llir nwr gtihsdit (Courant s; iDist ,CIJ H w* J* ENSERINK Sigaretten komen vrij, maar worden duur £til en dankbaar feest ZATERDAG, 30 AUGUSTUS 1947 Acht «tl twintigste jaargang No. 7290 Bureaux Redactie en Chef-Redactie Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Jtanfuaslirto ts dljfWcuttf myn b*rt in teaqen»porl* Abonnementsprijzen f 0.26 per week 1.10 per maand £3.25 per kwartaa (bij betaling p. kwit verh. m. adm.kosten) Advertentiën f 0 per m.m. Bij contract belang rijke korting. Telef oonn ummers Dir. en Red 2040b Administratie 22710 DRASTISCHE ACCIJNSVER HOGING TE WACHTEN (Eigen bericht.) Het indertijd reeds door ons gelanceer de bericht, dat midden September de sigaretten vrij zouden komen het werd toen uiteraard prompt tegengesproken, begint meer en meer bevestiging te krij gen in de activiteit die de sigaretten- fabrieken ontwikkelen. Men is daar nl. doende een buffervoor raad aan te leggen voor een tijdvak van drie maanden. De grote vraag naar het product, terstond na afschaffing van de sigarettenbon, kan dus opgevangen wor den. De vreugd over het bonloos verkrijg baar worden van de sigaret zal overigens aanmerkelijk getemperd worden door de drastische accijnsverhoging op tabak, die de Regering voornemens is zeer binnen kort door te voeren. Wij hebben zelfs een percentage van 50 pet horen noemen, maar bevestiging daarvan is verder niet gegeven. De Volksherstel-sigaretten zullen half VERMOGENS-OPSPORINGSDIENST Keert grote bedragen aan „tipgeld" uit. Naar aanleiding van een artikel 'in „Het Vrije Volk" van 23 Augustus, onder bovenstaand opschrift, heeft het Eerste Kamerlid, de heer Rip, de minister van Financiën gevraagd of 'het gebruikelijk is dat de Centrale Vermogensopsporings dienst aan z.g. tipgevers grote bedragen aan „tipgeld" uitkeert en waarop deze uitgaven gebaseerd worden. Voorts wordt het oordeel van de minister gevraagd of deze methode geen grote gevaren mede brengt en weinig strookt met de aard Van de Nederlandse wetgeving. Yan Mook bevorderd tot Grootkruis Dinsdag vermoedelijke aankomst in Nederland Dr Van Mook is bij Koninkl. Besluit bevorderd tot het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Hij zal Zon dagmiddag in een speciaal vliegtuig onder commando van de heer Viruly uit Batavia vertrekken en zonder nach telijke onderbrekingen naar Schiphol vliegen, waar hij tezamen met minister Neher Dinsdagmiddag 14 u. 30 wordt Verwacht. Ook te Batavia is men van inening, dat de overkomst van de Land voogd verband houdt met een beslis sing over de voortzetting van het politie-optreden. September verkrijgbaar worden gesteld. Het contingent beloopt 20 millioen stuks. Het zal voorlopig de laatste import van dit jaar zijn. De netto-opbrengst voor Volksherstel van de vorige partij importsigaretten naderde de f2 millioen naar ruwe schat ting. Er was op een opbrengst van f3 millioen gerekend. WUhelmina van Oranje, 'k Werp me gaarne op als tolk Namens zo ontelbaar velen Uit het Nederlandse volk. Uw verjaardag* Landsvorstinne, Steeds met zoveel vreugd verbeid, Wordt helaas opnieuw getekend Met het kenmerk van de strijd. Als een wanklank wordt van verre Onze feestzang begeleid Door de zuchten der bevolking Door de Republiek misleid. Bevrijd gebied aan gezag der republiek onttrokken Regering verantwoordelijk voor orde en veiligheid De Ned.-Indische Regering heeft de ingezetenen van de bevrijde gewesten opgeroepen om mede te werken voor de staatkundige opbouw volgens de be ginselen van Linggadjati, teneinde zo spoedig mogelijk te komen tot de samen stelling ener centrale interim-regering. Tegelijkertijd heeft zij het gezag der republiek in de bevrijde gewesten bui ten werking gesteld en alle verantwoor delijkheid voor orde en veiligheid op zich genomen. Het is nu verboden de bevelen der republiek op te volgen. Wel mogen republikeinse ambtenaren hun oude functies blijven vervullen, maar bij laakbaar gedrag kunnen zij worden afgezet en zelfs naar de republiek teruggezonden. Alle gewapende organi saties, die het overheidsgezag niet er kennen, worden ontwapend en ontbon den. EEN „TAMME" ATOOMBOM. In Amerika is een „onschadelijke" atoombom vervaardigd om te onder zoeken, hoe de uit atoomsplitsing ont stane krachten op nuttige wijze kunnen worden aangewend. MONTGOMERY NIET NAAR MEXICO. Op verzoek van de Britse regering zal veldmaarschalk Montgomery, die momen teel in Frankrijk vertoeft, niet naar Mexico reizen, hetgeen oorspronkelijk in de bedoeling lag. In ons leeft de overtuiging Dat Uw hart de wapens haat, Maar de toestand wüst soms richting Die de wil geen keuze laat. Brenge God Uw onderdanen, Blank en bruin, weer tot elkaar; Dit Is onze wens bij d' aanvang Van Uw nieuwe levensjaar. Worde 't compromis gesloten, Gefundeerd op d' oude trouw Aan 't gekroonde Hoofd der State; Wilhelmina van Nassau. Gre K*mpen-sterken»urg -/ Ned. goudreserve in ons land terug Ter waarde van 42^4 millioen gulden Gisteren is vanaf het Londense vlieg veld Croydon 15 ton goud, welke een waarde vertegenwoordigt van ƒ42.500.000, verpakt in 267 kratten, in vijf Nederl. vliegtuigen naar Amsterdam verzonden. Het betreft hier een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de -Duitse invasie door de Nederl. Regering naar Engeland is overgebracht. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een dergelijke om vang Engeland verlaten. De vliegtuigen landden gistermiddag om vijf uur op Schiphol, vanwaar de kostbare schat per vrachtauto naar de Ned. Bank vervoerd werd. BERICHT In verband met de Nationale Feestdag %zullen de dagbladen op 1 September niet verschijnen. Na heden verschijnt ons blad dus weer op Dinsdag 2 September. Onze kantoren zijn Maandag gesloten, y DAT de chansonnière Martha Love vol gende week een bezoek aan ons land. brengt. DAT uit New York op Schiphol arriveer de prof. dr David Friedman, die destijds verbonden was aan het Neth. Information bureau te New York en thans benoemd is tot hoogleraar in het Sanskrit te Batavia. DAT Dinsdag a.s. een grote parade ge houden zal worden op het vliegveld Soes- terberg bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van het Regiment Uitrustingstroepen. Benoemd: tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school te Andelst B. Campanjen te Nijmegen: tot onderwijzeres der Chr. Nat. school te Haart bij Aalten mej. W. Klein- hout te Reeuwijk tot hoofdonderwijzeres der Chr. Kleuterschool te Kethel mej. A. Ver hoog te Loosduinen. DAf ^,17-j. H. v. N., te Haamstede gis teren bij het dorsen onder de dorstrommel geraakte en werd gedood. DAT volgende maand het jeugdkoor uit Nice „Les petits Chanteurs de la cöte d'Azur" een tournée door Nederland zal maken. DAT Bruno Walter na het muziekfestival te Edinburg concerten in Zwitiserland en Nederland zal dirigere*. Dat Koningin Wilhelmina verzocht heeft bij de herdenking van haar 67ste verjaar dag alle feestbetoon na te laten, bewijst genoegzaam de hoge ernst van de dagen, die het Nederlandse volk thans beleeft. In tal van gemeenten werden de voor genomen feestelijkheden direct afgelast. Ongetwijfeld is dit in de geest van 't grootste deel van ons volk. Feestvieren, terwijl telkens in de dag bladen kortere of langere verlieslijsten van het Nederlandse leger in Indië ver schijnen, is een zo grote tegenstrijdigheid; dat aam laakbare luchthartigheid zou moeten worden gedacht. Elke naam in elke verlieslijst betekent diepe rouw in evenzovele en nog meer gezinnen. Wij zijn van heler harte over tuigd, dat deze op 't veld van eer gesneu velde mannen hun leven hebben geof ferd voor de vrijheid en het recht in Ne derlands Indië, dat zij gevallen zijn in de vervulling van de dure roeping en plicht, die ons land in Insulir.de heeft te vervullen. En dit besef moge hun nagelaten be trekkingen tot troost en tot eer^zijn. Bij dit verlies van kostbare* mensen levens komt nog de ernstige situatie, waarin de bemoeiing van de Veiligheids raad ons land heeft gebracht, 't Is voor het Nederlandse volk in hoge mate kren kend dat te Lake Success r.iet het recht, maar willekeur en machtsmisbruik het beslissend woord spreekt en men een klein land dwingen wil tot verzaking van zijn roeping tegenover millioenen van de Indische volken. Voeg hierbij nu nog de toestand bin nen onze eigen landsgrenzen en voor ieder die niet moedwillig de ogen sluit, aal duidelijk zijn dat luid en blij feest vieren allerminst te rijmen is met de zeer ernstige omstandigheden van land en volk. In meer dan een burgemeesterlijk advies om geen feestviering te houden, trof ons de opmerking: Toch wordt de burgerij verzocht de vlag uit te steken-. Dit gelijkt veel op een tegenstrijdigheid, maar is inderdaad een rake typering van, de gevoelens, die ons op Koninginnedag 1947 moeten bezielen. Verschillende rede nen nopen ons het feestgedruis te vermij den. Maar ook is er overvloedige oorzaak tot dankbaarheid, waarom we de met Oranje geboorde nationale driekleur van uit onze woningen laten wapperen. Want de Koningin verjaart. In Zijn grote goedheid heeft God weer een jaar aan de jaren van Koningin Wilhelmina toegevoegd. Sinds 1880 is dit voor het Nederlandse volk altijd een oorzaak tofe vreugde en dankbaarheid geweest. En sedert we na vijf jaren var. bange druk weer een bevrijd volk mogen zijn. hebben we het kostelijk bezit van zulk een Vorstin nog meer leren waarderen. Wij mochten proefondervindelijk leren wat voor ons niet veel meer was dan een paar lieve dichtregels in oude geschiedenisboe ken: Oranje ging, 't was slavernij Oranje kwam, en 't land was vrij. Vooral in de jaren 194045 hebber, we Koningin WiLhelmina leren kennen alg de dochter der Oranjes, trouw aan het fiere devies van Haar Huis:, ,Ik zal hand haver.." Nooit is de band tussen Nederland en Oranje sterker geweest dan thans. Vreugde en dankbaarheid moeten, wil len ze echt zijn, in het hart zetelen.. Als 't kan en als 't moet laaien ze uit tot uit bundige feestjubel. Ze kunnen zich ook openbaren in ernstige ingetogenheid met het kenmerk van volle oprechtheid. Laat 't zo mogen zijn morgen en over morgen. Als Nederland herdenkt de jaar dag var. zijn geliefde en geëerde Koningin. Wij bidden God Haar bij voortduring geestelijk en lichamelijk te sterken tot de vervulling van Haar hoge levenstaak, dig Zij tot dusverre met zoveel talent en toewijding volbracht. De Koning der Koningen make 't zo dat volgend jaar Koningin Wilhelmina Haar gouden Regeringsjubileum viere temid den van Haar volk, verheugd van zorg ontslagen om Hem te loven, die ons land in Haar zo onuitsprekelijk rijk gezegend heeft. BRITSE MIJNSTAKING BREIDT ZICH UIT. De mijnwerkersstaking in Engeland breidt zich uit. Ruim 25.000 arbeiders in 11 mijnen werken thans niet meer. Zoals men weet protesteren zij tegen de nieuwe economische plannen der Britse regering. Droog en zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: heldere en vrij koele nacht met weinig wind. Morgen overdag zonnig en droog weer en in de namiddag matige wind tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN. Zondag, 31 Aug. Zon op 5.4$ en onder 19.32; maan op 20.01 en onder 5.01. V.M. Maandag, 1 Sept. Zon op 5.50 en onder 19.30. Maan op 20.15 en onder 6.14. Dins dag, 2 Sept. Zon op 5.51 en onder 19.28; maan op 20.28 en onder 7.28. 8 Sept. L.K» DAT de voorz. van de Z.-Afrikaanse Im migratie-commissie, A. T. Brennan, die enige tijd in Nederland heeft vertoeft, mor gen per KLM naar Johannesburg terugkeert. DAT ook de bibliotheek van de Econ. Voorlichtingsdienst op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht vertegenwoordigd zal zijn. DAT N.V. Rademakers Metaalbedrijf te R'dam, het dividend over 1946 heeft vast gesteld op 4 pet. DAT gistermiddag te Krimpen a. d. IJssel het stoomvrachtschip „Stad Leiden", bestemd Voor de Halcyon-lijn, met goed gevolg te \vater is gelaten. DAT de Off. v. Justitie te A'dam gisteren adviseerde de Amsterdammer P. Winter, die op 17 Febr. j.l. in zenuwzieke toestand zijn vrouw vermoordde, voor 1 jaar op te nemen in een krankzinnigensticht en daar na ter beschikking te stellen van de Rege ring. DAT mr F. L. M. Hoebens, wnd.-burge meester van Mierlo, is benoemd tot burge meester van Wouw, DAT voor de eerste maal te Bussum wind- hondenrennen georganiseerd worden. DAT alle runderen op Goeree-Overflak- kee voor 30 Sept. behandeld moeten worden met mond- en klauwzeervaccin. DAT op 6 Sept. in het sportpark te Hil versum een tentoonstelling van Arabische volbloedpaarden en paarden van Arabisch bloed wordt georganiseerd. DAT dr J. H. Tuntler i.v.m. zijn benoe ming tot hoogleraar te Groningen, afscheid heeft genomen als directeur van de G.G. en G.D. te A'dam. DAT de familie Ludwick (man, vrouw en kind) uit Heelsum met haar motor tegen een autobus te Oosterbeek is gereden en ernstig verwond in het Ziekenhuis te Arn hem is opgenomen. DAT het bestuur van de „Tucht-Unie" aan de minister van Landbouw verzocht heeft om ruimere rantsoenen voor ouden van dagen en zieken. DAT de pres. van de Britse architecten- bond, Sir Lanselot Keay uit Liverpool, tot 3 Sept ons land bezoekt voor besprekingen met Ned. architecten over volkshuisvestings pro b le mea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1