Jükttitrr ^riitsdjr (fotmuti Uitbreiding van het Kabinet op til? IDist 'II VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; f 1.10 per maand; f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verhi met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f0.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7300 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Minister Jonkman blijft op zijn post (Van onze Parlementsredactenr) In sommige bladen zijn berichten verschenen over een op komst zijnde wijziging ln het Kabinet. Deze berichten hebben over het algemeen een speculatief karakter. Vast staat evenwel, dat dr Beel contact heeft gehad met de Katholieke burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Mitser, doch dat deze heeft geweigerd zich te belasten met de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Splitsing van departement O.G. verwacht Deze omstandigheid, gevoegd bij het feit, dat dr Beel tijdens de ziekte van minister Jonkman tevens het ministerschap van Overzeese Gebiedsdelen waarneemt, heeft in sommige kringen de mening doen post vatten, dat minister Jonkman in verband met zijn physieke gesteldheid niet meer op zijn post zal terugkeren, dat dr Beel defi nitief minister van Overzeese Gebiedsdelen zal worden en dat er dus een nieuwe minis ter van Binnenlandse Zaken moet komen. Men heeft ons echter verzekerd, dat er geen sprake van is, dat minister Jonkman aftreedt. Hij schijnt de vorige maal tijdens zijn ziekte te hard te hebben doorgewerkt en te vroeg al zyn arbeid te hebben her vat, waardoor een terugval is ontstaan. Na een behoorlijke, werkelijke rustpoos zal hij ongetwijfeld op zijn post terugkeren. Iets anders is, dat er nog steeds plan nen in beraad zijn, het dep. vah Overzeese Gebiedsdelen te splitsen in een departe ment, dat zich speciaal bezig houdt met wat men noemt de „reconstructie van het Koninkrijk", en een departement, dat zich uitsluitend met de rijksdelen buiten Europa bemoeit. Het polsen van de heer Matzer voor de post van min. van Binnenlandse ^aken doet vermoeden, dat dr Beel thans bereid is, afscheid te nemen van het torentje op het Binnenhof en zijn tenten elders op Het is duidelijk, dat dr Beel voor Binnen landse Zaken een r.k. opvolger zoekt. Oor spronkelijk waren er, behalve de niet- politieke ministers, vijf lid van de K.V.P. en een evengroot aantal lid van de P.v.d.A. Sedert het aftreden van min. Ringers de benoeming van de heer Neher tot n van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben er zes ministers van de P.v.d.A. zitting in het kabinet, tegen vijf Katho lieken. Wel is destyds verzekerd, dat bij de benoeming van min. Neher diens poli tieke gezindheid geen gewicht in de schaal heeft gelegd, doch het is duidelijk, dat de practijk dieril politiek standpunt bij belangrijke kabinetsbeslissingen wel dege heeft meegesproken. Dit is wel ge- Nieuwe bonnen voor fiets banden Tot en met 31 Oct. a.s. is op de bon C 2! van het insohrijvingsbewijs voor vervan ging van fietsbanden B I 609 een toer-bui- ter.band verkrijgbaar. Voor het kopen een binnenband zijn gedurende dit tijd vak geldig de bonnen D40 en D41 het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbonden B I 607, resp. B I 60" De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken den. Inwisseling tegen een bandenbon bij! de distributiedienst is niet nodig. De Nederlandse houthakkers in Duitsland bezorgden ons land reeds 300.000 kub. meter myn- en bouwhout. De hun toegewezen gebieden hebben gelukkig niet al te zeer door de branden van de laatste tyd geleden en de motorzagen werken regelmatig door. Duitse bomen vallen voor Nederlands opbouw. Radiorede van dr Van Mook „MisÜhien waren wij te toegefelijk' Grootste smokkelaffaire der historie In een exclusieve radiorede voor de Nat. Broadcasting Corp. via de intern, pro- grammadienst van de Wereldomroep heeft dr Van Mook het Nederlandse standpunt in Indië verdedigd. Dr Van Mook Er bestaat een misverstand, dat dit conflict iets heeft te maken met leving van het koloniale stelsel. De Regering trof op Java een republiek welke twee zeer verschillende dingen belichaamde: Het nationalistische ideaal en de Japanse erfenis, en Nederland heeft steeds getracht de nationalistische krach ten te versterken en de nog onstabiele organisatie op de been te helpen. Had den wij andere bedoelingen gehad, dar zou er geen reden hebben bestaan, deze pogingen 20 maanden lang aan te wenden. Wij hebben gewacht, tot de hysterische uitbarstingen ten einde zouden zijn getracht, het land in staat te stellen, (in samenwerking met onze republikeinse vrienden) om met recht een li-" volkenfamilie te worden, maar andere krachten werden de republiek te sterk. Want het is de tragische paradox van dit land, dat de Indonesiërs als volk de Nederlanders niet vijandig zijn min afkerig van samenwerking, desniettemin die krachten er in slaagden, een afschrikwekkende scheidingslijn ii stand te houden. De zwakte der geallieerden had de Japanners in staat gesteld, hun pens af te geven aan dikwyls mis dadige benden. Slechts een deel daar van heeft een soort leger gevormd en zelfs dit werd gaandeweg een huur- lingenleger, los van de centrale macht. Het bezit van een geweer beduidde een bron van inkomsten, recht en orde zouden het einde betekenen vrije en losbandige bestaan. Daarnaast stonden de profiteurs van een dei grootste smokkelaffaires der geschie denis. Op Java en Sumatra bestond nog een grote en moderne uitrusting voor productie in de tropen, waren er nog grote voorraden. Een vloot van kleine kustvaarders uit Sin gapore en Malakka heeft deze wegge voerd en Indonesië leed honderden millioenen schade, daar de zaken een vijfde der waarde werden ver kocht, hetgeen echter nog altijd behoorlijke duit overliet voor grote kleine autoriteiten, die deze handel „beschermden". Tenslotte liep alles in de war. Oppervlakkig gezien mocht het lijken alsof het tussen Nederland en de repu bliek slechts over woorden en formulerin gen ging, maar in werkelijkheid maak ten de krachten op de achtergrond elke vooruitgang onmogelijk. Wij betoonden het grootste geduld en zagen er van af, de misdaden bekend te maken. Misschien zijn wij te toegeeflijk geweest en heb ben daarbij een indruk van zwakte ge wekt, die de misdadige elementen slechts stoutmoediger maakte. De republiek kon niets opbouwen, dat leek op geregeld be stuur, een staat in de normale betekenis van het woord. Intussen heeft zij de tooi van een staat gehandhaafd. Het geldstel sel steunde op een drukpers, die zc slechte bankbiljetten produceerde, dat de nabootsingen beter waren. De hongers nood breidde zich steeds verder uit er toen tenslotte het land zijn volkomen ondergang tegemoet ging, hebben wij ingegrepen. Bij ons optreden bleek dat overal buiten de „touristenplaatsen" staatsbestuur, justitie en handel afwe zig waren. In enige streken zijn lijsten ontdekt met de namen van de nog reste rende kundige en fatsoenlijke ambtenaren, die waren bestemd om gewelddadig te worden vermoord. Ieder heeft vrije toegang tot onze ge bieden. maar de tegenwoordige republiek is omgeven door een ijzeren gordijn. Da gelijks worden daar meer Indonesiërs vermoord dan er Nederlanders sneuvelen in een volle maand. Kolonisatie behoort tot het verleden, haar aanhangers ste uit, maar noch wij noch enige Indonesiër zou wensen dat dit land hetwelk eens voorbeeld was voor de wereld, het slechte toonbeeld mag blijven van poli tiek gekonkel, verwarring en ter Het internationale onderzoek zal tonen, dat ons optreden een noodzakelijke zuivering is om een kwaal te genezen, die Indonesië tot een van de rotte plek ken in de wereld zou hebben gemaakt. De republiek is slecht begonnen, maar een toenemend aantal Indonesiërs wenst te bewijzen, dat dit niet veroorzaakt ii door enigerlei aangeboren onbekwaam heid van hun ras. Op ons rust de verant woordelijkheid. bijstand te verlenen en wij zullen dit doen totdat het gebouw voltooid zal zyn. Bescherm ons tegen de Nica Op verschillende plaatsen in het be vrijde gebied werden onze opmarcheren de troepen ontvangen door een angstige bevolking, die de soldaten vroeg, hen vooral te beschermen tegen de Nica. Zij hadden van radio Djokja zo veel kwaads van de Nica gehoord, dat zij blij waren nu de hulp van de Nederlanders te krij gen. Zy konden ook moeilijk weten, dat Nica een afkoning is van Netherlands Indies Civil Administration (Ned. In disch burgerlijk bestuur). Arabieren hebben genoeg van de républiek In verzet tegen politiek van hun Moederland De Arabieren te Palembang hebben vol gens Aneta een telegram gezonden aan mr Van Kleffens, waarin zij de Arabische leden van de V.N. verzoeken, de republiek niet te steunen, zolang 'zij zelf nog met genoord zijn. Zij keuren de houding van de Arabische Liga af. De heer Van der Plas, die zoals wij reeds gemeld hebben regeringscommis saris voor Oost-Java is geworden, heeft heden zyn functie aanvaard. accentueerd door de opdracht, aan Neher verleend, in- Indië contact op te nemen met vooraanstaande Indonesiërs. Wordt nu, bij de uitbreiding van h kabinet, een lid van de K.VP. min. va Binnenlandse Zaken, dan is het politiek evenwicht hersteld. Intussen lijkt het toe, dat dr Beel op het ogenblik nog geen definitieve stappen zal ondernemen. Zeker zal worden afgewacht, hoe de Tweede Kamer zal reageren op de koers, die de Regering ten aanzien van Indië zal willen inslaan. Er is nog steeds gelegenheid het optreden van spanningen. Het vliegtuig van Lord Kil- learn is te Batavia Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat het speciale vliegtuig van Lord Kil- learn (was het, leeg? Red.) gisteren uit Singapore te Batavia is aangekomen. Met 1 tzelfde vliegtuig zouden heden de Britse waarnemend consul-generaal, de heer Lambert, en de Belgische consul- generaal, de heer P. van der Stichelen, naar Djokja vertrekken. Zij hopen nog heden te Batavia terug te keren. De heer Lambert zou worden vergezeld van twee verbindingsofficieren der Britse marine. Binnenkort zullen de zes consuls-gene raal- te Batavia bijeenkomen om plannen op te stellen zij zullen daarbij geholpen worden door burgerlijke en militaire des kundigen, die door de betrokken rege ringen zullen worden gebonden. De Britse consul-generaal de heer F. M. Lambert, is gisteren per schip in Batavia aangekomen om zijn functie te aanvaarden. „^tanluasticb is Qbcbletjeti myö berl in tetjfjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD.103 Postrekening 58936 BUITENLANDERS WILLEN AANDEEL IN DE VAART OP INDIË. ^Jaar A.N.P. Aneta uit Washington seint, heeft Lykes Brothers Steamship Co. bij de U.S. Maritime Conference aanklacht ingediend tegen vier scheep vaart-conferences, inzake de vaart tussen de Verenigde Staten en Indië, die óp haar verzoek om lid te worden, afwijzend hebben beschikt, nl. de Straits-New York- conference, de Deli-New York-conference, de Atlantic Gulf-Dutch East Indies-con ference en de Java-New York-conference. In Djokja en Solo is de hel los 1 Het Chinese dagbla<j „Sin Po" te Bata- ria meldt, dat in Djokja verschillende regeringskantoren gesloten zijn en dat het hoofdkwartier naar Solo is overgeplaatst Het wemelt in die pla van strijdorga nisaties. In de Chinezenwyk worden mijnen geplaatst met het doel alles te vernielen; de goederen worden uit de winkels geroofd, terwijl de radio avon<i aan avond het volk ophitst tegen de Chinezen, die de stad mogen verlaten. In Djokja gaat er remmende invloed uit van de sultan, die de stad tot een veilige zone voor de vr delingen heeft verklaard. Chinese doktoren zorgen daar voor 3650 uit Karanganjar ge vluchte Chinezen, doch nog steeds weet men niets over het lot van 1000 uit Salatiga ontvoerden, terwijl de geïnterneerde Chi- uit Soember enige dagen zonder eten en drinken zijn gelaten, zodat schillenden zijn omgekomen. Ook in Djokja zelf is de toestand chao tisch en de Chinezen worden onder be dreigingen gedwongen 25 millioen roepi's bijeen te brengen voor het bevrydings- fonds. De stroom van vluchtelingen uil andere plaatsen, zonder kleding, voedsel medicijnen houdt aan. Particulieren hebben nog grote hoeveelheden genees middelen doch verkopen deze tegen fan tastische prijzen, waarbij zich vooral een sen der ziekenhuizen verbonden apo theker onderscheidt. Binnenkort zal de salariscommissie ad jc voor ambtenaren en onderwijzers een aanvang maken met een technische her ziening van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1934. Een der punten, die hierbij in ogenschouw zullen worden genomen, is de klasse-aftrek. De gemeentelijke Massificatie voor particu liere loonregelingen wijkt belangrijk af de, nog aan oude normen gebonden, klasse-indeling voor overheidspersoneel, an de nieuwe omstandigheden en op vattingen moet worden aangepast. Aldus antwoordde min. Beel op vragen van het Tweede Kamerlid Peters. Weer trekken Abrahams kinderen op naar het land der vaderen. En weer la de weg vol moeilijkheden: het Exodusschip „Runnymede Park" werd aangehouden en toen de Joden weigerden in Frankrijk aan land te gaan, werden zij doorge zonden naar Hamburg. Het schip onderweg. Gaas en prikkeldraad bij ontvangst van Exodus-Joden ZONDAG WORDEN ZIJ IN HAMBURG VERWACHT doorlopende wagens met eet- en keuken wagen, voorgereden voor transport naar Pcfcpendorf en Amstel. Een tweede trein wacht op een ander spoor, doch ziet er met de zwaar getraliede vensters heel wat minder vredelievend uit Het is een oude Hongaarse trein, die reeds eerder mensen transporten naar concentratiekampen ge bracht heeft. Het is diep beschamend, dat twee jaar na de oorlog Nazi-toestanden met kampen, waarin 4000 Joden, in Duits land schijnen te moeten herrijzen. (Van een onzer verslaggevers) Britse en Amerikaanse hulporganisaties voor Joden in de Britse zone van Duits land zullen uit genoemde zone worden uit gewezen, indien zij, evenals het Centraal Joods Comité in Duitsland weigeren de debarkatie van de opvarenden „Exodus" te Hamburg te ondersteunen. Het Joods Comité noemt de debarkatie selijk en onwettig en zal uit protest bij de ontscheping van de Joden niet aanwezig zijn. Slechts wanneer de opvarenden Exodus om hulp vragen, zal het comité steun verlenen. Het Joodse Comité voorts de strijd van de Britten tegen de Joden, die een vrij vaderland zoeken, diep beschamend en doet een beroep op het Britse geweten. Het uitwyzings-ulti- dat Zaterdag aan de Amerikaan- gistermorgen aan de Britse orga nisaties werd overhandigd, liep gister- liddag om twee uur af. Dit ultimatum treft de 23.000 Joden die in de Britse zone door buitenlandse organisaties worden verzorgd. Het Joods Comité meent echter dat de Duitse Joden toch zullen moeten emigreren, daar zij in Duitsland onmo gelijk een bestaan kunnen vinden. In Hamburg is alles voor de debarkatie van de „Exodus" gereed gemaakt. De debar- katie-ruimte is omgeven door zware met gaas bespannen ijzeren staven, die te met prikkeldraad ontvluchtings pogingen onmogelyk moeten maken. De Joden worden Zondig in de haven ver- 700 Forester Fuseliers, eens <je beroemde woestijnratten, oefenden vanochtend op k ie 29 van de Hamburgse haven voor de ontscheping van de „Exodus 1947". Zij droegen traangasapparaten en kregen in structie op instructie in de loods. Zij schy- voortdurend verbinding te hebben met het Britse hoofdkwartier in Hamburg. De kade is in een lange gevangenis her schapen. Prikkeldraad scheidt reeds hon derden meters ervoor het terrein af. Zware yzeren stangen met draden bespannen met jute overtrokken delen kade e in ontoegankelijke afdelingen. De en andere openingen, waardoor eventuele ontsnapping mogelijk zou zyn, zijn getra lied. Boven de Peel stijgen nog dikke rookkolommen op De Peel brandt nog op drie punten. Nadat vorige maand de eerste vuurhaard werd ontdekt, hangen thans boven de Peel nabij Nederweert, Griendsveen Venraay nog steeds grote rookkolommen, die het typische landschap als in een dichte mist omhullen. Op sommige plaatsen zit vuur op anderhalve meter diepte, doch met behulp yan vele vrijwilligers heeft men de doorwroetende haard kun nen inperken, zodat gehoopt wordt de „rode haar." voordat hij erger vernielin gen kan aanrichten, meester te zyn. De bewoners van deze streken brengen reeds er.ige dagen in aller ijl hun turf, die bij millioenen stuks gereed ligt, naar veiliger oorden. Slechts wanneer er flink regen komt, zal men in staat zijn de bran den volledig te blussen. De schade is ech ter nog niet te overzien. K.L.M. vervoert tienpotige passagiers Gisteren landde op het vliegveld by Woensdrecht een speciale KLM-machine met een zending van 2500 kg kreeften boord, afkomstig uit Stavanger en bestemd voor Ierseke. De tienpotige luchtpassagiers, die in kratten verpakt waren, kwamen uitstekende toèstand aan. Terschelling wil weer bij Noord-Holland Het eiland Terschelling, dat vroeger was ingedeeld by de provincie Noord- Holland, is in 1942 door de Duitsers als deel van Friesland verklaard. De ge meenteraad van Terschelling heeft thans unaniem besloten aan de minister van Binnenl. Zaken te verzoeken het eiland opnieuw in te delen bij Noord-Holland. Binnen veertien dagen een voorlopig plan van Marshall zelf Speciale zitting van Amerika's Congres in November? Binnen veertien dagen hoopt George Marshall, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, die nog maar Juist teruggekeerd van de Pan-Amerikaanse con ferentie te Petropolis in Brazilië te Washington een serie conferenties met zyn voornaamste deskundigen begonnen is, een definitief schema te hebben uitgewerkt voor naar men verwacht een tussentijdse hulpverlening aan Europa. Het schema is gebaseerd op het feit, dat Amerika zich realiseert, dat de Europese moei lijkheden met de dag groeien en aan het eind van het jaar wellicht niet meer kunnen worden opgelost. Het schema zal waarschijnlijk aan een speciale bijeenkomst van het Congres in November worden voorgelegd. Zo juist bereikt onb Men verwacht te Washington, dat pre sident Truman zijn huidig verblyf in La- tyns Amerika zal bekorten, om te Wash ington de plannen, die thans door Mar shall worden uitgewerkt, te bestuderen. Volgens een woordvoerder uit de groep, die president Truman op diens tocht ver gezelt, zal de rede, die de president van avond om acht uur voor het Braziliaanse congres zal houden, interessant en belang rijk zyn. De commissie van het Amerikaanse congres, die een economische studie-reis door Europa maakt en gisteren reeds te Berlyn is gearriveerd, had gisteren zoals gemeld een onderhoud met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, rievin. Tijdens dit onderhoud heeft Bevin zyn voorstel om tot een herverdeling van de Amerikaanse goudvoorraden te komen, nader uiteengezet. De reactie van de con gresleden was „vrij sceptisch" en sommi gen waren van oordeel, dat het plan „niet veel zin had." Henry Morgenthau. de vroegere Ame rikaanse minister van Financiën, noemde het „goud-voorstel" van Bevin eenvou- Toch een nieuwe Griekse regering op komst? Amerika wenst een kabinet op bredere basis Het Griekse parlement heeft gisteravond besloten de stemming over de motie vertrouwen, die Tsaldaris voor zyn nie regering gevraagd heeft, tot Zaterdag uit te stellen. Hierdoor krijgen de politieke lei ders dus nog enige speling om tot overeen stemming te geraken over een coalitie regering op zéér brede basis, die Amerika onmiddellyk wenst te zien gevormd, als Henderson, een Amerikaanse vertegen woordiger in Griekenland, tijdens eer derhoud met Griekse politieke leiders, heeft te kennen gegeven. Bij deze bespre king was de Amerikaanse ambassadeur te Athene, Meveagh, tegenwoordig. KABINETSWIJZIGING IN TURKIJE De Turkse premier, Recep Peker, heeft zyn kabinet gereorganiseerd en er nieuwe leden in opgenomen. De vorige regering werd „niet verdraagzaam genoeg' en „dikwyls aristocratisch" genoemd. Het nieuwe kabinet heeft een meer gematigd voorkomen. Gandhi hield op met vasten omdat het in Calcutta „rustig" is Opnieuw ruim 100.000 Sikhs en Hindoes vermoord? Mahatma Gandhi heeft gisteravond zyn vasten geëindigd. Ongeveer 73 uur heeft hij niets gegeten en alleen wat water gedronken. Gandhi nam het besluit, op te houden met vasten, nadat er een rege ringscommuniqué was uitgevaardigd, dat de toestand in Calcutta sinds Woensdag „rustig" was. Zoals men weet heeft de geneesheer van Gandhi ver klaard, dat de toestand van de grote leider veel slechter is ge worden en het de vraag is, of hij de gevolgen van zijn vasten kan doorstaan. In Noord Cal cutta hebben 500 politie-agenteh ook gevast, uit solidariteit Niet temin bleven zy op hun post. Intussen ko men uit het Pa kistaanse gedeelte van Pendsjaab be richten binnen over een ontzettend bloed bad in het gebied* van Shakirga. Een groep Hindoe-soldaten, die uitgetrokken GANDHI die DAT de acteur Hans van Meerten, sinds de bevrijding o.m. terugkeerde al! ■arIs van de Ned. Fed. yan Beroepsver enigingen van Kunstenaars, op 6 Sept. weel het eerst op dé planken komt bij het Ned. Volkstoneel. DAT prof mr C. W de Vries hage ls benoemd tot lid van het College in Toezicht, bedoeld ln art. 120 der Zlekte- DAT aan mr J. Westerman Holstijn op zijl verzoek eervol ontslag is verleend als voon de Rijkscommissie voor Export- en lm portga ran ties en als zijn opvolger is aange- •ezen prof. mr A. M. de Jong. DAT de Geref. school voor LO en ULO ilversum wegens gebrek aan schoolruimte en leslokaal heeft Ingericht ln een koets huis. DAT het 2-J. dochtertje van de Ned. schip per Oome in de haven van Genk (België) oor een electrische kraan .ls gedood. DAT het R'damse gemeenteraadslid A. Kie lt gisteren zijn 30-j. jubileum vierde en hij door burgemeester Oud werd toegesproken. DAT oud-min. Bolkestein hedenmiddag in het Sted. Museum te A'dam de tentoonstel- ,-an de leerschool der glasfabriek te Leerdam, wélke tot 28 Sept. duurt, heeft geopend. DAT de Ver. van Aicoholbestrijding bij telverkeer op 25 Oct. as. In „Kras" te Am sterdam haar derde congres houdt en min. os een openingswoord spreekt. DAT te Hilversum de scholen in de omtrek der gasfabriek van daaruit centraal gaat ver warmen. teneinde een brandstoffenmlsère. als in de afgelopen* winter, te voorkomen. DAT J. W. v. Hintijna te Hilversum onder scheiden is met het herinneringskruis met dc gesp voor bijz. krijgsverrichtingen in 1940., DAT de constructiewerkplaats Penn en Bauduin te Dordrecht haar 100-j. bestaan thans op 12 Sept. herdenkt t.g.v. het 50-j. Ju bileum van de oudste firmant, H. G. W v. Aard enne. DAT thans vooi kerk vijf nieuwe klokken zijn gereedgeko men t.plv. het oude beroemde oarülon, het- welke door de Duitsers geroofd werd DAT bezoekers van de Jaarbeurs te Boeda pest geen visum nodig hebben, doch zich moeten vervoegen bij de Hongaarse Leg; Oranjestraat 8. Den Haag DAT het landgoed „Aardenburg" te Doorn thans als militair herstellingsoord wordt gebreid en straks 250 patiënten zal kunnen opnemen. DAT twee A'damse agenten, die gisteravond een zwarte handelaar wilden hierbij door een soort .lijfwacht" gehinderd werden, tijdens de achtervolging de 20-J. fiet ser W. v. K per ongeluk in zijn been scho ten. DAT de inschrijving op de emissie var aandelen, welke gisteren door de rubberfa briek „Vredesteln" te Loosduinen werd ge houden. is overtekend. DAT dr H. S. Frenkel. dir. van het Staats Veeartsenljkundig Onderzoekingsinstituut te A'dam. op 25 Sept. a.s. voor een studiereis naar Amerika vertrekt. DAT de Ned. Ver. tot bescherming van dieren aan de politieautoriteiten heeft ver zocht een onderzoek in te stellen naar het neerschieten van een adelaar door een Jacht opziener te Philippine, daar dit strafbaar DAT de Goudse Mij van Ziekt en en ongevallenverzekering een dividend ran f250 per aandeel over 1946 uitkeert. DAT ln de haven van IJmulden thans de nodernste sleepboot van Europa ligt, nl. de Noord-Holland", door Bureau Wijsmüller e IJmulden ln Amerika aangekocht. DAT ln de Pernishaven voor de eers maal ls vastgemaakt de tanker „Hellcln; van de Anglo Saxon PetT Co. Ltd., welke na een voorspoedige reis hier is gearrlveen" uit Curagao met een lading olie voor d B.P.M. DAT de vrouw van schipper Kloosterma: uit Beunlngen gisteren ln het Maas- e: Waalkanaal over boord ls geslagen en ver dronken. DAT Clemens Holthaus te R'dam is be noemd tot dirigent van Toonkunst te Zwolle der Zwolse Mannenzang en het Zwols Symphonie Orkest. DAT de boete voor de dir. van de verf fabriek Pieter Schoen, te Zaandam, nie f 1.600.000 bedroeg, zoals wij gisteren meld gisteren door d melissen, cesloten ls. DAT voor de Utrechtse B.G. gi werd geëist tegen de 23-J. F. J. nie te Scheveningen prof. dr H. C. J. H. 6 j. d. Wlele Zeist, die „voor zijn plezier" zijn vader ad geholpen bij razzia's met de Feldpolizel. DAT het gewest Z.-Holiand van de Ned. Chr. Vrouwenbond Donder dag a.s. een land dag houdt in de Rivlèrehal te R'dam. waar de hoofdvlootpredikant. ds J. H. SUlevls Smit en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen DAT Ir M. H. Damme, pres.-dlr. van Werk spoor, gisteren te Utrecht de tweede be- drijfsschool opende. Steenbergen (N.-B.) DAT dezer dagen eerste steen is gelegd voor een neven- bedrijf van de HolL Kunstzijde Unie. DAT de dir. van de Bensdorpfabrieken te ussum i.v.m. zijn 25-jarig jubileum door de aus is onderschelden met de Orde van de H. Gregorius de Grote. DAT het 3-J. zoontje en enig kind van de fam. M. Veen te Uithuizen gisteren door een paard en wagen is doodgereden. was om circa 120.000 Sikhs en Hindoes te beschermen, troffen bij aankomst het gebied slechts 1500 overlevenden aan, terwyl enige duizenden naar de grenzende staat Jammoe bleken te gevlucht, aldus rapporteerde een koerier by Pandit Nehroe, de premier van Hin doestan. De wegen, velden en dorpen wa ren vol van duizenden lijken. In Lahore, de hoofdstad van Pakistan, werd ook de stemming jegens de buitenlanders ongun stig. Nu de Hindoes uit de stad zyn ge zonden, wil men ook de Amerikanen ei uit zetten. Het Amerikaanse consulaat heeft nog geen opdracht gegeven evacuatie, maar verschillende Ameri kaanse zakenlieden hebben hun vrot reeds naar veiliger oorden gebracht of treffen hiertoe in allerijl voorber-tldin Stoomlocomotief voorgoed op stal? Gisteren was men op 't Int. Brandstoffen economie-congres in Den Haag van mening, dat de stoomlocomotief voorgoed heeft af gedaan. Behalve de electrische en diesel- electrische tractie stond óók het gebruik van gasturbines voor spoorwegvervoer in het middelpunt van de besprekingen. Merk waardig was, dat vooral de Zwitsers aan toonden, hoe nuttig de gasturbines wel zyn, ofschoon hun eigen spoorwegnet voor 96% door electTische treinen wordt bereden. (Hier zal ongetwyfeld de deviezenpot een woordje mee gesproken hebben, want Zwitserland vervaardigt n.l. deze turbines!) Verder sprak men over de vraag, of voor bepaalde huishoudelijke doeleinden gas of electriciteit .moet worden gebruikt Men was het er over eens. dat de hierin moet worden vrygelaten. Min. Vos heeft op vragen van weede Kamerlij Stapelkamp inzake de beschikbaarstelling van hout voor een dans vloer te Renkum terwyl er niet voldoende hout is voor herbouw van woningen, ge antwoord dat het hier om slechts 1 <n3 hout gaat zodat afbraak slechts van gering nut voor de bouwnyverheid zou Gistermiddag zijn burgemeester d'Ailly van Amsterdam, de wnd. burgemeester weth. B. C. Franke en de tolk, de heer D. Taxeiro de Matthos, per K.L.M. naar Moskou vertrokken van de feesteiykhe- den ter ere van het 800-j. bestaan der Russische hoofdstad bij te wonen. Als geschenk heeft de burgemeester by zich een 2 m. lang panorama van Amsterdam ten tijde van Czaar Peter de Groote. De burgemeester van New York, Wil liam O'Dwyer, heeft evenals zyn Brusselse collega, te kennen gegeven, dat hy aan de uitnodiging geen gevolg kaD geven. OUDSTE INWOONSTER VAN DORDRECHT 100 JAAR Mevr. de wed. M. E. PonsenHagen, de oudste inwoonster van Dordrecht, wordt op 26 Sept. a.s. 100 jaar. dig „bespottelijk." het bericht dat goudzoekers langs d® oevers van de Firth River klompjes goud ter waarde van 100 dollar gevonden heb ber, by Aklavik ten Noorden van de be roemde goudvelden van Klondyke Mis schien is dat iets voor Bevin De door Bevin voorgestelde tol-unie van het Britse gemenebest zal ir. studie wor den genomen door Australië, adus deeld® de Australische minister van Herstel, Dedman. mede De te overwinnen moei lijkheden zijn echter groot gezien het feit. dat Australië zyn gehele tarieven stelsel zal moeten herzien. N.S.B.-journalist J. de Nobel voor het Tribunaal Voor het Haarlemse Tribunaal heeft te recht gestaan de vroegere journalist J d® Nobel. dte in de bezettingsjaren redacteur van Het Nationale Dagblad en later cor respondent van het Alg. Handelsblad is ge weest Hy was lid van de N.S.B. en werd voorts beschuldigd artikelen te hebben ge schreven, die strijdig waren met de oe- langen van Nederland. De verdediger, mr L. V. Hoog, vroeg een voorwaardeiyk® straf, aangezien besch. reeds zwaar getrof fen werd toen hij door de perszuivering voor 20 jaar werd geschorst Uitspraak op 18 September. TIEN JAAR VOOR MOORDAANSLAG OP HAAR MAN De Zwolse rechtbank veroordeelde gis teren de vrouw L., die in het begin van dit jaar, op aanraden van haar zuster, gepoogd had haar man d.m.v. rodent om het leven te brengen, conform de eis tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Wildstand lijdt onder toenemend aantal jagers Voor de oorlog bedroeg het aantal grote Jachtaktehouders gemiddeld. 11.000. In het jachtjaar 1945/'46 bedroeg dit rond 15.540 n in het daarop volgende jachtjaar rond 19.640. De feiten hebben aangetoond, dat de wildstand tegen deze uitbreiding van jagers niet bestand is. Daarom hebben de ministers van Justitie en Landbouw c.a. •oor het jachtjaar 1947/'48 bepaald, dat geen grote jachtakten mogen worden uit gereikt. indien de aanvrager niet beschikt over een aaneengesloten Jaci tterrein van 40 ha. Aldus lezen wy in het antwoord, aai de ministers hebben gegeven op vra- sen van het Tweede Kamerlid Zegers. INTERNERINGSKAMP TE \VE«EP WORDT OPGEHEVEN Het interneringskamp te Wezep. waar vele honderden gvooral zieke& politiek® delinquenten verblijf houden, zal bin nenkort opgeheven worden. Men is reeds bezig de uitgebreide ziekenafdeling over te plaatsen. SAM SWAAP NAAR FINLAND Morgen zal Sam Swaap, eerste con certmeester van het Residentieorkest, voor een kort concerttournée naar Fin land vertrekken, o.m. op 17 Sept een radio-uitzending voor Radio Helsingfors. Als Ned. werk voert Swaap de Viool sonate van Leon Orthel uit. Eerste lading kunstmest naar Batavia Met het sa „Utrecht" van de Rotter- damsche Lloyd. één der nieuwe, in Ame rika gebouwde turbinevrachtschepen-met- passagiersaccommodatie. hetwelk heden vanuit Rotterdam zyn tweede reis naar Indië aanvaardde, wordt de na de be- vryding eerste partij kunstmeststoffen ad 2000 ton naar Batavia vervoerd Ver der heeft de ..Utrecht" een aanzienlijk kwantum mierenzuur ten behoeve var. de rubbercultuur aan boord en een grote party aardappels voor Malakka. Ook ver voert dit op het dek nog twee sleepboten, twee tjalken, twee motorbootjes en een ponton. De tjalken, met bestemming Ma kassar. maken deel uit van een door de Ned Regering aangekochte serie van dergelijke scheepjes, die bedoeld zyn om de ln de oorlogsjaren verloren gegane prauwen, welke de copra uit de kustha- vens plachten te halen, te vervangen. Ten slotte brengt de „Utrecht" een mo del van het ln aanbouw zynde grote pas sagiersschip van de Rott. Lloyd. de ..Wil lem Ruys", naar Londen om daar te wor den geëxposeerd. Een dergelyk model zal eneens te zien zyn op de dezer dagen houden Utrechtse Jaarbeurs. - Tot commissaris c Bergti's en Jurgen6 Fabri ls benoemd mr dr J. R Wassenaar. N.V "t Zonnetje blijft nog schijnen Tengevolge van de stijgingen van de ucht- druk over Duitsland is de wind in on® land tydelijk wat meer Oostelyk gewor den. waardoor drogere lucht wordt aan gevoerd. De kans op vorming vac ver spreide buien in de namiddag is daar door gering geworden, terwijl op ze® ontstane buien in de richting van Enge land moeten afdryven. De droogteperiod9 zal dan ook nog wel minstens tot begin volgende week aanhouden, waarby het weer overdag over het algemeen zonnig zal zyn met in de namiddag geleidelijk weer iets hogere temperaturen, doch met vrij koele nachten en slechts op enkele plaatsen mistvorming. Weinig beicolking Tot morgenavond wordt verwacht: Hel dere vry koele nacht. Morgen overdag droog, zonnig en warm weer met slechts enkele overdrijvende wolken velj*'t«i. Zaterdag 6 September Zon op 5.58 en onder 19.18 Maan op 21.31 en onder 12.36. Maandag 8 September LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1