders smeten uit wraak een der agenten in het water. De andere zwarte handelaar zag zijn kans schoon en ver dween in het gewoel der menigte. Het slachtoffer werd nog voor een ander ei nomiscfa delict gezocht Marine beloont talenten van haar beste mannen Vanmiddag worden op het exercitie- terrein van het marine-opleidingskamp in Hilversum 29 voormalige beroeps- onderofficieren der marine als officier van het nieuwe korps officieren-vam vakdi^n- sten beëdigd. Dit korps berust op het beginsel, dat alle schepelingen der marine tot de officiersrang kunnen opklimmen, indien zij daarvoor over de capaciteiten schikken. De nieuw benoemden zyn allen Specialisten in hun vak, die twee jaar als adjudant-onderofficier dienden en muntten door gedrag, talenten, kennis ijver. De commandant zeemacht schout bij nacht J. J. L. Willinge beëdigt de offi cieren. Nederland voornaamste koper in Duitsland Op de Hannover Messe, die dezer da gen werd gehouden, was Nederland met 3.4 millioen dollar de voornaamste koper, na Enigeland en Denemarken. Op de Leipeiger Messe was 'Nederland de voor naamste koper met 5.3 millioen dollar. Op 3 April 1948 hoopt men te Hannover opnieuw een „Messe" te houden. staan. De Verenigde Staten van Indo nesië kunnen slechts vorm en inhoud krij gen, als de delen gelegenheid ontvangen, zich ten volle te ontwikkelen en gelijk waardig en gelijkgerechtigd zijn. Het ver heugde spr. dat de Regering zich r.iet ont trekken wil aan de verantwoordelijkheid. De internationale bemoeienis dreigt Indo nesië definitief ten gronde te richten er miskent het feit, dat het gezonde natio nalisme op Java en Sumatra geen kans krijgt onder een bewind, dat verderf eigenbaat wil. Ook in Nederland is juiste begrip voor die situatie niet overal aaniwezig. Dr Beel verklaarde aan deze maaltijd, dat de Regering vast voornemens is, zieh niet te onttrekken aan haar uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de bescher ming der volken van Indonesië en da zo spoedig mogelijk wil komen tot vrij en onafhankelijk staatsverband op federatieve grondslag in een Koninklijke Nader wordt gemeld, dat de delegatie heden een bezoek zou brengen aan Eind hoven. Om 13 uur 15 zou het gezelschap van Valkenburg vertrekken. MIN. LIEFTTNCK NAAR ENGELAND VERTROKKEN Min Lieftinck is gisteravond naar Lon den vertrokken voor het voeren van sprekingen. Hij wordt Maandag in Den Haag terugverwacht Plannen voor flatwoningen voor Indische gerepatrieerden Ter behartiging van de zedelijke, maat schappelijke en stoffelijke belangen var de naar Nederland gerepatrieerde Indi sche oorlogsslachtoffers is te 's-Graven- hage opgericht de Stichting „Pelita". In de eerste plaats stelt de Stichting zich voor het huisvestingsprobleem aan te pakken, waartoe een voorlopig bouwplan wordt ontworpen. Met participatie door de slachtoffers zelf zullen eenvoudige flatwoningen worden gebouwd. Ook het exploiteren var. herstellings- en rustoor den wordt voorbereid. Het kantoor der Stichting wordt ondergebracht in het per ceel Javastraat 66, Den Haag. De man uit Texas blust de olie bronnen van Pendeppo Indonesiërs werkten vol geestdrift mede. De een-armige Hugh L. Patton, aldus Aneta, is er kort geleden in geslaagd, bin nen tw.ee dagen de branden op het veld* van Pendoppo der Standard Vacuum in het Palembangse te bedwingen. Patton verklaarde, dat de bronnen, nr. 113 en 117, in brand waren gestoken door dyna- mietontploffingen in het buizenstelsel. Hij kende geen woord Maleis, maar dat was geen bezwaar. Hij commandeerde zijn 100 Indonesische helpers met gebaren. Indo nesiërs werkten vol vuur mede en telkens wanneer er een brand geblust was, gooide Patton zijn hoed in de lucht, waarop de arbeiders in gejuich losbarstten. Patton is thans 58 jaar en heeft 175 spuitende of brandende bronnen bedwongen. Hij woont te Houston in Texas, en zodra er weei aan de hand is, kan hij binnen 4 of 5 dagen op Pendoppo zijn. Zijn indruk w dat wet en orde stevig waren hersteld 'dat het veld spoedig olie zal Kunnen voortbrengen. Mij Nederland neemt toch een aandeel in het luchtvervoer In samenwerking met Engelse luchtvaartonderneming De „Stoomvaart Maatschappij Neder land" heeft haar plannen om aan het luchtvervoer te gaan deelnemen vaste vorm gegeven door de leiding op zich te nemen van een in Engeland opge richte luchtvaartonderneming. Zodoende zal zij in staat zijn, ondanks het feit, dat zij niet onder-eigen vlag kan vliegen, toch de nodige ervaring op te doen, om, wanneer de gelegenheid daar is, onder Nederlandse vlag te gaan vlie gen, nauwkeurig op de hoogte te zijn var de mogelijkheden en moeilijkheden in de luchtvaart. Aanvankelijk wordt op zeer bescheiden schaal begonnen met twee vliegtuigen, waarmede de British Nederland Airser vices door het gebruik van de relaties en vestigingen, in binnen- en buitenland van de S.M.N., op winstgevende basis wil opereren. Met de Hollandse Stoomboot Maatschappij, die op het te vliegen gebied het Europese continent en tussen het continent en het Verenigd Koninkrijk sedert lang uitgebreide relaties heeft, is overeengekomen dat zij de vertegen woordiging der British Nederland Airser vices op. zich zal nemen. Beide partijen verwachten van deze samenwerking be vredigende resultaten, doch de Stoom- Brits-Amerikaans accoord inzake de Ruhrkolen Voorstellen werden o.m. aan Nederland overhandigd De leiding der Brits-Amerikaanse Ruhr- holenconferer.tie te Washington heeft ge lijktijdig te Londen en te Washington een verklarine doen publiceren, waarin aan bevelingen aan de "Britse en Amerikaanse regeringen zijn vervat. Vóór de bekend making werd de overeenkomst ter hand- gesteld aan Nederland, België, Frank rijk en Luxemburg. De delegaties zullen de volgende punten aan hun regeringen voorleggen: c dracht van de leiding voor de productie van steenkool aan een Duits lichaam, dat verantwoording schuldig is aan een Brits-Amerikaans lichaam; instelling van aar afdeling van de Bizonale Economische Raad, welke zich verantwoordelijk stelt, terwijl voorlopig de eigendom der mijnen niet aangetast zal worden. De conferentie raadde voorts een staalimport aan van circa 25 millioen dollar en was van oor deel, dat het vervoer te water moest wor den opgevoerd. Een diplomatiek woordvoerder te Lon den heeft medegedeeld, dat Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg zouden verzooht worden, via normale diploma- Amerika protesteerde over terug voer van Joden Amerika heeft geprotesteerd tegen het besluit der Britse regering om de Joden van de „Exodus" naar Hamburg te zenden, aldus verklaarde George Marshall, de Ame rikaanse minister van Buitenl. Zaken. En geland heeft echter geweigerd, op zijn be sluit terug te komen. BAO DAI NAAR INDO-CHINA? Uit Hongkong wordt gemeld, dat ver tegenwoordigers der Viëtnamezen aan Bao Dal, de voormalige keizer van Annam, hebben verzocht, een regering in Indo- China te vormen. Te Parijs werd naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat slechts met hem zal worden onderhruideld, indien hij door de meerderheid van het volk als leider wordt aanvaard. Door een ontploffing ih de Thornhill- mijn te Dewsbury in Yorkshire (Eng.) Zijn acht mijnwerkers omgekomen. Vier mannen worden nog vermist. Paul Henri Spaak, de Belgische eerste minister, is gisteren naar New York ver trokken. Zoals bekend zal hij de vergade ring der Ver. Naties presideren. tieke wegen hun oordeel te kennen te geven. De uiteindelijke beslissing ligt echter bij de twee landen, die het Ruhr- gebied besturen, n.l. Engeland en Ame rika, hoewel Nederland en België belang hebben bij eem intensiever .gebruik de Rotterdamse en Antwerpse havens bij de handel op Duitsland. Chinese resolutie inzake Egypte verworpen De Veiligheidsraad heeft gisteren een Chinese resolutie verworpen, waarin werd aanbevolen, dat Engeland en Egypte de onderhandelingen zullen her vatten en de Veiligheidsraad hiervan op de hoogte zullen houden. In de resolutie werd het „redelijke verlangen van Egypte, dat spoedig alle Britse troepen zullen vertrekken" erkend terwijl het vertrouwen werd uitgesproken, dat het herstel van het onmiddellijke contact tussen beide partijen een spoedig ver trek van de resterende Britse troepen tot gevolg zal hébben. Engeland achtte de resolutie niet aanvaardbaar en ook Gromyko, de Russische afgevaardigde, tevens voorzitter, verklaarde zich tegen de resolutie, zy het dan uit andere over wegingen dan zijn Britse collega. IN CAIRO BROEIT HET De Braziliaanse en Chinese ambassa deurs te Cairo hebben dreigbrieven ont vangen, waarin een aanslag werd aan gekondigd wegens de houding, die Bra zilië en China in de Veiligheidsraad heb ben aangenomen ten aanzien van de Egyptische kwestie. In de stad. is thans de noodtoestand afgekondigd. Sterke po litiewachten zyn bij de gebouwen der ambassades, legaties en consulaten ge plaatst. Volgens AFP heeft ook de Ne derlandse delegatie een dergelijke brief ontvangen. URANIUM IN PALESTINA. Een uraniumlaag is ontdekt in de Golf van Akaba in het Noordoostelijk deel de Rode Zee. Volgens AEP. bevindt de vindplaats zich op Palestijns gebied. NIEUWE TURKSE REGERING. De nieuwe Turkse premier. Hassan Saka, is gereed gekomen met de vorming een nieuw kabinet. Saka is minister van Buiten! Zaken uit het vorige kabinet. vaart Mij Nederland hoopt in de toekomst alsnog toestemming te verkrijgen ook het luchtverkeer onder Nederlandse vlag kunnen uitvoeren. TWEE KAMERS BIJ DE RAAD VAN Bij K.B. zijn bij de Bijz. Raad van Cas satie te 's-Gravenhage twee bijzondere kamers ingesteld. De beeldhouwer Joop van Lunteren, om. bekend door het monument op de Heren grach tb rug te 's-Gravenhage, hoopt 17 Sept. 65 jaar te worden,- Per 1 Oct. as, ls op zijn verzoek vol ontslag verleend aan mr J. H. W. N: lai als kantonrechter te Alphen. Volgt op deze zomer een strenge winter K.N.M.L kan nog geen zeker- heid geven In verband met de verschillende me ningen over de komende winter, deelt het K.N.M.I. in De Bilt ons het volgende mede: Wij beleven zonder enige twijfel tijdvak met grote afwijkingen in de peratuur en men brengt dit in verband met een wijziging in het klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands klimaat, met warme zomers en koude .vinters- De zomeEs zijn sinds 1932 bijna 'zonder onderbreking warmer dan nor maal geweest, maar van de winters wa ren er 7 beneden normaal, 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 pro cent). Een duidelijke klimaatwijziging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop van jaren blijken, of er een verandering in ons klimaat ingetreden» Gaan wij de historische gege vens na, dan blijkt wel dat er inzake de tegenstelling zomer-winter geen enkele regel te ontdekken is. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer koude winters gevolgd, die van 1733, 1788, 1834, 1868 en 1897 door zeer zachte- De conclusie is dan ook, dat er geen be trouwbare regel te geven is óver de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk, dat er een zeer zachte dan wel een zeer strenge winter zal komen. Prins Bemhard Zondagavond voor de radio Prins Bemhard zal als eerste voorzitter van de Niwin, Zondagavond om vijf acht over beide zenders een radiorede houden t-g.v. het éénjarig bestaan dier Stichting. Een rechtszitting in een douane kantoor Op 8 Mei j.l. had in het Duitse grens gebied een schietpartij plaats tl Nederlandse smokkelaars en een Duitse commies, die zich in gezelschap bevond van de beruchte SS-er Voerman uit En schede. V* die zich nog steeds in Duits land bevindt en niet door de Engelsen wordt uitgeleverd, werd hierbij aangescho ten. Aangezien de SS-er het uiteraard niel waagde voet op Nederlandse bodem te zet ten, moest de Almelose rechtbank, die deze zaak gisteren behandelde, zitting houden in het douanekantoor te Glanerbrug. De Duitse commies S. herkende de schilder A. Th. v. O. uit Lonneker als de mar geschoten had. Voerman hield zich tijdens het verhoor angstvallig aan de Duitse zijde van de grenspaal. De officier eiste aan het eind van de zitting 6 j, tegen v. O. 7000 Apeldoürnse scholieren zongen de Koningin toe Ruim 7000 Apeldoornse scholieren heb ben gisteren o.!v. G. D. Tiemessen voor paleis 't Loo H.M. de Koningin een hulde gebracht. Begeleid door het harmo niegezelschap „Prins Hendrik" zongen zij een aantal vaderlandse liederen, ws HM. telkens door een hartelijk applaus Haar ingenomenheid betuigde. Na afloop defileerden de scholieren voor de Koningin. Hulpeloosheid, lijden en hulpvaardigheid botsten bij de aankomst der Joodse réfugiés In Poppendorff bij Lübeck. „Neen" zeiden de Joodse vrouwen, als z|j de ulgestoken hand van een M.P. of Brits soldaat zagen, die haar by het be stijgen van de trucks voor het kamp wilden helpen. Dat waren bittere pillen voor de Britse hoffelijkheid. Zo zien we Churchill niet iedere dag. Het zal ook niet zo vaak voorkomen, dat Engeland's grootste oppositieleider zich even kan losmaken uit de drukke sfeer van Downlngstreet en Lagerhuis, om In de Londense dierentuin ver strooiing te zoeken. Vrees is de leidsvrouwe van de Neder landse Regering INDISCHE POLITIEK BEHEERST DOOR KREMLIN Vrees heeft onze Regering geleid en daarom heeft zij langs duistere kron kelpaden de Indische quaestie in het moeras gebracht, aldus verklaarde oud- minister Ch. J. L M. Weiter gisteravond voor de radio. Vrees van de K.V.P. voor de P. v. d. A., vrees van de P. v. d. A. voor de communisten, zodat ten slotte 't Kremlin een overwegende invloed uitoefende op de Indische politiek Nadat wèl de republiek, maar niet Oost-Indonesië en West-Borneo in de Veiligheidsraad werden toegelaten, had Nederland maar één houding gepast: zich onttrekken aan de besprekingen. Waar schijnlijk zou -alleen al het dreigen met deze stap ons deze belediging hebben be spaard, maar wat is alweer de verkla ring voor deze houding? Vrees! Vrees voor sancties van de zijde van een on machtig college, dat geen prestige en geen gezag heeft. Maar als we nu eens gezegd hadden: Hier staan wij en wij zullen orde en rust herstellen in Indië, wij zullen democra tische hervormingen invoeren en tege moet komen aan de stoutste verwachtin- van de volkeren ginds, maar wij zul len dat doen op onze wijze en hebben daarbij niemands raad of tussenkomst dig, gelooft ge niet dat de wereld ons dan hebben gerespecteerd, zoals ze Frank rijk respecteert, dat het Saarbekken nomisoh inlijft en geen schyn of schaduw van inmenging zal dulden in Indo-China of Madagascar? Waarom doet men dit bij ons niet? Gy weet het antwoord: Uit vrees! Ons volk. AMSTERDAMSE SUBSIDIES AAN KUNSTINSTELLINGEN. B. en W. van A'dam hebben voorgesteld de volgende subsidies toe te kennen de A'dams» kunstinstellingen: Aan de afd. A'dam van de Mij. tot bevordering der Toonkunst tea hoogste f2000; aai afd. Muziekdramatische kunst van A'dam Conservatorium f2000; aan Ned. Verg. voor Hedendaagse Muziek f275; aan de daarvoor ir. aanmerking ko mende Oratoriumverenigingen tezamen f 5000; aan de dilettanten zang- en muziek verenigingen tezamen f 10.000 aan de A'damse Kunstkring voor Allen f6000; aan het Ned. Volkstoneel f25.000; aan de instellingen ter vorming van het Aesthe- tisch bewustzijn der jeugd op het gebied van muziek en dans tezamen f 10.000 en t.b.v. bijzondere prestaties op kunstge bied f25.000. dat dagelijks zijn beste zonen door sluip moordenaars doelloos ziet wegschieten, zou met hart en ziel staan achter een actie, die eindelijk vrede en rust zou brengen aan de geteisterde volken op Java en Sumatra.. Ja maar, zullen migen zeggen, als we dit doen. breekt de samenwerking tussen de P.v.d.A. en de K.VP. Zo wordt in ons goede Vaderland het hoogste, het beste, het edelste wat in volk leeft: zijn eer en prestige in de wereld, zijn toekomst, geketend aan een in wezen kleinburgerlijke binnenlandse politiek, die bovendien bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Trekt zelf de conclusie, zo besloot de heer Weiter en bedenk, dat twee jaar geleden ons land geëerd, geacht er zien was in de wereld en dat het zo kan worden als gij wilt. Het feest der waarheid In het sportpark ,3irkhoven" bB Amersfoort hield „De Waarheid Zondag een „Waarheidszomerfeest". Na tuurlijk op Zondag. Wie de vorige week de toebereidselen voor dit „Waarheid"- feest zag maken, o.a. in de vorm van het aanbrengen van tientallen grote ge schilderde koppen van Stalin, Lenin en al de andere dictatoren, kon daaruit op maken, dat iets geweldigs stond te ge beuren. De Ned. Spoorwegen lieten extra treinen lopen, tal van autobussen waren gecharterd. Negentig duizend betogers stroomden samen. Natuurlijk sprak ook Gerben Wagenaar. Volgens het verslag van het*A.N.P. had hij het o.a. over de grofste leugens, die over Indonesië worden verkondigd. Door de reactie dan. Volgens Wagenaar is dat zo ongeveer het hele Nederlandse volk, min Waarheid"-aanhangers. „Er zijn nu meer leugens dan ooit" riep hij uit. In derdaad, de geest der verleugening, de geest van de vader der leugenen heeft velen in zijn macht. Wij hebben iets gemist in dit verslag. B.v. de waarheid over Estland, Letland en Litauen, Roemenië en Bulgarije. En om de laatste kleinigheid te noemen, over Hongarije. De heer Wagenaar had er gerust over mogen praten. Hij hoeft niet bang te zijn, dat hij zijn stembiljet kwijt raakt, zoals in Hongarije. Al zijn we in Nederland nog niet zo gek om vol gelingen meer dan eenmaal te laten stemmen. Over de leugen spreken wij hier ook geen veto uit zoals Gromyko over recht en waarheid. Wagenaar mag veel doen en zeggen hier. Zelfs laten we er van ons goede geld op Zondag extra treinen voor rijden om toch vooral zoveel mogelijk mensen de waarheid van „De Waarheid" te laten horen. De waarheid van „De Waarheid" i» een wonderlijke waarheid. Het „Waar- heidsfeest" is intussen nog geen feest van d e waarheid. Dat is komende en komt. Met grote haast Op de grote feestdag der waarheid, waarop de vrede met een kus van het recht begroet worden zaL NA 1 OCT. GEEN EVACUATTEBF, WIJZEN NAAR NEDERLAND MEER De directeur van Soc. Zaken te Batavia maakt bekend, dat bewijzen voor evacuatie naar Nederland na 1 Oct. as. niet meer verstrekt worden. De regeling is niet van toepassing op diegenen, die nog in het bin nenland zullen vrijkomen. Aan houder» van evacuatebewijzen kan alleen uitstel worden verreend wanneer zulks in 's land» belang noodzakelijk is. PASSEER BIJ ROOD LICHT GEEN ONBEWAAKTE OVERWEG De ANWB wijst de weggebruikers erop, dat het personeel der Spoorwegen gerech tigd is bekeuring op te maken wanneer men, ondanks het rode knipperlicht, een onbewaakte overweg passeert. Men ris keert dus bij doorrijden niet alleen eea ongeluk, doch ook een bekeuring. Mevrouw Spoor verdient haar riddersporen Krachtig aanpakken om onze gewonden te helpen (Van onze Indië-redacteur te Batavia). „Dat is aardig", zeide mevr. Spoor, toen zij hedenmogen hoorde van de in zameling door onze bladen voor de ge wonde militairen in Indië. „Wij zullen er zorg voor dragen, dat deze gelden op de juiste wijze worden besteed", voegde zij er aan toe. Ik bezoek veel hospitalen en mij is uit de gesprekken met de zieke mi litairen gebleken, dat zij een overdaad hebben aan voeding en dat het Rode Kruis de vruchten verstrekt. Daarom is er allicht niets beters te bedenken, dan aankoop van radio's, waar aan een schreeuwend tekort bestaat. Voorts zijn er stapels tijdschriften en sigaretten nodig. Geen bloemen, aangezien die spoedig verwelkt zijn. Evenmin boeken, want die zijn te zware Marshall pleit voor tussentijdse hulp aan arm Europa Eind October zijn gegevens van alle kanten binnen Marshall, de Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, heeft gisteren beslist een speciale zitting van het Ame rikaanse Congres voorspeld, ondanks tegenovergestelde verklaringen uit ver schillende kringen. Marshall wees er om. op, dat tegen het eind van October de DAT minister Beel vandaag verhinderd was het congres van de R.K. ambtenaren te A'dam bij te wonen. DAT de verdere verbranding van de Leusderheids i.v.m. de droogte niet wordt uitgesteld tot de winter, maar nog deze maand plaats heeft. DAT het vliegveld „Valkenburg" thans per 1 October door de Luchtstrijdkrach ten zal worden ontruimd en dan ter be schikking komt van de Marine-Lucht vaartdienst. DAT de lijfwacht van Woudenberg, S. D. B. Batelaar uit Laren gisteren door het Gooise Tribunaal is veroordeeld tot een straf gelijk aan de reeds doorgebrachte internering, zodat hij onmiddellijk in vrij heid werd gesteld. DAT E. Rugge, oud-Eerste Kamerlid en oud-wethouder van Groningen gisteren zyn 75ste verjaardag vierde. DAT de brand ip dè zaadschuur der fa. A. H. te Ooltgensplaat de binnenlandse afzet niet beïnvloedt, daar het .verloren gegane zaad voor de export bestemd was. DAT voor het Arnhemse B. G. gisteren 4 jaar werd geëist tegen de voorm. hoofdinsp. der Staatsrecherche C. G. Ter- burg, vertrouweling van de S.D., die als lid van de Philipsbewakingsdienst te Eindhoven, talrijke Nederlanders had ge arresteerd. DAT de Engelse slagers, die momenteel in ons land vertoeven, gisteren de Unox- fabrieken te Oss bezochten. DAT gisteren voor de Leeuwarder rechtbank 7 jaar geëist werd tegen de 23- j. J. W. en de 31-j. P. V„ die op 16 April j.l. het café „De Friese Bar" aldaar in brand hadden gestoken, waarvoor zij ong. f1000 beloning zouden ontvangen. DAT 500 R'damse havenemployé's gis teren hun A'damse collega's bezochten en 470 Amsterdammers vandaag een tegen bezoek braohten aan de Maasstad. DAT de D.AJT. aanhangwagenfabriek te Eindhoven een oplegger heeft gecon strueerd voor het vervoer van laadkister. zonder gebruik van hijsmstrumenten en men hiermee deze maand in het buiten land gaat demonstreren. DAT de Zweedse schrijfster mevr. E Rydelius een tournée door ons land maakt om in 1948 een afzonderlijke Baedeker over Nederland uit te geven. DAT de Engelse comp'onist Michael Tippett Zaterdag in ons land arriveert voor de Airborneherdenking in Arnhem. DAT de Nationale Bond van Verple- genden een drie-daags congres in het „Boschbad" te Apeldoorn begon. DAT een grote groep deelnemers aan de „World Power Conference" gistermid dag een bezoek bracht aan de Philips' fabrieken te Eindhoven. DAT in de St. Crt. zijn opgenomen een wijziging pryzenbeschikking handelsmar ges, een prijzenbeschikking medische in strumenten en een wijziging prijzenbe schikking geïmporteerde kinderwagens. DAT op 15 Sept. in de Dominicanerkerk te Maastricht een dahliatentoonstelling wordt gehouden. DAT de Hol! Stoombootmy. te A'dam over de jaren 1940 t/m 1945 een dividend uitkeert van 15 pet, waarvan 10 pet in aandelen en 5 pet in contanten, terwijl 7 pet. wordt uitgekeerd over 1946. DAT de Ned. gezant te Kopenhagen, jhr W. F. v. Lennep en de tijd. zaakgelas tigde te Madrid, mr S. G. M. bhron van Voorst tot Voorst met verlof van hun post zijn vertrokken. DAT voor het B. G. van 's Hertogen bosch 10 jaar gev.straf is geëist tegen het lid van de Arbeitskontrolledienst in Til burg, J. B. L. Lohman uit Soestdijk. DAT de kweker L. Rhijnsburger te Val kenburg (Z.-H.), dank zy de tropische zomer, reeds voor de tweede maal dit jaar aardbeien van de koude grond heeft kun nen oogsten. DAT de Centr. Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven, de heer S. v. Deventer te Otterloo, v/h president van de N.V. Uitg. Mij „Oceanus" te Den Haag, voor 2 jaren, ing. 2 Sept. 1947, is ontzet een leidende functie in het uitgeversbedrijf uit te oefenen. DAT de boerderij van de fam. Jansen te Dongen door brand is verwoest, doch het huisraad kon worden gered. DAT de Delftse musicus H. W. Thijsse mi.v, 1 Oct is benoemd tot leraar aan het Goudse Conservatorium voor muziek geschiedenis, harmonie, aesthetica en compositie. DAT prof. Jan Tinbergen tijdens het wereldcongres voor statistiek te Washing ton is gekozen tot secr.-gen. van het In tern. Instituut voor Statistiek. meeste congrescommissies van hun onder zoekingen in Europa zullen zijn terugge keerd De minister verklaarde voorts, dat hij zelf eveneens tegen het eind van October de gegevens over de Europese behoefte aar. tussentijdse hulp gereed zal hebben, ter voorlegging aan de congrescommissies. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans enige vorm van tussentijdse hulpverlening dringend in overweging de „nabij zijnde dreiging van onduldbare hónger en koude" tegen te gaan. De kwestie, op welke wijze de goed keuring van het congres moet worden verkregen, staat nauw in verband mef de gebeurtenissen van de eerstkomende ken, aldus Marshall. Verder zeide hij. de behoeften van de Europese landen in twee categorieën van hetzelfde plan te zien, n.l. de behoefte aan een of andere van hulpverlening om de dreigende hon ger en koude te weren èn de behoefte aan een algemeen program voor het her stel der economie. Hij weigerde te zeggen, of de hulp in goederen, dan wel in dol lars zal worden verleend en hoeveel er nodig zal zyn. HOE ZIT HET MET DE DEMOBILISA TIE VAN ONDEROFFICIEREN ADMINISTRATEUR? Het Tweede Kamerlid Dassen heeft bij min. Fiévez een lans gebroken voor de onderofficieren-administrateur van de lichtingen 1930 t/m 1940, die bij de de mobilisatie van onderofficieren steeds uitgezonderd worden. Ook by deze groep zijn er, die al langer dan 114 2 jaar in dienst zyn, terwijl voor velen geen sprake is van „gespecialiseerde" admini stratieve arbeid. Graag wil hjj van de bewindsman gegevens hebben over een eventueel tekort aan onderofficieren- administrateur. Op 68-J leeftijd ls te Hoorn overleden de heer R. Kolkman, die rich bekendheid verwierf door zijn experimenten tot opwek- kost voor zieken. Er is geen bezwaar tegen verzending van tijdschriften per zeepost, doch de enige voorwaarde is: Regelmatige aankomst en dat is than» nog niet het geval. De organisatie van mevrouw Spoor ia in een paar weken tijds dermate uitge breid, dat het haar niet meer mogelijk is, alles zelf te verzorgen en daarom raadt zij aan, de NLwin in te schakelen voor de verzending en verdeling der goederen uit Nederland. Elk toegezonden radiotoestel komt van pas en biedt ont spanning voor tientallen zieken. Overa! waar mevrouw Spoor komt, vindt zij een prachtige geest en het is duidelijk te merken dat de jongens zich door het verblijf in het hospitaal nief laten ter neer slaan. Wat de typhus-patiënten aan gaat, hun. toestand is goed en er zijn nog slechts twee ernsti-g zieken over wie mevr. Spoor zich door de dokters laat inlichten, zodat zij iedere dag in staat is, in het radiopraatje hun toe stand te melden. De dames op de bui tenposten schenken mevr. Spoor prach tige hulp en geven telegrafisch berich ten door, zodat mevr. Spoor Nederland tot op de minuut op de hoogte kan hou den, betreffende de toestand van zijn gewonde zonen. Het is zwaar werk, zeide mevr. Spoor aan het slot van het onder houd, doch het is de inspanning alles zins waard. Zij denkt er dan ook niet over hiermede uit te scheiden. Een triomf voor onze plattelands vrouwen De „Hollandse Dag", die gisteren, in het kader van het intern, congres van plattelandsvrouwen, in de Amsterdamse Apollohal werd gehouden, is een ware triomf voor de gastvrouwen geworden- Vierduizend bezoeksters waren samen gekomen en een even groot aantal bonds leden moest wegens plaatsgebrek teleur gesteld worden. Groot was de verschei denheid in traditionele drachten. De Hollandse vrouwen kunnen in hun fraaie Friese en Zeeuwse klederdrachten wed ijveren met de bonte Noorse en de fijne Zweedse klederdrachten. Na een openingswoord van de lande lijke presidente, mevr. W. EversDijk huizen, die speciaal de echtgenote van min. Mansholt verwelkomde, betraden de afgevaardigden van 46 vrouwenorgani saties uit 27 landen in bonte rij het jo dium en brachten groeten uit de vreemde De middagbijeenkomst was gewijd aan het spel „Nederland" ontvangt", waarin ontstaan, groei en toekomst van de Bond werd geschetst Prinses Juliana was ook ditmaal ver tegenwoordigd door mej. mr H. A. Snel ler. De volgende congresdagen zijn ge wijd aan besloten vergaderingen. Benoemd tot burgemeester van Ohe en Laak en Stevenswaart: W. J. Keileners te Susteren. Iets minder warm Tot morgenavond wordt verwacht: Zwakke '.ot matige wind. overwegend tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Tijdelijk toenemende bewolking met hier en daar enkele buien. Iets minder warm. ZON EX MAAN. Vrijdag 12 September. Zon op 6.08 en onder 19.04. Maan op 2.13 en onder 18.41, Zondag 14 September NU

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1