JUetnue €e iltsdjr dourant Mr dr Witteman volgt dr Beel op als minister van Binnenlandse Zaken Wist U MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f0.26 per week; fl.10 per maand; f3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijkeationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^lanluostirb is pbeMevrt myn bfrl in teybcnspoet* Acht en twintigste jaargang No. 7302 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Indië-beleid (Van onze Parlementsredacteur) Tot opvolger van dr. Beel als minister van Binnenlandse Zaken is aangezocht nu dr P. j. Witteman uit Overveen. Zaterdagavond schijnt over deze aanwijzing over stemming te zijn bereikt, zodat de benoeming binnen enkele dagen is te verwach ten, nadat de ministerraad er over zal hebben beslist. Pr Beel blijft uiteraard minister-pre sident en neemt tijdelijk de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen waar. Mi nister Jonkman, die ziek is, bemoeit zich momenteel blijkbaar alleen met zaken, die de reconstructie van het gehele Ko ninkrijk betreffen. Een officiële split sing van het departement van Overzeese Gebiedsdelen wordt nog steeds over wogen. Na de ambtsaanvaarding door dr Wit teman telt het kabinet zes leden vah elk der regeringspartijen, zodat het even wicht, verstoord door de benoeming des tijds van min. Neher is hersteld. Over dit evenwichtsherstel schijnt overeen stemming te bestaan tussen dr Beel en beide regeringspartijen. Overigens valt het op, dat dr Beel, een katholiek, in deze spannende tijd in feite de sleutelpositie van Overzese Ge biedsdelen overneemt van min. Jonk man. lid van de Partij van de Arbeid. Mogelijk is hieruit de conclusie te trek ken temeer daar er overeenstemming schijnt te bestaan dat de P.v.d.A. het niet onwelkom heeft gevonden, dat deze zeer verantwoordelijke póst geheel of gedeeltelijk overgaat op een lid der andere regeringspartij.. Dit zou immers theoretisch bekeken betekenen, dat de directe verantwoordelijkheid voor hef Indische beleid minder zwaar op de P. v. d. Arbeid zou drukken. Mr dr Witteman is lid van het dage lijks bestuur van de Katholieke Volks partij en heeft een advocatenkantoor te Amsterdam. Voorts is hij lid van Gede buteerde Staten van Noordholland. Gisteren ontving op Schiphol Min. Pres. dr L J. M. Beel de President van Oost-Indonesië dr Tjokorde Gde Rake Soekawati, die uit New-York kwam ter beraadslaging met de Ned. Twee kinderen te Naarden in vlammen omgekomen Speelden in een schuurtje met lucifers. Te Naarden brak Zondagmiddag, door dat twee kinderen, van 3 en 4 jaar oud, vermoedelijk met lucifers- hebben ge speeld, brand uit in een schuurtje van ham grootvader, vlak naast een hooimijt aan de Zwarte weg. Het schuurtje stond in korte tijd in lichter laaie. Ook de hooimijt en een nabij gelegen tweede schuur gingen in vlammen op. De brand weer kon de aangrenzende woonhuizen, die echter veel waterschade kregen, be houden. De twee enige zoontje van de fam. J. v. d. Eijden uit Naarden kwamen jam merlijk om het leven. Minister Huysmans ter observatie naar ziekenhuis (Van onze Parlementsredacteur.) Naar wij vernemen is dr Huysmans, minister van Economische Zaken, ter observatie opgenomen in het R.-K. Zie kenhuis Joannes de Deo, aan het West einde, te 's-Gravenhage. De bewindsman schijnt zich overwerkt te hebben. Ver wacht werd evenwel, dat hij reeds van daag het ziekenhuis zou kunnen verlaten en, na een kortere of langere rustpoos thuis, zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Wilde de groep „Stern" Londen doen bombarderen? Parflse politie vond 6 bommen en deed 17 arrestaties. De Parijse politie heeft naar aanlei ding van de vondst van zes eigen ge maakte vliegtuigbommen een 17-tal arrestaties verricht. Verondersteld wordt, dat de Joodse groep „Stern", die zoals weet vertakkingen in Frankrijk heeft, deze bommen wilde gebruiken een bombardement van Londen, uit wraak voor de deportatie der Joodse vluchtelingen. In Engeland heeft speciale voorzorgsmaatregelen genomen. Officieel is bekend gemaakt, dat rab bijn Baruch Korff, de voorzitter van het! Amerikaanse comité van politieke actie voor Palestina gisteren op een Frans vliegveld werd gearresteerd met twee van zijn medewerkers. Hij had ee: fer met pamfletten bij zich, met de schuwing: „Wij zullen de oorlog in het hart van het Imperium voeren." De Franse politie heeft de vermoede lijke maker der bommen gearresteerd. DIRECTEUR NED. BANK TERUG IN ONS LAND. Zaterdag arriveerde met de KIM. uit Johannesburg de directeur der Ned. Bank, dr J. Keunig op Schiphol. Hij heeft drie maanden in Zuid-Afrika vertoeft contact op te nemen met de agenten van de Ned. Bank aldaar. Consuls-generaal vergader den te Batavia Raux en Eaton keren uit Djokja terug De consuls-generaal te Batavia, die van de Veiligheidsraad opdracht hebben ontvangen, rapport uit te brengen, zijn volgens Aneta Zondag bijeen geweest nadat de Franse consul-generaal en de Australiër Eaton uit Djokja waren terug gekeerd. De Amerikaanse consul-gene raal, de heer Foote, zeide, dat grote vor deringen waren gemaakt „met de plan nen om de zaak te behandelen". Het wachten is nu echter op instructies van de regeringen en de omvang van de assistentie, welke zal worden gegeven om de zaak ten uitvoer te brengen. Eaton is reeds „volkomen op de hoogte" De heer Raux verklaarde: „Wij hebben veel gezien en ons bezoek was zeer inte ressant en naar ik hoop zeer vruchtbaar". De Australiër Eaton zeide: „Alles is rustig en kalm in Djokja. Wij hebben in een hospitaal te Djokja twee Nederland- krijgsgevangenen bezocht, die een goede behandeling genoten". Eaton had geen document bij zich, met een verzoek der republiek aan Australië om haar tn ommissie van drie te vertegenwoor digen. (Wie zelf krijgsgevangene is geweest, kent de waardeloosheid van Eatons haal. Kent de man Nederlands en heeft hij de z. g. gevangenen alleen gespro ken? Red.). De consuls-generaal hebben opdracht, op 30 September verslag aan de Veilig heidsraad uit te brengen, aldus neemt Ass. Press. Elk der 6 betrokken landen wil 8 officieren zenden om' de consuls-generaal bij te staan. Haarden van onrust worden gezuiverd Thans 119 doden, 340 gewonden en 6 vermisten. Het Nederlandse legerbericht van Zon dag meldt, dat Zaterdag een Nederlander gesneuveld en 10 zijn gewond. In Oost- Java werden twee belangrijke haarden onrust gezuiverd, nl. Nongkodjahar Asem Agoes. Op Midden-Java kwam het bezuiden Tegal tot een gevecht met nan republikeinse marine, die zware verliezen leden. Op Madoera werden 130 Chinezen bevrijd. Gevechten, beschie tingen en vernielingen waren aan de orde de dag. Het legerbericht van heden meldt, dat Zondag aan onze zijde 7 man sneuvelden en 12 werden gewond, zodat de totale verliezen sinds 4 Augustus thans bedragen 119 doden, 340 gewonden en 6 vermisten. Op vele plaatsen voert de communistische party «en arrti-Neder- landse actie, desniettemin worden de ge vaarlijke elementen door de bevolking aangewezen en uitgeleverd. Zes Brits- Indische, deserteurs zijn bij Cheribon ge arresteerd. Donker Moskou omgetoverd in een zee van twinkelende lichtjes HET 800-JARIG BESTAAN WORDT OP GROOTSE WIJZE GEVIERD Millioenen electrische lampjes schitteren In het nu 800 Jaar oude Moskou en duizenden huizen zijn er in zachte kleuren opgeschilderd. Op de markten, waar de boeren hun producten verkopen en in de levensmiddelenzaken ls van alles te koop: ananassen, bananen, wijn, room, steur, kaviaar, zalm, vlees, druiven, daar heen gevoerd uit alle delen van het grote Russische rjjk. De prezen zijn sinds enige dagen sterk gedaald. Burgemeesters uit de gehele wereld zijn naar de oude Russische hoofdstad gekomen om 't 800-jarig bestaan der stad te vieren. Zoals bekend vertoeft ook burgemeester d'Ailly van Amsterdam in deze stad. De meeste bezoekers arriveer den per vliegtuig en werden na hun aankomst, met spiksplinternieuwe limou sines, die voor deze gelegenheid feeste lijk versierd waren, naar hom hotels ge bracht. Er staat een zwaar programma op hen te wachten, dooh gisteren hebben de heren' kunnen uitrusten van de ver moeiende reis. Niet minder dan 104 openluchtspelen zullen worden opgevoerd. Moskou werd wegens de door zijn be volking tijdens de tweede wereldoorlog betoonde dapperheid en het nadien ver richte opbouwerk begiftigd met de orde van het presidium der Opperste Sow jet, terwijl ook een reeks instituten (cultu rele instellingen, parken en fabrieken) onderscheidingen kregen. Stalin heeft ter gelegenheid van de viering een rede gehouden, waarin hy verklaarde, dat de „vredelievende vol ken hoopvol opzien naar de hoofdstad van een grote vredelievende mogend heid en haar zien als een machtige steunpilaar voor de vrede". In tegenstel ling tot andere hoofdsteden van Europese, Aziatische en Amerikaanse staten zou den in Moskou alle sloppen volledig zijn verdwenen en de arbeiders allen in be- Pol. delinquenten in de mijnen staakten Dezer dagen hebben ong. 950 pol. delin quenten uit het kamp te Valkenburg hun werk in de mijnen voor 24 uur neergelegd. Zij meenden eisen te kunnen stellen, o dat zij een 'belangrijk aandeel leverden de kolenvoorziening van ons land. Naar aanleiding hiervan is het kamp in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. ontruimd zijn de gedetineerden over andere kampen buiten de mijnstreek verspreid. hoorlijke huizen zijn ondergebracht, al dus Stalim. Bevin vond het blijkbaar niet leuk, dat zijn land niet te Moskou is verte genwoordigd. Hy heeft dan ook haast gemaakt met het zenden van een geluk- i, waarin hij o.m. zegt, dat Moskou eeuwenlang een aandeel heeft gehad in de verdediging van Europa tegen aggres- >n tyrannle. Meisje te Eindhoven bij speer werpen gedood Gistermorgen is het 14-j. dochtertje van de fam. Koops, te Eindhoven, toen zij een terrein van het Philips Sportpark, waar enkele speerwerpers an het oefe nen waren, kwam oplopen, door een speer in haar hals getroffen. Deze door boorde een slagader, waardoor het meisje vrijwel op slag werd gedood. Aardappelen komen niet op de bon Er doen thans reeds allerlei geruchten de ronde, dat in hte najaar de aardappe len weer op de bon zullen komen. By navraag ten departemente deelde mens ons mede, dat een dergelijke ge- d-aahte daar zelfs nog niet is gerezen Onze huidige aardappel-productie is van dien aard, dat zelfs bij een minder goede oogst, de aardappelen nog niet schaars zullen zijn. Wet zal ervoor gewaakt die nen te worden, dat niet te veel voor v< voeder wordt bestemd. Automobilisten: Weest op uw hoedel Van de zijde van de A.N.W.B. wordt op gewezen dat vooral nu na de lange droogte straten en wegen stoffiger gewor den zyn, een korte regenbui het wegdek plotseling zeer glad kan maken, zodat slipgevaar wordt gewaarschuwd. P.v.dLA. minder verantwoordelijk voor Indische en West-Indische padvin ders boden hun Vorstin Zaterdag enige uit kruidnagelen gemaakte prauwen ten geschenke aan. Links vooraan onze Koningin; achter links Prins Bernhard. Heeft het trotse Albion afgedaan als lid der „Grote Drie" Spoedige hulp aan Europa vindt begrip in Amerika „Engeland is niet meer opgewassen tegen zijn taak als lid van de „Big Three", aldus schrijft de „Washington Post", die deze verklaring zegt te ontlenen' aan een „uiterst geheim rapport van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken". Dit rapport zou volgens het blad zyn opgesteld door de Amerikaanse commissie, die met de politieke plannen ls belast en onder leiding staat van George Kennan, die sinds kort uit Europa Is teruggekeerd In Amerika om verslag uit te brengen aan Marshall. Het blad schrijft voorts nog over de Britse crisis het volgende: „De grootste moeilijkheid voor Enge land, het verminderen van buitenlandse toewijzingen is, deze verminderingen or delijk te doen geschieden op een zo danige wijze, dat de macht van de Sow- j et-Unie niet groter wordt. In Frankrijk bijv. wacht een machtige pro-Russische communistische partij haar gelegenheid :i om zich weer te doen gelden. Zij re kent op het mislukken van het plan tot het herstel van Europa, waardoor het Amerikaanse prestige in Frankrijk loren gaat Uit Washington komt ook nog een dere stem en wel die van Paul Nitze, de fungerend directeur van het bureau voor internationale handelspolitiek van „Er is geen tijd te verliezen", zei dr Van Mook GEEN DICTAAT IN PLAATS VAN LINGGADJATI Er is geen tijd te verliezen, zeide dr Van Mook, toen hij Zaterdag 7 uu n.m. van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrok, waar hij besprekingen wil voeren met de Nederlandse ambas sadeur, mr Van KI effens, met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Marshall, en diens Australische ambtge noot, Evatt. Hij hoopt in contact te ko men met het Amerikaanse publiek via de pers en de radio om dit op de hoogte te brengen van de toestand in Indië. Hij meende niet, dat hij in direct contact met de V. N. zou komen. Op Zaterdag a.s. heeft hij zijn retourpassage geboekt, daarna' wil hij nog drie dagen in Neder land blijven en zich vervolgens naai Batavia begeven. Over de besprekingen met de Regering wilde dr Van Mook niets zeggen, maar hij verklaarde, dat er een zeer grote mate van overeenstem ming was tot stand gebracht, en voor het overige moest men eerst de vergade ring der Tweede Kamer in de volgende week afwachten. Dr Van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen zouden be staan voor een nieuwe overeenkomst tei vervanging van Linggadjati, die dan onder de ogen van een door de Veilig heidsraad te benoemen commissie zou worden getekend. Linggadjati zal in grote lijnen de basis blijven, waarop de Rege ring haar politieke gedragslijn bouwt. Israël. Wegens de te kleine capaciteit van het kamp Poppendorff, de Exodus-joden worden ondergebracht, richtte men een tenten-afdeling in. Op verzoek van de ministerraad wordt deze reis aanvaardt, maar dr Van Mook „vond het wel leuk" om daarheen te gaan, zeide hy lachend. Wat het onder zoek der consulaire vertegenwoordigers betreft, wenste hij, dat dit zo vlug gelijk zou geschieden. Ditmaal ware geen ministers of leden van de Commis sie-Generaal om dr Van Mook uitge leide te doen. Slechts zijn vrouw en .zijn dochter hadden hem naar Schiphol gezeld. Later werd gemeld, dat dr Van Mook veilig op Laguardia is aa komen. het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Deze verklaarde vooi de radio, dat het rooster van behande ling van het plan-Marshall drastisch versneld zal moeten worden om nog vóór het einde van dit jaar Europa ter hulp te kunnen komen. Volgens Reuter betekent dit een ondersteuning van het pleidooi voor bespoediging van het plan- Marshall, dat Lovett, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, in de afgelopen week deed horen. Truman was op het randje van de afgrond Truman is Zaterdag ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen de auto, waarin hij zich bevond, in 't Braziliaanse bergland slipte, en op een halve meter van een steile afgrond tot staan kwam. Gandhi gebruikt sinaasappelsap en groentesoep... Nadat Gandhi, de grote Voor-Indische leider, zijn vasten zoals gemeld heeft beëindigd, is het in Calcutta rustig ge bleven. Het dieet van Gandhi is nog be perkt tot sinaasappelsap en groentesoep. Ontploffingsrampen in Spanje Tengevolge van het exploderen van twee kruitmagazijnen te Cuesta Zulema in Spanje werden vervolgens de eerste berichten 17 mensen gedood en 38 ge wond. Ongeveer 20 man van het bewa kingspersoneel worden nog vermist. Ook in Portugal vloog een kruitmagazijn in de lucht, waardoor twee arbeiders den gedood en zes ernstig gewond. Debarkatie van de „Exodus"-Joden vond hedenmorgen plaats DE VERBAASDE DUITSERS HOORDEN SLECHTS EEN KREET: „PALESTINA!" g (Van 'een onzer verslaggevers) Tweehonderd journalisten van de wereldpers hebben gisteren gewacht op de debarkatie van de eerste 1400 Joodse „Exodus"-vIuchtelingen, die zich aan boord bevinden van de „Ocean Vigour", die zoals gemeld Zaterdagmorgen reeds de Elbe bij Hamburg is opgevaren. De ontscheping zou tengevolge van de dikke mist, die boven het water hing, eerst vanmorgen om 7 uur kunnen plaats hebben. het debar- Meis Zidok uit Lemberg gezien hebben met het Blauwe Auschwitz Nummer in de arm gebrand en de tientallen wezen, gerukt van de crematoria, waarin hun ouders een gruwelijke dood vonden om de tragedie van dit gebeuren te begrij pen. Weer drong zich het-beeld aan mij op, dat ik destijds in Amsterdam zag, toen de Joden weggevoerd werden. Al leen waren zij toen lijdzamer. Nu zag ik dé meest wilde tonelen op het schip, de loopbrug, de loodsen en op het perron, waar de getraliede treinen wachtten. Het begin was zo rustig. Een Engelse offi cier waarschuwde de opvarenden van de „Ocean Vigour" dat het reisdoel bereikt en ontscheping zaak was. Een ziek kind. dat mazelen had, werd naar het zieken- Het uitstel te elfder ui keren der Joden heeft een stroom van geruchten doen gaan door een brede kring van waarnemers. De beperking van de aan de pers toegezegdefacilitei ten en het nitstel der debarkatie hebben aanleiding gegeven tot het vermoeden, er aanzienlijke moeilijkheden ge- zijn aan boord van de schepen. Er wordt gesproken van arrestatie van de leiders aan boord, doch bevestiging hier in werd niet ontvangen. Een deel van de haven is met prikkel draad afgezet en de pers had geen ge legenheid de afzetting te passeren. Bin nen de afrastering stond een trein met getraliede vensters, zonder zitplaatsen Hiermede zullen de Joden naar het in terneringskamp worden gevoerd. En zo is deze Maandagmorgen 8 Sep tember de Exodus 1947, die voorbestemd was in het heilige land uit te lopen, geëindigd in dat moderne Egypteland, waarvan de Pharao wel is ondergegaan, maar waarin zijn volk nog immer leeft. Het is een verschrikkelijk ding geweest voor deze Joden, mannen, vrouwen en kinderen, om teruggebracht te worden naar dat land, waar zij het liefste, dat zij hadden, aan de grofste barbaarsheid ten offer zagen vallen. Men moet Frau DAT op de Zaterdag te Leeuwarden voortgezette alg. vergadering van de Nat. Woningraad de voorzitter, de heer L. v. d. Wal, afscheid nam en besloten werd in 1948 te Apeldoorn samen te komen. DAT ruim 300 militairen te Venlo heb ben deelgenomen aan een bidtocht ter herdenking der gevallen militairen in DAT volgens een mededeling op de tweedaagse vergadering van de Nat. Wo ningraad. die Zaterdag te Leeuwarden werd geopend, de bouw van een een dige arbeiderswoning thans 8 11 mille kost tegen f2000 vroeger. DAT Zaterdag tegenover de stallen van het Utrechtse sportpark Mereveld de boerderij, hooibergen, schuur en stalling van A. v. Wijk tot de grond toe is afge brand. DAT op 8 en 9 October a.s. in hotel „De Poort van Kleef' te Apeldoorn het 94ste Nederlandse landhuishoudkundig congres zal worden gehouden, waar o.m. ir. C. Staf, dir.-gen. van de Landbouw, het woord zal voeren. DAT te Ter Apel (Gr.) een vergadering heeft plaats gevonden van de Kath. boe ren van de AJ3.T.B., kring Gron. Drente, waar gesproken werd ove moeilijkheden, waarmede de boeren thans allerwegen hebben te kampen. DAT op Donderdagmiddag 11 Septem ber as. in het Marine-opleidingskamp te Hilversum 25 beroeps-onderofficieren, die tot officier zyn bevorderd, worden be ëdigd. DAT Zaterdagmorgen, toen de trein van 8.07 uit Zandvoort op het Haarlemse station bij het binnenkomen uit de wis sel liep, een kleine paniek onder de rei zigers ontstond, doch de schade zich ge lukkig tot materiële beperkte. DAT het Concertgebouworkest o.l.v. Ed. van Beinum Zaterdagavond het jubileum seizoen in A'dam heeft geopend met een volksconcert, waarop Russische muziek werd uitgevoerd. DAT Zaterdag bij de A'damse scheeps- •bouw-industrie voor de eerste maal na de bevrijding een zeeschip is te water gelaten en wel het Noorse ms. „Bougainville". DAT te opbrengst van appelen dit jaar woTdt geschat op 180.000 ton, terwijl voor peren en pruimen de schattingen resp. 100.000 en 20.000 ton bedragen, tegen resp. 100.000, 62.000 en 19.000 ton in 1946. DAT tot nu een hoeveelheid van ca. 8000 ton peren naar Engeland is geëxporteerd. DAT de zomer-opbrengst van honing dit jaar in ons land ongeveer 800.000 kg op leverde. DAT Appingedam's brandweer Zaterdag een nieuwe autospiiit kreeg en deze tijdens de demonstratie moest uitrukken om brandende hooiberg bij Loppersum blussen. DAT Zaterdag in het Maas- en Waal kanaal by Nijmegen de schippersvrouw Kloosterman over boord geslagen en dronken is. DAT thans het programma is vastgesteld van de bondsdagen, welke de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren van 1618 Sept. a.s. in Drenthe houdt. DAT het 60-j. bestaan van het Esperanto Zaterdag feestelijk is gevierd te Groningen en A'dam, waarbij de Regering werd zocht deze taal op de scholen in te vo DAT de A'damse arts, dr J. Samuels, Zaterdag in het Concertgebouw aldaar lezing hield over zyn genezingsmethode van kanker. DAT dezer dagen mej. M. v. d. Krab ben te Tilburg door gasverstikking om hei leven is gekomen. DAT gisteren op'57-j. leeftijd de notaris H. A. Banning te Sneek, vroeger te Alphen aan den Rijn, is overleden. DAT Groningse oud-illegalen Zaterdag te Paterswolde een landdag hielden. DAT dezer dagen twee boerderijen resp. te Tilburg en Oisterwijk zijn afgebrand, evenals het ketelhuis van de klompenfa- briek der fa. H. v. d.Welden te Best (N.-B.). waar de schade ong. f 25.000 bedroeg. DAT het Kon. Ned. Zangersverbond thans 125 koren met 9000 zangers telt. DAT gistermiddag bij Schoondijke (Zee land) de 20-j. A. T. uit IJzendijke ii verdronken is. DAT alle woningen van Nymeger voor de winter normaal van glas ku worden DAT Zaterdag voor de tweede maal ln 10 dagen brand uitbrak in het kamp te Vught, waarbij een der grote barakken voor de helft uitbrandde. DAT niet alleen de dir. van Bensdorp te Bussum Zaterdag zijn 25-j. jubileum vierde, doch tevens op die dag 33 jubila rissen 50, 40 of 25 jaar aan de fabriek ver bonden waren. DAT tengevolge van de weeldebelas ting de maximum-prijzen voor foelie, muskaat, peper, kaneel en vanillesuiker verhoogd zijn. DAT de Centrale van Verenigingen van Personeel in 's Rijks dienst aan min. Beel heeft verzocht de kindertoeslag aar beidscontractanten voor de eerste twee kinderen zo spoedig mogelijk uit te be talen. DAT zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau ds H- Visser, pred.-directeur van het internaat „Ruim zicht" te Doetinchem en P. J. Grondel, oud-deurwaarder bij de Haagse recht bank. DAT Vrydag a.s. in het „Prinsehof" te Delft voor de directeuren der Ned. Musea door dr H. E. v. Gelder uit Den Haag eer beschouwing wordt gegeven van de rei zende tentoonstelling der Zweedse musea DAT het A'damse B.G. hedenmorgen de 46-j. vrouw B Zeilstra aldaar tot 15 j. gev.straf veroordeelde wegens verraad van talryke Joden. DAT gisteren op de plaats, waar tijdens de bezetting de doodvonnissen in het con centratiekamp Vught werden uitgevoerd, een herdenking van gevallen Belgische verzetslieden plaats vond. DAT de pluimvee-commissie van de Stichting van de Landbouw, in verband met klachten over verkoop van besmette en zieke dieren, de landbouwers drin gend aanraadt geen hennen te kopen van onbekende handelaren en adressen. huis gebracht. Een 20-tal ambulante pa tiënten begaf zich naar de hospitaal trein. Mannen, vrouwen en kinderen, zwaar bepakt, liepen de loopbrug af. De muziek speelde jazz. Dat moet deze stak kers aan de verschrikkingen van Ausch witz herinnerd hebben, waar hun familie onder dezelfde tonen ter gaskamer gipg. De eerste debarkatie was behoorlijk vrijwillig gegaan.'Op het schip, telde mij de kleine 14-jarige Ilja Iscar, hadden Engelse soldaten haar reeds met een forse ruk uit bed gehaald en gezegd dat zij aan land moest gaan. Ilja zag ei uit als een kleine terroriste. Zij schreeuw de tegen de Engelse soldaten en maakte een verschrikkelijk misbaar, toen zij haar zusje gewaar werd, de enige, die zij overhield, die in een andere wagon dan zij moest. Het was overdreven van en haar zusje, daar zij 10 weken boord van het schip bij elkaar geweest waren en de treinreis duurde uur. In Poppendorff konden zy desnoods samen in één bed' slapen. Maar Ilja bleef schreeuwen en haar zusje huilen, omstanders werden opstandig en va ogenblik af nam de debarkatie eei gunstige wending. Mannen wilden niet in de treinen. Anderen weigerden van boord te' gaan. De gehelmde M.P. kwam in actie met sterke knuisten en krach tige benen. Een Joodse man werd handen en voeten van het sohip gesleept. Zijn vrouw- volgde hem krijsend. Zij viel en de achter haar lopenden weigerden plotseling verder te gaan. Zij kregen een stomp in de rug, vielen tegen de aan en dan is er plotseling een kluwen van' mensen en gehelmde M.P.'s. vrouw blijft liggen. Zij wordt weggedra gen. De mannen worden consequent bij de lurven gegrepen en op de kade ge zet Dan volgt er weer een rustige groep kinderen. De Berry's, de Segal's en de Gamarzoris van het gemartelde Polen, zwaar onder de bagage. Weer anderen volgen, vrouw, die schreeuwt dat haar n kindereen op Cyprus zitten en dat zij bij hen wil zijn. De Engelsen staan hier vastberaden, rustig en zelfverzekerd bij. Zij beginnen de brandslangen uit te leggen. Zij cullen de ruimen onder een waterfront nemen. Het is een slechte dag voor hen. -Zij oogsten de vruchten een angstpolitiek. De Joden kermen, dat het eten aan boord zo slecht was. Droge beschuit, alle dagen sinds gisteren, toen een hongerstaking van 24 uur eindigde, niets dan een bordje waterige pap. Eergisteren werd een kind geboren, het stierf en werd ln zee begraven Er bleef een moeder op het kraambed. Rachel's kinderen hebben weer diep ver driet. Als de eerste trein slechts met 3 mi nuten vertraging wegrijdt beuken grim mige Joodse handen de tralies en de verheugd-verbaasd toeziende Duitsers horen slechts één kreet: Palestina. Bijzonder Hoger Onderwijs TrïANS heeft dan de Regering bij de Tweede Kamer «en wetsvoorstel aanhangig gemaakt, dat een wettelijke regeling wil treïfen voor een redelijke tegemoetkoming uit 's Rijks kas in de kosten der bijzondere universiteiten en economische, hogescholen. Daartoe zal de Hoger-Onderwijswet moeten worden gewijzigd en aangevuld. Wij willen voor het ogenblik niet tre den in een technische beoordeling van het ingediende wetsvoorstel. Aangeno- mag worden, dat het in opzet en uitwerking is gebaseerd op de eisen der practyk, en voor het overige bestaat er, vóór de behandeling van het wetsont werp in het parlement, gelegenheid voor de betrokkenen, zich met de onderwijs- specialisten in d« volksvertegenwoordi ging te verstaan. Wat wij wèl willen doen is uiting ge- ïn aan onze voldoening, dat zij het ook laat nu toch een wetsontwerp als het onderhavige is ingediend. Het vraagstuk der subsidiëring van het byzonder hoger onderwijs is niet jong meer. Weliswaar staat sedert 1904 wettelijk vast, dat doctorale examens aan door de Kroon aan te wijzen bijzondere inrichtingen voor hoger onderwijs de zelfde rechten geven als aan de rijks universiteiten het geval is onder het Kabinet-Kuyper werd de Eerste Kamer ontbonden toch liet een erken ning door het Rijk van het eigen recht het bijzonder hoger onderwijs, oók uitkomend in een tegemoetkoming in de kosten, op zich wachten. INTUSSEN waren er wel blijken van een groeiend begrip bij de Overheid deze zaak. In beginsel is de finan ciële steun in de wet vastgelegd, sinds de Hoger-Onderwijswet een tegemoetko ming kent in de kosten van onderwijs- lokalen der bijzondere universiteiten. In de practyk echter moest het jaarlijks hiervoor ontvangen bedrag wel schril afsteken bij de totale kosten, die het bij zonder hoger onderwijs vergt Maar toch, in beginsel was de beslis sing gevallen. Trouwens, andere beslui ten van regeringscolleges wijzen in de zelfde richting. Zo ontvangt de R.-K. Universiteit te Nijmegen gedurende ds eerste 75 jaren van haar bestaan een sub sidie van de gemeente Nijmegen: ds R.-K. Economische Hogeschool te Til burg ontvangt subsidies van de provin cies Noord-Brabant en Limburg en van verschillende gemeenten in dieprovin cies. Geen hogerfe instantie heeft deze be sluiten vernietigd. Het lag dan ook ln de lijn der geschie denis, dat de Tweede Kamer, overwegen de dat de neutrale Economische Hoge school te Rotterdam van rijkswege wordt gesubsidiëerd, in 1938 in een mo- tie-Moller uitsprak, dat een dergelijks subsidie althans in principe dan ook toe kwam aan debijzondere R.-K. Econo mische Hogeschool te Tilburg. Langzamerhand ia ook ouder die genen, die zelf in het algemeen geen voorstanders zijn van bijzonder hoger onderwijs, de overtuiging gegroeid, dat hier in het geding is een kwestie van billijkheid en van recht. Terwijl mr P. J. Oud, die thans pleit voor de oprichting ener vooruitstrëven- de party, in 1937 nog niet progressief genoeg was om in dit opzicht het recht der bijzondere universiteiten te erken nen, was toen reeds de onderwijsman en latere minister Bolkestein een ander standpunt toegedaan. Mr Oud had betoogd, dat naar zijn overtuiging aan het bijzonder hoger on derwijs geen subsidie toekwam, aangezien in het hoger onderwijl anders dan in het lager en middelbaar onderwijs, het ele ment van.de opvoeding zou ontbreken en alleen van onderwijs sprake zou zyn. Maar de heer Bolkestein zag het an ders, en volgens onze overtuiging ook juister; hij schreef: „De voorstander* van het bijzonder confessioneel, ook ho ger, onderwijs hebben één grote paeda- gogische bedoeling met dit onderwijs: te voorkomen, dat de godsdienstige en de wetenschappelijke vorming der studenten gescheiden worden". Daarom is het bijzonder hoger onder wijs ook een natuurlijke voortzetting van het bijzonder voorbereidend hoger, ja van het bijzonder lager onderwijs, di* immers beiden ook van overheidswege tegenmoetkoming verkrijgen. TOT een tegemoetkoming in de kos ten van het bijzonder (ïoger onder wijs zal het moeten komen en daarbij zal het moeten blijven. De vrijheid van on derwijs, juist voor het bijzonder onder wijs van zo eminente waarde, zou wel licht risico's gaan lopen bij verlening van wat de memorie van toelichting op het wetsontwerp noemt „een tegemoet koming tot 100 pet". Dat wil het wets ontwerp dan ook in genen dele. Aan de offervaardigheid zal dan ook een zeer ruime plaats blijven. Trouwen», vergissen wij ons, wanneer wij opmer ken, dat er onder de voorstanders vaa bijzonder hoger onderwijs evenredig heid ls tussen hun liefde voor dat on derwijs en de offers, die zij ervoor bren gen? Hierin kome geen verandering. Men vinde in het ingediende wetsont werp geen aanleiding, zijn geldelijk* steun aan het bijzonder hoger onderwijs te verminderen. Immers, ondanks de thans reeds zo ruimschoots betoonde of fervaardigheid voorziet het wetsvoorstel in een brandende behoefte. Subsidiëring is nu eenmaal geen blijk van weelde, en in het zeer kostbare ho ger onderwijs is het dat helemaal niet. Wij vertrouwen dan ook, dat niemand wanneer dit voorstel tot wet wordt de verkeerde conclusie zal trekken, dat een vermindering van offervaardigheid op haar plaats is. Integendeel, men zie daarin veeleer een stimulering. Nederlandse propaganda is slecht In een onderhoud met Ass. Press te New York heeft sultan Hamid H kort voor zyn vertrek naar Nederland ver klaard: „Ik wilde, dat de Nederlandse propaganda niet zo slecht was." Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijke vrij krach tige wind uit Westelijke richtingen. Iet* koeler. ZON EN MAAN Dinsdag 9 September. Zon op 6.03 «e onder 19.11. Maan op 23.34 en oDder 16.32.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1