De Sleutelstad vierde op gepaste wijze Koninginnedag NIEUWE LEIDSCHE COURANT e DINSDAG 2 SEPTEMBER 19v. ZE TOONDE ZO HAAR LIEFDE VOOR ONS VORSTENHUIS De aubade De dag: van gisteren werd geopend met •en aubade aan het gemeentebestuur op het Stadhuisplein. Prachtig weer was het! Ruim 1500 kin deren waren door hun ouders in het Oranje gestoken, 't Was een fleurige kleurrijke vertoning, vol vrolijkheid leven. Om kwart over acht kwamen de auto riteiten op het bordes, hartelijk verwel komd door de jeugdige enthousiastelin gen, wier uitbundigheid door het onder wijzend personeel op paedagogisch ver antwoorde wijze getoond werd. Onder hen, die de aubade in ontvangst mochten nemen, bevonden zich: het vol tallige gemeentebestuur, de heer B. van Julsingha, inspecteur van het L.O. in de Inspectie Leiden, prof. mr R. P. Cleve- ringa, rector-roagnificus der R.U., majoor W. Dekker, vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant, de heer R. J. zang als gymnastiek waren goed verzorgd. De pauzes werden opgevuld met zang door de kinderen, met medewerking een trio onder leiding van de heer Wel. Natuurlijk ontbrak ook de tractatie r.iet, zij bestond uit limonade, een gebakje, een koek en een gevulde koek. Toen tot slot de voorzitter, de heer Herfkens v of zij het naar hun zin hadden gehad klonk er een daverend: ja- B. en W., de gemeentelijk-inspecteur, de heer Vriend, en verschillende andere officiële personen en in stanties woon den geheel of gedeeltelijk deze goed ge slaagde feestviering bij. Toer. we na afloop bij de Koepoorts- brug liepen, vloog er een eekhoorntje over de straat. Verloren door de goochelaar? De fontein sprong Een feestdag in Leiden is niet volko men, als het springen van de historische fontein op de Vismarkt ontbreekt. Daar om had het bestuur van „Xoninginne- Zingende kinderen. Kinderen, die zingen ter e op Koninginnedag toch bij! i Koningin. Dit hoort Meyer, commissaris var. politie en hel bestuur van de vereniging „Koninginne dag.'; De heer P. Herfkens, voorzitter van de commissie van voorbereiding, heette de zangers en zangeressen welkom. Onder leiding van de heer N. J. Swierstra en met muzikale begeleiding, door het Leids Politie Muziekgezelschap werden door de schoolkinderen, die uit alle richtingen van het L.O. v komen, o.m. de volgende liederen gezon gen: Wilhelmus, 'k Hou van Holland en een feestlied. De burgervader, die vergezeld was zijn echtgenote, v dankte voor de ir zang en zeide in zijn toespraak, dat schillende gedachten ons op deze dag vullen. Wij weten wat onze Koningin voor ons vaderland heeft gedaan en wij voelenons nauw aan Haar verknocht. Zij volgt de tradities van 'het Oranjehuis en Haar plichtsbesef kan ons 1 beeld strekken. Met weinige woorden herinnerde jhr mr Van Kinschot voorts aan de 80-jarige oorlog, de Franse en de Duitse tijd, toen duidelijk naar voren kwam, dat Oranje en volk onafscheidelijk aan elkaar ver bonden zijn. Spr. wekte de jeugd op, H M. te volgen. Dat is onze taak, die wij als volk van Nederland hebben te vervullen. Met een driewerf „hoera!" werd de plechtigheid besloten. Over een eekhoorntje gesproken! Om 9 uur werd de Stadsgehoorzaal ge vuld met een opgetogen schare kinderen van de zesde klasse der Leidse scholen, om hier het kinderfeest te vieren, dat elk elk jaar georganiseerd wordt door de commissie, die daarmee speciaal is belast. Poppenkast en goochelen zijn de va^te nummers van het programma, waarbij de kinderen steeds weer enthousiast worden en de groten worden als de kinderen. Jan Klaassen zorgde er voor, dat het hondje van de reus weer bij zijn baas terug kwam en de beloning was groot. De goochelaar goochelde met alle bekende ingrediënten: potjes en pannetjes, met een ©i, toverde uit verbrand papier een mar motje te voorschijn, genoeg om van louter plezier boven op je stoel te klimmen om alles toch maar goed te zien. Doch ook door de kinderen zelf waren nummers van het programma verzorgd. Kinderen van de 4e klas van de open bare opleidingsschool 3-Octoberstraat heb ben verschillende stukjes gezongen on der leiding van de heer Franke; en jon gens en meisjes van de openbare oplei dingsschool aan de Duivenbodestraat en Haverstraat gaven onder leiding van de heer Leenen gymnastische oefeningen, de jongens oefeningen aan de brug. de meisjes rhythmische oefeningen. Zowel dag" zich tereoht op het standpunt ge steld, dat ook dit jaar de „springende" fontein van de partij moe6t zijn. Wer kelijk, het we.rd door het publiek ge waardeerd. Vooral de Leidenaars, die de oude traditie van hun stad volgen, ston den met een glimlach op het gelaat naai het spuitende monument te kijken. Ruim een uur kon het schouwspel worden be wonderd. Voor menig kind betekende het een welkome verkwikking. De kle ren droogden immers tooh spoedig in die Een stadstram veroorzaakte schade 't Gébeurde op de Hogerwoerd. Ee straat, bekend om haar nauwheid. Op feestdagen is het Steeds weer aardig, haar af te kijken, omdat je hier eigen lijk pas goed ziet, dat er gevlagd wordt. Maar het is in dit deel van de stad per se noodzakelijk, dat de vlaggestok niet te lamg is. Anders ontstaan er conflic ten met de stadstram. Een bejaarde dame stak op een zeker ogenblik haar vlag uit. Het raam werd hierna weer iets naar beneden gescho ven. Na enige tijd een hevig gekraak. De tram kwam. vond blijkbaar, dat de vlaggestok te brutaal zijn kop in de wind stak. kraakte hem finaal, rukte het vlaggedoek er af en nam de wimpel mee. De sjokkende stadstram was decoreerd. bejaarde dame gaf een gil verwondering. „Wie zou mij dat gelapt hebben?" 't Raadsel was gauw opgelost, een paar kinderen hadden het „ge vecht" aanschouwd. Zij belden aan huis zonder vlag en overhandigden de w de schamele restanten. „Vooreerst geen vlag!", zei ze verontwaardigd. De optocht.... Aan de drukte in de stad kon men merken, dat de veile wandelaars nogal een schone voorstelling hadden maakt, inzake de optooht, die om van de Burggravenlaan zou i trekken. Ouderen zeiden tenminste tegen de woelige kinderen, dat ze nog stil moesten zijn, want het zou niet lang mêer duren, of hun wens zou in ver vulling gaaan: het zien van de optocht. Of deze nu teleurstelling heeft gewekt? 'y nemen aan van wèl! De korte stoet werd geopend met het muziekcorps „T. D." het vaandel de vereniging „Koninginnedag", enige bestuursleden en de jury in rijtuigen. Een aantal versierde tilbury's uit enige omliggende gemeenten volgde. De burgemeester sloeg het geheel gade vanaf het bordes van het stadhuis. Toen men op het Schuttersveld gearriveerd, waar de grote nationale ringrijderij zou worden gehouden, werd bekend gemaakt, dat de jury de prijzen Plechtige herdenkingsure in de Pieterskerk Ds D. J. VOSSERS SPRAK EEN FEESTREDE UIT In epn overvolle Pieterskerk werd Zon. dagmorgen plechtig de verjaarsdag van onze Vorstin herdacht. Ds D. J. Vossers. Ned. Herv. pred., koos tot zijn tekst 1 Kro nieken 29:20 (laatste gedeelte)): En zij neigden het hoofd en zij bogen zich neder voor de Heer en voor de Koning. Er is heden tot vreugde, als we deze dag herdenken, aldus begon spr zijn feestrede. Na jaren van overheersing en scheiding is voor het grootste gedeelte van. ons volk de 31ste Augustus met een andere glans omgeven. Door de gebeur tenissen in Indië is er echter een schaduw 1 over deze dag gevallen. Spr wees in dit verband op de boodschap, waarmede H. M. zich tot ons volk heeft gericht en waarin opgeroepen werd tot sobere feest viering. Als wij denken aan de vele moeilijkheden, de smartelijke verliezen en de ingrijpende beslissingen, waarvoor ons volk zich geplaatst ziet, dan kunnen wij niet alleen uitbundig zijn. In het midden van de gemeente des Heren mogen wij deze verjaardag met blijdschap vieren, op die voorwaarde evenwel, dat wij geen mensen gaan ver heerlijken. doch God de eer geven, Die ons het Vorstènhuis geschonken heeft. Alles, wat in de hemel en op de aarde is, ls van Hem, ook ons Koninklijk Huis, ons itaatsbestel en onze Koningin. Voor het gezag, dat Haar is toevertrouwd, hebben wij te buigen. In het begin van de Duitse bezetting heeft de Synode van de Kerk het besluit genomen, de voorbede voor *de Ko ninklijke familie tot een wezenlijk be standdeel van de openbare godsdienst oefening te maken. Zij heeft daarmede duidelijk willen uitspreken, dat de Kerk ook in bange dagen de Koningin wil kennen als de Vorstin, ons bij de gratie Gods gegeven. Het recht van die voor bede heeft de Kerk zich dan ook nimmer laten ontnemen. Dit was geen romantisch spel. geen sensationeel patriottisme, maar heilige ernst. Na de bevrijding kon ons volk weer op ondubbelzinnige wijze ervaren, dat H. M ondanks alle verscheidenheid in ons volksleven, de sterke macht is, boven alle partijen verheven. Daardoor is het aanzien van het Koningschap in ons land gestegen. Geen koning had moediger stand kunnen houden dan Zij. Haar tocht naar Engeland was een daad, die getuigde van moed en wijs beleid, ook al waren er velen, die Haar toentertijd ver keerd begrepen. In de geest heeft Zij zich altijd vérbonden gevoel aan de Vader des Vaderlands, Die, evenals Zij. een vast verbond had gemaakt met de Potentaat der potentaten. Onze Koningin wordt algemeen geacht om haar trouw, moed, onkreukbaarheid en Godsvertrouwen. Vorstenhuis en volk moeten roemen in één en dezelfde ge nade en buigen voor de Heer, dèn pas voor de Koning. v Ds Vossers wees er voorts op, dat een groot deel van ons volk losgeslagen is zijn godsdienstige grondslagen. Het Waardige feestviering De Sleutelstad heeft gisteren op sobere, gepaste wijze de Koninginnedag 1947 ge vierd. Zondag vonden in alle kerken plechtige herdenkingen plaats. Wie zegt. dat de persoonlijke, zowel als de gemeenschappelijke viering van deze voor ons volk zo betekenisvolle dag ten nauwste samenhangt met de liefde voor het Oranjehuls, heeft dit Juist ge- kan feesten. Al ware dit zo, dit geenszins in, dat de liefde voor onze Koninklijke familie, in de loop der jaren zou zijn afgenomen. Ons Koninklijk Huis neemt nog steeds in Leiden een bijzondere plaats in en de feesten, die gevierd worden in verband met het Vorstenhuis, dragen hier steeds een waardig karakter. Geen oppervlak kige sensatie-zucht beheerst het bestuur van de organiserende vereniging „Konin ginnedag" bij het samenstellen van het overigens gevarieerde programma. Liefde tot het Huis van Oranje is immers geen zaak van uitbundige vrolijkheid, van fanfare en gehos. Van ons wordt gevraagd, de Koninklijke verjaardagen gewoon en eenvoudig te vieren. Het eerbiedig gewoon zijn karak teriseerde ook de dag van gisteren. Wij zeggen het bestuur van „Koninginnedag" daarvoor dank, alsmede het Leidse pu bliek, dat mede zorg droeg voor de goede als volgt had verdeeld: 1. familie Lek- kerkerk te Voorschoten: 2. Heemskerk te Rij-nsburg; 3. Hooimans te Leiden: 4 Hulsebosch te Oud Ade; 5. Uittenbo- gaard te Warmond; 6. Zwetsloot te Hoogmade; 7. Romein te Voorschoten, terwijl J. Uittenbogaard te Warmond een troostprijs ontving. Nationale ringrijderij Op het Schuttersveld werd 's middags een grote nationale ringrijderij gehouden van landelijke ryverenigingen en ver sierde tilbury's e.d. De uitslagen waren aldus: ringsteken (ruiters): 1. mej. T. van Klaveren (Rijns burg); 2. M. van Reeuwen; 3. G. de Graaf (Leiderdorp); 4. C. Uittenbogaard (Warmond); ringsteken (tilbury dames): 1. G. v. d. Poel (Oud Ade); 2. mej. A. v. d. Poel (Oud Ade); 3. mej. M. Ver boon (Voorschoten); 4. J. Kool (Oud Ade); 5. mej. J. Kool (Oud Ade); ring steken (heren tilbury): 1. H. Bank (Hoogmade); 2. W. Lekkerkerk (Voor schoten); 3. P. Hulsebosch (Oud Ade); 4. S. Romeyn (Voorschoten); 5. J. v. d. Werf (Oud Ade); 6. J. v. Tol (Hoog made). Het avondfeest Het avondfeest in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal is in alle opzichten een succes geworden. Een beschaafd pro gramma werd in vlot tempo afgewik keld. Er heerste een opwekte stemming. Bij ontstentenis van de voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh, sprak de heer L. Questroo, tweede voorzitter, het ope ningswoord -uit, waarin hij wees op het werk, dat H .M. de Koningin in het be lang van ons volk heeft verricht. Spr zeide, dat ons volk weer in nood ver keert en dat wij allen moeten medewer ken aan de bouw van een nieuwe toe komst. Hierna werd één minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de ge vallenen in het rijk over zee. Vervol gens werden het eerste en zesde couplet van het Volkslied gezongen. Het verdere gedeelte van de avond bood vele attracties. Zo trad een aantal Groningers, Friezen, Zeeuwen. Limbur gers en Brabanders op in de verschil lende klederdrachten. Zij zongen volks liedjes, voerden dansjes uit en hielden samenspraken. Na de pauze voerde de spoorweg- toneel en revue-club enkele humoristi sche schetsjes op. De muziek werd verzorgd door de „Gold Star Band" oi.v. J. Nederlof. Jeugdwedstrijden Op verschillende terreinen in de stad werden in de loop van de dag jeugd wedstrijden georganiseerd. De commis sie van algemene regeling bestond uit de heren J. C. Elsgeest, P. Herfkens J. A. Rosdorff. De wedstrijden werd met welwillen de medewerking van de buurtvereni gingen gehouden, zowel voor jon gens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 7 tot 9 jaar als voor 9 tot 11-jarigen. Toen wij een van de organisatoren spraken en hem vroegen of de kinderen zich hadden vermaakt, zei hij: „Daar is het bestuur best over te spreken. Goede leiding is vereist, niet alleen om onge zeglijke kinderen tot de orde te roepen, maar ook om 'de jongens en meisjes te „pakken" met het eenvoudige spel' Wij geloven, dat een woord van hulde aan het adres van de leiders en leid sters hier zeker op zijn plaats is. De be volking is er ten zeerste mee gebaat, dat de jeugd zo veel en zo goed mogelijk •ordt bezig gehouden. En wij denken hier ook aan de politie; zij kan geen kinderen gebruiken, die uit verveling geneigd zijn tot allerlei ongepaste din- „Koninginnedag" organiseerde wandeltochten van 15 en 25 km kinderen. Tal van personen en groepen amen deel. Het Haagwegkwartier Het Haagwegkwartier heeft Zaterdag aan ruim 250 kinderen een genotvolle ochtend bezorgd. Om half 9 begaven zich de kinderen naar het militair oefen terrein Da Costastraat, waar allerlei spe len werden gehouden. Het hindernis lopen trok de aandacht, maar digstc attractie was wel dc ballonwed strijd. De burgemeester bracht met zijn gezin een bezoek en onderhield zich met vele kinderen. Onder luid hoerageroep verlieten de hoge gasten het terrein. Ook het bestuur van „Koninginnedag" kwam kijken. Het bood de kinderen versnaperingen ende prijsjes terwijl de buurtvereniging zelf op fruit tracteerde. De organisatoren van hel feest, de heren J. Crama en Schouten, komt een woord van lof toe. De Nic. Beetsstraat feestte op eigen wijze. De prijzen van het Haagwegkwartier werden als volgt gewonnen: Groep 1 jongens, eierlopen: 1. Leo de Jong; 2. P. Segaar; 3. W. Blok. Groep 2 jongens: 1. T. Visser; 2. K. Zirkzee; 3. H. v. Leeuwen. Groep 3 jongens, hindernislopen: 1. H. Henzing; 2. T. Vermeulen, Groep 4 idem. 1. P. Vos; 2. J. Anlba. Groep 1 meisjes, eierlopen: 1. Rie v; Oosten: 2. Lenie Hoogeveen. Schijn-branden woedden op de Kaasmarkt „WAT EEN WAAGHALZEN" De grootse brandweerdemonstratie vormde wel één van de belangrijkste ïf attractieve onderdelen van programma. Honderden toeschouwers hadden zich omstreeks tien uur op het Kaasmarktterrein verzameld, waa nijvere brandweerlieden hun kunnen zouden gaan vertonen. De demonstratie stond onder leiding van de brandweer commandant, de heer S. W. Hagedoorn. die werd geassisteerd door de onder commandant, de heer W. A. Kosten. Daar klommen ze, de twintig meter hoge ladder op. „Wat een waaghalzen" riep een oud mannetje uit. Maar zij stoorden zich aan niemand en aan niets; het spel met de hoogte werd rustig voortgezet en toen de eerste niet hoger kon, hè, hoe ijzig, werd water gegeven. ...Wat raonstraties Kaasmarkt, n waaghalzerij Vrolijk en fier schoten de stralen luchtruim in, zoekend naar vuur, doch zy vonden het n'et. Langs een touw lie- ;n de demonstranten zich zakken. Nadat de mechanische ladder wai gehaald, werd door een aantal daarvoor aangewezen lieden een sprongoefening gemaakt. Vermeld zij, dat de ladder, waarmede de demonstratie werd gehou den, zodanig is geconstrueerd, dat op elk onderdeel (vier in getal) een man kan staan. Vervolgens werden nog demonstraties uitgevoerd met motorspuiten en schuim- blusa^jparaten. Een luid gelach weerklonk, dringt. Daarbij komt, dat er onder de Christus-belijders grote verdeeldheid heerst. Laten wij belijden, dat het ons niet gelukt is. een gezamenlijke weg te bewandelen. Laat ons bidden, om de eenheid, die alleen gevonden wordt door Jezus Christus. Deze indrukwekkende ure werd met het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus besloten. Onder de vele aan wezigen bevonden zich talrijke burger- blijkt, dat de ontkerstening diep door-Ilijke en kerkelijke autoriteiten. seling uit een der ramen van de school aan de Kaasmarkt „help, help" werd geschreeuwd. Een sehijnbrand was uit gebroken! De auto rukte aan, de ladder werd naar de plaats des onheils ge stuwd, manmoedige helpers schoten het brandende lokaal op de bovenste verdie ping binnen, deden de angstige slacht offers de reddingsgordel om, en, onder bange kreten, werden man en „vrouw" uit het raam aan een touw naar beneden gelaten. Inmiddels was de E.H.D. ge alarmeerd. Deze verbond de brandwon den en vervoerde de mensen naar neen, niet naar het Academisch Zieken huis, maar naar de brandweerkazerne, waar zij zich van hun vermomming kon den ontdoen. Het programma werd besloten met de bekende W-stralenformatie. Ook de Leidse brandweer heeft dus op haar eigen wijze hulde gebracht aan onze Vorstin. Het publiek toonde zich zeer erkentelijk. Groep 2 meisjes, dienster: 1. Rietje Koets; 2. Ria Laurier. Groep 3 meisjes, hindernislopen: 1. Nelly Waasdorp; 2. Cobie v. d. Meyden. Groep 4 idem: 1. Nelly Haasbroek; 2. Annie Zandbergen. De uitslag van de ballonwedstrijd wordt over drie weken bekend g maakt. „De Professorenwijk" deed ook wat „De Professorenwijk" heeft haar leden, zij het in bescheiden mate, toch iets ge boden. „Het is wel aardig eens naar de stad te gaan, doch in eigen kring willen wij ook wel iets van de vreugde „Koninginnedag" smaken", zo dacht het bestuur van de buurtvereniging. Ingevolge de wens van B. en W. viel het avondprogramma. Met deze sombere regel zullen wij ons verslag niet beginnen. Voorop staat, dat 's mor gens de kinderen uit de wijk enkele ge notvolle uurtjes hebben gehad. Het cen trum van de festiviteiten was steeds de speelweide, waarover het bestuur dit jaar voor het eerst de beschikking had. Ook aan de oude garde was gedacht. Twee voetbalwedstrijden stonden op het programma. De spanning ontbrak niet. Voetballiefhebbers zowel als „anti"- sportmensen vonden hierin een aahge- name afwisseling. „Zuiderkwartier" organiseerde groot tuinfeest Spannende wedstrijden om een keur van prijzen De Leidse speeltuinvereniging „Zui derkwartier" organiseerde Zaterdagmid dag voor de kinderen een groot tu feest, dat weliswaar niet belegd was verband met de verjaardag van H. M. de Koningin, doch wel enigszins het karak ter droeg van een bescheiden Oranje feest, daar er verscheidene kinderen met de nationale kleuren en met Oranje ren getooid. Om half drie nam de feest middag een aanvang. De voorzitter de vereniging, de heer M. I. Smit, heette de enthousiaste jeugd hartelijk welkom en hoopte, dat ze zich zou amuseren van kinderspelen stonden op het pro gramma: blokjesrapen, eierenlopen, mast- klimmen, ringwerpen, zaklopen, enz. Vele prijzen waren beschikbaar gesteld, zodat de spanning in het spel niet ont brak. Tijdens de wedstrijden werden verschillende versnaperingen aangebo den. Na afloop vond de uitreiking plaats. Het tuinfeest, dat in het kader van de actie „De jeugd van de straat" zeker aan zijn doel heeft beantwoord, werd opge luisterd met muziek. Geslaagde feestavond van de Chr. Oranjever. Timdelerclub bracht „Cupido in woelige dagen De Leidse Chr. Oranje-Vereniging vierde Zaterdagavond in de Stadsgehoor zaal op traditionele wijze de verjaardag van H M. de Koningin. De feestavond werd geopend me*, het zingen van de twee bekende coupletten van het volks lied, waarna de voorzitter, mr dr N. G. Geelkerken, een rede uitsprak. op het verzoek van Koningin Wilhelmina om uitbundige feestvreugde achterwege te laten, in verband met de situatie, waarin het Koninkrijk thans ver keert. Toch past het feest in deze dagen juisf, omdat we in de moeilijkheden, waarmede land en volk te worstelen hebben, meer dan ooit beseffen de groti zegeningen, welke God ons in Oranji geschonken heeft. Oranje wilde God diepten en brengen staan, temidden van deze tijd heeft Hij ee het voortbesta Door middel ns uitleiden uit de laar een nieuw be de naties. Ook in plan met ons volk, het Koninkrijk der Nederlanden veelszins op het spel sten denken aan de droef heid, die heerst in de gezinnen, waar lid ontvallen is en aan hen in de gebiedsdelen. Misschien wil God onze Koningin ge bruiken voor het verblijdende woord en de verlossende daad. Laten we hopen. iuwe toekomst zal aanbre ken, niet van dwingelandij en slavernij, maar van orde en recht. bliek betuigde hiermede zijn instemming. Na de pauze heette de voorzitter in 't bijzonder welkom de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, de garnizoens commandant, alsmede de afgevaardigden van de onderscheidene zusterverenigin gen. De Timdelerclub. onderafdeling van de Oranje-vereniging, voerde een historisch spel in vijf bedrijven op. „Cupido in woelige dagen", geschreven door Pieter van der Does, is een stuk met spanning, romantiek en humor. Het geeft ons een duidelijk beeld van de da gen, die ons volk meemaakte in de laat ste maanden van het verwarde jaar 1813, toen wij, na strijd en onderdrukking, van de beruchte Fransen werden bevrijd- Het Napoleontische rijk werd door de bondgenoten ten val gebracht. Vóórda'. het echter zo ver was, moest ons volk nameloze ellende doorstaan. In dit toneelspel komt op zeer treffen de wijze tot uitdrukking, dat de Duitse overheersingsperiode veel feiten gemeen heeft met de tijd, toén „de kleine korpo raal" ons door twist en tweedracht ge spleten landje onder de voet liep. Wij herinneren slechts aai) Karei Verdonck. de zoon van de Oranjegezinde regent Verdonck. die, als hij dienst moet nemen in het leger van de keizer, door zijn oom Karei, een robuust, rondborstig zee man. wordt verstopt. De Franse gendar merie doe: na enige tijd een inval in het huis, doch de onderduiker wordt niet gevonden. Wat de spelers betreft, wy plaatsen Een tuin voor en een tuin achter Vorige week was ik bij Kees op be zoek. Je weet wel, die oude schoolvriend van me, die eigenlijk in de loop der jaren een schoolkennis Is geworden. Ach, Koe gaat dat gewoonlijk, wanneer je een oude schoolkameraad tegenkomt? Je kijkt elkaar eerst eens aan, zo van: „Wanneer ik groet, groet jij dan terug?" Want. stel je voor. dat je keel joviaal je hand opsteekt en uitroept: .MaUo. beste kerel, hoe maak jij het?" en de „beste kerel" herkent je niet of wil je niet her kennen, terwijl een achter hem lopende norse nurks je aankijkt of je een bede laar bent en je toebijt: „Ik ben jouw beste kerel niet!" Wat een figuur sla je dan!!! Nee. bij Kees ging dat anders, die was in twee stappen bij me en zei: ,7-o Jan, hoe gaat het, dat is een hele tijd geleden, In vijf minuten kreeg ik toen zijn hela levensloop te horen: „Hij was getrouwd, geen kindereneen aardige baan by da gemeente, een mooi huis in de buiten ster een tuin. Verder s het 2 nop e btjna zelf goed wist. I at toegestemd die prachtige, magnifiqua tuinen te komen bewonderen. Zo zat ik dan b(j Kees op bezoek. Ten minste. ritten kon Je het eigenlijk niet noemen, want nauwelijks had ik ma gemakkelijk in een fauteuil geïnstalleerd, of ik moest met ham mee naar z'n En wanneer ik eerlijk moet zijn, dan kan ik niet anders zeggen: het waren Juweeltjes; keurig onderhouden paden, waarin geen grindje scheef lag, nette bij geknipte grasranden, onberispelijk ge harkte i grondbloemen en planten in Hier was m'n vriend in z'n element. Hij schudde de Latijnse namen uit zijn mouwen of hij doctor in de plantkunde, inptaats van schrijver aan de gemeente In de tuin achter het huis stonden. hand in hand, twee kinderen. Ze haddet ronde, blozende wangen, ujit geschuürda klompjes en waren kennelijk verlegen. „Ja," zei Kees, „twee logeetjes, doch tertjes van de boer, waar ik indertijd ben ondergedoken geweest." Ze zijn een weekje bij ons." „Zal je niet in de perken lopen en aan de bloemen zitten?", dit tegen de kinde ren, die waarschijnlijk gewend waren thuis de hele dag achter de boerderij te hollen en te spelen. Toen Kees even naar binnen was om een zakje kunstmest te halen, dat vol gens hem bloemen als hoemlco'en zo* geven, zei ik tegen de grootste: „Zo. ver tel eens. hoe vind Je het urel by oom Kees?" Geen antwoord. Beiden keken me aan of ik een of ander voorwereldlijk monster was. De kleinste stak een smoe zelig vingertje in haar mondje. „En wat zeggen jullie van die mooie tuinen met die prachtige bloemen, die zullen jullie thuis wel niet hebben, hè?" De oudste keek eerst naar haar zusje, wierp vervolgens een in-minachtende blik op de bloemenweelde en zei toen: ,Jiu. zo'n kleen brokkie peur en zon'n kleen uur- fie achter." Dit vernietigende oordeel over m tui nen heb ik maar niet aan Kees verteld. H\j zou in staat geweest zijn om de kin deren. ondanks de vele verplichtingen aan de boerenstand, b(J de arm te nemen en ze op de eerste de beste bus naar „huus" te zetten. JANTJE VAN LEYDBN. Zo'n waaghalzerij is het toch heus niet! Als je kameraden het xeil stevig vast houden, ls het geen „sprong in het duister". Evenzogoed waren het kranige prestaties. Spr. uitte in het slot van zyn betoog de erts, dat volgend jaar, wanneer H.M. hoopt te gedenken, dat zij vijftig jaar geleden de Kroon ontving, vrede en rus: het Koninkrijk mogen heersen. Mr dr Geelkerken deelde voorts mede, it er een gelukstelegram naar H.M. was verzonden namens het bestuur en de le- van de Oranje-vereniging. Het pu- De heer Stark 40 jaar bij de Lichtfabrieken HARTELIJKE HULDIGING VIEL HEM TEN DEEL De heer A. J. Stark, bedrijfs-chef bij de centrale van de lichtfabrieken her dacht Zaterdag het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de ge-1 meentebedrijven. Dat „meester" Stark bij de lichtfabrieken als machinist grote appreciatie van superieuren, collega's er ondergeschikten geniet, bleek wel dui- deiyk uit de warme huldiging, welke hem Zaterdagmorgen in één der lokali teiten van het gebouw ten deel viel. Nadat een gramophoon enige vroiyke tonen ten gehore had gebracht, werd door de heer J. Snel, voorzitter van jubileum-commissie» het meer officiële gedeelte aangekondigd. Als eerste spreker trad naar voren de directeur van de lichtfabrieken, ir Y. Ykema. Niet alleen de veertig-jarige ambtsperiode van de jubilaris werd door hem in het licht gesteld, maar ook het feit, dat de centrale in 1907 het levens licht aanschouwde, werd gememoreerd. Het mag als een bijzonder feit worden beschouwd, dat iemand veertig jaar aan ons bedrijf verbonden is, aldus spr., die er voorts op wees, dat de heer Stark in het geheel werd opgenomen, toen er eigenlijk nog geen centrale was. De ge leidelijke ontwikkeling moest nog be ginnen. Met dankbaarheid gewaagde ir Vkema van de yver en plichtsbetrach ting, welke de jubilaris steeds aan de dag heeft gelegd. Door zijn schier onuitputte- energie heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de voortgang van de centrale vele moeilykheden werden on der zijn leiding overwonnen en zijn col legiale houding schiep de juiste sfeer, waardoor het werk geen noemenswaar dige stagnaties ondervond. Spr. uitte zijn dank, niet slechts namens de leden van het personeel, maar ook namens het ge meentebestuur, dat zich liet vertegen woordigen door de wethouder van fi- iën, de heer D. van der Kwaak. De jubilaris werd vervolgens de traditionele enveloppe met inhoud aangeboden. De heer J. Snel bracht de grote voor uitgang in het bedrijf naar voren en zei de, dat „meester" Stark goede karakter-, eigenschappen heeft. Spr. las een ge dichtje voor, gemaakt door enkele per soneelsleden, waarin hulde en dank aan de jubilaris werden gebracht voor prettige samenwerking. De voorzitter van het jubileum-comité bekrachtigde zijn woorden met een tastbaar bewys vai kentelykheid en waardering. De echt genote kreeg een bloemstuk. Tenslotte spraken nog dr P. G. F. T. Fehmers, adj. dir. en de heer H. F. Barg, hoofd-machi- nist. Kennelijk ontroerd zegde de heer Stark dank voor het vriendelijke hulde betoon. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan he' hoofd een stamkaartnummers heeft tus sen 48.000 en 51.000. Meebrengen: d£ stamkaarten en de titelstroken van di bonkaarten 709. Uitreiking schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt morgen plaats aan de letters Sta t/m. Z. Het distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8.30-11-45 en Receptie Firma Korswagen Een betere plaats dan recht tegenover het Stadhuis, mede één van zyn grootste werken, had de heer Korswagen niet kun. nen uitzoeken, om te recipiëren ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van het aannemersbedrijf H. Korswagen en Zn. Vele personen, officiële en niet-offl- ciële, en verschillende instanties hebben Maandagmiddag de firmanten gelukge wenst met het jubileum. Een schat van bloemstukken legde mede getuigenis af van de grote plaats, die deze firma in het bedrijfsleven inneemt. Wy hopen, dat de heer Korswagen nog veel mag doen voor de opbouw van ons land. e voorgrond, dat allen hun rollen op verdienstelijke wijze hebben vertolkt. Hiermede willen wij geenszins zeggen, dat op het spel van sommigen niets was te merken. De wyze, waarop engelen de hun opgedragen taak ten uitvoer brachten, is zeker voor verbetering va;- Vermelding verdient echter het su blieme spel van oom Karei Verdonck en iieur Caesare, welke laatste de on dankbare rol ten spyt, de aandacht van het publiek geboeid hield. De spelers mochten na afloop menig open doekje in ontvangst nemen. De muzikale opluistering van deze ge slaagde avond werd verzorgd door de Chr. Mandoline-vereniging „Ars et La bor" oJ.v. de heer W. van Iterson. Ook de muzikanten konden de publieke waar dering ontvangen. De avond werd besloten met het zin- ;en van Gezang 136. Leidse telegranynen Per 1 September is geopend de fyn- itrijkery „De Oude Leidsche",. Leven daal 102A. De heer J. N. Paes, technicus le kl. aan het Anatomisch laboratorium der Leidse Universiteit, heeft Zaterdag, na een diensttijd van 37 jaar, afscheid ge nomen. BURGERLIJKE STAND. eb or en: Eugenia M. A., d. van H. Dirks en A. D. W. Steenhof; Jacobus H.. z. van J. H. M. Knaap en C. W. Dijk- mans; Hendrica, d. van H. N. Breedeveld en A. H. Molenaar; Janfeje, d. van H. N. Breedeveld en A. H. Molenaar; Philip- pus P.. z. van P. van Hoven en C. J. L- Thorn; Robert, z. van B. Stoute en P Deijn; Comelis L. M-, z. van J. Huizen en A. Kockelkoren; Dork J., z. van D Keij.en E. T. de Groot; Dirk, z. van J. Schuilenburg en W. T. van Mierlo. Overleden: W. Brak, 9 dagen: M P. Boterman, huisvr. van P. van Vliet, 64 j.; T. P. M. Roeters, 5 mnd A. H. van der Haven, 66 j.; A. M. Delfos, huisvr. van G. J. Geurtsen, 26 jaar. GEBOREN: Willem, z.v. J. Blansjaar en N. H. Mulder; Christina, d.v. A. Sjar- dyn en N. H. Wyiing; Klaas Wiebe, z.v. W. Naute en A. Nauta; Alida, d.v. P. J Bakker en A. Filemon; Bartholomeus T. G., z.v. B. T. G. Singeling en A. H. Slegtenhorst; Jacobus M., z.v. C. Sloot weg en L. van Damme; Cornelis, z.v. J. van Blittcrswyk en H. Stoker; Bob T., z.v. R. W. del Prado en T. W. van Brero. OVERLEDEN: C. P van Vliet—Hooij- mans, 76 jr; D.-van den Akkervan Vel- zen, 75 jr; J. Link, 78 jr; H. K. de Boer. 48 jr. Drie-sanatoria-collecte op a.s. Zaterdag Nog vraagt de tuberculose-bestrijdbig aller aandacht en steun. Gedurende de oorlogsjaren is het aantal lydemien ver drievoudigd en In deze na-oorlogse jaren is deze stijging nog weinig verminderd. De sanatoria zijn overbezet, hoewel meerdere het aantal bedden belanpi-yk hebben uitgebreid en nieuwe sanatoria zijn gesticht. Met de verpleging van de thans zo tal rijke patiënten z(jn grote financiële uit- gaven gemoeid; de sanatoria hebben dientengevolge In deze dure tijden met zorgen te kampen. Het ls een volksbelang, de zorgen dezer inrichtingen te verlichten. DRAAGT DAAROM BIJ IN DE STRAAT COLLECTE OP ZATERDAG 6 SEP TEMBER. Dames en horen collectanten kunnen zich melden: Van Spegkstraat 32. Voor de straatcollecte kdn men zich ook op geven op de collectedag aan het consul tatiebureau, Middelweg 33. Helpt allen mee deze collecte te doen Namens het Comité „Drie-Sanatoria- Collecte" (Sonnevanck Zonne gloren Zonnestraal (tu. g.) Dr Levend Weth. D. v. d. Kwaak Weth. A. J. Jongeleen Ds D. Kuilman Dr ZUervtld Dr G. Brouwer Dr J. de Brugne. Jan Ligtvoet werd hartelijk gehuldigd Was 40 jaar ovenist by fa. B. Lammens. Het feit, dat Jan Ligtvoet 40 jaar de oven heeft gestookt in de electrische klei- warenfabrlek van de heer B. Lammens op de Rijnkade alhier, is niet onopge merkt voorbijgegaan. De bescheiden Jan, want zo wordt hy door groot en klein in dè fabriek kortweg genoemd, is Zaterdag morgen hartelijk door de directeur-eige naar, de heer B. Lammens, toegesproken. Spr. zeide. da: dit jubileum hem feitelijk overrompeld had, daar „Kees" pas zijn 25-jarig jubileum achter de rug had. Maar het moet gezegd. Jan heeft Kees met lengtes geslagen. Een 40-jarig jubileum noemde spr. een zegen, maar 40 jaar in één zaak is buitengewoon uniek. Jan heeft, aldus spr., één van de belangrijkste functies in dit bedrijf, hoewel allen elkaar nodig hebben. Spr. heeft echter verstomd gestaan over de wijze en de Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! liefde, waarop Jan zijn werk heeft ge daan. Dit kan geld alleen niet goedma ken Toen in de bezettingstijd Jan niet bij ztjn oven kon zijn, had dit een slechte invloed op zUn gezondheid en hij leeft eerst bij zijn oven. Spr. wenste tenslotte de jubilaris en zijn familie nog een pret tige dag toe en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Jan heeft ons toen nog de oven laten zien en daarby bleek, welk een groot kunstenaar hy op zUn gebied is. By Jan aan huls heeft de directie en het personeel daarna koffie gedronken. Het huis was In een bloemenhof herschapen en er was ook een grote bloemen- en fruitmand van het personeel

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3