Honderd jaar Hollandse Mij v. Landbouw Grootse expositie in de Houtrusthallen te Den Haag Erezwaard voor generaal D. Eisenhower ian de regen nog wat goed maken? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG, 3* AUGUSTUS 1WI Unieke vee- en paarden- tentoonstelling Het valt niet te ontkennen, dat er altijd een tegenstelling heeft bestaan tussen stadsbevolking en boerenbevolking. En in wezen, door levensbeschouwing en ge aardheid van beide bevolkingsgroepen, is deze tegenstelling begrijpelijk. In de loop De huisnijverheid in vroeger jaren (spin nen en weven)! daarnaast de moderne wolbereiding met uiteindelijk de kleer makerij, confectie, bontjassen enz. Voorts wordt de ontwikkeling van de aardappel, de suikerbiet, de granen met alle produc ten, die uit deze drie worden bereid, na gegaan en deze stands worden geflankeerd door maohtige exposities van bloemen groenten en fruit. De Friese boer poogt het grote gebrek aan arbeidskrachten te ondervangen door het gebruik van moderne machines; deze volbrengt het kunststuk om aan de ene zijde het oliezaad te maaien om het aan de andere schoon in de zakken af te leveren Hollands Glorie! Behalve h/at in de hallen tentoonge stelde, zijn op de buiten/terreinen stallen gebouwd, waar gedurende drie dagen vee-tentoonstellingen worden gehouden. Er is veel buitenlandse belangstelling. Aan het begin van de Sportlaan is voorts een enorme voormalige Ameri kaanse vliegtuighangar opgebouwd, waar van wij een dezer dagen een foto plaat sten en waar op een oppervlakte van 5000 m2, land- en tuinbouwwerktuigen zullen komen te staan, wo. zelfs proto typen van bepaalde buitenlandse machi nes. Grote concours-hippique. DeN tentoonstelling wordt Dinsdag 2 September door de minister van Land- bo<uw, Visserij en Voedselvoorziening, ZEx. S. L. Mansholt, geopend. De Hout rusthallen zijn opengesteld van 2 t.m. 6 en van 8 t/m 12 September telkens van 85 en van 710 uur. De expositie van landbouwwerktuigen enz. is alleen gedu rende de eerste week en wel van 95 uur te 'bezichtigen. Na de vee-tentoonstellingen op 2, 3 en 4 September zijn Vrijdag 5 September de monstraties van landelijke ruiters op het H3.S.-'terrein en Zaterdag is er een groot Ooncours-hippique eveneens op het HBS- terrein, waarbij zoals -reeds Donderdag ge meld, Prins Bernhard aanwezig zal zijn. De artistieke verzorging berust geheel bij de Haagsohe architect H. C. Pieck en zijn zoon, die thans met hun personeel nog dag en nacht bezig zijn, om alles op tijd gereed te hebben. Een woord van lof is voor hen zeker op zijn plaats. Wij schreven het reeds eerder, de Hout rusthallen lenen zich bijna overal voor. Maar zonder afbreuk te willen doen aan alles wat reeds in de hallen is gepresteerd, menen we toch te mogen zeggen, dat de tentoonstelling, die daar straks wordt ge opend, een hoogtepunt is. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele duizenden uit de stad en van het platteland naar Houtrust zul len komen. Moge daardoor de spreuk van een dier wanden: ,J3e nijvere hand van boerenstand zij hechte band voor stad en land", weer spoedig op onze bevolking van toepassing worden. ider tijden- is zij echter scherper geworden en is zelfs in en na de oorlog hier en daar in vijandschap ontaard. Dat is niet slechts te betreuren, omdat nu twee be volkingsgroepen van een klein land langs elkaar leven, maar nog te meer, daar door deze wijze van handelen aan het grote doel, de welvaart van land en volk ■te bevorderen, ernstig afbreuk wordt ge daan. Het is daarom voor de toekomst .van ons land van zeer veel belang, dat beide groepen weer naar elkaar groeien, om gezamenlijk, schouder aan schouder, de grote moeilijkheden, die er zijn en ons nog wachten, onder ogen te zien en zo mogelijk te overwinnen. Om tot dit doel te -geraken, heeft de Hollandse Maatschappij van Landbouw ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan, o.a. besloten, een grote landbouw tentoonstelling te houden in de Houtrust hallen te Den Haag, waar de stadsmens •in de gelegenheid wordt gesteld te zien, welk een grote verscheidenheid van goe deren door de arbeid van dê boeren- en tuindersbevolking tot hem komt en waar door tevens wordt aangetoond, hoe nauw de belangen van deze bevolkingsgroepen samen hangen. Voor boeren en tuinders op de bres. De Hollandse Maatschappij van Land bouw heeft altijd als haar doel voor ogen gehouden, de welvaart van boeren- en tuinders te bevorderen ten gerieve van de stedeling en -ter meerdere glorie van onze producten op die wereldmarkt. Te kenend is, dat in de eerste jaren van haar bestaan de leiding van de maat schappij, die eigen-lijk meer gezien moet worden als een vereniging, bestond uit niet-boeren. In later jaren is die leidin-g over gegaan in handen van direct belang hebbenden. Steeds weer ds men bij de Overheid gekomen met problemen, maar naar toen heersend inzicht onthield deze zioh van enige ingrijpende bemoeienis, met als gevolg verwaarlozing van econo mische verbeteringen. Zoals bekend is er - langzamerhand verandering gekomen- en we noemen in verband hiermee b.v. de kwaliteitscontrole op boter en kaas en het overnemen var. het voorlichtingsapparaat door de Rijkslandbouw-Voorlichtings- dienst. Er zijn bij de Hollandse Maatschappij van Landbouw (Z. en Noord-Holland) 12.500 boeren en tuinders aangesloten, die tezamen 153 000 ha. cultuurgrond bewer ken. De tentoonstelling. Wat de tentoonstelling betreft, daar wordt door middel van decoratieve voor stellingen, foto's, diorama's en enige pro ducten in, natura getracht, enkele van de voornaamste onderdelen van het land- esi tuinbouwbedrijf tot zijn recht te doen komen. De koe, als het belangrijkste lid van onze veestapel, wordt het eerst en het grondigst ocwler de loupe genomen. Op suggestieve wijze wordt voorgesteld, vam hoeveel nut zij is, bij haar leven door de melk, boter en kaas en na haar dood, door het vlees, de ingewanden, de been deren en de huid. Maar ook alles wat hiermee samenhangt, bemesting van de grond, voer, ziektebestrijding, productie controle, consumptie van melk, zuigelin- genvoedsel, boter- en kaasbereiding, vleesoonitrole, product van beenderen, en vet, bereiding van haar en huid, heeft een plaats gekregen. Evenzo wordt het schaap behandeld. MEESTERSTUK VAN GOUD- SMIDSWERK Voor zijn prestaties, die tot de bevrij ding van ons land hebben geleid, heeft H.M. de Koningin voor generaal Eisen hower een gouden eerezwaard laten sme den, dat 2% kg zwaar is waarvan schede, gevest en pareerstang gemonteerd zijn met 194 paarlen en 246 toermalijnen. Op wens van H.M. de Koningin heeft het zwaard de lichtgebogen vorm van de Oosterse zwaarden. Met fijne gouden letters zijn in het staal van de kling de wapenspreuken van de Verenigde Staten en van Nederland: E pburibus Unum en Je Maintiendrai gegraveerd. Bij gevest er schede is de massief gouden ornamen tering (gedreven, gecisileerd, gemonteerd met edelstenen en paarlen) op een on dergrond van Coromandelhout aange bracht. In het gevest ligt, in email, de Nederlandse Leeuw. In de schede, die bijzonder mooi is, zijn op een geelgouden ondergrond de namen der plaatsen, welke de hoogtepunten in de veldtocht waren, gevat. Een kleine langwerpige zeshoek van wit goud bevat de woorden in niëllo: „Queen Wilhelmina to General D. D. Eisenhower, in grateful memory to the glorious liberation". Het geheel is een meesterstuk van goudsmids handwerk en is vervaardigd door de Utrechtse edelsmeden Jan Eloy Brom en Leo Brom. De stalen kling is door de enige nog bestaande wapensmid in de Koninklijke Nederlandse Artillerie Inrichtingen (Hembrug) gesmeed. Er is anderhalf jaar aan dit ere-zwaard ge werkt. Het is .binnenkort te bezichtigen in het Gemeente-Museum te Den Haag. WALTER FOOTE BERAADSLAAGT MET ZIJN COLLEGA'S. Ass. Press meldt, dat de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, de heer Walter Foote hedenmiddag een conferentie zal bijeenroepen van de zes consuls-generaal te Batavia, die leden van de Veiligheids raad vertegenwoordigen, om te beraad slagen over de uitvoering van het ver zoek van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Foote meende, dat het misschien no dig zou zijn, zich de medewerking te ver zekeren van officieren uit de betrokken landen. Het erezwaard voor generaal Eisenhower, dat binnenkort in het Haags Gemeente- museum te bezichtigen zal zijn. Exodus-opvarenden op weg naar Hamburg Drie dwangmiddelen achter de hand De drie Britse schepen met Joodse im migranten hebben de haven van Gibraltar, waarheen zij gisteren wegens machine- schade moesten terugkeren, weer verlaten. De hoge commissaris in Palestina Cun ningham, is van mening, dat de aankomst der Joden in Duitsland aanleiding tot ter roristische activiteit zal geven. Cunning ham wil dan ook een laatste poging onder nemen de Britse regering van haar voor nemen af te brengén. Slaagt hij daarin niet, dan zou hij willen aftreden. De zes vrouwen die in positie zijn en die in Gibraltar zouden debarkeren, wei gerden van boord te gaan en de ter plaatse bestelde ambulanceauto's moesten onver- richterzake terugkeren. De Britse autoriteiten hebben drie cate gorieën dwangmaatregelen in petto tegen de Joodse vluchtelingen van de Exodus, als deze weigeren bij aankomst in Ham burg aan land te gaan heeft een Brits ambtenaar aan de pers meegedeeld. Deze zjjn: overmanning, brandslang, traangas. NU de geruchten over voedseltekorten op de wereld van alle kanten ge hoord worden, nu de directeur van de F.A.O., de wereldvoedselorganisatie, sombere klanken heeft doen horen, niet alleen voor de naaste toekomst, doch ook voor de komende jaren, nu in Frankrijk het broodrantsoen straks maar 200 gram per dag meer zal bedragen (en dat voor een broodetende bevolking als de Franse), nu ook België maatregelen treft op het gebied van voedselbesparing, ter wijl in ons land de sneden brood, soms zelfs belegd, nog dikwijls langs de straat gevonden worden nu is het wel zaak eens na te gaan, hoe onze oogstvoorraad er uit zal zien. Men is hiermede niet klaar, als men de oogstverwachtingen in een bepaalds ;reek van ons land weet, want de oogst- resultaten lopen in een klein land als het onze nog zeer veel uiteen als gevolg van de zeer verschillende grondsoorten en bodemgesteldheid. Men moet dus de verwachte oogstcijfers over het gehele land hebben. Deze zijn verkregen uit de gegevens, die door ter zake kundigen uit alle delen van ons land zijn verstrekt. De laatste cijfers, die officieel gepubli ceerd zijn, zijn van 15 Aug. Daaruit valt op te maken, dat de oogst dit jaar min of meer ver beneden de gemiddelde oogst van de laatste tien jaren zal komen te aan. De in cijfers uitgedrukte oogst verwachtingen in Augustus in de laatste ien jaren liepen van 62 tot 66, uitgezon derd stambonen (58) en koolrapen (59). Men bedenke hierbij, dat 60 betekent: vrij goed, en 70: goed. Thans variëren de cijfers van 50 tot 63, met als een daar ver bovenuit stekende spits het cijfer van 73 voor fabrieks aardappelen, en een diepte van 45 zowel voor weiland als voor koolrapen. Men-moet deze lage oogstverwachtin gen niet bagatelliseren en gaan beweren, dat we toch ons voedsel wel uit exporte rende landen als Canada, Amerika en Argentinië krijgen. Zeker, we zullen van die landen ook wel een deel van hun export krijgen, doch ook dat wordt tegen woordig gerantsoeneerd en de te leveren hoeveelheid wordt telkens weer opnieuw vastgesteld. Wel is de toestand bij ons niet zo erg als bv. in Frankrijk, waar de graanoogst nog niet tot de helft van het gemiddelde kwam, doch ook bij ons is de geringere oogst voor onze voedselvoorziening van grote betekenis. Dat de tarwe-oogst gewaardeerd wordt met 55 in plaats van met 65, zoals het ge middelde cijfer der voorafgaande tien jaren was, betekent een mindere op brengst van ongeveer 60.000-000 kg; de rogge-opbrengst wordt op circa 30 mil- lioen kg minder dan gemiddeld geschat Dit zijn de voornaamste broodgranen, zoals men weet. Ook voor de andere gewassen zijn de verwachtingen laag, uitgezonderd de fabrieksaardappelen, zoals we reeds za gen, uitgezonderd ook de consumptie aardappelen, die, als alles verder normaal verloopt, een oogst zullen leveren gelijk aan het gemiddelde der laatste tien ja ren, terwijl ook de stambonen een paar punten boven het gemiddelde geschal worden, waar tegenover erwten echter weer 10 punten lager dan normaal staan. Ook over de veevoederpositie moet men somber gestemd zijn. Het weiland, dat een gemiddeld cijfer van 64 heeft, staat thans geschat op 45, de rode klaver op 50 in plaats van 62, de voederbieten op 59 Vegen gemiddeld 64. Regen, zelfs overvloedige regen, ook al zou deze gepaard gaan met ideaal groeiweer, is niet meer bij machte nog goed te maken de tekorten die er ont stonden. De veehouder ziet met zorg de komende winter tegemoet. Met zorg gaan wij de komende winter tegen wat de voedsel voorziening van ons volk aangaat. Alleen door zuinig met de verkrijgbare voe dingsmiddelen om te gaan, kan narig heid worden voorkomen. Brood op straat te werpen" zoals helaas nog vaak ge schiedt, is een misdaad. Zijn we de winter van 1944-45 dan al weer vergeten en leven we maar onbe zorgd over wat komen gaat? NU WEER STEENKOOL-CONFERENTIE TE BERLIJN. De lucht is vol van steenkool- en andere conferenties. Thans is bekend ge maakt, dat op 2 September a.s. te Berlijn een Amerikaans-Brits-Franse conferentie zal worden gehouden over de verdeling van de Ruhrkolen. VISSERIJBERICHTEN. IJMUIDEN. 30 Augustus. 4 Stoom- treiters ƒ79.000; motorloggers Kw 107 ƒ2449; 52 2035; 210 2540; kustvissers WR 7 ƒ1776; IJm 213 964; 249 ƒ134; 229 ƒ1234 81 ƒ1478; 314 ƒ2720; Uk 202 ƒ947; 172 338; 35 ƒ1127; 34 ƒ119; 242 ƒ2590; Ho 245 ƒ260; VD 9 ƒ415; 60 186. Aanvoer 65 k. tarbot en tong, 450 schol, 350 schelvis, 125 wijting, 30 koolvis. 70 kabeljauw, 35 makreel, 50 diverse, 6300 nieuwe haring. Prijzen haring 1512,50, rest max. prijzen. Aanvoer pekelharing: Kw 29 364 k. I volle haring. 390 k. m.haring; Kw 23 307 volle, 229 maatjes, 21 k. ijle haring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5