Rode Kruis bestrijdt Rode Haan in Brabant SURINAME: goede emigratiemogelijkheden Onze uitgang en onze ingang 't Verklaarde "1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, 23 AUGUSTUS 1MV [VUUR STICHTTE VOOR DRIE KWART MILLIOEN SCHADE (Speciale N.LJI.-reportage) De rode haan kraait in Noord-Brabant. Zijn rossige kam ziet u tegen de nacht lucht boven het Peelgebied, langs de groene Maasoevers en rond Helmond, waar de met riet gedaakte boerderijen tot de nok gevuld zijn met de zo juist geoogste veldvruchten en de pas gestoken turf uit de schuren barst. Week in, week uit heeft de zon verzen gend geschenen op deze gronden. Zij werden droog als kurk. In Asten liep een man langs de weg. Hij wierp zijn sigarettenpeuk in de ruigte van een heg. Toen was er opeens vuur als een fakkel. In de heg, langs een strooschutting achter de boerderij van Frans Hurkmans, op het dak van zijn gedoente, op tien andere daken binnen vijf minuten en een uur later waren elf boerderijen, waarin zeventig mensen leefden en werkten, rokende puinhopen. Zeventig mensen weer dakloos in een gemeente, waar in de oorlogsdagen meer dan honderd huizen en boerderijen wer den vernield en van de 1200 pandener 900 beschadigd werdenEr waren juist tien arbeiderswoningen gereed ge komen. Nu liggen er weer elf boerde rijen te smeulen. Dat is om op te schieten. Zo is hat niet alleen in Asten. Men heeft reeds kunnen lezen hoe in Heesch vier, in Someren vijf en in Beers tien boerderijen hetzelfde lot trof. Met in to taal 179 daklozen. Zijn de mensen in Brabant zo achte loos met vuur? Weineen, maar een schoorsteenbrandje, dat voorheen geen gevolgen had, leidt met deze droogte tot de grootste rampen. En de veenbrand in de Peel doet de rest. Daar vreet het vuur zich over brand- singels en sloten tot over kanalen heen en onder de grond door een weg. Het is er een laaiende hel, waarin de boeren werk van maanden verloren zien gaan. Dit vQorjaar pachtten zij een strook veengrond. Deze zomer staken zij de turf. Nu zien zij het vuurkomen en zij trachten het voor fce zijn. Met man en macht zijn zij aan het turf binnenhalen, maar met de „klot" brengen zij het vuur in hun met wintervoorraad gevulde hui zen. En de verzekering van deze mensen? Alles is ondergebracht bij een anachro nisme op verzekeringsgebied: de Astense Onderlinge Brandverzekering. Hoe zullen de Astense boeren ooft. de drie-kwart millioen bijeenbrengen, die deze ramp kost? Zij gaan er allemaal kapot aan, als zij gehouden zijn hun verplichtingen na te komen. Het is ieder, die dit ziet, een raadsel hoe de Verzekeringskamer deze vorm van verzekering blijft gedogen. Als er iets is, dat deze brand leerde, is het dit: dat de plaatselijke verzekeringen geen recht van bestaan hebben en een gevaar voor de boer zijn. Evenwel, de Brabantse boer, die na de oorlog fiiet alleen gelaten werd, is ook nu niet op zichzelf aangewezen. Gisteren zijn we met een speciaal Rode Kruis-konvooi uit Den Haag naar Asten geweest, om daar de eerste hulp in de vorm van beddegoed en kleding te bren gen. Het hoofd van de afdeling Intendance van het Rode Kruis, de heer Van der Winden, leidde dit konvooi, dat in Den Haag 75 bedden met toebehoren laadde en in Den Bosch stopte, om de beneden- rivierse „Rampen Eenheid" van het Rode Kruis aldaar op te nemen, bestaande uit: 150 dekens, 260 stuks mannenkleding, van costuums tot pyama's, een zelfde hoeveelheid vrouwenkleding, 275 stuks kinderkleding, 50 paar kinderschoenen en 10 baby-pakketten. Dergelijke Rampeneenheden bevinden zich ook in Rotterdam en Zwolle voor eventuele gebeurtenissen in het midden en Noorden van het land. In Asten ontving burgemeester Ploeg makers, in gezelschap van zijn ambt genoot Leenders uit Someren deze goe deren, die door de provinciale commis saris van het Rode Kruis in Brabant, de heer Van Thiel, en de plaatselijke af delingsvoorzitter Remerie vlot verdeeld werden. Het is uiteraard slechts eerste hulp Wat er nog ontbreekt zal Brabants Volksherstel waarschijnlijk aanvullen. Dat is uiteraard nog heel wat. De boe ren zijn volkomen geruïneerd. Terstond is een gemeenschappelijke noodstal no dig die f 30.000 zal moeten kosten. Dat geld moet er komen. Want deze boeren kunnen alleen voor zichzelf zorgen, als zij een eigen bedrijf hebben. Vandaar dat burgemeester Leenders de getroffe nen een eigen woning wil geven. De boeren helpen elkaar ook en zij blijven bovendien geduldig onder alle tegenspoed. Want zo rossig kon, ver weg, een nieuwe boerderijbrand vannacht de hemel niet kleuren, of op het Astense dorpsplein repeteerde de dorpsharmonie voor een festival, dat nu toch niet door gaat en de klank van koper en hout was van een grote schoonheid. GROTE PLANNEN IN VOOR BEREIDING „De f 40 millioen, die het Rijk nu ge durende de eerste vijf jaar beschikbaar heeft gesteld voor de opbouw ^an Suri name, kan zo effectief mogelijk worden besteed door een grote plaats in te ruimen voor de landbouw", aldus luidde, tijdens een persconferentie de mening van de Stichting Landböuw Suriname. Voor het bevorderen van deze tak van bedrijf, die men ziet als het fundament, waarop de industrie en de gehele maat schappelijke opbouw gevestigd moeten wor den, zijn echter goede krachten nodig, en daarom is de Stichting een groot voorstand ster van emigratie van Ned. Boeren. Zij heeft in dit verband een plan opgesteld, waarmee f 14 millioen gemoeid is. De gronden die voor bewerking geschikt zijn, bevinden zich in een strook vruchtbare kleigrond, van 30 tot 60 km diepte, langs de kust. In het Westelijk deel ervan ligt het district Nickerie. Hier wil men een oppervlakte van 10.000 ha in cultuur brengen, voornamelijk Voor mechanische rijstbouw. Doch de voorbereidende werk zaamheden vereisen zowel tijd als geld. Het gebied ligt lager dan de zeespiegel en wordt dan ook voortdurend overstroomd. Een goede afwatering is dus een eerste vereiste, terwijl ook een kostbaar irrigatie- In de hoofdstraat van Djokjakarta groept de bevolking samen voor een nieuws- bord. Hoe zal de toon der berichtgeving hier weer zijn? stelsel nodig is, omdat de naastbijliggen- de rivieren alleen brak water bevatten. Voor een goed opgezet bedrijf van 90 ha moet daarom gerekend worden op een bedrijfskapitaal van f 40.000. De emigrant moet over de helft van dit bedrag kunnen beschikken, voor de andere helft wordt een credietstelsel in het leven geroepen. HetT grote voordeel van een emigratie naar Suriname ligt in het feit, dat men een bedrag mag meenemen, nodig voor de vestiging van zijn bedrijf, terwijl de Re gering bij emigratie naar een vreemd land slechts f 500 aan deviezen toestaat. Er wordt op gewezen, dat een Hollandse boer hier een behoorlijk bestaan kan vinden, mits hij zich houdt bij een mechanisch be drijf. Zware handenatbeid is in dit klimaat voor hem funest. De Stichting wil voorts nog een proef- en demonstratiebedrijf inrichten, tevens bedoeld als doorgangshuis, waar de emi granten gedurende drie maanden zich op de hoogte kunnen stellen van de toestand daar te lande. Gezien de grote Voorbereidingen, die nodig zijn, zal het nog wel een jaar of twee duren, voordat de eerste emigranten de hand aan de ploeg kunnen slaan. Doch zij, dia elders in de wereld hun boerenbedrijf willen uitoefenen, dienen zeker hun aan dacht eens te richten op dit gebied, waar zij onder Nederlandse vlag en met een goedgezinde bevolking een nieuw bestaan kunnen vinden. In de Peel verbrandde reeds 300 ha veengrond De Peelbranden in de gemeenten As. ten, Meyel en Nederweert hebben onge veer 300 hectaren in de as gelegd. Giste ren hebben de gehele dag vier brand weren het vuur bestreden. Zuidelijk van het Peelkanaal breidt het vuur zich uit in de richting van de Zuid-Willemsvaart. De brandweer van Someren zal waar schijnlijk het vuur daar een halt kunnen toeroepen. Dit is van groot belang, om dat er in deze omgeving verscheidene boerderijen en arbeiderswoningen staan. GEEN EXTRA VERLOF AAN MILI TAIREN V. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Schoonenberg of militairen, die voor hun middenstandsdiploma studeren ook extra verlof kunnen krijgen, heeft mi nister Fiévez geantwoord, dat de be schikbare tijd voor opleiding hier te kort is, om dit te kunnen toestaan. Voorts schaadt het uitvallen van bepaalde per sonen niet alleen de opleiding van be trokkenen, maar ook de ofening van het hele onderdeel. „De Heer zal Uw uitgang en ingang bewaren". Ik hoop niet dat U mij kinderlijk of eelfs kinderachtig vindt, als ik U vertel dat ik van mijn jeugd, af altijd een heel sterk gevoel van de onzekerheid van het leven heb gehad. Er ligt zoveel in het leven, dat wij niet beheersen kunnen. Over zo veel dingen hebben wij geen macht. Natuurlijk geldt dit van diepere dingen dan van onze fysieke bewaring alleen, maar dit keer wii ik vooral eens aan dit laatste denken. Hóe onzeker is het leven! Hoe kan een kleine ziwenking naar rechts of naar links als wij op de fiets zitten, ons op een ongeluk te staan komen, zelfs nog meer, op die lange slaap in de duisternis, waaruit wij niet meer ontwaken. Ons leven wordt elke dag aan twee kanten door onzekerheid begrensd en wij hebben de machten die ons be dreigen niet onder controle. Hoe dikwijls wachtten zij op plaatsen 'die wij niet kenden, op ogenblikken als wij het niet vermoedden. Natuurlijk zou het verkeerd zijn hier al te veel aan te denken, want dan zou ons leven door paniekstemmin gen worden gedrukt en wij zouden geen moed of kracht meer vinden om vooruit te gaan. Maar een enkele keer komen deze dingen toch sterk bij ons op en voor mij is dit nü, in deze late zomer tijd, nu de dagen van de vacantie voor bij zijn. God gaf ons een zomer, zoals we wei nig beleefden; Hij maakte van de maand Augustus een aaneenrijging van gouden, zonnige dagen. Maar juist die dagen lok ten ons op de wegen, joegen ons naar het water. Wij zeilden, fietsten, zwommen en reisden. Als sommigen onzer het mis schien door omstandigheden niet deden, deden onze kinderen het toch zeker, misschien onze kleinkinderen. En hebben wij er nooit aan gedacht hoe zij al de tijd van hun zwemmen, reizen, fietsen en zeilen aan de rand leefden der onzeker heid van het leven en één klein onge luk, één onachtzaamheid of vergissing, een zeil dat te laat werd ingehaald, een onschuldige onbekendheid met de regels van het verkeer, of eeq van die vele geheimzinnige dingen, waarover wij niet kunnen beschikken, maar waarvan het leven toch zo vol is, hen ieder ogenblik in de diepte had kunnen brengen, ik bedoel nu eens heel concreet de diepte die achter elke denkbare diepte ligt, de diepte van de dood. En nu zijn de vacanties voorbij.. En, o, mijn ogen, zie rondom de tafel: zijn ze niet allen aanwezig die gij liefhebt! Geen van hen wordt gemist. Door onzeker heden, door onzichtbare dreigingen, door mysteriën die hen omringden, keer den zij allen terug. Misschien zijn ze nog gezonder en sterker dan toen ze ons verlieten, zodat bij de weldaad van de bewaring van hun leven, zich nog voegt de zegen van de versterking van hun ge zondheid. Willen wij onze ogen in dit ogenblik niet opheffen en vragen: Wie heeft dit alles gedaan? Wie regeerde over de on zekerheden van ons leven? Wie nam de wisselvalligheid in zijn hand, zodat zij ons niet deerde? Komt er niet uit ons hart een grote dankbaarheid op als wij zeggen: God! Onze oude schilders waren soms ge won als zij de lotgevallen van de men sen schilderden, boven die lotgevallen in een aureool een hand te schilderen. Dat was de besturende, bewarende hand van God. Deze Zaterdagavond nodig ik U uit Uw ogen dankbaar op te heffen naar Hem, de God van onze uitgang en onze ingang; de God van ons vertrek, toen er een onuitgesproken gebed in ons hart was: Bewaar ze, allen die wij liefheb ben; en de God van onze terugkeer, Die èlles wel maakte, onze voet niet liet wan kelen, ons aan geen steen deed stoten. God van onze bewaring, wees Gij onze God altijd, in storm en nacht, tot het laatste gevaar komt, door Jezus Christus, onze Heer. 's-Gravenhage. Ds A. G. Barkey Wolf Onze Indische kwestie in het buitenland Het oor der wereld luistert thans naar het orakel van Lake Success. Wel „despotisch maar niet „/verlicht" is de geest, die daar in spireert. Er worden belangen beveiligd, maar niet de onze, noch die der inheemsen. Het hoogste dispuut-collage, dat van de Veilig heidsraad, distribueert macht en recht aan eerst nog gecamoufleerde, thans ontmaskerde terroristen. De roep „Merdeka" betekent in wezen: dwang en dictatuur, geheel pas send bij 'n deel van het illustere gezelschap, dat aan internationale bevrijdingswaan lijdt. China, dat de zegeningen dier terreur, de sadistische udtleving van haat en wrok in Indië ervaart, heeft de Veiligheidsraad voor gesteld. accoord te gaan met het door Ne derland gewenste „internationale onder zoek". De Amerikaanse .goede diensten" zijn weer van het prograim, maar Amerika bedoeld is de Amerikaanse regering blijft geïnteresseerd en streeft naar een vreedza me oplossing. «Er is helaas een diepe klove tussen deze officiële verklaring van de mach tige Amerikaanse regering en de evenzo machtige „dollar-pers". Reeds in een vorige beschouwing hebben wij dit soort voorlich ting becritiseerd, die wel ..Jenseits von Gut" maar ontstellend dicht bii ,.das Böse" is. Al tè menselijk zou Nietzsche zeggen. Ove rigens ontmoet men hier Maochiavelli in Amerikaans gewaad! Een klein land maar gróót door zijn traditie, fair in zijn beleid overzee, dreigt 'n prooi te worden van mach»- ten, bezeten door international^ afgunst en haat tegen alles wat „Westers" en demo cratisch" is. Het „Ontwaakte Azië" heeft zijn kanalen naar Lake Success. Frankrijk heeft last van de Arabische Liga, strevende naar een -machts-concentratie der Mohammeda nen en diezelfde invloed doet zich gelden bij de beoordeling van onze Indische kwes tie. Maar, tot nog toe laat men tenminste Frankrijk de htanden vrij, zijn zaken te re gelen en beschermend op te treden in Indo- Ohina. Rusland met zijn satelliet Polen, Sy rië en andere staten, hebben belang bij een P -iatische penetratie z.s gericht tegen het westerse imperialisme. Ook Australië, welk land toelaat, dat de Australische havenarbei ders onze schepen boycotten, qualifioeert ons optreden in Indië ais „imperialistisch", omdat de communistische, althans extremis- tische vakbonden, in nauwe relatie staande met Moskou, invloed hebben op de regering. De „republikeinen" van Djocja wisten pre cies waar „Mohammmed" de sambal haalt en zij hebben succes gehad met hun valse aantijging, dat wij het vóóroorlogse „kolo niaal" bewind wilden herstellen. Misschien heeft men toch het Indonesisch „nationalis me", deel uitmakende van het „ontwaakte" Azië, en onder de hypnose van Moskou verkerende, nog teveel onderschat, althans de internationale mérites van dit verschijn sel. En nu: Amerika. Weliswaar heeft Amerikaanse gedelegeerde. Johnson, het Chi nese voorstel ondersteund, maar de He rald Tribune" dringt er op aan, dat d« ,,Ver. Staten" en ólle andere naties, die gro te belangen hebben in de Pacific, de Ne derlandse regering zullen trachten te bewe gen, arbitrage te aanvaarden en ook de „New York Times" meent, dat interventie van de „Ver. Naties" noodzakelijk blijft. En hoe heeft de Amerikaanse pers, wier in vloed op 3e bevolking men toch ook niet onderschatte*! moet, de gang van zaken voorgesteld, toen wij noodgedwongen tot po litiële maatregelen moesten overgaan? Ziehier enige fraaie staaltjes: „De Neder landse regering heeft aan haar positie, voor het forum der wereld, afbreuk gedaan door militaire operaties tegen de Indische bevol king aan te vangen. De aangekondigde „li mited police measures" betekenen, in feite, oorlog. Deze daden als „luchtaanvallen" zijn af te keuren, temeer, waar de Britten, ge steund door de Amerikanen hun bemiddeling in het geschil wilden verlenen, welk aan bod door de Nederlandse regering werd af geslagen, er de voorkeur aan gevend de .onafhankelijkheidsbeweging", waarbij 70 millioen inheemsen betrokken zijn, met ge weld te onderdrukken. De Nederlanders die nen ter verantwoording te worden geroepen voor de Ver. Naties, wantheel Azië kan in beroering worden gebracht tegen de wes terse wereld, als deze roekeloze aanval op de Mohammedanen niet tot staan wordt ge bracht". Aldus een „New York World"-tele- gram! Weer een ander orgaan als de ..Chi cago Sun" wijst er op, dat Amerika nauw betrokken is bij het offensief, dat het Ne derlandse leger heeft ingezet, tegen de .In donesische republiek". Amerika moet een krachtig geluid doen horen, in overeenstem ming met het vrijheidsideaal, want de vrede in Zuidwestelijke Pacific is in gevaar ge bracht. Omdai men het inzake twee onder geschikte punten niet eens was. forceert de Nederlandse regering de kwestie door bom men, vliegtuigen en troepen te gebruiken. In geen geval mag Amerika afzijdig blij ven, wanthet zijn Amerikaanse vlieg tuigen, Amerikaanse geweren, etc., waarmede de inheemsen op Java gedood worden. On ze investeringen staan op het spel en wij zijn van „Indonesië" afhankelijk voor de levering van ruw materiaal. Als Amerika afzijdig bleef, zou het de medeplichtige worden van de Nederlanders, die het kleine vonkje der onafhankelijkheid met geweld uittrappen, het vonkje der Indische vrij heid. Tot zover het andere Am er. blad. De bedoelingen zijn hier wel zeer doorzichtig en er is geen woord Frans bij. Het is jam mer, dat Marshall op de conferentie te Rio voor een Pan-Amerika en een „gemeen schappelijk verdedigingssysteem" bij aggres- sie door dit artikel niet geïnspireerd werd. Zo spreidt een ..Chicago Sun" haar licht over Indië. Men wil er geen dageraad, maar de „ondergang", omdat zulks in het belang der Amerikaanse investeringen kan zijn! Schiphol trok reeds 354.000 bezoekers De nationale luchthaven. Schiphol, blijft nog steeds grote belangstelling trekken. Dit blijkt wel uit het feit, dat van 1 Jan. tot 13 Aug. j.l. 354.000 perso nen de luchthaven bezochten. Dit is 88.174 meer dan in dezelfde periode van 1939. Op 13 Aug. alleen werden 9095 bezoeker» geteld. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3