lUrttwr (tfmiraut VAART DE JAARBEURS AAN DE GROND? Wist U DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; fl.10 per maand; f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met a dm .kosten) ADVERTENTIëN: f0.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanlittstirb is afjeMrert myn berl in tegfjenspotl* Acht en twintigste jaargang No. 7303 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Overheid schijnt het vraagstuk niet zo belangrijk te vinden „Zo gaat het de verkeerde kant op", dit was de gedachte die aan het in minenr gestelde tafelspeechje van dr F. H. Fentcner van Vllsslngen, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, ten grondslag lag en waar mede de talrijke binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers, ter gelegenheid van de opening van de 49ste Jaarbeurs te Utrecht bijeen, werden begroet. Streekbeurzen dienen beperkt Dr Fentener van Vlissingen doelde •p het reeds in ons blad gesignaleerde euvel van de gebrekkige ruimte. Nog steeds is van overheidswege geen toe stemming verleend tot uitbreiding van de gebouwen en uitvoering van de bouw plannen. die reeds lang gereed liggen. „Er komt op die manier ontevreden heid bij de oude deelnemers", zo betoog de dr Fentener van Vlissingen verder. ,.Het vertrouwen gaat verloren, want er is niets -zo vervelend als telkens „neen" te moeten verkopen. Nu moesten ook weer drie honderd deelnemers wegens ruimtegebrek worden afgewezen. Het heeft het Jaarbeursbestuur niet aan durf ontbroken en na de bevrijding is voort varendheid genoeg getoond. Maar het schijnt aldus spr., dat men hier in Nederland het jaar- beursvraagstuk niet zo belangrijk vindt als in andere landen. Noch in Milaan, noch in Brussel, noch in Pa rijs, noch in Birmingham en zelfs niet in Hannover, vindt men wat men hier in ons land aantreft: aarzeling om het jaarbeursinstituut die plaats ruimte te bieden, die het dringend nodig heeft. Er wordt aangedrongen op export: de Jaarbeurs organiseert speciale exportdagen en niemand twijfelt aan de enorme betekenis van de beurs voor de opbouw van ons land. En toch kon het Jaarbeurs-be stuur tot dusver nog geen toestem ming krijgen om ook maar de meest eenvoudige uitbreiding van het ge bouwencomplex tot stand te brengen. Op deze wijze vaart de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs volkomen aan de grond, zo riep dr Fentener van Vlissingen uit. De strijd tegen de bui tenlandse markt zullen wij dan moe- ten opgeven. Volgende periode 125 gr. boter meer i.p.v. margarine Van 14 t/m 27 Sept. a.s. zal voor per sonen, geboren in 1942 en vroeger, in het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen worden door 125 gram boter. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. Deze maatregel moet voor éénmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuis ruimte opslag voor de wintermaanden van deze hoeveelheid boter niet moge lijk maakt. Het is daarom niet uitgeslo ten, dat te zijner tijd een overeenkomsti ge verwisseling in de andere richting no dig is. MIN. BEEL NAAR AMSTERDAM. Min. Beel zal Vrijdag a.s. in „Kras" te Amsterdam een vergadering van R.-K. ambtenaren bijwonen. Mr J. Milius de directeur verwijlde in zijn traditionele voordracht ditmaal voerig bij het vraagstuk der tentoonstel lingen en streekbeurzen welke sinds het einde van de oorlog sterk op de voorgrond zy'n getreden. De toename van hun aantal hangt samen met de gewijzigde situatie is in eerste instantie het gevolg van noodzaak van een snelle aanpassing en h oriëntering der belanghebbende bevolkings groepen. Erkend wordt dat deze exposities een uiting vormden van een prijzenswaar dige activiteit. Nu wij echter twee jaar verder zijn heeft het zin zich af te vragen in hoeverre te dezen wellicht de grens van het psychologisch verwerkbare doch vooral van het economisch verdedigbare is overschreden. De vraag is of men reeds is gekomen tot een veelvoud exposities waar met enkele kon worden volstaan. Bij de streekbeurzen oorspronkelijk het leven geroepen als noodbeurzen heb ben drie oorzaken geleid tot het voortbe staan nadat dit noodkarakter reeds was verdwenen. In de eerste plaats is hier sprake van een regionale vorm van con currentie aangewakkerd door een zeker locaal patriottisme. Vervolgens wee: Milius op de in dit opzicht bestaande niet- rationele wensen van standhouders en keiiers, waardoor de concurrentiekosten worden opgevoerd en de mededinging nodig wordt toegespitst telkens op een derdeel van de totale afzetmarkt. Als derde oorzaak noemde spr. de wens om de Jaar beurs min of meer te vervangen, welke door de organisatoren der streekbeurzen zelf steeds nadrukkelijker onder de pu blieke aandacht wordt gebracht. Mr Milius achtte het van groot be lang dat aan een kunstmatig in het leven houden van tentoonstellingen en streekbeurzen van Overheidswege stringente beperkingen worden opge legd. Reeds zijn bij de Overheid maatrege len ter beteugeling van het aangeduide euvel in voorbereiding. De omvang der 49ste beurs Overeenkomstig de thans beschikbare voorlopige óijfers bedraagt het aantal deel nemers der 49ste beurs in totaal 2222. Daar van zijn 1298 met Nederlandse en 924 met buitenlandse artikelen aanwezig. Dit bete kent wederom een belangrijke vooruitgang. De huidige beurs toont weer een toe van 265 deelnemers. Mr. Milius heeft nog geWezen op de noodzakelijkheid van injpórt welke is eist voor de wederopbouw van het pro ductieapparaat van al die staten welke de oorlog op hun gebied hebben gekend. Het is tot nu toe niet mogen gelukken de afwijking tussen in- en uitvoer tot een redelijke marge te beperken. Als laatste schatting voor het jaar 1947 noem de spr. een importcijfer van f 3900 mil- lioen tegenover een exportcijfer van f 1600 millioen. Het ligt in de lijn van de belangrijke exportfunctie dat de buitenlandse Dienst Achthonderd Nederlanders verheten hun vaderland Om met de „Tabinta" naar Canada te varen (Van een onzer verslaggevers) grote gebeurtenis, speelden op het dek. Op het ogenblik is tenschip op weg naar het verre, vreem de Canada. Het is het Ms. „Tabinta". Aan boord bevinden zich ongeveer 800 Ned. boeren, onder wie 554 volwassenen en 235 kinderen, beneden de negen jaar. Ned. Emigran- Zij verkeerden in de stellige overtuiging morgen weer naar de boerderij in Fries land of Groningen terug te keren, de gro teren wisten echter beter. Een jongen van ongeveer vijftien jaar riep met tranen in zijn ogen naar zijn Ons vaderland wordt te klein voor zUn boeren: en zo vertrok gisteren met de „Tabinta" naar Canada het echtpaar H. K. van Scheppen met negen kinderen. Het afscheid blijkt de eetlust niet te verminderen. Gisteren vroeg zijn zij uit alle delen van ons land naar Rotterdam gekomen. Uit Friesland, Drente, Overijssel, maar ook uit de Gelderse Achterhoek en Zee land. Het was in de passageloods van de H.A.L. aan de Wilhelminakade te Rot terdam stampvol. Velen waren zichtbaar onder de indruk van de grote verande ring, die er in hun leven plaats greep. Onder de landverhuizers bevond zich een rijzige boer, die wel twee uur nodig heeft gehad om zijn papieren afgestem peld te krijgen. Niet dat de beambten hem niet ter wille waren, integendeel, de landbou wer was wel al vijftigmaal aan de beurt geweest, doch even zo vele malen zeide hij liever toch nog even te willen wach ten. Hij was nog niet in staat de grote stap te doen. Het tijdstip van vertrek naderde. Op merkelijk was ook nu weer, dat er zovele grote gezinnen onder de emigrerende landgenoten vrienden op de kade: „Jongens ik ben over tien jaar weer terug hoor". Eindelijk werd de tros losgesmeten, de „Tabinta" zette zich in beweging, ge trokken door twee sleepboten. Het emi grantenschip was een wuivende, schreeu wende massa, die slechts met moeite af scheid nam van het geliefde Holland. Doch de landverhuizers zien met nieuwe moed de toekomst tegemoet. Hen wacht een nieuw vaderland in het verre Canada. Moge het hen goed gaan. Per jaar worden 64.000 koeien clandestien geslacht Volgens vrij nauwkeurige gegevens hebben clandestiene slagers de kans ge zien per jaar 64.000 koeien, 328.000 var kens en 130.000 schapen te offeren op het altaar der zwarte pieten. Van deze hoeveelheid vlees zou ieder Nederlander De kleine kinderen, onbewust van de 7 kg kunnen krijgen. der Kon. Ned. Jaarbeurs alle nodige maatregelen heeft genomen teneinde het Jaarbeursbezoek uit andere landen zo veel mogelyk te stimuleren. De noodza kelijke aanvulling hiervan vindt men in ïrvice welke de buitenlandse bezoe ker op de beurs wordt geboden. Behal- de traditionele Catalogus (Inmiddels boek geworden dat bijna niet meer hanteren is) is ook een speciale ex portcatalogus ten gerieve van de buiten landse gasten afgedrukt in de Franse en Engelse taal. Hedenmorgen is de beurs geopend en aar gisteren nog standhouders en tim merlieden koortsachtig werkten om alles gereedheid te brengen, vond men van daag een geordend beursapparaat met zoveel aantrekkelijkheden dat men ver baasd staat over de veerkracht die hier wordt gedemonstreerd. Negen dagen lang zal de beurs het brandpunt vormen van bedrijfsleven. Uit alle handelsgele dingen zal zij zakenlieden tot zich trek ken en voor allen die er zich van de loop der dingen op de hoogte komen stellen ligt er de ontwikkeling van handel en bedrijf duidelijk en overzichtelijk uit gekristalliseerd. Mr. dr. P. J. Witteman uit Overveen, wiens benoeming tot min. van Bin nenlandse Zaken als opvolger van dr L. J. M. Beel weldra verwacht kan worden. Dr Van Mook werd ontvangen door minister Marshall DE VOORUITZICHTEN ZIJN GUNSTIGER Dr Van Mook heeft te zamen met mr Van Kleffens een onderhoud gehad met de Amer. minister van buitenl. zaken Marshall en de onderminister Robert Lovett. Na afloop zeide dr Van Mook op een persconferentie, dat de voor uitzichten gunstiger waren geworden en dat naar zijn overtuiging de Ameri kaanse hoogwaardigheidsbekleeders de .toestand in Indië thans beter be grijpen. Dr Van Mook zal ook een persconferentie op de Nederlandse ambassade te Washington beleggen, aldus seint A.N.P.-Aneta. Versterking der consulaire commissie Aan de consulaire commissie te Batavia zullen vier Australische officieren den toegevoegd. Deze zullen* uit Darwln worden gehaald door het vliegtuig, met hetwelk de Australische vertegenwoor diger in de consulaire commissie, Eaton, heden naar Soerabaja vertrok, vanwaar hij wellicht een bezoek aan Malang zal brengen. Ter assistentie van de Ameri kaanse consul-generaal, Foote, worden zes of acht Amerikaanse marine- en legerofficieren verwacht Inmiddels is reeds de Amerikaanse liaison-marinestaf te Batavia, bestaande uit een kolonel, een majoor en twee sergeants, aan de commissie toegevoegd, evenals liaison officieren van de Britse marine en leger. De heer Walter Foote treedt op als voor zitter. Secretaris wordt Glen. A. Abbey, die onlangs uit Tokio is aangekomen en politiek adviseur van generaal McArthur is geweest. Als persofficier is aan de commissie verbonden de perschef van het Britse consulaat, Colin Maclaren. De vergadering, die dé consuls gistermiddag gehouden hebben, was van intern orga nisatorische aard. pé heer Foote noemde de taak van de consuls de toestanden te observeren en de gèVèchten te rappor teren, dooh niet om te bepalen, wat wel en wat niet schendiftg van de wapen stilstand is. Zodra dé assistentie is ge komen, zal met de werkzaamheden wor den begonnen. Slecht nieuws voor corres- pondentie^chakers Formulieren mogen niét meer als druk werk verzonden worden. Naar wij. vernemen, heeft de hoofd directeur der Posterijen een beslissing genomen inzake het niet meer toelaten van formulieren van de Kon. Ned. Schaakbond als drukwérk, welke voor de honderden deelnemers aan* de correspon dentiewedstrijden van déze Bond een grote schadepost betekènfc Inplaats van drukwerk, zal men nu voortaan deze formulieren als briefkaart moeten verzenden, hetgeen wil zeggen dat het port van 2 cent op 7% cent per keer wordt gebracht. Dit is voor de deel- ers dezer correspondentiewedstrijden kleine beurzen, die het grootste deel vormen, esq. ernstige bezwaring van hun budget. Immers een schaakpartij bestaat gemiddeld uit een 40 zetten» hetgeen voor 1 partij dus minstens f 2 meer gaat kosten. Waar men gewoonlijk 6—8 partijen tege lijk speelt wordt dit voor de meeste deel- veel te duur. Tot heden werden deze formulieren door de Posterijen, sinds jaren, als drukwerk toegelaten. Men hoopt dat nader overleg van de KNSB met de Hoofddirecteur der Poste rijen alsnog tot een oplossing zal leiden. Bruidegom bij buwelijksinkopen doodgereden De 30-j. H. Strikkers en zijn 23-j. ver loofde mej. L., beiden uit Alphen a/d Maas, wilden gisteren op de fiets naai Tiel om huwelijksinkopen te doen. On derweg bij Wamel werden zij echter aangereden door een vrachtauto, wa door de heer S. op slag werd gedood zijn verloofde ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tiel moest worden overge bracht. De politie onderzoekt of de chauffeur soms onder invloed van sterke drank verkeerde. Britse soldaten sleepten de Joden van de „Ocean Vigour" Gummiknuppels spraken een geducht woordje mee (Van een onzer verslaggevers) Gedurende de vier uur, dat de Joodse opvarenden van de „Ocean Vigour" te Ham burg zijn ontscheept, hebben zich aan boord tonelen afgespeeld, die geen der aan wezigen zal vergeten. Britse soldaten sleepten tientallen mannen, vrijwel uitslui tend jongeren, letterlijk over de valreep, nadat gebleken was, dat een hardvochtig optreden met de gummiknuppel geen gunstig gevolg had. hun winkels sluiten, het werk leggen en de akkers verlaten, terwijl 140.000 Joden in de Amerikaanse zone van Duitsland een protestactie op touw heb ben gezet. Vanmorgen vroeg had, zonder dat ge weld behoefde te worden gebruikt, de ont scheping van het tweede schip, de „Empire Rival" plaats. Daarna om kwart voor elf werd begonnen met de ontscheping van het laatste schip, de „Runnymade Park", aan boord waarvan, naar verluidt zich vele „Irgoen"-leden moeten bevinden. De actie van de Britse M.P. was gister morgen om 11 uur afgelopen. Tengevolge van de ongeregeldheden is één dode te be treuren, terwijl vele Joden bloedende ver wondingen opliepen. Het „waterfront" met brandslangen, waarover wij gisteren schreven, behoefde niet te worden ge bruikt. De woeste taferelen zijn des te pijnlij ker, waar het mensen betreft, die vele jaren hebben doorgebracht in Duitse concentratiekampen en ternauwernood aan de gaskamers zijn ontkomen. Aan vankelijk verliep de ontscheping vlot, doch aan het laatste ruim gekomen, gen de soldaten zich genoodzaakt om weid te gebruiken. Lichaamskracht mocht niet baten zodat de gummiknuppel er te pas kwam. De mannen werden boven geslagen en gesleurd, terwijl uit hei schip Hebreeuwse liederen klonken en kreten als ..Heil Israël" niet van de lucht waren. Toen het geweld voort duurde, begonnen de Joden, die reeds in de treinen waren gestapt, te joelen tegen het „Hitleriaanse" optreden. Na de ongeregeldheden leken de i men op een slagveld van hout, brood stukken kleren, die ronddreven in water, dat in het ruim stond. De luid spreker, die bij het begin van de ont scheping jazz-muziek had uitgebruld var de soort als „Zaterdagavond is de eenzaam ste avond van de week" werd stilgezet er werd verder slechts gebruikt voor offi ciële mededelingen in het Engels, He breeuws, Jiddisch en Hongaars. Toen alle Joden tenslotte in de tri waren „gebrach,"t en de oudere me gebroken en haveloos de nieuwe gang volbrachten naar het land, dat hen ter verderve had gevoerd, gingen de jonge ren voort met het plegen van verzet. De tralies werden voor de ramen weggebro ken. In een wagon werd de deur var toilet uit haar hengsels gerukt en daarna door een met prikkeldraad bespannen raam geramd. De deur sloeg tegen juist passerende overvolle Duitse ti waardoor verscheidene Duitsers, die de treeplank stonden, van de trein v, den geslagen. In Palestina zullen de Joden van 15 tot Brand in Sociale Zaken te Den Haag had biina noodlottige gevolgen Vijf mannen waanden zich door vuur ingesloten In een deel van onze oplaag hebben wij gisteren reeds melding kunnen ma ken van een brand, die om ca twee uur in het Ministerie van Sociale Zaken in de flat aan de Zeestraat te Den Haag, is uitgebroken. Bijna Is deze brand vijf mannen, die zich door het vuur waan den ingesloten, noodlottig geworden. Zij stonden op een balcon op de vijfde ver dieping wanhopig te wenken en toen de dienstdoende commandant van de brand weer, adjudant hoofdbrandmeester J. L- Marseille en een zijner assistenten de mannen bereikten, moesten ze hen met vuistslagen en duwen van het balcon verwijderen en voor zich uit door de rook drijven. Vuur was daar echter in 't geheel niet Het blussingswerk werd Baron Van Haersolte niet op vrije voeten Naar aanleiding van de berichten in enkele bladen, wordt van de zijde van het dep. van Justitie medegedeeld, dat de voormalige gemachtigde van Mussert, J. W. baron van Haersolte van Haerst, die tot 7 jaar internering is veroordeeld. in vrijheid is gesteld. Evenmin ligt het in het voornemen van de Minister hem vrij te laten. „POPPESNOR" TOT ACHT JAAR VEROORDEELD De voormalige agent-rechenpheur der A'damse politie, Hendrik Blonk, alias „Poppesnor", die talrijke Joden naar Duitsland heeft doen vervoeren, is he denmorgen na een eis van 20 jaar, door het B. G aldaar tot 8 jaar gev. straf met aftrek veroordeeld. emstig bemoeilijkt, daar behalve de eigenaar, diei niet in de stad was, nie mand over een plattegrond van het ge bouw beschikte. Uiteindelijk kwam de P.T.T. met een plattegrond, maar toen was het vuur al geblust Zoals reeds gemeld, is de brand ontstaan iii een lift koker, waar ook kabels en draden van electriciteit en telefoon doorliepen. Het nablussen heeft nog enkele uren in be slag genomen. Naar de oorzaak van de brand wordt "nog een nauwgezet onder zoek ingesteld. Prinses Marijke wordt 9 Oct. te Utrecht gedoopt Het secretariaat van HJC.H. Prinses Juliana te Soestdijk meldt dat op Don derdag 9 October as. in de Domkerk te Utrecht de doopplechtigheid van Prinses Marijke zal plaats vinden. De dienst wordt geleid door ds J. F. v. Berkel, hof- predikant Ie Apeldoorn. Brandstofbonnen voor kamer bewoners aangewezen Het C.DJC. deelt mede, dat van de aar kamerbewoners e.d. uit te reiken brand- stoffenkaarf TB 707 bon 74 BV geldig i< voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. Terneuzen zonder vlees In Terneuzen is tijdelijk de verkoop van vlees stopgezet, daar zich de laatste dagen bij een groot aantal ingezetenen na het eten van vlees vergiftigingsver schijnselen hebben voorgedaan, welke tot nu toe geen ernstig karakter droegen. Er wordt een diepgaand onderzoek inge steld. DAT min. Gielen ong. 500 Nederlanders, die in oorlogstijd kunstschatten hebben gered, onderscheiden heeft met de Rijks penning voor de Kunstbescherming. DAT voor het Leeuwarder B.G. levens lange gev.straf is geëist tegen de 56-j. politie-agent J. v. d. Schans te Groningen, i de oorlog een bekend SD-helper. DAT de vrachtrijder Th. Boumans uit Heyen gisteren in een garage te Gennep issen twee auto's is doodgedrukt DAT blijkens een antwoord van min. os aan het Tweede Kamerlid Thomas- ?n, een afslag van de Noordpunt van Texel dreigt, waardoor de laatste water- kerende duinen tot ondergang gedoemd zijn. DAT de nieuwe klokken van de Hil- irsumse St Vituskerk plechtig zijn gewijd en Zondag a.s. voor het eerst zul len spelen. DAT gistermiddag Huize ..Vronestein", te Voorburg, is ingewijd als opleidings school voor R.-K. verpleegsters. DAT de Centr. Ereraad voor de Kunst geen maatregelen heeft genomen ta.v. de beeldende kunstenaars Jan Visser T. Moll. DAT de expositie van Weense kunst in het Rijksmuseum te A'dam, welke reeds door ruim 130.000 personen is bezocht onherroepelijk sluit op 12 Oct a.s. DAT door het B.G. te Maastricht 12 jaar gev.straf is geëist tegen de 39-j opperwachtmeester der maréchaussee J. W. M. Blokker uit Heer, wegens verraad illegale werkers. DAT gistermiddag te Rotterdam met e coaster „Cornelia B" (800 ton), ge bouwd voor rekening van kapt. O. Bosma, te Groningen, werd proefgevaren. DAT a.s. Vrijdag zes Nederlandse mo delvliegtuigbouwers, o.l.v. de heer J. L. Asselberg, uit Den Haag, naar Nivelles (België) vertrekken om deel te nemen aan een int wedstrijd. DAT de intern, bakkerstentoonstelling „Itoba", te Arnhem, in drie dagen reeds 15.000 bezoekers trok. DAT de Bond van Ned. militaire oor logsslachtoffers op 20 Sept. a.s. in Tivoli te Utrecht zijn jaarvergadering houdt. DAT bij de viering van het 50-j. be staan van het Ned. sanatorium te Davos de Ned. gezant te Bern, mr J. J. Bosch Ridder van Rosenthal, de viering bij woonde. DAT Brabant in Waalre zijn ruim gevallenen herdacht en mej. Geldens mens de Koningin hierbij een gedenk raam en dodenbord onthulde. DAT te Aalsmeer, Bijlaard en Moor drecht, afdelingen zijn opgericht va Ned. Chr. Vrouwenbond en te Assen, Ermelo, Elim, Gaast-Ferwoude en Zwar- tebroek afdelingen van de Bond v. Geref. Vrouwenverenigingen. DAT vier Canadese journalisten, op uit nodiging van het Canada-Inslituut, te Rot terdam, Maandag voor eei^l4-daags be zoek aan Nederland op Schiphol arri- DAT in het Spaarbankbos te Hoogeveen gisteren de eerste landdag >-\ Drente van de Stichting 19405 werd gehouden en het Eerste Kamerlid, H. Algra o.m. het woord voerde. DAT de 13-j. T. Verstappen, uit het woonwagenkamp te Gorinchem gisteren aldaar door een juist passerende vracht auto is doodgereden. DAT de 49-j. metselaar P. v. Renen, uit Hilversum gisteren door een dakruit' de essencefabriek Polak en Schwarz aldaar, is doodgevallen. DAT de Groninger dichter G. W. Spit zen (Geert Teis Pzn.) gisteren in ziji boorteplaats, Stadskanaal, herdacht i zoon, de secr.-gen. van het dep. Verkeer, een dankwoord sprak. DAT de in Oct. '45 overleden Ned. historicus, prof. dr H. Th. Colenbrander, gisteren te A'dam door de Kon. Ned. Akademie voor Wetenschappen is her- DAT aan burgemeesters in getroffen gemeenten geen opbouwtoelage verstrekt wordt, aldus een antwoord van min. Beel aan het Tweede Kamerlid Mes. DAT voor de Bijz. R. v. C. de zaak de voorm. hoofdcommissaris van politie te Groningen, Ph. Blank, die tot 20 j. is veroordeeld, geconcludeerd werd tot wijzing naar het BG te Arnhem. DAT de mannen, die tijdens de oorlog in Aalten waren ondergedoken, aan deze gemeente een fontein zullen aanbieden. DAT de My „Arti et Amicitiae", Rokin 112, A'dam, wederom een wedstrijd jeugdige schilders heeft uitgeschreven, waarover de Mij. alle inlichtingen ver strekt DAT evenals in Leiden, ook te Amster dam grote belangstelling bestaat voor dt bloeiende Victoria Regia en vorige week in de hoofdstad de 10.000ste bezoeker werd geteld. Australië aanvaardt de uit nodiging van Soekarno Naar Reuter uit Canberra seint, heeft Australië het verzoek van de repu bliek om lid te wonden van de com missie van drie, welke haar goede diensten zal verlenen in het Indische conflict, aanvaard. AANTAL GEVALLEN VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in Nederland over de week 17 t.m. 23 Aug. fil bedroeg voor para- typhus 25, roodvonk 35, diphterie 97, kin derverlamming 34 en malaria 38. Hedenmorgen is in het Vredespaleis te Den Haag het intern, financiële congres geopend. Min. Lieftinck sprak hierbij rede uit. De Domkerk te Utrecht waar Prinses Maryke zal worden gedoopt. Dit godshuis vervangt de in 1253 wegens brand gesloopte St. Maartenskerk en kwam in 1585 in bezit der pro testanten. Prins Bernhard nam afscheid van Luchtstrijdkrachten Het 322ste squadron Luchtstrydkrach- n vertrekt morgen met de „Sloterdijk" muit Rotterdam naar Indië. Gisteren werd officiëel afscheid genomen op het vliegveld Twenthe, waarbij aanwezig Prins Bernhard. gen.-maj. C. Giebel r. P. E. S. Otten, pres. van de Raad Bestuur van Philips, welke fabriek enige dagen geleden dit squadron heeft geadopteerd. Een 37-j. Hilversummer, die dezer da gen op de Larense heide tevergeefs trachtte een meisje van haar fiets te trekken, is thans door de recherche al daar gearresteerd. Zaterdag had de man. die ongunstig bekend staat, bij het Sport park gepoogd een 6-j. meisje mee te lokken. GEEN UITSTEL VOOR HOOFDONDERWIJZERS-IN-SPE Onderwijzers, die voor de hoofdakte stu deren, krijgen geen uitstel van dienst plicht, omdat deze akte niet nodig is voor het beginnen van een loopbaan, aldus het antwoord van min. Fiévez op vragen van het Tweede Kamerlid Schooneberg. (Vervolg van de zevende kolom) het historisch gewordene zo weinig rekening te houden als de Commissie deed. Zeer wel kan men verschillende ondernemingen in een rayon of streek hebben, die krachtens aan goedkeuring onderworpen dienstregelingen voortreffe lijk op elkaar aansluiten. De zucht om alleen grote ondernemingen te hebben de kleinen af te slachten is niet ontkoombare eis van welbegrepen ec< en brengt de goede ordeningsgedach- by de kleine ondernemers in dis Wy hopen, dat de Tweede Kamer by de behandeling van het aanhangige wetsontwerp uitdrukkeiyk zal vast leggen, dat de ondernemingen, die by de bezettingsconcentratie zyn uitver koren, niet deswege een prae hebben by het verlenen van vergunningen volgens de WAJ. Een merkwaardig staaltje van de staatsrechtelijke opvattingen van minis ter Vos blykt ook uit zyn voorstel om alle aanhangige beroepen, die de Secre taris-Generaal en later de Minister in strijd met hun rechtsplicht niet behan deld hebben, buiten behandeling te laten lenen tydelyke vergunningen en even tueel tegen intrekkingen daarvan geen beroep toe te laten. De rechtszekerheid van den burger ging den socialisten voor heen zeer ter harte; nu zy zelf Minister zyn vindt men beroepen hinderlyk. Gedupeerde Autobusondernemingen Eindelijk zal de Tweede Kamer hei Wetsontwerp behandelen, waarby de Wet Autovervoer Personen van 1939 weer van kracht wordt. Deze wet is in Augustus 1939 in werking getreden. De bedoeling was geweest; dat vóór Mei 1942 aan de hand van deze wet alle vergunningen zouden worden her zien. De oorlogsomstandigheden hebben dit belet. Reeds kort na de bezetting werd de Wet Autovervoer Personen op zij gezet en het zgn. Vierde Uitvoeringsbesluit door den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Waterstaat op 1 Juli 1940 vasc- Aan de hand van dit Uitvoeringsbesluit bracht de Commissie Vergunningen Per roer een regireuze concentratie tot stand. De Commissie wenste van ston de af aan een geforceerde concentratie te bereiken, waarby het gehele land zij de hand van de bestaande ne»ten in rayons was ingedeeld: in welk rayon wilde men slechts één onderneming, de zgn. streekonderneming, toelaten. Juiste politiek ware geweest deze con centratie een strekt twydelijk karakter te geven en de beslissingen uitsluitend t« doen leiden door het motief van besparing van motorbrandstof, banden en materiaal. Fout der Commissie was, dat zij by deze .concentratiezich reeds liet leiden door haar voorkeur voor die onderneming, welke zij later als enige streekonderne ming wenschte te zien aangemerkt. Dientengevolge speelde de toepassing van de W. A. P., welke eerst na den oorlog had behoren plaats te vinden, zich in feite reeds tijdens de bezetting af onder hoogst ongunstige omstandigheden, welke niet tot een ruime, maar de meest enge behoeftenbevrediging noopten, en zonder de controle van de Staten-Gene- Het ware onaanvaardbaar, dat de re sultaten van deze bezettingsconcentratie thans ten grondslag zullen worden ge legd aan de algeheele herziening van de vergunningen, welke op grond van de W.A.P. alsnog zal moeten plaats vinden. De ondernemingen, welke in 1940 en in 1941 hadden kunnen dingen naar een ver gunning, moeten dit alsnog kunnen doen, zonder dat zy daarby achtergesteld wor den by die ondernemingen, die het geluk hebben gehad door de Commissie te zijn belast met de noodvoorziening tijdens d« bezetting. Dit is een eis van rechtsher stel. Uitzondering zou kunnen worden gemaakt voor de ondernemingen, die werkelijk vrijwillig haar concessie hebben overgedragen. Te meer moet men zich losmaken van de beslissingen der Commissie gedurende de bezetting, omdat de Commissie een aan redelyke eisen niet voldoende procedure had. In plaats van dat de voltallige Commissie belanghebbenden hoorde, had den drie leden het land in rayons inge deeld en hoorde slechts één lid de be langhebbenden, waarna hy .practisch al leen over hun lot besliste. Dit bezettingsbeleid mag allerminst grondslag zijh voor toepassing van d* W.A.P. Volgens art. 12, lid 7 der wet, wordt de vergunnipg niet geweigerd dan in het belang van een duurzame en re delijke voorziening in de vervoersbe hoeften. Minister van Buuren stelde als uitgangspunt, dat vergunningen zouden worden verleend naar gelang van ds behoefte, ruim gezien uiteraard, al wilde hy hieromtrent geen bepaling in de wet. De Tweede Kamer bracht echter wel een dienovereenkomstige bepaling in de wet, om rechtszekerheid te geven aan de bestaande ondernemingen. De Kamer zou echter vreemd opgekeken hébben, indien als resultaat van de herziening slechts 69 van de 334 ondernemingen zouden zijn overgebleven. Juist de vrees voor afslachting op grote schaal bracht de Tweede Kamer ertoe het voornoemde negatieve criterium in de wet op te nemen. Wij vinden het dan ook hoogst bedenkelijk, dat Minister Vos verleden jaar als prachtig resultaat van het werk der Commissie, waaraan hy hulde brengt, er op wijst, dat het aantal vervoerbedrij ven tot 69 is teruggebracht Ten onrechte heeft de Minister verle den jaar zich beroepen op een zinsnede van de M.v.A. van de Verkeersfondsbe- groting van 1940, luidende: „dat het tref fen van voorzieningen streeksgewijze ea het vastleggen daarvan in den vorm van streekmaatschappyen nuttig moet worden geacht en de ontwikkeling in die rich ting gaat." Deze M.V.A. constateert slechts dat ze kere streekvoorziening nuttig is en dat de ontwikkeling in die richting gaat. Hier werd kennelijk gedoeld op de vrijwillige concentratie, welke in de maat9chappy plaats vond. Maar dit is totaal iets anders dan het van boven af construeren van een rayon, het daarvoor uitzoeken van één monopolistische onderneming door practisch één lid van een commissie van drie en het uitschakelen van a'.le andere in een rayon sinds jaren bestaande on dernemingen, die moeten trachten met de bevoorrechte «monopoliste tot overeen stemming te komen over een niet ver plichte schadeloosstelling. Het geven van een monopolistisch rayonbedrijf aan 69 ondernemingen en het afschepen van 225 ondernemingen met een geldelijk bedrag lykt in de huidige omstandigheden, nu over jde gehele we reld een verdergaande daling van de koopkracht van het geld te vrezen is, veel op het geven van een koek en een gard. De drie leden der Commissie waren bo vendien alle afkomstig uit Indië, waar zy by spoor- of tramwegen waren werkzaam geweest. Daargelaten hun deskundig heid van Nederlandse toestanden, misten deze leden vanwege hun verleden in de ogen van vele autobusondernemers het vermoeden van onpartijdigheid, ook al waren zij financieel niet betrokken by de Nederlandse Spoorwegen. Indien dan ook de oude leden der Com missie zich innerlijk gebonden zouden achten aan de bezettingsbeslissingen. achten wij hen niet de rechte mannen op de rechte plaats voor de nieuwe taak der Commissie. Het gaat oü. niet aan (Zie vervolg vorige kolom Tamelijk veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vooral in het Noorden van het land nu en dan krachtige wind tussen West en Zuidwest. Veel bewolking met tydelijk enige regen, voomamelyk in de Noor- delyke provincies. Weinig verandering in temperatuur. .ZON EN MAAN. Woensdag 10 Sept. Zon op 6.04 en on der 19.09. Maan onder 17.29. Zondag 14 Sept. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1