NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 Rotterdam herdacht zijn oorlogsgeschiedenis OPVOERING VAN HET SPEL DE WATERWEG HEROVERD (Van een onzer verslaggevers) Het was Zaterdagmiddag een bijzondere drukte in Rotterdam. Drommen mensen, getooid met de Oranje-kleur, togen naar het Feyenoordstadion om het openlucht spel „De Waterweg heroverd" van A. den Doolaard en Carel Briels bij te wonen. Om half vier was het stadion met ruim 35.000 mensen uit alle streken van het land gevuld en wachtte men de komst af van het Prinselijk Gezin. Iedere be weging op de ere-tribune werd aandach tig gevolgd, maar het Prinselijk Gezin verscheen niet. Dit zou eerst Maandag middag het spel met een bezoek vereren. Wel waren er hoge gasten aanwezig, zoals de ministers Beel en Lieftinck, mr L. V Kesper, de ambassadeurs van Engeland, China en de Ver. Staten, de gezanten van Tsjecho-Slowakije, Zuid Afrika, Austra lië, Turkije, vertegenwoordigers van an dere landen, burgemeester en wethou ders van R'dam, luit.adm. C. E. L. Hel- frieh, gen. G. H. Winkelman, luit.-gen. mr H. J. Kruis, gen.-maj. H. F. J. M. A von Frijtig Drabbe, men,-maj. C. Giebel en schout-bij-nacht J. J. L. Willinge. Eerst om vier uur kon het spel een aanvang nemen op het grote veld, dat elk karakter van voetbalveld heeft ver loren en in twee delen is gesplitst door de rivier, met daarover de Maasbrug, welke zo'n historische betekenis heeft gekregen in de strijd om R'dams vrijheid. Om het gehele veld is een decor ve- pLaats', van Karei Bruckman, met aan de ene zijde van de brug een beeld van het stadsleven van R'dam en aan de andere zijde landerijen en boerderijen, op de achtergrond de toren van Dordrecht. In het Oosten ligt het derde rijk en in het Westen de duinenrij van Hoek van Hol land. Fanfarestoten kondigen het begin aan en Beurtelings zeggen A. den Doolaard en Carel Briels de tekst. Het spel zelf geeft een overzicht van hetgeen in Rotterdam en eigenlijk in geheel Nederland gebeurde van 1939 tot na de bevrijding. Het leven is on danks de oorlogsdreiging nog vrij nor maal en onder de zegging van de pro loog, nemen arbeiders afscheid van moe der en vrouw, komen boerenmeiden met melkemmers aansjouwen, geven de straat vegers hun trage rhythme met de bezems aan, marcheren de mariniers in stramme houding door de stad, en fiet sen jongens en meisjes over de weg, ver heugd over eikaars nabijheid. Kinderen worden naar school gébracht, havenar beiders zwoegen en denken nog niet aan staken, de café-terrassen zijn bezet, vrou wen kopen hun inkopen op de markt, meisjes flirten en de verpleegsters rijden de ouderloze kinderen. Het is leven en welvaart, tot de mobilisatie het beeld wijzigt en militairen met hun grauwe uniformen de onheilspellende voorboden van een naderende oorlog zijn. Het wordt ook oorlog, vliegtuigen ronken, lucht alarm schreeuwt, parachutisten vallen neer en veroveren de Maasbrug, doden vaJlen, de brandweer heeft slangen te kort om het vuur te blussen. Dan volgt het bombardement, de capitulatie bij monde van gen. Winkelman, de versla genheid onder burgers en militairen, maar ook weer het terstond gereed staan om dat, wat vernield is, weer op te bou wen. Zo beleven we het gehele verloop van de oorlog, met de Duitse dwangmaat regelen, de razzia's, de hongertochten en alle ellende, welke 'veroorzaakt werd door de horden met het hakenkruis. De mannen zijn weg, de vrouwen knielen neer en bidden om behoud, om hulp. welke komt door de air-dropping, gevolgd door het wegtrekken der Duitsers en de algehele overgave. In de apotheose ver enigen zich allen op het veld in stil her denken der gevallenen en met slechts één begeerte: bouwen. Wat de waarde van dit symboliseh-rea- listisch spel betreft willen we enkele op merkingen maken. Zeker is, dat dit zicht bare hoorspel onder een geniale massa regie een suggestieve indruk maakt, zo wel door de tekst als door het spelen zelf. Het realisme is echter door te worden een speculeren op de menselijke sentimenten. Het is goed dat wij willen opbouwen, dat we onze doden niet zullen vergeten, maar het is met goed, dat er geen vergevingsgezindheid wordt gepredikt. De haatgevoelens wor den door allerlei kleinigheden opnieuw wakker geroepen en het waarachtige vertrouwen in de leiding van God wordt niet gewekt, ook al worden er enkele uit hun verband gerukte Bijbelteksten gezegd. Het volk van Nederland is ge slagen en moet weer bouwen, weer her stellen wat vernietigd is. maar kan dit alleen door de ene hand op de Bijbel te leggen en met de andere de ploeg te hanteren. Dat is ons bezwaar, een ern stig bezwaar zeker, ondanks alle artis tieke waardering. Carel Briels wèet te leiden en A. den Doolaard weet te schrij ven. soms krachtig, soms lyrisch, maar steeds volkomen ingesteld op de aard van het spel, waarbij de massa uitslui tend optreedt ter illustratie van het ge beuren, voor het gaande houden'der actie zeker geen gemakkelijke opgave. Zo heeft'R'dam zijn geschiedenis herdacht, een geschiedenis, welke die is van ons gehele land. Japans officier sneuvelt in dienst der republiek Thans meer dan honderd .doden in Indië De Nederlandse verliezen in Indië zyi volgens het legerbericht van heden sinds het staken van het vuren gestegei 103 doden, 283 gewonden en 6 verm Zaterdag waren er 6 doden en 13 ge wonden, maar een der 7 vermisten werd en gevecht bij Tangerang bevrijd. Zondag en Maandag waren er 5 doden 11 gewonden. Vele aanvallers i den gemeld, waarbij herhaaldelijk sproken werd van benden van 200 i waarbij ook, het gebruik van artillerie en mortieren achter onze linies opviel, Op Oost-Java waren aanvallen by La- wang en Gombong,' de spoorlijn Malang- Soerabaja werd met mortieren beschoten. Op Midden-Java waren geveehten bij Salatiga en bij Redjasa bezuiden Tegal, een Japans officier aan republi keinse zijde sneuvelde. Op West-Java werden benoorden Soekaboemi 10 brug gen vernield, bij Nagrek werd een post met artillerie aangevallen, bij Tjibatoe mortieren. Bij Pasir Dalang Zuidkust werden 47 Chinezen bevrijd. De toenemende terreur blijkt uit de moord op een wedana en een ambtenaar Boswezen in West-Java. De republikei nen beweren, dat de Nederlanders mis lukte landingspogingen deden bij Bue- nens en Lho Seumawé in NoordSumatra. Zonnestraal-postduivenvluclit bracht 2500.op In het Hollandhuis te Hilversum zijn Zaterdag de prijzen uitgereikt van de Zonnestraal-vlucht, die door de samen- I werkende postduivenverenigingen uit Hilversum, Amersfoort, Baarn, Nijkerk, Laren, Naarden, Bussum, Weesp, Muiden en Muiderberg op 27 Juli is gehouden. Ruim 5600 postduiven hebben meegevlo- gen en zij brachten voor Zonnestraal een bedrag van ƒ2500 op. De heer J. van Zutphen, de voorzitter van Zonnestraal, reikte de wisselbeker uit aan de eerste prijswinnaar de heer A. J. Onwezen uit Amersfoort. Bond tegen het vloeken hestaat 30 jaar De Bond tegen het ijdel gebruiken van Gods naam bestaat in September 30 jaar. Na de oorlog heeft de bond het werk weer met kracht ter hand geno men en door vernieuwde actie valt er een gestage groei van het ledenaantal waar te nemen. Door het bestuur wordt nog nader overlegd op welke wijze het feit van het 30-jarig bestaan herdacht moet worden. Aanwijzingen daarom trent worden gaarne ingewacht aan het secretariaat: Sportlaan 24, Den Haag. TWEE AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Na een demonstratie voor generaal Eisenhower zijn twee Amerikaanse leger vliegtuigen in de lucht met elkaar in bot sing gekomen. Drie vliegers werden ge dood. De vierde wist zich per parachute te redden. De republikeinse wanorde openbaart zich niet alleen op politiek, doch ook op sociaal terrein. De medische verzorging is slecht. Hier helpt een van onze jongens van de Hospitaaldienst naar vermogen een handje mee ter leniging van de nood onzer Indische onderdanen. Zomer van 1947warmste der laatste eeuwen DROOGTEPERIODE ZAL DEZE WEEK NOG AANHOUDEN De gemiddelde tempera- bed rc 18.1 ïaal sinds 1706, namelijk i inaard. De maand Augustus maanden gerekend is de tem een waarde gestegen, die no is voorgekomen. 1 hoog, ook het aantal uren zonneschijn buitengewoon groot. Dit bedroeg in de drie zomermaanden resp. 247, 280 en 316. dit is 49 pet., 56 pet. en 70 pet. van het maximaal mogelijke aantal uren zonneschijn. Totaal,werd dus In De BMt 843 uur zonne schijn geregistreerd, hetgeen het grootste aantal ls sinds het begin der zonneschijn- registreringen In 1899. De eveneens beruch te zomer van 1911 leverde 767 uur zonne schijn op. De schadelijke gevolgen van deze ab normale weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak geweten worden aan het te goedkope soort en dreigt daar- buitengewoon intal jnn,esch ij n Wat er in de omliggende plaatsen voorviel HAZERSWOUDE Zaterdagavond gaf de Chr. Harmo nie op het plein der Chr. school eer openlucbtconcert onder de bekwame lei ding van de heer Gregoire. Ook de Har monie mag zich in een gestadige groei verheugen. Dit getuigt wel het behalen van een eerste prijs op het onlangs ge houden concours te Rotterdam. Een tal rijk publiek genoot Zaterdagavond var het concert. De Wederopbouw is bezig, de mu ren, die de Duitsers op de Voorweg heb ben. gebouwd, met een boorapparaat te verwijderen. Omdat dit niet zo gei kelijk gaat zal getracht worden, me hulp van ae Genie de muren door mid del van explosieve stoffen te laten sprin gen. De Wilhelminavereniging kwam in alg. ledenvergadering bijeen o.l.v. de heer L. J. Jacobs. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging 485 leden telt en de kas een voordelig saldo van f310 heeft. De vroegere voorzitter, de heer J. J. van Vliet, werd tot ere-voor- ritter benoemd. In de plaats van de he ren B. de Vogel en P. Olierook, di< bestuursleden bedankten, werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren G. M. Zwetsloot, A. de Witte. Chr. Bui tenhuis en J. Straathof. In principe werd besloten, het volgend jaar ter gelegen heid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin een flink feest te organiseren. De heer De Ruyter drong er op aan, dan met de Chr. Oranjever eniging samen te werken. De voorz. zeg de toe, dit in een gecombineerde verga dering te bespreken. Kan de Chr. Oran jever. niet accoord gaan. dan houden de verenigingen afzonderlijk feest. KATWIJK De collecte voor de Martha Stich ting heeft opgebracht f764. In de Bosbaan te Amsterdam is Zaterdag j.l. een prestatietocht gehou den over 500 m gekleed zwemmen. Deze tooht ging uit van de Ned. Bond tot red ding van drenkelingen. Een zevental leden van de K.R.B. heeft aan deze tocht meegedaan en het diploma behaald. Het waren de dames E. M. Viool, Moer kerk; E. A. Liesveld, A. H. v. d. Voort, M. van Egmond en D. M. Verhoeven en de heren A. M. Pont en J. v. d. Marei. Onze plaatsgenoot, de heer J. J Pronk is benoemd tot adjunct-inspecteur van het openbaar slachthuis te Haarlem De heer J. v. D. deed aangifte, dat het Zuiderstrand zijn strandtent werd gestolen. Morgenavond 8 u. spreekt in de Ohr. Geref. Kerk, ds v. d. Bijl. De Ned. Ver. van EH.B.O. afd. Katwijk geeft Woensdagavond 7.30 uur demonstratie voor het Raadhuis. LEIMUIDEN. De gemeenteraad komt vanavond om nalf 9 bijeen. De agenda vermeldt: vast stelling gemeenschappelijke regeling tech nische dienst, benoeming commissie van advies meer gelijkmatige verdeling wo ningruimte, behandeling schrijven. Ged. Staten, betreffende begroting 1947, be grotingswijzigingen. Door de Kroon zijn goedgekeurd de verordening op de heffing van een hon denbelasting en de verordening op de hef- van begrafenisrechten. De honden belasting zal dus dit jaar worden geheven iar de nieuwe tarieven. LISSE Morgen zal de jaarlijkse bloempjes dag worden gehouden voor de vereniging .Draagt elkanders lasten" ter bestrijding van de T.B.C. KATWIJK AAN ZEE Een tachtigtal ouden vafc dagen uit Klundert kwam in 14 auto's en een auto bus een dagje naar Katwijk aan Zee. Dit was daarom zo aardig, omdat Klun dert de gemeente is, waar ds Pras, voor hij naar hier kwam, als predikant stond. Ds Pras begeleidde dan ook het gezel schap. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan het strand, hierna was aan de beurt het bezichtigen van de Oude Kerk, waar ds Pras de oudjes iets vertelde van dit historische gebouw. De heer Nic. van Beelen, de organist, bespeelde voor de gasten het prachtige orgel. Toen ging het het Weeshuis, plaatsen nu en dan konden verdampen waardoor de op nog vrij grote slag zeer spoedig weet hogere luchtlagen, ma De grote droogte der felle zonnestraling mogelijk, waardoor ver branding van verschillende gewassen kon- optreden en vooral op hoger gelegen grom den de grasmat ernstig heeft geleden. De regenhoeveel heden waren bndn nor maal. vooral in Augustus, doch hogr dan ir 1911, toen vooral ln Juli en Augustus zeei weinig regen viel. Vooral in Augustus wai het aantal regendagen zeer gering en he zijn dan ook voornamelijk de laatste we ken geweest, die de toestand voor de vee. houders ln verschillende delen van het lanc ilangrtjk hebben verergerd. Verwacht wordt, dat de droogteperiodi >g wel ten minste tot het einde van d« week zal kunnen aanhouden. De nachter blijven aantrekkelijk koel met op vole plaat, nevel of mistvormlng. Overdag zal ei het algemeen weinig bewolking zljr le temperatuur zal een neiging NOORDWIJK. Wegens het niet beschikbaar zijn in een woning, moest het bestuur van de Herv. Schoolver. te Noordwijk aan Zee de benoeming van een onderwijzer, vac. P. de Bruin, intrekken. Voor het staatsex. gymnasium A slaagde onze plaatsgenoot C. van Duyn Een zekere P., uit Amsterdam, bood bij zakenmensen stempels te koop aan, die vooraf betaald moesten worden. De levering bleef echter uit Door de politie Rijswijk werd de man gearresteerd en daar bekende hij ook te Noordwijk prak- (fé "gasten lÜk te hel?ben uitgeoefend. RIJNSBURG B. en W. brengen ter openbare kenrtis, dat bij hun besluit van 25 Aug. 1947 de beslissing op de hinderwet-aan vrage van W. v. d. Koog overeenkom stig het bepaalde in artijcel 8, 2e lid der hinderwet is verdaagd tot 25 Sept. 1947. RIJNSATERWOUDE. De door de fokveevereniging „Vooruit" gehouden grote fokveedag werd geopend door de heer S. J. Visser, omdat de bur gemeester wegens een sterfgeval in de familie verhinderd was. Spr. wees op hel belang van een fokveedag. juist in deze tijd. De boer moet in zijn eigen belang trachten de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Het grote aantal inzendin gen was wel een bewijs, dat de wil, om de fokkerij op een hoger peil te brengen, ernstig aanwezig was. De jury bestond uit de heren J. v. d. Goot. J. Langeveld, H. Roest en W. van Santen. Als arbiter trad op ir P. Verhoeven, rijksveeteeltcon- sulent te Den Haag. Er werden deze dag vele eerste prijzen gegeven, zodat bewe zen j&rerd, dat goed vee was aangevoerd. Kampioen-koe werd Diana van A. H. Rot- :veel en reserve Matje van H. F. J. Moo- ;n. Kampioenstier werd Monarch van van Os en reserve Gustaaf A. H. Rot teveel. Een gezellig diner in café-De Boer besloot deze dag. Koninginnedag onze vorstin is, hoe wel allerwegen het Koninklijk verzoek tot soberheid in acht genomen werd, toch bin nen en buiten onze grenzen met vreugde volle feestelijkheden herdacht. In de hoofdstad concentreerde zich de feestvreugde als van ouds om "het aloude Damplein waar de kraampjes met lek kernijen voor het eerst na 8 jaar weer een vooroorlogs beeld te zien gaven. In het Olympisch Stadion konden de Ams- sterdammers genieten van gymnastiekde- monstraties en sportwedstrijden, terwijl de dag besloten werd me~t een groot vui werk aan de rand der stad. Het hoogtepunt van de feestelijkheden de Maasstad werd natuurlijk gevormd deor het StadionspeL waarover elders in ons blad te lezen valt, doch behalve dit, viel er nog genoeg te beleven. Wieier- zwemwedstrijden, een radio-vossen jacht, volksdansen en aan het eind van de dag natuurlijk obk hiervuurwerk. In Batavia droeg de feestviering sober karakter. Kenmerkend voor voortduren der vijandelijkheden was grote aantal vrouwen dat voor het pale.s van de gouverneur-generaal defileerde. De jaarlijkse parade werd afgenomen door ad miraal Pinke en door de plaatsvervangers van dr Van Mook en luit.-gen. Spoor. In Pretoria werd HM.'s verjaardag herdacht met een ontvangst op de Neder landse legatie door 3br J- D. van Karne- beek, de tijdelijk zaakgelastigde. Veld maarschalk Smuts bracht by deze gelegen heid een toast uit op onze Koningin. Voorts recipieerden zoals gewoonlijk in de verschillende buitenlandse hoofdste den onze gezanten en ambassadeurs, be halve in Berlijn waar de honneurs werden >men door majoor Huender, chef van -de Ned. missie. Drs Brummelkamp door dr Enunen bevestigd Een buitengewoon geslaagde CKB-bondsdag Sensationeel slot van de finale D.K.O.D.Pernix Het was een buitengewone bondsdag, die de CKB gisteren op Groenendaal te Doe- tinchem organiseerde. Buitengewoon, door het tydstip waarop deze bondsdag werd gehouden, door het prachtige weer en de fraaie omgeving de uiterst sportieve wijze, waarop de wedstrijden verliepen, en door de onverwachte wijze, waarop de vrijwel onbekende Gelderse 2e klasser DKOD uil Heelsum beslag legde op het bondsdag kampioenschap. En DKOD èn Pemix wer den eerste in hun eerste klasse-afd. en al gemeen werd het geroutineerde Pernix favoriet voor de titel geacht. Pernix had n.L getoond, weer de oude te zijn uitstekend spelletje korfbal in haar afd. ten beste gegeven. Zo zelfs, dat zij reeds na haar voorlaatste wedstrijd zeker van een plaats in de finale. DKOD vertoonde wel constant doch groots spel, dat aan de harde kant was, der nochtans onsportief te zijn. De finale gaf dan ook een groot Leids overwicht te zien, maar het was net, of het geluk de Leidenaars in de steek had gelaten. Bijna onophoudelijk werd de korf van DKOD belaagd, maar verder dan een 11 ge'.ijk spel brachten de Leidenaars het niet. Toen volgden 2x714 m:n. verlenging en in die tijd moest Wim van Zwieten wegens spierkramp uitvallen. De Leidse aanval- (sters) n.l. de heren Herman Looman Nico v d Meij en de dames Jetty de Bree en Lenie ter Wolde zagen geen kans, de DKOD-korf te doorboren. Toen volgde het nemen van strafworpen. DKOD was het eerst aan de beurt en be- één van de twaalf. Iedereen dacht toen Pemix als overwinnaar te zien. Maar edaar, Pernix bracht het tot geen beter resultaat dan DKOD. In de volgende serie benutte Pernix er drie van de twaalf. DKOD deed het toen echter beter, want de eerste zes worpen waren er al vier De hulde, die de bondsvoorzitter, de heer v Holten, aan DKOD bracht, was dan ook wel verdiend en Pernix bracht na deze woorden een driewerf hoera op de Heelsummers uit. Pernix 2 werd tweede in haar afd., ter wijl het Noordwijkse Fluks weer fraaie resultaten behaalde. Zowel het eerste het tweede twaalftal van deze vereniging legde beslag op de eerste plaats. Morgen hopen wij nog nader op deze bondsdag en dan wel speciaal op de richtingen van de twaalftallen van Pernix en Fluks terug te komen. De prijswinnaars waren: le KI. A: le pr.-DKOD, Heelsum; 2e pr. VEO, Voorburg. le KL B: le pr. Pernix I, Leiden; 2e pr. ODI L Schiedam. 2e KI. A: le pr. DW, Zeist; 2e pr. Voltreffers, Renkum. 2e KL B: le pr. Thor I, Rotterdam; 2e pr. Pernix II, Leiden. 2e KI. C: le pr. SSS I, Wageningen; 2e pr. Desto I, Utrecht. 2e KL D: le pr. De Ijsvogels I, Den Haag; 2e pr. TOP I, R'dam. 3e KI. A: le pr. Fluks I, Noordwijk. 3e KI. B: le pr. SKV I, Wageningen. 3e KL' C: le pr. DVS 3, Utrecht. 3e Kl. D: le pr. DVO I, Bennekom. 4e Kl. A: le pr. Climax 2, Hilversum. 4e Kl. B: le pr. Fluks 2, Noordwijk. 4e kl. C. le pr. De Vallei 2, Veenendaal. 4e Kl. D: SMS 3, Zuilen. Juniores: le pr. DKOD, Heelsum; 2e pr. DES, Delft. SCHAAKVER. „LEYTHEN" De schaakver. „Leythen" hervat gen haar oefenavonden in het gebouw voor Chr. sociale belangen, Oude Sin- Noordwijk I—CSVD I 5—1. Zaterdagmiddag speelde op het „Noord- wijk"-terrein aan de Duinweg de Delftse 3e klasser CSVD I tegen Noordwijk I. Voor de rust wa$ er een stevig overwicht v§n de Noordwijkers, wat uitgedrukt werd in een 5-tal doelpunten (50). Na de thee deed Noordwijk het wat kalmer wetend, dat de zege toch de hare In deze periode wisten de gasten eenmaal te scoren, zodat Noordwijk de: wedstrijd verdiend won met 51. Op Groenendaal te Doetlnchem werd gisteren de bondsdag van de C. K. B. ge houden, die een groot succes werd. In de finale kwamen Pernix uit Leiden (wit shirt en blouse) en D.K.O.D. uit Heelsum. Op de foto ziet men de finalisten broederlijk en zusterlijk verenigd. Amerika's rol bij Europa's herstel koffiemaaltijd stond aangericht. Na i Woensdag 10 Sept. maken de Noord- nog wat nagebabbeld te hebben, ging na wijkse ouden van dagen een autotocht, hartelijke dankwoorden tot de begelei- Opgave tot deelname is nog mogelijk. De der het gezelschap weer naar Brabants deelnemers mogen niet beneden de 65 Westhoek. i jaar zjjn. Generaal eisenhower, de Ame- kaanse stafchef, heeft nog eens dui delijk uitgesproken, dat de wereld in twee grote kampen verdeeld is: de dictaturen en de democratieën. Weliswaar, worden wij nog niet direct door een derde we reldoorlog bedreigd, maar wij dienen voorzichtig te ztin, er toch niet door over rompeld te worden. Wie zich nog vastklampt aan de „Ver. Naties" als middel r,m uit de internatio nale impasse te geraken, verneemt Eisenhower, dat de enige weg om zich de wereldvrede te verzekeren, een „sterk Amerika" is. Als Stalin op dezelfde gron den een „sterk Rusland" bepleit, schiet de wereld daar niet hard m In de twee jaar. na de beëindiging der vijandelijkheden, is het met de geest van samenwerking treurig gesteld, zoals zulks ook reeds spoedig na de eerste wereld oorlog het geval was en het belangrijkste psychologische vraagstuk is. hoe de ternationale antithese overbrugd worden. Langs politieke weg kan men blijkbaar de verschillende ideologieën niet met elkaar verzoenen en „economisch" is daar het, in-wording-zijnde, plan-Marshall, waar Rusland niets voor voelt. Bovendien ziet Amerika de noodzakelijkheid in. van een industrieel sterk Duitsland, waar tegen zowel Frankrijk als Rusland ernsti ge bezwaren hebben. Het is duidelijk, dat hier de belangen uiteen lopen. Volgens het „Wallstreet Journal" hebben de ex perts van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reeds een tipje van de sluier opgelicht en weten wij iets meer omtrent de rol, die Amerika eventueel bij het „herstel van Europa" wil spelen. Allereerst zij hier vastgesteld, dat deze hulpverlening in het belang van Amerika zelf is. maar dat anderzijds zonder deze Amerikaanse steun Engeland en Frankrijx er niet bovenop kunnen komen, om Duitsland maar te zwijgen. Iedere Ame rikaanse dollar moet echter productief gemaakt worden en voor ongezonde pro jecten zullen de Ver. Staten geen interes se hebben. Europa moet terug naar d< vóóroorlogse levensstandaard en dit we relddeel moet binnen vijf jaar weer „self supporting" zijn. Z-oals reeds in het gepu bliceerde plan voor het productiepeil d: Duitse industrie tot -uitinj* kwam, moet 'T VERKLAARDE UITZICHT ook het economisch herstel van Duitsland en het Roergebied bevorderd worden, omdat West-Europa toch eens weer een eenheid moet vormen. De deur voor de Oostelijke Europese staten blijft op een kier staan, mits deze landen de voorwaarden accepteren, die Amerika aan het plan-Marshall verbindt. Er worden zelfs bedragen genoemd van tussen de 15 en 20 milliard dollar voor een periode van vijf jaar. Nog onlangs hebben wij uitvoerig uit eengezet in welk een deplorabele toestand Engeland geraakt is, welk land tot de meest drastische bezuinigingsmaatregelen overgaan en er zonder de collectieve hulpverlening via het plan-Marshall niet zal komen. Maar hoe is het. ondanks de maatregelen van Blum en Ramadier met Frankrijk gesteld? Ook daar is het dollar- crediet nagenoeg uitgeput, al hoopt men in October nog weer 250 millioen van de Internationale Bank te kunnen opnemen. De Franse regering heeft het besluit moeten nemen, de invoer van allerlei producten uit die gebieden, waar dollars voor nodig zijn, voorlopig stop te zetten, waardoor men voor benzine, katoen, ma chine-onderdelen, banden etc. op andere landen wordt aangewezen of er genoegen mee dient te nemen, dat het economisch herstel wordt vertraagd. Tegenover de in gewilligde loonsverhoging staat toch weer een stijging der prijzen in He groothan del en zullen die. in de kleinhandel, daar mede in evenredigheid worden gebracht. Zo draait m^n dus in een cirkeltje rond. waar Marianne zonder het „plan Mar shall" nooit uitkomt, terwijl de kans op devaluatie van de franc weer groter wordt. Hierbij komt dan nog, dat Frank rijk zich toch gedupeerd voelt door de resultaten der besprekingen te Londen, inzake het industriëele peil van Duits land, al zal dan over de verdeling van de productie uit het Roergebied te Berlijn nog nader onderhandeld worden en de eindbeslissing bij de „Grote Vier" zijn. Met angst ziet Frankrijk de verhoging in het peil der Duitse staalproductie. aartoe thans besloten is, tegemoet. Dit belangenverschil, hetgeen speciaal ook Rusland geldt, moet tengevolge heb ben, dat straks, als de vier grote mogend heden wederom bijeenkomen, de gewens te eendracht niet zal worden bereikt. De cijfers betreffende het verhoogde pro ductiepeil van Duitsland houden een be lofte in meer ook niet want aan de realisering zit vast, dat Amerika ook in derdaad Duitsland op doeltreffende wijze zal steunen. Eén ding is zeker, de Duitse hulpbronnen zullen moeten bijdragen tot het algemeen herstel van Europa en West- Duitsland moet worden opgenomen in het plan-Marshall. Politieke vóóroordelen zal men, zo veel mogelijk, dienen te elimi neren. Geestelijk verzorger van de Kon. Landmacht in Indië „Het is van zo onschatbare waarde grote betekenis, wanneer jonge predikan ten zich beschikbaar stellen als veldpre diker bij ons leger in Indië," aldus klaarde ons dr E. Emmen, scriba van generale synode der Ned. Herv. Kerk, afloop van de bijzondere godsdienstoefe ning, welke Zondagmorgen in de Paulus- kerk te Oegstgeest werd gehouden. Bij zonder, omdat hierin een predikant ir algemene dienst, verbonden aan de classis Amsterdam, werd bevestigd, welke be vestiging, tegen de gewoonte in, buiten de classis plaats vond. De oorzaak de te bevestigen predikant drs J. E. L. Brummelkamp reeds enige maanden hulpprediker in Oegstgeest was. Drs Jacobus Everhardus Lambertus Brummelkamp, die 21 October 1921 te Tiel werd geboren, deed in 1943 candi- daatsexamen en verbleef na de oorlog nog enige tijd voor studie in Zwitserland. Wegens ziekte van prof. dr Van Ruler uit Hilversum, ging in deze dienst voor dr E. Emmen, die op deze dag vóór de predikatie wil de gedenken, wat ons gege ven is in H.M. de Koningin. Spr. wees er op, wat het be tekent. een Ko ningin te heb ben, die niet al leen het Ko ningschap kent. Priester schap is en acht het roeping en Haar te bidden en achter Haar te staan. Drs. BRUMMELKAMP Spr. bepaalde zyn gehoor bij een ge deelte van Openb. 1 vers 6: „En Die on: gemaakt heeft tot Koningen en Priesters, God en Zijn Vader Johannes zegt deze woorden in grote spanning, in eenzaamheid verbanden op Padmos. Toch wordt het een lofzang op Jezus Christus, die de Hij geeft zijn gemeenteleden het grote voorrecht, dat zij Koningen en 'Priesters zijn. Het gaat er niet om. wat we te doen hebben, maar wat we zijn. Het gaat in de eerste plaats om, dat we tot iets gemaakt zijn. We zijn echter gevallen Koningen en gevallen Priesters. We den ken dat we kunnen regeren, doch zier we om ons heen, dan is het alles bravour en opportunisme. We hebben onze geleer den, staan verbaasd over de wetenschap, doch het is geen Koningschap. Er is in de tweede plaats geen achtige vreugde omdat we geen Priesters zijn. Christus heeft ons geleerd, dat Ko ningschap en Priesterschap niet kunnen worden gesplitst. Tenslotte is het wonderlijke, dat Hij ons Koningen en Priesters méékt. Dat dit daardoor nu zijn en profetisch de wereld ingaan. Aan de handoplegging namen naast dr Emmen deel dr J. F. Fokkema, oud-rector der Zendingsschool, en ds L. Jansen Schoonhoven, die enige weken geleden uit Medan in het Vaderland terugkeerde. Toegezongen werd Ps. 62 1. Vervolgens sprak dr Emmen de jonge predikant Hierna besteeg drs Brummelkamp de kansel en sprak hij enige woorden n 3739. Spr. zeide, dat dit lossende Woord door alle anti-Christe lijke gebeurtenissen heen overal in de wereld moet klinken, ook bij onze solda- in het verre land. Spr was dankbaar, dat God hem, door middel van ds De Kluis, geroepen heeft, om het werk legerpredikant in Indië te doen. Drs Brummelkamp dankte ds Callenbach de kerkeraad voor de uiterst prettige samenwerking en dr Emmen voor d( woorden tot hem gericht. Ten- Ds L. Rijksen, predikant by de Geref. gemeente te Leiden, die reeds een beroep ontving naar Lisse, is thans ook te Tricht beroepen. schoolarts spreekuur worden gehouden, waarop alle ouders van schoolgaande kin deren de arts kunnen raadplegen. Het is de bedoeling, dat kinderen komen, „omdat de ouders ze wel eens graag on derzocht willen hebben". Voor het vol ledig, periodiek onderzoek worden de kinderen op de gewone wijze opgeroe pen. De hoofden der scholen kunnen ver dere inlichtingen verschaffen. De plaats Kamertje R.K. Meisjesschool; de tijd wordt van te voren aan de kinderen be kend gemaakt. VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 1 Sept.: 6 stoomtreilers f 79370; motorloggers Kw 122 f 7860; 138 D; 155 f 5590; 24 f 3460; 162 f 5940: 91 f 2720; 64 f 3640; 51 f 5670; 53 f 2020; 77 f 2470; 78 f 5630; IJm. 210 f 4270; 224 :0. Aanvoer 1500 k schelvis; 325 k schol; 120 tarbot en tong; 150 kabeljauw: 175 heek; 6550 verse haring; 70 koolvis; 450 wijting; 75 diverse. Prijzen verse haring: f 14.506.50. IJMUIDEN, 2 Sept.: 4 stoomtreilers 80.000; motorloggers Kw 84 f 3860; 17 2620; 59 f 1855; 65 f 5965; 104 f 1180; ustvissers; Uk 66 f 90; 90 f 182. Aanvoer: 25 k tarbot en tong; 75 schol 10 schelvis; 50 koolvis; 6300 verse haring, e verse haring deed f 159.50. Binnengelopen Kw 4 40 k volle haring 218 k m haring; Kw 3 424 volle, lf~ 53 yle; Kw 130 258 volle, 47 m, 28 ijle; Kw 50 250 volle,' 225 m, 13 ijle, 32 steur; Kw 97 308 vólle, 119 m, 225 ijle, MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 1 Sept. Groenten/vei ling. Bloemkool I 80—105; II 46—79; III aardappelen 9.6011.20; bospeen 1518; selderij 2.103.60; peterselie 2 "50. KATWIJK a. d. RIJN. 1 Sept. 1947 Groenteveiling. Bloemkool IA f82.40 123 50; bloemkool I f 60.4086.50; bloem kool II f2548.20, alles per 100 stuks; bospeen f 11.5018.50, per 100 bos; was- peen I f2.30—3.30; II f 1.50—1.70, p. kist; herebonen f6085; snijb. f4558; stokb. f50—63.40; kroten f3.75—6.80; sla f12— 14.20; rabarber f33.90; rode kool f 16.4017.50; groene kool f 12.1014.30; aardappelen bonken f5.208; eerstelin gen f 11.4011.60; drielingen f4.905.80. KATWIJK a, ZEE, 1 Sept. Aan de markt KW 4, vangst 256 k. haring, af geslagen 105 k., opgehouden 40 k.; KW 29 vangst 555 k. haring en 7 k. makreel; afgeslagen 555 en 7 k., opgehouden 232 k.; KW 23 vangst .456 k. haring, afge slagen 427 k., opgehouden 196 k. Prijzen: groene haring 40—45: zoute haring 35.50—34,30, ijle haring 21.90—24; makreel 36. slotte bracht spr. dank aan allen, die hem met liefde hebben omringd en hem bij het onderwijs op Jezus Christus heb ben gewezen. In het bijzonder zijn moe der en grootmoeder. Namens kerkeraad, kerkvoogdij en ge meente sprak vervolgens de heer N. Hoertjes. Spr dankte drs Brummelkamp voor alles, wat hij in de korte tijd voofr de gemeente van Oegstgeest is geweest. „Uw overtuigend geloof, bescheidenheid en jeugdige beslistheid is menigeen tot steun geweest." Nadat staande Gez. 1664 was gezon gen, spr. drs Brummelkamp de zegen uit en werd deze plechtigheid besloten met 't zingen van het le en 6e couplet van ons Volkslied. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Elburg (2e pred.pl.) H. Q. Abma te IJsselstein; te Naarden (vao. wijlen J. Fh. Cihr. Poldervaart) P. Brakman te Rijswijk (Z.-H.): te Wdssenkerke (N.- Beveland) H. J. Meijer te Niekerk. Aangenomen: naar Tuil D. Louwerse, Bedankt: voor Maartensdijk L. Vroeg- indsweij te WaddJnxveen; voor Terneuizen J. A. Dankbaar te Maassluis; voor LJseel» muiden J. van SUedrecht te Hulzen; voor Wageningen (vac.-H. G. Groenewoud) j. N. de Ruiter te Sneek. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Rotterdam-Feijenoord H. Boswijk te Elburg. Bedankt: voor Badlhoevedorp Gljsb. Leene te NdeuwerwMJk: voor Gouda (vac.- J. P. C. ten Brink) W. Feenstra 'te HijumS voor Naaldwijk (vac.-J., A. van Arkel) M. Ros te Sleeuwijk; voor Slootdoip S. dk Bloem te Hoogkerk. Benoemd: tot hulpprediker te Almelo Ubels, thans htilppred. te Nijkerk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Rotterdam-Gharlois J. O. van Minnen te Delft. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Tricht L. Rijksen te Leiden. NED. LUTH. JONGELINGSBOND BESTAAT ^0 JAAR. Op 27 en 28 Sept. wordt te Amsterdam het 60-jarig bestaan van de Ned, Lutherse Jongellngsbonid gevierd, o.a. met een krans- 1 egging op het graf van wijlen ds J. H. Bögeholtz, een receptie en een feestavond in het A.M.V.J.-gebouw, een herdenkings dienst in de Spulkerk er> een bondsverga dering in het A.M.V.J^gebouw. rordt de Ohr. Geref. Kerk te Hilversum de jaarver gadering gehouden van het Verband van Geref. Evangelisatiecommdssles. In een bidstond gaat morgenavond voor prof. L. m der Meiden. Donderdag refereert de M. Molenaar jr van Amsterdam ener „Hoe bereiken wij de moderne mens met het Evangelie?" Import subsidies GELIJK bekend geeft de Staat belang rijke subsidies bij de import van mid delen. teneinde de goederen tegen verminderde prijs onder het bereik van het publiek te brengen. Dat het hier om grote bedragen gaat, blijkt uit ministe riële mededelingen in de Tweede Kamer, inhoudend dat de invoer van levensmid- de staat per jaar f 38 per ziel kost. en dit over de gehele bevolking om rekent komt men op een bedrag var. f 300 f400 millioen. Het spreekt vanzelf dat deze staatssub sidies als een loden last op de begroting drukken, en de pogingen tot het sluitend maken van het budget bemoeilijken. Voor het gezondmaiken van de Rijksbegroting moet zo snel mogelijk deze subsidie-poli tiek geliquideerd worden. Voorts werkt deze subsidiepolitiek verwarrend om het publiek de positie te doen begrijpen, irir. ons land na de oorlog is komen erkeren. De prijzen, waarvoor diverse producten iij de consumptie worden ge bracht, zijn niet reëel. Kreeg men de werkelijke marktprijs te betalen, dan zou de duurte van het leven eerst met recht de dag treden. r België werd tot dusver door de Staat ook een belangrijke bijdrage geleverd in de financiering van de import van levensmiddelen. Dit kostte de Belgische staat jaarlijks circa 13 milliard francs. Doch met ingang van 1 Augustus heeft de regering daarin een verandering ge bracht en de overheidssubsidies op ver schillende levensmiddelen opgeheven, Teneinde nu de stijging in de kosten van het levensonderhoud voor de minder koopkrachtige bevolkingsgroepen te com penseren, heeft men besloten aan loon- trekkenden die minder dar. 72.000 frs per jaar verdienen, z.g. compensatiebons te verstrekken, waarmede de betrokken artikelen tegen lagere prijs betrokken kunnen worden. De waarde van deze compensatiebons zal frs. 600 per jaar belopen. Uit deze wijziging in de Belgische re- geringspolitiek terzake van de lonen en prijzen, kan de conclusie getrokken wor den dat voorlopig geen aanmerkelijke prijsdaling op deze wereldgoederen-mark ten verwacht wordt. DAAR, gelijk hierboven vermeld, ech ter uitsluitend loontrekkenden voor de compensatiebons in aanmerking komen, is er veel critiek op het rege ringsbesluit gerezen, daar andere bevol kingsgroepen als landbouwers, kleinere zakenlieden en renteniers met een be perkt vermogen buiten de tegemoetko ming van de staat blijven, ook al verdie nen ze minder dan frs. 72 000 per jaar. Ook vreest men dat, wijl de compen satiebons de gestegen prijzen niet goed maken. nieuwe loonacties het gevolg zul len zijn. Nu de Belgische regering met vaste hand de subsidiepolitiek gaat liquideren, gaat als vanzelf de belangstelling uit naar hetgeen te dezer zake de Neder landse regering voornemens is te doen. Het is bekend, dat de Regering van plan was de subsidies in 1947 in beteke nende mate te verminderen. Maar tot dusver kon daarvan nog niet veel komen. Een zeer belangrijke han dicap is de aanzienlijke prijsstijging op de Amerikaanse goederenmarkten. Een verwachte prijsdaling daarvan vormde de hoeksteen van de loon- en prijspolitiek hier te lande en het is een lelijke streep door de rekening dat het prijsniveau van de levensmiddelen import tengevolge van de alom bestaande goederenschaaxste eerder gestegen dan gedaald is. Oud-minister van Steenbergen ver klaarde onlangs, vast overtuigd te zijn van een komende prijsdaling. Maar het is de vraag op welk tijdstip deze zich zal voordoen. il onze Regering evenals de Belgische deze gang van zaken de conclusie trekken dat met intrekking van de staatssubsidies niet langer gewacht mag worden in verband met de financiële toe- stand des lands?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2