JHftturr geit&dft(Ciaumnt Veiligheidsraad nam weer geen beslissing lOisI 11 „Zie de zaken nu eens zoals ze zijn" zei mr Van Klef fens Voortdurend uitstel voordelig voor republiek Eensgezind marcheren ZATERDAG, 23 AUGUSTUS 1947 Ach» en twintigste jaargang No. 729V Abonnementsprijzen*. 0.26 per week £1.10 per maand £3.25 per kwartaa lbij betaling p. kwit. verh. m. a dm .kosten) Advertentlën OX* per m.m. Bij contract belang rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red. 2040t Administratie 22710 Christelyk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Hoofdredacteur Dr E. DIE MER Chef-Redactie voor Leiden en Omstreken H. W. J. ENSERINK ,$t<intuast!ri) U otirtlrort myn btr\ in teijljenispoet" AMERIKA WIL GOEDE DIENSTEN DOEN AANVAARDEN De Veiligheidsraad heeft gisteren na een middag- en avondvergadering het Indische conflict opnieuw verdaagd tot Maandag, zonder dat er een beslissing werd ge nomen, behalve dan dat Oost-Indoniesië en West-Borneo wederom werden uit gesloten, ondanks het feit, dat vier leden vóór hun toelating hebben gestemd. Daar de andere zeven zich van stemming onthielden, werd het voorstel verworpen. Mr Van Kleffens was* de eerste spreker en zeide, dat dit wellicht zijn laatste woord zou zijn. Er is geen enkele nood zaak zeide hij voor de Raad om han delend op te treden, daar Nederland reeds een internationaal onderzoek heeft voor gesteld en in contact is getreden met de consuls te Batavia. Spreker vreesde voor de toekomst van de Raad, indien deze blijft doorgaan met zich door de republiek te laten beïnvloeden. Men kan de repu bliek niet au serieux nemen. Een radio is het enige wat zij bezit. Wat de wapen stilstand betreft, de Nederlandse verlie zen in dit bestand naderen reeds die van de politie-actie, als zij deze reeds niet overtreffen, om nog niet te spreken van de slachtoffers, die er onder de Indone siërs vallen. Nog nooit hebben de repu blikeinen zoveel gemoord als thans. Het is een illusie te menen, dat de republiek iets anders vertegenwoordigt dan zioh zelf en de Raad staat voor de keuze tussen illusie en werkelijkheid. Zullen wij soms zien, dat Hindoestan en Pakistan volgen de week ook voor de Raad moeten ver schijnen en de Raad hun moeilijkheden gaat bespreken? Men moet niet meten met twee maten. „Laat de Raad de zaken nu toch eens zien, zoals zij werkelijk zijn, en niet zoals hij denkt, dat ze zijn, of zoals hij ze graag heeft." Hierop ontspon zich een fel debat over de toelating van Oost-Indonesië en West- Borneo. De Syrische voorzitter zeide n.a.v. de competentie, dat de republiek volgens Linggadjati verantwoordelijk is voor de orde op eigen gebied, waarop Frankrijk vroeg of hij hier sprak als Syriër of als voorzitter. De voorzitter zeide, dat het op de agenda voorkomen van een punt nog niet inhoudt dat de Raad bevoegd is. Gro- myko verzette zich tegen de toelating, evenals de Voor-Indische vertegenwoor diger, die Nederland opnieuw van een „koloniale oorlog" beschuldigde en terug trekking onzer troepen verlangde. De vertegenwoordiger van Columbia noemde de uiteenzetting van mr Van Kleffens „niet overtuigend". Hij verlangde terug trekking onzer troepen. (Voor vergolg zie pap. 2) Gisterochtend, is de 32-j. glazenwasser B. J. Stoelkamp in A'daim udt het raam van een 3e verdieping gevallen en aan de ver wondingen overleden. Wil Amerika met operaties wachten? Ambassadeur bezoekt minister van Boetzelaer van Oosterhout Naar A.NP. verneemt, heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland gis teren een bezoek gebracht aan de minis ter van Buitenlandse Zaken. Hij heeft het Amerikaanse standpunt inzake de Indo nesische quaestie uiteengezet. Naar de correspondent van Aneta-New York in Den Haag verneemt, zou de ambassadeur Nederland hebben geadviseerd, „niet te haastig te besluiten tot hervatting van de politieke maatregelen in Indonesië". Te Neurenberg werd Karl Brandt, Hitiers ex-lijfarts, tot de strop veroordeeld wegen^wetenschappelijke" proeven, die h|j op gevangenen nam. De misdadiger v tussen zijn bewakers. HET WACHTEN VALT ZWAAR VOOR DE SOLDAAT Onze Indië-redacteur seint hedenmor gen uit Batavia: Bevoegde waarnemers te Batavia qualificeren de toestand op het ogenblik als zeer onzeker, in verband met het feit, dat de beslissing van de Veiligheidsraad zo lang uitblijft. Het wachten valt in deze uren extra zwaar, omdat ieder uit stel betekent nieuwe kansen voor de republiek om voort te gaan met haar terreurpolitiek, waarvan dan ook dank baar gebruik wordt gemaakt. Mochten Ned. politie-acties binnenkort doorgang vinden, dan moet het aan het buitenland duidelijk zijn, dat zulks onvermijdelijk is VERLIEZEN DEZER WEEK IN INDIE Vier en twintig man. De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine. Sgt. vlieger G. H. Verberne, uit Den Haag; mar. 3de kl. H. Hecker, uit Maastricht; sgt. mar. J. Ottevanger, uit Amsterdam; mar. 1ste 'kl. G. J. Mensink, uit Tubbergen; mar. 1ste kl. G. M. van de Kuit, uit Ede (Gld.). Koninklijke Landmacht. Sold. 1ste kl. A. W. Mouwen, uit Oudenbosoh; serg. B. Bletterman, uit Den Haag; sold. L. Bijl, uit Amster dam; korp. J. W. de Ruyter, uit Ber gen op Zoom; korp. G. de Jong, uit Cheshire (Engeland); sold. J. C. Roos, uit Eindhoven; sold. A. van der Schans, uit Sprang-Capelle; sold. T. J. Bonius, uit Achtkarspelen; huzaar Z. V. van Laar, uit Rotterdam; sold. J. H. J. Loeffen, uit Nistelrode; sold, lste kl. J. Snijders, uit Poortvliet; sold. A. Hazen, uit Pijnacker; sold. J. ~M. Leermakers, uit Amsterdam; sold. C. J. Maas, uit Udenhóut; sold. G. Meyer, uit Den Haag; korp. M. P. Verdegaal, uit Noordwijkerhout; korp. Th. L. G. Vervuurt, uit Oostrum; serg. D. J. Hettema, uit Hengelo; sold. P. Verberne, uit Amsterdam. door het recht van zelfverdediging. Dat dit geen holle woorden zijn, blijkt over duidelijk uit de dagelijkse legercommu- niqué's, waarin de aantallen gesneuvelde Ned. militairen staan vermeld, welk cij fer veel hoger is dan tijdens de politie,- actie. Bij een bezoek van Ned. militaire autoriteiten aan de bezette gebieden heb ben zij een geprikkelde stemming waar genomen bij de troepen, die het nog steeds onbegrijpelijk vinden, waarom zij sinds twee weken eerst mogen schieten, wanneer de tegenstander zulks doet. Be doelde gebieden leveren thans ook een geheel ander .aspect dan enige weken geleden, toen de Inheemse bevolking uit de schuilplaatsen te voorschijn kwam en terugstroomde naar de dorpen. Thans is zij beangst om dit te doen, aangezien de republikeinen door middel van een fluistercampagne bekend heb ben gemaakt, dat ieder, die in aanraking is geweest met de Nederlanders zeker bij de terugkeer van de republikeinse troe pen dit met de dood moet bekopen. Het niet verder doorstoten der Nederl. troepen wordt door de republikeinse propagandisten als onmacht .voorgesteld. PRINSES MARIJKE KRIJGT EEN ANTIEK KINDERFAUTEUILTJE De gemeente Lochem zal binnenkort voor Prinses Marijke een antiek kinder fauteuiltje en een oud Delfts bord naar Soestdijk zenden. De geschenken zijn ge kocht van de bijdragen, die destijds ge stort werden bij het tekenen van de feli- citatie-registers, en gaan vergezeld van een album met handtekeningen. De alarmerende berichten over de situatie in Indië, het geknoei van de Veiligheidsraad en de radiorede van dr Van Mook hebben het ons volk wel duidelijk gemaakt, dat een beslissing op korte termijn voor de toekomst van In dië noodzakelijk is. De resolutie van de P. v. d. A. en het in uitzicht stellen van een Regeringsver klaring in de loop van volgende week pas, hebben echter even duidelijk doen zien, dat de Regering daaraan nog niet toe was. Gebrek aan homogeniteit, waaraan het kabinet Beel gedurende het jaar dat het nu bestaat, steeds heeft gelaboreerd; is in de afgelopeij week wel duidelijk ge demonstreerd. Binnen de kring van het kabinet hebben de verschillende inzich ten tot zodanige heftige disputen aanlei ding geven dat het Parool gisteravond reeds van een dreigende kabinetscrisis sprak. De controverse tussen de beide rege ringspartijen is duidelijk. De KVP wenst vast te houden aan de gelijkwaardigheid van de verschillende deelstaten en acht West-Borneo en Oost-Indonesia even belangrijk als de republiek. De P. v. d. A. stelde met haar resolutie alles op losse schroeven. Vorrink verklaarde wel slechts arbitrage te willen aanvaarden op ondergeschikte punten. Maar een aantal prominente figuren gaf een verklaring uit, waarin gezegd róordt, dat alles beter is dan een militair optreden en dat alles moet worden gedaan om te voorkomen dan op deze fatale weg wordt voortge gaan. De K.V.P. heeft echter bij monde van prof. Romme verklaard dit niet te kunnen inzien. Waar, zo vraagt hij, zou de Regering en met haar de Volksver tegenwoordiging plotseling het recht vandaan halen, om verantwoordelijkheid af te wijzen voor enig deel van Indo nesië en te doen alsof haar brandstich ting tot ver in het niet bezette gebied, moorden op Chinese en gewantrouwde Indonesiërs, dreigementen tegen allen, die in de bedoelingen van Nederland vertrouwen stellen, niet zouden raken. Daarom is de keuze voor de K.V.P., hoe betreurenswaardig ook, niet moei lijk. Als het gedrag van de republiek dit omwille van de vrijheid en veiligheid van de volkeren van Indonesië en om de doorvoering van het verdrag van Linggadjati onverbiddelijk eist, dan moet de politiële actie worden hervat, de Vei ligheidsraad ten spijt. Zover was de P. v. d. A. nog niet in het begin van deze week. Wel schijnt ze nu meer bereid te zijn „het uiterste middel" opnieuw te hanteren, gezien ook het commentaar van het Vrije Volk op de bovengenoem de verklaring. De uitlatingen van een officiële woord voerder in Den Haag geven echter reden om aan te nemen dat de Regering thans eenstemmig is in het voornemen de on tijdig afgebroken politiële actie te her vatten. De P. v .d. A. zou dan haar bezwaren hebben laten varen in de over tuiging dat alles is beproefd wat moge lijk was om verdere actie te voorkomen. Er is geen andere weg. Ook jhr v. d. Goes van Naters zal dat moeten zien. Wat ons Koninkrijk nodig heeft is een krachtige en doelbewuste politiek. Wordt die gevoerd dan zal ons volk in dit op zicht achter de Regering staan. De huidige kwestie is allerminst een gordiaanse knoop. De draad is duidelijk zichtbaar. Het is niet een kwestie van ontwarren of doorhakken. Het is een kwestie van het volgen van de duide lijke lijn van het verantwoordelijkheid willen en durven dragen, van het zien van roeping en plicht. Laten we hopen, dat de Regering in deze haar taak zal verstaan, dat ze Overheid zal zijn, gezind en in staat tot het voeren van nationale politiek. DAT de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje Nassau is toegekend aan J. J. H. de Rooze, administrateur bij de Raad van Scheepvaart te Amsterdam. DAT in de St.Crt. van gisteren zijn op genomen een wijziging in de loonregeling voor de kerftabakindustrie en ptrijzenbe- floMkking borstelhouten 1947. DAT JX. Prijs benoemd is tot consul der Nederlanden te Abidjan (Ivoorkust). DAT gisteren in de Raadzaal te Nijmegen een expositie is geopend van oude kunst, afkomstig uit het gemeentemuseum. DAT het 14e eeuwse kerkje te Koedijk (N.H.) voor f 3600 aan een Alikmaarse slo per is verkocht. DAT het 7-j. jongetje P.H. uit A'dam uit het raam van een le étage is gevallen en overleden. DAT gisteravond in de Ruïne van Bre- derode het abele spel .Xsmoreit" is opge voerd onder regie van Ad. Hooykaas. f DAT op 7 Sept. as. de jaarlijkse herden king van Brabants gesneuvelden plaats vindt op het graf van de Brabantse soldaat tie Waaire. DAT het Drents Landbouw Genootschap aan het Kon. Ned. Lanidfbouwcomité te Den Haag heeft verzocht, de Regering te wijzen op haar verkeerde loon- en prijzenpolitiek. DAT de dichter Bertus Aafjes, die thans in een ziekenhuis te Cairo is opgenomen, zich na zijn herstel blijvend in Italië zafl DAT het grootste gedeelte van het per soneel der Electro Bhitofialbrieken te Leeu warden een proteststaking is begonnen, ge richt tegen een ingevoerd taniefstelsel. DAT benoemd is tot burgemeester van Aimmerstol en Bergambacht J. G. Diepen horst, hoofdcommies ter prov. griffie te 's-Gravenhage. «en van Nieuwe Tooge Chr. van Hofwegen te Rotterdam. DAT de Friese Volkshogeschool van 25 t/m 30 Aug. a.s. op het „ALLandsoog" te Bakke- veen een studiekamp houdt. DAT dezer dagen de lieer A. Haima de Vries te 's-Gravendeel eerst zijn zieke vrouw en daarna zichzelf met een vuur wapen heeft beschoten en beiden in het ziekenhuis te Dordrecht zijn opgenomen. DAT de Limburgse school voor bouwkunst in September van Sittard naar Maastricht wordt overgeplaatst. DAT aan de Tweedie Kamer zijn aangebo den de in art. 71 der Indische Comptabili teitswet 1925 bedoelde verslagen van de Alg. Rekenkamer in Nederland. DAT op 29 Sept. het door de Vooiburgse beeldhouwer Albert Termote vervaardigde St. Willibrordrufirnonument op het St. Jans kerkhof te Utrecht aan het gemeentebestuur aldaar zal worden overgedragen. DAT op 26 Aiug. te Winschoten het eerste na de oorlog in ons land gegoten carillon, hetwelk in die 'toren dier Ned. Herv. kerk aldaar is gehangen, zal worden ingewijd. DAT de crematie van de in Zwitserland overleden arts prof. dr E. Laqueur uit Am sterdam Dinsdag a.s. te Zürich zal plaats hebben, waarna de as naar Amsterdam zal worden overgebracht. DAT in Marwijksoord bij Rolde (Dr.) een praefboerderij voor het gemengde bedrijf zal worden gesticht. DAT de Bond van Landpachters en Hypo- theekboeren tg.v. zijn 25-jarig bestaan op 4 Sept. een landdag zal houden op het ter rein Tjaarda bij Oranjewoud. DAT op 28. 29 en 30 Augustus té Markelo de grote landbouwtentoonstelling Twente"s glorie" zal worden gehouden. Minister Neher te Batavia Hjj wil Indiës kapitaalbehoefte bepalen. Gisterenavond is minister Neher met het KLM-toestel Paramaribo in Batavia aangekomen en werd begroet door dr Van Mook, dr Idenburg, vice-admiraal Pinke en lt.-generaal Spoor. Hij zeide. dat hij ongeveer een maand wilde blijven en de in Indië aangerichte schade wil onderzoe ken en de hoeveelheid kapitaal vaststel len, die nodig is voor de wederopbouw. Ook wil hij de banden tussen de Nedèr- landse en de N.I. Regering versterken. Zijn bezoek wordt niet tot Java beperkt. Weinig verandering. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Heldere nacht. Overdag tijdelijk wat be wolking, overigens zonnig weer. Droog. Weinig verandering van temperatuur. Wind zwak tot matig uit Noord-OosteL. richting. ZON EN MAAN Zondag, 24 Aug., zon op 5.37 en ondeT 19.48; maan op 15.34 en onder 23.00. Maan dag, 25 Aug.. zon op 5.38 en onder 10.45; maan op 16.40 en onder 23.96. 31 Aug. VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1