Engeland laat de rest van zijn lening staan Wij spraken met de violist Jaroslav Vaneeek Watervoorziening in Zeeland wordt bedreigd 't Verklaarde Het "iwirte eood" 1 uitzicht NIEUWE LHDSCBl COURANT a DONDERDAG, U AWHWTB8 M0 EN BEHOEFT VOOR PONDEN GEEN DOLLARS TE GEVEN Slechts drie dagen, nadat de bespre kingen tussen Amerika en Engeland over de Britse dollarcrisis, te Washington zijn ■begonnen, is tegelijkertijd in Wash ington en Londen aangekondigd, dat de V.S. er in hebben toegestemd, het Britse rijk te ontheffen van de verplich ting, sterling-saldi om te zetten in dollars. Daartegenover heeft Engeland goed ge vonden geen geld meer op te nemen van de Amerikaanse lening, waarvan nog slechts 850 millioen dollar is overgeble ven, zulks in afwachting van verdere Amerikaanse noodmaatregelen. In aan sluiting hieraan deelde de Amerikaanse iminister van Financiën, John Snyder, méde, dat Engeland niet om een aan vullende lening heeft verzocht, doch zich waarschijnlijk zal_ wenden tot particulie re banken. Men beschouwt deze uitlating als- een aanwijzing, dat de regering van de V. S. geen verdere financiële steun aan John Buil zal verlenen. De conversie van dollars in ponden was er oorzaak van, dat de dollartekorten van vele landen werden gewenteld op de schouders van Engeland. Het opheffen hiervan zal echter weer tot gevolg heb ben, dat de multilaterale handel terug loopt, zodat de aanvoer uit het buiten land zal verminderen, hetgeen betekenen zou: kleinere rantsoenen, minder nieuwe kleren en verbruiksgoederen in de toch al niet volle winkels. Amerika zal in dollars worden betaald, terwijl ook Canada voor voedselleveran- ties gedeeltelijk nog ctollars zal krijgen, Hongaarse geestelijken moeten bijbetrekkingen zoeken 4 Sowjet-regering haat nog steeds alle godsdienst O'p het wereldcongres van* Zondags scholen te Birmingham heeft dr James Kelly een rapport uitgebracht over de stand van de godsdienst in Europa. Het rapport spreekt van een herleving van de godsdienst in Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Finland, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Tsjecho- slowakije en Zweden. In Hongarije is de toestand echter min der gunstig: de geestelijken moeten daar een bijbetrekking zoeken, aangezien hun gemeenten hen niet kunnen onderhou den. Over de Sowjet-Unie zegt het rap port, dat het aantal kerkgangers welis waar aanzienlijk is toegenomen en de kerken zelf de grootste vrijheid genieten, doch dat de Sowjet-regering nog immer een vijand is van alle godsdienst. „GEKOOKTE" AARDAPPELEN ROOIEN De Duitse boeren in de omgeving van Neurenberg halen hun aardappelen ge kookt en wel uit de grond. Wetenschap pelijke proeven hebben uitgewezen, dat de record-hitte en de droogte voor dit vreemde product hebben gezorgd. om het eigen tekort te boven te komen. De andere landen zullen echter ponden moeten incasseren, daar anders de aan koop in die landen drastisch zal worden beperkt. Een belangrijk punt van bespreking maakt thans nog uit het Britse voorstel, om toestemming te verkrijgen, de invoer uit zijn dominions op te voeren, ten koste van aankopen in Amerika en ter bespa ring van dollars. UITGIFTEPLAN NOORD-OOSTPOLDER OMVAT 1672 BEDRIJVEN Het voorlopig uitgifteplan voor de Noord-Oostpolder, dat is goedgekeurd door het dep. van Financiën, omvat van de ruim 39500 hectare voor de akkerbouw beschikbare cultuurgrond in totaal 1672 bedrijven. Drie duizend hectare zal ge reserveerd moeten worden voor de Staats-landbouwbedrijven.' Via deze be drijven zal de Overheid een juister beeld krijgen van de bedrijfsresultaten en de hoogte van de pachtwaarde. Ook wil men op vijf grote Staatsbedrijven nagaan wel ke mogelijkheden mechanisatie van het bedrijf biedt. Majesteit, redt het Rijk der Nederlanden Telegram van Nationaal Jongeren Verbond Het Nationaal Jongeren Verbond heeft het volgende telegram gericht tot H.M. de Koningin: „Op het ogenblik, dat de verwerkelij king onder het Huis van Oranje van de vrijwillige samenwerking der volkeren van wer Majesteits Rijk dreigt te gronde te gaan, doet het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond namens zijn leden en vele Nederlandse jongeren een dringend beroep op het Hoofd van het Huis van Oranje Nassau. Honderdduizenden jongeren van het Koninkrijk smeken Uwer Majesteit het Rijk der Nederlanden en zijn inwoners te redden, zoals zovele malen in het ver leden het Hoofd van het Huis van Oranje Nassau 'het Vaderland heeft gered". DIENSTPLICHT EN LIDMAATSCHAP BEDRIJFSGROEP Het Tweede Kamerlid Peters heeft mi nister Huysmans gevraagd of het juist is, dat personen, die meer dan een jaar in militaire dienst zijn, van het leden- register hunner bedrijfsgroep worden geschrapt. Zo ja, of de minister dan op afdoende wijze dit wil tegen gaan. EEN ONDERNEMEND EN SYMPATHIEK MUSICUS (Van een onzer verslaggevers) Een nog jonge, sympathieke musicus, de violist Jaroslav Vaneeek, die we gistermiddag op de Tsjechische Legatie te Den Haag ontmoetten. Zijn uiterlijk doet enigszins denken aan Menuhin en zijn optreden getuigt van een grote be schaafdheid. Met een zekere bescheidenheid vertelt hij over zijn muzikale gaven, over zijn liefde tot de viool en steeds weer treft in zijn verhaal het streven, zichzelf geheel in dienst te stellen van de kunst. Met waar dering sprak hij over het Res.-Orkest, waarmede hij juist het Vioolconcert van Paganini had gerepeteerd en dat hij gis teravond in het Kurhaus speelde. Zijn opleiding ontving hij in Praag, waar hij de enige leerling was van Jan Kubelik. Over het Tsjechische muziek leven vertelde hij ons dingen, die we kunnen benijden. Het is b.v. in Praag mogelijk muzikale moderniteiten te brengen, zonder dat het publiek weg loopt. Ook voor zijn eigen componisten heeft het Tsjechische publiek meer over, dan het Ned. publiek voor zijn musici. Smetana, Dvorak, Martinu en Haba zijn in zekere zin populair en al hun werken staan op het repertoire van orkesten en musici, terwijl de Praagse opera zich beijvert in het brengen van eigenlandse werken. Over zijn eigen oompositie Spaan se rhapsodie merkte Vaneeek op, hiermede ndet zozeer een compositorisch doel te beogen, doch veel meer te bewijzen, dat de violistische mogelijkheden niet met VOOR EEN KWARTJE 2 EMMERS WATER De watervoorziening in Zeeland wordt door de langdurige droogte ernstig be dreigd. De Walcherse boeren kunnen ge deeltelijk wel water krijgen met Norton- pompen, doch zitten met het probleem dit water naar hun weiden te krijgen. De eigen putten zijn door de inundatie on bruikbaar geworden. In Koudekerke haalt een ingezetene met een tankwagen water uit Vlissingen, dat hij aan zijn dorpsgenoten verkoopt. Gisteren kwamen de woningen aan de Vlissingse boulevard zonder water te zitten. Om in de ergste nood te voorzien is het waterleidingbe drijf er reeds toe overgegaan om in de hoogste delen van Vlissingen met een tankwagen water langs de huizen te distribueren. Ook in Goes en in de dorpskommen van ZuidBeveland is de druk op het water uterst gering. Op Noord-Beveland wordt van gemeente wege overal op het eiland water ge distribueerd, dat wordt geleverd door de Waterleiding Mij Zuid-Beveland en aan het veer te Wolphaertsdijk met vrachtauto's wordt afgehaald. Het trans- Zullen particuliere ziekenhuizen worden gesteund? Het Tweede Kamerlid Krol heeft de ministers Drees en Huysmans gevraagd of zij niet van mening zijn, dat, nu de meeste niet-overheidsziekenhuizen wor stelen'met grote financiële tekorten, door middel van verhoging der verpleegprijzen of een subsidiestelsel van Overheidswege huljx moet worden verleend, daar anders toch wegens gehele of gedeeltelijke slui ting van genoemde ziekenhuizen door uitbreiding der Overheidsziekerthuizen veel geld zal moeten worden uitgegeven. VELDBRAND DOET MIJN MET ERNSTIG GEVOLG EXPLODEREN Ten Zuiden van de spoorwegovergang in Gennep is gistermiddag brand uitge broken in laag struikgewas op de heide. Op deze plaats zat nog een mijn gebor gen en deze explodeerde door het vuur. Twee politiemannen, die by de brand aanwezig waren, werden zwaar gewond. Zij zijn naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht. port brengt nog al wat kosten met zich mee, zodat men voor f0.25 slechts twee emmers water krijgt. „Mij Zeeland" nog niet naar „Den Hoek" Minister Vos heeft op een desbetref fende vraag van het Eerste Kamerlid, de heer Hommes, geantwoord, dat de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" voor ver plaatsing van Vlissingen naar Hoek van Holland, toestemming behoeft van de Re gering. Deze toestemming is niet aange vraagd en dus ook niet verleend. De mi nister verklaarde, dat hij bij een dergelijk verzoek terdege rekening zal houden met de belangen van Zeeland. Paganini zijn uitgestorven. Hij tracht het vioolspel met steeds nieuwe dingen te verrijken, vooral technisch. Waft Chop in bereikte met zijn pianowerken, wil Vane eek ook voor de viool doen. Het moet een zichzelf begeleidend instrument wor den. Met leedwezen moesten we echter constateren, dat Ned. composities in Tsje- cho-Slowakije heel weinig bekend zijn. Een tekort aan onze culturele voorlich ting. Deze winter zal Vaneeek met zijn echt genote enkele concerten voor twee violen geven, o.a. klassieke componisten, die zijn speciale voorliefde hebben, en na de pauze modernen. Bij het afscheid nemen wisten we met een serieus kunstenaar te hebben kennis gemaakt. Een prachtig voorbeeld van het muzikale Slavische ras. Vooral de Tsjechen hebben een aangebo ren gevoel voor muziek en een muziek cultuur, welke teruggrijpt op de 11e eeuw, later onder invloed stond der Nederlan ders (Philip de Monte was -leider van het hof orkest van Rudolf H) en zach ver der nationaal, maar toch universeel ont wikkelde. Gisteren werden op „Te werve" in Rijs wijk de Nederlandse militaire athletiek- kampi oen schappen gehouden. Prins Bern- hard feliciteert hier de winnaar van .de 100 en 200 meter, onze nationale sprint- kampioen Jan Klein. De enige weg naar vrijheid Bij de bespreking van de grenzen der jurisdictie van de Veiligheidsraad heeft mr van KI effens de vorige week in een uitermate sterk betoog duidelijk in het licht gesteld, dat indien de Raad zou voortgaan in de richting van bevestiging ener rechtsmacht, die hij overduidelijk mist, daardoor een toestand dreigt te ont staan, welke niet door de verantwoorde lijkheid der Nederlandse Regering kan worden gedekt. Een chaos is openbaar ge worden, welke nog groter afmetingen zal aannemen, indien de Raad toelaat, dat „wetteloze elementen opnieuw het heft in handen krijgen". Hoe men ook moge den ken over het door mr van Kleffens inge diende voorstel tot onderzoek door een door beide partijen als neutraal beschouw de staat, in ieder geval doet dit een rege ling aan de hand, waarbij het eigen recht van Nederland onaangetast blijft. Om dit laatste gaat het. De actie van sommige leden van de Veiligheidsraad om ter wille van redenen, welke met de zaak niets van doen hebben, dit orgaan der Ver enigde Naties tot handelen aan te zetten, kan echter niet alleen worden verklaard uit de omstandigheid, dat deze leden in hun verblindheid, voor volkenrecht aan zien, wat in wezen niet anders is dan wil lekeur en rechtsverkrachting. Want ook hier gaat het om de principiële achter grond der gingen. Het is maar niet toevallig, dat hier een tyranniek systeem van bepaalde mogend heden om de hoek komt kijken, waarbij het eigen recht en gezag van zelfstandige staten wordt ontkend. Neen, het is inte gendeel een doelbewust handelen, geba seerd op een ontkenning der door God gewilde zelfstandigheid der afzonderlijke staten, dat tegelijk een streven tot open baring brengt, dat leidt tot opeenhoping van macht, waarbij het van de willekeur van een oppermachtig wereldcollege zou afhangen, hoeveel en welk recht aan de afzonderlijke staten zou toekomen. Dit streven is in de grond der zaak jn hoge mate revolutionnair en eist principiële bestrijding. En zonder nu op de vele vraagstukken, welke met het wezen van de staat en het gemeenschappelijk recht der staten samenhagen ook maar punts gewijs te willen ingaan, zoveel staat onder ons wel vast, dat het volkenrecht eerst tot goede ontwikkeling kan komen, in dien de souvereiniteit in de eigen kring der afzonderlijke staten zich vrij kan ont plooien. Dit impliceert echter tevens, dat ook de rechtsverhouding tussen de volken onderling, afbakening der grenzen en be voegdheden noodzakelijk maakt, waarbij naar twee zijden voor eenzijdigheid moet worden gewaakt. Maar en dit punt is thans concreet aan de orde wat nu, indien een college als de Veiligheidsraad de souvereiniteit der afzonderlijke staten met voeten treedt en zich een competentie aanmatigt, welke hij niet bezit? Een antwoord op deze vraag kan eerst worden gegeven als eerst is vastgesteld, dat de souvereiniteit der staten verankerd ligt in de souvereiniteit Gods en dat alles, wat daartegen ingaat. De taak van Europa lijkt momenteel veel op die van een „commissionnair," handen- lende in conferenties, vergaderingen, bij eenkomsten, zittingen. De ene zit#ng van „commissie zus of zo is nog niet afgelopen of de andere volgt en men ontkomt niet aan de indruk, dat de hele Europese affaire politiek-economisch reeds zó vast zit, dat men aan het .motorische" in psychische en materiële zin, niet eens toekomt. Want méér handeling, actie en méér motoren moeten er komen! Minder verstarde beweeglijkheid der economie, die door de internationale poli tiek op noodlottige wijze wordt geremd. Om maar enkele commissies en conferenties te noemen, die thans in actie zijn: de commis sie te Parijs, die een gietvorm moet maken voor de Amerikaanse steun, zoals die, in principe volgens het .plan Marshall" werd toegezegd en welke steun in de toekomst, maar zeker niet direct, noch dit jaar, zal kunnen worden gerealiseerd. Dan is er de conferentie van Britten en Amerikanen, die volgens Reuter, althans geleid heeft tot de oprichting van eenBr its-Amerikaanse commissie" betreffende de kolenproductie in het Roergebied. In aansluiting hierop, zou nu weer een conferentie van Britten, Amerikanen en Fransen moeten volgen, inge volge de bezwaren, die de Fransen te kennen hebben gegeven, dat er teveel zonder hen bedisseld zou worden, terwijl het droeve oog van Marianne met angst op het Roerbekken gericht is. Steeds pader komt de belangrijke conferentie der „Big four" te Londen, be langrijk, omdat ook Rusland daar ter com paritie aanwezig zal zijn. En al confererende, al „zittende," óók al vliegt men van de ene wereldstad naar de andere, blijft Europa ge teisterd door economische misère, het we reldvoedselprobleem, waarvan het jongste rapport ongunstige perspectieven bood, de deviezennood het steenkoolvraagstuk. De steenkoolvoorziening voor technische doel einden, om de grote bedrijven in stand te houden, liet de vorige winter veel te wen sen over en de débacle in Engeland ligt nog te vers in het geheugen, als dat wij er thans meer van zullen zeggen. Naast de steenkool voorziening voor de bedrijfemdustrie, vraagt menigeen zich nu reeds af, hoe het met die voor .huiebrand" gesteld zal zijn. Er was eens..., een tijd, dat de petroleum haar joyeuse entrée deed in de Europese wereld huishouding, electricdteit nog in een embryo naal stadium verkeerde, en haar Licht ei» kracht nog niet verspreidde, een tijd, da| het huidige kernvraagstuk der „atoom* splitsing" de mensheid toen minstens in ee* stadium van hondsdolheid zou hebben ge* bracht. In de Nederlandse pers van die dage% werd de geboorte der petroleum aldus be zongen: „Petroleum, petroleum, zo klaar als Schiedams nat; het is nooh goud, noch opium, maar wel is het goedkopium" (dit laatste „goedkopium" bedoeld als een be- leefdheidje jegens het rijm!) Een eeuw later, is de steenkool niet goedkoop, want schaars, maar het ..zwarte goud" is zij in de ware be tekenis des woords. Wil Europa hersteld wor den, dan dient de productie te worden op gevoerd. Om de productie op te voeren, moet er méér steenkool zijn. Derhalve: „mijnwerkers aller landen verenigt u, om deze productieverhoging te verkrijgen" maar daar is men noch in de genationali seerde Engelse bedrijven, noch in het Roer gebied in geslaagd. Hoe kan de industrie van West-Europa weer op volle toeren .draaien, als er geen steenkool-reserves zijn en'Enge land niet over een surplus beschikt om te exporteren? De internationale aandacht ia daarom, in de eerste plaats, gericht op het „zwarte goud", van het Róerbekken, maar de belangen der betrokken mogendheden divergeren. In ons blad werd reeds vermeld', dat afgevaardigden van 600.000 georgani seerde Duitse mijnwerkers een resolutie aan namen, gericht tegen „elke poging de Duitse mijnbouw ondergeschikt te maken aan ka pitalistische belangen." De Duitse mijnwer kers willen derhalve weten, hoe de economi sche situatie voor hen in de toekomst zal zijn, willen zij gevolg' geven aan het ver zoek om harder te werken, want daarvoor zijn meer calorieën noddg, dus verhoogde voedselrantsoenen. De internationale controverse maakt het mogelijk, dat Duitsland weer eisen stelt dezelfde gang van zaken als na de eerste wereldoorlog en één dier eisen is: eerst kolen voor het Duitse volk zelf. Zoals reeds even aangestipt, komt er nu een „Brits- Amerikaanse kolenoommissie," voor toezicht op de productie in het Roergebied en deze nieurwe commissie zal voor de ene helft uit Britten, voor de andere helft uit Amerikanen bestaan. Op het program staat een betere outillage voor de mijnbouw, beter transport en de door de Duitse kolendelvers geëiste verhoogde voedselrantsoenen, terwijl de Duitsers zelf een groter aandeel krijgen in de exploitatie. De Britten moeten dus luis teren naar .Jiis masters voice" (der Ameri kanen), bij de exploitatie der mijnen in het Roerbekken en de „nationalisatie" wordt uitgesteld. in de grond der zaak niets anders is dan revolutie. Eerst dan kan de conclusie komen, dat in dit concrete geval het recht van standvastige weigering de plicht tot krachtige weerstand voorschrijft. Het gaat in de Indische kwestie niet in de eerste plaats om een paar ton rubber of copra meer. Het gaat om de handhaving van het recht op de grondslag der ons toebetrouwde souvereiniteit. Daarom er kennen we met Idenburg, dat het uit gangspunt voor de zelfstandigwording van de Indische volken de kerstening van Indië is. Wie dat een mager program noemt, heeft er geen oog voor, dat het evangelie ook alle beloften voor dit leven inhoudt. Daarom is thans gehoorzaamheid aan haar roeping voor onze overheid de eerste eis. Als zij die zou wederstaan, zou zij over zichzelven het oordeel halen. De Indische volken schreeuwen om vervul ling van die roeping. En alleen langs die weg zal de vrijheid der Indische volken, die wij hun moeten brengen, een feit kun nen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3